alleen daarom lieeft de stad Amersfoort het thans reeds bestaande gedeelte aangelegd. De lieer d'Ablaing van Giessenburg uit zich almede ten voordeele van liet voorstel, ook 0111 reden, dat door de gemeenten Wijk bij Duurstede, Cothen Lang broek en Doorn alsook door eenige particulieren, reeds gedurende eenige jaren daartoe geldelijke bijdragen waren gedaan. Het voorstel daarop in rondvraag gebragt zijnde, wordt aangenomen met 25 tegen 6 stemmen. Voor: Tacts v. Amerongen v. NatewischZuijlen v. NijeveltPesters, Taels v. Amerongen v. Retiswoude Tuijl, v. Lijnden, v. Rappard, Taels v. Amerongen v. IVoudenbergKien, CalkoenBeelaerls v. Oosterwijk Jlinlópende LouterMensov. FuurenStoryd'Ablaing F. H. C. Taets v. Amerongenv. Bern, Reede, v. d. Heijden, Both Hendriksen, Strick, Laan en Verloren. Tegen: v. Boetselaarv. Heeckeren, Ram, v. Nelle- steijn, Beeldsnijder en Duuring. Vervolgens is in deliberatie gebragt het rapport der Commissie tot wijziging van het plan van geldleening voor den straatweg lusschen Soestdijk en de Bilt, en is de Vergadering hierop met 27 tegen 4 stemmen tot de voorgestelde wijziging toegetreden voor de 10 aandeelen ieder a ƒ500, welke de provincie op dien weg bezit. Wijders is in deliberatie gesteld het rapport der Com missie tot regeling van het personeel der Waterstaats- beambten in provinciale dienst, in verband niet liet toe te leggen vaste abonnement aan den Fung. lloofd-Ingr. van den Waterstaat voor zijne reis-, verblijf- en bureau kosten. Nadat door den Heer Menso de beschouwingen werden uiteen gezet, welke de Commissie heeft weer houden, nopens dit aangelegen onderwerp, thans een bepaald voorstel te doen, hoofdzakelijk daarin bestaande, dat het hier geldt het toeleggen van pensioen aan pro vinciale beambten, waaromtrent geene speciale voor schriften aanwezig zijn en ook geen antecedent voor deze provincie bestaat;heeft de Vergadering niet 25 stem men overeenkomstig het rapport der Commissie besloten oiu in het thans beslaande personeel, voor als nog geene verandering te makenen de regeling van den dienst van den Waterstaat voor 1849, aan Gedeputeerde Staten op te dragen, met toewijzing van de vereisehte middelen, om in die regeling, met in achtneming der belangen van de provincie, naar eisch te voorzien. Daarop wordt gedelibereerd over het rapport der Com missie, op het voorstel van den Heer Menso, oiu Gede puteerde Stalen den last op te dragen om door alle middelen mede te werken rt. Tot verhooging van den Grebberdijk; b. Tot het in gebruik geven der Grebbei sluis c. Tot verbetering der exonererende landen welk voorstel met algemeene stemmen is aangenomen. Het voorstel van Gedeputeerde Statentot wijziging van het algemeene Reglement op de Veenderijen nopens het uitkeeren van renten, ook van de consignatie- penningen, is overeenkomstig het rapport der Commissie mede algemeen aangenomen, waarbij echter de Heer van der Heijden geineend heeft de verklaring te moeten afleggen, dat hier mede zijns inziens alle de geopperde bezwaren der veenlieden tegen andere punten van het reglement, niet zijn weg genomen. Het rapport der Commissie tot invoering van een nieuw tarief op de heffing der verdiepgelden van den Vaartschen Rijn andermaal in discussie gebragt zijnde, is niet alge meene stemmen besloten, hetzelve, in verband met de daarover gerezene beschouwingenter nadere behande ling, aan Gedeputeerde Staten te renvoyeren. Met betrekking tot het voorstel van den Heer Beeldsnijder van