Dr. Posthuma over één jaar productieslag Het aantal overnachtingen toont sterk stijgende lijn KLOMPERTJE KLOMP De jeugdherbergen Boeren jeugd naar Duitschland Zittingen bureau „pacht" RADIOPROGRAMMA Sariapirm qöq GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942 Waarom zoudtGe nog hoofd pijn hebben, als Ge in een Kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt erv toch nog nooit geëvenaard! laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. AMSTEERDAM, 6 Febr. Wij hadden dezer dagen een onderhoud met den secre taris van de Nederlandsche Jeugdherberg- centrale, den heer G van den Berg, over het jeugdherbergwerk in het algemeen en de perspectieven hiervan voor de toekomst in het bijzonder. „Hoe het jeugdherbergwerk zich hand ha aft in dezen tijd van tal van belemme ringen", vroegen wij den heer Van den Berg. „Ik moet u zeggen, dat onze gemeenschap van trekkers, herbergouders en jeugdher bergvrienden zich kranig gehouden heeft. In vergelijking met de omringende landen heeft het jeugdherbergleven slechts weinig geleden door de oorlogs- en distributie maatregelen. Natuurlijk, tal van jeugdher bergen zfjn door de bezettingstroepen in gebruik genomen, maar dit aantal bedraagt tocht slechts éénderde van het totale aan tal jeugdherbergen. Daarnaast zijn ver schillende jeuclherbergen als hulpschool, als distributiekantoor enz. in gebruik. Er zijn echter nog genoeg jeugdherbergen over gebleven om het trekken mogelijk te ma ken en van deze mogelijkheid heeft de Ne derlandsche jeugd dan ook, tegen veler verwachting in, druk gebruik gemaakt. 's-GRAVENHAGE. 6 Febr. Nu bin nenkort een jaar productieslag achter den rug zal zijn, had de Landstandpersdienst een belangwekkend onderhoud met dr. Posthuma. den leider van den productie slag. die een terugblik wierp op het afge loopen jaar en voor de toekomst de groote lijnen gaf niet alleen in Nederlandsch .maar ook in Europeesch verband. Dr. Posthuma sprak dan in de allereer ste plaats het sprookje tegen, dat Europa zichzelf niet zou kunnen voeden. Heden en in de toekomst zal dit zeer zeker het geval zijn.- Want de productieslag geldt niet alleen voor Nederland, maar voor ons geheele Vasteland. Ook als deze oorlog tot het verleden zal behooren. Zijn gevleugeld woord „alleen een volk dat zichzelf kan voeden, is een vrij volk" geldt evenzeer voor een werelddeel, evenzeer voor de Europeesche beschaving. Willen wij deze handhaven, dan zal het oude avondland zich aaneen dienen te sluiten, hecht en sterk. Eerst op grond van een veilig ge stelde eigen productie, kan men waarlijk vrij zijn en zich vrij voelen. Ook in de toekomst zullen wij ons niet in slaap mo gen laten sussen, maar beducht moeten zijn op aanslagen, welke ook dan onge twijfeld op den Europeeschen mensch be raamd zullen worden. Eensgezind en ge lijkgericht zijn, is daarom een eerste eisch welke aan het nieuwe Europa gesteld dient te worden. Alles zal in het werk ge steld öioeten worden om een zoo groot mogelijke mate van zelfvoorziening te be reiken. Elk land afzonderlijk zal zich hier toe tot het uiterste moeten inspannen. En dr. Posthuma kon hierbij de geruststellen de verzekering geven: het kan Europa kan in eigen behoefte voorzien. Alle ander gepraat hierover is een rabel. Bewijs hiervoor is. dat Europa, het Europeesch Rusland inbegrepen. 47 van de wereldproductie aan landbouwvoortbrengselen bezit, ter wijl de Europeesche bevolking. Rus land wederom inbegrepen. 