JAPANNERS NADEREN PONTIANAK (BORNEO) Hoe generaal Rommel Engelsche plannen verijdelde CHURCHILLS MOTIE AANGENOMEN Aanslag op premier van Iran Braziliaansche nota te Berlijn overhandigd Britsche torpedojager in den grond geboord Vliegtuig van Guineazu in zee gestort -GERINGE ACTIE AAN HET OOSTFRONT Balikpapan, ofiestad in het oerwoud De Hongaarsche houding Meer Amerikaansche troepenlandingen De Amerikaansche hulp aan Ned.-Indië Officieele Landbouwmededeelingen PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 JANUARI 1942 DL STRIJD IS NEDERLANDSCH-INDIE BATAVIA. 20 Januari (A.N P.) Volgens hier ontvangen berichten wordt thans ook de stad Pontianak aan de Westkust van Borneo bedreigd, daar de Japansche troepen, van Biitsch Noord Borneo uit. ver zijn doorgedrongen. Verder is Kiuma!ia\en opnieuw uit de lucht aangevallen. Volgens een l>.N B bericbi uit Tokio meldt het Japansche hoofdkwartier: ..De luchtmacht der Japansche marine heeft op 26 en 2? Januari, na over de straat van Makassar de Ceramzee de Molukkenzee. de Floreszee en de Ban dazee te zijn gevlogen, talrijke aanva-lei. gedaan op belangrijke vijandelijke luchtbases op Borneo. Celehes Coram en Boeroe. waarbij 4ö vijandelijke toestel Jen werden neergeschoten ot op den grond vernield. Vier Japansche jacht vlieg tuigen zijn tot dusverre niet teruggekeerd De speciale Japansche troepen, die te Kendari op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de stad geheel bezet, na de zuiveringsactie in de omgeving te henben voltooid.' In een eerder gepubliceerd bericht had liet keizerlijk hoofdkwartier mede gedeeld. dat de Japansche luchtmacht de volledige heerschappij in de lucht heeft bevochten in de wateren rond Celebes en in het Zuiden en Westen der Molukken. STOCKHOLM. 29 Jan. (D.N.B.). Het Lagerhuis heeft de motie van vertrouwen in de regeering-Chur- chill aangenomen met 464 stemmen tegen 1 stem. Vóór de stemming bleek in dp wande! gangen van het Lagerhuis, dat hij de vertegenwoordigers van alle partijen d-1 meening overheerschfe. dat geen enkele partij en persoonlijkheid, gezien de te genwoordige gecompliceerde en onover zichtelijke situatie. Churchill van zijn verantwóórdelijkheid wilde ontlasten en bij een verwerping van de motip van vertrouwen genegen was in ziin plaats te» treden Algemeen was men er van overtuigd, dat het land bii een ten val brengen van Churchill op dit oogènblik in een .zóó groote verwarring zou worden gebracht dat daarvan de ernstigste gevolgen ee- vre°sd zouden mopten wordep. Onder deze omstandigheden zag men zijn hei' in het demonstreeren van een groot mo gelijke eensgezindheid bii de stemming. Tof dit besluit heeft ook bü<Tedra°'<>n de omstandigheid, dat Churchill en zijn vertroiiwensli 'en van dp laatste dager, voor het begin van hpt iiarlementsdehaf gebruik hadden gemaakt om deze mee ning ingang te doen vinden, waarbü zii niet schroomden de uitwerking van een eventueclc verwerping van de motie van vertrouwen op de openbare mee ning in het buitenland zoo zwart moge lijk af te schilderen. De Zweedsche bladen, o.a. A f t o n- b 1 a d e t en X y a D a g 1 i g t A 1 1 e- handa melden, dat in het kader der debatten in het Lagerhuis. Lord Winter- ton op aanvallen van den zoon van Churchill zich uitlatingen heeft veroor loofd. dip f'e Londen als een toespeling worden beschouwd op de daar in om loop zijnde eeruchfpn, dat de overdre ven optimistisch gekleurde rapporten over het offensief in Libve van den zoon van Churchill, Randolph Churchill, zelf afkomstig ziin, die destijds klaarblijke lijk als militairen woordvoerder fun geerde. JLord Winterton heeft den zoon van Churchill ironisch geantwoord: ..Mijn Benige eerzucht is. nog eens militair woordvoerder te kunnen worden, opdat ik mijne capaciteiten om onbetrouwbare berichten te maken, kan ontwikkelen" AD ANA, 29 Jan. (D.N.BJ. Naar de fender van Teherap meldt, is op den Iraansche minister-president in het par lement een aanslag gepleegd. Toen de premier in den rijksdag een overzicht gaf over het pact met F.ngeland en de Sovjet-Unie. werd een steen naar hem geworpen, dip zijn doel echter miste Vervolgens wilde de dader zich on den premier werpen. Hii werd gearresteerd. BERLIJN, 29 Jan. (A.N.P.). Naar in de Wilhelmstrasse vernomen wordt, heeft de Braziliaansche ambassadeur om 11.30 uur op het ministerie van bui tenlandsche zaken een nota overhan digd. Omtrent den inhoud der nota is in politieke kringen der rijkshoofdstad noc niets bekend, doch men vermoedt, dat de nota de verbreking der diplomatieke betrekkingen van Brazilië met de os- mogpndheden tot onderwern heeft TOKIO 29 Jan. (D.N.B.). Een Brit sche torpedojager is. naar verluidt, aan de Oostkust van Malakka bii Endau door strijdkrachten der Japansche ma ne in den grond gehoord. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, was dit schip de Thanet. H-*t werd getorpedeerd in een zeegevecht tusschen twee Japansche torpedojagers en de Britschp jagers Thanet en Vam pire. Een deel der bemanning van de Thanet werd door Japansche schepen gered, terwijl de Vampire op de vlucht sloeg Aan Japansche zijde ziin geen verliezen aan nièn9chen of materiaal geleden. De beide Britten hadden gepro beerd Japansche transportschepen aan te vallen, toen nieuwe strijdkrachten aan land werden gezet. BUENOS AIRES. 29 Jan. (D N B.). Naar hier verluidt, is het vliegtuig, waarmede dp Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken. Guinazu, met verscheidene leden van de Argentiin- *che delegatie van Rio de Janeiro terug, keerde, gevallen. Het vliegtuig was het Potez-toestel, waarmede Guinazu ook de heenreis had ondernomen, was vroeger van de Air France en is onlangs door AreenHnië gekocht. Kort na het vertrek ven Rio viel het toestel in zee. Alle twaalf inzittenden zijn gered. Guinazu, i> ongedeerd gebleven. Slechts een piloot en een secretaris zijp gewond. Het toestel moet volgens Associated Press, zoo zwaar geladen zijn geweest, dat het geen hoogte kon krijgen. De pi loot kon nog voorkomen, dat het op rots te pletter sloeg. Daarna kwam het 100 meter verder in het water ter?cht. Volgens een bericht van Associated Press zal Guinazu waarschijnlijk mor gen weder naar Buenos Aires terugkee- ren. Met groote deelneming heeft men te Berlijn kennis genomen van hef vlieg tuigongeluk. De nadere omstandigheden rechtvaardigen, naar Berlijnsche mee ning. de vraag, of er achter dit ongeluk nog iets meer moet worden gezocht. In dit verhand wijst men op het feit. dat nas anderhalf jaar geleden epn van de felste tegenstanders van de politiek van Roosevelt, n.l. senator Lunlin. op myste rieuze wijze hii een vliegongeluk het le ven heeft verloren. BUENOS AIRES. 30 Jan. (D.N.B.) Alle avondbladen wijden veel aan dacht aan het vliegongeval van mi nister Guinazu bij Rio. BliiRbaar is het springen van een band kort na den start noodlotig gewor den daar het toestel-hierdoor het even wicht verloor. Eerst een diepgaand on derzoek zal uitmaken of dit een gevolg was van de hooge temperatuur en de genoemde overbelasting. Daartegen pleit evenwel het feit. dat het Potez-toe stel is bestemd voor 14 passagiers en 4 man personeel, maar slechts 11 perso nen vervoerde. De Areentiinsche oers zinspeelt op de mogelijkheid, dat de eigenlijke oorzaak is gelegen in epn onverklaarbare onre gelmatige werking van een of beide motoren Daarvoor pleit ook, dat het toestel slechts met moeite loskwam van de 'startbaan. Blijkbaar ziin slechts de kwetsuren van den secretaris van den directeur der burgerluchtvaart van eenigszlns ernstigen aard. De overige inzittenden zijn oneedeerd of slechts onbeteekenend gewond. Duitseh Weermachiberichi HOOFDKW A1511ER VAN DEN FUHRIvR, 29 Jan. (D.N.B.). Hei opperbevel der weermacht maakt be kend: Op de Krim en in den ZuidelijKen sector \an het Oostelijk front tengp volge van zware sneeuwjacht gerin ge gevcchlsactie. R.i de in het weer machtsbericht van gisteren gemelde vernietiging van een vijandelijke formatie aan de Zuidkust van de Krim, vielen ÏSK) gevangenen. 12 ka nonnen alsmede 111 machinegeweren en granaatwerpers in handen der Duitsehe cn Roemeensche troepen. Aan het Donetsfront hebben Duit sche en Slowaaksche formaties plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. In den middelsten sector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen zonder succes aan. Bij eigen aanvallen werden tal- rijkp plaatsen na hevige gevechten ingenomen en pen aantal kanonnen buitgemaakt. