AKKERTJES Twee bolsjewistische tank- treinen vernietigd Amerikaansche Eerste luchtraid over Mandaly nabij Rangoon De vuurroode Schoent j Vergeefsche Sovjet- aanvallen DUITSCH COMMENTAAR OP DE BRITSCHE KABINETSWIJZIGING KNIEVAL VOOR HET BOLSJEWISME troepen op Java DE STRIJD IN OOST-AZIE JAPANSCHE AANVAL OP BALANGA HET PROCES TE RIOM Italiaansch legerberïcht RADIOPROGRAMMA Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 FEBRUARI 194 Probeer *t toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door nun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustefooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd v vanwege hun uitstekende \werking. Vaak natjemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Dp elk "AKKERTJE" staat 't \KKER-msrk Uw garantie I DU1TSCH WEERMACHT- BERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 20 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht ■maakt bekend: In het Oosten heeft de vijand bij aanvallen, die geen succes oplever den, weer zware bloedige verliezen geleden. In den centralen frontsector mislukten hernieuwde uitvalspogin- gen van de ingesloten vijandelijke strijdkrachten. In de gevechten van 18 en 10 Februari werden 79 vijande lijke pantserwagens vernietigd of buitgemaakt. De sovjet-luchtmacht verloor gisteren 39 vliegtuigen; vier eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika geen gevechtshan delingen van beteekenis. Duitsche ge vechtsvliegers vielen ondanks de moeilijke weersgesteldheid gemotori seerde Britsche afdeelingen in het Oostelijke deel van Cyrenaica aan. Afzonderlijke Britsche bommen werpers zijn in den afgeloo'pen nacht West-Duitschland binnengevlogen, doch niet ver daarin doorgedrongen. BERLIJN, 20 Februari. (A.N.P.) De plotselinge reorganisatie van de Engelsche regeering wordt in Berlijn beschouwd als uitvloeisel van een situatie, die Churchill alleen nog geloofde meester te kunnen worden door concessies te doen aan de oppositie. Hij heeft er den voorkeur aan gegeven zijn kabinet te hervormen en het niet eerst laten aankomen op een motie van vertrouwen, welker resultaat zelfs hem niet meer zeker scheen. Onder den drang der omstandigheden heeft Churchill, een feit, waarop Berlijn- sche politieke kringen wijzen, een zondebok moeten zoeken en gevonden in den met hem nauw bevrienden Lord Beavcrbrook. Aan den anderen kant heeft hij onder denzelfden drang zijn persoonlijken tegenstander, sir Stafford Cripps, dus den vertrouwensman van Stalin en den ijverigsten propagandist van bolsjewistische gedachten in de regeering op genomen. Volgens hier heerschende opvatting heeft Churchill wellicht tactisch willen manoeuvreeren, door Cripps de leiding in het Lagerhuis toe te vertrouwen, dus hem de functie te geven, welker beklceders volgens de bepalingen verplicht zijn eventueele ma noeuvres van de oppositie tegen de regeering in te dijken en zich in zekeren zin bescher mend te plaatsen voor den minister-president. Afgewacht moet worden, napr in Berlijn verder verklaard wordt, of een dergelijke poging van een der felste critici der regeering thans haar schildknaap te maken, kan gelukken. In die richting heeft men hier de grootste twijfelingen. Zeer in het algemeen ziet men in Berlijn in de nieuwe Engelsche regeering de twaalfde sedert het begin van den oorlog de laatste ontwijkingsmogelijkheid voortfr Churchill. Verdere politieke en strategische tegenslagen zouden het nieuwe kabinet voor onoverwinnelijke moeilijkheden plaatsen. Om die reden trekt ook in Berlijn de sluipende crisis in Engeland de belangstelling. voordeel genoemd. Woordelijk zeide hij: „Cripps is de exponent van bepaalde grondbeginselen in dezen oorlog. Bij zijn terugkeer uit Moskou heeft hij er op ge wezen, dat Engeland zich een beeld moet vormen van de gedaante der we reld na de overwinning en dat daartoe concrete plannen moeten worden uitge werkt. Cripps heeft