Voshol, tot aanstelling van eenen Adjunct-Archivarius bij het Provinciaal Archief van Utrecht, zijn de Gedepu teerde Stalen verzocht, deswege in eene volgende ver gadering rapport te willen doen, uit overweging, dat de zaak een naauwgezet onderzoek vereischt, waaraan noodwendig eenigen tijd is verbonden. Geene zaken meer te behandelen zijnde, wordt de Vergadering door den Heer Voorzitter in naam des Konings gesloten, en de 1111. Pesters, Kien, en F. C. H. Taets van Amerongen, benoemd tot de resumtie der notulen met Gedeputeerde Staten. K 1 E l W S TIJ D IN G E IV. AMERSFOORT, 19. Julij. Heden had alhier een aller droevigst ongeluk plaats. De lieer van RcnsbergenKoster van de St. Jori.ileik. een in zijnen stand geacht man, verpoosde zich met eenen Vriend huilen de stad met visschen. Middelerwijl zij op den middag zouden uitrusten, teil einde het middagmaal te gebruiken, wilde hij aan den kant van het water zijne handen wtjsschcndoch door zijne zwaarlijvigheid verloor hij zijn even- wigt en schoot voorover in het water, waarbij hij het leven verloor. 21. Julij. Op heden had de prijsuildeeling plaats aan de leerlingen van de Departementale school der Maatschappij tot Nut van t Algemeen alhier, onder bijwoning van een aanzien lijk aantal LedenOuders en verdere toehoorders. Men ge dacht tevens het 25jarig bestaan dier School. De leiding der plegtighcid was opgedragen aan den V Ed. Gel. Heer II. A. HamelbergLid van de Commissie van Toczigt over de School, Secretaris van het Departement en Lector aan het Stedelijk Gymnasium. Nadat vooraf liet Licfhebberij-Muzijk-Gezclsckap een paar stukken keurig had uitgevoerdbetrad Z. Ed. het spreek gestoelte, en gaf in eene inleiding het doel der bijeenkomst te kennen, waarop de Leerlingen der laagste klassen een paar toe passelijke verzen zongen. De Redenaar schetste vervolgens het begin, de opkomst, toename en bloei van deze Inrigting, wees vervolgens op het wezenlijke doel van het Onderwijs, en bewees in krachtige trekken,dat het Onderwijs, zal het tot heil der menschheid uitloopennimmer gescheiden mag zijn van zedelijke opvoeding en het inprenten van Godsdienst en deugd, en dat het onderwijs alhier zoo wordt gegevendat niemand van welke Christelijko gezindte hij ook moge zijn, eenigen aanstoot lijdt in zijne gods dienstige gevoelens. De eerste klassen der Leerlingen zongen ver volgens eenige verzen waarnaonder het aanheffen van harmonie- muzijk, de prijsuitdecling plaats had. Als toen gaven de Leerlingen van de aan bovengenoemde School verbondene Zangvereeniging openlijk blijk van de door hen gemaakte vorderingen.DeSprekcr hield verder gepaste toespraken aan BestuurdersLeden Ouders Onderwijzers, Kweckelingen en bragt den hartclijksten dank toe aan het E. A. Bestuur dezer Stad en de Plaatselijke School commissie voor de eer hunner tegenwoordigheid en aan de Mu- zijk-Vereeniging voor hare bereidvaardigheidom aan deze feest viering luister hij te zetten. Bij de toespraak aan den geachten Onderwijzer H. Versloot reikte hij hem eene zilveren tabaksdoos uit, «niet,» zeidc Z. Ed. «om hem aan te moedigen, daar ieder van zijnen ijver en kunde de voldingcndste bewijzen gezien haden buitendien er ten volle van overtuigd wasdoch tot een aandenken aan dezen dag opdat hij er met zelfvoldoening aan kon gedachtig zijn. Met een kort gezang op de wijs van het geliefde volkslied: Wien Neêrlandsch bloed door de adren vloeit gevolgd door de muzijk daarvan, in welke al de aanwezigen, daartoe