Japanners Johore- staan voor ■Bahroe Britten in Cyrenaica blijven terugtrekken Vlootescader Churchill voor het Lagerhuis geteisterd Zware gevechten aan het Oostfront BRITTEN VERNIELEN SPAANSCH SCHIP Portefeuillekwestie gesteld Washington erkent duikboot-succes DE STRIJD ROND OOST-INDIE VALSCHE BERICHTEN OVER TURKIJE Regeling Peru-Ecuador Uit de tram gevallen PAGINA 2 "1 n*ï AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 JANUARI 1942 TOKIO, 27 Jan. (D N B.) - Naar Domei meldt, staan de Japansche troepen, die in een reusachtigen hal- ve-maanvormige hoog door Beneden- Johore naar het Zuiden oprukken, thans pereed voor den aanval op Johore-Bahroe. de hoofdstad van den staat Johore. Naar van het front gemeld wordt, zijn bij de gevechten der laatste dagen tol nu toe 200 Britsche officieren en 500U Britschc soldalen gevangen genomen. Engelschen Australiërs en Indiërs, zijn na een zware nederlaag in gevech ten die verscheidene dagen duurden, in den sector aan weerszijden van Kloeang dus ongeveer honderd k m ten Noord westen van Singapore, teruggetrokken op dep sector Koelai. ongeveer 40 km. ten Noorden van Singapore, waarbij hun de Japanners vlak op dp hielen ziften Militaire kringen zijn van meening dat in dezen laatsten verdedieirigssectoi voor Singapore nog een harde strijd zal geleverd worden, welke echter gpen in vloed meer zal uitoefenen op don afloop van de gevechten op Malakka Waarschiinliik zal de vijand probeer^n het gros zijner troeppn op het eiland Singapore terug te trekken Zooals ech ter bij alle aftochtseeveebten zijn zware verliezen aan mensehen en materiaal voor den vijand onvermijdelijk. In een militaire beschouwing houdt ook luitenant-generaal Koewaki zich be zig met den komenden strijd om Sin gapore. Ten eerste moet men bedenken, zect Koewaki dat Singapore zwaar verdedigd wordt en dat de Fngelschen ongetwijfeld hardnekkigen tegpnstand zullen bieden Ook destijds bil Port Arthur is de aan val op deze vesting zeer moeilijk ge bleken. Daar ditmaal echter de Japansche vloot de wateren om de eilandvestine bcheerscht, kunnen de Engelschen nau welijks nog op versterkingen van betee kenis rekenen. De scheepstransporten zijn daarmpde practisch uitgesloten pn Pr bPSfaat nog slechts de mogelijkheid troepen door de lucht en via N p. d*e r landsch-Indië naar Singapore te brengen. Het spreekt echter vanzelf, dat dit niet zonder optreden van de Japansche luchtmacht kan gebeuren, die in dat luchtruim reeds een beslissende rol speelt. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt me de. dat vliegtuigen van het Japansche le ger gisteren 50 Britsche bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen hebben neerge schoten hoven uitgestrekte gebieden van Malakka. Bijna de helft van dit totaal, namelijk 24 machines, werden neerge schoten buiten F,ndau op Oost-Malakka. 15 andere toestellen Werden vernield ho ven Endau zelf. tien werden vernield boven Rangoon en een boven Tengah, het vliegveld van Singapore. De Japanners verloren slechts één toestel. De vliegtuigen werden buiten Endau neergeschoten, toen zij Japansche transsportschepen aanvielen. De Japansche troepen hebben met ze kerheid de '45ste vijandelijke brigade vernietigd in den slag bij Rarki en Parit Boelong aan de Westkust van den staat Johore. Tijdens de gevechten wer den 8200 man vijandelijke troepen le uren de Japanners in den strijd gebracht De Japanners maakten 1100 gevangenen, ongerekend de 1810 gesneuvelden, die