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front zette vijand ziin aanvallen voort. De gevechten zijn voor een deel nog aan den gang. Ten Z.O. van het Ilmenmeer, aan het omsingelings front van Leningrad en aan het, Duitseh Finsche front in lapland, geslaagde acties van eigen stoottroe pen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen hehhen in het bij zonder in den centralen en den Noordelijken sector in de gevechten op den beganen grond ingegrepen. Talrijke Sovjet vliegtuigen werden in brand geworpen. In Noord-Afrika levendige bedrij vigheid van verkenningsafdeelingen in Cvrenaica. Geslaagde luchtaan vallen waren gericht op Britsche autocolonnes. troepenconcentraties en benzinedepots in het Noord-Afri- kaansche kustgebied van Bengasi tot Mersa Matmeh. Bii aanvallen over dag en in den nacht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta, wer den verscheidene geparkeerde vlieg tuigen beschadigd. Britsche bommenwerpers, die in den afeeloopen nacht trachtten Mun ster aan te vallen, werden door den .krachtigen afweer verdreven en wier pen lukraak bommen in N.W. Duitschland. De burgerbevolking had geringe verliezen. Op enkele plaat sen ontstond schade aan woonhui zen. Drie Britsche, bommenwerpers werden neergeschoten. Van de Ned. Indische olieproductie, die S millioen ton jaarlijks bedraagt, brengt Ned. Borneo zonder Tarakan ruim 1 millioen ton voort. De verwer king en uitvoer van deze olie beeft hoofdzakelijk over Balikpapan plaats. Derhalve heeft deze stad, gelogen aan de Oostkust van Borneo tegenover Ce lebes. groote beteekenis, die ook uit de herhaalde Japansche luchtaanvallen blijkt. De ruwe olie wordt uit het meer Noor delijk gelegen Koetaj door middel van tankbooten en pijpleidingen naar Balik papan gevoerd. Daar wordt de „witte steenkool" in groote raffinaderijen tot benzine, stookolie, paraffine enz. ver werkt. Het geheele bedrijf is in handen der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Balikpapan is ontwoekerd aan het oerwoud. Honderden kilometers strek ken zich langs Borneo's Oostkust on doordringbare wouden uit, slechts op enkele plaatsen onderbroken door ne derzettingen. Als een lichte vlek ligt de moderne oliestad in de wildernis. Het centrum wordt gevormd door enorme fabriekscomplexen in een warnet van buizen. De woonwijk der Europeanen bestaat uit on palen gebouwde huizen tegen de hellingen rler heuvels, die tot de zee reiken. Aan de andere zijde van de srad liggen de kampongs der inlan ders. Maar Europeanen of inlanders, ad ministrateur of koplie, allen staan zii in dienst van de Olie. die Balikpapan van een onaanzienlijk dorp tot een olie haven van wereldbeteekenis gemaakt heeft. (V.P.B.). - De Duitsehe autoriteiten te Kief hebben toestemming verleend voor de heropening van den dom van den Heiligen Wladimir den Grooten. Hjj werd door de bolsjewisten ge bruikt rIr opslagplaats voor boeken en pa pier. BERLIJN, 30 Jan. (VP_B.) Gedu rende de eerste dagen van het Britsche of ferden iel in Noord-Afrika kreeg een Ita- llaansch chauffeur opdraoht om van A naar B. te rijden, zoo vertelt de V o 1 K 1- sche Beobachter ln een beschouwing over den strüd in Cyrenalca. Beide plaat sen waren ln het bezit der Duitsch-Itall- aansche troepen. Onderweg ontmoette de man achtereenvolgens Britsohe transport- colonnes. Duitseh-Itahaansche strljdkraon- ten en Engelsche tanks. Het gevolg was dat hU eerst door de Engelsohen gevangen werd genomen, om vervolgens ontzet te worden en als gevangenbewaarder dienst te doen bij de Engelschcn, die zich thans op hun beurt hadden overgegeven. Dit spel van kat en muis herhaalde zioh maar liefst driemaal. Dit intermezzo geeft ongeveer een beeld van de acties en tegen-acties, welke zich sinds 18 November tussohen de Egyp tische grens en Agedabia hebben afge speeld. Voor het eerst in de geschiedenis der krijgskunde heeft er in de Noord-Afri- kaansche woestbn een pantserslag plaats gevonden, waarbij ook de verdediger vol gens strategische gezichtspunten optrad Zou het mogelijk zijn alle bewegingen der Britsche en Duitsch-Itaüaansche strijd krachten ln kaart te brengen, dan zou nie mand uit deze wirwar van lijnen wijs kun nen worden. Wat de Engelschcn hoopten te bereiken, ls bekend. Het ging hun niet om de verovering van een betrekkeiiik waardeloos stuk grond; zij wilden ook niet het offensief van generaal Wavell. dat het vorig Jaar bij Benghasl is vastgeloopen herhalen. Neen. zij hadden op het oog den weg vrij te maken van Cairo naar Dakar. De eerste en eenige voorwaarde om door te dringen tot de West-kust van Afrika en daar