Het getal der dooden bij dezen togt is geweest: De Opper bevelhebber; de lsle Luitenant J. W. U. Sindicusvan het 5de bataillon Infanterie de Luitenant ter Zee 1ste klasse Nouhuisbeiden op marsch gestorven ten gevolge van de ver- moeijenissen benevens 4 onder-Officieren en Soldaten. De ge kwetsten zijn: de Officier van Gezondheid 3de klasse, Scheiner, van de landinagt de Olïicicr van Gezondheid hveris van liet Marine-Bataillon de 2de Luitenant J. A. Danielsvan het 5de bataillon en 25 onder-Oflicieren en Manschappen.' Zaturdag den 18. Augustus j.l. werden te Assen gevan kelijk uit Coevordcn binnengehragt vier Joden als verdacht van in de jongst verloopen tijden aldaar brand te hebben gesticht of althans daaraan medcpligtig te zijn geweest. Donderdag den 16. j.l., toen de Justitie bezig was, om onderzoek te doen, is er weder poging tot brandstichting aangewend in een paardenstal, en ziju er ook brandstoffen in een ander huis gevonden. Opmerkelijk is het, dat de brand telkens bij dag en niet bij nacht ontstond of ontdekt werd dat hij aan hoos opzet is toe te schrijven, lijdt geen twijfel, hoewel men de beweegredenen, die tot deze vreeselijke daad aanleiding hebben kunnen geven nog niet kan vermoedenmen verkeert deswege te Coevorden in eene groote ongerustheid patrouilles en stille wachten doen gedurig de ronde ook in liet naburige dorp Dalen worden stille wachten gehouden; de Justitie is gisteren avond (19. dezer) eerst van Coevorden naar Assen terug gekomen men ziet ver langend eene nadere ontknooping te gemoet. Uit Veenendaal wordt geschreven, daL de bijenmarkt, die jaarlijks van den 6. tot den 20. Julij aldaar gehouden wordtdit jaar buitengewoon druk bezocht werd. Er werden verhandeld 5873 korven met bijen, tegen den gemiddelden prijs van 23/., per korf. De Geneeskundige Courant van Lorulen deelde onlangs een geval van vergiftiging door de bloemen van den Gouden Regen mede, dat wij ter waarschuwing aan onze lezers willen bekend maken. Een kind van 3 jaien at eene zekere hoeveelheid der bloemen, ongeveer 2 uren na het ontbijt. Het kind was slechts 10 of 15 minuten alleen geweest, en kwain daarop bij zijne moeder terug schrijende en klagende over hevige pijn in de streek van de maag. Weldra volgden er brakingenen de uitgeworpene slijm was met geele bloembladen van den Gouden Regen ver mengd. Men gaf het een weinig ricinas-olie in, die weder bra kingen opwekte. De Geneesheer zag het kind een uur na dit voorval en gaf nogmaals een braakmiddel, dat eene nieuwe uitwerping der geele bloemen veroorzaaktewaarvan het kind er ten naastenbij een dozijn gegeten had. Daarna is het kind hersteld. De vergiftige eigenschappen der zaden en der bladeren van Gouden Regen zijn voor lang bekend; ook heeft men na- deelige gevolgen van het doorslikken der schors waargenomen. Het vermeld geval en een tweede van gelijken aard, door een ander Engclsch Tijdschrift medegedeeldtoouen aan dat ook de bloemen vergiftig zijn. Negen Pruisische bataillons en eene geduchte artillerie zullen Hamburg zoo lang bezet houden tot dat aan de Pruis- sische troepen behoorlijke voldoening zal zijn gegeven voor den hoon hun aldaar door een gedeelte van bet volk aangedaan. Reeds zijn 7000 man dier troepen in die vrije Handelstad bin nengerukt zeer tot ergernis der bevolking. Frederik de Grootealzoo spreekt het Pruisisch Regerings blad liet Mecklenburg 22 jaren door een huzaren-regeinent bezetten wijl men daar eene oorlogs-contributie weigerde te betalen en zou