Op het slagveld achterbleven. Naar gevangenen mededeelden, werd de commandant der vijandelijke briga de den 20sten Januari in den slag bij ÏBakri gedood. Bovendien maakten de 'Japansche troepen negen stukken veld geschut buit. een zwaar stuk geschut, 21 granaatwerpers, negen snelvuurka- Inonnen, 9 stukken automatisch geschut. ■42 zware machinegeweren, 100 lichte machinegeweren, 29 gepantserde auto's alsmede vlammenwerpers en infanterie munitie. De Japansche verliezen bedra gen 139 dooden. waaronder negen offi cieren en 163 gewonden. De zee-oorlog Naar Domei gemeldt. hebben de Ame- rikaansrh—Philippijnsche troepen hun stellingen bii den berg Natib, welke zij hardnekkig verdedigd hadden, moeten ontruimen. Hun terugtocht heeft het karakter van een vlucht aangenomen. De Nitsji Nitsji meldt van hef schiereiland Bataan, dat de Japansche troepen gisterochtend vroeg Balanga hebben veroverd, een strategisch belang rijk centrum voor generaal Macarthurs strijdkrachten. Volgens een frontbericht van de To Ik i o Nitsji Nitsji bevindt zich het schiereiland Balanga in het Zuidwes ten van het eiland Luzon thans defini tief in Japansche handen. Dtiifsch Weermachtbericht Buit in Noord-Afrika opnieuw gestegen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 27 Jan. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In het Oosten hebben de Duilsche troeppn in voortdurende zware ge vechten den vijand opnieuw zware verliezen aan mensehen en materieel toegebracht. De luchtmacht verlpendp ondanks ongunstige weersomstandig heden hij rlp gevpchten steun. Dp be schieting van voor den oorlog belang rijke doelen te Leningrad werd voort gezet. Zooals reeds in een extra-bpricht is hekend gemaakt, hebben Duitsche duikboot en haar aanvallen op de vij- nnHnHiifp scheepvaart in deze wateren voortgezet en wederom 12 koopvaar dijschepen van 102.000 brt waaronder 6 gronfe tankschepen, tot zinken ge bracht. Bij deze aanvallen harl de duikboot van den korveltenkapifein Zapp bijzonder veel succes. Sedert haar op 24 Januari tremeld^ eerste op treden aan dpn Westelijken rand van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikhooten daarmede 30 vijan delijke koopvaardijschepen vah 228.000 hrt. in totaal tot zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen, die een ge wapende verkenning uitvoerden, heb ben epn aanval gedaan op militaire installaties aan de Oostkust van Schotland en in Zuidwest-Engeland. In Noord-Afrika is de buit der Duitsch-Ttaliaansche troepen, be haald in de gevechten van 21 tot 25 dezer, gestegen tot 283 gepant serde voertuigen, 127 stukken ge schut en 563 auto's. Bovendien werd een groote hoeveelheid ander oorlogstuig buitgemaakt. Door afdeelingen van het leger werden 28. door onderdeelert van de luchtmacht 12 Britsche vlieg tuigen neergeschoten of op den grond vernield. In de wateren rondom Malta heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen oomtreffecs op een Britschen torpe dojager geplaatst. Een vrij groot vij- indelijk koopvaardijschip werd zwaar getroffen. De luchtaanvallen op lucht- en marinebases van het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen laten vallen op enke le plaatsen in Noord-Wesf-Duitsch- land. Onder de burgerbevolking wer den eenige personen gedood en ge wond. Enkele afzonderlijke vijande lijke vliegtuigen drongen tot in de omstreken van de hoofdstad door. Drie der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Zooals gemeld in het weermacht- bericht van gisteren, heeft een Duit sche duikboot onder commando van kapitein-luitenant Freiherr von Tie- senhausen voor Solloem een Britsch slagschip aangevallen en zwaar door torpedo's beschadigd. Naar intus- schen kon worden waargenomen, was dit het. slagschip „Barham", dat na drie torpedotreffers is gezonken. MADRID. 