drons Poolsche landers. Bovendien bezitten de Hongaren 300 stukken veldgeschut, verscheiden batterijen van zwaar kaliber, behalve nog de wapening der vestingen. In 't geheel bestaat het leger uit 200,000 manwaaronder zich slechts 6000 Polen bevinden. In de Hamburger Börsenhalle leest men het volgende ten deele hoogst curieuse berigt. Amsterdam 11. Junijsinds kort krijgt ons land een militair voorkomenverlofgangers worden opgeroepen, vestingen gewapend, batterijen opgeworpen, kanon- neerbooten kruisen en Generaal flepveu inspecteert met ecnige Staf-Ofllcieren onze vestingen en liniën langs de Duitschc grenzen. Op de negen jaren van overspanning (183039 volg den in het Nederlandsche Departement van oorlog negen jaren van ontspanning en verslapping, zoodat in deze gewigtige dagen veel, dat veronachtzaamd werd, moet worden goed gemaakt.» Den 18. Junij, kwam te Munchen onverwacht de Aarts- Hertog Ferdinand van Oostenrijk, namens den Keizer zijn broe der aan den Koning van Bcijeren de orde van het Gouden Vlies overbrengende. Dit is in de tegenwoordige omstandigheden meer dan ecne bloote beleefdheid. De Prins van Pruisen heeft den 22. Junij de Badensche insurgenten bij Waghausel verslagenhet korps van den Ge neraal von der Gröben is bij Ladenburg en Mannheim over den Neckar getrokken Mannheim is door de reserve-divisie en reserve-kavallerie bezeten Heidelberg door de Generaals von Schack en von Cullm, Verscheidene Badensche militairen als mede de vroegere Afgevaardigde von Trutzchler, zijn gearresteerd. De berigten over Hongarijë zijn weder vrij verward. Terwijl de Wiener Zeitung officieel berigt, dat de Russen den 17. en 18. onder Vorst Paskcwitsch uit Gallicië op Hongaarschen bodem zijn geruktwordt zulks niettemin van de andere zijde weder betwijfeld. Verder zou den 21. bij Oedcnburg een belangrijke slag zijn geleverd waarin de Hongaren overwinnaars bleven en de Keizerlijken een verlies leden van 3000 dooden waartegen van den 23. een op den vorigen dag bij Pcred aan de Waag behaalde zege der Russisch-Oostenrijksche troepen wordt gemeldwaarbij de vijand over de Waag werd terug geworpen. Zooveel slechts schijnt zeker, dat het Russisch- Oostenrijksche leger den 20. den algemecnen aanval heeft be gonnen. Van Vorst Paskexcitsch heet hetdat bij regelrcgt op Debreczin zal marschercn natuurlijk na eerst 30,000 Hon garen onder Dembinsky te hebben verslagen. Het gebeurde te Parijs heeft te Berlijn een diepen indruk gemaakt en is voor de Regering een nieuwe prikkelom hare krachtige maatregelen tegen wanorderegeringloosheid de overdreven democratische beginselen en ultra republikcinsche woelingen door te zetten. Meer dan ooit gelooft de Regering alles te vermogen wat zij wil en dat kan zij ook gelijk op nieuw gebleken is door het onderdrukken van den zoo dreigenden opstand in Baden en Rijn-Beijeren als kaf voor den wind verstuiven de insurgenten voor de Pruisische wapenen en verlaten na korte schermutselingenbijna zonder slag of stoot hunne zetelsop welke zij in snoevende taal de volkeren als magthebbenden opriepen om hunne misdadige pogingen te ondersteunen. Hoe gering de bijval wasdie zij bij de meer derheid der bevolking vonden blijkt ook genoegzaam want hadden zij op hare hulp kunnen rekenen en de bevolking in massa zich tegen de Pruissen verzetdan ware het dezen zoo gemakkelijk niet gevallen de in opstand zijnde landen te onderwerpen. De groote vraag in Pruisen is nu kiezen of niet kiezen. Volgens de door de Regering geoctroycerde Grond wet is men gereed om tot de verkiezing ecner nieuwe Kamer van Volksvertegenwoordigers over te gaan. Doch velen weigeren oin tot de verkiezingen mede te werken. Wat zoude het baten, zeggen zijhoudt onze partij de bovenhandden wordt zij al wederom ontbonden en wordt er al wederom gcoctroyeerd, en dat ware cene schande te meer! Er wordt weder van bet opheffen van den staat van beleg gesproken thans tegen den 28.niemand gelooft het. Niettemin is ons garnizoen tot op 9 a 10,000 man gesmoltende rest trok naar Saksen en Sileziëwaar men ófals de Russen een ongeluk krijgen in Hongarijë Bohemen zal bezettenóf Polen dat thans in volle gisting is. Het ter dood brengen van den Lceraar Razza, te Presburg, heeft te Peslh bloedige represailles veroorzaakt. Eene Krijgs- commissie heeft aldaar 7sommige brieven spreken zelfs van 14 personenwaaronder 2 Keizerlijke Staf-Officierendoen fusilleren. PARIJS 20. Junij. Naar men zegt, heeft de Regering