de openbare veiligheid is het wcnschelijk, dat een ieder, die ecnigc aanwijzing tot ontdekking kan doen, daarvan de bevoegde Regterlijke of Administrative magten doen kennis dragen, daar men uit bet gebeurde kan aannemen dat de booswicht thans moet verwond zijn. Uit Rome meldt mendat een legercorps van 10,000 man Napclsche troepen te San Germano, aan den voet van den berg Casino, aangekomen is, en dat gelijktijdig eenc kolonne van 1000 man met 10 kanonnen onder het opperbevel van Zucchi, voor waarts rukte; eindelijk, dat in de nabijheid van Terracina 1500 Napclsche ruiters met 40 kanonnen een kampement betrokken hebben. Dit alles scheen een op handen zijnden inval uit het Zuiden aan te duiden. Tegen deze troepen kan Rome op dit oogenblik slechts 7 a 8000 man met cene veldbatterij tegen- stellcn. De constituerende Vergadering moet over dezen staat van zaken in groote verlegenheid verkeeren en reeds is het plan ter sprake gekomenom een' dictator te benoemenne tjuid delrimenli respublica capiaten ofschoon dit voorstel nog niet doorgegaan is, kan bet er ligt toe koinen. De banier der Romeinschc Republiek zal uit de drie Ita- liaanscbc kleuren bestaan, met den Romeinschcn adelaar op den stok; de kleuren moeten zóó worden geplaatst, dat het wit in het middenhet groen tegen den stok en het rood aan de bui tenzijde wappert. De Paus heeft weder een protest aan de bij hem te Gaëta residerende builenlandsche gezanten doen ter hand stellen. liet is door den Kardinaal Pro-Seeretaris van Staat, Anlonellige- leekend en tegen de in beslag neming van kerkelijke goederen gerigt, welke, gelijk men weet, de constituerende Vergadering te Rome gedecreteerd had. Inzonderheid beeft dit protest ten doelom aan allendie geneigd mogten zijn cetiige der Kerk ontnomenc goederen te koopende waarschuwing te geven, dat zoodanige koop-contracten als nietig en van gecner waarde be schouwd zullen worden, zonder immer, onder welk voorwendsel ook, door cenige bekrachtiging wettigheid te kunnen erlangen. Uit het Groothertogdom Luxemburg wordt gemeld, dat de Lans-Stenden dc, volgens een besluit der Rijksvergadering te Frankfort aan Luxemburg opgelegde bijdragen voor de Duitsche vloot en het rijkslegerhebben geweigerd. In de Vergadering van de 34° klasse van het Koninklijk Nedcrlandsch Instituut van 5. Febr. jongstl., heeft de Ueer Mr. J. de Bosch Kctnper ecne belangrijke voordragt gedaan over den toestand der armoede in ons Vuderland in vorige eeuwen. Rij de Ouden bad men oogcnblikkcn van algemecne armoede; bij hongersnood enz. De staat van slavernij neemt veel armoede weg, daar de Heeren zorgen voor hunne slaven. Met de vrijla ting is vooral te Rome de arrpocde begonnen. Onder de Keizers werd zij eerst eenc algemecne Maatschappelijke kwaal. Onder Karei den Groote vond men al dadelijk eene bepaalde klasse van armen. Vele door dien Vorst gemaakte verordeningen voor de verzorging der armen zijn met zijn dood vervallen. De opko mende sleden vermeerderden de bronnen van bestaan, maar ook de bevolking, en, vermits een groot gedeelte daarvan geene andere verdiensten had dan daglooncnwas in ongunstige jaren de toestand van dat gedeelte der bevolking allerellendigst. De variatiën der graanprijzen waren in de middeleeuwen ontzettend «root, waardoor ook de toestand der armen zeer verschillend gewijzigd werd. Van daar veel oproeren in ons Landontstaan omdat het volk geen brood had. Een placaat van 1459 tegen het bedelen laat het broodhidden alleen toe aan kinderen cn oude lieden; zij moesten een bepaald teeken dragen, omtrent het laatst der 15dc Eeuw was de nood wel bet ergst. Aan Keizer Karei zijn vele remonstrantien gedaan over de groote benaauwd- heid cn armoede van het Land. Een uitgebreid placaat over het bedelen bragt weinig verbetering aan. In 1555 wisten vele steden en plaatsen geen middel, om hunne armen te verzorgen. Onder Philips 11 ging bet niet beter. Dikwijls konden de Sta ten Prins Willem geen geld geven, omdat het niet bijeengebragt kon worden. Over dc armen in del7'cEeuw vindt men weinig. Men schreef toen niet over zulke onderwerpen. De verdiensten der visschcrij waren zeer gering, maar de meeste zeevarenden door den oorlog aan stoute ondernemingen gewend, en deze omstandigheid, in verband met de lcdigliggende kapitalen van kooplieden die op Spanje handel gedreven haddendeed die gevaarlijke logtcn naar Oost-Indië ondernemendie zoo veel lot onze welvaart hebben bijgedragen. Scheepsvolk te verkrijgen was destijds, bij de bestaande armoede gemakkelijk. Reeds vroeg was er een groot.getal bedeelden. In 1494 waren te Leijdcu 10.000 bedeelden in 1G12, 15,000. Het was daar toen als nu De pestaardigc ziekten der 174° Fcuw waren ook blijkbaar het gevolg vau slecht voedsel cn van duurte der rogge. Opmerkelijk was de uitbreiding der bcdelari; in dc IC1'» cn 17de