27 van de wereldbevolking uitmaakt. Dé be trekkelijk hooge Europeesche levens standaard en de speciale behoeften tengevolge van het klimaat nemen niet weg, dat in deze cijfers geenszins de tendenz van een van de rest der we reld afhankelijk Europa besloten ligt. De mogelijkheden voor Europa zijn nog enorm. En daarbij dacht dr Pos thuma niet in de eerste plaats aan de intensiveering en rationalisatie, welke nog in West-Europa kan plaats vinden, maar vooral aan de groote en grootsche perspectieven, die Oost- en Zuid-Europa bieden. Dit alles zal een geweldige krachtsin spanning vorderen. In de eerste plaals. waar het de productie van plantaardige vetten betreft, daar deze in vroeger jaren voor een overwegend deel van overzee werden aangevoerd. Goed jaar En om tot ons eigen land terug te kee ren. waar nu één jaar lung productieslag geleverd werd, meende de generaal-advi seur van den Ned. Landstand, das ei ze ker geen slecht productiejaar achter ons ligt. waarbij hij denkt aan het feit. dat de slag om de voedselvoorziening voor ons volk eerst begin Maart 1941 aanving, waar door alleen, nog maar invloed kon worden uitgeoefend op de zomergewassen, omdat immers het wintergewas reeds lang was uitgezaaid. ..Bij het beschouwen van het resultaat, aldus dr. Posthuma moet in de eerste plaats ons volksvoedsel bij uitne mendheid, de aardappel, worden bezien, omdat deze de hoogste consumptie-op brengst per H.A levert. De hiervoor ge voerde propaganda heeft resultaten opge leverd. evenals die voor scheuren van grasland. Een en ander houdt trouwens met elkaar ten nauwste verband". Hoezeer onze voedselvoorziening van het buitenland afhankelijk was. moge blijken uit de cijfers van 1938. Ruim 600.000 ton tarwe werd er toen ingevoerd alsmede 1 800.000 ton kracht voer voor het vee. Na de invoering van de volledige Engelsche blokkade was Nederland op zichzelf aangewezen en werd „Nederland voedt zichzelf" het parool Voor een land als Nederland, het op Bel gië na het dichtstbevolkte van Europa, be- teekent zelfvoorziening een zoo hoog mo gelijke opbrengst voedsel per eenheid van oppervlak. Onder die voor menschelijke consumptie bestevde gewassen nemen broodgraan en aardappelen een allereer ste plaats in. Uitbreiding ten koste van andere gewassen was slechts tot op een zekere grens mogelijk, dus moest de hoe veelheid bouwland vermeerderd worden. En dit kon onder de huidige omstandighe den het best geschieden door grasland in bouwland om te zetten, Scheuractie De actie voor meer scheuren en groote ren aardappelverbouw mag geslaagd hee- ten. Het jaar 1941 gaf b.v. een 24 hooge- re opbrengst op een met 31.000 H.A. ver- groote oppervlakte. Wat dit be teekent. be hoeft. niet nader uiteengezet te worden. Niet alle grasland kan gescheurd worden. Een groot deel leent zich hiertoe niet door de bodemgesteldheid en mede daardoor is een zoo doelmatig mogelijk gebruik van het grasland één der belangrijkste onderdee- len van den productieslag. De propaganda voor rationeele beweiding. Juiste conser veering en deugdelijke mest- en gierbewa- ring heeft op dit gebied prachtige resulta ten afgeworpen, evenals de actie voor den verbouw van meer stoppelgewassen, om niet te vergeten die, welke voor uitbrei ding van den verbouw van koolzaad is ge voerd. „Nu de Nederlandsche Landstand is op gericht. zoo besloot dr. Posthuma het ge sprek. zal het diens voornaamste taak zijn te zorgen voor de voeding van het Nederlandsche volk. Per 1 April a.s. zal. zooals bekend, de Landstand de leiding van den productieslag overnemen van de „commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de landbouw productie", waarvan ik voorzitter was. Dit houdt uiteraard in. dat ieder, die tot nu toe meewerkte, dit ook in de toekomst blijft doen. Het