triomfantelijk het Amerikaansche ex peditiecorps te begroeten, was de vernieti ging der strijdkrachten van generaal Rom mel en generaal Bastico. Churchill tvfcft de Britsche troepen op 18 November 1941 ln een dagorder uitdrukkelijk verzekerd, dat zij nu voor het eerst met gelijke wapenen tegenover de Dultschers kwamen te staan In werkelijkheid beschikken zij over veel meer tanks en vliegtuigen. De eerste Brit sche gevangenen, die de Italianen op 9 November maakten, waren zoo zeer van de Engelsche superioriteit overtuigd dat zt) hun bevrijding als een kwestie van eenige ur«n beschouwden. De strategie van generaal Auchinleck was er op gericht, de troepen van generaal Rommel tusschen Bardla en Tobroek in te sluiten, met egn omsingelende beweging waarbij ook de Hafaiapas. die de Engel sefcen reeds eerder vergeefs hadden be stormd. zou worden ingesloten. Een tweede omsingelende beweging ln het Oase-gebied .yan Dsjalo moe<t hét terugtrekkende gros der Duitjch-ïtaliaansche strijdkrachten den weg afsnijden Dit tweede en belang rpkste deel der Britsche plannen was reeds ln November mislukt. Generaal Gunningham. die de leiding had bij deze operaties, moest aftreden. De Engebche Ders maakte uitvoerig melding van de wan hopige uitbraakpogingen. die generaal Rommel ondernam, om uit de Britsche omsingeling te ontsnappen. Terzelfdertïld ondernam generaal Rommel van Solloem uit een aanval op Egyptisch gebied, waar- bi) hij op een moment de mogelijkheid overwogen schijnt te hebben, om op zijn beurt de tegen Bardia oprukkende strijd krachten te omsingelen. In verband met het groote aantal tanks waarover de Engelschcn becchikken, moest hij hiervan afzien. Hij deed toen het eenige wat hij in deze situatie kon doen hij maakte zich los van den vijand, en trok systematisch terug. Toen de Engelschen het verwoeste Benghasl binnenrukten, ver keerden zij in den waan. generaal Rommel en het gros van zijn troepen in hun zak te hebben als een muis in den val. In wer kelijkheid was de zak leeg en generaal Rommel bevond zich ln TriDolis. Een En gelsche poging om ten Zuiden van Age dabia den rechtervleugel der Duitseh- Italiaansche strüdkrachten te omsingelen leidde tot een bliksemsnellen uitval, die ge neraal Auchinleck niet alleen Agedabia. maar bovendien een groot, aantal man schappen en een belangrijke hoeveelheid materiaal kostte. LISSABON. 30 Jan (A.N.P.). De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Cairo, dat men daar in hef geheel niet geneigd is den Engelschen tegenslag, gelegen in het verlies van het gebied van Benghazi en ziin waardevolle vlieg velden te onderschatten. BOEDAPEST. 29 Jan (D.N.B.). De Hongaarsche minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken. Bardossy. heeft, naar officieel medegedeeld wordt, in de parlementscommissies van buitenland sche zaken verklaard dat de gedachtenwis seling. die heeft plaatc gevonden bü de bezoeken van von Ribbentrop. Ciano en generaal-veldmaarschalk Keitel aan Boeda- pest. werd gekenmerkt door een vrlefiïï schap en oprechte samenwerking. De opvattingen stemden volkomen over een. vooral ook ten aanzien van de over- tuiging dat de overwinning in den verde digingsoorlog tegen de Sovjet-Unie een kwestie van het bestaan van Europa en het Europeesche volk beteekent. Hongarije blijft natuurlijk naar krachten deelnemen aan dezen striid. dien het als zijn eigen ver dedigingsstrijd beschouwt. GENEVE. 29 Jan iD.N.Bj. - I'resi dent Roosevelt heeft op r|e perscon ferentie in antwoord op een vraag near het doel der Amerikaansche troepenlanding in Noord-lerland. verklaard dat zes. acht of tien van dergelijke landingen in alle moge lijke gebieden ter wereld zijn onder nomen. Hij weigerde bijzonderheden omtrent tijd cn plaats hiervon mee te deolen. Op de vraag, of de namen der door Amerikaansche troepen bezette steun punten in het buitenland niet algemeen hekend zijn. antwoordde hii dat men toch stellig niet van hem kon verwvmh ten. dat hii zou mededeelen, wéér zich Amerikaansche troepen bevinden. MADRfD. 29 Jan. (D.N.B.) Naar uit Ncw-York gemeld wordt ziin de naar Ierland gpzonden Amerikaansche troe pen niefopgeleide soldaten. Het zijn slechts eeuniformeerde recruten. die voorloopig nog geen gevechtswearde hebben. 