dan de armee door Frederik den Groote ge vormd zich onder het oog van magtclooze autoriteiten laten beschimpen Het souverein gepeupel van Hamburg heeft Pruisen den oorlog verklaard. Als men bedenkt, hoe, nog niet zoo heel lang geleden, Pruissischc pionniers der brandende stad ter liulpe ijlden en hoe geld en goed in ruime mate uit Pruissen naai de toen ongelukkige stad werd gezonden als men dan het heden met het verleden vergelijktdan mag men toch wel verklaren dat de deugd der dankbaarheid geen handels artikel der Hanséstad is. KARLSriUHE, 18. Aug. Zoo even heeft onder het bulderen van het kanon en het luiden der klokken de intogt van den Groothertog plaats gehad. Z. K. H. zat in eene gala-koets, aan de regter zijde van den Prins van Pruissen in het daaropvol gende rijtuig was de geheele Groothertogelijke Familie gezeten, met uitzondering van den Erf-Groothertog. De intogt was bijzonder prachtig, vooral door het schitterende militaire gevolg. De huizen waren met bloemen en groen versierdoveral wapperden vlag gen grootendeels Badensche maar ook eenige Duitsche en Pruissische. Uit de vensters van het Oostenrijksche Gezantschaps- hötel waaide de zwart-gele vlag. Op het Raadhuis bemerkte men het borstbeeld des Groolherlogs met vlaggen omgeven. WEENEN18. Aug. De Veldluigmeester llaijnau berigt per telegraafdat de Chef der Insurgenten Gorgey met een groot gedeelte van zijn leger 30 a 40,000 man zich op den 13. dezer bij Vilagos op genade heeft overgegeven. Vilagos ligt noord-oostelijk van Arad. In 4 weken tijds was Goryey na een marsch van 150 mijlenaltijd gejaagd en gevolgd daar aangekomen. De Wandererdie anders niet ligtgeloovig ismeldt Zoo even ontvangen wij de volgende geloofwaardige particu- a liere tijding Kossuth heeft op den 11. dezer het opperste gezag aan Görgejj overgedragen en vlugtte op den 12. met Bern naar «Turkije. Gorgey had het Dictatorschap aangenomenzich ver- volgens op den 13. onderworpen en te gelijker tijd bevel gege- ven dat de vestingen Komorn Arad en Petcrwardin behoorden te kapiluleren. Arad gaf zich reeds over. De Sièclewelk blad steeds nog al goed in de vreemde zaken schijnt ingelichtvermeldt beden bet volgende Het gerucht looptdat de Keizer van Rmsland de aanmer- kingen hem namens Frankrijk nopens de Ilongaarsche inter- ventie gedaan niet gunstig heeft opgenomen. Z. M. zou er op geantwoord hebben Ik zal tusschen beide treden om ««Oostenrijk te redden f en zoo dit niet genoegzaam helpt, zal ««de Koning van Pruissen hetzelfde doen; ik heb zijn woord: ««tegen eiken prijs moet de Revolutie overwonnen worden.» Uit Alexandrië wordt gemeld dat Mehemed-Ali aldaar, op den 2. Augustus, in 80jarigen ouderdom was overleden. Op den 23. Augustus is te Chippenham in Engeland de vrouw van een daglooner ter dood gebragt geworden, wegens het vergiftigen van haar eenmaands kind. Na hare veroordeeling heeft deze vrouw aan den geestelijke der gevangenis verklaard dat zij gedurende haar 18jarig huwelijk nog 7 barer kinderen op dezelfde wijze van het leven had beroofd. Voor deze herhaalde gruweldaden geeft zij als reden op, dat de kinderen toch van gebrek zouden omkomen dewijl zij zelve voor het gezin niet genoeg koude verdienen en haar man aan den sterken drank was verslaafd. Volgens de verzekering van een uitkomend Godsdienstig Dagbladis Dr. Giacintho Achillidie onder Gregorius XVI een ambt in het Pausselijk paleis bekleeddemaar vijf jaren geleden tot de Protestantschc Kerk overging, en zich sedert te Rome met de verspreiding des Bijbels bezig hield den 30. Julij, zoo het heette in naam der Fransche Republiek, in hechtenis genomen en in een der geheime^ Kerkers van het Heilig Officie geworpen. Cholera-berif/ten. - UTRECHT. Aanget. Hcrst. Overl. Van 16. Julij Lot 22. Julij, 1849, 243 15 110 23. 