VOOR HET KIND AKKERTJÊS RUBRIEK VAN OOM BOB Bedrijfsorganisatie voor zuivel, enz. ingesteld Zinlooze bombardementen JANTJE EIGENWIJS GAAT ALLEENOP REIS! BRIEFWISSELING Hoe betaalt U Paasch-prijsvraag van den Omroep geldige bonnen voor voedingsmidrr :n 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 JANUARI 1942 Zuivelcentrale wordt opgeheven 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. De secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend dat door hem in het kader van den op bouw van de organisatie van de voed eel voorziening op grond van het orga nisatiebesluit voed«=»elvoorziening 19-11 met ingang van 1 Februari a s. zijn in gesteld de bedrijfsorganisatie voor zui vel. margarine, vetten en oliën zoomede twee daaronder ressorteerende onderbe- drijfsorganisaties t.w. de ondebedriifs organisatie voor zuivel en de onderbe drijfsorganisatie voor margarine, vetten en oliën. Aan deze bedrijfsorganisatie en onderbedrijfsorganisaties, welke pu bliekrechteüike lichamen in den zin van artikel 152 van de grondwet zijn. v*1 ordenend*» bevoegdheid toegekend De bedrijfsorganisatie zorgt voor het noodige verband tusschen de werk zaamheflen van de onderbedrijfsorga nisaties Zii kan bepalen, dat bepaalde verordeningen van de onderbed rij fsor ga.iisaties vooraf bare goedkeuring be hoeven en zij heeft een wiizigings- en vernietigingsrecht dier verordeningen De bedrijfsorganisatie en de onderbe driifsorganisaties zullen onder toezicht van de overheid tot taak hebben rege lingen te treffen, eenerzijds voor den afzet en verwerking van melk en voor de productie en handel van zuivel- en melkproducten. Anderzijds voor de pro ductie. handel en verwerking van vet ten en oliën. Rü deze werkzaamheden zullen de bedriifs-. vak- en ondervak groepen door de commissie YVoltersom ingesteld of alsnog in te stellen op het gebied van de zuivel, margarine, vetten en oliën, worden ingeschakeld. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfsorganisatie en onderbedrijfsorganisaties bestrij ken, zal tot deze organisatie behoo- ren. De samenstelling, inrichting en be voegdheid der nieuwe organisaties zijn geregeld in een drietal reglementen, die bij de beschikking van hare instelling zijn gevoegd en gepubliceerd zijn in de Nederlandsche Staatscourant no. 21 van Vrijdag 30 Januari 19-12. De ingestelde organisaties met de daaraan verbonden commercieele licha men zullen te zamen in de plaats tre den van de Nederlandsche Zuivelcen trale, afd. zuivel en af-d. margarine, vet ten en oliën, welke Centrale derhalve over eenigen tijd zal worden opgeheven Voor 20 mille aan textiel in beslag genomen EDE, 30 Jan. De Edesche recherche en ambtenaren van den C.C.C.D. ver moedden, dat G. E., manufacturer te Ede, zich aan ongeoorloofde practijken schuldig maakte. Zij stelden een onder zoek in, dat aanleiding gaf tot in beslag neming van den geheelen winkelinven taris, bestaande uit een groote partij dames- en heeren-ondergoederen, hon derden japonnen, dassen, een enorme voorraad dameskousen enz. Juist voor dat de ambtenaren een inval deden, bleek E. nog een partij dameskousen van 1200 paar te hebben ontvangen. K- werd in arrest gesteld. Eveneens werd aangehouden J. B. te Arnhem, die met E. handel zou hebben gedreven. De in beslag genomen partij vertegenwoordigt een waarde van zeker 20.000. Verlenging aardappelbons 'sGRAVENHAGE, 30 Januari. De se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met ,06a" en ,06b" gemerkte bonnen der aardappeldis- tributiekaart is verlengd tot en met Zater dag 7 Februari a.s. De bovenbeoelde maatregel houdt ver band met het feit dat in verband