17 000 ton levensmiddelen zullen uit Cairo naar de Sovjet Unie gezonden wordyn en daar worden verdeeld onder de Poolse'" soldaten, aldus heeft de speciale gemach'i de van Roosevelt Bullitt aan generaal S korskl medegedeeld. TOKIO, 30 Jan. (A. N. P.). Op de. bijeenkomst van de buitenlandsche pers beschreef Tomokazu Hori, de woord voerder der Japansche regeering, de .li lip van Groot Britwinnië en de Ver. Staten aan Nederlandsch-Iudië als „grootsehe plannen op papier". Hij be weerde, dat de verdediging der gealli eerden van Australië en Ned.-Indië reeds aan het bezwijken is, daar geen afdoen ile hulp geboden kan worden tengevolgo van de Japansche overmacht ter zee en in de lucht. Voorts wee*> hij op de 9ucce6volle lan dingen der Japanners op de eilanden Nieuw-Bi'ilannië en Niew-Ierland, bij Balikpapan en Menado, terwijl Singa pore practisch van geen belang meer is. Tomokazu Hori wees er vervolgens op, dat het duidelijk is dat Engeland zijn bondgenooten geen hulp kan verlccnen. daar het zelf in gevaar is, ook door bin- nenlandsche moeilijkheden. Hij voegde pi- aar toe. dot het Britsche kabinet hpt te druk heeft met verklaringen op ie stellen voor de opeenvolgende nederla gen in Malakka en Birma en dat de er. Staten ook niet in de gelegenheid zijn om hun hulp te vergrooten. De Japansche woordvoerder besloot met de woorden: „De geheele wereld moet verhaasd geweest zijn uit Washing ton te vernemen, dat president Roose velt den luitenant-couverneur-generaal van Ned.-Indië. dr. Van Mook, verzeker de goed nieuws voor hem te hebbeen namelijk dat Amerika zich voorbereidde ir> ve'i,rtdiging van Ned.-Indië te ver- HAVIK 41 Tel.'4523 ff ff Een woord ter inleiding. Iedereen, die betrokken is bij de Voedselvoorzie ning kent de zoogenaamde ..Officieele Publicaties", die tot nu toe regelmatig in de bladen verschenen, gewoonlijk op de advertentie-pagina's. Deze publicaties waren niet altijd even duidelijk. De stijl was noodzakelijk ambtelijk cn beknopt. Het gevolg was. dat niet altijd de' inhoud nauwkeurig werd begrepen, hetgeen wel eens leidde tot moeilijk- beden. Om dit te voorkomen wordt thans naast.de ..Offi cieele Publicaties" (die zullen blijven verschijnen) een nieuw» rubriek geopend, welke „Officieele Land bouwmededeelingen" genc«md zal worden. Iedere week op denzelfden dag zal men deze rubriek op dezelfde plaats in de dagblnden vinden. In deze ru briek zal men steeds toelichtingen en verklaringen vinden van de maatregelen en bepalingen, welke ten aanzien van de bodemproductie en de voedselvoorzie ning genomen zijn. Da „Landbouwmededeelingen" vervangen dus de „Officieele Publicaties" niet. maar verklaren ze slecht? cn vullen ze aan. Alle belanghebbenden wordt dan ook dringend aangeraden zoowel aan de „Officieele Publicaties als aan de „Officieele Landbouwmededeelingen" hun volle aandacht te besteden. Mtdedecling tan den Regeer in gneommiseari» voor de Bodem productie - HET SCHEUREN VAN GRASLAND De medewerking van de Nederlandsche boeren ls tot dusverre ten aanzien van het scheuren van gras land prachtig geweest. Er werd vrijwillig ren zeer groote oppervlakte ter scheuring opgegeven thans is daarvan een groot percentage gescheurd. In sommige streken is dit vrijwel 100*,'» in andere stroken is dit tengevolge van verschillende omstan digheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot medewerking groot, In sommige gevallen, en gelukkig behoort dit tot de uitzonderingen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aanwezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking niet afhankelijk kan worden gelaten van dezen onwil met de noodige ge strengheid znl hier dan ook tegen worden opgetreden. Degenen, die wel vrijwillig opgaven, of zij, wien de srheurplicht werd opgelegd, en die tot dusverre aan de belofte niet voldeden of de plicht niet vol brachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aangepakt- De Bodemproducticwet biedt de mogelijkheid deze gebruiksgerechtigden een boete op te leggen van 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar: terwijl bovendien maatregelen kunnen worden genomen, waarbij de werkzaamheden op hunne kosten worden verricht ofien het gebruiksrecht aan derden kan wor den overgedragen. Eerstdaags zal met de contrdle worden aangevan gen en bij in gebreke zijn zullen de noodige maat regelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen belang in ernstige overweging ge- geven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoe