Levensloop van Dr. Todt Leningrad werd be::hoten Inlegvel voor de stamkaart als controlemiddel Britsche vliegtuigen neergeschoten Bolsjewiki zetten de aanvallen voort Ital. luchtaanval op Alexandrië Dr. R. A. Kollewijn overleden PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10' FEBRUARI 194; T N de uitoefening van zijn functie. waarin hij zij het wellicht voor den buitenstaander minder in hei oog sprin gend zoo ontzaglijk veel gedaan heeft voor de voorbereiding en de heslendi ging der Europeesche successen van de Duitsche weermacht is dr. Todt thans omgekomen. Een vliegtuigongeluk in her, Oosten, waar zijn talenten zich op de breedst mogelijke wij /.c ontplooiden, maakte een einde aan zijn leven Zijn levensloop was als volgt: in den vorigen wereldoorlog heeft Todt gestre den als waarnemer bii het Duitsche luchtwapen. Wegens zijn dapperheid werd hem het IJzeren Kruis tweeed klas se verleend, het IJzeren Kruis eerste klasse en de Huisorde van de Hohenzol* lerns, terwijl ook nog andere onderschei dingen getuigenis gaven van zijn staat van dienst. Na den vrede van 1018 begaf Todt zich in het bouwvak, waarin hij werkzaam was hij het regüleeren van rivieren en den aanleg van wegen, welk laatste on derwerp zijn grootste specialiteit zou worden. Hij promoveerde en werd in 1923 lid van de nationaal soriali«tische partij In 1031 werd hij lid van de S A. Het groote belang van zijn arbeid voor het verloop van dezen oorlog was gele gen in de oprichting en leiding van de z.g. organisatie-Todt. welke den West- wall bouwde en tijdens het offensief in het Westen en den strijd aan het Oosfe lijk front zorg droeg voor het herstellen van de verbindingswegen, waarlangs het achterland het stormachtig vooruitruk kende front gestadig en zonder eeni.eer lei onderbreking voortdurend van het noodige kon voorzien, een eerste ver- eischte in den huldigen materiaaloorlog Deze ongestoorde ravitailleering van de geweldige consumenten, die de groote strijdende troepenmachten vormen, was een van de pijlers, waarop de groote successen, die de strijd opleverde, berust ten en zonder welke zij niet denkbaar zouden ziin. 1-Ioe ernnf ziin verdiensten in dit opzicht aan het Westelijk front ook mogen ziin geweest, zijn prestaties en de verricht ineen van ziin organisatie aan en achter het Oosteljik front stellen dit alles in de schaduw Hier was het verkeerswezen verwaarslonsd. vernield, of ondeuedeliik, de bruggen opgeblazen, de hoofdwegen onbegaanbaar de spoor lijnen verwoest In ongelooflijk korten tifd werd hierin voorzien dank zij dr. Torlt po ziin mannen De wegen werden hersteld, nieuwe wegen werden aange legrl hrnggen gebouwd, snoorliinen weer bruikbaar ^emaakt niet alleen, maar te geliik on F'""one«sche spoorbreedte ge bracht, en dit allee in een zoo korten tiid dat de ravitaM'eerincr van de zege vierend onrnkkeodo legers geen oogen blik geremd werd. Waf en onder welke nnicfandio-hedon h«er in noesten arbeid tof cfenrj werd eehrerlu. je vooreen leek niet meer en niet minder dan een won der Zijn organisatorische vermogens wa ren ook de reden, waarom hij benoemd werd, nog slechts kort geleden tot mi nister van munitie hetgeen inhoudt dat bii de controle en leiding on zich nam van nractisrh de gehee'e Duitsche oorlogsindustrie, voor zoover dii de mu nitie in enecren zin de tanks de ka ponnen en andere vuurwapens betrof