met plaatselijke transportbezwaren niet alle kleinhandelaren in aardappelen deze week in staat zijn geweest al hun klanten te bedienen. Zinlooze bombardementen, dat is de „hulp", die Engeland zijn „bondgenoo- ten" verlechk Als nachtelijke moorde naars zweven de machines boven de slapende stad en werpen op willekeuri ge plaatsen hun projectielen uit Waar delooze „hulp". Daar is ook een ander soort hulp. Dat is daadwerkelijke hulp aan den mensch. die in levensgevaar is. Doe mee aan deze hulpverleening Helpt de gewonde strijders, steunt de Neder landsche ambulance. Stort uw bijdrage op, girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. Koersen voor stor i. gen op 31 Januari 1942 tegen verplich tingen iuidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3 768 Lires 9.91 Deensche kronen 39.34 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.S5 Finschc mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3-77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen ,1.26 Kuna 3.77 door WILLY WIERDA Jantje rat „al" zes maanden in de eerste klas en toen vond Jantje, dat hy al zóveel geleerd had en zó groot was, dat hu' de school niet meer nodig had en ook niet meer hoefde te luisteren naar: „dit moet je zo doen en dat moet je laten, Jantje!" Daar had Jantje genoeg van en daarom ging hij op reis. Heel alleen. Net als dat jongetje van de plaat, die in z'n klas hing. Hü zou net doen als die jongen. Nét een. der. Morgen, Woensdag, dan ging h'J. Op reis, Alleen. Woensdag, kwart over twaalf was Jantje al aan 't pakken. Die jongen op 't plaatje had een grote zak op z'n rug. Jantje moest dus ook een zak hebben. De zak van dien jongen op de plaat, dat was een echte reis zak en die had Jantje niet. Daarom nam hg een kussensloop, de kussensloop van z' eigen bed. Daar stopte hü' alles in. Z' knikkers, want onderweg moest je toch kunnen spelen en speelgenootjes vond je na tuurlijk vanzelf! En z'n tekenboek moest ook bepaald in de sloop, want hjj zou, ook al natuurlijk, op reis van allerlei zien, wat hü niet wilde vergeten en dan tekende hü dat maar even na! Hü kon nog wel niets van tekenen, maar als je op reis was, ging dat vanzelf! Dat dacht Jantje tenminste Dan zou hü ook zü'n regenjasje maar mee nemen en dan- die reep chocolade, die hü gisteren gekregen had en bewaard voor z'n aanstaande reis! Maar die éne reep leek hem toch wel wat weinig, want Jantje kon erg- goed eten en als je reisde, dan at je vanzelf nog veel meer. Hü ging dus maar even naar de provisiekast en keek daar eens heel goed rond. Boterhammen moest hü in de eerste plaats zien te krügen. Maar de broodtrommel stond in de eetkamer in t buffet. Eerst maar eens küken of hü daar bü kon, gelukkig, in de kamer was niemand te zien. Maar, jammer genoeg, la gen er in de trommel geen gesneden bo terhammen en dus nam hü maar een heel brood mee. Och, onderweg kreeg hü wel een m en hü leende ook wel wat boter, want als hü die nu ook nog moest gaan zoeken dan kwam, z'n reis-sloop nooit op tü'd vol" Hü zou nog maar gauw een paar appelen pakken en de steelpan uit de keuken en dan begon de reis. Alleen moest hü nog even vaders wandelstok halen en die stok moest ook nog een beetje versierd. Want zo stond dat op dat plaatje en hü wou nu eenmaal alles net eender doen. Toen hü.ook dat klaar had, zag hü opeens z'n schooltas liggen. Op die tas was (hü altüd erg trots. Ze was zo mooi glimmend en ze rook zo lekker, maar nu, nu gaf hü die arme tas... een schop! Op 't mooie glimmende leer kwam een lel'u'ke kras en dat vond Jantje toch wel jammer en hü ging de kras gauw weer wegwrü'ven en toen ging hü heus op reis. Op 't hoekje van de straat liep een vriend van vader en die vroeg lachend: „Wat ben je nu aan 't spelen. Jan?" Maar Jantje zei: ,Ik spéél niet, meneer, daarvoor ben ik te root, ik ga op reis." „Zo," zei de meneer, ,nu veel plezier dan" en toen stapte hü Jan- *e voorb'ü. Jantje dacht: Zie zo! Nu loop ik al maar recht door, dan kom ik vanzelf wel in een andere stad en in die stad.... ,Woef-woef-wocf! Grrr!" O, wat een nare hond! 