digste te treffen. Medodeelingen van den Provincialen Voedeeleom m ittari* TOEWIJZING RUNDEREN BOVEN 1 JAAR Bij sommige veehouders schijnt de meening te hebben postgevat, dat zij zich niet strikt behoeven te houden aan hun toewijzing voor runderen hoven 1 jaar. Dit is echter onjuist. Het is beslist verboden zonder uitdrukkelijke toestemming meer kooi- en op het bedrijf aanwezig te hebben dan op de toe wijzing vermeld staat. Hieronder vallen natuurlijk niet de contractrunderen en de koelen, welke nog op de oude levering moeten worden geleverd. Deze run deren moeten boventallig worden gehouden. Voor de runderen, die nog op de oude levering moeten worden geleverd, zijn door den Plaatselijken Burcauhouder kennisgevingen voor boventallig op stallen uitgereikt. Bij levering van deze runderen moet de kennisgeving op de leveringsplaats aan de marktvertcgcnwoordiger worden afgegeven. Ook blijken er nog veehandelaren te zijn, die mee- nen dat zij meor vee mogen houden, dan het hun toegewezen aantal, mits het meerdere vee maar han delsvee Is Ook deze meening is onjuist, daar ook het handelsvee onder de toewijzing valt. Wanneer ren veehandelaar b.v. een toewijzing heeft voor 30 run deren boven 1 jaar. mogen ook Inderdaad niet meer dan 30 koeien op het bedrijf aanwezig zijn ook al is het aanwezige vee geheel of gedeeltelijk handels vee. De veehandelaren doen In hun eigen belang ver standig hierop nauwkeurig te letten. EXTRA AANSLAG Aan die veehouders, die bij d» inventarisatie In December 1941 óén of meer runderen boven 1 jaar hadden boven hun toewijzing, is voor het teveel aan. wezlga rundvee een extra aanslag voor levering op gelegd. Wanneer deze runderen geleverd moeten worden, wordt nog nader bepaald. Veehouder», die in beroep zijn gekomen deze extra aanslag, krijgen nog nader bericht. Zij behoeven dus voorloopig nog niet te leveren. UITSTEL VOOR MESTCONTRACTEN Aan veehouders, welke mestcontracten hebben af gesloten voor levering per 1 Februari a.s. kan urtetel van levering worden verleend. Veehouders, die mest contracten hebben afgesloten voor levering per 24 December 1941. dienen de gecontracteerde runderen zoo spoedig mogelijk te leveren. AANHOUDEN VAN OSSEN Dezer dagen is in een „Gewestelijke Publicatie" bekend gemaakt.* dat in afwijking van vroeger gepubliceerde regelingen ook na 31 Januari 134Z ossen voor de weidorij kunnen worden aangehouden, indien uiterlijk 1 Februari (dus vóór a.s. Maandag) een leveringscontract is afgesloten. Voor het afsluiten van leveringscontracten komen alleen in aanmerking die veehouders, die in de laat ste jaren gewcon waren ossen te .weiden. De te con- tractcercn ossen moeten minstens 100 kg. wegen. Ten aanzien van de verplichte levering telt de ge contracteerde os slechts mede voor het gewicht op den dag, waarop het contract wordt afgesloten. Wanneer een oa op den dag. waarop hij gecontrac teerd wordt b.v. 150 kg weegt, dan .wordt op den Aanslag voor de verplichte levering ISO kg in min dering gebracht: Weegt de os op het tijdstip van levering b.v. 300 kg. dan wordt er van de verplicht» levering toch maar 150 kg afgetrokken (dus het ge wicht bij het afsluiten van het contract). Vanzelfsprekend wordt bij de levering van den os wel de prijs voor 300 kg uitbetaald. Het voordeel voor den boer is hierin gclceen. dat hij dus met den •os, indien hij hem weidt, bij de aflevering in een betere klasse komt en een hoogcr gewicht betaald Wij brengen nog eens nadrukkelijk onder de aandacht van do. ossenweiders. dat de aanvragen voor het afsluiten van bovengenoemde weidecontrac- ten voor a.s. Maandag (1 Februari) moeten worden ingediend bU de L.C.O. voor Utrecht, Afd. Veeleve- ring, Niqjiwe Gracht 135, Utrecht. Veehouders, die niet voor een dergelijk contract in aanmerking kunnen komen en veehouders, die er geen gebruik van wenschen te maken, moeten hun ossen vóór 1 Februari a.s. geleverd hebben. LEVERING VAN VARKENS Alle varkens boven 40 kg (uitgezonderd de fokzeu- gen en varkens waarvoor een huisslachtingvergun- ning is afgegeven) moeten zoo spoedig mogelijk aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch geleverd worden. Georganiseerden, die varken» boven 40 kg in voor raad hebben, zullen in hun eigen belang goed doen. deze varkens zoo spoedig mogelijk aan hun varkens handelaar ter levering op