S'echts het luchtwapen viel er huiten en b'eef ressorteeren onder rijksmaarschalk Goering. FAR TODT was hier Ie lande vooral he- kend in de kringen van hen, die zich bezig hielden met den aanleg van spe ciale autowegen In 1933 belastte Hitier hem met de algemeene leiding van den aanleg van het Duitsche net van auto wegen. dat in weinig jaren vele duizen den kilometers lengte kreeg en door per fecte afwerking de he won e ring trok van alle automobilisten Rij de offirieele opening van het Inter nationaal Weeenrongres, dat in Juni 1938 te Srhcveningen werd gehouden, was dr. Todt als vertegenwoordiger der Duitsche regeering aanwezig en hij die gelegpnheid heeft hii een korte rede uit gesproken waarin lui deed uitkomen, dat grenzen de landen scheiden, doch dat wegen ze verhinden. In het Kolo niaal Instluuf te Amsterdam heeft dr Todt een voordracht gehouden voor des kundigen op het gebied van den aanleg \an wegen. Hit erkende daarin, dat onze landgenoot S. ten Bokkel Huinink. uit Haarlem, als grondlegger moet worden beschouwd van de gedachte der speciale autowegen, zonals die in Duitschland op groote schaal tot stand ziin gekomen. I.onden geeft den volgenden commen taar hij den dood van Rijksminister dr. Todt: „.Todt was een uitstekend organisator en strateeg van Hitier. Ziin organisatie heeft het Duitsche leger in staat ge«teld zoo ver in de Sovjet-Unie op te rukken Hii was'de man. op wïen HHler zich ver lip* voor zijn komenden offensief in het voorjaar". De o/iro!ger ran dr. Todl Officieel wordt medegedeeld: Door het doodelijk ongeval van Rijks minister dr. ing. Todl heeft het Groot Duitsche rijk een zwaar verlies geleden Dr Todt vereenigde in zijn persoon de functies van rijksminister voor wape ning Pii munitie, inspecteur-generaal vnor walpr en energie. Deze drie functies heeft de Fuehrei thans opgedragen aan den inspecteur generaal vnor de houwnijverheid r|pr rijkshoofdstad, dipl ing. prof Albert Speer die zijn tegenwoordigen functie he houdt. BERLIJN. 9 Eehr (D B.L Vnn mi litaire zijde wordt medegedeeld, dat ter wiil gisteren in de Duitsche Rnrht een Brilsoh vliegtuig door een nat roui 11 el mot was neergeschoten in den loon van den dag nog vier F.ngelsehe toestellen ziin vernield. n.L een Spitfire hoven de Bel gische kust een iachltoestel hoven de Kanaalkust en een vorkennincsvlieg tuig vnor de N'oorsche kust. In Oost-Cvrenaica ziin gisteren 10 Brit sche jagers, van liet tvpe Tomahawk neergeschoten zonder eigen verliezen. Voorts werden hier doeltreffende aanval len gedaan on autocolonnes op de Via Balbia. en treffers geplaatst op mate- riaalopslagnlaatsen ten Westen van Mer sa Matrcoe In den afgeloopen nacht heeft naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt me degedeeld, een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen Gamhoet In de Mar- marica ondanks sterke vijandelijke luchtafweer, met goed succes aangeval len De hommen kwamen neer op Brit sche vliegtuigen, dip aan den rand van hel vliegveld stonden: een tweemolorig vliegtuig brandde geheel uit. Dp startba nen van het Britsche vliegveld in de woestijn weiden door goed gemikte hom men op vele plaatsen vernield. Op het vliegveld El Adem werden ontploffingen en een van verre zichtbare brand waar genomen. BERLIJN, 9 Febr. (D.N.B.L Zwa re artillerie van het Duitsche leger heeft de heschieting van voor den oorlog