Rangoon wordt omsingeld Verhoor van Daladier te Riom ëCLOOiïERBMSEÜ Critiek op Alexander in het Lagerhuis Griekenlands voedsel voorziening De industrie in de V.S. Litwinof over den strijd in het voorjaar BENKOELEN BEZET PRIJSOPDRIJVERS GESTRAFT Geen rookerskaarten te De Bilt en Bilthoven N. G. van Heek| KNEUZINGEN I BEAARDING VAN HUIB LUNS Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 FEBRUARI 1942 RIOM, 27 Fcbr. (D.N.B.). Op den vierden procesdag heeft president Caous bekendgemaakt, dat het hof de formeele excepties der verdedigers van Blum en Daladier heeft afgewezen. Tijdens h^t verdere verloop der zitting van heden begon het gerechtshof met een uitvoerig verhoor van Daladier. De president Caous liet zich bevestigen, dat Daladier van 1932 tot 1934 en van 1938 tot 1910 minister van oorlog of minister van defensie was geweest, om vervol gens tot de kern van de beschuldiging tegen Daladier te komen: 1. Onvoldoende voorbereiding van den oorlog: 2. De houding van Daladier in de bij eenkomst van 23 Augustus 1939 van den oppersten oorlogsraad. De president stelde Daladier de vraag „hnc komt het, dat gij. die van 1936 tot 1939 voorzitter van den oppersten oor logsraad zijt geweest in die drie jaren slechts één keer aan de bijeenkomsten van dien raad hebt deelgenomen, hoe wel deze toch vaker heeft vergaderd?" Daladier antwoordde daarop, dat de voorzitter slechts aan de bijeenkomsten behoefde deel te nemen, indien er veran deringen in de organisatie van het leger ter sprake kwamen. Verder schrijft de wet niet voor, dat de minister van oor log aan de bijeenkomsten deelneemt. Hij verklaarde voortdurend van de werk zaam lieden op de hoogte te zijn gehou den Daladier haalde ook nog 'n uiteen zetting aan van generaal Wevgand van 1935. waarin deze de capaciteiten van Daladier als minister van oorlog prees. Ondervraagd over bet punt van de be schuldiging „gebrekkige organisatie en instructie van het leger" verstrekte Da ladier cenige getallen. Onder ander zei- de hij, dat het aantal der actief dienende Fransche officieren in September 1939 37.000 bedroeg, terwijl Duitschland er slechts over 27.000 beschikte. Een grappig incident vormde het antwoord van Daladier op een vraag van den president, hoe de beklaag de over bepaalde bijzonderheden zoo goed ingelicht was: „Mijnheer de president, de gevangenis is goed op de hoogte". Tijdens het verder verhoor gaf Dala dier talrijke cijfers over do tijdens zijn ambtsperiode op het gebied van organi satie van het leger en de bewapeningen bereikte resultaten. De president moest hem daarbij vaak een terechtwijzing toe dienen als hij zijn stem te veel verhief. Toen de „pantserdivisies" ter sprake kwamen betichtte Daladier degenen, die de inlichtingen hadden verstrekt ervan gelogen te hebben. De procureur-generaal, Cassagneau, noemde de namen van een aantal gene raals als zegslieden die later ook als ge tuigen gehoord zullen worden, waarop Daladier zeide: Gij noemt me slechts overwonnen generaals". Aan het slot van het eerste deel der behandeling zeide Daladier dat men niet kan spreken van gebrek aan vooruit zien, indien men een crediet van 27 mil liard francs besteedt. „27 milliard francs, verraad, fusilleert hem, ik heb de maat regelen getroffen, waarvoor anderen niet den moed hadden; daar ben ik trotsch op". STOCKHOLM, 27 Febr. (D.N.B.). De eerste lord der Engelsche admiraliteit, lord Alexander, heeft naar de Londcn- sc.he correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, het gisteren in de bij eenkomst van het Lagerhuis zwaar te verantwoorden gehad .toen admiraal sir Roger Key es, die in uniform verschenen was, van hem eischte de admiraliteit zeer grondig wakker te schudden. In duidelijke gepeperde taal maakte admi raal Keyes het Lagerhuis duidelijk, hoe laag men de oorlogsvoering ter zee van lord