Vervolgens zijn de beraadslagingen voortgezet over art. 1 van het wets Ontwerp betreffende de Ministeriële verantwoordelijkheid. Het vervolg der beraadslagingen is bepaald op heden avond ten 7'/i ure. Naar aanleiding van het aannemen van een amandement van den Heer Fokker, met 27 tegen 26 stemmen waardoor het woord OPZETTELIJK uit art1 van het Ontwerp is weggelatenis in deze Avondzitting het geheele Ontwerp door den Minister van Justitienamens den Koningingetrokken. ff aar na de Kamer hare werkzaamheden tot Dingsdagden 5. Juni]heeft geschorst Z. Maj. de Keizer van Rusland heeft den Nedcrlandschen Vice-Admiraal Arriens de schitterende insigniën der St. Anna- Ordeeerste klasse verleend. Den 26. Mei is Uermina Schoutenhuisvrouw van J. van der Kolk, te Amsterdam verlost van een kind met tweehoofden, van het mannelijk geslachthetwelk drie onderste en drie bo venste ledematen heeft. Het ontslag van den Heer Donker Curtius is aangenomen en in zijne plaats benoemd Jhr. Mr. H. C. fFichers, Lid van den Raad van State. Naar men verneemt, is door den Minister van Oorlog aan de Kommandanten der korpsen bevel gezonden, om voorloopig geen verlof toe te staan. Handelsbrieven uit Petersburg vermeldendat te Reval 20,000 man Russen zijn ingescheept, om de Denen te hulp te komen. Handelsblad In het Handelsblad van den 31. Mei leest men o. a. de volgende officiële bijzonderheden betreffende de echtscheiding van II. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden. Geheel onwaar is hetdat aan Z. K. H. den Prins Albert de kinderen toege wezen zijn en dat hij van de betaling eener aanzienlijke scha deloosstelling, welke 11. K. II. de Prinses gevorderd zoude hebben vrijgesproken is. Over de vraagaan wien de kinderen ter opvoeding overge laten worden, is door gecnc partij de regterlijke beslissing inge roepen en heeft dus daarover ook niets bepaald kunnen worden. Wat echter de schadeloosstellingof om de wettelijke uitdrukking te bezigen, de cchtschcidingsstraf aangaat, zoo luidt het vonnis uitdrukkelijk: dat Z. K. II. de Prins, om dat hij de klagt op onoverwinnelijkcn afkeer gegrond heeftook als de alleen schul dige partij aangezien moest worden en dus in de wettige ccht- scheidingsstraf veroordeeld zoude zijnindien II. K. II. de Prinses zulks gcëischt had. Deze eisch is echter niet gedaan. Tc 's Hertogenbosch is den 25. Mei uit 's Gravenhage order ontvangen, om ecue halve batterij veld artillerie gereed te houden, welke onder kommando van den Kapitein fVagner eerstdaags naar Maastricht zou marcheren. Uit Tilburg wordt van den 22. Mei geschreven dat aldaar order is ontvangen tot garnizoens-verandering. Van de twee eskadrons van het 1ste regement lancicrs zal het 3de naar Nijmegen en het 4de naar Venlo vertrekken. Daar het veld-depót voor eerst te Tilburg gevestigd blijft, en er gecne sprake is van ramplacering der gemelde troepen, zoo vermoedt men, dat die verplaatsing geschiedt ten gevolge der oproerige bewegingen in de Rijn-provinciën. MAASTRICHT, 26. Mei. Naar men verneemt is de Heer N'epveuGenei aal-Majoor bij den Generalcn Staf, belast met de inspectie vau het Oostelijk frontier van ons Rijk, en wordt hij tot dat einde weldra hier verwacht. VENLO, 22. Mei. Gisteren is een detachement dragonders, bestaande uit een Officier en 25 manschappenvan Roermond herwaarts gekomenten einde langs de Pruisische grenzen te patrouilleren. Dit moet nogtans meer als een maatregel van voorzorg beschouwd wordendaar tot dusverre de woelingen in Duitschland niet den minsten invloed op de rust van deze streken hebben uitgeoefend. De berigten uit Batavia tot den 28. Maart, over land aan- gebragt, melden, dat de troepen, aldaar in bezetting en voor de expeditie naar Balie bestemd, den 16. met den Generaal Michiels, vrolijk en welgemoed, zijn ingescheept en met de oorlogschepen oostwaarts gezeild. Met betrekking tot de expeditie tegen Balie meldt men van den 7. Maart: De troepenbestemd voor de expeditie tegen Balievoor zoo veel die te Batavia in garnizoen lagen, hebben de hoofdplaats reeds verlaten; de expeditie is thans zoo georganiseerd, dat zij het tot onderwerping brengen van Balie zeker maakt, tenzij er verkeerde maatregelen mogten plaats grijpen. Zij bestaat uit ECOO man geregelde troepen en 3000 onregelmatige en coelies, 18 oorlogschepen, waaronder 3 fregatten, 6 stoombootcn2 kor vetten en 21 transportschepen. In jaren heeft men zulk cene magt in Neêrlandsch Indië niet bijeengebragt gezien. De Badensche Landscommissie heeft, den 