bijeengeroepen worden op last van Gedeputeerde Staten, teu einde te voorzien in raadsplaatsendie door buiten gewone oorzaken zijn opengevallen. De Hr. Menso stelt voor dit artikel te veranderen, invoegedat er voor iedere vacature steeds een nieuw lid zal moeten gekozen worden. De Hr. Kien wensclitdat jaarlijks eenmaal voor de opengevallen plaatsen nieuwe leden zullen gekozen worden. De Hr. Menso: het spreekt van zelf, dat er maar een maal 'sjaars kan gekozen wordenomdat dit artikel die verkiezingen op 3. October stelt. De Hr. Kien: ik acht het bedenkelijk eenen bepaalden dag in het jaar daarvoor te steldenb. v. bij groote sterfteof bedanken in massakan dit de grootste on gelegenheden veroorzaken. De Hr. de Louter stelt voor aan het slot van dit artikel bij te voegen: «Dit zal moeten geschieden wanneer een vijfde der raadsleden ontbreken. De Hr. Menso acht het onvoegzaamdat eene vacature in den Raad vier jaren lang onvervuld zal kunnen blijvenspreker wil deze zaak op den tegenwoordigen voet laten d. i. ieder jaar de vacatures vervullen, echter met die wijzigingovereenkomstig de aanmerkingen van den Hr. Kiendat Gedeputeerden in buitengewone om standigheden de kiezersvergaderingen ook op eenen an deren dag dan 3. October kunnen bijeenroepen. De Voorzitter: er is reeds in alles voorzien, daar aan Gedeputeerden algeineene volmagt bij dit artikel is ge geven tot het bijeenroepen der kiezersvergaderingen. De Hr. Menso: ja maar zij hebben evenzeer de magt om dit na te laten als hun zulks noodeloos voorkomt. Ik wensch in de wet zelve waarborgen te hebben voor de ingezetenen, dat zij steeds behoorlijk zullen vertegen woordigd zijn in den Gemeenteraaden acht de zaak van te veel gewigt, dan dat zij enkel aan het goedvinden van Gedeputeerden zou kunnen overgelaten worden. Bij stemming wordt het voorstel verworpen met 22 tegen 5 stemmen. Voor, de HI1. v. Beeck Calkoen, Both HendriksenMensov. Vuuren en Verloren. De Hr. de Louter trekt daarop zijn voorstel in. Art. 37. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur, of die hem naar de bestaande verordeningen vervangt, is voorzitter van de kiezersvergaderingof zoo die verga dering in onderscheidene afdeelingen is gesplitstvan de hoofdafdeeling. In laatst bedoeld gevalwordt ieder der andere afdeelingen voorgezeten door eendaartoe door den Gemeenteraad te benoemenlid van het plaat selijk bestuur. Drie raadsledendoor den Raad daartoe aangewezen maken met den voorzitter het bureau van stemopneming uit in iedere afdeeling. Twee dier raadsleden teekenen ieder op eene lijst de namen op van eiken kiezer, die zijn stembiljet aan den voorzitter overgeeft omdoor dezen, in de bus te worden gestoken. Bij het ledigen der bus wordt de inhoud van ieder stembriefje door den voorzitter voorgelezen door een der stemopnemers nagezien en de inhoud door de twee andere stemopnemers opgeteekend. De naamlijsten der kiezers, die een stembiljet hebben overgegeven, worden door al de leden van het bureau van stemopneming getkend. De Hr. v. Beeck Calkoen verlangt de keuze van voor zitters der onder afdeelingen te laten geschieden door den Burgermeester, in plaats van door den Gemeente raad. Met algemeene stemmen aangenomen. De Hr. v. Boetselaer wenscht, dat er bepaald worde, dat de voorzitter alleen den naam op het stembriefje vermeld zal oplezen en niet verdere bijvoegingen daarop vermeld, dikwijls minder aangenaam voor den gestera den persoon. Mede zonder stemming aangenomen. Art. 38. Gedeputeerde Staten kunnen, in buitengewone omstandigheden, waarvan dan melding moet worden gemaakt, in het proces-verbaal der verkiezing een, of ineer personen benoemen om bij het bureau van slem opneming voor te zittenen de voorbereidende werk zaamheden voor de verkiezingen, te doen uitvoeren. Art. 39. De kiezers moeten in persoon hun stembil jet, schriftelijk ingevuld, doch ongeteekend, en behoor lijk gesloten, inleveren en ongewapend in de vergade ring verschijnen, van dit laatste zijn de militairen uit gezonderd. Niemand dan de kiezers en de leden van het bureau mag de vergadering bijwonen. Ieder kiezer moet zijn stembrielje overgeven in de vergadering der hoofd afdeeling of der onder-afdeeling, waaronder hij behoort. In de vergaderzalen, waarin het kiesregt wordt uitge oefend, moet eene lijst van de aldaar kiesbevoegden voorhangen. Alleen zij, die op evengemelde lijst zijn vermeld, of die voorzien zijn