IV 1 E U S T IJ D IN G E N. I BERAADSLAGINGEN DER PROV. STATEN VAN TJTRECI1T OVER HET ONTWERP DER GEMEENTEWET. Vervolg van N°. 45). HOOFDSTUK II. Van de Kiezers ter benoeming van de Raadsleden. AFDEELING III. Van de Kiesvergaderingen. Art. 44. Vuor het openen der stembriefjes, worden zo geteld. Zoo hun getal grooter of kleiner is dan dat der ge stemd hebbende Kiezers, wordt daarvan melding gemaakt in het procesverbaal. Zoo, na de opneming der stemmen, evengemeld ver schil, bij de eerste stemming den uitslag twijfelachtig doet zijn, heeft er eene herstemming plaats, op de wijze voorgeschreven bij de artt. 50 en 51. Bestaat die twijfel bij eene herstemming, dan wordt door Gedeputeerde Stalen beslist, of, er al dan niet, tot eene nadere herstemming moet worden overgegaan. Art. 45. In de Kiezers-vergaderingen, die in eene lioofd-afdeeling en onder afdeeling zijn gesplitstgeschiedt de opening der stembiljetten in iedere afdeeling. Op de wijze, voorgeschreven bij art. 48, wordt de uitslag daarvan opgemaakt, geteekend en openbaar ge maakt, door ieder bureau van stemopneming. Die uitslag wordt dadelijk, door de leden van het bureau van stemopneming der onder-afdeelingen gebragt ter kennis van het bureau in de hoofd-afdeeling^ het welk, in tegenwoordigheid der aanwezig zijnde Kie zers, den algeraeenen uitslag opmaakt der stemmen, en denzelven openbaar maakt. Art. 46. Geene dan de uitgereikte stembiljetten mogen worden gebruikt. Andere stembiljetten, de zoodanige die niet behoorlijk zjn gesloten, die waarin de Kiezer zich bekend maakt, almede die onleesbaar zijn geschrevenzijn van onwaarde. Insgelijks zijn van onwaarde stemmen, die den geko zen persoon niet onmiskenbaar aanduiden. Stembiljetten waarin meer of minder namen dan is voorgeschreven zijn vermeld, zijn geldig, doch worden in het eerste geval alleen de eerste namen in aanmer king genomen. De IIr. Menso stelt voor, om de woorden: die niet behoorlijk zijn gesloten ook bij dit artikel te laten weg vallen. Algemeen aangenomen zonder stemming. De Hr. Kien wil, dat ook de woorden: die waarin de Kiezer zich bekend maakt, zullen wegvallen, daar hij geene reden ziet waarom de Kiezer belet wordt, des verkiezende, zijn biljet te onderteekenen. De llr. v. Jleeck Calkoen ziet hierin zwarigheid. Bij stemming wordt het voorstel aangenomen met 24 tegen 3 stemmen. Art. 47. liet bureau van stemopneming beslist omtrent de waarde van de stembiljetten of stemmen. De biljetten die van onwaarde zijn verklaard, alsmede de oningevulde biljetten worden van het aantal uitge- bragtc stemmen afgetrokken en bij de berekening der volstrekte meerderheid niet in aanmerking genomen. De llr. Kien acht het noodig, dat er bepaald worde hoe te handelen als de steinmeu der 4 leden van het bjireau staken. Algemeen aangenomen zonder stem ming. Art. 48. Na afloop der stemopneming, wordt, vóór het sluiten der vergadering, procesverbaal van het verrigte opgemaakten na voorlezing door den Voor zitter en de stemopnemersgeteekend. liet behelst: 1°. Het getal der Kiezers, die gestemd hebben. 2°. Het getal der biljetten en de stemmen, die van onwaarde zijn verklaardmet de redenen daarvan. 3°. Het getal der oningevuld bevonden biljetten. 4°. De namen der personen op wie stemmen zijn uit- gebragt, en het getal der op ieder uitgebragte stemmenen 5°. Den uitslag der lotsbeslissingwaartoe, volgens artt. 5052 of 53is overgegaan. De Ur. r. Boetselaer wenschtin verband met zijn voorstel op art. 37 gedaan dat alleen de namen der personen die gestemd zijn in het proces-verbaal zullen worden vermeld, alzoo met weglating van alle andere, voor -de gestemde personen somtijds minder aangename bijvoegselen. Zonder stemming algemeen aangenomen. Art. 49. Voor de benoeming tot raadslid wordt bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid van al de uitgebragte stemmendie in aanmerking komenge vorderd. De Hr. de Louter wenscht, tot meerdere duidelijkheid alhier te bezigen de woorden: der kiezers wier biljetten in aanmerking komen, in plaats van zoo als er staat: van al de uitgebragte stemmen enz. De Ilr. Kien ondersteunt zulksomdat de bedoeling is geweest te vorderen de volstrekte meerderheid van de stemhebbende kiezers niet der stemmen. Zonder stemming aangenomen. Art. 50. Indien al de door de kiezers vergadering te benoemen raadsleden niet bij de eerste stemming zijn