17. Mei, in naam des Volks de beide Wetgevende Kamers ontbonden de zamenrocping eener Constituërende Vergadering bevolen en den dag der verkiezingen daarvoor op den 3. Junij bepaald. Bij een ander Decreet heeft zij den burger Friedrich Hecker van Man- hcimthans in Noord-Amcrika woonachtig, bevolen naar zijn Vaderland terug te keeren en zich ter beschikking daarvan te stellen. In een berigt uit Opper-Silizië van den 21. Mei wordt de sterkte der Russische hulptroepen zoo als die ten decle reeds in Ilongarijë en Oostenrijk staan of nog in aantogt zijn officieel opgegeven als volgt: Over Myslowitz eh Ratibor gaat slechts 12,000 man voetvolk. Verder bestaat de Russische armee die naar Ilongarijë trekt, uit: lc kolonne: 17,000 man infan terie en kavallcrie, 900 man artillerie en 1100 man pontonniers den 7. Mei over Krakau naar Jordanow onder Generaal Rüdiger deze kolonne gaat over Liibriga naar IlongarijëKommandant- Generaal Sasz. 2e kolonne: 20,000 man inf. en kavall.den 11. Mei over Pilsno onder liiidiger3« kolonne: 15,000 man inf., 2500 man kavall. den 13. over Rzesnow onder Generaal Rinitschef4C kolonne: 26,000 man inf., 6800 man kavall. den 15. Mei over Lemberg, onder Rinitschef4« kolonne: 7000 man inf., 1000 man kavall., als voren; 6« kolonne: 9000 man inf.900 man kavall. den 23. in Lemberg om daar te blijven 7» kolonne 29,000 man inf. en kavall. uit Moldavië en Wal- lachijë naar Zevenbergen onder Generaal Lüders 8C kolonne 40,000 man inf. en kavall. met pontonniers over de Bukowina naar Zevenbergen onder Generaal Ster I. Zanten 176,800 man. Het Russische leger Iaat zich niet inkwartieren; het bivouakkcert slechts. Het voert een milliocn kogels en bommen mede heeft eigen voorspan, eene groole hoeveelheid koren (150,000 korsetz) en 120,000 zilverroebels voor voeding en soldij. Een Fransche koerier is den 23. Mei op zijne reis naar Weenen, Berlijn gepasseerd; men zegt, dat hij een protest van Frankrijk tegen het binnenrukken der Russen in Hongarijë overbrengt. Dezer dagen wordt hier veel gesproken van het concentreren eener Russische flotille ter bescherming van Denemarken. 21. Mei. Zoo even wordt ons uit goede bron medege deeld dat een Russisch koerier te Potsdam is aangekomen met een scherp protest van het Petersburgsche kabinet, omtrent het binnenrukken in Jutland. De Russische Regering zou daarbij verklaard hebben, dat het zijne belofte van ondersteuning, aan Denemarken gedaanook dit jaarzoo zulks vereisebt werd zoude gestand doen. Indien de Pruisische Regering niet tot het terugtrekken der troepen beslootzou Rusland zijne flotille in de Oostzee ter ontzetting van Jutland laten uitloopcn. Bij Happcnhcim heeft den 24. Mei een gevecht plaats gehad tusschcn de vrijkorpsendie de Hessische grenzen waren overgetrokken en de troepen. Na een kortstondig gevecht hebben de opstandelingen de vlugt genomen 40 dooden op de plaats achterlatende behalve eene massa gekwetsten werden er 107 gevangen genomen. Den 25. Mei heeft de Nat. Vergadering met 97 tegen 60 stemmen aangenomen: De Rijksvergadering besluit: De troepen van die Staten welker Regeringen het regt van de Nationale Vergadering en derzelver Besluiten niet meer erkennen zijn in hunne tweeledige en moeijelijke stelling door beëediging der Grondwet of door verwijdering van het gebied der aan de Grondwet getrouw geblevene Statendaarvan in bet vervolg ontheven. Berigten uit Weenen van den 26. Mei, medegedeeld door den Hamburger Börsenhallemelden, dat in Weenen weder over den intogt der Russen in Hongarijë de meest tegenstrijdige geruchten in omloop waren. Zoo werd een berigtdat de Russen den 23. van Hradisch met 14,000 man naar Hongarijë en in de rigting van Trcntschin waren opgeruktnu weder stellig tegengesprokenen verhaalde men zelfs, dat de Russen tegen bevel hadden ontvangen en hun marsch op nieuw was geslaakt. Verder werd eene den 26. aan de Beurs verspreide tijding, dat Ofen door de Hongaren stormenderhand was genomendien dag van verschillende zijden bevestigd. Volgens tamelijk gelijkluidende berigten, moest de val van Ofen hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het verraad van een bataillon Italianen van de bezetting, welk bataillon eens klaps de wapens tegen een ander bataillon had gekeerd. Overigens had men uit Hongarijë slechts geruchten van voor postengevechten en schermutselingen. Niettemin schenen de Oos tenrijkers in het westen het verloren terrein aanvankelijk te

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2