belangrijke fabrieken te. Le ningrad met goed gevolg voortgezet. On zeven fabrieken werden verschei dene treffers geplaatst, waardoor zware schade werd toegebracht en de productiecapaciteit verminderd werd In aansluiting op het weermachtshe richt verneemt het D.NB. dat tengevol ge van de elastische verdediging aan het Oostelijk front, wederom vijandelijke strijdkrachten door de Duitsche troepen zijn ingesloten, zooals dat geschiedde in de maanden der Duitsche offensieven Vijandeliike groenen van verschillende sterkte zijn op deze wijze ingesloten Hop wel de moeilijkheden van het weer pp het terrein het opruimen dezer vijande liika strijdkrachten belemmeren kan men aannemen, dat deze groenen \oor den viiand crehepl verloren zullen eaan In het Fin<=cbe weermachtshericht word onder meer gezegd, dat Ie vijand aan liet Zuideliik deel van bet Oostelijk front bii ppp mislukten aanval bijna bon derd man aan dnor'on beeft verloren. Fl ders werd een vn^ndeliike aanval tot staan gebracht, nadat pen deel der aan vallei*?; vernietigd was Twee vbandelij ke vliegtuigen ziin neergeschoten. Amerikaansche duikboot gezonken MADRID. 9 Febr. (D N B Uit Washington wordt gemeld: de Ameri kaansche admiraliteit geeft het verlies toe van de duikboot „S. 26" metende 1006 ton. Als oorzaak van het verlies wordt pen hevige hotsing met een andere Ame- rikaansch schip in de territoriale wate ren van Panama opgegeven Van de be manning zijn "22 leden verdronken. De admiraliteit deelt tevens mede, dat een van de grootste vrachtschepen der wereld, het Zweedsche schin ..Amerika- land" niet een inhoud van 15350 ton. dat ertsen vervoerde voor rekening van de Bethlehem Ore Corporation, tot zinken is gebracht. J'EEL MEETS IX' WEIXIG WOORDEN Duitsch W eermachtbericht Vijandelijke verkennings- aanvalllen in Noord- Afrika afgeslagen UIT HET HOOFDKW \RTIF.n VAN t>F.\ KI RlinF.n 9 Febr. (DNR.) - Het opperbevel van de weermacht ■inakl bekend: In het Oosten zette dp vijand zijn fi an va ll voort, ondanks liet feit. dal hij zware verliezen leed Bij de ge vechten aan het Donelsfront verloor d» vijand >n het tijdvak van li da jen illeen in den sector van een divisie Infanterie meer dan duizend man san gevangenen, verscheidene dui zenden dunden. 17 pantserwagens stukken geschut alsmede 87 ma 'Tiineeew eren en granaatwerpers. In Noord-Afrika werden vijandelijke verken nlnesaan va Men afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers vernietigden Britsche colonnes voertuigen in het Oostelijk teel vnn de Marmarische woestijn r.ij luchtgevechten in dit gebied schoten jachtvliegtuigen zonder eigen verliezen tien vijandelijke ja- fors omlaag. Aan de kust van de bezette gebie den in her Westen alsmede aan dp kust van Noorwegen verloor de Brit sche luchtmacht gisteren vijf vlieg- uiigen. ROME, 9 Febr. (Stefanl) Het hoofd kwartier der weermacht maakt bekend: In Cvrenaica geen gebeurtenis van belang. Formaties van het luchtwapen hebben met succes doelen In liet vljan- lelitke achterland bpsiookt met hom men en machinegeweervuur. De vijand leed luchtaanvaP^n op eenice plaatsen 'n Tripolitanië F.r werd geen schade veroorzaakt. Dp inhoorlingonbevolkine bad twep dooden. De offensieve operaties van het Dult- ehe luchtwapen teeen het eiland Malta •iin voortgezet F.pn Rristol Rlenheim Is 'ii-'ens een gevecht neergesehofen. Onze vliegtuigen hebben