27 Jan. (A.N.P.) Op klaar- lichten dag heeft Zaterdagochtend een Britsche duikboot op 150 mijl ten Wes ten van de Portugeesche Kaap San Vi cente het Spaansche vrachtschip Nave- niar, dat. een groote lading levensmidde len aan boord had, in- den grond ge boord. Scheepvaart- en marinekringen alhier zijn verontwaardigd over dit in cident, aangezien duidelijk te onder scheiden was. dat het een schip van een niet-oorlogvoerende mogendheid betrof, dat met de Spaansche kleuren ondub belzinnig was gekenmerkt en dat niet in convooi voer. Een langs radio grafisch en iveg overgebrachte foto van de verovering van Manila- Japansche pantserwagens rukken de hoofdstad van de PhilippiJnen binnen (Scherl - ma.) STOCKHOLM, 27 Jan. (D.N.B.), Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Winston Churchill vanmiddag bij den aanvang van zijn verklaring in hel Lagerhuis meegedeeld, dat hij over den politieken toestand wilde spreken. Hij zei, dat hij de portefeuillekwestie wilde lellen, omdat „het slecht geloopen is met de gebeurtenissen en nog slechter kan loopen". Daarna verklaarde hij dat tengevolge van het slechte weer een kleine belem mering is opgetreden in de leveranties, die aan Stalin waren beloofd. Overgaande lot de gevechten in Noord Afrika zeide Churchill, dat Rommel tot dusver nog slechts „op het nippertje verslagen" was. Na twee en een half jaar oorlog, aldus Churchill ten aan zien van den veldtocht in Libye verder. .,is het slechts juist gelukt ons hoofd hoven water te houden Maar wij bezin nen onzen weg te overzien en het ziet -r thans meer dan ooit tevoren naar uit, alsof wij de overwining zullen bevech ten". De Britsche verliezen in Libye, zoo verklaarde Churchill verder, bedragen 18.000 man aan dooden. gewonden en gevangenen. In 6trijd met hetgeen tot dusver is vastgesteld beweerde hij. dat het grootste deel hiervan Brittpn wa ren. De Engel6che nederlaag in Noord- Afrika verklaarde Churchill met te zeg gen: „Wanneer wij onze middelen over geheel Oosf-Azië versnipperd hadden, zou dat onze ondergang geweest zijn'. Churchill wees kabinetswijzigingen van de hand. Hij zeide: „Ik ben verant woordelijk. wanneer zich eenigerlel te kortkomingen voordoen. Waarom zou iK zondenbokken moeten vinden om het geschreeuw van een zeker deel van de Britsche en Australische pers te fcal- mceren?" Churchill noemde zich voorts n'lëër. verantwoordelijk voor de beslissende vraag, welke, in het debat ter 6prake 7aI komen, of het besluit gerechtvaar digd was, dat men het oorlogsmateriaal in de eerste nlaats zond naar de Sovjet unie. Libye en de Levant, toen er in het Verre Oosten nog vrede was Hij weiger de daarom uitdrukkelijk. Duff Cooper ..voor de wolven te werpen". Ten aanzien van den toestand in Oost- Azië verklaarde Churchill, dat de aan val op Pearl Harbor de Amerikaansche Pacific.vloot „voorloopig heeft lam ge slazen". zoodat de meerderheid in den Stillen Oceaan en den Maleiechen «rchl- nel van de Vereenigde Staten en Enge land is overgegaan op Japan. Hij voorspelde, dat de Japansche p lerheid tpr zee lanc genoeg zou duren om het Japan mogelijk te maken, al zijn tegenstanders zware en emarte- liikp verliezen toe te brengen. Wanneer wij echter zouden kunnen volhouden, aldus meende Churchill, zou de verhouding weer omkeeren. Sin gapore zal tot den laatsten duim gronds dnnr de Rritsrhe. Australische en r>riurh-lndi«che strijdkrachten verde digd worden. Aan het slot van ziin rede heeft Chur chill maatregelen aangekondigd tot het instellen van een „Pacific-raad" Het staat nog niet vast, aldus zeide hij. of rleze raad te Londen of te Washington zal vergadpren. Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich uitgesproken voor Washington. De Britsche regeering heeft, zich accoord verklaard met het verlangen van Aus tralië en Nieuw-Zeeland, die hij het vaststellen der politiek gehoord wen- cchen te worden. Overigens treffen En geland en de Ypreenigde Staten talrijke maatregelen tot het vergroofen van de veiligheid van Australië en Nieuw-Zee land en tot het zenden van versterkin gen aan wapens en uitrusting. Er kan geen sprake van ziin, dat men den oor log in den Stillen Oceaan als een opera tie van den tweeden rang beschouwt. Gemeenschappelijke verklaring Volgens den Britschen berichtendienst is in een gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt medege deeld. dat drie Britsch-Amerikaansche commissies ziin opgericht, die tot taak hebben de samenwerking op het gebied der oorlogvoering verder uit te breiden Berlijnsch oordeel De eerste indruk van de door Chur chill gehouden rede in politieke krin- ken ts Berliin is, dat zij de spanning waarmede zij in Engeland werd ver wacht, op geenerlei wijze rechtvaardigt. Haar inhoud bestaat, naar men ver klaart, in hoofdzaak wederom uit een lekenfenis van nederlagen, die zoo duide- ijk ziin, dat zij niet kunnen worden ont ken 1 en overigens uit de gebruikelijk? beloften van Churchill voor te toekomst RIO DE JAN EURO, 27 Jan. (D.NB.) Het departement \an marine te Was hington geeft toe. dat het troepentrans portschip Vcnore (S.016 ton) als achtste slachtoffer van den duikbootaanval voor de. Atlantische Kust tot zinken is ge hrach t. Het tof zinken brengen van 12 koop vaardijschepen in de Amerikaansche wateren door Duitsche duikhooten wordt door de Duitsche pers het gevolg van de door Churchill en Roosevelt be werkte oorlogsuitbreiding genoemd. De Vereenigde Staten beginnen dit aan den lijve te. ondervinden. Met ver wijzing naar het. gebrek aan tanksche pen, zoowel hij de Vereenigde Staten als hij Engeland, vestigen de bladen de aan dacht op het ongewoon groote aantal tankschepen, dat bii deze laatste aan vallen verloren is gegaan. TOKIO. 27 Januari. (D.N.B.) - Hol keizerlijke hoofdkwartier deelt in een overzicht over de activiteit van de Ja pansche marineluchtvaart sinds 22 Ja nuari mede. dat 45 vijandelijke vliegtui gen, waaronder twee vliegbooten bij de aanvallen op Ralik Papan. Samarinda (Nederlandsch-Borneo), Ambon (Mo lukken). Rabaul (New Britain) neerge schoten of op den grond vernield zijn. Bovendien hebben de vliegtuigen ver nietigende bomaanvallen uitgevoerd op batterijen luchtdoelgeschut, militaire barakken en andere militaire doelen Twee Japansche vliegtuigen gingen bij deze aanvallen verloren. In het overzicht wordt verder medege deeld, dat een verkenningsvliegtuig ho ven de Golf van Sarangani (Mindanao) met verscheidene vijandelijke vliefftui gen strijd heeft geleverd. Het verken ningsvliegtuig schoot een tweemotori gen bommenwerper neer. Rij rle landing in Ralik Papan op 2i Januari hebben de marine eenhedpn. die het