te geven SCHAPENLEVERING De aandacht wordt er op geyeatigd. dat contrac ten voor weideschapen kunnen worden afgeslote» hij de P.B.H.'s. Mochten er georganiseerde schapen- houders zijn. die van hun ouden aanslag nog schapen te leveren hebben en deze schapen nog liever eeni ge maanden wenschen te weiden, dan dienen zij zoo spoedig mogelijk een verzoekschrift om uitstel van levering bij do 1..C.O.. Afd. Veelevering in te die nen. Contracten behoeven voor deze schapen niet ta worden afgesloten. HUISSLACHTING VAN SCHAPEN Voor huisilachting nn schapen komen ook na 1 Februari in aanmerking. zU die een verklaring kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij in de laatstó 2 jaren minstens één schaap in huisslach ting hebben geslacht, en het te slachten schaap min stens 4 maanden zelf gemest hebben. BETR. ZAAIZAADREGELING Dezer dagen zijn in een „Officieele Publicatie" de prijzen bekend gemaakt voor zaaierwten. zooóar d» handel hierin is vrijgegeven. Voor het verkrijgen van een bestelbon voor zaaierwten dient de belang hebbende zich te wenden tot zijn Plnatsclijken Bu rcauhouder. Wil men 6 kg of minder zaaierwten koopen. dan behoeft men voor deze hoeveelheid ocen bcftclbon aan te vragen. Men "kan zich hiervoor rechtstreeks tot een detaillist wenden. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat erwten ln deze kleine hoeveelheden ontsmet moeten worden afgeleverd. Deze erwten zijn uitsluitend geschikt voor zanidoeielndcn. Deze kléine hoeveelheden moeten bovendien ver pakt worden afgeleverd. Op de verpakking moet zijn vermeld, dst de erwten ontsmet zijn. daarnaast komt op de verpakking een doodskop met het woord „ver gif" voor. Voor zaalboonen zijn de prijzen nog niet bekend gemaakt. De handel in zaaiboonen is dus nog niet toegestaan. FEUILLÉ TON 12. Het was een werk vrouwtje, gekleed in een blauwe schort en epn versleten oude rok en blousje. Een dweil en een zwah ber in haar handen, bewezen me, dat ze nog aan het werk was en met een op levins van hoop, zat? ik. dat ze een hos sleutels bij zich had. „Zoudt u deze deur kunnen openen?" riep ik haar achterna. Zij bleef stilstaan, maar ik zag ach iterdocht in haar oogen „Dat zou ik kunnen. Maar ik doe hel hiet. Het mag heelemaal niet." „Het doet er niet toe of hot niet mag," zei ik. „Ik wil deze étage binnen." „Best mogelijk," was het antwoord „Maar mij hoeft u het nipt te vragen.' „Ik ben geen dievegge," zei ik nijdig „Of iets van dien aard. Ik ben een ken nis van mijnheer Simon." „O. kent u mijnheer Simon.'" Waarom weet ik niet, maar het was me een genoegen flink over hem te Hegen. „We ztjn groote vrienden." zei ik. „Hij verwachtte me, maar werd weggeroe pen." De vrouw schudde het hoofd „Het spijt me. juffrouw, maar het maakt heusch geen verschil. Het zoü me mijn baantje kunnen kosten en dat is het me niet waard." Nog voor ze uitgesproken had, zocht ik al in mijn taschje. Een bankbiljet kwam verleidelijk te voorschijn. „En wat is het 11 dan wel waard?" /.ei ik zacht. „U loopt werkelijk gpen ge vaar met mij. L hoeft nipts anders te cjoen, dan me binnen te laten. U kunt trouwens met me meekomen, als u me nog niet vertrouwt, om te zien dat ik niets step). Het penige, wat ik wil, is even rondkijken." Meer behoefde ik niet te zeggen, de deur was al open, voor ik mijn woordm had beëindigd. „Ik zal dan maar aannemen, dat hef in orde is." zei de vrouw, voor wie het geld blijkbaar een te groote verleiding was. „Als ii een vriendin van mijnheer Simon bent, zal hii er wel geen bezwaar tegen hebben. Maar alsjeblieft, verraad me niet, juffrouw." In wending moest ik even lachen. „Niemand zal er een woord over hoo ren", beloofde ik plechtig. En zelden heb ik iet* zóó ernstig gemeend. En zoo stond ik dan in de woning van Luc .Simon. Het werkstertje bleef er ge lukkig niet bij. Ik weet niet, of ze me vertrouwde of niet, maar ze had' mijn bankje nog niet beet, of ze was ver d wenen. Een onzegbaar slordige voorkamer, een rpk met pijpen op den schoorsteen mantel, een boekenkast in den hoek. boeken door de kamer, overal, verspreid. Een gemakkelijke stoel bij een open haardje, tientallen kranten en tijdschrif ten er omheen op den vloer. Asch op 't tapijt, een haar sloffen op een stoel. Een verschrikkelijk slordige kamer en töch was het me of iéts van Luc's char me er pog hing, en töch was het een echt mannelijk