't Beest sprong wild naar de reissloop, die op Jantjes rug heen en weer bengelde en... 't trok de reissloop met Jantje erbü op de grond. Al de knikkers en 't tekenboek en de appelen en de regenjas en 't brood en de reep chocola lagen om hem heen. En er stonden een heleboel mensen te k'u'ken. Die keken eerst ernstig, maar toen ze zagen, dat de hond hem niets had gedaan, moesten ze heel erg lachen om Jantje met z'n sloop en versierde wandelstok. Er stonden zeker wel vüf en twintig mensen en toen kwam opeens... een politieagent! Die wilde eens weten, waarom- al die mensen daar zo stonden en hü' wou ook wel eens weten, wat dat wel was met die sloop en die stok. ,Hoe heet je?" vroeg de agent „Jantje", zei Jantje met een benauwd stemmetje „En verder", zei de agent „Ik bedoel, hoe is je achternaam?" Jantje gaf geen antwoord en toch wist hü best hoe zü'n achternaam was. Maar al die mensen en-die grote agent...! Waar ga je eigenlük naar toe?" vroeg de agent verder en hü keek eens naar de knik- rs en de chocola en de rest daar op de grond. „Ik ga op reis," zei Jantje opeens heel beslist. „Ik vind 't op school vervelend en thuis eigenlük ook." „Zo", zei de agent, „nu weet ik gelü'k je achternaam. Jü heet natuurlük Jantje Eigenwüs". Al de mensen begonnen weer lachen. Jantje vond dat helemaal niet leuk. Toen zei de agent, dat de mensen nu maar moesten doorlopen en Jantje moest mee... naar 't bureau. Daar wist hü al gauw te vertellen, dat hü niet Jantje Eigen- Ü's heette, maar Jantje Bergmans en dat hij woonde in de Peterseliestraat nummer En toen kreeg Jantje op 't bureau een preekje en toen mocht hii naar huis. Dat wil zeggen, er ging een agent op de fiets naar de Peterseliestraat en vertelde 'daar an Jantje's reis. De agent met de fiets was weer terug en moeder was 'oü hem. Ook op de fiets. Ze bedankte den agent en Jantje klom op de bagagedrager met de reis sloop en de wandelstok. Toen ze thuis waren, praatte moeder eens met Jantje, zoals met een grote jongen praat. En toen ond Jantje, dat je eigenlijk eon veel gro tere jongen was, als je niet wegliep, maar de eerste klas 'oleof zitten en deed wat je der en moeder zeiden, omdat je dan met dag écht groter werd! Hü zette de wandelstok maar gauw weer in de stan daard en de sloop stopte hü ongemerkt in waszak. 's Avonds zat er een schone sloop om z'n hoofdkussen. Dat had moeder ook „ongemerkt" weer voor hem omge daan. Het brood kwam weer in do trom mei en de reep chocola in Jantjes maag. De appelen kwamen weer in de kast en het regenjasje aan de kapstok. En ook het teken boek kwam op z'n plaats terug. Maar van de knikkers waren er niet veel meer over. Die waren op straat weggerold. De volgende dag kreeg Jantje op school alle maal mooie cüfers en 's avonds waste hü helemaal uit zichzelf z'n handen voor hg' aan tafel ging. Vader zei: „Onze Jan wordt toch al een grote jongen, hè moeder?" .cn opeens knikten ze elkaar eens toe. En Jantje zei, zo maar, zonder dat iemand er hem naar vroeg: „Ik ga nooit meer op reis, alleen in de vacantie cn dan met U en paps, hè, mam?" Dat reisje is gekomen. Toen Jantje was overgegaan naar do tweede klas. Toen ging hü veertien dagen naar een boerderü op de Veluwe, maar