«Mazzini, Armeliim, Saffj. VERGIFTIGING DOOR AVATER-SCIIEERLING. school, wegens het houden eener Vergadering, ontbon den, en de op den 7. beraamde groote deputatie aan den Koning, waartoe alle inwoners van het Koningrijk waren uitgenoodigd, om in massa naar de Stad te ko men, is den 4. door de Politie verboden. Kortom, gansch Duitschland heeft het aanzien van al zeer spoedig in vuur en vlam te zullen geraken. Berlijn 6. Mei. Eenige dagen geleden had hier het zeldzame geval plaats, dat eene Christelijke familie tot de Israëlietische Godsdienst over ging. De Vader een geboren Israëliet doch voor eene reeks van jaren Christen geworden, keerde tot zijne oude geloofsbelijdenis terug, zijne Vrouw die eene geborene Christin was en zijne Kinderen die gedoopt en in de Christelijke Godsdienst zijn opgevoedvolgden hem. Een der Zoons had reeds den ouderdom van 18 jaren bereikt. Wij leven in de eeuw der tegenstrijdigheden. Het is onmogelijk eene getrouwe schets te geven van de verbittering, door de (onder Berlijn medegedeelde) nota der Pruissische regering en hare verklaring hier in de gemoederen verwekt, en die gewis in de overige deelen van Duitschland niet minder groot zal zijn. Het is handtastelijk, dat dit alles geschiedt ten gevolge van een beraamd plan tusschen Oostenrijk, Pruissen, Beijeren, Hannover en Saksen, om gelijktijdig, en als het ware in één slag, de pas ontloken vrijheid in Duitschland te onderdrukken. Zoo als de zaken thans staanwordt het een strijd op leven en dood tusschen de Duitsche Vor eten en het Volk. Naar men met zekerheid verwachten mag, zullen deze regeringen alsnu hare afgevaardigden terugroepen, of de Nationale Vergadering op eene ge- weldadige wijze uiteendrijven, indien zij niet goedwillig uiteengaat. Maar dit zal tevens het sein wezen voor volksbewegingenwaarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. Men vermoedt, niet zonder grond, dat Rusland de hand mede in het spel heeften brengt dit in verband met het berigt, dat 80,000 man Russische troepen door Galicië en Silezië in aantogt zijn. Breslau 6. en 7. Mei. Alhier zijn hevige onlusten uitgebarsten. Men heeft de Republiek uitgeroepen en op onderscheidene punten der stad barricaden opgeworpen, die echter voor het grootste gedeelte door de militairen veroverd werden. In den laten avond van den 7. duurde de strijd nog voort en was het aantal slagtoffers aan weerszijden zeer aanzienlijk. De stad is den 8. in staat van beleg verklaard. In llanover neemt de spanning toe; niettemin is den 7. Meiden dag, bepaald voor de groote door de policie verboden deputatie, de rust niet verstoord. Het Centraal-Comité der in de Hoofdstad zaamgekomene Af gevaardigden vermaande het volk bedaard te blijven; men moest de krachten niet nutteloos verspillen. De Deputatie ging onverzeld naar het paleiszij bestond uit 200 a 300 ledenen trok rustig voortonder het gejubel van het volk en van de burgerwacht. In het Paleis werd zij ontvangen door een Adjudant, en werd haar gezegddat de Koning haar niet zou ontvangen maar dat zij hare wenschen schriftelijk kon inleveren waarop de Heer Bueren(uit Emden) die het woord voerde, ten antwoord gaf: «Daartoe heeft men ons niet hier gezondenen niet gemagtigd. De Deputatie vertrok hield eene vergadering en beslooteene permanente Commissie van zes Leden te benoemen. Deze dag is nog rustig voorbijgegaan. De stemmendie zich door het gansche land voor de Grondwet verheffenworden met eiken dag, bijna van uur tot uur, talrijker en luider. In Pest begint een ijsselijk schrikbewind te heer- schen. Het is genoegzaam iemand als Oostenrijker te betichten om hem met bijlen op straat te doen doodslaan. De gemeenschap tusschen Peslh en Ofen is geheel afge sneden de Hongaren hebben den regteroever van den Donau tusschen Pesth en Ofen bezet. Raab is in hunne magt. Temeswar is door Bem ingenomen. Er zullen 2 legerkorpsen der Russen op twee verschillende punten Ilongarijë binnenrukken. De Graven Stephan Zichy en Lodewijk Bathyany zijn hier gevankelijk binnengevoerd. Dresden. 