ËimtenlAttb^cifje ïScrigtcit. zou zijn doch op voorstel van den Afgevaardigde Rusconi be sloot zij tevens om geeu' tijd te verliezen de tegenwoordige Ministers in hunne posten te bevestigen. Alstocn las de Minister van Buitenlandscbe Zakende heer Muzzarellieen verslag voor over de betrekkingen der Regering met de vreemde Staten, waaruit blijkt, dat niemand door bet Ministerie gelast was, om onderhandelingen met Gaëta aan te knoopen. Vervolgens ging men over, om de gewigtige vraag te bepalen welke voortaan de regeringsvorm van den Staat zou wezen. Vele redevoeringen werden hierover gehouden; in alle was natuurlijk de wereldlijke magt van den Paus betrokken. Zij behandelden drie punten van keus: of het Pausdom, of een provisioneel Bewind, of eindelijk, de Republiek. Het Pausdom werd verwor pen als onbestaanbaar met de burgerlijke vrijheid een provi sioneel Bewind als te los en onzeker; met eene groote meer derheid besloot men tot het proclameren eener Republiek. De lieer Mamiani was de eenige die voor een vergelijk met den Paus sprakonder de noodige waarborgen nogtans dat gecne regeringsmagt schadelijk voor de vrijheid mogt kunnen worden. Al de overige Afgevaardigden die tegen den Republi- keinschen Rcgerinsvorm stemden hebben zich vergenoegd met uitstel te vragen, ten einde de beslissing der vraag aan de Constituerende Vergadering voor Italië mogt verblijven. Slerbiiii ofschoon ten stelligste tegen alle kerkelijk gezag in den Staat ontveinsde de gevaren nietdie aan bet afkondigen der Repu bliek verbonden waren. Audinot sprak voor een Provisioneel Bewind. Al de Redenaars die den mccsten invloed bezitten inct BonaparteRusconi en Masi aan bun hoofd, hebben zich daarentegen voor eene Republiek verklaard. Van 140 Vertegen woordigers hebben slechts 9 volstrcktelijk tegen eene onverwijlde afkondiging der Republiek gestemd, 14 waren van gevoelen geweestdat men moest trachten tijd te winnendoch zij hebben zich met de meerderheid vcreenigd ten slotte hebben slechts vijf stemmen tegen het eindbesluit geprotesteerd. Zie hier den woordelijken inhoud van het door de Vergadering genomen Decreet Fundamenteel Decreet. Art. 1. liet Pausdom is met de daad en regtens van de Wereldlijke Regering over den Romeinschen Staat vervallen. Art. 2. De Roomsche Kerkvoogd zal alle tot zijne onafhan kelijkheid vercischtc waarborgen hebben in de uitoefening van zijn geestelijk gezag. Art. 3. De regeringsvorm van den Romeinschen Staat is de zuivere democratie, hij zal den roemruchligen naam aannemen van Romcinschc Republiek. Art. 4. De Romeinsche Republiek zal met het overige van Italië de betrekkingen hebbenwelke de gemeenschappelijke nationaliteit vcreisclit. Den 9. Februarij, te De President, GALETTr. een uur's morgeus. De Secretarissen, J. pennacchi, A. Fairetti, A. Zamriancdi, Filopanti Barilli. De Minister Sterbini stelde voordat bet besluit plegtig af gekondigd zoude worden des anderen daags, in tegenwoordigheid van bet volk, van het groote balkon van het paleis, waar de Raad zitting houdt. Deze afkondiging heeft werkelijk des ande ren daags plaats gehad door den President der Vergadering, nadat de Rcpublikciusche vaan was uitgestoken en onder bet lossen van 101 kanonschoten. Als eene bijzonderheid verhaalt men, dat Garibaldidie een gebrek aan het been heeft, zich naar de Vergadering had laten dragen, om te stemmen. Toen mgr. Muzzarellibij de hoofd zakelijke'omvraag; ja antwoordde, werd hij levendig toegejuicht. De Afgevaardigden omarmden elkander en op de tribune riep menLeve de Republiek.' De berigtcn uit Rome zijn onbelangrijk. De stad was den 11. rustig. Een groot democratisch feestmaal had in de open lucht plaats gehad, om de afkondiging der Republiek te vierenmen bad in de St. Pieterskerk een plegtig Te Deum gezongen waarbij bijna geheel Rome tegenwoordig was geweest. Men zeide, dat de constituërcnde Vergadering van het plan bad afgezien om een' President der Republiek te benoemen, en dat men, in plaats van dien, drie Consuls zou benoemen, die belast wa ren met het Uitvoerend Bewind. Overigens beeft deze Vergade ring eene proclamatie uitgevaardigd, om bet Toskaansche volk uit te noodigen in overeenstemming met de Romeinen te han delen. De voorloopige Commissie van openbare veiligheid te Rome had bevolen, dat binnen 3 dagen de wapenschilden en andere teekenen van de Pauselijke Regering weggenomen