daarover vertel ik op een andere keer. Buitenkind. Je bofte erbü, dat je dien prüs won. Vooral wanneer je zoo'n beet je ziek bent en niet met je kameraadjes kunt spelen is een goed boek een uitkomst. Te zgner tü'd hoor ik toch wel eens van je hoe het verhaal je bevallen is? Beterschap! Blondine. Je verhaal over die erw. tensoep met twintig varkenspootjes (kan niet een beetje minder?) is büna roerend. Maar je moet me niet te vaak over zooiets schrü'ven, hoor, behalve roerend is het name- l'Ük ook een beetje wreed, want wat heb ik aan schriftelü'ke maaltü'den? Je mode-praatje was echter zeer interessant. Brunette. Bedankt voor je raadsel. Het was uitstekend, en zooals je ziet maak ik er deze reis al gebruik van. Ga zoo door, nicht.... Het is prettig, dat de huishouding je zoo bevalt, want er gaat niets boven wer ken met plezier. Gaat Blondine denzelfden weg op als haar schooled voorbü is, of heeft ze kantoor-aspiraties? Juffrouw Snip. Dat het vermake- lük kan toegaan op de sleebaan, dat neem ik graag van je aan. Terwül ik dit briefje schrgf dooit het flink, het heeft er dus veel van, dat dit wintervermaak weer op z'n laat. ste beenen loopt. Spüt het je erg? Aan één kant wel, natuurl'u'k maar als we even be denken, hoeveel narigheden er toch aan ver bonden zü'n, dan zien we met recht de zon- z'g'de van den dooi. Goudkopje. Ook al een familielid, dat een beetje ziek is. Ik hoop, dat je weer gezond en wel door de kamer springt als je deze krant onder oogen kr'ügt. Het weer schü'nt nu iets zachter te zullen gaan wor den, dat kon wel eens goed voor je zü'n En natuurlük, Goudkopje, verlangen we alle maal naar warme dagen. Maar daar zü'n we voorloopig nog niet aan toe. Madeliefje. Een eere-saluut voor die buurvrouw van jou uit de schoolbank Om met zoo'n temperatuur dagelüks heen en weer naar Woudenberg te fietsen, en dan nog over zulke wegen, daar kan je je petje voor afnemen. Het lükt me 's avonds, na een heelen schooldag, als er nog huiswerk wacht, een heel karwei om goedsmoeds door de kou te peddelen. Jou ook niet... O r a n j e p o p. Jü hebt het maar druk gehad met al die sneeuw, hè? Voor het bou wen van zoo'n groot fort is heel wat inspan ning noodig... in gedachten zie ik je zwoe gen, een kleur als een boeier en het tong puntje scheef uit het mondje. Maar leuk wès het, waar of niet? S s j e. Jü hebt de avonturen weer eer- lü'k met je zusje gedeeld. Ook jü schrgft een grappig verhaal over dat fort, en over al die sneeuw in dat poortje. Ik geloof, dut jullie een paar rakkers bent! Maar Sgs- je, denk er om: een grapje is altüd goed, als er maar nooit iemand wèrkel'ük door gehin. derd wordt E d e 1 w e i s z. Arme nicht, vond je dat opstel zoo moeilü'k? Nu, als ik afga op het onderwerp, dan moet ik toegeven, dat het voor een meisje van jouw leeftüd ook wel wat „machtig" leek. Maar het zal er ook wel om gegaan zü'n of je het boek goed gelezen hebt, en als dat zoo is dan hoef je m.i. niet over den uitslag bezorgd te zü'n. Hou je maar taai dus. Bruinvis. Wat een mooie handteke ning heb jü' toch. Ze heeft precies het lang. gerekte model van een... bruinvis. Heb jü' er wel eens eentje gezien? Ze zü'n beslist de moeite waard. Wou je een merel hebben? Als ik jou was, neef, dan zou ik me toch eerst eens goed afvragen of zoo'n vogeltje eigenlük niet véél liever in de vrü'e natuur •ertoeft. D o 11 i e D o t. Nog hartel'gk gefelici teerd met je verjaardag van je broertje» Het is erg gezellig geweest, dat merk ik wel aan wat je schrtfft. Klonk dat duet van den ja rige en „het zusje van je zusje's vriendin netje" mooi? Jü trad zeker op als dirigent, hè? Hoe het ook