Dc bevolking dezer Hoofdstad is rustig. Naar men verneemt laat de Voorzitter der Republiek geene gelegenheid voorbijgaan om zieh bij de menigte bemind te makenbezoekt hij bijkans dagelijks, vergezeld door slechts één bediende, te paard onder scheidene gedeelten dezer stad, en wordt hij door allen, die hem ontmoetenmet de meeste toegenegenheid ontvangen. Men meent, dat dc menigte bereid is, om des noods den Voorzitter krachtig te ondersteunen. Engeland. Henry Collensde befaamde smit van Gretna Green, is dezer dagen in den ouderdom van 71 jaren te Lamberton-Tellin Schotland, overleden. Gedurende 23 jaren had hij 7000 huwelijken gesloten. Daar hij voor ieder huwelijk een honorarium van 10 tot 20 guinens nam, is het te begrijpen, dat hij een zeer aanzienlijk vermogen nalaat. De berigten uit Californië luiden niet zeer gunstig. Spel, dronkenschap enz. heerschcn op eene schrikbarende wijze onder dc duizenden, die derwaarts zijn getogen. In weerwil der ge makkelijkheid, waarmede het goud gevonden wordt, telt men er velen, die het nog gemakkelijker vinden, dit goud uit de zakken hunner lotgenootcn te nemen diefstallen zijn er onge meen talrijken moorden behooren in gcenen dcclc tot de zeldzaamheden. En deze toestand wordt verergerd, doordien de soldalenwelke de Regering der Verecnigde Stalen derwaarts gezonden heeft, aan de verzoeking geen weerstand hebben kunnen bieden en gedeserteerd zijn, om ook goud te gaan zoeken, waardoor in Californië geen openbaar gezag meer bestaat. In Engeland is wederom iets uitgedacht dat spoedig ook in Holland zal nagevolgd worden. Op verschillende spoorweg stations zijn thans boekerijen aangelegdalwaar ieder passagier tegen betaling van eenen stuiver vrijen toegang alsmede het gebruik der bibliotheek zal kunnen genietenzoo lang hij op den trein wacht; men zal er de nieuwste Dagbladeu en Tijd schriften kunnen geuieten. Italië. Den 22. Jan. hebben dc verkiezingen voor de con stituerende Vergadering voor Italië en Rome een aanvang ge nomen. De stembussen zijn op het Kapitool geplaatst, en onder geleide van muzijk-corpsen en van de burgerwacht derwaarts gebragt. Ilct lossen van het geschut van het kasteel St. Angclo en het luiden der klokken van het Kapitool heeft aan de bevol king den aanvang dezer gewigtige gebeurtenis verkondigd. Den 22. hadden reeds 14,000 kiezers hunne stemmen uitgebragt, waaronder, zoo gezegd wordt, ook verscheidene geestelijken, welke op deze wijze het verheven voorbeeld hadden gegeven van de vereeniging der democratie met de Godsdienst.Tc CampageranoErascali, Albano, Vclletii, Paterbrina en Frosinone hadden de verkiezingen insgelijks met de inceslc orde plaats gehad. Tc Civita-Vecchia hadden van de 2500 kiezers 2132 hunne stemmen uitgebragt op den advokaat Gabussi en op 'dntthia Manteccki. Bij die gelegenheid was aan bet plein van die stad, hetwelk tot dus ver het gregoriaunsche heette, den naam van het Plein der Constituante gegeven. liet bestuur van den Romeinschen Staat heeft, ter gelegen heid dezer heugelijke gebeurtenis, een decreet uitge.vaardigd waarbij in den geheclen Kerkdijken Staat aan alle misdadigers een afslag van twee jaren van hunne nog te ondergane gevan genisstraf wordt verleend, met uilzondering van moordenaars en van dezulkendie bij herhaling wegens misdaad gestraft zijn. Al degenen, wier straftijd minder dan twee jaren bedraagt, zijn dadelijk in vrijheid gesteld. Voorts heeft hei bewind afgekondigd «lat het dc tijding ontvangen had, dat (te Pauselijke Generaal Zucchi zich gereed maakte om een inval in de Marken te doen maar tevens de bewoners dier landstreek vermaandzich niet te verontrustenvermits de Regering dc noodige maatregelen had genomenom overal de orde te handhaven. Het ministerie Slerbini heeft de stad Rome in staat van beleg verklaard. (Dit verraadt eene groote vrees van de zijde der tegenwoordige magtvoerders.) ïHtmcnlaitbscïte ïScHgtcm Amersfoort. Op Donderdag den 15. dezer zal alhier eene lezing plaats hebben voor Heeren en Dames, in bet ge bouw Ainicilia, van wege het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De spreekbeurten zullen vervuld worden door de Heeren L. Zegers Veeckens en A. P. van Bockotn Maas. Te Utrecht werd den 6. Februarijden Heer P. R. van den Berg van Viaupnbevorderd tot Doctor in dc beide Regten, na het verdedigen van theses; daar het hem niet ver gund werd zijne proeve over hel beheer van den Voogd omtrent dc goederen van de meerderjarigenter verkrijging van den doc toralen graad te verdedigendewijl die niet in de