gaat hierbij in de eerste plaats om het welzijn van het Nederland sche volk. Alles wat méér uit den bodem gehaald wordt, komt de voedselvoorziening, met andere woorden: den welstand van ons eigen volk ten goede. Geen waarach tige vaderlander zal zich aan het mede werken aan deze taak willen onttrekken, dat is mijn vaste overtuiging 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. Reeds eerder berichtte de Landstandpersdienst over de uitwisseling van Nederlandsche met Duitschc* boeren jeugd, waarvoor een groote belangstelling blijkt te be staan. Hieronder volgen de volledige voor waarden: 1) De deelnemers moeten, wat hwh karakter, voorkomen en vakbekwaam heid betreft, geschikt zijn om den Neder- landschen boerenstand in het Duitsche rijk op waardige wijze te kunnen ver tegenwoordigen. 2) Het meisje moet 17 en de jongen 19 jaar oud zijn en goed gezond. 3) De naar. het Duit6che rijk gaande Nederlandsche jongeren moeten beden ken, dat zij uitgezonden worden om te leeren en niet om hun gastheeren een meening op te dringen. 4) De uitwisseling gebeurt gedurende een jaar. Aanvang dadelijk na Paschen, dus midden April. Verzoeken voor ruiling moeten ingediend zijn vóór 10 Februari 1942 bij T. G. Kamphuis, afd. 1 d. van den Ncd. Landstand, Zeestraat 71 b, Den I-laag, waarna toezending van een aan meldingsformulier volgt. 5) De Nederlandsche en Duitsche deelnemers korncn allen gezamenlijk vóór de uitwisseling een week bi] elkaar in Nederland. Hier kunnen ze elkaar leeren kennen en iets over hun bedrijf en (of) huishouding vertellen. 6) Deze bijeenkomst dient om de deelnemers hekend te maken met de no- litieke, economische en cultureele ver houdingen in het land van herkomst. Hier wordt hun ook medegedeeld, hoe zij zich bij hun verblijf in het land van hun gastheeren moeten gedragen. 7) De deelnemers moeten over de na volgende officieele bescheiden beschik ken: a. "Bewijs van goed gedrag, af te ge ven door het hoofd der plaatselijke po litie. b. Geldig paspoort, bewijs van Neder landerschap of persoonsbewijs. c. Bij de aanvrage moeten drie goed gelijkende foto's worden ingeleverd. 8) Aan de gezamenlijke bijeenkomst in Nederland zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden. 9) Er bestaat ruilmogelijkheid met boerendochters uit Oldenburg, Weser- Emsgebied, Hannover, Westfalen en Rijnland. 10) De deelnemers worden in het ge zin van hun gastheer van weerskanten opgenomen en ontvangen maandelijks een zakgeld van 15 20 R.M. of 10 15 gulden. 11) Een eenvoudige Weeding, zooals thuis gebruikelijk, ook werkkleeding. Is passend. Men rekene met de behoeft-1 aan ondergoed enz. voor den tijd van het verblijf. Ook poets en naaigerei neme men mee. 12) De deelnemers doen actief mede aan het leven en werken der Duitsche landjeugd. Ze verplichten zich aan afd l.d. van den Landstand mededeeling te doen over hun verblijf in het Duitsche rijk. 13) Aanmelding geschiedt op de daar voor bestemde aanvraagformulieren, verkrijgbaar bij afd. l.d. van den Neder- landschen Landstand. Men geve zich zoo spoedig mogelijk op. Wij hebben nog niet alle cijfers bin nen, maar het blijkt nu reeds, dat de meeste jeugdherbergen 50 tot 100 meer overnachtingen geboekt hebben in 1941 dan in het voorafgaande jaar Het cijfer van 1939 wordt echter nog niet bereikt, nog te velen laten zich door dlstributieanoeilijkheden en bandenpeoh thuis houden „Vormen de distributie-bepalingen naar uw meening werkelijk een reden om niet te gaan trekken?" „Eerlijk gezegd, kan ik het mij voorstel len dat velen tegen het rekenen in gram men en rantsoenen opzien, maar zij hebben