zu" zoo'n huiselü'k feestje is altü'd erg leuk, dus: houd het in eere. Roodkapje. Het was alweer een prachtige brief. Ik dacht wel, dat je het raadsel van vorige week èrg mooi zou vinden. Ik zal, als ik buiten loop, toch eens goed uit- küken naar een klein meisje met een grü's manteltje en een gr'u's mutsje. Dat ben jü dan natuurlük, hè? Maar.... misschien is het toch een ander klein meisje.... Leergraag. Je hebt gelü'k, al die witte wegen vormen een prachtig gezicht. Heb je er een leuk foto'tje van gemaakt? Zooiets is altüd '-de moeite waard. Als je zelf iet fotografeert (hoe oud ben je?), dan moet je toch eens zoo'n kiekje te pakken zien te krügen. Het is een mooie herinnering aan Januari '42. DE RAADSELS i. Het eerste raadsel* van deze week werd gemaakt door Brunette. Het is precies goed voor onze rubriek, vind ik. Kgk maar eens of jullie het daar mee eens bent: He>t geheel is een spreekwoord V3n twee woorden, tezamen elf letters tellend. De lét ters 1 en 2 vormen den naam van een win- tervoertuig; 11, 5 en 10 een „duivenwoning"; en 10 een lengtemaat; 7 en 8 een jongens naam; 9 en 3 laag water; 6 en 4 een voor zetsel. Zü'n er nog meer nichten of neven, die zooiets kunnen maken? Neem een voorbeeld aan Brunette! II. 1 X X X X X X 2 X X X X X X 3 X X X X X i X X X X 5 X X X 0 X X 7 X 1, het gevraagde woord .net s^aat voor het huis) 2, zuurtje 3, altü'd 4, ontkenning 5, gazen raam 6, voegwoord 7, medeklimker. de luisterbijdrage voor de radio Doe het over de giro, in vier of twee termijnen, of nog beter, ineens voor het geheele jaar. Het groote voordeel is, dat U dan aan het eind van dit jaar uw luister vergunning voor 1943 thuis gezonden krijgt en dus niet naar een postin- richting behoeft te gaan om haar te halen. Het gironummer is: 400200 - Staatsbedrijf der P.T.T. - 's-Gravenhage. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gram.mu- ziek. 8.15 De zin van het boer z'u'n. 8.30 Gram uziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gram.muziek 10.30 Weensch Philharmonisch Orkest (opn.). 11.30 Omroep-Jeugdkoor. 12.00 Frans Wouters en zü'n orkest. 12.40 Het Duitsche Volksconcert 14.00 Otto Hendriks en zü'n orkest. 14 40 Accordeon-Vereeniging „Door Vriendschap Vereenigd". 15.00 Radiotooneel. 15.45 „Das ist mcin Wien", Radio-Potpourri. 17.00 Zon dag™ fddagcabaret. 17.45 Viola da gamba en clavecimbel. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gramjnuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.80 Heinz Rühmann-programma. 20.00 Gram.mu- ek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lü'nvcrbinding met de stu dio beschikken. 20.15 Amusementsorkest, so list en ,,De Lichte Toets" (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Vroegdienst. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Cyclus: „Twgfel en Geloof" (gr.pl.). 12.15 Orgelcon cert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Neder- landsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders. 13.20 De Melo- disten en soliste. 14.00 Nederlandsche ,schrg- vers spreien over eigen werk. 14.20 Concert gebouworkest, solisten, Toonkunstkoor, Am- sterdamsch a Cappellakoor „Bel Canto" en de Koninklgke Oratorium Vereeniging. ca 14.55 Gram.muziek. 15.15 Concertgebouwor kest en solisten. 16.00 Causerie: „De gobelin kunst van J. F. Semey". 16.15 Dansmuziek van 1650 tot heden. 17.00 Duitsche taalcur sus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 Poëzie. 17.45 B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuitslagen 18.00 Ramblers, 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 19.45 De spiegel van de week. 20.00 Zang met pianobegeleiding (opn.). (Vanaf 20.15 Alleen voor dl Radio-Centrales die over een lgn- verbinding met de studio beschikken). 