de haven van Mevandrië in Eevpte aangevallen en herhaalde malen haveninstallaties ge troffen. Ondanks felle vilandelljke af weer keerden al onze vliegtuigen op hun steunpunt terug. Op een conferentie der regeerings- partii heeft minister-president graaf von Bardossy medegedeeld, dat de regeering het parlement vandaag een wetsont werp over de vervanging van den rijks bestuurder zou voorleggen. Von Bardos- sy zeide. dat de Hongaarschc grondwet van oudsher zorg heeft gedragen voor de plaatsvervanging van den rijksbe stuurder. Sedert 1920 bestaat, er echter in dit opzicht een leemte. Ook in vrijwel alle buitenlandsche staatsvormen, aldus Van Bardossy. heeft het staatshoofd een vervanger. Binnenkort zal in de Ver. Staten een begin worden gemaakt met het, uit reiken van een „oorlogs-distributieboek No. 1". gelitk de officieele benaming heet van de suikerkaart. het eerste Ame rikaansche distributie-bescheid. Iedere burger is verplicht om ziin suikervoor- raad aan te melden en indien deze meer dan een kilo bedraagt, wordt zil in min dering gebracht. Onjuiste opgaven wor den gestraft met ten hoogste 10.000 dol lar boete of 10 jaar gevangenisstraf. VGRAVENHAGE. 9 Fehr. Zoo als bekend Is gemaakt worden inleg vellen voor distributiestamkaarten uitgereikt. Hierónder volgt een korte uiteenzet ling van hetgeen met rleze inlegvellen wordt beoogd. Een uiterst scherpe controle op het uitreiken van distributiebescheiden is vereischt. Men heeft getracht een scher pe controle te bereiken door voor de ont vangst van distributiebescheiden te la lén afteekenen. Dit stuitte echter op het nracische bezwaar van veel tijdverlies. Door het gebruik van Inlegvellen zal nu het bezwaar van tijdverlies door het plaatsen van handteekeningen worden ondervangen De inlegvellen ziin namelijk kaarten met bonnen. Bii het uitreiken van dis tributiebescheiden zal nu telkens een \an de bonnen door den betreffende dis trihutjenmbtcnaar worden afgescheurd Bii de volgende malen, dal distributie bescheiden worden uitgereikt, zal dus niet alleen de dis»ributiestamkanrt. doch ook het inlegvel moeten worden mede gebracht. Het is daarom verstandig stam kaart en inlegvel tezamen, desnoods aaneengehecht door middel van een na- pierklemmetie te bewaren. Zonder inleg vel zal men geen distributiekaarten kunnen ontvangen: het is daarom zaak de inlegvellen evenals alle andere dis- tributiepapieren zorgvuldig te bewaren Voorts doet men goed er aan te den ken. dat het verboden is zelf bonnen van het inlegvel af te scheuren. Ook pas9e men er voor op. bonnen op de een of andere wijze ongeldig te maken. Hei eenige resultaat is, dat men zich zelf schade berokkent. De uitreiking IJ de uitreiking dient te worden me- degebrsèht: 1. De distributiestamkaart. 2. Bon 13 van de bonkaart reserve (naar gelang van den leeftijd is dit 13a. 13b. 13c of 13d Bii het in ontvanerstnemen doet men rmerl na te gaan of IipI on het inlegvel ingeschreven nummer hetzelfde, is als het nummer van de stamkaart, want deze nummers moeten overeenstemmen. Tevens kan er rekening mede worden gehouden, dat de inlegvellen van hou ders van boterkaarten en die van hou ders van vetkaarten van elkaar afwij ken Uitreiking heeft plaats in de gemeente waar men woont. Een uitzondering is watrlit hetrCft gemaakt voor schippers en woonwagenbewoners, voor de \astc bevolking van kostscholen en