Van wege tie Regering zijn acht ontwerpen van wet ingekomenbetreffende 1®. Eene wettelijke bestemming van het batig slot van het fonds der Dedemsvaart. 2®. Het onvervreemdbaar verklaren van militaire pensioenen en gagementen. 3°. Vrijstelling van de wet van November 1814, ten behoeve van de vergrooting van een gebouw te Ooltgensplaat. 4®. Bepalingenin verband met eventueel te verkenen scha deloosstelling en van wachtgelden aan Ambtenaren buiten 's lands. 5°. Eene verandering nopens de zamenstelling der Kamers van den Hoogcn Raad en van de Prov. Gercgtsbovenen liet niet aanvullen der openstaande plaatsen in de laatstgenoemde collegiën, alsmede in de Arrondissemcnts-Regtbanken. 6®. Eene regeling der reis- en verblijfkosten van de Leden der Eerste, en de reiskosten der Leden van de Tweede Kamer. 7». Eene regeling van het regt van verecniging en verga dering, en 8°. Eene voorziening in het tekort der middelen voor de Staats-begrooting van 1848 en 1849. In de zitting van de Tweede Kamer is de Heer Veegens Griflier der vorige Kamer, met algemecne stemmen als zoodanig herkozen. De Minister van Finanticn beeft bij Resolutie van 12. Jan. j.l. te kennen gegeven, dat de uitdrukkelijke bepaling van Art. 25 der AVet van 21. Mei 1819Staatsblad N®. 34) geen twijfel overlaat, dat de patenten door het Hoofd- of een der Leden van bet Gemeentebestuur moetende ondertcekend wordenin geval van eene naam-stempeling niet aan den eisch der AVet voldoen. Rhenen, 27. Febr. Bij de veelvuldige bewijzen, die ge durende dezen winter zijn geleverd dat mededeelzaamheid nog steeds liet sieraad van de Nedcrlandschc Natie uitmaakt, verdient ook melding gemaakt te worden welke proeven daarvan in onze Stad, slechts 2750 inwoners tellende, zijn gegeven. In den aanvang des winters woedde inzonderheid onder de min ver mogenden eene hevige typhus tot verpleging der lijders werd bijeengebragt eene soin van 262 de daarop gevolgde collecte tot voeding van de bclioeftigen bedroeg 726 terwijl door de Verecniging van Dorcas voor klceding werd bijeengezameld eene som van ƒ183. Den 19. dezer, werd eindelijk door de Zang- Vereeniging Guido alhier een Concert ten behoeve der arinen gegeven hetwelk eene som van 92,50 opbragt. Die avond was voor die A'ereeniging hoogst aangenaam daarbij bet gevoel nu medegewerkt te hebben lot een nuttig doelzij van hare Stadgenootcn Zoowel als van de omliggende plaatsen opgeko- mene Vreemdelingende blijken mogten ontvangen van goed keuring als een strcelend bewijs waarvan door de Dames der Doreasvereenigingin verbindtenis met ecnige andere Dames uit de Stad die bet Zar.ggezelscbap Guido eene keurige ge werkte banier uitreikte. Lang zal die avond bij velen in aangename herinnering blijven. Uit Rotterdam schrijft men van den 15. Febr.: met leed wezen verneemt men, dat de cholera, welke gelukkig geweken was, zich op nieuw binnen deze Stad openbaart, en in de laatste dagen weder ecnige sterfgevallen aan deze ziekte hebben plaats gehad. Volgens berigt omtrent de cholera te Utrechtblijkens daar van gehouden registers bij de stedelijke commissie in zake der cholera, bedraagt het getal aangetaste personen wekelijks onge veer 20. In het geheel zijn aangetast 507, hersteld 225, overleden 269. Het dorpje Chenéc, nabij Luik, wordt sedert eenige dagen zeer door de cholera geteisterd. Op één dag, Zaturdag ji. werden 30 Ingezetenen door die ziekte aangetast. De schrik in dit dorpje is zoo groot, dat een elk zich haast het te verlaten. Te Londen zijn 7 nieuwe cholerazieken aangegeven te Glasgow 19, Edinburg 3, Stirling 10, Belfast 24, enz.; totaal door het geheele land 11,841 zieken, 5257 overleden, 3415 hersteld. Per Over-Land-Mail. Op den 6. Dcc. is 's Konings verjaardag te Batavia met bijzondere plegtigheid en geestdrift gevierd, even als te Sama- rang, alwaar de Majoor der Chinezen een fraai vuurwerk ten geschenke had gegeven en te Soerakarla alwaar door het legioen van Prins Negero geparadeerd is geworden. Des avonds werd er een bal en souper in het Piesidenlie gegevenhetwelk zijne Hoogheid de Soesoehoenan tot den vroegen morgen met zijne tegenwoordigheid vereerde. In den avond van den 