convoöt begeleidden, een hevig ge vecht geleverd met vijandelijke torpedo jagers en duikhooten Japanschp vlieg tuigen brachten een vljandeijke duikboot tot zinkpn De Japanners verloren vier transportschepen ROME. 27 Jan. (Stefani). Het 60ie Italiaansche weermaclitsbericht luidt: In Cyrenaica hebben zich gisteren na de verwoede gevechten van de laatste dagen geen belangrijke ac ties voorgedaan. De vijand blijft te rugtrekken. De betere weersgesteld heid maakte het mogelijk, dat de luchtmacht grootere activiteit ont plooide. Terugrekkende colonnes en ravitail- Ieeringscentra werden met machinege weren beschoten en met uitstekende re- sulfaten gebombardeerd. Een Curtis werd vernield. Ten Noord-Westen van Benghasi werd een Engelsch vlooteskader in opeenvolgende golven, ondanks het hevige afweervuur, door onze tor pedo-vliegtuigen aangevallen Een kruiser, dip door drie torpedo's ee- troffen werd, kan als tot zinken ge bracht worden beschouwd. Een an dere kruiser, die eveneens werd ge troffen, werd met zware slagzij waargenomen Onze fopslellen, waarvan er eenige beschadigd wa ren, zijn alle op hun bases terugge keerd. Duitsche vliegtuigen hebben op 25 Ja nuari een andere vijandelijke vloot for matie ter hoogte van Tobroek waarge nomen en een kruiser met eenige hom men van zwaar kaliber getroffen. Met luchtoffensiof tegen Ma Ha werd voortgezet. Vliegvelden en startbanen werden verscheidene malen gebombar deerd en eenige geparkeerde vliegtuigen in brand geworpen. Boven Malta ver- oor de vijand 9 Hurricanes, die in luchtgevechten* door Duitsche jagers werden neergehaald. In den afgeloopen nacht is oen lucht aanval ondernomen op het vliegveld van Catania. Eenige uitgeworpen bom men veroorzaakten onheteekenende schade. Eenige personen werden ge wond. Volgens een D.N.B.-bericht uit Cairo ziet men het 6ucces van den tegenaan val van generaal Rommel aldaar ernstig in. Diens troepen bedreigen de veilig heid van de kustlijnen en den voor- neamaten weg langs de kust. Volgens een V.P.B.-correspondent heeft het Britsche hoofdkwartier te Cairo toegegeven, dat het terrein waar op zich deze slag afspeelt, zich belang rijk heeft uitgebreid in Oostelijke en Noord-Oostelijke richting, d.w.z. in hel nadeel der Britsche verdediging. In e»n commentaar op het Britsche Ie gerbericht legt Radio Coiro den nadruk op den steun van het Duitsche lucht- wapen voor generaal Rommel. De onafgebroken aanvallen op Malta aldus deze Engelsche bron. hebben de activiteit der Britsche verkenners boven et. middengedeelte der Middellandsche Zee zoo goed als geheel lam gelegd waardoor generaal Rommel er klaar blijkelijk in geslaagd is. om materiaal- transporten over de Midellendsche Zee naar Tripolis fp brengen, zonder dat hel Britsche hoofdkwartier daar iets van af wist. Te Londen wordt toegegeven, dat het Duitsch-Italiaansche offensief de Engel schen dwingt de reeds getroffen maat regelen grondig ie herzien. Dpze maatregelen hebben o.a. daarin beslaan, dat er belangrijke Britsche nantserstrijdkrachfen naar Egypte ziin teruggetrokken om zp daar aan een re visie te onderwerpen en zoo noodig pp- repareerd te worden. In hoeverre het in de bedoeling liet, de teruggetrokken tanks weer terug te zenden naar de Groote Svrte is iets, waarover Londen uifpraard zwijgt. Zoo het pchter in de bedoeling zou hebben gelegen, een deel der Britsche pantsersfrijdkrachfen van Noord-Afrika een Engelsch blad schatte haar sterk te onlangs op 17 divisies naar hef Verre Oosten te verschepen, dan is nu wel geh'ekpn. dof men e^-» dprgeU'ke risico onmogelijk kan nefnen Het spreekt vanzelf, dat hetzelfde eeldt voor het Britsche luchtwapen in Noord Afri ka. waarvan practi6ch vast steal, dar men het ten deele tegen de Japanners In het vuur wil brengen. Maandag Is er te San Francisco gedu rende vier uur luchtalarm geweest. Ue mi litaire autoriteiten habben medegedeelr. dat onbekende vliegtuigen boven de wouden Poort gezien T\arcn. Bimmci. r'u'n :vet g"- worn 'ii BERLIJN. 