gestichten voor gedetacheerde marechaussees en voor hen. die ten gevolge van oorlogsom standigheden elders vertoeven. Zii allen kunnen inlegvellen Ontvangen in hun tijdelijke verblijfplaats. Wie verhinderd is het inlegvel af te halen, kan ziin stamkaart niet hon 13 van de bonkaart „reserve" opzenden naar het distributiekantoor, waar hii het inlegvel zou moeten afhalen. Men denke er echter aan zulks aangeteekend te verzenden. Distiibutiepanieren ziin ook waardepapieren! DC VLEESCHGERECHTEN IN RESTAURANTS '8-GRAVENHAGE. 9 Fehr. In het bericht, dat in restaurants voortaan ook vleeschgorechten verkrijgbaar zijn tegen afgifte van een halfrnntsoen vleèschbon- nen, moet gelezen worden „50 gram vleesch" in plaats van „10 gram vlcesch- bonnen". HELMOND, 9 Febr. - In den ouderdom van bijna 85 jaar is gis- terpn alhier na een langdurige ziek te overleden de bekende spelling, hervormer, schrijver en onderwijs, man dr. R. A Kollewijn. De thans overledene werd 30 Maat 1857 te Amersfoort geboren. Hij pron veerde in 1880 te Leipzig, in de phj t-ophie. op proefschrift getiteld „Uebi den Einfluss des hollaenrlischen Dn mas auf Andreas Gryphius" Na eenige jaren als leeraar te Dev ter en Amsterdam werkzaam te zijn wecst. volgde In 1892 zijn benoeming directeur van de vierde H.R.A met dri iarigen cursus aan de Mauritskade Amsterdam, welke functie hii tot 1!)! vervulde, toen ziekte hem noopte slag te nemen. Van de hand van dr. Kollewijn tal van werken en eenige toon e eist ken en letterkundige studies, versch nen, gedeeltelijk gepubliceerd onder h pseudoniem van ,.C. P. Brandt Doorne", terwijl hij onder het pseud nirm .,K. Holt vast" een schoolgrama' het licht deed zien. In 1891 begon hij zijn bekends aci voor de hervorming van de schrijfw van de taal. waarbij hij pleitte voor grootst mogelijke gelijkvormigheid schOn het gesproken en geschr woord. Hij sloot zich hierbll aan lm D? terrruét Het tenia en van den Bosch dit nastreefden in de redactie van „ty en letteren", welk tijdschrift in 1891 gericht werd. In een geruchtmakend tikel „onze lastige spelling" dfced hit oproep om medewerking, die gcht vond. In 1S92 werd een commissi'» noemd om voorstellen te formuleer* welke aanleiding gaven tot -1e stirlv van een „vereenlging tot vercooyou ging van onze schrijft a-al". Sedert 1921 woonde dr. Kollewijn Helmond. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat in Philadelphia door een zwaren brand twintig gebouwen niet kantoren en woningen tot den grond toe ziin af gebrand Ynftie andere gebouwen liepen brandschade op. De schade wordt ge raamd op meer dan een millioen dol lars. De ambassadeur van Italië bii den II. Stoel. Bernardo Attolico. is vanoch tend te Rome overleden. Uit Lima. de hoofdstad van Peru, wordt vernomen, dat aldaar een hevige aardbeving heeft plaats gehad. Bijzon derheden hierover ontbreken nog. VICHY. 