Eeuw. Jlcn vindt ook oudtijds vele soorten van belastingen ten behoeve der armen. Bedijkingen geschiedden ook veelom mede den behoefligeu werk te gevengelijk vele octrooijen van bedijkingen bewijzen. Vele menschen verlieten toen reeds ons Vaderland, om werk en land te zoeken. In het begin der 18de Eeuw, na de Suc cessie-oorlog, vindt men daarentegen vele blijken van algemeene welvaart, bijzonder van 17201735. De uitbreiding der gast huizen is vooral aan de vorige Eeuw toe te kennen. Daardoor zijn meer armen in het leven behouden. Grootere weldadigheid vond men ook in de 184cdan in de 174» Eeuw. Dit heeft bijgedragen, om de sterfte onder de armen te verminderen. Uit het ingestelde onderzoek schijnt te blijken, dat voor ont wikkeling der Nationale Nijverheid de armoede dikwijls" een krachtigen spoorslag oplevert; maar mede, dat er een krachtige band moet zijn tusschen armen en rijkeneen patronaat van hulpbetoon, anders gewijzigd dan te Rome. Met de gilden enz. zijn vele instellingen van voorzorg en hulp verloren gegaan, die nu door spaarkassen, enz. vervangen moeten worden. Opmerkelijk is het nog, dat de geschiedenis van ons Vaderland nagenoeg hetzelfde oplevert, wat andere Landen doen kennen. In Frankrijk is liet stellig zeker, dat de toestand der armen thans zoo erg niet is, als vroeger. Stellig is ook het getal der wclvarenden veel grooter. De winsten van handel mogen al minder zijn, maar zij zijn minder aan groote wisselingen onder hevig. In de 17'1» Eeuw telde men jaarlijks 800 faillissementen in Amsterdam. Duurte van granendie wij in de laatste jaren hadden, heeft zeker groote ongelegenheden veroorzaakt; zij zou vroeger hongersnood te weeg gebragt hebben. Volgens eene provisionele verordening te Weenen zal aan ieder huwbaar meisje, dat niet lezen of schrijven kan, de toe stemming om in het huwelijk te treden, geweigerd worden. De Kölnische Zeitung van den 1. Maart deelt het volgende medeSedert maanden was Zevenbergen het schouwtooncel van den vreeselijkstcn burgerkrijg. Romanen en Duitschcrs aan den eencnMagyaren en de met hen verwante Szeklers aan den anderen kant voerden cenen verdelgingsoorlogdie de geschie denis dezer eeuw met hare zwartste bladzijden verrijkt. Er werden gruwelen gepleegdals slechts in de woeste tijden van den dertig- jarigen oorlog hebben plaats gehad. Men huivert, wanneer men hoort, dat in het anders zoo bloeijende land meer dan 400 dorpen in de asch gelegd werden, dat meCr dan 30,000 lijken vruchteloos op begralenis wachten en dat meer dan 30,000 inwoners enkel door hunne vlugt naar Walachijë hun leven konden redden waar zij, zonder huisvesting, van aalmoezen leven. Toen de strijd zich naar den kant der Romanen en Duitschcrs neigde kwam Beni met Magyarische benden uit het Theiszdal en het moorden en vernielen begon met nieuwe woede. Klausenburg vielhet gansche Noorden was weder in vijandelijke handen alles vlugtte in de Saksische sleden, dc laatste loevlugt der benaanwden, de stapelplaats voor alles, wat men nog van waarde had kunnen redden. Bern rukte nader en van den anderen kant stonden de Szeklers nogmaals in massa op. Zoo de Szeklers kwamenbegon weder het rooven cn plunderen het martelend moorden der mannen, het schenden'van vrouwen en dochters. Wij nemen het waarlijk onze Duitschcrs niet kwalijk wanneer zij dat vermeden en zich liever onder de bescherming der Russische wapenen wenschten. Ook Puchner weten wij niet te berispen wanneer hij in het uiterste gevaar tot het uiterste middel greep en de gewigtige positiën der rijke Saksische steden zelfs met Russische hulp tegen den vijand handhaafde.» Den 24. Febr. is bij bet Russische Gezantschap te Berlijn een Russische Kabinetskoerier aangekomenom ecne nota aan de Groote Mogendheden van Europa over te brengen. Dezo nota verklaartdat Rusland met de grootste opreglheid aan de tractaten van 1815 wil vasthouden, in zoo ver die tot hiertoe niet op cenen wettelijken en door de overige Mogendheden erkenden weg veranderd zijncn dat de Regering van den Czaar iedere verdere schennis van dezelvedie zonder hare toestem ming en medewerking zou plaats hebbenals een casus belli zal beschouwen. Men voegt hier bij dat dezelfde koerier aan den Russischen Afgezant te Berlijn den last overgebragt heeftde opening der Pruisische Kamers niet bij te wonen. 's Hertogenbosch, 7. Maart. Een ongelukkig toeval koste eergisteren het leven aan een 5jarig kindje van den Heer J. Balhier. Het speelde bij vrienden in de buurt, cn had het ongeluk een fleschje met vitriool in handen te nemen cn daarvan te drinken. Niettegenstaande alle mogelijke geneeskun dige hulp is het aan de gevolgen daarvan overleden. De Regering van Bern heeft, op het vernemen, dat dc in Nederland woonachtige Zwitsersche Consuls Staats- en Plaat-

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2