ongelijk. Het gehoim van den smid is hier dat men slechts uitgeeft, wat mep thuis ook gebruikt. Voor dat men op stap gaat voor een week. wisselt men de normale boter-, vleesch- en broodbonnen in tegen hotel- bonnetjes en zoo komt men aardig uit. De jeugdherbergouders houden rekening met het feit, dat het normale broodrantsoen vooral aan gezonde jongens en meisjes die den geheel en dag buiten trekken, geen vol le maag kan geven. Zij zorgen dan als re gel ook voor een kleine aanvulling van den broodmaaltijd; soms een bord pap, anders een fijne „rauwkost" schotel. Een rauwe wortel of een tomaat doet overigens won deren op den trektocht. Het aantal derge nen, de uit „bonnen-angst" thuis achter de gordijnen bleven zitten, slinkt dan ook met den dag. Men leert zich te behelpen en wij allen leeren ons te schikken. Ten slotte verbazen wij ons er zelfs over. dat tal van moeilijkheden veel ernstiger leken dan ze in werkelijkheid blijken te zijn". Medewerking van de scholen „Juist" vele onderwijzers en leeraren zien er tegen de bormenmoeilijkheden op en zij durven het daarom niet aan. voor hun leerlingen een jeugdherberg-uitstapje te or- ganiseeren", merkten wij op „Deze bezwaren zijn wel zeer ongegrond", aldus de secretaris van de N.J.H.C., „het is immers voor groepen in zekeren zin veel emakkelijker van de jeugdherbergen ge bruik te maken, dan voor de zelfstandige trekkers. Indien een schoolklas of een an dere groep jeugdige personen twee of meer dagen In een jeugdherberg wil verblijven, kan met medewerking van de distributie- autoriteiten en met de toegewijde hulp der herbergouders als regel een maaltijd op ta fel gebracht worden, die er zijn mag. Onze ervaring leert, dat tal van kinderen (dit hangt natuurlijk van het milieu af) in de jeugdherberg beter eten dan thuis. Men vergete bovendien niet, dat voor dergelijke weekeinden of twee-daagsche tochten geen aardappelbonnen ingeleverd behoe ven te worden, deze bonnen worden dus door het gezin uitgespaard. Wij kunnen dan ook gerust zeggen, dat de onderwijzers en leeraren, die thans met hun leerlingen In een jeugd herberg gaan weekeinden of daar een paar dagen verblijven, een weldaad aan hun kinderen bewijzen. Het mes snijdt nu aan twee kanten: de kinderen zijn n in de buitenlucht n zij eten hun buikje vol, dat kan ik u garandeeren Nieuwe plannen „Kimt u misschien reeds iets mededee- len over uw plannen?" „U toegrijpt", zegt hij, „dat wij veel van onze plannen nog met kunnen publlceeren; zij verkeeren nog in een stadium van voorbereiding. Toch wil ik u niet teleurstellen. Het zal allen trek kers en jeugdihertoergvrienden interessee ren, dat wij er in geslaagd zijn, een prach tig terrein in de omgeving van Amersfoort tot onze beschikking te krijgen, waar een jeugdherberg zal verrijzen, waarvoor de bouwplannen reeds in de maak zijn. Deze modeljeugdherberg, die in een dringende behoefte zal voorzien, wordt ons geschon ken door onze zuster-organisatie, het Duit sche jeugdherberg verbond". „Zou deze jeugdherberg niet oorspron kelijk In Zandvoort gebouwd worden"? „Inderdaad, dat was aanvankelijk ons plan," antwoordt de heer Van den Berg „Wij moesten daar echter van afzien en toen besloten wij. vpor hetzelfde geld twee jeugdherbergen te doen bouwen, één te Amersfoort en de ander bij Katwijk, zoodat wij dus toch aan de kust blijven. Boven dien waren wij gevoelig voor het verzoek van vele trekkers, liever in plaats van één groot, twee kleinere jeugdherbergen te bouwen.' Dank zij de buitengewoon prettige medewerking van de Rotterdamsche autoriteiten hebben wij ons binnen het kader van den wederopbouw