gestemd de Hceren de MonchjDonker Curtius, Schooneveld Mutsaerdsvan Voorst en van Nispen. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer van 19. Mei is beraadslaagd over de Wet op de regeling van bet koloniaal batig slot van 1847. De Minister van Koloniën beeft ïich bereid verklaard tot het geven van al die inlichtingen, welke de Leden zouden mogen verlangen, maar geenszins te willen optreden als verdedigerof als bestrijder der maatregelen zijner voorgangers. Die AVet zelve met algemeene stemmen uitgenomen die van den Heer Rijckevorsclaangenomen. In de volgende zitting is ingekomen een Ontwerp van Wel tot regeling van het kiesregt en benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer. Dit Ontwerp bevat onder anderen de volgende hoofdbepalingcn. Om Kiezer te zijn moet men: 1) Nederlander wezen, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten 2) meerder jarig zijn, en 3) in 's Rijks directe belastingen, de opcenten voor het Rijk daaronder begrepen betalen de som vermeld in eene bij de AVet gevoegde tabel. De lijsten der Kiesgeregligden worden door de Plaatselijke Be sturen opgemaakt en uiterlijk op uit. Februarij gedurende 14 dagen ter inzage van het publiek gelegd. Ieder, die vermeent in zijn kiesregt verkort te zijn en ieder, die beweertdat een ander ten onregte onder de Kiezers is opgenomen kan zijne reclames ter beslissing der Arrondissemcnts- Regtbank brengen. De Hooge Raad beslist in het hoogste ressort. De Provinciën worden verdeeld in zoo veel hoofd-kiesdistriktcn als de bevolking het getal van nagenoeg 45,000 malen zielen bevat. Gedeputeerde Staten kunnen ondcr-kiesdistriktcn en dcrzelver hoofdplaatsen aanwijzen. Ieder hoofddistrikt kiest een Lid voor de Tweede Kamer. De Kiezers-Vergaderingen worden in de Iloofddislrikten den 2den Dingsdag der maand Junijin de onder-distriktcn -den 4 rijdag bevorens gehoudenzij duren in de hoofddistriktcn twee dagende eerste is bestemd lot het ontvangen de tweede tot het openen der bricljes. AVanneer niemand bij de eerste stemming de volstrekte meer derheid heeftwordt er overgestemd tusschen de twee personen die het grootste aantal stemmen op zich vcrccnigd hebben. AVanneer bij de tweede stemopneming gelijkheid beslaat, beslist liet lot. Ingeval van ontbinding der Tweede Kamer wordt uiterlijk binnen veertig dagen na het Koninklijk Besluit tot ontbinding overgegaan tot het verkiezen der Leden cener Nieuwe Kamer. AI et betrekking tot de verkiesbaren voor de Eerste Kamer maken Gedeputeerde Staten in de eerste helft van April de lijsten op der in hunne Provincie hoogst aangcslagenen in de belasting berekend tegen 1 op iedere 3000 zielen. De reclames moeten voor den 15. Mei aan de Gedeputeerde Staten worden ingediend verder beslissen des noods de Arrondissements-Regtbanken en de Hooge Raad. De benoeming geschiedt door de Provinciale Staten. In 1851 1854 en 1857 treden telken male op den derden Maandag in September, volgens daarvan opgemaakte roosters, 13 Leden der Eerste Kamer af. A'an de Tweede Kamer treedt de helft, bestaande uit 34 Leden op dienzelfden Maandag in 1850 en de andere helft in 1852 af. De lijsten der Kiesgeregligden en van Verkiesbaren tot Leden der Eerste Kamerter uitvoering van het voorloopig kies reglement opgemaakt, blijven van kracht tot op het tijdstip, dat, ten gevolge dezer AVet, nieuwe zullen zijn vastgesteld. De Tweede Kamer zal de werkzaamheden veertien dagen schorsen. Zij beraadslaagde over de AVet betreffende de Minis teriële Verantwoordelijkheiddoch het Ontwerp is door de Regering ingetrokken. Op last van het Departem. van Oorlog zullen de Miliciens van 1847, nog in werkelijke dienst, niet met verlof huiswaarts worden gezondenen worden zijwelke van die ligting met verlof zijn, wederom onder de wapenen geroepen. 