Alexander laxeert. Vice-admiraal Beamish (cons.) hield zich vooral bezig met de doortocht der Duitsche slagschepen door liet Kanaal. De marine, aldus Beamish, moet voor elk vliegluig eerst een verzoek richten tot het ministerie voor luchtvaart De be manningen der zes „Svvordfish" vlieg tuigen waren tevoren nog niet in den strijd geweest en hadden terauwernood eenig nofic van het afschieten van tor pedo's. Bovendien had men tot hen ge zegd, dat zij een convooi in het Kanaal moesten aanvallen. Verschillende ande re sprekers onderstreepten de woorden van Kyes en Beamish. BERLIJN, 27 Febr. De A.N.P.-corres- pondent schrijft Ten aanzien van Eden's uiteenzeltingen o\er de vocdselspositie van Griekenland, merkt men in de Wil- helmstrasse op. dat dit een pijnlijk on derwerp voor de Engelschen is. Dat men nu eindelijk van Engelschen kant de overtocht van een enkel schip heeft toe gestaan. spruit geenszins voort uit eenig men.vhelijk gevoel liet is immers be kend, dat Londen juist in de bezette ge bieden schaarschte wil veroorzaken, om de bevolking daardoor tot relletjes te verleiden, in de hoop aldus den bezetter voor moeilijkheden te plaatsen doch is uitsluitend een gevolg van den druk der talrijke in Engelschen dienst varen de Grieksche zeelieden, die weigerden langer vnor Engeland te varen als men in Londen niet met de uithongering hun ner landgenootcn ophield. Engelands vlootverliezen STOCKHOLM. 27 Febr. (D.NB.). „Op alle zeeën bezitten wij thans nog maar de helft van het aantal groote oor logsschepen. dat wij in den laatstcn ooi- log alleen op de Noordzee in den strijd konden werpen, zoo verklaarde de be kende Engelsche radiocommentator Pa trick Lacy. Toen de oorlog tegen Japan uitbrak, zoo zeide hii verder, werd de toestand nog erger. Op bet oogenblik staan wii in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan tegenover een zeer sterke Japanse he vloot Onze schecpsver- liezen waren zwaar. Wanneer de vlieg velden van Java verloren gaan. zoo be sloot Lacv. dan is dit nog erger dan toen ecnigen tijd geleden de vliegvelden op Singapore verloren gingen, daar er geen andere vliegvelden zijn, van waar Britsche jagers ter bescherming van Ja va kunnen onstiigen. ARBEID VOOR AMERIKAANSCHE KRIJGSGEVANGENEN TAKAMATSOE. 26 Febr. (Domei). Er wordt bekend gemaakt, dat een deel van de Amerikaansche krijgsgevange nen van Goeam, en Wake. die gein ter neerd zijn in Zcntsoeji mórgen zullen beginnen hulp te verleunen bij het ont ginnen van braakland op den Oasa-bcrg nabij het interneeringskainp. Dc gevan genen zullen in groene*» van lacblig man rouleercn in een arbeidstijd van zeven uur per dag. Officieren en onderofficie ren zullen vrijgesteld zijn, tenzij zij uit drukkelijk het verlangen Ie kennen ge ven mede te werken. De verzekering wordt gegeven, dat alle voorzorgsmaat regelen genomen zullen worden voor de gezondheid van de gevangenen, die on der voortdurend medisch toezicht zullen staan. NEGERS ALS MILITAIRE POLITIE IN DE V.S. GENEVE. 27 Febr. (D N.B.) Het mi nisterïe van oorlog te Washington heeft zijn goedkeuring gehecht aan dc vor ming van 0 negerbataliuns. die als mili taire politie dienst zullen doen voor de bewaking van fabrieken, warenhuizen, bruggen en soortgelijke bouwwerken. GENEVE. 27 Febr. (D.N.B.). Uit New York wordt gemeld: de New York Times meldt, dat zeven Amerikaansche vliegtuigfabrieken er reeds toe zijn over gegaan of op het punt staan om ver- vangingsbedrijven op te richten op groo- ten afstand van de kust der Stille Zuid zee of van den Atlantischen Oceaan. Ten aanzien van de decentralisatie der Amerikaansche vliegtuigindustrie waarvan tot dVisver de helft aan of na bij de kust der Stille Zeedzce lag, heeft de minister van marine, Knox, ver klaard, dat de aan de kust gelegen vita le bedrijven stuk voor stuk verplaatst moeten worden, opdat