van die stad van een schitterend plekje grond kunnen verzekeren, waar zoo spoedig mogelijk na het einde van den oorlog een jeugdherberg zal gebouwd worden, die in overeenstemming is met de waardigheid van een van de eerste havensteden van Europa De nieuwe Rotterdamsche jeugdherberg zal verrijzen in den punt van het Noorder eiland. De honderden jongeren, die uit alle landen van ons werelddeel naar deze jeugd herberg zullen trekken, zullen vanaf het terras een heerlijk gezicht hebben op de bedrijvigheid op het water Het zal 'n echte water- en haven-jeugdherberg worden." Meer centralisatie Vervolgens wees de heer Van den Berg op eenige interne veranderingen in_ de N.J. H.C. Allereerst hebben wij alle plaatselijke en zelfstandige jeugdherbergen onder het beheer van de centrale te Amsterdam ge bracht. Aan de plaatselijke besturen, die het pionierswerk hebben verricht, komt dank en waardeering toe, maar de organi satievorm van de N.J.H.C. was verouderd. Z\j paste niet meer in onze dynamischen tijd. Als ik vertel, dat sinds 1934 geen enke le jeugdherberg meer gebouwd is in ons land, spreekt dit reeds boekdeelen. De centralisatie brengt groote voordee len Het wordt thans mogelijk huisraad, bedden enz. die ongebruikt liggen in ge sloten jeugdherbergen, over te brengen naar geopende jeugdherbergen, waar men er dringend behoefte aan heeft. Het ligt thans binnen het bereik der mogelijkhe den de sociale positie der jeugdherberg ouders langzaam maar zeker te verbeteren, en de prijzen in de jeugdherbergen voor de trekkers te verlagen. Een eerste schre de op dezen weg hebben wfj in het begin van dit jaar reeds gezet. Bij een toenemend gebruik der jeugdherbergen zullen wij ze ker op dezen weg door gaan. Ons ideaal is, zoo betoogde de se cretaris met nadruk, de jeugdherber gen binnen het bereik van iedere beurs te brengen en tevens zooveel jeugdherbergen te bouwen, dat onze Jongens en meisjes te voet van jeugd herberg tot jeugdherberg kunnen trek ken. 276. Daar ging de brug omhoog. En niet alleen omhoog, maar de auto gleed er af en kwam met een gewel dige plons in het water terecht, terwijl de dief kopje onder ging. Nou, die had beslist genoeg van ziin avontuur en zou het niet meer wagen om Klom- pertlp te no 1" 277. Dat was ook zoo. Jongens, jon gens. wat was die Klomperlje geluk kig- Eerlijk gezegd, had hij het toch wel, zooals je dat noemt, een benauwd „halfelfje" gevonden. Een kleine jon gen tegen een dief en een auto. Maar het was, zooals altijd weer voor elkaar. Er is veel geld noodig Om dit doel te bereiken is er geld, veel geld noodig. Ik geloof echter, dat menige ouder en menige vriend van de jeugd zijn geld niet voor een beter doel beschikbaar zou kunnen stellen. En daarom zullen wij ook over enkele maanden een beroep doen op onze landgenooten. Op 9 Mei a.s. komen de collecte-bus sen voor het jeugdherbergwerk weer op straat. Ik hoop. dat alle Nederland sche mannen en vrouwen, jongens en meisjes, naar vermogen deze collecte zullen steunen. Ik verwacht ook, dat allen, die van de jeugdherbergen ge bruik maken en die daarin zoovele prettige dagen per jaar doorbrengen, thans ook één dag beschikbaar zullen stellen om de middelen bijeen te bren gen. die noodig zijn om het jeugdher- bergnet uit te breiden en te verbete ren. Daarnaast doe ik een dringend beroep op de vooraanstaanden in den lande, op onze leidinggevende en intellectueele krin gen om meer dan in de afgeloopen dertien jaar hun moreelen steun aan het jeugd herbergwerk te verleenen. Op welke wijze, zult u vragen? Dat zul len wij hun gaarne mededeelen, indien zij ons een bewijs van sympathie zenden. 