21.00 Arnhemsche Orkestvereeniging (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: „Toe lichting op het weermachtbericht. 22.10 22.15 Gram.muziek. MAANDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I 415.5 M. 7.15 Gram. muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram. muziek. 8.20 Ochtc-dgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zü'n or kest. 12.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Septctconcert. 13.40 Zang, Vrouwenkoor en strgkorkest (opn.). 14.00 Orkest Willy Eberle. 14.40 Gram.muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Fagot en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische beursberichten. 17.30 Roemeensch orkest Gregor Scrban. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Qm- roep-Symphonie-Orkest en solist (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lü'nverbinding met 'de studio beschikken). 20.25 Gram.muziek. 20.45 Omroep-Symphonie- Orkest. 21.30 Gram.muziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Orgelconcert. 10.40 Dis tributie-perikelen. 10.50 Cello en piano. 11.30 Reportage. 11.40 Pianovoordracht. 12.00 En semble Rentmeester. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Omroepor kest en gram.muziek. 14.00 Zang met piano begeleiding cn gram.muziek. 14.45 Gram.mu ziek. 15.45 Voordracht. 16.00 Romancers en solist. 16.45 Uit het land van de „Inca's", muzikaal programma. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleiding. 18.00 Amusementsor kest, solist en pianospel. 19.00 B.N.O Friesch praatje. 19.10 B.N.O.Nieuwsberich ten. 19.20 Otto Hendriks en zü'n orkest. (Van- f 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lü'nverbinding met de Studio be schikken). 20.15 Orgelconcert en zang. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Vroolgk programma (e. o.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gram.muziek. 22.10 22.15 Avondwgding. KUN SI EEN ONBEKEND SCHILDERIJ VAN CRANACH De directeur van het Dio'cesaan mu seum te Breslau rnaakt melding van een belangrijke vondst Het museum heeft eenigen tijd geleden van een Silezlsche Kerkgemeente in bruikleen een op hout geschilderd middclceuwsch schilderij ontvangen, dat Maria voorstelt, die aan het Kindekc een druif geeft. Na een grondige restauratie is geble ken, dat het een paneel uit de werk plaats van Cranach betreft. Het schilde rij is gesigneerd met de gevleugelde slang, het teeken van de beide Cranachs en draagt het jaartal 1530. DE OPLOSSINGEN i. Het gevraagde spreekwoord luidde: „Helpt elkander", met: El, elk, peer, hand, kan, te- II. De naam was: Roodkapje, met olienoot, ochtend, delven, koren, auto, pak, ja en c. De prü's werd 'deze week gewonnen door Edelwcisz. Zü' kent den weg! Voor het overige geen nieuws. Dus: tot volgende week! Hartelü'ke groeten van OOM BOB. HILVERSUM. 29 Jan. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Het valt niet mee om het zich voor te stellen ln deze wintersche periode, maar toch ls het een feit: Paschen, het feest van de herleving en de opstanding, is al weer zeer nabü- En voor den Nederland schen Omroep, die reeds zeer vroegtijdig met de voorbereiding van bbzondere uit zendingen moet beginnen staat Paschen eigenlijk reeds vlak voor de deur. Nu is het zoo. dat er ln ons land een groote ver- scheldenheid valt waar te nemen, wat be treft de wijze, waarop ons volk in de ver schillende landstreken dit voorjaarsfeest pleegt te vieren. Een schat van oude ge bruiken komt telken Jare zoo op en om Paschen weer opnieuw tot