;s Lands weivaart te betreuren dat er telkens veranderingen in het Ministerie piaats grijpen. De Hoofd-beambtenaren klagen met rcgt over den nadeeligen invloed, die zulks uitoefent op den gang der zaken in de Ministeriënwant telkens komt een nieuwe Minister afbreken wat de vorige ten halve heeft opgebouwd. De Minister van Justitie heeft, bij de invoering der wet omtrent de toelating en uitzetting van vreemdelingen eerie Circulaire uitgevaardigd aan de hoofden der Politie in alle Ge meenten des Rijkswaarbij ten aanzien van het doel en de strekking van onderscheidene bepalingen dier wet eenige wenken en onderrigtingen voor cene goede tenuitvoerlegging worden mede gedeeld. De Ambtenaren van de Politie worden aangemaandaan den cencn kant, om te bedenken, dat de wet geenszins strekt om den vreemdeling het bezoeken van het Rijk mocijelijk of lastig te maken dat alles zal moeten worden vermeden wat den vreemdeling moeite of oponthoud kan veroorzakeudat men niet noodeloos of onbescheiden moet indringen in de geldelijke aangelegenheden der vreemdelingen dat het toezigt op vreem delingen niet in cene belemmering van het vrije verkeer of in cene hatelijke bespieding, van welke men zich zorgvuldig dient te onthouden moet ontaarden enz. maar aan den anderen kant ook, om te zorgen, dat de middelen worden aangewend, welke bij de wet aan de Regering gegeven zijn, om de vreem delingen wier tegenwoordigheid hier te lande voor de openbare rust en orde gevaarlijk zoude zijn of die ons tot last zouden kunnen worden doordien zij gccne voldoende middelen van be slaan hebben noch door werkzaamheid kunnen verkrijgen, te weren of te noodzaken het land te ruimen. De Ambtenaren van de Policie worden wijders opgewektom met de meeste omzigtigheid te werk te gaandaar hunne verpligtingen van een tecderen aard zijn en de goede werking der wet het meest van hun beleid en doorligt afhangt. Ten slotte beveelt de Mi nister nogmaals aan om de vreemdelingen met de meeste be scheidenheid te behandelen en te doen behandelenopdat hun verkeer in het Rijk door het in werking komen der wet niet worde belemmerd maar zij daardoor veeleer aangemoedigd dan afgeschrikt worden om het te bezoeken. DliLFT, 22. Sept. lieden avond te 7 uur was men hier voornemens een lijk naar zijne laatste bestemming te brengen; dc lijkkoetsvolgkoetsen en dragers waren reeds voor het sterf huis aanwezig, doch moesten onverrigtcr zake terug keeren, om reden dat dc kist, die een weinig tijds te voren bezorgd was, een aanzienlijk tekort had. Den volgenden morgen te 5 uur is men terug gekomenwaarna de overledene in een ruimer verblijf met burgerlijke plegtigheid is ter aarde besteld. DelftsCt HARDERWIJK, 20. Sept. Heden avond had hier een voorval plaats, hetgeen ten bewijze kan verstrekken, hoezeer bijgeloof hier nog hcerschende is, en Heidcnsche sprookjes nog bij Christenen geloof vinden. Sedert geruimen tijd had men verhaalddat een Tooverkol in de gedaante van een konijn in een' der tuinen rondzwierf; men vertelde reedshoe hierdoor vee hekold was en kinderen door zieklcns geteisterd werdenop gemelden avond komt langs bewusten tuin cene oude Weduwe P. voortsukkelen, toen zich onder eenige daarstaande menschcn de kreet doet hooren «dat is dc Tooverkol die zich in het konijn verandert.Deze kreet spoedig herhaald, was voldoende, om in die druk bewoonde Visschersbuurt, een ontzettende menigte mcnschen op de been te brengen. Doch ook nu hoort men «sla dood de heks,» aan welke woorden men spoedig gevolg wil geven. De arme onthutste Weduwe wordt geslagen, geschopt en valt bewusteloos op den grond en zou ongetwijfeld bezweken zijn, zoo niet de policie, door eenige militairen ondersteund, haar gered had. Thans nog is haar toestand zeer zorgelijk. De zaak wordt reeds geregtelijk