moesten worden van al de openbare en bijzondere gebouwen, met uitzondering van de kerken en de woningen van de Leden van het Corps Diplomatique, wegens de betrekkingen, welke deze met den Paus onderhouden. Amersfoort. Even gelijk elders zoo ook hier is de 32ste verjaardag van Z. K. H. de Prins van Oranje op de gebruikelijke wijze gevierd. Het request der HH. Studenten der Utrcchlsche Hoogeschool tot behoud dier inrigting is door eene Commissie gekozen uit de Senutus veteranorum uitmakende de Hceren HamelbergBas en yoorthuisen aan Z. M. aangeboden die ben zeer minzaam heeft ontvangen er bijvoegende dat het nog altijd onzeker was welke der drie Hoogescholen zoude gesupprimeerd worden. De voorloopige wetten op de regterlijke collegiën luiden als volgtIn elke Arrondissemenls-Rcgtbauk kan het aantal leden met twee en dat der Ambtenaren van het openbaar Ministerie met een worden verminderd. Het aantal leden der Arrondissements-Regtbanken kan in die, welke tot de tweede en derde klasse behoorenslechts met één verminderd worden. Den 22. Feb. Heden was de Groote Kerk der Hervormden alhier in weerwil der reeds vroeger in den Bode geplaatste corres pondentie, op nieuw getuige van bet zoogenaamde onstichtelijke boonentrekken, zoo als deze oude middclceuwschc gewoonte nog genoemd wordt. In hoe verre verouderde verkeerdheden in onzen tijd al of niet aan de hand moeten gehouden wordenwordt hier niet gevraagd doch alleen of de daartoe bevoegde Autoriteit niet bij magte ishet bevelvan Gods woord ft draagt mijn Heiligdom ontzag toe» en «gij zult mijn Huis tot geene plaats van koop handel of nering verlagen krachtdadiger en eerbiedwaardiger te handhaven? Heeft men tegen de mannen van de bus geprotesteerd, zoo moet men niet minder tegen de boontrekkers te veld trekken. In het half officieclc Fransche dagblad la Patrie wordt de gematigdheid en wijsheid onzer vaderlandsche Staatshuishoud kunde geroemd en de lijdzaamheid met welke de Nederlanders de verbetering en vermindering hunner buitengewone belastin gen dulden. Ten bewijze op welk laag standpunt van beschaving ons volk nog staat en hoe zinnelijk het nog aan de oude Saturnalia cn bachanalia van het heidendom hangt dient de ontevredenheid over de maatregelen van het Stedelijk Bestuur der Stad Breda om de carnavalsfeesten te verbieden. Het aan hare oude dwaas heden verkleefde volk hierover verbitterd hebben hierop een caricatuur aangeplaktbestaande in een menschenhoofd met ezelsoorcnge'dekt door een grooten domper en daaronder de liberate van Mierlo zijnde de Wethouder door wien het besluit van bet verbod getcekcnd is. De Burgemeester werd eene Serenade gebragt, doch den Heer AVethouder van Mierlo eene charivari. De zoogenaamde fatsoenlijke jongelieden liepen bespottelijk ver momd over straat met een kolossaal masker voorop uitschreeu wende er moeten eenige nieuwe Leden van den Raad gekozen wordenzoodat de Regering oogluikend de maskerade heeft toegelaten. Er is een adres ingekomen van ouders wier kinderen zich op de Delflsche Academie bevinden betrekkelijk de reorganisatie van 's Rijks waterstaat. De Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige Dienst ver- wiLtigt alle Genees- en Heelkundigen, Nederlanders van geboorte, dat er gelegenheid bestaat, om geplaatst te worden als Officier van Gezondheid der 3de klasse in Oost-Indië. De bewijsstukken van ouderdom, enz. enz. (zie Staats-Cour. n°. 38) ingediend zijnde, zal den aspiranten aan 's Rijks Kweek school alhier een examen worden afgenomen in de voorbereidende schoolwetenschappen en van voldoende bekwaamheid in de Genees- en Heelkundige wetenschappen. Aan genoemde betrekking zijn de volgende voordeelen verbonden 1°. Een jaarlijksch traktement van ƒ1710, benevens vrije woning of schadeloosstelling voor huishuur, en indemniteit voor fourage voor twee paarden 2°. Een traktement van ƒ800 'sjaars, gedurende hun opont houd hier te lande 3°. Eene gratificatie van ƒ380 en een voorschot van 520, te zamen uitmakende eene som van ƒ900, waarover men vóór de afreis kan beschikken, zoodra het schip aangewezen is, waarmede de reis op kosten des Rijks zal geschiedenstrekkende deze som tot eene behoorlijke uitrusting en tot het aankoopen van boeken en Heelkundige zak-insirumentenen 4°. De rang van tweeden Luitenant bij den Staf der Armée in Indië,

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2