9 Febr. (A.NP.). Volgens een bericht uit Quebec heeft Bouchard, lid der Canadeesche partij, verklaard, dat de Canadeezen na den oorlog zullen verlangen, dat hun land onafhankelitk wordt. Buyen, de schaatskampioen van No- dorlond, na zijn overwinning te Zutphen op de schouders von Keizer. Links de oud-hardrijder Taconis. (Pax Holland-de Haan-m.) In den Dierentuin te 's Gravenhage is Zondagmiddag ton bate van het Duitse' Winterhilfswerk een éénpansmaaltijd gehouden, waarbij ook de Rijkscommissar dr. Seyss Inquart, aanzat. Een overzicht tijdens den maaltijd. De Rljkscommlssai In het midden, derde van links, tusschen zijn volksgenooten Stapf-M Zij wachten op hun transport. Britsche soldaten, die gebruikt werden voor het offensief tegen de krijgsmacht van de spll-mogendheden in Noord Afrika, zijn gevangen genomen en in voorloopige kampen bijeengebracht Atlantlc-Holland-P. K. Zwllllng is gereed voor het comma «Vuur Orbls Holland-P. K. FEUILLETON 21. „Pierre Brisson!" ..Dinn bedoel ik inderdaad", zei Hay- nau. Hi.i stond op en kwain naar me toe. „Wat ik van dat heerschap hoor, be valt me maar matig. En ik geloof, dat het wel interessant zou zijn iets meer om'rent hem te weten te komen". Hii leunde voorover. „Ie bent geep onknap kind. Agnes Mannen kijken minsiens tweemaal naar je. en als ze je goed gezien hebben, kij ken ze nog eens en probeeren een af spraakje met ie te maken". „Soms". „En hoe stond dat met Brisson?" „Hij hoopte me vaker te zullen ont moeten." „En jij hebt natuurlijk.. „Gladweg geweigerd". „Wel", zei Arthur Haynau zacht, „dan is nu het oogen hl ik gekomen, hem nog een kans tè geven". HOOFDSTUK X Ik zoek de moeilijkheden op Zachte lichten onder rose kapjes. Slee pende muziek. Het getinkel van zilver en kristal. De geur van thee in porcelei- nen kopjes. theeuur In Ritz. „Ik ben zoo zenuwachtig, dat ik zou kunnen gillen", zei ik. Pierre Brisson keek me aan niet een bewonderenden blik in zijn donkere oogen. „Daar is geen reden voor zei hij. „Iedereen kijkt naar je en vindt je be- tooverend". „Dat is tenminste een heele troost", zei ik. „Je had me niet mee moeten ne men hierheen. Nu besef ik pas. wat een arme verslaggeefster moet missen." Hij lachte „Het is de Ritj maar", zei hij. „Het is het oord van vermaak voor de rijken dezer aarde", antwoordde ik „En daar hoor ik niet. Ik ben maar een meisje, dat voor haar brood moet wer ken". „Je bent een i^er bekoorlijk per soontje", zei hij. „En je bent mooi, Ag nes. Hom meer ik je zie, hoe meer ik overtuigd ben. dat dit het ware leven voor je is elegant, plezierig, gemak kelijk". „Ik zou het heerlijk vinden", ank woordde ik. „Maar ik ben niet van plan te gaan verlangen naar iets, dat toch niet voor me is weggelegd". „Het is niet onmogelijk", zei hij. „Voor een mooie vrouw is niets onmo gelijk". Ga zoo maar door. Breng hem het hoofd op hol. Daar hen je toch voor hier. „Niets?" vroeg ik coquet. „Ik meende het werkelijk", zei hij ernstig. „Wij kennen elkaar nog pas kort. Agnes. Maar ik hoop. dat je me de gelegenheid zult geven daar verbetering in te brengen." Zoo dacht Ik er ook over, maar niet met dezelfde bedoeling Ik sloot mijn oogen even. „Het hangt heusch alleen van jou af, Pierre. Ik ben een moderne vrouw, die haar brood verdient tusschen keiharde en uitgekookte menschen Maar we zijn niet zóó modern, dat we meenen, dat dergelijke dingen met ons zouden ge- bturen." Hij glimlachte weer. „Ik hen een tijd In Amerika geweest,1' zei hij. „Daar staan de menschen er an ti .s tegenover. Als een meisje daar een man aardig vindt, dan zegt ze dat. Ze helt hem op en jaaet hem desnoods na Ik zou het niet prettig vinden, als jij zoo was, maar ik zou toch wel erg blij zijn, als je me vertelde, dat je me een beetje aardig vindt Het zou blijkbaar niet zóó'n erg moei lijke opgave ziin! „Ik ben altijd gewend spontaan te zijn", zei ik. „En ik