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. De Land standspersdienst deelde aan het begin van deze week mede, dat was opgericht het bureau „pacht" bij den Nederland- schen landstand, onder leiding van den lieer H. van Houten uit Groningen. Thans zijn de volgende zittingen vast gesteld ter voorlichting en hulpverlee- ning aan alle pachters: Voor zoover het de provincie LTtrecht betreft op eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur in het café Maatman, op het Vree burg, te Utrecht, adviseur de heer H. van Mourik. Voor zoover het de provincie Noord- Holland betreft on eiken Maandag van 10 tot 1 uur in Krasnapolsky, ingang kleine zaal (zaal C of F) te Amsterdam, adviseur de heer H. van Mourik. Tc Schagen, op eiken 4en Donderdag van elke maand van 9 30 tot 1 uur in hotel „De gouden engel", adviseur de heer L. Rinzema. Voor zoover het de provincie Zuid-Hol land betreft op eiken 2en en 4en Dins dag van de maand van 11 tot 2 uur in café J. C. Kleiburg, Stieltjesstraat 2a (hoek Stieltjesplein) te Rotterdam, advi seur H. van Mourik. Te Gouda, eiken 2den en 4dcn Donder dag van de maand van 10 tot 1 uur in „De Beursklok-" aan de Markt, adviseur de heer H. van Mourik. De zittingsdagen te Leiden worden nog nader bekend gemaakt. Voor zoover het de provincie Gelder land betreft op eiken Maandag van 10 tot 12 uur in café „De Toelast" te Tiel, adviseur de heer D. van der Woerdts. De overige zittingsdagen zullen nog nader bekend worden gemaakt. De voorlichting en hulp van al deze bureaux geschiedt gratis. BELANGELOOZE HULP AAN MILITAIRE OORLOGSGEWONDEN 's-GRAVENHAGE, 7 Febr. In het massage-centrum van het rijkshospi taal te 's-Gravenhage, waar de leden van de af deeling 's-Gravenhage van het Ned. genootschap voor heilgymna stiek en massage geregeld belangelooze hulp aan Nedenandsche militaire oor logsgewonden verleenen, werden in Januari 1942 195 massage-behandelin gen aan 26 patiënten gegeven, d. w. z. bijna 8 behandelingen per werkdag. Se dert de instelling van het massage centrum op 1 September 1940 werden tlm 31 Januari 1942 aldaar 10398 be handelingen gegeven, PROMOTIE GRONINGEN, 6 Febr. Op een proef schrift, getiteld: „Paul Louis de Mon- dran 1734 1795. un chanoine liomme 'd'esprit du dix huitieme siècle d'après des document-s inédits'' promoveerde he den cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit alhier de heer A. H. van der Weel. geboren te Middelburg. MAANDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram.mu- ek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.mu ziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO- Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmees ter. 12.00 Zang met clavecimbel- en piano begeleiding en gram.muziek. 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Cello, piano en gram.muziek. 14.00 Otto Hendriks en z\jn orkest. 15.01 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.2(1 Hobo en piano. 16.45 Vooi de jeugd. 17.45 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Landmans Lust. 18.30 De Ram blers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Quartet te di Roma. Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gram.mu ziek. 20.45 Quartetto di Roma. 21.10 „De Europeesche kunst der Middeleeuwen", cau serie. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00— 4.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Cau serie „Bruidwerving". 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Pianovoordracht. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Omrocpharmonie-orkest en gram.muziek. 