NIEUWST IJ DINGEN. te wonen, tot dezo aangifte zullen gehouden zijn, al ware het ookdat zijlieden in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aan de loting voldaan, en ook een nummcrverwissclaar gesteld hebben. Dat diegenen, welke in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, zullen gehouden zijn, zich ter inschrijving aan te melden, daar, waar eene dienstdoende Schutterij bestaatof daar, waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangesla gen; terwijl de Studenten, Geëmployeerden in huizen van negotie, Klerken van Notarissen, Advocaten, enz.; Bedienden en Werk- bodenmoeten worden ingeschreven in de Gemeente alwaar zij hunne studie houdenwerkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn, de Ambtenaren en Geëmployeerden aan het Provinciaal Gouvernement; en alle andere, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne Ambstbetrekking moeten uitoefenendie buiten 's Lands studeren of werkzaam zijn in de Gemeente hunner vorige woonplaats, de buitenlands zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schip pers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilairof, wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. Dat door ieder der zich ter inschrijving aanmeldende perso nen, een doop- of geboorte-extract, of bij ontstentenis van dien, een acte van bekendheid of ander legaal bewijswaaruit deszelfs juiste ouderdom kan blijken zal behooren te worden overgelegd; terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen door het Stedelijk Bestuur naar hun oordcel zullen worden ingeschrevenonverminderd bet regt van den ingeschrevenen om van deszelfs juisten ouderdom nader blijk te geven. Dat eindelijk de Registers ter inschrijving op Dingsdag den 15. dezer maand geopend, en op Donderdag den 31. daaraan volgende gesloten zullen worden terwijl die welke bevonden zullen worden, zich niet voor den 1. Janij aanstaande tehebben doen inschrijven ambtshalve door het Bestuur zullen worden ingeschreven door den Schuttersraad tot eene geldboete ver wezen, en bijaldien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van dienst ten hunnen aanzien bestonden zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Zullende tot deze inschrijving zitting worden gehouden op het Raadhuis dezer Stadop Dingsdag den 15. en Dingsdag den 22. Mei 1819, des morgens van 10 tot 12 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, vermanen bij deze alle Ingezetenen, den tot deze aangiften vastgestelden tijd zich ten nutte temaken, en daardoor voor te komen, dat op henlieden de straffen op eene verzuimde inschrijving, bij Art. 9 der Wet op de Schutterijen vermeld, zouden kunnen en moeten worden toegepast. Enopdat niemand hiervan onwetenhcid zoude kunnen voor wenden, zal deze worden gedrukt, en aangeplakt, ter plaatse waar dit te doen gebruikelijk is. Gedaan te Amersfoortden 3. Mei 1819. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. D. METHORST, Vt. Ter ordonnantie van dezelve, A. G. WE1JERS. KEMI§«EV1NG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER STAD AMERSFOORT. Ontvangen hebbendevan den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie Utrecht den Nominativen staat van alle Lotelingen voor de Nationale Militie, die door den Militie-Raad, hetzij finaal, of voor een jaar, van de Ligting van 1849 zijn vrijgesteld. Brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van genoemden staat, een afschrift onder dezer stads Waag is aangeplakt, en dat, wanneer het mogt komen te blijken, dat iemand hetzij door valschc attesten of verklaringenhetzij door het ten onregte opgeven van gebreken of infermiteitof door cenige andere valsch bevondene reden was vrijgesteld, het aan de hclanghebbcnden onverlet blijft, zich dienaangaande te adres seren, zoo als bij art. 152 der Wet op de Militie wordt bepaald. Gedaan te Amersfoortden 7. Mei, 1849. Burgemeester en Wethouders voorn., A. D. METHORST, Vt. Ter ordonnantie van dezelve A. G. WIJE11S. Amersfoort, 4. Mei. Gelijk den Lezers van den Bode in een vorig Noinmer is medegedeeld zal de Heer Groenendaal naar de Kaap de Goede Hoop