herwinnen, cn vertrokken de Hongaren terug, zonder dat men daarvan de reden kon raden. Van de grenzen van Gallicië werd gemeld, dat Dembinsky met 15,000 Polen in Gallicië was ge drongen om het land in opstand te brengenwaardoor een vroeger gerucht, dat de Magyarcn weigerden hunne grenzen te overschrijdenvolkomen schijnt te worden bevestigd. In Zeven bergen waren, luidens de laatste herigten, nog altijd geene Russen. In het Banaat waren de Magyaren grootendeels meester van het gansche gewest; Orsowa werd door hen bedreigd, en Bem stond nog slechts een half uur van Temeswar. De Banus Jellachich bleef werkeloos. Wat het uitroepen der Hongaarsche Republiek betreft, schenen de Hongaren daarin weinig genoegen te nemen; een Hongarijë, zonder Koning, is den Hongaar ccne onmogelijkheid. Een bcrigt uit Sleeswijk van den 27. Mei bevestigt de tijding van het voortrukken der Rijkstroepen tot in Skanderborg en tot nabij Aarhuis. Van Fredcricia meldt men niets naders. Door den Heer Odillon-Barrot is aan de Vergadering mede gedeeld, dat de Keizer van Rusland de Fransche Republiek heeft erkend. Dc Sergeanten Rattier en Boichot hebben den 25. Mei hunne kaartjes als Vertegenwoordigers komen afhalen. Beide waren in kleine montering met kapot en policicmuts. RattierSergeant bij het 48c linieregement, is een gewezen klcedcrmakersknecht. BoichotSergeant-Majoor bij het 7U regernent infanterie, is een jong man met levendige zwarte oogen en een schrander voorkomen. De laatste zitting der Nationale Vergadering van Frankrijk leverde weinig bijzonders op; slechts de rede tot sluiting van den Heer Arrnand Marrast verdient opmerking. De opinie van den Heer Marrasi is deze: het uur is gekomen, waarin geen twee principes in Europa kunnen bestaan. Er moet gevochten worden, en het cene het andere dooden. Uit Rome wordt van den 20. Mei geschreven, dat de Heer dc Lessepsnadat hij den Generaal Oudinot de verwerping zijner voorwaarden door de Constituante medegedeeld had, naar Rome was terug gekeerdden in die stad zich bevindende Franschen aanzeggende, Rome te verlaten, daar thans de aan val op Rome onvermijdelijk was. De Driemannen hadden twee dagen tot nadenken gevraagd, waarop de Lesseps antwoordde, dat Frankrijk wel voorwaarden voorschreef, maar niet ontving. Een brief uit Rome deelt eenige belangrijke bijzonderhe den mede omtrent dc twee groote overwinningen, die Garribaldi op de Napolitanen behaald heeft. Zoo heeft in het tweede ge vecht de strijd zes volle uren geduurd, zonder dat er, in weer wil van het hevig en onophoudelijk schieten, van beide zijden iemand gekwetst of gedood werd om de eenvoudige redendat de troepen buiten elkanders bereik stonden. De eerste gekwet sten kwamen onder de Napolitanen, ten gevolge van het springen van een kanon. Eindelijk werd Garribaldi ongeduldig door dit nutteloos kruidvermorsen en zijne troepen stieten bij ecne voor- waartsche beweging op een regernent Napolitaansche kavallerie, waarop de Garribaldianen het hazenpad kozen en de Napolitanen die voor eene list beducht warende vlugtelingen niet vervolgden. Deze tocdragt verklaarthoe zoowel Garribaldi zich de overwin ning heeft kunnen toeschrijven, als de Koning van Napels een Te Deurn over deze luisterrijke overwinning kon doen zingen. Mogten alle overwinningen zoo weinig bloed kosten Volgens een brief uit Milaan heeft de Maarschalk Radetzky den Paus uitgenoodigd dadelijk zijn verblijf te Bologna te vesti gen. Men gelooftdat Pius IX aan deze uitnoodiging onverwijld gehoor zal geven wat op den verderen loop van zaken in den Romeinschen Staat van veel invloed kan zijn. Uit, het Westen van Ierland luiden de berigten wegens de door hongersnood en ziekte aangerigte jammeren gedurig vreeselijker. Roomsch-Katholijkc en Protestantsche geestelijken wedijveren wel in het vragen van giften voor hunne ongelukkige parochianen, maar ook velen uit de middelklasse hebben bijna niets meer te geven, en wat meer gegoeden geven, wordt tel kens door den noodkreet: «meer! meer!» afgewisseld. In de werkhuizen en Cholera-hospi talen is de sterfte vreeslijk. Tot het vervaardigen