27 Jan. (V P B - Tc B«r lijn worden de berichten, volgens welke zich ren soort paniek van de Turksche bevolking zou hebben meester gemaakt, vrij rustig ontvangen Men gelooft gaar ne. dat er in het Turksche verkeer in verband met de oorlogsomstandighe den zekere storingen zijn ontstaan, maar hpf feit. dat in Turkije momenteel h v. de scheerzeep erg schaarsch is ge worden, acht men toch niet voldoende om pen werkelij-ke paniek te oniketenen Met belangstelling heeft men in de Rijkshoofdstad kennis genomen van een Reuterbericht, volgens welke de Bril- sehp consulaire dienst in Turkije op het punt stond ziin bureaux te sluiten en het land Ie verlaten. Dit bericht werd inmiddels te Ankara officieel gedemen teerd. waarbij merkwaardiger wijze Ie verstaan werd gegeven, dat dit onjuiste bericht uit Duitsch-Italiaansche bron nen afkomstig was. Hef is daarentegen een bswezen feit, dat Amerikaansche persagenfscliappen de geesfelij'ke vaders zijn van dezen ten dentieuze melding, welke door Reuter alleen maar overgenomen, en niet zelf standig verspreid werd. In de Wilhelm- strasse geeft men te kennen, dat "Enge land zich momenteel toch wel ere wei nig op zijn gemak moet voelen als het nlolsoijne met nlomne vervalsingen zelf heiginl den zenuwoorlog te voeren, dien het Hitler steeds 'beeft verweten. LISSABON. 27 Jan ID N BA. De be. middelaar ln het grensgeschil tusschen Pe ru en Ecuador heeft, naar Associated Presj uit Rio de Janeiro meldt, medegedeeld dat in deze kwestie een regeling tot stand is gekomen. De betrokken bemiddelaar, die niet met name genoemd wenscht te worden ver klaarde, dat de regeling bestaat uit twee voorname punten: Peru zal al het sedert den vijfden Juli 1941 bezette gebied opge ven en de grenslijn zal getrokken worden van de rivier Maranon naar de rivier Pu tumayo. WEDER BRITSCH VLIEGTUIG NEER- GESTORT LISSABON, 27 Jan. (D.N.B.). Uit Orhao wordt gemeld, dal Maandag-mid dag opnieuw een Britsch tweemotorig bombardementsvliegtuig in de nabijheid van Fuseta in Portugal omlaag is ge stort. De bemanning, die uit twee Brit sche officieren bestond, heeft het toestel in brand gestoken. Zij werd door solda ten van de grensbewaking gearresteerd en naar Faro overgebracht, vanwaar zij naar Lissabon zal worden vervoerd. De lijken van vier Britsche vliegers, die Zondac in de nabijheid van Besinv bra met een tweemotorig Wellington- bombardementsvliegtuig zijn veronge lukt en om het leven zijn gekomen, zijn vanmiddag naar Lissabon vervoerd en op het F.ngelsche kerkhof begraven. De beide gewonde Britsche vliegers ziin naar het Britsche ziekenhuis te Lissa bon overgebracht. Meneer Pietersen is gisteravond uit de tram gevallen. Hij kwam te vallen en verstuikte zijn enkel. Meneer Janssen heeft toen den ge neeskundigen dienst opgebeld, want meneer Pietersen kon niel meer loopen. En terwijl meneer Pietersen daar niet zijn verstuikten enkel lag te wachten op de „ziekenauto", kwamen er steeds meer mensehen