De Hoofdcommissie tot het oprigten van een Metalen Standbeeld ter eere van Laurens Coster heeft bekend gemaakt, dat zij met den Heer Roijer in onderhande ling is gelreden, niet dit gelukkig gevolg, dat zij dien Kunstenaar het vervaardigen van het groole model heeft opgedragen en dat de eerste hand aan het werk gelegd is. De Commissie doet tevens een nieuw beroep op de medewerking barer Landgenootenwelke medewerking zij niet kan ontberen, zal bet model, de werkplaats des Meesters verlatende, in metaal worden overgebragt, en het denkbeeld alzoo worden verwezenlijkt, hetwelk, eenmaal geopperd, door het gansche land weerklank vond. Is het jagen in eene verhuurde en af'gepaalde jagt zonder permissie van den huurder, een volgens de Wet strafbaar feit? Deze voor de jagt allerbelangrijkste vraag is ontkennend beantwoord door den Hoogcn Raad, bij arrest van den 30. October j.l. Men acht het niet overbodig te herinneren, dat de guldens, die het jaartal 1340 voeren, koers zullen houden en door een ieder kunnen aangenomen worden. 's HERTOGEN BOSCH7. Nov. De lieer M. van Maaren Aannemer alhier, die bij de ramp van 28. October zoo deerlijk gekwetst werd, is in den nacht van Zondag op Maandag 1.1. overleden. Hij is het elfde slagtoffer van dit betreurenswaardig ongeluk. Wij vernemen dat de vrouw van II. van den Braak van Harenwelke laatste bij het springen der stoom boot op 28. Oct. omkwam, ten gevolge eener ontijdige bevalling van twee kinderen, overleden is. Deze onge lukkige vrouw mag dus ook onder de slagtoffers dier ramp gerekend worden. De Noord Brabander logen straft echter dit beiigt, tot onze blijdschap. Een Belgisch Blad ineldt de bijzonderheid, dat de mieren, bij welke men waargenomen heeft, dat zij, door hun instinkt geleerd, hunne eijeren in den herfst steeds in den grond brengen tot beneden de diepte, die de sterkste vorst in den volgenden winter bereiken zal ditmaal die eijeren anderhalf voet diep gebragt hebben, hetgeen dus, zoo de waarneming doorgaat, een zwaren winter zou voorspel len. In het Departement van Mayenne is een zonder ling voorval geschiedwaarmede de regter zal gemoeid worden. Een burgerwacht was ten gevolge van dron kenschap gestorven, zoo meende men althans. Twaalf man en een sergeant geleidden het lijk grafwaarts. De kist werd in de kuil gelaten, onder het g< bed des Priesters en het geknal van twaalf geweerschoten; doch toen de sergeant het laatste schot deed, kwam er een akelig gestcen uit de kist, dat de omtanders schrik aanjoeg. Dadelijk werd de kist opgehaald en het deksel losgebroken; toen zag men den beg ra ven e in een bloedig lijklakcn zich opbeuren. De linker zij was hem door boord door een kogel, dien den sergeant vergelen had uit het patroon te nemen, en hij eischt nu eene schade vergoeding van dengene, wiens verzuim hem redde van eene ontijdige begrafenis. AinstCour.) Te Baden zijn de buitengewone krijgsgerigten op geheven. De gewone, gerigten zouden in den loop dezer week hunne zittingen heropenen. Do staat van beleg in het groothertogdom is weder voor eene maand verlengd. In de omstieken van Potsdam hield zich, op eene afgezonderde plaats, eene vrouw oidedig met de kunst van waarzeggen uit de kaarten, en misleidde bij her haling de onkundigen, van wien zij voor hare profetiën 2 grosschen ontving. Aangeklaagd bij de Regtbank al daar, werd zij vrijgesproken, op grond dat het niet be wezen was, dat hare bezoekers inderdaad aan die waar zeggerijen hadden geloofd. Thans heeft het hof van appèl dit argument verworpen en haar veroordeeld tot 6 maan den tuchthuisstraf en openbare tentoonstelling. Het schijnt thans zeker te zijn, dat Haynau in Hongarijë niet meer den Alva spelen mag. De algemeene kreet, die wegens zijne onmenschelijkheid door geheel Europa opsteeg, is eindelijk tot de Keizerlijke Regering doorgedrongen, althans uit Weenen wordt gemeld, dat in den Ministerraad besloten is, de doodstraf voor zuiver staatkundige misdaden in Hongarijë niet meer toe te passen. Een koerier is met dit berigt naar Pesth ver trokken. De processen zullen desniettemin ten einde gebragt worden. Ook zullen zekere cathegoriën gevormd worden, waaronder men de beschuldigden zal bevatten de uitwerking van dezen maatregel zal nagenoeg gelijk 6taan met eene amnestie voor minder gecompromilleerdcn. Aangaande de kwestie nopens de uitlevering der op Turksch grondgebied uitgeweken Hongaren verneemt men, dat de Porte zich verbinden zal, geene renegaten aan te stellen en alle vlugtelingen onder geleide uit