en gezellig en knus hok! Ik keek rond en ademde diep. Nooit had ik gedacht, dat ik hier nog eens alleen zou zijn. Iet« ongewoons kon ik niet ontdekken, geen enkele aanwijzing om me het zoeken te vergemakkelijken. Er wtie ren enveloppe op den schoor steenmantel. Waarom zou ik niet kij ken, wat er in zat? Zou Luc geaarzeld hebben? Integendeel! Het was een rekening van een klecr maker. Er was een deur, die waarschijnlijk op de slaapkamer uitkwam. Ik trok de stoute schoenen aan en ging binnen. De deur was niet afgesloten. Ook alweer een echte mannenkamci> Het bed was opgemaakt. Een paar dansen hingen over het voeteneind, een jasje lag slordig ge gooid over een stoel. Maar wat direct mijn aandacht trok. was een opengeslagen telefoonboek, dat op een ladekastje lag. Ik keek of er op die bladzijde iete bijzonders was te zien. Halverwege de tweede kolom zag ik een potloodstreep. Was dat misschien de aanwijzing, waar ik zoo naar zocht? Het nummer, dat aangestreept was, was in het voor stadje. Saint Denis. En het was de naam van een café. Café Het Hrk. Het.... drie kleine kleutertjes, die za ten op een hek. Op een dag in Septem ber. „Het is idioot." ifacht ik. ..Idioot, maar toch.misschien heeft Luc de oplos- sing.voor dat liedje gevonden. Het is ten slotte September en wat kan onschuldi ger zijn als aanwijzing dan een kinder liedje? Zou Luc er naar toe zijn? Ik keek de kamer nog eens rond, opende de laden, die ook ontzettend slor dig waren. Ze zagen-er uit of er pas erg In was gerommeld. Zou hij gepakt heb ben? En naar Saint Denis zijn vertrok ken? f» Hoe lóng ik daar heb slaan denken, zou ik niet kunnen zeegen. maar we) weet ik. dat mijn besluit ten slotte was genomen. Daar was maar één ding. dat ik kon doen Ik moest naar Het Hek gaan. en trachten te ontdekken, wat het geheim was. Ik keek op mijn horloge. Het was over zevenen en buiten begon het al te don keren. Ik mocht geen tijd verliezen. En toen, op het oogènblik, dat ik de kamer wilde verlaten, hoorde ik een ge luid een vreemd sissend geluid. Ik keek rond om te ontdekken waar het van daan kwam. en het duurde even voor ik dat wist. Maar ten slotte realiseerde ik me, wal het was. Ergens ontsnapte er pas Gas stroom de de kamer in. Ik rook het nu en ik zou het niet gemerkt, hebben als ik dat vreemde geluid niet had gehoord. De gaskachel stond open. Moe kan dat nu gebeurd zijn? Ik hukte me om den toevoer af te sluiten «■n op dat oogènblik stond ik als ver steend. Een draad was aan de kraan be vestigd. Ik volgde deze lanes het kar pet en zag. dat ze vastgemaakt was aan de knop van de deur Plotseling begreep ik alles. Als Luc vermoeid was thuis gekomen, en zich op zijn bed zou geworppn heb ben. zou bij nooit het gas bemerkt heb ben. dat in de kamer zou stroomen ten gevolge van zijn binnenkomen. Hij zou ingeslapen zijn. zonder er Iets van te merken. Maar voor hem zou er geen ontwaken meer zijn geweest. „Moord," fluisterde ik ontzet en plot seling begreep ik. dat Luc mij niet uit sluitend leugens had verteld. Hij had gezegd, dat die bende op hem loerde en onverBiddellijk was. Hij had me gezegd, hoe gevaarlijk het was. zich met deze geschiedenis te bempéien en me ge smeekt de opdracht aan een ander te .laten geven. Maar ik was koppig door gegaan. met den vasten wil het van hem tc winnen, met den vasten wil hem met verscheidene lengtes te verslaan. Opeens voelde ik, dat mijn handen klam waren en mijn mond was droog. Het was gemakkelijk genoeg Luc te haten, na wat hij me had aangedaan, maar toch stond ik er nu anders tegen over. Hij was in groot gevaar, zijn leven werd bedreigd, en als dat inderdaad zoo was Ik durfde mijn gedachte niet ten ein de te denken Plotseling ging er een schok door me heen. Pas op dat moment werd het me dui delijk, dat ik een bewijs te meer had gevonden voor al mijn theorieën betref fende de bende. Maar ik was er nog niet. Er was nog meer en Luc was me wéér voor. Hij had de oplossing gevonden voor het liedje van de kleutertjes, hij had het adres van Het Hek ontdekt. Ik moest zien, hem in te halen. Dat was voorloopig het voornaamste. Ik sloot de gaskachel af en verwijder de de draad, zoodat. Luc geen gevaar zou loopen, als hij thuis kwam. Vervolgens sloot ik het telefoonboek, keek nog voor de laatste maal goed rond en ging naar buiten. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2