bij. die' het er allemaal over eens waren, dat het een schandaal was. dat de „ziekenauto" zoo lang op zich liet wachten Toen de „ziekenauto" dm „eindelijk" aankwam, en meneer Pieter sen in de warme dekens gerold werd, ging er een zucjit van verlichting op En toch was de auto reeds vijf minu ten nadat ze gealarmeerd was „op d? plaats des onheils" Ziedaar een voorvalletje, zooals er da gelijks in de groote steden geschieden, Als er pen ongeluk is gebeurd en een gewonde op hulp wacht, dan is het net of die hulp nltiid veel te laat komt... Ginds in het Oosten, waar het nog een beetje harder -vriest dan hier. liggen ook gewonden op hulp te wachten en zl) hebben heel waf erger verwondingen dan meneer Pietersen Laat de hulp voor deze mensehen niet te laat komen. Steunt daarom de Nederlandsche am bulance en stort uw bijdrage op girore kening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. FEUILLETON 10) Hij boog zich naar mii over. „Luister eens Agnes. Ik weet niet. hoe jii over mij denkt. Misschien vind ie me een gemeen individu, dat steeds wer streken levert. Dat heb ik misschien ook wel gedaan, maar dat is mijn baan Maar hier is het een ander ge\al. Ik mag je graag. Meer dan ie misschien denkt. Meer dan ik misschien recht heb te zeggen, maar ik meen het ernstig. En daarom zeg ik. dat ie op je zelf moet passen." Ik was een heefjp onder den indruk Zijn zwarte haren waren vlak bii me. fk kon niet twijfelen aan ziin woorden die zoo eerlijk en gemeend hadden geklon ken. „Luc. ik heb nooit kunnen vermoeden «Jat jij Hii nam mijn hand en drukte die „Laten we er niet meer over praten zei hij „Ik heb je meer verteld, dan ik eigenlijk mag. Agnes. Laten we weer vrienden zijn. Ik weet. iets. jij weet iets. Laten we dit keer vertrouwen in elkaar hebben. HPt is een scherpzinnige en machtige vijand, waar we tegenover staan." Ik keek hem eens aan en vroeg me af hoeveel hij eigenlijk wist. Verteld had hij me feitelijk nog niets. „Weet je iets \an barones De Char ron en haar zuster?" begon hij. Ik knikte. „Heh je de bijzonderheden kunnen krijgen?" Ik knikte weer. Dus dat wist hij ook al. „Opium", zei ik. „Ik heb het kind ee zien. Jij oók? Het was gewoon afschil wel ijk." Hij wendde het hoofd af en rilde. „Het is weerzinwekkend," fluisterde hij. „Iemand, die zooiets op zijn gewe ten durft laden..." Ilij maakte den zin niet af. En vervolgens wisselden wii onze er varingen uit. Tenslotte stond ik on om weg te gaan. „Ik moet naar de rpdactie terug. Ik zou werkelijk geen minuut langer meer durven blijven," zei ik. Hii stond ook op. Het park was volko men verlaten. „Agnes," zei hii heesch. „Waarom ga je niet naar Havnau en vraag je hem niet je een andere opdracht te geven? Dit is een baantje voor een man.,." „Het is m ij n baantje". Lang keek hij me aan. „Kan niets je van gedachten doen veranderen?" „Niets!" „Zelfs dit niet?" En voor ik wist wat er met ine ge beurde. pakte hii mi in ziin lange ar men... en kuste mei HOOFDSTUK VI Vertrouw een man nooit Het was zeker niet mijn bedoeling roe te geven. Maar er ziin nu eenmaal din gen. waar een mensch niets aa,. kan doen. Zijn lippen eischtcn de mijne op Eerst aarzelend, later dwihgend. Topn hij me eindelijk los liet. beefdo ik. Met 'lipn eenen kus had hii mijn laatste zelfbeheersching. mijn laatste beetje overmacht, weggevaagd. Dam stoncl ik tegenover hem, niets anders dan een angstig meisje, hulpeloos, haar ziel in haar oogen. haar hart ontwaakt eii onder den indruk