men niet „alle eieren in één mandje" zou hebben. Uit Washington wordt gemeld, dat dc vakbondleidcrs Philip Murray en Wil liam Green bij Roosevelt geprotesteerd hebben tegen het feit dat de prijscontro- leur Henderson zich onlangs tegen al- gemeene loonsverhooging heeft uitge sproken. Zij verklaarden Roosevelt, dat een verhooging der grondlooncn noodig is, om gelijken tred te houden met de stijgende kosten van levensonderhoud. De democratische senator Byrd heeft in den senaat het ontslag geëischt van de minister van arbeid, miss Perkins, aangezien haar prostaties gekenmerkt worden door gebrek aan succes en on bekwaamheid. Zij moet vervangen wor den door iemand, die jegens de arbei ders naar recht en billijkheid optreedt, maar er tevens op staat, dat in de ver dedigingsindustrieën geen stopzetting van arbeid voorkomt. Ons geduld is ten einde, schrijft de New Yorksche Daily News met betrek king tot de voortdurend toenemende moeilijkheden in de Amerikaansche oor logsindustrie. Het blad voegt eraan toe: Slechts een ijzeren wetgeving met een militair karakter, die staking gelijk stelt met verraad aan het vaderland, kan aan dezen toestand een einde maken. Andere New Yorksche bladen verlangen, dat men de arbeiders voor de keus stelt, of bij geringe loonen in de fabrieken te werken, of als soldaten naar het front te gaan bii een soldij van 21 dollar per maand. De aanslag op von Papen BERLIJN, 27 Febr. (A.N.P.1. Van welingelichte zijde verneemt men, dat het onderzoek naar den bomaanslag op ambassadeur von Papen reeds enkele aanknoopingspunten heeft opgeleverd omtrent de richting waarin dc sporen waarschijnlijk wijzen. De poging der Anglo-Amcrikaansche propaganda om den aanslag te wijten aan Duitsch ini tiatief met het doel om de betrekkingen tusscheh Duitschland cn Turkije te be- nadcelen wordt in politieke kringen al hier absurd genoemd. Uit al deze pogin gen komt veeleer de zorg en zelfs de angst tot uiting voor het oogenblik, waarop Turkije het passend zal oordcc- len om het resultaat van het onderzoek te publiceeren. DE HONGAARSCHE PARTIJ DER PIJLKRUISERS BOEDAPEST. 27 Febr. (D.N.B.). De leider van de partij der Pijlkruisers, Frans Szalasi, heeft wederom 5 afge vaardigden uit de partij gezet. Daardoor is het aantal uitgesloten afgevaardigden tot 7 gestegen, zoodat de partijfractie thans 23 in plaats van 30 leden telt. Do Magvarsag meldt, dat van de nog overgebleven 23 leden van de fractie der Pijlkruisers tot dusver slechts 14 afge vaardigden voorloopig hun trouw aan Szalasi hebben betuigd. Negen afgevaar digden hebben nog niet geantwoord op de door Szalasi gestelde vraag, of zii hem bun vertrouwen blijven schenken. Het schijnt naar do meening van de Ma gvarsag zeker te zijn. dat deze afgevaar digden eveneens de partij zullen verla ten Voorts is genoemd blad van oor deel. dat zelfs van de 11 afgevaardigden, die voorloopig nog in de partij willen blijven, tenslotte slechts 5 bij dit besluit zullen volharden. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND BERLIJN. 27 Febr. (D.N.B). De Engelsche luchtmacht heeft vannacht verscheidene plaatsen van het Duitsche kustgebied aangevallen. De in woonwij ken aangerichte schade is ten dcele aan zienlijk. Desondanks heeft do burgerbe volking slechts geringen verliezen gele den. Twee der aanvallende Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsch Weermachtbericht SOVJETAANVALLEN AFGESLAGEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FLIHRER, 27 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche formaties vijandelijke aanvallen op het front van Sebasto- pol en op het schiereiland Kcrtsj met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Ook aan de overige fronten mislukten talrijke aanvallen van de bolsjewisten als gevolg van het weerstandsvermogen van onze troe pen, die door