steeds gepleit voor medewerking der Sovjet-Unie bij den herbouw van Europa-" T\ E Berliner N ach tausgabe J-J schrijft, dat de kabinetswijziging in Engeland een demonstratieve knieval voor het bolsjewisme is. Churchill, die dezen oor log wilde en ontketende, heeft zich in den storm der openbare critiek achter zijn crea turen verscholen, hen tot zondebok gemaakt en de woestijn in gezonden. Dot is, aldus het blad, dc oude democratische draai: de laffe en onmannelijke manoeuvre van een verant woordelijk persoon, die graag zoo iets als „Fuehrer" zou willen spelen, maar niets meer is dan een misleidende charlatan, be- geerig naar maèht. Churchill heeft voor Sta lin moeten buigen. Hij heeft een agent van Moskou in zijn eigen huis genomen. Volgens de Deutsche A11 g e m e i- n e Z e i t u n g wordt op Churchills doel, radicaliscering. den nadruk gelegd door het feit, dat hij de leiding van het La gerhuis. welke tot dusverre niet alleen het recht, maar ook de plicht van den premier was, officieel aan Cripps heeft afgestaan. „Een bolsjewist wordt mees ter in Westminster". Het blad acht het teckenend, dat Beavcrbrook klaarblijke lijk heeft geweigerd, dezen nieuwen koers met zijn naam te dekken. „Veertien da gen geleden was hii nog zoo gezond, dat hij tot minister van productie benoemd werd. Thans wordt bij. zoogenaamd ziek. weggestuurd naar de Vereenigde Staten. En het Britsche rijk, voor welks behoud hij eens een eigen partij heeft opgericht, wordt overgeleverd aan de met bet bolsjewisme besmette linker zijde." De Lo'k al-An zei ge r verklaart, dat Churchill door één gedachte bezield werd: bij wil zich voor de verantwoor delijkheid verbergen. Onder het opschrift „Londen capitu leert voor Moskou", levert de B. Z. a m M i 11 a g commentaar op de wijziging van het Engelsche kabinet. „Churchill heeft thans, schrijft het blad. na dagenlange sohiinmanoeuvres die het Britsche volk nog verder onder werpen en chloroformeeren moesten, on der bet mom van een „kabinetswijzi ging" de agenten van Stalin het kabinet binnengehaald Doch juist daardoor wordt oc steeds verder om zich heen griinende crisis in Engeland nog meer onderstreept. Er verandert niets, alles blijft bij het oude: Engeland zeilt, zoo- a}s niet anders te verwachten, verder onder Churchill. Alleen wordt het Brit sche schip van staat onder ziin ouden kapitein Churchill thans met den stuur man Cripps met volle zeilen het. bolsje wistische vaarwater binnengeloodst." Engelsche persstemmen DE parlementaire, correspondent van de Times noemt de wijzigingen in de Britsche regeering „een bijdrage tot vermindering der spanning bii de ko mende Lagerhuisdebatten" en kondigt evenals de News Chronic l,e. nieu we wijzigingen in de eerstvolgende da gen aan. Volgens de Times juicht men vooral de toetreding van Stafford Cripps tot hot oorlogskabinet toe. Het meest onverwacht is de verandering in het mi nisterie van. oorlogsproductie. De News Chronicle, die het^ nieuwe oorlogskabinet een „verbetering" noemt vreest, dat het aftreden van Beavcrbrook dc wapenfabricage zal vertragen. De Daily Herald verklaart, dat de veranderingen niet zoo radicaal zijn als de critici verlangden. Churchill, die ook de portefeuille van defensie heeft gehouden, heeft ziin positie niet verge makkelijkt. Uit de benoeming van Cripps maakt het blad op. dat Churchill niet langer geregeld bezoeker van het Lagerhuis zal zijn. De Daily Mail schrijft, dat ook buiten het oorlogskabinet 'regeeringswii zigingen noodig zijn en dat die zeker ook zullen komen, omdat men „nog be tere menschen kan vinden". De radiocommentator Fraser heeft de toetreding van Cripps een bijzonder STOCKHOLM, 20 Februari (D.N.B.) De Amerikaansche berichtendienst meldt, dat buiten landsche troepen op Java zijn aan gekomen. In dit bericht wordt ge- zeg^, dat onder deze troepen zich oijk „een klein aantal Noord-Ame- rikaansche soldaten" bevindt. In een