14.00 Zang met, pianobegeleiding. 14.35 Ne derlandsch Kemerorkest (opn.). 15.00 Klaas van Beeck en zpn orkest. 15.45 Luisterflits. 16.00 Amusementsorkest. 16.45 Rocmeensch orkest Gregor Serban. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Alt viool en piano. 18.00 Het groote Omroep orkest en solisten. 19.00 BNO: Friesch praatje over actueele vragen. 19.10 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Gram.muziek. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 De Melodisten en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.45 Muzikale actu- aliteiten van de week. 21.00 De Romaneera en soliste 21.45 BNO: Nieuwsberichten, 22.00 Gram.muziek. 22.10—22.15 Avondwjj. ding. ZONDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM 1, 415.5 M. 8.00 Gewijde i uziek (opn.); 8.15 De zin van het boer- zijn. 8.30 Gram.muziek. 9.00 BNO: Nieuws berichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gram., muziek. 10.00 Gewijde muziek (opn.). 10.30 Orgelconcert (opn.). 12.00 Gram.muziek, 12.15 De Ramblers. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 1-1.00 „Faust", opera. 16.15 Causerie „Ons oude stedesehoon". 16.30 Gram.muziek. 17.00 Zondagmiddagca- barèt. 17.45 Pianovoordraciht. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gram.muziek. 19.00 Ac- t- 1 halfuur. 19.30 Omroepsymphonie-or- kest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Grarr..muziek. 22.45 Omroeporkest en solist (opn 23.25— 24.00 Frans Wouters en zjjn orkest (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gram.- muziek. 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9.15 Gram.muziek. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Cause rie „De Tragedie van het eiland Malta". 12.15 Wognums Zangkoor. 12.15 BNO: Nieuwsberichten en populair actueel praat je. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: ,Wie cn wat wa ren onze voorouders?" 13.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Nederlandsche schrij vers sprekén over eigen werk. 14.20 Muziek voor 2 piano's. Ca. 14.40 Gram.muziek. 14.45 Luisterspel. 16.00 Omroepsymphonie-oi kest en solisten. 16.45 Gram.muziek. 17 00 Duit- sche taalcursus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 Voordracht met muzikale omlijsting. 17.45 BNO: Sportuitslagen en militair weekover zicht. 18.00 Roemcensch orkest Gregor Ser. ban. 18 30 Onze Nederlandsche taalclub, 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Amuse mentsorkest, dameskoor Aethercharmc" on solist. 20.00 De Spiegel van de weck. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ljinverbinding met de studio be schikken. 20.15 „Paganini", opere'te. 21.15 Schrammelkwartet en soliste. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtibericht. 22.1022.15 Gram, muziek. Hoofdpijn - Kiss pijn stilt op de beste en v/ugste wijze. Nederlandsch. Buisje 4-0 ct. IN DE WEEK VAN 8 FEBRUARI T M 14 FEBRUARI 1942 ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 1 FEBRUARI TOT EN MET 14 FEBRUARI 1942 08 A brood 4 rantsoenen Brood of gebak 9 18 22 18 Rants. 08 B brood Yz rantsoen Brood of gebak 9 18 22 18 Rants. 08 A vleesch 1 rantsoen Vleesch of vleeschw. 21/2 2'/s 2«/j Rants. 08 B vleesch Yx rantsoen Vleesch of vleeschw lYi. 2% 2 Yz 2Yj Rants. TOT EN MET 21 FEBRUARI 1942 1 Kg. Suiker 50 gram Cacao 500 gram Jam 1 rants. Bloem, brood of gebak 250 gram Rijst 250 gram Havermout of peulvr. 