sterke luchtstrijdkrach ten werden gesteund. In Noord-Afrika levendige activi teit van Duitsche en Italiaansche ver kenningsstrijdkrachten aan het Cy- renaica-front. In weerwil van het on gunstige weer werden de havenwer ken van Tobroek gebombardeerd en gemotoriseerde Britsche colonnes met bommen en boord wapens aange vallen. Andere luchtaanvallen waren gericht op Britsche vliegvelden op het. eiland Malta. Dc vijand viel ook in den afgcloo- pen nacht enkele plaatsen in het Noordduitsche kustgebied aan. Twee Brit6che bommenwerpers werden neergeschoten." Italiaansch legerbericht ROME, 27 Febr. (Stelani) Het 036ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front in Cyrenaica lange-af- standsverkenning door Italiaansche en Duitsche pantserafdeelingen. De aan vallen der luchtmacht werden door slecht weer belemmerd. Zij waren ge richt op de havenwerken van Tobroek en de vliegvelden op Malta, die her haaldelijk met succes werden bestookt. Nieuwe vijandelijke aanvallen op Tri polis en Benghazi veroorzaakten geen ernstige schade. Te Benghazi werden ecnige Arabische huizen getroffen. On der de Mohammedaansehe bevolking waren er 8 dooden en 7 gewonden. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In den vroegen ochtend van 27 Fe bruari trachtte een vijandelijk vliegtuig over Messina te vliegen. Door het wel gerichte vuur van het afweergeschut werd het toestel, een Wellington, ge dwongen bij Kaap Peloro te dalen. De uit zes Canadeezen bestaande beman ning, die ongedeerd was, werd gevan gen genomen." LISSABON. 27 Febr. (A.N.P.). De Sovjet-Russische ambassadeur tc Was hington, Litwinof. heeft volgens den Brit schen berichtendienst zijn eerste open bare rede in Amerika gehouden. Daarin verklaarde hii o.m.. dat het komenue voorjaar voor de Sovjet-Unie alsmede voor dc asmogendheden van de grootste beteekenis is. want hii zal over „over winnen" of „sterven" beslissen. Het is van belang, dat ook de bondgenooten der Sovjet-Unie dit beseffen. Juist her oorlogstoonel in Oost-Europa zal in het komende voorjaar van bijzonder belang zijn. Daarom wenscht de sovjet-Unie tij dig den grootst mogcliiken steun te ont vangen. Er mogen, zoo vervolgde Litwinof, geen werklooze legers, vloten of luchteskaders meer ziin. Alle krach ten der geallieerden moeten in den strijd worden geworpen. Hetzelfde geldt ook voor het oorlogsmateriaal, dat daarheen moet worden gezonden waar het 't meest noodig is. Naar de Engelsche nieuwsdienst met betrekking tot deze tc Washington ge houden rede nog meldt, heeft Litwinof ten aanzien van de constateering. dat werkelooze strijdkrachten der geallieer den in het Westen van weinig nut zijn als in het Oosten in het voorjaar de be slissende slag geslagen wordt, woorde lijk verklaard: „Wanneer deze slagen eenmaal geëindigd zijn, kan het allicht voor de West-Europeesche legers te laat zijn. hun rol nog te spelen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT HELSINKI, 27 Fcbr. (D.N.B In het Finsche vvccrmachtbericht van he den wordt- onder meer gezegd, dat de bolsjewisten in een sector in het Zuiden van het Oostelijke front tijdens gevech ten, die twee dagen duurden. 400 man aan dooden heben verloren. Finsche ja gers hebben 6 vijandelijke jachtvliegtui gen neergeschoten en 3 beschadigd. Een Finsche machine ging verloren, doch dc bestuurder kon ongedeerd achter de Finsche linies dalen. Naar voorts uit Berlijn wordt bericht, hebben de bolsjewisten volgens dc tot dusver binnengekomen berichten giste ren 18 vliegtuigen verloren, waarvan er 17 bij luchtgevechten werden neerge schoten. Eén toestel werd op den grond vernield. METHYLALCOHOL-VERGIFTIGING BOEKAREST, 27 Febr. (D.N.B.). Op het Roemeénsch-IIongaarsche grenssta tion Curtici heeft zich een ernstig geval van methylalcohol-vergiftiging voorge daan. Enkele dorpsbewoners zagen kans een restant methylalcohol dat in een wagon op het station was achtergebleven, tc bemachigen en op te drinken. Deze hoe veelheid was nog zoo groot, dat vijf mcnschcn omkwamen. Anderen, die ge ringere quanta hadden gedronken, lig gen met ernstige vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis te Arad. Enkelen zijn blind geworden. SABOTAGE TE GIBRALTAR ALGECIRAS. 