van een geheel nieuw gevoel „Denk aan dit oogenblik," fluisterde hii. „als je niet Havnau gaat praten." En daarmee verdween hij, met groote passen, en liet me staan, waar ik stond Mijn heele bestaan was omver gewor pen. Conventies, gpvoelens, vooroordee- len waren allemaal in één pnkel over weldigend oogenblik verdwenen. .Alleen, omdat zich een nieuwe wereld voor mij had geopend. Eerst een half uur later stond ik te genover Arthur H^ynau. Zijn begroeting was niet van de vriendelijkste. „Je oogen stralen. Dat beteekent 5f dat je verilefd bent, 6f dat ie een nieuw tje voor de krant hebt. Ik hoop, dat het het laatste is". Ik maakte mijn tasch.je open, om hem het muziekstuk te Iate»n zien Maar de tasch w-as leeg. Alleen een gevouwen stukje papipr vond ik niet angst in liet hart vouwde ik hef open. Het voorge voel. dat miin vingers had doen beven, bleek juist. Het briefje was van Ldc „Mispunt Waarom heb je nie niets verteld lan de kleine kien tertjes? Het was de eenige sleutel, die ik nog miste. Tot ziens in de kopzinnen. Luc." Dus. terwijl hij mij op zijn manier zijn liefde verklaarde, had hij mijn tasch je doorzocht! „Wel, wat heb je te vertellen?" De ongeduldige stem van Arthur Hav nau bracht me weer op de aarde terug Wat. moest ik hem vertellen? Wat kón ik hem vertellen? Ik begon te stotteren. „Een... een s*uk... muziek... had ik. Drie kleine kleutertjes..." Hem aankijken durfde ik niet. Hij scheen te zwellen in zijn stoel. „Waar heb je het eigenlijk over?" vroeg hij ijzig. Tk leunde naar hem over. Ik voelde me onzegbaar verbitterd en iets daar van scheen van mij ui* te stralen. Ik merkte tenminste, dal Arthur Havnau mij onderzoekend aankeek. „Begrijpt n niet, dat ik epn sleutel ge vonden had? To* welke oplossing van het geheim., ik weet het niet, maar hei was een spoor. En nu is het gesto len „Door wie?" Hij was onvermurwbaar. Als hij nu maar wilde ophouden met die ondervra ging. als hij maar zei, dat ik nie's waard was. dat ik wéér een fiasco had geleden alles had ik bpfer kunnen ver dragen. dan dat onverbiddelijke kruis verhoor. „Ik., ik weet 't niet", stamelde ik. Hoe kon ik hem zeggen, dnt T,uc Simon de dader was, da' hij de eenigp aan wij zing had weggenomen, die ik had ge vonden? „Wie was Pr bij je? Met wie ben Jp sa men geweest? Er was geen ontkomen aan. Ik moest de waarheid vertellen. „Tk heh Luc Simon ontmoet H Hij kreunde. „Als ik het niet gedacht had. Hij heeft je al zoovaak belachelijk gemaakt, dat hef langzamerhand een gewoonte van hem is geworden." Ik (<on geen woord uitbrengen. Ver dedigen wilde ik mezelf. Maar ik kon het niet. S'eeds weer hoorde ik ln ge dachten. wat Luc had gezegd. Daf hij van nie hield, en dat hij niet wilde, dat ik in moeilijkheden kwam. Hij had ge daan. alsof hij zich bezorgd maakle ovc mijn veiligheid en op zoo'n manier ♦oonde hij dat Mijn tasclije gerold, do eenige aanwijzing gestolen, die tbt iets had kunnen leiden, misschien we] to' de oplossing van het mysterie, dat wij beiden on'dekt hadden... Arthur Hav-.au sloop met zijn vuist op de tafel ..In hemelsnaam, kind. sta daar nipt te kijken als een heldin van hef volks- ronneel Vertel me nu, wat er gebeurd is". Hoe nlinlijk het ook voor me was, ik moest hem het heele treursnel wel ont hullen Ik vertelde hem eerlijk alles wat er was gebeurd. Topn ik uitgesproken was. zweee hij noe Maar zijn woorden waren bijtend, toen hij eenmaal begon te spreken. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2