Biiutculattbscfte Bcrigtcu. Verscheidene Prelaten zijn, met voorkennis van den Pans, in Rome geblevenom aldaar nog in de kerkelijke belangen te voorzien zoo alsde zaken der penitentie de ritus en indulgentiën, dc concregatiën der conciliën, der Bisschoppen en der reguliere geestelijkheid de daterie de propa ganda en wat des meer zij. De Paus had gelast de congre gatiën niet dan in den uitersten nood te sluiten. De Minister Gioberli laat in bet geheim eene inventaris maken van kerkelijke onroerende goederen, van de geestelijk heid en van de gouden en zilveren voorwerpen, welke de kerken bezitten. Het doel is, te welen welken uitslag men van eene vrijwillige leening zoude kunnen verwachten, a De kerk moet arm zijn zegt Gioberlimen bidt even goed onder eene pij als onder zijde. Iloe door onbehoedzaamheid in de berging en bet gebruik van scherp gereedschap en snijdende werktuigen soms gevaar lijke, ja doodelijkc verwondingen kunnen ontstaan; heeft de ondervinding meermalen geleerd. Ook bet volgend voorval moge daarvan ten waarschuwend voorbeeld strekken. Maandag den 22. Jan. begaf zich llcrmanus Smitsoud 22 jarente Utrecht woonachtig in de Loefballemakersstraat naar buiten om voor zijnen vaderdie vogelkooper isversche graszoden voor leeuwe rikken te steken. Hij bad zich daartoe voorzien van een mes, en dit in den zak van zijn buis geborgen doch om den zak niet te doorstekenmet den punt naar boven. Even buiten de Waardbarriére ontmoette bij een zijner mak kers met wicn bij aan bet stoeijen geraakte. Onder het wors telen valt 11. Smitsen dringt het in den zak van zijn buis zich bevindend mes met de scherpe punt hem in de zijde daarin eene diepe wonde makende. Aldus deerlijk gekwetst, en kermende van pijn, terwijl het bloed uit de woude gudsto wordt hij met behulp van genoemden zijnen makker en andere personen gebragt ter verbinding naar het huis van den Chi rurgijn Lamie en vervolgens, daar deze Heer op dat oogenblk afwezig was, naar den Chirurgijn van den Berglidie echter door ongesteldheid verhinderd was het verband te leggen. Men verwees den ongelukkige van daar tot den Chirurgijn van Dug- teren diezich belast vindende met de heelkundige dienst en bet toezigt over de lijders in bet Cholera-hospitaal aan bet Bagijnenpleinthans het naast bij de hand was. Er liep met dit vervoer een groot half uur aan zoodat de gewonde persoon te half vier uur des namiddags bet eerst in behandeling kwam. Bij het onderzoek der wonde bleek dat bet mes bijna voet diep in de tiende rib gedrongen was en de belangrijke deelen gekwetst waren. De Chirurgijn van Dag leven van zijne bevinding berigt gedaan hebbende aan den Hoogleeraar van liaumhauer werd de lijder door diens zorgzoo spoedig mogelijk overgebragt ter verdere verpleging in het stedelijk Ziekenhuis; alwaar hij des nachts ten half een ure aan de ge volgen der verwonding is bezweken. Bij de lijkopeningdie ten overstaan van den lieer commissaris van policie heelt plaats gehad, is gebleken, dat de maag op twee plaatsen en ook de lever door het scherpe mes doorstoken waren. (Pr. Gr. Cr.) De petitie aan Z. M. den Koning, behelzende eerbiedig verzoek tot behoud der Utrechtschc Uoogeschooltelt bijna zes duizend ondertcekenaren. Den 31. Jan. werd te Utrecht door een gezelschap jongelie den onder de leiding van Prof. Euler, een Assaut in dc Gymnastie gegeven, hetwelk, afgewisseld door gezang, den talrijk opge- komene aanschouwers eenen wezenlijk genoegelijken avond bezorgde. Alhoewel dit gezelschap eerst sedert twee maanden bestond, zoo als de Heer Euler aanmerkte, kon men uit de werkzaam heden der jongelieden niet anders als den allezins bekwamen en tevens voorzigtigen leermeester herkennen. ilet ware te wcnschcn, dat ouders en voogden door deze ligehaamsocfeningenwaardoor beide ligchaam en geest ontwik keld wordt, dc gezondheid hunner kinderen bevorderden. Berigten omtrent de cholera te Utrechtvolgens daarvan gehouden register, zijn van 28. Januarij tot 4. Februarij|, aangetast 14, hersteld 4, overleden D. Thans in het geheel 475 aange tast, 209 hersteld, 252 overleden, van af 24. October tot nu toe. Reeds beeft de Senaat der Groningsche Hoogeschool een adres aan Z. M. ingezonden, ter behoud der Hoogeschool. H. K. II. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen beeft sedert primo Oct. j.l. aan honderd buisgezinnen van ƒ1,00 tot ƒ3,00 doen uitdcelcn. Bij gelegenheid van 's Konings verjaar dag heeft II. D. bovendien nog aan 400 behoeftige huisgezinnen belangrijke giften doen uitreikenaan de Kerkenraad der Ned. Herv. Kerk te Voorburg wegens het aanbieden van eene bank in die Kerk eene som van 1000. Aan de noodlijdenden van Werkendam eene som van ƒ200, Aan Tabitta te Utrecht 50. Men gevoelt van tijd tot lijd in de omstreken van Tilburg en Vcglel, schokken van aardbeving. Drie op het ijs vermiste personen, nopens welke een ieder, die van dezelve, hetzij levend of dood, iets vernomen heeft, in het Handelsblad van den 18. Jan. wordt opgeroepen, om daarvan mededceling te doen aan den Burgemeester van Dur- gerdamzijn den 27. Jan. te Vollenhoven teruggevonden en uit het dreigendste levensgevaar gered. Daar de beide jongsten, zoover onze mededcelingen loopen, nog niet tot bewustheid wa ren teruggekeerd, zijn onze berigten uil dc mededeelingen van den oudste geput, en moet zich volgens dezelve het geval vol gender wijze hebben toegedragenDen 13. van deze maand ging Klaas Bordens, oud 45 jaren, woonachtig te Durgerdam, nabij Amsterdam, vergezeld van zijne twee zonen, oud 19 en 17 ja ren, op het Pampus, een gedeelte der Zuiderzee, hetwelk be- vrozen was, met eene slede uit visschenterwijl zij druk aan het werk waren en omstreeks 750 stuks bot gevangen hadden, ging plotseling bet ijs los, en dreef de schol, waarop zij ston den, zeewaarts. Wie beschrijft hun angst bij het steeds grooter worden der klove, welke hen van het vaste land scheidde! Wie begrijpt hunne radeloosheid, toen zij de lucht zagen betrekken en een storm opkomen, die ieder oogenblik het broze ijs, waarop zij stonden, dreigde te verbrijzelen! Inderdaad weinige menschen zullen zulke angstige uren hebben doorgebragt, als deze onge- Iukkigcnen het zijn voor hen niet weinige uren geweest, maar omstreeks veertien dagen, dat zij aldus op zee omgezwalkt heb ben en zulks bij de stormwindenwelke in de laatste dagen gewaaid hebben; men bedenke nog bierbij, dat de ijsschol waarop zich dc drie visschcrs bevonden, door den dooi steeds wegsmolt, en dat, met bet kleiner worden der schol, bij ben ook de hoop op behoud afnam; in de laatste acht dagen was het stuk ijs zoo klein geworden, dat zij zich ter naauwernood konden bewegen. Heden zijn zij eindelijk te Vollenhoven aange dreven en in eene boot aan wal gehaald zij zaten met hun drieën in de slede; de vader, hoewel zwak, kon spreken, doch de beide zonen waren bewusteloos; zij hadden al dien tijd van raauwe bot geleefd. Van de 750 stuks, door ben gevangen; hadden zij 700 in zee geworpen, om den last te verligtcn, de overige 50 waren door hen opgegeten, op drie a vier na, welke nog bij ben zijn gevonden. In een der door hen op zee doorgebragte nachten moeten zij zoo digt onder Harderwijk geweest zijn, dat het geluid van menschen tot hen doordrong, zij konden zich echter niet doen hooren. Eene vrouw en vier kinderen wachtten te vergeefseh op dc terugkomst der ongelukkigen. Gcene twee minuten, nadat zij het koude eiland hadden verlaten, brak bet stuk ijs, hetwelk hun 14 dagen tot verblijf beeft moeten ver strekken in wel 20 stukken. Zij liggen nu gerust te slapen, doch zijn schrikkelijk verma gerd en klagen zeer over pijn in de beenen. Aan handen en voeten hebben zij veel geleden. Opmerkelijk is bet, dat dit nu de tweedemaal is, dat de vader wonderdadig op zee gered is. Van den 28. Omtrent de redding der drie visschers van Dur gerdam verneemt men nader de volgende bijzonderhedenZa- turdag j.l. ontdekte men te Vollcnhovcn in den voormiddag 3 levende personen op eene ijsschots, die met den N. IV. wind, welke Vrijdag avond woeivoor dezen wal waren aangedreven^ De persoon van Pieter Taboisdit vernemendespringt dadelijk te water en heeft bet geluk de ijsschots te bereiken, welke gedu rende veertien dagen aan drie ongelukkige visscherslieden van Durgerdamvader en twee zoonstot verblijfplaats beeft ver strekt. Groot was de verwondering van den moedigen man toen bij in die personen niet alleen bekenden, maar in een der zonen zelfs eenen vroegeren speelmakker ontdekte, dien bij thans van zoo ontzettend een gevaar kwam redden. Tabois zwom terstond terug, om hen de eerste benoodigdheden aan te brengen, eerst in den achtermiddag deed zich de gelegenheid voor, dat er eene boot werd bemand, die, na eene moeitevolle worsteling van 4 uur door de ijsschotsende ongelukkigcn be reikte en hen ten 6 uur in den avond behouden aan wal bragt. De 3 personen werden naar het stadshuis gevoerd en dadelijk onder de liefderijke zorg van Vollcnhovens ingezetenenmaar vooral ook onder de menschlievende verpleging van den Heer C. IV. EcherMcd. Doctor aldaar, gesteld. De pen weigert ons bijna haren dienst, om de ijsselijke fol teringen te beschrijven, waaraan dc lijders zijn blootgesteld geweest, want reeds op den 13, Jan, wareu zij van Durgerdam

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2