leven, waarin de traditioneele spelen met eieren of noten de Paaschvuren Paaschkermissen en an dere. veelal niet minder zinrijke hande lingen een groote rol spelen Dit nog ie vende materiaal in zijn velerlei verschil ningsvormen te verzamelen en te leeren kennen, is een deel van de taak. die den Nederlandschen Omroep zich heeft gesteld. Anderzijds wil hij dit materiaal onder de luisteraars uitwisselen door er ln een spe ciale Paaschuitzending gebruik van te maken. Daartoe is er een prijsvraag uit geschreven, waaraan iedere volksgenoot kan deelnemen Het gaat er hierbij om. dat de inzenders een zoo nauwkeurig mo gelijke omschrijving geven van de uit hun woongebied bekende min of meer algemeen in toepassing gebrachte Paaschgebruiken met typeerende be namingen en zoo mogelijk toelichting van de oorspronkelijke heteekenis. Niet iedereen is echter ln staat om het hem ter beschikking staande materiaal in een voor uitzending geschikten vorm te gieten. Daarom zal de beoordeeling ge schieden in twee groepen: a. Beschrijving van levende Paasch- en voorjaarsgebruiken en -spelen in eiken vorm. b. Beschrijving in zoodanigen vorm. dat deze zich leent voor onmiddellijke uit zending. In het eerste geval zullen enkel prijzen en premies werden uitgeloofd, terwijl in zenders in rubriek B behalve prijs of premie een honorarium ontvangen bij uitvoering van hun werk. De inzendingen moeten geteekend zijn met een schuilnaam, en Do beste beha. - ing ist onder de wol, o ins flink transpireeren en chie maal daags'n "AKKER TJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zwooten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden d^ infectie. "AKKERTJES" zijn beioemj .om hun snelle, uitstekende Iwerking. Vaak nagemaakt, /maai nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 'f AKKER-merkUw garantiï! tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" vergezeld zijn van een gesloten enveloppe, die aan de buitenzijde dezen schuilnaam draagt, en die een briefje bevat, waarop eveneens de schuilnaam en tevens de wer kelijke naam en het adres van den inzen der voorkomen (met eventueel de titel van de inzending). De beoordeeling geschiedt door een com missie van drie juryleden, aan te wijzen resp. door het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, het dep. van Opvoeding. We tenschappen en Kuituurbescherming en den Ned. Omroep. De inzendingen worden vóór 22 Februari a.s, ingewacht bij den Nederlandschen Omroep, postbus 2. Hilversum. Op de en veloppe vermelde men in den linker boven hoek: „Paaschprijsvraag 1942". Nadere bijzonderheden kan men vinden In de nummers van den luistergids van 23 Januari en 6 Februari. IN DE WEEK VAN 1 FEBRUARI T/M 7 FEBRUARI 1942 ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 1 FEBRUARI TOT EN MET 7 FEBRUARI 1942 07 A brood 4 rantsoenen Brood of gebak 9 18 22 18 Rants. 07 B brood rantsoen Brood of gebak 9 18 22 18 Rants. 07 A vleesch 1 rantsoen Vleesch 'of vleeschw 1% 2 21/2 21/2 Rants. 07 B vleesch rantsoen Vleesch of vleeschw 1% 2% 2% 2% Rants. 07 A aardapp. 1% Kg Aardappelen 1% 3i 5% Si/2 Kg. 07 B aardapp. Kg Aardappelen Kg 25 JANUARI 197 algemeen 05 C, 05 D reserve 198 algemeen 199 tm 202 alg. 06 D—07 D reserve 203 algemeen 209 algemeen 210 algemeen 204 tm 208 alg. 06 A tlm 09 A melk I 06 B t/m 09 B melk 1 1 Kg. Suiker 50 gram Cacao 500 gram Jam 1 rants. Bloem, brood of gebak 250 gram Rü'st 250 gram Havermout of peulvr. 