van eene regterlijke uitspraak, waar door zij in hun kiesregt worden gehandhaafd, worden ter stemming toegelaten. De Hr. Verloren wenscht in deze wet bepaald te heb ben, dat de stembiljetten van geene herkenningsteekenen zullen mogen voorzien worden, daar men anders zal kunnen wetenvoor welke persoon die kiezers gestemd hebben, terwijl het doel dezer bepalingen, volgens de memorie van toelichting, is om de stemming geheim te houden. De HH. MensoBoth Hendriksen en Kien verlangen dit aan de goede trouw over te laten, daar men in eindelooze kwestien zou komen of een biljet al dan niet van herkenningsteekenen was voorzien en buiten aan merking moest blijven. De Hr. Verloren: mijne bedoeling is niet, dat zoodanig stembiljet nietig zal zijn, maar alleen, dat er verboden zal worden om de biljetten van herkenningsteekenen te voorzien, of wel, dat de wet voorzorgen daartegen zal nemenb. v. door de biljetten niet in den oproe pingsbrief in te sluitenmaar door de kiezers uit eene bus te laten nemen. Anders toch beteekend al de omhaal hier verordend tot geheimhouding niets; daar de Bur gemeester de biljetten toezendt aan de kiezers en ze vervolgens bij de opening weder in handen krijgt, kan hij, door dezelve te merken, juist weten voor wien deze of gene kiezer, van wie hij zulks wil weten, gestemd heelt. Zelfs zou hij door dezelve te nommeren volledig kunnen weten voor wien ieder kiezer gestemd heeft. Daardoor gaat de vrijheid van keuze voor een aantal kiezers te loor, die in min of meer ondergeschikte omstandigheden verkeerendesommige personen of hunne gunstelingen waarvoor zij werken, niet zullen durven voorbijgaan. Vooral ten platte lande kunnen daaruit misbruiken geboren worden. Wordt verworpen met 24 tegen 3 stemmen. De Ilr. Kien verlangt de woorden behoorlijk gesloten te doen wegvallen en aan de kiezers over te laten of zij hun biljet al dan niet willen sluiten. De Hr. v. Boetselaer acht zulks eveneens eene over bodige formaliteit, die daarenboven aanleiding geeft tot het opperen van kwestien over de vraag wat al of niet voor behoorlijk gesloten kan doorgaan. Aangenomen met 22 tegen 5 stemmen. De Hr. Menso vindt bezwaar in de bepaling, dat de kiezers hun biljet steeds in persoon moeten inleveren, hij verlangt, dat, in geval van verhindering, zij zulks door een anderdaartoe van eene speciale volmagt voorzien, zullen kunnen laten doen. De Hr. v. Boetselaer meent, dat er alsdan wederom kwestien zullen ontstaan over de vraag, wat, al of niet, voor wettige verhindering moet gehouden worden, het welk de Hr. Menso beantwoordt, door te zeggen, dat zijne bedoeling is, oni in ieder geval vrijheid te geven zulks bij gevolmagtigde te doen, doch dat er voor ieder kiezer eene afzonderlijke volmagt, behoorlijk geregis treerd zal gevorderd worden. De Ilr. Verloren vreest, dat desniettegenstaande daaruit al spoedig misbruiken zullen ontstaan, doordien men bij verschillende kiezers dergelijke volmagten in blanco zal opkoopen voor dezen of genen candidaat. De Hll. Kien en d'Ablaing verklaren zich mede ten stelligste hiertegen, als zijnde eene wijde deur voor de grofste kuiperijenmisbruiken en speculalien om der gelijke procuratien op te koopenten einde ze te later weder met winst aan den meestbiedenden candidaat te verkopen. Wordt verworpen met 25 tegen 2 stemmen. De Hr. Scheltus stelt voorom de uitzondering voor militairen, van gewapend te mogen verschijnen, te be perken tot hen die den rang van Officier bezitten. Aangenomen zonder stemming. De Hr. Kien verlangt al. 3 van dit artikel te doen wegvallen en in plaats daarvan te bepalen, dat de kie zers zelve hun biljet in de bus zullen steken, even als dit bij de stemming voor de Staten-Generaal heeft plaats gegrepen. De Hr. Scheltus acht deze verandering volstrekt noo- dig, nu de vergadering den wensch heeft geuit om de biljetten, des verkiezende, ongesloten te laten; anders toch kon de Burgemeester dergelijk ongesloten biljet in zien alvorens het in de bus te steken. De Ilr. de Louter zegt, dat alsdan al. 3 van het vo rige artikel in gelijken zin dient veranderd te worden, met welk een en ander de vergadering zich zonder stemming vereenigt. Art. 40. Op de tafel, voor den voorzitter en de stem opnemers geplaatst, ligt een exemplaar dezer wet. Die tafel is zoodanig geplaatst, dat zij toegankelijk is en blijft Yoor de kiezers.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2