be sloten, een aantal buitenlanders, meestal Italianen, Polen en Duitschersj bekend door hunne verhitte denkwijs, en die opruijende briefwisseling met andere landen onderhieldenuit Frankrijk te verdrijven. In de Zitting der Constituerende Vergadering te Rome was eenstemmig besloten om den Generaal Oudinotin antwoord op zijne laatste depêchete kennen te gevendat de Romeinen onwrikbaar vaststonden in hun besluitom zich tot het laatste te verdedigen legen de blijkbare schennis van het volkenregt van de zijde der Franschen. In een te Napels uitkomend Dagblad wordt het gezamenlijk bedrag der troepen die Rome verdedigen begroot op 30,367 soldaten, waaronder 1362 man artillerie. Het geschut, waarover de belegerden kunnen beschikken wordt in deze berigten ge steld op 40 stukken zwaar en 182 stukken ligt geschut. In Piëmont is Alessandria den 18. door de Oostenrijkers ontruimd de officiëele Piëmontesche Courant geeft thans die tijding. De Concordia verzekert voortsdat onder de voorwaarden van den vrede tusschen Sardinië en Oostenrijk de verpligting tot het houden eener gewapende onzijdigheid voorkomten dat in het traktaat zeker additioneel artikel voorkomtdat geheim blijft, Koning Karei Alberts dood, die eerst in twijfel getrokken wasis door een te Bayonne aangekomen telegraaf-berigt offi cieel bevestigd. LONDEN 21. Junij. Over de straat Menai, tusschen de kust van Walles en het eiland Anglesy, is eene ijzeren brug, 1821 voeten lang, in den vorm van eene buis, vervaardigd, waardoor o. a. ook de spoortreinen zullen passeren. Deze buis bestaat uit op elkander geklonken ijzeren platenen rust op groote gemetselde hoofden 100 voeten boven de oppervlakte der zee. De buizen zijn zoo ruim, dat onlangs in ééne daarvan een Concert is gehouden, dat door 1200 menschen werd bijgewoond. Gisteren avond zijn de werkzaamheden van het opwinden en plaatsen van dat ontzettend gevaarte gelukkig afgeloopen. Chalera-berigten. AMSTERDAM, 27. Junij. Volgens de officieele opgave zijn in het geheel van den 23. tot en met den 25. Junij aangegeven 98 en overleden 51 Cholera-lijdcrszoodat er van den 5. tot en met den 25. Junij zijn aangegeven 464, en overleden 292. Te Haarlem heeft de Cholera zich in de laatste drie weken vertoondmaar gelukkig in geringe matein het geheel zijn ruim 20 gevallen voorgekomen. Te Zaandam heeft de Cholera in hevige mate gewoed doch zij is thans daar sterk afnemende. Van den 1. tot en met den 19. zijn, op eene bevolking van omstreeks 11,000 zielen, 134 personen aan dezelve bezweken. Te 'sGravenhagc zijn van den 10. November 1848 tot den 22. Junij j.l. in het Cholera-hospitaal opgenomen 34 per sonen waarvan 23 overleden en 1 hersteld zoodat in behan deling bleven 3. Buitendien waren tot den 22. Junij nog 17 lijders in behandeling. Te Rotterdam blijft de Cholera steeds verminderen, daar men verneemt, dat het getal lijders, hetwelk in de afgeloopen week is aangegeven bij de sub-Commissiewederom de helft bedraagt van dat der vorige weck. Van den 15. tot en met den 21. dezer zijn te Schiedam 17 personen door de Cholera aangetast; 9 Cholera-lijders zijn tot dusverre hersteld en 22 overleden, zoodat nog 17 onder behandeling blijven. Van den 21. tot den 23. Junij zijn te Leijdcn bijgekomen 39 Cholera-lijdersoverleden 10 cn hersteld 5. Van den 22. tot den 29. Junij is in het Cholera-ziekenhuis te Dordrecht opgenomen 1 lijderterwijl er 4 zijn overleden en 2 hersteld vertrokken. Te Utrecht zijn van den 17. tot den 24. Junij 13 personen door de Cholera aangetast, hersteld 7, overleden 5. Blijven in behandeling 7. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat de Cholera te dier stede zoo goed als geweken mag beschouwd worden. Blijkens berigten, waarop men met grond vermeende te kunnen vertrou wen heeft het getal der slagtoffers de 50 niet overtroffen. De Directeuren eener fabriek te Mechelen maken bekend dat zij al hunne arbeiders, die door de Cholera aangetast wer den, alsmede zes anderen, in bet leven hebben behouden, eenvoudig door ze zoo digt mogelijk bij den stoomketel neer te leggen in eene warmte van 40 centigraden. Parijs, den 21. Junij. De Cholera neemt hier thans mer kelijk af. Den 13. zijn er 186 sterfgevallen geweest, 15 minder dan den 16., den 19. 146, dus 40 minder dan den 18. Men telt sedert het uitbreken der Cholera in Frankrijk 18,961 overledenen en 27?054 aangetastenmaar men is ver

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3