uitgenoodigdinstemden, werd de plegtigheid besloten. Des namiddags vierden de jonge lieden een landelijk feest te Leusden waarbij allerlei vermaken en kinderspelen onder de beste directie, niet slechts tot het grootste genoden der kinderen maar ook van hunne daar aanwezige betrekkingen en andere belangstellenden plaats grepen. I11 de zitting van het Hof van Utrecht van den 13. en 16. dezeris de zaak behandeld van de dienstmeid uit Zeist beschuldigd van kindermoord. Door den Procureur-Generaal werd de straf des doods geëischt. De verdediger der beschuldigde Mr. van Bel, trachtte in eene uitvoerige pleitrede aan te toonen dat liet niet bewezen was dat het kind levend was geboren veel minder dat hetzelve in het water verdronken was en in allen geval, dat het niet bleek, dat de beschuldigde zoude geweten hebben, dat het kind nog leefde toen zij liet in het water wierp. Met dit laatste heeft het Hof zich vereenigd en daarop de beschuldigde vrijgesproken van kindermoorddoch haar veroordeeld tot eene tweejarige gevangenisstraf wegens onwillige manslagbegaan door verregaande onachtzaamheid uit hoofde zij in het geheim was bevallenen zonder iemand der huisgenooten te hulp te roepen of op eenige wijze haar kind te verzorgen, hetzelve reeds een half uur 11a de geboorte had in het water geworpenzonder voldoende waarborgen te hebben dat het reeds overleden was te meer daar uit de verklaringen der deskundigen gebleken was, dat het kind had geleefd en in het water was omgekomen. Ten einde alle verkeerde geruchten die steeds angst en schrik verwekken te voorkomen vermeenen wij uit goede bronnen te kunnen mededeclen dat de Cholera zich hier ter stede, zoo zij er beslaat, slechts een paar gevallen telt; die zegt men zijn echter nog dubieus. Wij verwijzen onze Lezers op de regelen tevens hier onder vermeld voorkomende in de Groninger Couranten daaruit door ons overgenomen. De Plaatselijke Geneeskundige Commissie te Groningen heeft, bij het hecrsclicn der Cholera aldaar, de Ingezetenen op de onderstaande punten opmerkzaam gemankt, ten einde ook door hunne medewerking zoo veel mogelijk de hevigheid eu verdere verspreiding der ziekte tegen te gaan; want, ofschoon zij geenszins een' hijzonderen of angstvallig gevolgden naauwkeu- rigen leefregel nuttig noch noodig oordeeltmaar integendeel al te groote afwijking van den gewonen regel schadelijk houdt, meent zij toch den Ingezetenen ter meerdere geruststelling eenige al gemeene gezondheidsmaatregelen te moeten herinneren. 1°.) Er bestaat geen grooter voorbehoedmiddel bij iedere heerschendc ziekte, dan eene kalmeopgeruimde gemoedsgesteld heid, bij eene welberedeneerde, vrolijke, godsdienstige stemming. Men vermijde daarom de al te veelvuldige en herhaalde gesprekken en veelal vergroote verhalen over de ziektedeze schokken on ophoudelijk liet gemoed, vermeerderen den angst en werken nadcelig voor de gezondheid. 2».) Men late zich nooit door ongepaste vrees verleiden, om deze of geene door onbevoegden 0! kwakzalvers hooggeroemde voorbehoedmiddelen te gebruikenzoo als soms onder de namen van Elixers, Tincturen, dranken of druppen verkocht worden, maar raadplege liever bij ligle ongesteldheden tijdig den met het ligchaam bekenden Geneesheer. 3».) Zindelijkheid in huis en op het ligchaam is een der voor naamste middelen ter behouding der gezondheid en ter voor koming van ziekten. Men reinige en luchtige das genoegzaam

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2