250 gram Gort 100 gram Vermicelli of maizena 100 gram Kaas 3% liter Melk 1% liter Melk 1 FEBRUARI TOT EN MET9 FEBKL AKI 1942 boter rants, boter i/2 rants, boter zonder red. óf rants, margarine vet Bgzondere rantsoenen 21 DECEMBER TOT EN MET 31 JANUARI 1942 57 boter f 125 gram Boter 57 vet I 125 gram Boter met red. 28 DECEMBER tm. 21 FEBRUARI 1942 193 algemeen 250 gram Koffie-surr. 19 JANUARI TOT EN MET 7 FEBRUARI 1942 °njBk04C' I 1 stuks Eieren 04 D reserve l Bonnummer wordt nader bekend gemaakt. BESCHIKBAAR PER PERSOON S E 5 ej IN TIJDVAK VAN ééN WEF.K IN TIJDVAK VAN VIER WEKEN 1 1 1 1 Kg. 50 50 Gram 500 500 500 500 Gram 4 4 4 4 Rants. 500 - - - Gram 250 250 250 250 Gram 250 250 250 250 Gram 100 100 100 100 Gram 600 500 500 500 Gram 28 14 - - Liter 7 7 Liter IN TIJDVAK VAN 9 DAGEN 1 1 1 rants. 125 250 250 250 Gram 250 250 250 250 gram 1 1 1 - stuks GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 15 petroleum 26 petroleun 07 K.F brandst.1) 05 t.m. 07 H.K.brandst. 13 en 17 H.K.orandst. 08 H.K.brandst.5) 12 t.m. 20 C.V brandst. 23 t'm 28 C.V.brandst. Ie t/m 8e per.brandst. 211 algemeen G zeep G toiletzeep L textiel (mannen) Geeft recht op het koopen van j 2 liter petroleum j 1 eenh. brandst. 1 rantsoen zeep 75 gr. toiletzeep 80 50 gr. scheerzeep Hierop geen anthraciet verkrü'gbaar 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942. 31 Jan. 1942 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 Jan. 1942 80 April 1942 30 April 1942 28 Febr. 1942 '28 Febr. 1942 1 Jan. 1942 30 April 1942 Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 Diverse data O 1 Febr. 1942 1 Febr. 1942 tot en met DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG De levensmiddelenbonnen, welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mogen reeds nrden gebruikt op Zaterdag daaraanvoorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. Na Zaterdag 31 Januari; 05 aardappelen, 06 brood, vleesch, aardappelen, boter, 57 boter. Bonnen 195 Algemeen (peulvruchten) blüven geldig t.m. 21 Februari 1942. EEN RANTSOEN BROOD: 100 gram brood. GEBAK; 75 gram biscuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak. taart, gebakjes. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paarde- vleesch, gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN: 75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, 'cornedbeaf of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram lcverartikelcn, tongeworst, nierbrood of 150 gram bloedworst, zure zult. JAM: 500 gram jam. stroop, honing, enz. BLOEM; 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel,' zelfrü'zend bakmeel. RIJST: 250 gram rü'st, rü'stemeel, bloem, -gries, kindermeel. HAVERMOUT: 250 gram havermout, .vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokkcn, gruttemeel (gemengd meel). GORT: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel (ge- gemengd meel), r'gstgries, aardappel-tapioca of 4 liter gortpap. VERMICELLI: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA: 100 gram maizena, sago. aardappelmeel, of 100 gram zetmeel verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. PEULVRUCHTEN: 250 gram peulvruchten. BOTER: 250 gram boter. MARGARINE: 250 gram margarine. VET: 200 gram vet. BRANDSTOFFEN: 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steénkolen, industrie- briketten. eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokcs, of 110 K.G. bruinkoolbriketten, of 75 K.G petroleumcokes, of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 300 stuks pers- turf. of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. ZEEP: 90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Januari—31 Augustus 1941), of 250 gram zeeppoeder, of 450 gram waschpocder, of het doen wasschen varn 20 K.G. droge vuile wasch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 4