4. Mei. Wij hebben twee dagen vol jammer beleefd. Daar de Koning stellig weigerde de Duitsche Constitutie te erkennenwerd de burgerwacht bijeen geroepen om haar het antwoord des Konings bekend te maken. Gelijktijdig rukten onderscheidene afdeelingen troepen het paleis binnen. Stukken geschut werden hier en daar geplant. Toeri het weigerend antwoord des Ko nings bekend werd begon men barrikaden op te werpen. De kerkdeuren werden opengebroken. Men luidde de alarmklok. Het volk deed een aanval op het arsenaal. Doch salvo's uit het geschut maakten vele slagtoffers onder hen. Men streed bloedig in de straten. Reeds zijn Pruisische hulptroepen aangerukt, men hoopt dat de opstandelingen zullen capituleren. De Koning, Koningin en verdere lamilie hebben zich op Königstein gered. Honderden familiën hebben de stad verlaten. De mili tairen zijn van de gewigtigste punten der stad meester. Van alle zijden des lands strooraen gewapenden toe die de zaak des volks zijn toegedaan. Men heeft den 6. en 7. verwoed in de stad gestreden. De volgende proclamatie is te Rome uitgevaardigd Romeinenvreemde tussehenkomst bedreigt het grond gebied der Republiek. Een korps Fransche soldaten heeft zich te Civita-Vecchia vertoond. De eer van den Romein- schen naam beveelt der Republiek weerstand te bieden: de Republiek zal weêrstand bieden. Het Roineinsche Volk moet aan Frankrijk en aan de wereld toonendat het geen Volk van kinderenmaar van mannen is, en wel van mannen, die de wet gegeven en de beschaving aan Europa geschonken hebben. Frankrijk moet door onzen wederstand het door ons genomen on herroepelijk besluit vernemen: dat wij ons nooit weder zullen onderwerpen aan het gehate bewinddat wij omver geworpen hebben. Ieder, die zich tegen den wil des Volks verzet, is een verrader des Vaderlands. «Orde, plegtige kalmte, vereeuigde kracht! Schaart u rondom ons, burgers! God en het Volk, de wet en de kracht zullen zegevieren. Driemannen Parijs, 3. Mei. De Cholera neemt hier sterk af. Op den 25. April hadden er 29en daags daarna slechts 19 sterfgevallen plaats. Het is nu 6 maanden geleden 5 dat die ziekte in Frankrijk verscheen en in 15 Departe menten werd waargenomen. Van de 9 millioen inwoners in die Departementen, met die der Seine, zijn er 7,471 aangetast en 4,067 overleden. In 1832 maakte de Cholera in even zoo vele maanden 80,000 slagtoffers. De Heer Dupont (de l'Eureo. a. is dezer dagen aan de Colera overleden. Men heeft hier in de hospitalen de opmerking ge maakt, dat de meeste lieden die kwikbereidingen gebruikt hadden niet door de Cholera werden aangetast. Ook te Londen heeft men bij het gebruik vart kwik voor de Cholera veel baat gevonden. Uit particuliere brieven van Parijsvan 7. Mei berigt men dat de Fransche Expeditie tegen Rome is opgerukt, maar met volkomen verlies zijn teruggedreven vijfmalen hebben de Franschen aangevallen, vijfmalen zijn zij teruggedreven. Sommigen spreken van 180dooden, anderen van 500 en 400 gekwetsten20 Officieren zijn gesneuveld. Het is zoo ver gekomen dat de te Rome wonende Franschen zich genoodzaakt zouden zien tegen de Fransche troepen te moeten vechten. Het leger staat te Paolo op anderhalf uur afstands van Rome. Het is uit de Nieuwsbladen bekenddat op den 26. April 1.1. een achtjarig knaapje en een schippersknecht te Foxhol Gemeente Uoogezandbinnen zeer korten tijd beide gestorven zijn, ten gevolge vari het eten van den wortel van eene aldaar in het wild groeijende plant, welke als pompwortel in het eerste daarvan medegedeelde berigt werd aangeduid. De Red. der Prov, Gron. Courant (zie baar N°. van den 1, Mei 1349), had

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3