hoofdartikel dringt „H e t Nieuws van den dag van N derlandsch-Indië" aan op meer eenheid en zin tot opoffering onder de bewoners van Nederlandsch-Indië. no een aanval op Java voor de deur staat. In een radio-causerie, gisteravond in Nederlandsch-Indië uitgesproken, wees de spreker er op. dat de weerstand van Nederlandsch-Indië grooter had kunnen zijn. indien Amerika en Engeland vol doende activiteit hadden betoond. Zooals dj zaken thans staan, zoo zeide spreker moeten wii strijden met de wapens, die wij hebben, desnoods met de bloote vuist. De petroleumgebieden Berichten van de T i m e s uit Batavia die 'weergegeven worden door Sven- ska Dagblad et. spreken over de naar gezegd wordt, „geweldige" vernie- BANGKOK. 20 Febr. (D.N.B.). Na de bezetting van de stad Biliri, waarvan de val door de Engelschen wordt toegegeven, zijn de Japanners dreigend dicht gekomen bij het Wes telijk voorloopend hoofdspoorweg- traject van Rangoon naar Mandalay. Zij zijn nog slechts 40 km. af van de rivier Sittoeng. de laatste natuur lijke barrière voor Rangoon. Het ge vechtsterrein biedt voor de opruk kende troepen geen bijzondere moei lijkheden meer, met uitzondering van de talrijke waterwegen, die, be halve de Sittoeng. geen groote breed te of diepte hebben. Een formatie bommenwerpers en 'ja gers heeft gisteren reeds gevlogen over Mandalay, de eerste raid sedert het be gin van den oorlog, en heeft ernstige schade toegebracht aan de militaire in stallaties der stad. Treffers werden ge plaatst op de doelen. Eep ander eskader heeft gisteren het station Pyimmana gebombardeerd op 20 km. ten Zuiden van Mandalay, waarbij SO vrachtwagens in brand vlogen. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun basi^ teruggekeerd zonder één enkel vijande lijk vliegtuig te hebben ontmoet. Berichten uit Calcutta en Tsjoengking geven den ernst van den toestand in Birma te kennen, waarvan de conse quenties zich in Indië doen gevoelen. Dr. Wang Sjit Sje. de Chineesche mi nister voor de inlichtingen te Tsjoeng king. heeft gezegd: „Het is weliswaar noodzakelijk een tegenaanval te begin nen, maar China kan dien niet op gang brengen, voor het meer hulp krijgt." De bezetting van Singapore De opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten op Malakka, luitenant- generaal Jamashita, heeft gisteren voor het eerst de stad Singapore bezocht en vervolgens deelgenomen aan een plech tige herdenking van de gesneuvelden. In het stadhuis van Singapore is thans het hoofdkwartier gevestigd van het mi- .litaire bestuur. Uit een eerste overzicht van het buitgemaakte oorlogsmateriaal blijkt, dat den Japanners 40 stukken veldgeschut. 50 kanonnen luchtdoelge schut en 500 vaartuigen van allerlei aard. alsmede talrijk ander oorlogsma teriaal in handen gevallen zijn. TOKIO, 20 Febr, (D.N.B.) Door de nauwste samenwerking tusschen Japansche land- en vlootstrijdkrach- ten, zijn den vijand op 'het schier eiland Balanga (Philippijnen) alle mogelijkheden voor den aftocht of voor aanvoer van versterkingen ont- homen. Japansche vlooteenheden hebben een aanval gedaan op Lamao op de Oostkust van het schiereiland Balanga en 'hierbij de militaire in richtingen van deze vesting ver nield. RIOM. 20 Febr. (D.N.B.) Tijdens de zitting van heden verklaarde de verde diger van Daladier, Ribct, dat het onder zoek niet volgens poljtieke principes, doch volgens de grondslagen van het geldende recht gevoerd moet worden. Hij zeide, dat de aanklacht „vervalscht" en de opdracht aan het gerechtshof onjuist opgevat was. Verder zeide Ribet. dat een deel der getuigenverklaringen tijdens het vooronderzoek uit dc geheime archieven verdwenen was. Dc wet van 30 Juli 1940 heeft de vervolging bevolen van allen, die voor den 4den September- 1939 bij gedragen hadden tot den overgang van Frankrijk van den vredes- naar den oor logstoestand. De verdediger van Leon Blum, Samuel Spanicn. was van