6. Dec. werd aan den in Oost- Indiënmet roem bekenden piano virtuoosE. F. Reichmans uit naam van zijne Excllcnlie den Gouverneur-Generaal plegtig uitgereikt, een met goud en diamanten en het naamcijfer van zijne Excllentie in brillanlen prachtig versierd orcheslmeestcrs stokje, wegens zijn belangloos gegeven onderwijs in de muziek aan de kinderen van het Gereformeerd weeshuis te Samarang. In sommige Rcsidentiën hebben de hevige regens weder groote schade aangerigt, zoo als in Baylen en Banjoemaas, alwaar bruggen zijn weggespoeldde wegen en aanplantingcn veel hebben geledente Koetoordjo en te Ambal zijn Indigo en Rijstvelden vernield. In Anger en Tjinger hebben de Gouvernemcnts-gcbouwen schade geleden door lievige schokken van aardbevingte Soera- baja zijn in de Kampong Pedapoean51 woningen van Inlanders afgebrand welke schade op 7,500 begroot wordt. Berigten van Bali melden, dat volgens geruchten ecnige Lingabootcn op de noordkusten van Bali, zeeroverij pleegden. Ook zijn Praauwen van Singapore die naar Bali wilden vertrekken en nog niet zijn teruggekeerd, door liet Nederlandsch blokkade eskader zijn genomen en naar Soerabaja gezonden, zijn als be schuldigd de blokkeering te hebben willen schenden. Er wordt ccnc derde Expedietie voor Bali gereed gemaakt ten bedrage van 5 a 6000 man onder kommando van den Ge neraal H.fickieh Gouverneur van Sumatra. Deze Generaal beeft met Z. M. Stoomschip Altra, het Eiland rondgestoomd om het te verkennen. DE PIRAMIDE BIJ ZEIST. GESCHIEDKUNDIGE I1ERLNNEIUNG AAN 11ET KAMP VAN l'TRECDT IN 1804. Vervolg op N°. 19.) Oprigting van liet Gedenkteeken. Van dezen oogenblik af werd er echter meerdere zorg', dan tot dus ver, in het besturen en grootere oplettend heid in het verriglen der werkzaamheden vereischt, daar met de hoogte tevens de inoeijelijkheden van den arbeid waren toegenomen en men tevens een begin wilde maken met aan den ruw opgewerkten hoop eenen meer regelmatigen en bevalliger vorm te geven. In de nabijheid der plaatsen, welke de bouwstoffen voor het Monument hadden opgeleverdloonden de timmerlieden al hunne bekwaamheid in het vervaardigen van houten modellen, welke ten rigtsnoer moesten strekken voor de daarstelling van het met trappen in te rigten be kleedsel der Piramide. De troepen staken zoden en droe gen dezelve naar de aangewezen plaatsen. Uit deze zoden bouwden de pionniers de zijden der basis ter hoogte van 8 en ter breedte van 6 voet op, en dit werk werd met groote naauwkeurigheid en met zoo veel spoed verrigt, dat na verloop eener week reeds een begin kon gemaakt worden met het trapswijs bekleeden van het Gedenkteeken. Thans veranderde het tooneel. De aanvoer der afgestoken gras- of heidezoden naar den voet der Piramide duurde voort, en de troepen aan alle zijden derzelve in eene dubbele rij op de trappen, naar mate dezelve gelegd waren, geschaard staande, behoef den slechts de met zoden of aarde gevulde korven van hand tot hand te laten gaan om ze den hooger geplaat sten werklieden te doen toekomen. Deze ledigden dezelve, en met de grootste vlugheid keerden de ledige korven langs de tegenoverstaande zijde weder naar beneden. Op den 24. dag, nadat met de eerste werkzaamheden der oprigting een aanvang gemaakt was, bleef er nog slechts 20 voet ter bearbeiding over, eer de Piramide de bepaalde hoogte bereikt had. Nadat ook deze afge werkt waren, werden alle hulpmiddelen der werktuig kunde aangewend, om op die losse fundamenten het timmerwerk eener 50 voet hooge naald daar te stellen, welke bestemd was ter versiering en algeheele voltooijing van dit Gedenkteeken. Middelerwijl maakten andere soldaten op eenen afstand van 120 voet van deszelfs basis kringvormige loopgraven en slechleden den grond. Weldra sloeg men de laatste hand aan !t werk; met een hekwerk (balustrade) omgaf men het voetstuk der naald, en op derzelver top werd de Ilollandsche vlag geplant. Op die wijze verrees in een tijdsverloop van 32 dagen de eerste Europesche Piramide. Ifare loodregte hoogte bedroeg van den voet tot aan de balustrade 70 en tot aan het toppunt der naald 120 voet. Elke der grond-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3