onderzocht, eenige belhamers zijn reeds ontdekt,' en het is te hopen dat de Rcglbank te Arnhem in deze, niet als naar gewoonte dc wet met zachtheid, maar in alle hare ge strengheid, zal toepassen. Overvelffeekbl.). VOLLENHOVE, 22. Sept. De beenderen van den jongen Walvisch, welke in der tijd zoo vele nieuwsgierigen van heinde en verre herwaarts lokte, zijn dezer dagen verkocht geworden, en hebben slechts den gewonen prijs der beenderen opgebragt. Het is inderdaad te verwonderendat zich niet een eenig lief hebber heeft opgedaan, ten einde zich door aankoop in het be zit te stellen van dit Scclct, waaraan nog niets ontbrak; daar de eigenaar Pieler Tabois niet ongenegen was, hetzelve voor eencn matigen prijs af te staan. Kimmcr tochvoor zooverre bekend isheeft dc Zuiderzee ons een dusdanig monster te aanschouwen gegevenen nimmer zal zij waarschijnlijk weder een soortgelijk zeegedrocht in onze nabijheid voeren, daar men zich nog steeds in velerhande gis singen verdiept, hoedanig deze visch zoo vele honderde mijlen van deszelfs gewone standplaats konde afdwalen. GPiONINGEN den 27. Sept. Van den 24. dezer tot heden middag is alhier volgens opgaven der Geneesheerenéén persoon door de Cholera aangetast en één daaraan overleden terwijl 18 van de ziekte hersteld zijn zoodat nog 18 onder behandeling blijven. Het geheelc getal der hier ter stede aangetasten beloopt thans 1447, waarvan 732 hersteld en 697 gestorven zijn. Voor eenige dagen is een zeer zonderling geval van Cholera voorgevallen op het Dorp de Plaat, in het Eiland Flakkee (Zeeland). Een man stom en doof, wordt door dc Cholera aangetast, van welke hij nog niet geheel is hersteld, doch onder dc behandeling heeft hij zijne spraak cn zijn gehoor terug bekomen. Handelsbl Nu en dan worden in de Couranten bcrigten medegedeeld van buitengewone vruchtbaarheid van menschen, dieren en planten. Ook het hof Asinga te Middelstumden Heer Med. Dr. ITichers toebehcorcndeheeft van het laatste dit jaar een voor beeld opgeleverd, Op hetzelve bevindt zich een appelboom of boompje, want deszelfs stam is slechts 90 Ned. duimen hoog cn heeft op het dikste slechts 19 duimen in doorsnede, en op dien stam maar drie hoofdtakkenwaarvan de zwaarste aan den wortel maar een' omvang heeft van 42 en de liglste van 31 duimen. Dat boompje was onderschraagd door een raam, waarover al de takken tot op den grond als een treurwilg neder- hiugen. Van builen was bijna geen blad zigtbaar en hingen aan sommige dunne twijgjes 60 a 70 appels; van binnen kon men niet mistasten en had bij elke greep drie a vier appels in de handen zijn van hetzelve geplukt (dat er meer dan 1000 zijn afgevallen is bijna zeker), 5276 appels, ruim zes Ned. mudden vullende. Ons wordt nog gemeld, dat in den avond van den 11. Sept. j.l. tusschen 7 en 8 uur te Middelslum een allerhevigst onweder met stortregen heeft gewoed, cn een paard van den landbouwer E. Hovingnabij Troonklap onder Middelstumdoor den bliksem is doodgeslagen. Men vond hetzelve den volgenden morgen, zonder eenig teeken van beschadiging, dood in het land liggen, den bek nog vol gras hebbendeen dat waarschijnlijk door dienzelfden slag het paard van Dr. Schleurholst van Bedum die zich met zijne vrouw in de nabijheid dierzelfde klap met eene chais op weg bevondis verschrikt en met hen in cene zeer diepen sloot is gesprongen, waaruit zij echter ongedeerd, doch doornat, zijm geredmaar de chais in stukken. Verleden Woensdag is te Parijs een Manifest ontvangen van den Paus, geuagteekend Napels, 12. September 49, aan zijne welbeminde Onderdanen waarin hij hun eenige toezeggingen doet die hierop ncérkomcn 1°. Er zal te Rome een Staatsraad worden opgerigt. 2». Een Raad van toezigt over de finantiën. 