eerstdaags de reis aannemen. He Redactie van den Bode verineent het Hollandsgezind publiek geen ondienst te doen, ieder die betrekking gevoelt op zijne Stamgenooten aan de Kaap en belang stelt in hun Godsdienstig en wetenschappelijk heil, ter bevordering hiervangemelden Onderwijzer te verzoeken zich met een of ander nuttig boekgeschenk van boveu- genoemden inhoud en strekking te willen belasten om uit te reiken aan hen die in afkomst godsdienst en zeden zoo naauw met ons verwant zijn. De Redactie van den Bode wil zich gaarne met de ontvangst voor bovetigeineld doel mits met franco toezending belasten. Wij raden allen die belang stellen in den roem der Vaderlandsche Schilderkunst zich naar de op han den zijnde Tentoonstelling te 'silage te begeven, bij aldien hij niet in de gelegenheid is geweest het voor die Tentoonstelling vervaardigde Meesterstuk van onzen Stadgenoot den Heer Kluiver te mogen bezig- tigenalsdan de natuur naar waarheid en met de treffendste gelijkheid uitgedrukt te zien. Het onderwerp stelt den zoom van een bosch voor, schitterend be schenen door eeuen zomermorgen, zon, tint, kleur en effect herinneren aan eenen Claude Lorrain of aan een Poussin. Bij kennisgeving van Burgemeester en Wethouderen der Stad Utrecht van 26. April 1849 is aangekondigd, dat van de begrooting dier Stad ook dit jaar wederom ten Stadhuize gedrukte exemplaren voor een ieder tegen betaling van 20 Cent, verkrijgbaar zijn, van af den 2. dezer. Het gezamenlijk bedrag der uitgaven over 1849 is geraamd op eene som van 402,762.88^ en alzoo 26,758.30j minder dan in 1848, terwijl de in komsten tot dekking dier uitgaven zijn begroot op ƒ402,219.31, d. i. 26,973.70j- minder dan die van het vorige jaar. Hoezeer nu dit resultaat gunstig is te noe men ten minste in vergelijking met het vorige jaar, is het minder bevredigend te achten, dat er onder de Stedelijke Belastingen drie nieuwe voorkoment. w. eene belasting naar evenredigheid tot de huurwaarde der gebouwenwaarvan het zuiver bedrag wordt begroot op ƒ32,000.00, 2°. eene dito op de honden begroot op ƒ2,500.00 en 3°. eene verhooging der belasting op het binnenlandsch gedisteleerd van 40 opc. en 20 op het buitenlandsch. Behalve de additioneele opcenten op de grondlasten en het personeel en de beide eerstgenoemde nieuwe be lastingen zijn de Stedelijke Belastingen te Utrecht als volgt: Gedisteleerd (met de nieuwe verhooging) binnenl. 150 opc., dito buitenl. 90. Gemaal, Tarwe 125 opc. Rogge 90. Geslagt. 100 opc. Wijnen f 6.50 per 100 kan. Steenkolen per 1000 pond 2.50 per mud f 0.75. Turf de opbrengst begroot op ƒ30,000.00. De bevolking is sedert 1848 vermeerderd met 24 zielen en bedraagt thans 49,753. De Raad der Stad Utrecht heeft den Heer Mr. G. Dornseiffen op diens verzoek eervol ontslag verleend als Rector van het Gymnasium aldaar. Te Utrecht zijn van den 23. tot den 29. April aan gegeven 3 cholerazieken, hersteld geene, overleden 4. Op den 22. April waren er nog 5 en op den 29. bleven er 4 in behandeling. 's Gravenhage1. Mei. na een tweejarig verblijf alhier is de Batterij Rijdende-Artillerie onder kommando van den Kapitein Jhr. van der Wijk naar Amersfoort vertrokken en van daar eene andere Batterij, onder kommando van den Kapitein Jhr. van Pestel in de Residentie aangekomen. Van den 2. Mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal van heden, is het ontwerp van Wet strekkende tot het verleenen van dispensatie van de Wet van den 16. November 1814 StaatsblN°. 106),tothet vergrooten van een gebouw te Ooi tgcnsplaat, aangenomen met 52 tegen 3 stemmen; waarna de Vergadering is gescheiden. In de zitting van gisteren is aan de orde gesteld de beraadslagingen over het Wets Ontwerp wegens de on vervreemdbaar-verklaringen van militaire pensioenen en gagementen. Na veelvuldige discussien is dat ontwerp met eenige daarbij voorgestelde amendementen aange nomen met 51 tegen 8 stemmen. De Thesaurier van hel huis van wijlen Z. Maj. Willem II heeft, als daartoe geinagligd, bij annonce van den 1. Hei, al degenen opgeroepen, die aan de

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2