's Hcrtogenbosch25. Mei. Uit 's Gravenhage is bier order ontvangenom eene halve batterij vcld-allillerie gereed te houden, welke onder kommando van den Kapitein H'agner eerstdaags naar Maastricht zoude marcheren. Als een blijk, dat er nog vele ridderorden zullen worden uitgereikt, dcclen wij mede, dat er bij den Heer Bron, juwelier 's Gravenhage, een duizendtal van verschillende soort en grootte zijn besteldwaaraan zijne bedienden ecnige maanden lang met allen spoed moeten werken. Qok zijn er bij voorraad voor die Ridderorden bel zelfde getal kartonnen doozen gemaakt bij den Heer Marthkartonwerkerachter de Groote Kerk, mede in de Residentie. Deze doozen zijn vierkant, van buiten met marokijn omplakt en van binnen met een rood fluweelen kussen, waarin gedrukt is de gchccle vorm of omvang van het kruis, hetwelk daarin moet passen. De Heer Bron is niet in staat het vervaar digen bij te houden van ridderkruisen die er dagelijks worden uitgereikt. Om die reden hebben de meeste ridders hunne orden nog niet ontvangen: alleen uit de Dagbladen hebben zij hunne benoeming vernomen. Vóór de Inhuldiging werden de onkosten daarvan bestreden uit Z. M. eigen fondsen, na de Inhuldiging komt het bedrag daarvan voor rekening van den Staat. 2.B.) De Duilsche Dagbladen beginnen ook den draak te steken met het malle lawaai van het Nederl. Volk 1". wegens het rouwen met Oranjestrikjes op zwarte krib, 2'. wegens het oprigten van standbeelden voor Willem II, en eindelijk wegens het maken van ridders en adjudanten. Onder anderen zegt eene Duilsche Courant: dat nog nooit één volk der wereld zich voor een overleden Vorst in den rouw heeft gestoken, noch ooit meer dan ééne gedenkzuil voor een Vorst heeft opgerigt; en wat het kluchtigste is, zij zegt, dat Napoleondie over half Europa den scheptcr zwaaide, niet half zoo veel Adjudanten en Ridders in dienst had als Willem III. Maar Napoleon had ook geen Ministerie van bezuiniging en vereenvoudiging, dat den Staat tot een burgerlijken Staat wilde maken. Eere den Gouverneur van Gelderland en den Burgemeester van Zutphen, die openlijk verkondigden zich met de standbeel- denhistorie niet te willen bemoeijen, maar ieder volkomen vrij heid te laten naar eigen wijsheid of gekheid daaromtrent te handelen. T. N.) De Hertoginne-44'cduwe van Nassau is te 's Gravenhage aangekomen en heeft haren intrek genomen in 'het koninklijk pa leis. H. M. de Koningin-Weduwe is Maandag, den 21. Mei, te Arnhem aangekomen en aan het hotel Bellevue afgestapt, in welk hotel zich ook bevindt de Gemalin van den Prins van Pruissenuit Dusscldorp. Men verneemt dat de Heer G. L. Baud zijne demissie als Minister van Koloniën heeft aangeboden. Men gelooft, dat zij zal worden aangenomen. Z. M. heeft de drie te Assen veroordeelde en in hechtenis zittende valschc munters, de gecseling kwijtgescholden. Men verneemt, dat er te Amsterdam, voor vele aanzien lijke Duitsche familiënvooral uit Frankfort, woningen in gereedheid gebragt worden. Uit Rotterdam wordt gemeld dat in vier dagen tijds meer dan 1800 Duitschers aldaar per stoomboot zijn aangekomen. Den 19. Mei heeft Z. M. den AV. Ew. Heer Ds. Wildschut door wien j.l. Zondag de Leerrede in de AVester-Kerk is gehou den benoemd tot Kommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Men verneemt dat Z. M. de Koning voornemens is om uit verschillende corpsen een onder-oflïcier te kiezen die ten minste 24 jaren dienst en dus de zilveren medaille heeft. Deze onder officieren moeten bij Z. M. de dienst verrigten van lijfgarden. Naar men verneemt is er bevel gegeven dat een viertal kannonneerbooten zich op de 44faal moeten gaan posteren en kruisen tusschen Gorinchem en Nijmegen in verband met de woelingen in Duilschland. Te Rotterdam is de Cholera weer toegenomen; van de vorige week worden 80 dooden opgegeven. Dordrecht. A'an den 23. tot den 25. Mei tot des morgens ten negen ure, zijn in het cholera ziekenhuis opgenomen 4 lijders, waarvan 2 overleden. Onze afgezanten en zaakgelastigden in Duitschland, inzon derheid in de kleinere vorstendommen aan de Rhijnprovinciën hebben het, in verband met de Frankforter aangelegenheden, zeer volhandig met het afgeven van passen naar Nederland. De vertrekkendeu begeven zich inzonderheid naar Amstcrdem, Rot terdam en Dordrecht. Den 9. Mei vertrokken van Staphorst naar Noord-Amerika 15 personen, medenemende ongeveer f5000. Ook een gezin, bestaande uit manvrouw en dochter, tot de meergegoeden behoorende had alles te gelde gemaakt en stond reisvaardig doch eensklaps veranderde de man van gevoelenen is hij ge bleven. Hij had reeds 6000 aan goudgeld in een gordel om het lijf; de vrouw wilde hare zuster volgendie mede vertrokmaar kon haar man niet bewegen, en deze den grootsten schat heb bende, moest zij wel besluiten om met hare dochter, ofschoon reeds op reis naar Hasselt, om zich in te schepen, huiswaarts te keeren; ook de knecht, geene middelen hebbende, moes achterblijven,

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2