27 Febr. (D.N.B Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn de sabotagedaden in de Britsche vesting den laatstcn tijd toegenomen. Dienten gevolge moesten de autoriteiten de be waking van de marinehaven en het hip podroom, thans vliegveld, verschonken. Twee dagen geleden zijn nog twee vlieg tuigen door sabotage zwaar beschadigd. TOKIO, 27 Febr. (D.N.B.) Domei meldt uit Saigon, dat radio San Francisco heeft bekendgemaakt dat de Japansche troepen geconcen treerd langs de rivier de Sittang, gisteren stroomopwaarts zijn opge rukt om het eindstadium der omsin geling van Rangoon te voltooien. De nieuwe opstelling der vijandelijke troepen, een 100 km. stroomopwaarts van de stad, werd uiterst gevaarlijk ge noemd. Tevens werd verklaard, dat 'dc thans waarneembare verflauwing van den strijd te land kan worden be schouwd als een bewijs ,dat de Japan ners bezig zijn de Britten over de Sittang te jagen en dat zij nieuwe versterkingen uit Singapore verwachten. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben Japanscho legervliegtuigen op 25 Fe bruari in Birma het vliegveld Mingalan- don aangevallen en 34 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. Slechts drie Japan sche machines zijn niet op haar basis te ruggekeerd. Volgens een tc Saigon ontvangen be richt van radio-Calcutta zijn de Anda- manen-eilanden ten Zuiden van Birma Dinsdag voor het eerst gebomhardeerd en gisteren weer aangevallen. Naar het heet, was Port Blair het hoofddoel van den aanval. Do radiozender Madras heeft voorts medegedeeld, dat de Britsche autoritei ten de ontruiming hebben gelast van Tsjittagong, aan de Noordwest-kust van Birma aan de golf van Bengalen. Naar Associated Press uit Mandalay meldt, blijkt uit een bericht van de Ame rikaansche militaire delegatie, die met het transport van Rangoon naar Manda lay belast was van het materiaal, op grond van de leen- en pachtwet aan Tsjoengking geleverd, dat al het in de havens liggende materiaal niet verzon den kon worden, daar deze in brand slaan Onder meer wordt medegedeeld, cjat honderden vrachtauto's, die men niet tijdid genoeg kon monteeren. ver brand zijn. Vluchtelingen uit Rangoon verklaren volgens Associated Press dat Rangoon oen „spookachtige stad" is, waarin zich slechts nog enkele politieagenten en sol daten bevinden. Rangoon is vol van het lawaai van de herhaalde explosies en branden, die men veroorzaakt bij het ten uitvoer leggen van de politiek der „ver brande aarde". Op de Philippijnen Groote formaties van het Japansche leger hebben volgens een frontrapport van gisteren vijandelijke stellingen bij Mariveles op het schiereiland Ba-taan aangevallen en zware schade berok kend aan een vijandelijke artilleriestel ling aldaar. De strijd in China Naar de woordvoerder van het Japan sche leger tc Sjanghai heeft medege deeld, hebben Japansche strijdkrachten in de omgeving van Sjanghai tusschen 20 en 26 Februari over een oppervlakte van 50 vierkante kilometer een zuive ringsactie ondernomen tegen aanzicnlij- ko daar geconcentreerde strijdkrachten van Tsjoengking. Deze leden groote ver liezen. Yele officieren werden gevangen genomen en 1700 gesneuvelden der strijdkrachten van Tsjoengking bleven op het slagveld achter. Aan Japansche zijde had men slechts een doodc en vijf gewonden. TOKIO. 27 Febr. (D.N.B.). Naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt, heeft het Japansche leger op 24 Februari het belangrijke steunpunt Benkoelcn aan de Westelijke kust van Zuid-Suma- tra bezet. Venezuela neemt deel aan verdediging van Curacao GENEVE. 