3". De instelling der Provinciale Besturen wordt bevestigd. Zij zullen door den Paus gekozen worden uit de lijsten die hem de Plaatselijke Besturen zullen aanbieden. 4°. De Stedelijke Besturen zullen ten opzigte van hunne ver tegenwoordigers de meeste vrijheid genietenin zooverre zij niet strijdt met het Plaatselijk belang. 5°. Er zullen in het Regtswczen zoowel als in de Burgerlijke, Criminele en Administratieve Rcgtspleging hervormingen en ver beteringen worden gebragt. Daartoe zal eene Commissie door Z. 11. benoemd worden. 6°. Eene Amnestie wordt toegezegddie volgens de bij dit Manifest gevoegde nota van de drie Kardinalen die op dit oogen- blik in den naam van den Paus te Rome het bewind in handen hebben zich uitstrekken zal tot alle politieke misdadigers in de Pauselijke Stalen waarvan uitgezonderd zijn 1°. De Leden van het Provisioneel Bestuur. 2°. De Leden van de Consliluëerende Vergaderingdie aan de beraadslagingen deel hebben genomen. 3°. De Leden van het Driemanschap cn van het bewind der Republiek. 4°. De Hoofden van de Militaire Corpsen. 5°. Allen die reeds eenmaal bij .vroeger gelegenheden vergif fenis ontvangen en dus hun woord gebroken hebben. 6°. Eindelijk zij, die behalve Staatkundige misdrijvenzich ver grepen hebben aan andere misdadendie in de termen der Straf wet vallen. 's HAGE. De verwikkelingen tusschen Z. M. en den Graaf van Hylandt hebben een zoodanigen keer genomen, dat er vooreerst geen hoop op herstel bestaat op eene hcrccniging. De Graaf, die thans zijne aanzienlijke betrekkingen van Hofmaarschalk en Luitenant der Dragonders heeft verlorencn bovendien naar men zegt geen fortuin bezit, in verhouding tot zijn geboorte en stand, is in den nacht van Zondag op Maandag naar Frankrijk vertrokken. Zijne vrienden brengen hulde aan de grootheid van karakter, die hij daardoor heeft aan den dag gelegden zij prijzen de opof feringen waartoe hij naar het ontstaan der oneenigheid is in staat geweest. Daarentegen meerven de voorstanders van Z. M. dat er onderscheid bestaat tusscben een Koning cn een Edelman en dat een Koningzelfs al wilde dit de goedhartigheid, die meestal volgt na opwellingen van drift, door eene te groote toenadering van zijn kant zijne waardigheid uit het oog zou verliezen. Volgens een doorgaans wél onderrigt Duitsch Dagblad, zoude laalsLclijk door de Oostenrijksche Regering het volgende plan lot voorloopige regeling van de Duilsche aangelegenheden voorgedragen en thans het onderwerp der te Berlijn gevoerde onderhandelingen zijn al) Dc Duitsche Regeringen verstaan zich met elkander en met den Rijks Stedehouder omtrent de instelling van een nieuw centraal Bewind, hetwelk door Oostenrijk en Pruisen wordt uit geoefend, en wel tot den 1. Mei 1850. 2) Het doel dezer lijdelijke schikking is het behoud van den Duitschcn bond, als eene onontbindbare vcreeniging van alle Duitsche Staten. 3) Gedurende het interim blijft het aan de afzonderlijke Staten overgelaten om zich ten aanzien van de aangelegenheid der Duitsche Staatsregeling met elkander te verstaan. 4) Bijaldien die Staatsregeling hij den afloop van het interim niet tot stand gekomen mogt zijn dan zal er omtrent het langer bestaan van het nieuwe centraal Bewind nader heslist worden. «5) Eene Rijks-Commissie, bestaande uit vier Leden waarvan Oostenrijk en Pruisen ieder twee benoemen, is, onder voorzit terschap van Oostenrijk, belast met de leiding der aangelegen heden, welke vroeger aan den cngcren raad der voormalige Bondsvergadering waron opgedragen. De overige regeringen vaar digen gevolmagtigden bij deze Commissie af. 6) De Ilijks-Commissie is alleen jegens hare Committenten verantwoordelijk. a 7) Zoodra de toestemming der Regeringen tot de bovenstaande voorstellen gegeven is, zal de Rijks-Stedehouder zijne waardigheid

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2