250 gram Gort 100 gram Vermicelli of maizena 100 gram Kaas 3% liter Melk 1% liter Melk 25 JANUARI 197 algemeen 05 C, 05 D reserve 198 algemeen 199 tm 202 alg. 06 D—07 D reserve 203 algemeen 209 algemeen 210 algemeen 204 tm 208 alg. 06 A t/m 09 A melk I 06 B t/m 09 B melk I 1 FEBRUARI TOT EN MET 9 FEBRUARI 1942 07 boter Yz rants, boter i/2 rants, boter zonder red. óf Ya rants, margarine 07 vet Bijzondere rantsoenen 28 DECEMBER t.m. 21 FEBRUARI 1942 193 algemeen I 250 gram Koffie-surr. BESCHIKBAAR PER PERSOON c IN TIJDVAK VAN N WEEK IN TIJDVAK VAN VIER WEKEN 50 500 4 600 250 250 100 500 1 1 1 Kg. 50 Gram 500 500 500 Gram 4 4 4 Rants. - - - Gram 250 250 250 Gram 250 250 250 Gram 100 100 1(10 Gram 500 500 ".(KI - ram 14 - 1 .iter - 7 7 I .iter IN TIJDVAK VAN 9 DAGEN V» 1 1 1 rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der.volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 15 petroleum 26 petroleun 07 K.F brandst.*) 05 t.m. 07 H.K.brandst. 13 en 17 H.K.orandst. 08 H.K.brandst.2) 12 t.m. 20 C.V brandst. 23 t'm 28 C.V.brandst. Ie t/m 8e per brandst. 08 K.F. brandst.1) 211 algemeen G zeep G toiletzeep L textiel (mannen) 2 liter petroleum j 1 eenh. brandst. 2 eenh. brandstoffen 1 rantsoen zeep j 75 gr. toiletzeep 80% 50 gr. scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 Diverse data 1 Febr. 1942 1 Febr. 1942 1 Febr. 1942 I Jan. 1942 tot en met 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942. 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 Apr:i 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 28 Febr. 1942 28 Febr. 1942 30 April 1942 OPMERKINGEN: De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 7 Februari: 07 brood, vleesch 04 B-C-D reserve. Bon 195 Algemeen (peulvruchten) blijft geldig t.m. 21 Februari 1942. De bonnen ter verkrijging van levensmiddelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaan den Zaterdag worden gebruikt, met uitzon dering van den bon voor vleesch en vleesch waren. 1) Op bon 07 en 08 KF brandstof is geen anthracict verkrijgbaar. 2) Op 'oon 08 HK brandstof is uitsluitend turf verkrijgbaar. EEN RANTSOEN BROOD: 100 gram brood. GEBAK: 75 gram biscuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak, taart, of gebakjes. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paarde- vleesch, gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN: 75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, cornedbeaf. of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood of 150 gram bloedworst, zure zult. JAM: 500 gram jam. stroop, honing, enz. BLOEM: 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. RUST: 250 gram rijst, rijstemeel, bloem, -gries, kindermeel. HAVERMOUT: 250 gram havermout, .vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, gruttemeel (gemengd meel) GORT: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel (ge- gemengd meel), rijstgries, aardappel-tapioca of 4 liter gortpap. VERMICELLI: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA: 100 gram maizena, sago, aardappelmeel of 100 grarh zetmeel verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. PEULVRUCHTEN: 250 gram peulvruchten. BOTER: 250 gram boter. MARGARINE: 250 gram margarine. VET; 200 grom vet. BRANDSTOFFEN: 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industrie briketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K.G. bruinkoolbriketten, of 75 K.G pelroleumcokes, of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 300 stuks pers- turf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. ZEEP: 90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzcep, of 10P gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Januari31 Augustus 1941), of 250 gram zeeppoeder, óf 450 gram waschpoeder, of het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 4