verkozen wordt door het bureau in de hoofdafdeeling eene lijst opgemaakt der personen, die in de afdeelingen te zamen genomen het grootste aantal stemmen hebben verkregen. Deze lijst bevat tweemaal zooveel namen van personen als er nog raadsleden zijn te benoemen. Indienuithoofde van gelijkheid van het getal van verkregen stemmen, onzekerheid bestaat, welke personen op die lijst moeten worden gebragt, wordt het door het lot beslist. Tot de, op het dubbeltal gebragte personen, bepaald zich de nadere keuze. Art. 51. In het geval van het voorgaand artikel wordt, zoo spoedig mogelijk, op den dag door de Gedeputeerde Staten te bepalen overgegaan tot eene tweede stemop neming met inachtneming van hetgeen voorgeschreven is voor de eerste. Het dubbeltalin het voorgaande artikel vermeld wordtop de gebruikelijke wijzedoor aanplakking ter kennis van de ingezetenen gebragt. In de oproepingsbrieven worden de namen opgegeven, die op het dubbeltal voorkomen. De Hr. Verloren wenscht den twijfel weggenomen te hebben of de Kiezers, die aan de eerste stemming geen deel hebben genomen bij eene herstemming kunnen mede stemmen. Zonder stemming aangenomen. Art. 52. Bij de tweede stemopneming geschiedt de benoeming bij betrekkelijke meerderheid van stemmen. Bij gelijkheid van stemmen wordt door het lol uitge maakt wie verkozen is. 'Wordt vervolgd AMERSFOORT. De Cholera alhier breid zich gelukkig niet verder uit. Nu en dan verneemt men van enkele gevallen. Wij konden deze week, door omstandigheden buiten de Redactie, geene opgave der overledenen en herstelden ontvangen doel» boopen bij een volgend nummer van twee weken te vermelden. In ons vorig noinmer vermelden wij de vruchtbaarheid der grond op Birkhovcn (niet zoo als abusievelijk vermeld staat .- Birkcnhof), thans vernemen wij dat bij het rooijen der aard- appelcu op het land genaamd <len Dubbelen Sleutelde aard appelen zoo hijzonder groot van gewas zijndat men niet meer dan 27 aardappelen noodig had, om een mudsmaat te vullen. -A- 28. Aug. Gepasseerde Zaturdag avond greep te Zevenbuizen T gemeente Leekeen treurig en treffend voorval plaats. Een zeer schoone jonge dochter in den nog hloeijenden leeftijd van omtrent 26 jarencn van welgezeten oudersheeft zichna een zwaar gewigt aan den hals te hebben gebonden nabij den korenmolen in den vaart gestort cn zoo een einde gemaakt aan haar nog zoo jeugdig leven. Eenige weken geleden had zij reeds eene eerste poging tot zelfmoord gedaan en getracht zich aan een dik touw op te knoopendoch werd zij toendoor spoedig toegesnelde hulp nog in haar wanhopig opzet verhindert. Reeds sinds geruimen tijd had men opgemerkt dat zij veel zuchtte zonder dat men er in slaagde, voor deze hare zwaarmoedigheid ook maar de minste oorzaak te ontdekken. UTRECHT, 22. Aug. Naar men verneemtwordt er bij het Ministerie ernstig aan gedacht tot de opheffing der beide Ministeriën voor de Eeredienstcn over te gaan. Wij zouden dien maatregel allezins goedkeuren al moge hij dan weinig overeen komstig het Ministerieel programma zijn zoo als het in het verslag van November 1848 was begrepen, want het zou inder daad wel ingcrigt althans eene bezuiniging zijn door vereen voudiging. Het Ministerie zou door dien maatregel misschien de gelegen heid vinden, om de plaatsen weder te bezetten, welke door de aftredende Ministers vacant worden cn voor welke men geene mannen van eenige bekendheid en ervaring schijnt te kunnen vinden. En eindelijk daardoor zoude er eene aanvulling van het kabinet plaats hebben zonder dat er weder op nieuw Staatsmannen voor de toekomst onbruikbaar gemaakt werden. (Nederl.) AMSTERDAM, 21. Aug. Wij ontvangen eene reeks Javasche Couranten van den 30. Mei tot den 23. Junij. De bcrigten omtrent de Balische expeditie zijn over het algemeen gunstig voor Neërlands wapenen en brengen zelfs de onvoorwaardelijke onderwerping van sommige der voornaamste Vorsten aan; maar op eene droevige wijze worden die voordeelige tijdingen verdon kerd door die van het sneuvelen van den Dapperen Opper- j .Bevelhebber der Expeditie, den Gencraal-Majoor A. V. Miebiels. Bij een gevecht, in den nacht van den 24. op den 25. Mei te Kasoemba voorgevallen trof hem het vijandelijk lood aan de gevolgen waarvan hij na de amputatie ter hoogte van de reg- terdij ondergaan te hebben overleden is,

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2