vind Ie heel geschikt Pierre, maar mijn moeder heeft me al tijd gezegd..." Zijn donkere oogen keken mij plagend aan. dat je nooit moest..." luisteren naar vreemden," maak te ik den zin af en we lachten beiden. „Je bent veel te aardig voor me. Pierre. Maar ik wil niet het hoofd op hol ge bracht hebben Je bent me te veel dooi de wol geverfd. En bovendien weet ik niets van Ie af I-I ij speelde niet zijn lepeltje. „Wat zou je willen weten? Er Is zoo weinig 1p vertellen. Ik loop naar de der tig en heb een vriendelijk karakter en epn nog vriendelijker rekening bij de bank." „Een oogenblikje". zei ik. Mijn hart begon onstuimig te kloppen. „Hoeveel van dat alles bied je me feitelijk aan?" Mijn hand lag op de tafel en hij legde de zijne er op. „Nog niet," zei hij zacht. „Zoo vang je me niet. Ik hen niet van plan mijn kan sen te verspelen, door al te gehaast te zijn Hi| was handig. Het zou niet gemak kelijk zijn. hem om mijn vinger te win den. Ik was pas aan het begin. Hij keek op zijn horloge. „Wat doe je vanavond?" vroeg hij. „Het is nog vroeg. Kunnen we den avond niet samen doorbrengen?" Ik wilde hem iet laten merken, dat ik er erg gesteld was in zijn gezelschap te blijven, maar ik wilde in ieder geval nog niet weg gaan. Ik keek naar mijn handt archie, dat naast me log en vroeg me af, of Pierre opgemerkt zou hebben, dat hot verdocht uitpuilde. Hod hij het opgenomen, dan zou het gewicht hem dat verraden hebben, wat ik alleen wist Er was een klem, maar gevaarlijk revol- vertje in. Arthur ITaynau had nu? dat gegeven. „Ik voel er niet voor, een lid van miin redactie te verliezen," had hij ge zegd. „Pas op je zelf, Agnes." .,fk heb geen plannen," zei ik tegen Pierre. „Laten we naar den schouwburg gaan," stelde hij voor. „Als we nu eerst even naar mijn woning gaan. dan haal ik wat geld, en kunnen we een plezleri- gen avond hebben." Hij riep den witgedasten kellner en betaalde. F.n even later liepen we op de Place Yendóme. Hij nam een taxi naar Auteuil. Het flatgebouw, waar Pierre woonde, was ongetwijfeld een van de mooiote hu kostbaarste van de stad. Een portier in uniform groette eerbiedig. „Ga |e even mee naar boven?" „Je hebt zeker schilderijen, die je me wilt laten zien?" vroeg ik ironisch. „Dat ken ik. Mlln moeder heeft nie verteld over mannen niet schilderijen. Vaar ik zal toch boven komen." Wij stapten in de lift t.. hij ontsloot de deut van zijn flat. Ik wao verstop over de prachtige inrichting van zijn 't mer. „Bevalt het je?" vroeg Pierre. „liet is allergezelligst," antwoord ik. „Niet slecht," zei Pierre luchtig, H hood me een stoel aan en ik ging zitl< I-lct was een zeer ruime kamer, genu beid met kostbare antieke meubelen.! schilderijen aan den muur moesten k pi t alen hebben gekost. Ik etrckta me uit op de gornakkelijt ir kostbaar damast bekleede fautP'J en greep mijn taschje stevig vast. Pier mengde een cocktail. „Je hebt heelemaal niet meer aan I-1 Simon gedacht," zei ik. Het werd op^n kaart, le spelen. Hij schudde ontkennend het hoofd. „Hij schijnt \an liet aardrijk te verdwenen", zei hij. „Maar jij zei, liet in orde was en dat die geschiet nis niet zou worden gepubliceerd." „Dus je maakt je niet meer on? rust?" Hij stond op en kwam naa9t me Jl 'en. Een cocktail bracht hij mee. t ijskoud was. Het glas besloeg in warmte van de kamer. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2