Latijnschc laai geschreven was. Met leedwezen verneemt men, dat de oudste zoon van den Durgerdamschen Visser, Klaas Bording in den ouderdom van 19 jaren te Vollenhove is overleden. De Vader cn de jong ste zoon, geven de beste hoop op herstel. Te Goes in Zeeland, heeft eene Vergadering van 106 personen plaats gehad, die gelden hebben gestort voor de over vaart naar Noord-Amerikaterwijl meer dan 200 hoofden van huisgezinnen verklaard hebben: hiertoe insgelijks te zullen be sluiten. Uit Doeveren meldt men van den 8. Febr. In het Oude en Nieuwe Land van Allena, is het water steeds vallende, zoo dat het water spoedig zal weggezakt zijn. Z. M. heeft den Heer L. G. A. Graaf van Limburg Stirum bij Besluit van 11. Jan. j.l. benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalthans benoemd tot Voorzitter dier Kamer, gedurende hare aanstaande zitting; en tot grootkruis der orde van den Nederlandscben Leenw bevorderd den Luitenant- Generaal H.R. Triponder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem gedurende meerdere jaren, als Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, den lande bewezen. Te Heerlen, in Limburg, heeft den 29. Jan. 1.1. de verkiezing plaats gehad van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en zulks ter vervanging van den Heer Baron Scher- penzeel Heusch, die verklaard heeft voor het kiesdistrikt Siltard te zullen optreden, en met den volgenden uitslag: Tot lid der Tweede Kamer is verkozen dc Heer Jonkh. L. L. G. M. de Hllcrs de Pite', te Schin-op-Geulmet 200 van de 388 stemmenterwijl er bovendien vier stembriefjes in blanco zijn gevonden. De vraag, of een deurwaarder der directe belasting op bevoegdheid heeft op bloot vermoeden, dat zeker beroep, zonder patent, zou worden uitgeoefend, de woning van een ingezeten diens ondanks te doorzoekenwordt ontkennend beantwoord in een vonnisden 11. Januarij 1.1. gewezen bij de correctionele kamer van de Arrondissemcnts-Rcgtbank te Rotterdam. Men meldt uit 's Hertogenboschdat het schijnt, dat de grondeenmaal door aardbeving aangedaanniet spoedig van die schokken bevrijd wordt, althans in de verledene week merkte men tc Tilburg weder cenen gcringen aardschok, terwijl er in de gemeente Veghel cn andere nabij gelegene plaatsen onderscheidene zijn gevoeld. Een jongetje, te Amerongcn ruim tien jaren oud, zich vermakende met bet werpen van stukjes bout in het water voor eene sluis aan den voet van den Lekdijkop een ball uur afstands van het dorp verloor het evenwigt en viel in de diepte. Zijne moederdie zich in de nabijheid bevond volgde dc inspraak van haar hart op en sprong oogenblikkelijk in het water, ten einde haar kind te redden. Door den sterken stroom, dreven beide door de sluis en de vrouw zou een offer harcr kinderliefde geworden zijn, wanneer niet op haar angstgeschrei dadelijk hulp ware opgedaagd. De vrouw is aan haren man cn hare overige kinderen terug gegeven doch mogt bare zelf opoffering niet beloond zien. Ofschoon het kind naauwclijks vijf minuten in het water geweest en dadelijk na de ophaling voor een koesterend vuur gelegd isterwijl dc onverwijld toege snelde alhier gevestigde, twee gencesheeren alle hulpmid delen der kunst hebben aangewend bleven alle pogingen ter opwekking van de levensvonk vruchteloos. Van de 68 Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn voor Noord-Braband gekozen vijf nieuwe Leden zijnde dc vier overigen Luijben Mutsaers Bots en Storm, Leden geweest der laatste Tweede Kamer, vóór hare ontbinding voor Gelderland zes nieuwe Ledende twee overigenreeds Leden der vorige Kamer, zijn Redermeijer Ridder ran Rosenthal en van Dam van lsseltvoor Zuid-Holland zes nieuwe Leden de ouden zijn ThorbeckeVericey-Mejan Boreel van Hogelan- den Schoont-veldde Monchy van Rïjckevorsel en Anemaet voor Noord-Holland slechts 1 oud Lidzijnde van Naamcn de overige negen allen nieuw voor Zeeland drie nieuwe en een oud Lid, Shcher van Domburg; voor Utrecht twee nieuwe Leden en een oud Lidvan Gollsteinvoor Friesland twee oude Leden: Alburda en van IJelomade drie overigen nieuwe Leden. Voor Overijssel 2 nieuwe Leden de drie oude Leden zijn: Duymaer van Twist, Storm van 's Gravelande en de Man; voor Groningen een oud Lid Wichersen drie nieuwe Leden. Voor Drenthe en Limburg allen nieuwe Leden. Al de oude Leden op nieuw gekozen vertegenwoordigen dc provinciewelke zij vroeger vertegenwoordigden met uitzondering van den heer de Man die in Overijssel gekozen is maar vroeger uit Gel-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2