der ruwe doodkisten komen handen te kort. Cholera-berigten. Met groot genoegen ontvingen wij het officiële berigt, dat de Cholera thans te Utrecht geheel heeft opgehouden. De drie laatste nog in behandeling gebleven lijderszijn gelukkig hersteld. De Cholera te Veenendaal is niet zoo hevig voortgegaan als zij bij den aanvang dreigde. Slechts eenige nieuwe gevallen zijn cr bij gekomenwaarvan er enkele spoedig doodelijk schijnen te zijn afgeloopen. De Cholera neemt te Rotterdam steeds in zulke hevigheid toe, dat de manschappen, welke in het vorige hevige tijdperk als wacht tot vervoer der lijders gediend hebben, Woensdag 30. Mei zijn opgeroepen om zich gereed te houdenten einde als zoodanig weder dienst te doen. Van den 25. tot den 28. 's morgens 9 uur, zijn te Dordrecht in het Cholera-ziekenhuis opgenomen 10 lijders (waaronder de kok en 2 matrozen van den Timor)drie overleden. Totaal der ingekomenen 55, overleden 28, hersteld 7, dus onder behan deling 20. Te Petersburg, waar de Cholera in het begin van dit jaar aanmerkelijk verminderd was heerscht zij op nieuw heviger. In dc laatste 18 weken eindigende den 5. Mei zijn daar 2384 personen door die ziekte aangetast1207 bezweken en bijna de helft van die lijders en sterfgevallen te weten 1280 lijders en 580 dooden zijn voorgekomen in de 5 laatste weken van dat tijdvak. In het geheel zijn in dc genoemde stadvolgens de van regeringswege bekend gemaakte opgaven sedert het begin der ziekte, 21,812 personen aangetast, 12,198 overleden. In Engeland zijn in den laatsten tijd in sommige steden als Liverpool, Glocester Oldham en bij Bath, mede op nieuw eenige gevallen van Cholera voorgekomen. Te Parijs is de Cholera weder sterker beginnen te woeden. Vrijdag 25. Mei zijn er 158 cn des anderen daags 161 Cholera zieken in de Gasthuizen opgenomen het hoogste cijfer was tot nog toe geen 150 geweest. Het aantal lijders bedroeg in het begin der afgeloopene week 5000. CURACAO, 18. April. Dc Cholera heeft zich voor de eerste maal binnen de keerkringen vertoond en binnen céne maand tijds een driehonderdtal slagtoffere gemaakt. De gelukzoekers naar Californië die over de landengte van Panama gaan, hebben die plaag aldaar gebragt. De ziekte heeft er echter zeer kort geduurd vier 4 vijf weken. In zijne rubriek: Holland, zegt een Vlaamsch Dagblad onder anderen het volgende nopens Z. M. Willem III en onze Koningin: «Men spreekt ook sterk en op ver schillende wyzeu van den aerd van den Koning. Ik kan u verzekeren dat zyne knegten hem zoo veel vreezen als zyne hovelingen. Hy is streng, maer rechtveérdig. Hy staet 's morgens vroeg op en is alsdan genegen om eenig onverwagt bezoek te gaen doenzonder dat de belanghebbende overheden er van verwittigd zyn. Aldus heeft hy over acht dagen, met de grootste zorg, de kazern van de grenadiers in den llaeg bezogtden kolonel en de officiers wisten niets van zyne aenkomst In de keuken aengekomenheeft hy eenige lepels van de soep geproefd, die hy goed gevonden heeft, maer wel wat beter kon zyn, «Zeker is dit nog maer een beginzel, waer uyt men nog niets kan besluyten «De Koningin is fraey, bevallig en bemind dóór alle de gene die haer kennen. Zy is waerlyk Koningin dóór hare deugden en hare bekwaemheden. Zeldzame Adressen. Den 21. Sept. 1845, kwam te 's H. een brief in de busgeadresseerd Diesen aen Den WelEdelen Heer, de heer Schmajesteit onsen egt- geboren Koning van Holland, zielf aftegeven, of wiel aan Iemand van zijnen weleedlen achlb. Vcmilie van Oranien ajtegeven, en dan gehijmd, zonder open te ma ken niet alleer vor dat den brief in die handen af ge- lieverd is, al zoo waar als God allemachtig voor het land en vor den gehielen wereld de Hoofdstad tot den Haage provintie Zwiedholland. Te Middelburg kwam eens een brief aan het volgende adres in de bus: Aan de nieuwe schoenmaker te Schravendeel En verder aan K. P. V. (1) dat is de zuster van de vrouw van de schoenmaker is het zelfde wie hem open doet mijn de naam van de man is vergelen maar de vrouw der man hiet (2) onder zogt worden zieto

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3