27 Febr. (D.N.B.). Uit Venezuela wordt gemeld, dat dit land de uitnoodiging der uitgeweken Nederlandsche regeering om deel te nemen aan de verdediging van Cu- raqao en Aruba heeft aangenomen. Venezuela zal een civiele en een mi litaire commissie uitsturen. Z-Amerikaansche Staten eischen convooi-stelsel STOCKHOLM, 27 Febr. (D.N.B.). President Roosevelt heeft op de pers conferentie meegedeeld, dat de Zuid- Amerikaansche staten de beschikbaar stelling van escorten voor de scheep vaart op het Westelijk halfrond hebben geëischt. Roosevelt betoogde, dat hij de maatre gelen te dezen aanzien niet nader kon bespreken, daar hij anders militaire ge heimen zou openbaren. Hij zei evenwel, dat men zijn uiterste best doet om zoo veel mogelijk schepen op alle Oceanen te beschermen. IIij betreurde het, dat ook hier vele varkens dc spoeling dun maken. HET LOT DER DUITSCHE GEVANGE NEN IN DE SOVJET-UNIE BERLIJN, 27 Febr. De A.N.P.-cor- respondent meldt: In het Engelsche La gerhuis is medegedeeld, dat de buitcn- landsche journalisten in dc Sovjet-Unie in de gelegenheid zijn gesteld, zich pei- soonlijk te overtuigen van de goede be handeling van de Duitsche krijgsgevan genen in lc Sovjet-Unie. In welingelich te kringen alhier haalt men over dit be richt de schouders op. Het is bost mo gelijk. zoo meent men. dat die journalis ten naar een of ander Potemkin-kamp zijn geleid, om hun een rad voor de oogen te draaien. Het is anders wel merkwaardig, dat het aan hot interna tionale Roodc Kruis nog altijd niet ge lukt is, de gevangenkampen te contro- leeren. ITALIAANSCHE LOOCHENING ROME. 27 Febr. (Stefani). Een com muniqué van de Britsche admiraliteit spreekt van drie torpedo's, die „oen Ita liaansch convooi in het midden der Mid- dellandsche Zee getroffen" zouden heb ben. Lord Alexander heeft in zijn rede van gisteren dezelfde bewering geuit. Zoowel lord Alexander als de admira liteit spreken welbewust onwaarheid, daar dit bericht in allen declc is verzon nen. De rijwielhandelaar H. S. te Utrecht is door den Inspecteur voor de Prijsbeheersch- ing veroordeeld tot een geldboete van 100.wegens het clandestien tegen te hooge prijzen verkoopen van rijwielbanden S berekende voor een buitenband 42.50 en voor een binnenband 20. Ook koopers van hem. die dus mede plichtig waren aan deze prijsopdrijving werden gestraft. De directeur van een vischconservenfa- briek te Utrecht T. B. liet door zijn boek houder W. P. C V. een partij bonbons ver pakt in doozen verkoopen voor 3.50 per doos. welke prijs veel te hoog was. V. kreeg bovendien een partij bonbons te koop aan geboden door den koopman J. V. te Utrecht voor 2-75 per doos. welke hoogstens 2.— had mogen kosten. Deze transactie was echter niet tot stand gekomen door ingre pen van de politie. De Inspecteur voor de Prijsbeheerschlng te Amsterdam veroordeelde T.B. tot 300 boete. W.P.C.V. tot 100 en J. V. wegens een poging tot prijsopdrijving tot 25. De Kruidenier R. te Utrecht werd er bij een prijzen controle op betrapt, kaas. ansjovis, jam. havermout, gort, meel. koekjes, busjes zout. koffiesurrogaat. melk poeder en verschillende andere artikelen niet behoorlijk geprijsd te hebben. De In specteur voor de Prijsbeheersching heeft hem hiervoor gestraft met 150.boete Eveneens met 150.werd de Amers- foortsche koopman S. bVoet wegens liec koopen van magere melkpoeder tegen tc hooge prijzen van een fabriek in Fries land. De directeur van een groothandel in bouwmaterialen C. J. S te Utrecht is be boet met 250.—. omdat hij betonijzer en staafijzer verkocht voor prijzen, welke twee en meermalen de toelaatbare te boven gingen. Een boete van 500.