29. 292 67 156 30. 5. Aug. a 341 102 204 6. Aug. 12. 263 120 161 13. 19. 323 120 201 20. 26. 172 132 113 Blijven in behandeling 157. Te Veenendaal zijn in het geheel tot den 13. dezer 205 personen door de Cholera aangetast en daaraan 92 bezweken. GRONINGEN, 28. Augustus, Sedert den 20. dezer tot heden, middag zijn alhiervolgens ingekomen lijsten der Geneeshceren waaraan echter eenige ontbreken slechts 28 personen door de. Cholera aangetast, overleden 20, hersteld 24, zoodat nog 210 onder behandeling blijven. Uit deze opgaaf blijktdat wij ons eindelijk mogen verblijden in een, Gode zij dank! belangrijk lager cijfer van door de Cholera aangetasten zoodat wij ons inogen vleijen met de troostrijke hoop, van langzamerhand van die gevreesde ziekte geheel verlost te zullen worden. Desniette genstaande is het aantal overledenen in de afgeloopcn week nog aanzienlijk gelijk te verwachten was door het groot getal der onder behandeling gebleven zieken. Te rekenen van gepasseerden Donderdag zijn op onze verschillende begraafplaatsen 94 lijken ter aarde besteld. In het geheel zijn nu sinds het weder ontstaan der ziekte door haar hier ter stede aangetast 1343 personenwaarvan 503 hersteld en 630 overleden zijn. Het getal aangetaste personen te Zwollebedroeg tot en met den 12. Aug. 178, bijgekomen tot en men den 19v Aug. 88totaal 266 daarvan zijn overleden 136genezen 80nog onder behandeling 50 Cholcra-lijdcrs. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 20. tot en met den 26. Augustus, zijn GEBOR.EN3 Kinderen van het Mannelijk en 6 van het Vrouwelijk Geslacht. Te zamen 9. OVERLEDEN: 20. Aug. Martinus Lengers, 28 j.Gehuwd met Ilendrika Not. Dirk van Stavcrden, 56 j. Gehuwd inet Willemina Jansen Hoefsloot. Jacob van Kalken34 j.We duwen. van Cicilia Vink. Maria Gerritsen, 72 j., Weduwe van Willem Boon. Dirk Alexander Zegers Vceckeus, 6 w. 21. Aug. Jan Arinksen, circa 50 j. 22. Aug. AVillem van Empclcn, ruiin 7 j. 23. Aug. Geertruida Boon, 4. j. Jan Rinkel, 14 j. Johanna Blotnhcuvel, 27 j., Gehuwd, met Andreas Ilcndrikus Berendonk. Francois Marquenie, circa 46 j., Gehuwd met Antonia Vis. 24. Aug. Francisctis Xa- verius van Wandelen, 23 j. Maria van der Heijden, 3 j. Hendrik Versteeg, ruim 80 j.Gehuwd met Johanna Engelina van Saveland. -25. Aug. Dirk Hendrik Dijkman, ruim 4j. 26. Aug. Maria Gijsberlse Schoonderbeek60 j.Gehuwd met Jan Willemsc van Beek. Stijnlje van Ilamcrsveld, 78 j. Weduwe van AVillem Pothoven. ONDERTROUWDGerrit Jan van Gelder met Everarda Blok huis. Johannes van Lenverden met Maria Bovij. GEIiUAVD: Arend de AVilde met Jannetje van de Beek. BURGERLIJKE STAND VAN RIIENEN. Van 12. tot en met 18. Aug., zijn GEBOREN: 2 Kinderen van het Mannelijk cn 1 van het Vrouwelijk Geslacht. Tc zamen 3. OVERLEDEN Johanna Geertruida van den Oosterkamp 3 j. Gerdina Cornelia Hooihorst, 76 j.AAreduwc van Albert ten Boske. Jonkheer AAhllcm Anne Beelaerts van Blokland 74 j., AYreduwcnaar van AA'illemina Sophia Baronnesse van Hecc- keren van Brandsenburg. Bernardus van den Ham, 33 j. Echtgenoot van Aaltje Verhoef. AVillcmijiitje Mol 7 m. Job. de Gruitcr4 j. ONDERTROUAVD Geene. GEilUAt'D Geene.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3