mecning, dat' thans „een proces tegen het regiem" wordt ge voerd. Leon Blum wilde de kwestie op gehelderd zien tot welk tijdstip men van den 4den September 1939 af gerekend terug moet gaan, om den tijd vast te stellen, die als overgang van den vredes- in den oorlogstoestand kan worden be schouwd. Hij was van meening, dat Frankrijk van dat oogenblik af weer had moeten gaan bewapenen. waarop Duitschland volledige vrijheid van be wapening had verlangd. De eerste offi cieels reactie in Frankrijk vond in 1936 plaats. Sarraut heeft in een radiorede verklaard: „Wij dulden niet, dat Duit sche kanonnen Straatsburg bedreigen". „Waarom, zoo zeide Blum, gaat. het on derzoek niet verder terug-. Waarom wordt eerst begonnen met' de regeering van Juni 1936?" Blum was vanPrneening, dat men het bij de behandeling gemunt had op het werk en de sociale politiek van het volksfront. Tijdens het tweede gedeelte van de zit ting van vandaag, wees de procureur- generaal Cassagneau de in het eerste deel van de uiteenzetting van den ver dediger van Daladier, Ribet, gedane ver zoeken om het onderzoek verder uit te strekken en om de door de wet omschre ven taak van het gerechtshof niet te verklaren, wegens zoogenaamde later aangebrachte veranderingen in den tekst van de hand en legde er den nadruk op, dat de instructie slechts een van de oor zaken van de nederlaag, n.l. de gebrek kige voorbereidingen van de bewapening, behandelt. De vraag, waarom het proces zich niet bezig houdt met andere oorza ken, kan men zeer eenvoudig beantwoor den door te zeggen, dat de desbetreffende wet dit niet toestaat, doch voorziet in het vervolgen van bepaalde personen en het naar voren brengen van bepaalde handelingen. De opmerking der verdedi ging, dat een wettekst veranderd is, heeft niet de beteekenis, die door de verdedi ging hieraan wordt toegekend Hq$ be treft een andere uitlegging van een wet tekst door de verdediging. Het openbare ministerie en de rechtbank hebben zich bepaald tot een zekeren tekst De kwestie om het proces ook uit te strekken tot militairen, wordt niet tijdens dit. proces behandeld, zooals de wet uitdrukkelijk bepaalt. ROME. 20 Febr. (Stefanl). Het 629e weermachtberlcht luidt: Aan het front van Cyrenaica geen be langrijke gebeurtenissen. Het buitengewoon slechte weer, dat in het Middellandsche Zee-gebied heerscht, heeft de activiteit in de luoht nog verminderd. Gemotoriseerde middelen van den vijand, die zich over de „Via Balbia" bewogen, werden doeltreffend door Duitsche bommenwerpers aangeval len. INSTALLATIES OP BALI VERNIELD STOCKHOLM, 20 Febr. (D.N.B.). In verband met de operaties in de wateren van Bali, meldt de Britsche berichten dienst, dat belangrijke installaties op Bali zijn vernield in afwachting van een Japansche landing. ZONDAG 22 FEBRUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gram.mu- ziek. 8.15 De zin van het boerzjjn. 8.30 Gram. muziek. 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gram.muziek. 10.00 Ge wijde muziek (gr.pl.). 10.30 Kerkdienst. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest en. gam.muziek. 15.00 Opera „Faust". 17.00 Zondagmid dagcabaret. 17.45 BNO: Sportuitslagen en militair weekoverzicht. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Orgelconcert. 19.00 Actueel halfuur 19.30 Cabarctprogra-mma (opn.). Ca. 20.05 Gram.muziek. Van-af 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met 'de Studio beschikken. 20.15 Operette „Der Graf von Luxemburg" (opn.). 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Gram.muziek. 23.2524.00 Dansmuziek (gr'.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gram.mu ziek. 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9.15 Gram. muziek. 10.15 Zondagmorgen zon-der zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Nederlandsch Kamerkoor met' orkest (opn.). 12.45 BNO: Nieuwsberichten en popu lair actueel praatje. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbckunde: Wie cn wat waren onze voorouders. 13.20 Otfco Hendriks en zijn orkest. 14.00 Neder- landsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroep-symphonie-orkest en solist. 15.00 Causerie „Ons oude stedeschoon". 15.15 Omroepsym-phonie-orkest. Ca. 15.55 Gram. muziek. 16.00 „Op den steiger" door prof dr. T. Goedewaagen. 136.15 Clavecimbclvoor- dracht. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gr.- J muziek. 17.30 Declamatie. 17.45 „Aan weers zijden van de Karpathen", Roemeensch-Hon- gaarsch programma. 18.30 Onze Nederland- sche taalclub. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Schrammelkwartet en soliste. 19.45 De Spiegel van de week. 20.00 Gram.muziek. Van-af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, 'die, over een lijnverbinding met do Studio 'beschikken.20.15 Amusementsorkest (opn.). 20.45 Gram.muziek. 21.00 De Ramblers (opn.). 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Toelichting op het weer- maohbbericht. 22.1022.15 Gram.muziek. MAANDAG 23 FEBRUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.mu ziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. S.45 Gramjmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en z\jn orkest. 12.00-Cello met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuin.der.A3.15 Zang, viool, cello, piano en gramanuziek. 14.00 Willy Eberle cn zyn odkest. 14.45 Grann. muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Hobo met pianobegeleiding. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Orgelen zang. 18.00 Landmans Lust. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Haarlemsche Orkestvereeniging, soliste en gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding tmet do Studio beschikken). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Rococo-octet. 22.3024.00 Gram-muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie 300Och, och, wat was me die Klom- pertje gelukkig. Burgemeester Goed zak spelde de medaille met lint op de muts van Klompertje cn zoo mocht hij dolblij naar huis gaan, terwijl lied het dorp feest vierde om Klompertfe Klomp, den held van Palingdam, H^eel hoog in de bergen, in cci\ aardig dorpje, woonde Anneke van den houthakker. Haar huis stond een klein stukje buiten het dorp. Dat was toch zoo'n grappig huis. Het was hee- lemaal van hout gemaakt. programma Hilversum T. S.45 Gram.muzie 10.00 Mofgenwijding. 10.15 Orgelcono 10.40 Uit oude sagen: Dapperheid. 10.50 Z; met pianobegeleiding en gram.muziek. 11 Reportage. 11.40 Pianovoordracfit. 12.00 semblc Joan Lancé. 12.45 BNO:' Nieuws- economische berichten. 13.00 Amusement! kest, solist en gram.muziek. 14.00 Trioco cart. 14.35 Gram.muziek. 15.00 Sylvestre 15.45 Luisterflits. 16.00 Otto Hendriks zijn orkest en het Roemeensoh orkest gor Serban. 17.15 BNO: Nieuws-, econorr scfie- en beursberichten. 17.30 Zang en piar»; 1S.00 Het Groote Omroeporkest cn soliste 18.40 Horst Wessels sterfdag, een woord gedachtenis. 19.00 BNO: Frfesch praat.' 19.10 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Pianoi en gram.muziek. 19.45 Politiek weeikpraatj 20.00 De Melodisten en solist. (Vanaf 20. alleen voor de Radio-Centrales, die over e lijnverbinding met de Studio beschikketf 20.45 Muzikale actualiteiton van de wee, 21.00 De Romancers en soliste (opn.). 2 BNO: Nieuwsberichten. 22 00 Gedeelten een Bachcantatc (gr.pl.). 22.1022.15 Avon wijding. linden, die de autoriteiten in Neder- landsch-Indie hebben aangericht. De Ti mes noemt het vernielingswerk iets „be wonderenswaardigs". Alleen in de olie industrie van Nederlandsch-Indië zijn waarden tot een bedrag van ruim 1142 millioen pond vernield. Ruim 60 pet. van de Nederlandsch Indische olio kwam van de productie op Sumatra. Derhalve is het verlies van Palembang het groote oliecentrum van Sumatra, van de grootste beteekenis. Rond 22 pet. der olieproductie kwam uit Neder landsch Borneo, vooral van Balikpapan en Tarakan. Ook deze gebieden zijn, zocr als men weet. door de Japanners bezet. De beide eenige oliedistricten, die nog niet door de Japanners bezet ziin. Java cn Madoera, produceerden vroeger, naar de Times schrijft, slechts 10 pet der Ne derlandsch Indische olie. BERLIJN, 20 Febr. (D.N.B.). Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht Donder dag aan 't geheele Oostelijke front were met formaties gevechtsvliegtuigen, stu ka's en jagers aanVallen ondernomen op de bolsjewisten. Troepenverplaatsin gen. ravitailleeringswegen en verschei dene spoorwegen waren herhaaldelijk het doel van effectvolle aanvallen met bommen en boordwapens. Op het schier eiland Kertsj vielen twee groote uit tankwagens bestaande treinen ten offer aan de Duitsche vliegers. In de bocht van de Donetz plaatsten de vliegtuigbe manningen treffers op spoonvegwerken en verscheidene transporttreinen. Van de vijandelijke jachtvliegtuigen, die voor den afweer van den aanval werden gebruikt, werden er tien tijdens luchtgevechten neergeschoten zonder dat een Duitsch vliegtuig verloren ging. In den centralen sector werden 94 vlieghfigen vernietigd, een aantal vij andelijke colonnes in scheervluchten volkomen uiteengeslagen, branden ver oorzaakt in verscheidene benzineopslag plaatsen, en op een vliegveld drie vlieg tuigen op den grond vernield. Op een belangrijk overlaadstation en in een stad. die sterk met troepen bezet was, werden effectvolle treffers geplaatst Tijdens luchtgevechten schoten Duit sche jagers nog vier vliegtuigen der bolsjewisten neer. Op Woensdag 18 Februari trachtten do bolsjewisten de plaatselijke Duitsche aanvallen aan het uiterste Zuiden van het front tot staan te brengen door he- vigen tegenstand en tegenaanvallen. De Duitsche troepen braken het vijandelijk verzet en sloegen alle tegenaanvallen af. Zij wonnen opnieuw terrein; des avonds hadden zij een belangrijk pla teau en verscheidene plaatsen genomen. Op één plaats alleen al verloren de bolsjewisten meer dan 1.000 man aan dooden. De Duitschers maakten 150 ge vangenen en veroverden verscheiden stukken geschut. In aanvulling op het wecrmachtbe- richt van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Het is den bolsjewisten bekend, dat het grootste deel van den winter voorbij is. In een artikel in de „Times" van den 12en Februari werd er op gewezen, dat de werkelijk strenge vorsten, behalve dan in het Noorden, niet langer dan de maand Februari zouden duren. Daarom beproeven de bolsjewisten thans een vertwijfelde eindspurt met telkens nieu we massa-aanvallen op de Duitsche li nies. Deze soort gevechtstechniek der bolsjewisten herinnert aan de aan ver liezen zoo rijke aanvallen der offensie ven van Broessilof der jaren 1916/17. Het resultaat van deze zinlooze stormloopen is steeds weer hetzelfde. De aanvallen loopen te pletter op den superieuren Duitschen afweer en veroorzaken zeer bloedige verliezen bij de bolsjewisten. Naar uit het weermachtbericht van he den blijkt, zijn deze verliezen ditmaal zelfs bijzonder zwaar geweest, Touwtrekken is op zee geen sport, doch zware arbeid. Matrozen aan het werk op een Duitschen oorlogsbodem Deutscher Verlag-Recla-P. K. Pundseck De Noorsche minister-presidentQuisling inspecteert de eere-wacht ter ge legenheid van zijn bezoek aan Berlijn Hoffmann-5tapf De Zeeuwsche kantkloster aan haar kunstzinnigen arbeid op de tentoon stelling „Ambacht en Sierkunst in Beeld en Bedrijf' te Amsterdam Pax Holland-De Haan m Brandhout uit de bosschen. De burgemeester van Boxtel heeft het dcodë hout uit de bosschen zijner gemeente ter beschikking gesteld van de ingezetenen. De armen krijgen het gratis, de overigen tegen een kleine vergoeding. Bij'de gemeenteloods worden aroote hoeveelheden op maat gezaagd en afgeleverd Polygoon-Zeijlemaker

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2