— is opgelegd aan den grossier in vischconserven v. d. N. te Utrecht, die liters blikken augurken voor het dubbele van den toelaatbaren prijs ver- kocht. Nog zwaarder n.l. 900.was de boete, welke de graanhandelaar V.Z. te Bunmk is opgelegd. V.Z. verkocht een groote par tij landbouwkalk voor 55.per ton, ter wijl hij ten hoogste 20.had mogen berekenen. Het te duur verkoopen van visch. zijnde levensmiddelen, wordt door den Inspecteur steeds zwaai* gestraft. Dit ondervonden de grossiers v. d. N. en H. te Utrecht. Beiden hadden aan kleinhandelaren snoekbaars te duur verkocht. Zij zijn respectievelijk beboet met 100.en 100. De schilders v. F. te Zeist en H. W. T. tc Utrecht zijn veroordeeld tot boeten van 400.— en 250.-- omdat zij den handei in verf tegen te hooge prijzen prijzen had den bevorderd. De vlschhandelf-ar J. P. te Hilversum meende dat de handel in visch en de han del in blikken aug.irken best gecombineerd konden worden. Hij verkocht de blikken echter voor ontoelaatbare prijzen. De In specteur vqor de Prijsbeheersching strafte hem derhalve met een boete van 100.—. Indien hij zich met zijn handel in visch even slecht aan de prijsvoorschriften houdt zou het ibinnenkort wel eens heelemaal uit kunnen zijn met zijn handel. De koopman S. S. te Hilversum verkocht herhaalde malen partijen witte boonen voor 85.— a 132 50 per 100 K.G Hij mocht ten hoogste 30.per 100 K.G. in reke ning brengen. Ergo volgde een veroordee ling van den Inspecteur voor de Prijsbe heersching te Amsterdam. De opgelegde boete bedroeg 400.—. BILTHOVEN, 27 Febr. Hoewel oorspronkelijk besloten was per 1 Maart over te gaan tot dc invoering van rookerskaarten, heeft men in Bilthoven het plan moeten laten va ren, aangezien de winkeliers in De Blit unaniem besloten, aan de uit voering niet mede te werken. Bovendien was het aantal aanvragen om Kaarten zóó groot, dat een regelma tige voorziening van rookartikelen niet mogelijk moest worden geacht. Derhal ve hebcn ook de Bilthovensche sigaren winkeliers van het invoeren van roo kerskaarten afgezien. BINNENLAND ENSCHEDE. 27 Febr. Vanmiddag is alhier op 67-jarigen leeftijd overleden de bekende texticl-industriecl, de heer N. G. van Heek. De thans ontslapene maak te vele jaren deel uit van de.directie der firma Gebrs. van Heek, waarvan hij de oudste firmant was. Ook heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de croote uitbreiding van de fabriek Schuttersveld dier firma. Voorts was hij commissaris van oonige andere textiol-ondernemin- gen. Dc heer van Heek heeft zeer veel ge daan voor de bevordering van 't tcxtiel- onderwijs in Enschede. ECHTPAAR DOOR GAS VERSTIKKING OMKEKCMEN 's-GRAVENHAGE. 27 Fcbr. Heden namiddag zijn de 51 jarige II. N. en diens 63 jajrige cehtgcnoote II. M, N. ge horen W., door de werkster, die zich 's middags aan dc woning in de Abriko- zenstrant vervoegde en op haar bellen geen cohoor kreeg, en die daarop na het openmaken van het deurraampje naar binnen ging. dood in de woning aange troffen. Het bleek, dat beide waren bedwelmd door uitstroomend gas. veroorzaakt door het feit. dat hij het hanteeren van een z.g. gaspook, dc slang van dc fitting aan den muur was gesprongen. Beide personen ziin door den Genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Tegen kneuzingen is Klooster- balsem 't middel bij uitnemend heid, want deze heeft gelijk tijdig een dubbele werking: als huidherstellend middel dat de gewonde huid geneest en tege lijk diep in de beschadigde weef sels dringt en daar zijn weefsel- herstellende werking verricht. Kloosterbalsem is een ideaal wrijf middel tegen stqve spieren, rheumatische pijnen, spit in den rug, spierpijn, stramheid. AMSTERDAM. 