Widdin naar Candia te laten vervoeren, en dat daar mede aan de zaak een einde zal worden gemaakt. De Keizer van Rusland heeft ter voorziening in de buitengewone uitgaven, door den oorlog in Hongarijë veroorzaakt, besloten tot eene nieuwe uitgifte van rijks schatkistbiljettenen wel ten beloope van 7 seriën, elk van 3 millioen zilveren roebels. De Opperbevelhebber van Hongarije, Generaal llaynau, is weder in Pesth aangekomen. Tot dusverre zijn in Hongarijë, na de executie van den Baron de Perenyigeene doodvonnissen ter zake van zuiver staatkundige misdrijven, voltrokken. Wat deswegens bepaaldelijk is of zal worden beslistis niet met genoegzame* zekerheid bekendmaar de misdaad van eenige Hongaren die te Güns ettelijke gevangene Croaten uit hunne kerkers hebben gehaald en die lie den, op de openbare straat, in koelen bloede wreedaardig hebben vermoordschijnt niet onder de bedoelde mis drijven te worden begrepen. Deze liedenten getale van twaalf, die sedert op Kufstein gevangen zijn gehouden, zijn dezer dagen van daar naar Güns teruggebragt aldaar teregtgesleld en gezamenlijk verwezen tot de straf des doods met den strop. FRANKFORT, 4. Nov. Te Bremerhaven wordt een huis gebouwd voor Landverhuizers, waarin 2700 personen geherbergd en 3000 gespijzigd kunnen worden. Deze zaak zal aan een streng toezigt der Overheid zijn onderwor pen die tevens de verplegingskostcn zal betalen. Het gebouw beslaat eene oppervlakte van 30,000 vierkante voeten is drie verdiepingen hoog en bevatbehalve tien zeer ruime zalen; waar voor goede ventilatie is gezorgd, ook aanzienlijke bergplaaten voor goederen, twee afgescheiden lazareths met ziekenzalenbad- en kraamkamers; waterbakken, welke de zalen en wasch- kamer van water voorzienen bij het ontstaan van brand elke ruimte onder water kunnen zetten; groote stoomkeuken eene kapel of kerk welke 300 personen kan bevatten; predikantswoning, gezelschapszaal, over dekte bazaar, enz. HAMBURG. Naar men uit Flensburg meldt, moet de vrede tnsschen Denemarken en Duitschland reeds gesloten, en zou de bekendmaking daarvan eerstdaags te verwachten zijn. De grondslagen zouden zijn: Een zelf standig Sleeswijk met eigen bestuur, leger, finantiën landdag enz., mei Hulslein alleen verbonden door een gemeenschappelijke!! Stedehouder, de Universiteit en Hof van Appél terwijl de Ministeriele Departementen voor de beide Hertogdommen afgescheiden zouden zijn, maar de vloot gezamenlijk met Denemarkendoch de Sleeswijkers niet genoodzaakt zijn, om bij de Decnsche Marine te dienen. De erfvolging zoude aan: eene nadere regeling zijn voorbehouden. Velen twijfelen echter, of men wel zoo ver gevorderd is. Dezer dagen heeft zich te Antwerpen een zonder ling geval voorgedaan. De Justitie meende iemand gevat te hebbendie beschuldigd was aldaar een moord te hebben gepleegdmaar in plaats van dezen bad men iemand anders gearresteerd, die met den bedoelden per soon zeer veel gelijkenis had en toevallig niet minder schuldig was dan deze. Hij was namelijk een geruimen tijd te voren bij verstek veroordeeld wegens het ver moorden zijner vrouwmaar had zich tot heden toe welen schuil te houden. Zaak van JEAN BAPTISTS DE LOEIL. Het Provinciaal Gereglshof in Zeeland heeft, in des- zelfs Zitting van den 25 October 1849, in zake van J. B. de Loeil, oud 58 jaren, wonende te Koewacht, beschuldigd van moedwiliigen doodslag zijner Echtgenoot F. van Petegiies, voorafgegaan van onwettige aan- en vast-houding van dezelve, gedurende den tijd van meer dan eene maand, gepaard met ligchamelijke pijnigingen na van de verklaringen van 47 getuigen en het verslag van 5 deskundigen te hebben kennis genomen, uitspraak gedaan bij het navolgend Arrest: Aangezien aan dezen Hove uit de onder cede afgelegde verklaringen van 39 getuigenin derzelver onderling verband beschouwd, en voorts uit de in judicio voor- gelezene processen-verbaal, door bevoegde autoriteiten opgemaakt, en eindelijk uit de opgaven en gedeeltelijke erkentenissen van den bcsch. zelvcn, de navolgende daad zaken en omstandigheden wettig en overtuigen bewezen zijn dat de besch., zoo niet vroeger, althans zeker reeds in den jare 1846, zijne huisvrouw F. van Peteghem slecht bejegend heeft, door haar te mishandelen, honger te laten lijden en de noodige kleeding te onthouden; dat hij reeds in dat jaar zijne vrouw nu en dan meestal opgesloten heeft gehouden op het zoogenaamde kelder kamertje, zijnde een vertrekje, hetwelk het licht ontving

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2