27 Febr. - Talrijk wa ren de vrienden en andere belangstellen den, die vanochtend in dc parochiekerk van O.L. Vrouw v. d. II. Rozenkrans auc de Jacob Obrechtstraat. waren gekomec om de plechtige Requiemmis bij te wo nen. welke daar om 10 uur werd opge dragen voor de zielerust van den kun stenaar prof. Huib Luns. in loven honj leeraar aan de Technische Iloogëschool te Delft en bekend schilder cn schrijver Celebrant was pastoor W. Nolet, van de parochie van de II. H. Petrus en Pan lus. die daarbij door twee parochieger-) telijken de kapelaans C. Koene en J. Ze gers, resp. als diaken en sub-diaken werd geassisteerd. In het priesterkoor had dc deken vrffi Amsterdam, mgr. dr. G. C. van Nooit plaats genomen. Nadat de uitvaartdienst was geëin digd en jjastoor W. Nolet de absoute in de kerk had verricht, werd het stoffelijk overschot naar het kerkhof de Buiten veldcrt vervoerd, waar zich inmiddels eenige honderden personen hadden ver zameld, om den overledene dc laatste eer tc bewijzen. Onder deze waren dc rector-magnifi cus van de Technische Iloogëschool. prof. dr. ir. C. J. van Nieuwcnburg, de heer E. Gcrdcs van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de direc teur der Amslerdamsche gemccntemu sea, jhr. D. C. Roeli. de heer W. II. Cool, inspecteur van het nijverheidsonderwijs het bestuur van de maatschappij Arti ct Amicitiae waarvan prof. Luns voorzitto was). Jan Sluyters, Vincent Clcerdin en tal van kunstenaars cn kunstvrienden, studenten en oud-studenten van profes sor Luns. UITVOERING BOUWMATERIALEN- BESCHIKKING 's-GRAVENHAGE, 27 Febr. De di recteur van het rijksbureau voor bouw materialen maakt bekend dat de thai van kracht zijnde ontheffing van h. verbod, zonder een van hem verkregen schriftelijke vergunning bouwmateria len to verkoopen of af te leveren, rnet in gang van 1 Maart 1942 is ingetrokken ten aanzien van den verkoop en de afle vering van draineerbuizen en daartoe be- hoorendc hulpstukken. Derhalve zal tot nader order de ver koop cn de aflevering van draineerbui zen en daartoe behoorende hulpstukken slechts z.ijn toegestaan niet schriftelijk^ vergunning van genoemden directeur. EIGENAREN VAN HUIZEN IN HET BUITENLAND AMSTERDAM, 27 Febr. Op de jaar- lijkschc ledenvergadering van de Ver- eeniging van Nederlanders, huiseigena ren en hyjiotheekhouders in het buiten land. welke een dezer dagen in de indu- stricele club te Amsterdam werd gehou den. werden de hoeren Roogert en Frui- terna als bestuursleden herkozen. Lit binnengekomen berichten is ge bleken. dat hij oorlogsschade.aan pan den in Duitschland de Nederlandsche bezillers gelijke rechten zullen hebben als de Duitsche huiseigenaren. C.A.O. LOODGIETERS- EN FITTERS- BEDRIJF VERLENGD 's-GRAVENHAGE. 27 Febr. Het col lego van rijksbemiddelaars heeft, blij kens de Staatscourant van heden, op verzoek van den bedrijfsraad voor bet loodgieters- cn fittersbedrijf de alge meen verbindendverklaring der collec tieve arbeidsovereenkomst voor dit be drijf, welke oorspronkelijk'geschied^ voor het tijdvak van 1 Augustus 1941 t.e.m. 28 Februari 1912. verlengd vooi den tijd van 1 Maart tot cn met 30 Jun 1942. ONTSLAG AAN DR. IR. C. J. VAN NIEUWENBURG Rij besluit van den secretaris genoraa van 't departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming is aai dr. ir. C. 1 van Nieuwenhiirg op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als rector magnificus der Technische Hoogeschoo te Delft. KOERSEN NEDERLANDSCHE CLEARINGINSTITUUT 's-GRAV FNTAGE. 27 Fcbr - Koerser voor stortingen on 28 Februari 19-12 tegoi verplichtingen luidende in: Belgas 30.1432. Zwitserse he frans 13.56. Fransche franc 3.76S. Lires 9.91. Deensehc kronen 39.34. Noorse lie kronen 42.82. Zwcedsche kronen 44.85 Finsche mark 3 82. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 3.77. Turksche ponden 1.45*4. T.ovva 2.30. Pongne (oude schulden) 36.519 Pcngoe (nieuwe schulden) -15.S9. Zloty (oude schulden) 35. Zlotv (nieuwe schulden) 37.68. Lei '1.28. Slovvaaksche kronen 6.4$. Drachmen 1,26. Kuna 3.77.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2