èen bijvoegsel, niet grooter dan 15 vierkante palmen, wordt de helft berekend. liet port van gedrukte aan kondigingen, enz., bedraagt 2 Cents voor ieder vel. De post belast zich niet met het overbrengen van geldspe ciën edele metalen of kostbaarhedenmaar hiervoor zijn op alle postkantoren postwissels te bekomen. In wel onderrigtte kringen deelt men mededat Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Nederland wel is waar niet zal verlaten, doch dat zij niet meer naar den llaag met der woon zal terugkeeren. Zij zal er alleen Boschlust het buitengoed van wijlen Prins Alexanderbehouden en zij heeft op dat landverblijf eene kapel laten bouwen om er hare Godsdienstoefeningen te kunnen waarnemen als zij zich voor eene enkele maal in de nabijheid der Residentie zal bevinden. De Koningin-Weduwe is erover verontwaardigd dat het kasteel Soestdijk't welk een geschenk was van het Nederlandsche Volk aan haar Echtgenoot den Kroonprins der Nederlanden na de lieuchelijke overwinning bij Waterloo, nu publiek aan den meest biedenden zal worden verkocht. Zij acht daardoor de Natie zoo wel als de Nagedachtenis van haar Echtgenoot beleedigd en daarom wil zij zelf dat kasteel Soestdijk koopenopdat zulk eene nationale herinnering niet in handen van vreemden overga. (Zondagsbl.) Naar wij uit eene goede bron vernemenheeft Zijne Exc. de Minister van Dinnenlandsehe Zaken, de lieer J. R. Tlwrbeckevoor het Iloogleeraaraiubt in de regten hetwelk hij in Leijden bekleedde, dezer dagen officieel bedankt. Tevens kunnen wij aan onze Lezers mededeelen dat Zijne Exc. bij het aanvaarden zijner betrekking als Minister niets bedongen heeftzoo hij eenmaal zijne portefeuille aan een ander moet overge ven. Daar dit in den laatsten tijd wel eens plaatsgreep, merken wij dit onvoorwaardelijk aannemen eener por tefeuille als een gunstig verschijnsel op, dat op meer kloeke daden hoop geeft. Zondagsbl AMSTERDAMden 23. Nov. De Ileer Bruno Tideman alhier heeft in het belang van landverhuizers het volgende bekend gemaakt k The truc Netherland Society te New-Yorkeene Ver- eeniging, daargesteld, oin belangeloos den Nederlandschcn landverhuizer, die te New-York aankomt, met raad te dienenheeft noodig geacht (bij het ontslag van den Heer Lauer als Agent) voorloopig geen Agent te benoemen. Den landverhuizer wordt aangeradendadelijk bij de aankomst zich te begeven aan het adres van den Voor zitter der Sociëteit, den Heer Planten, in Willianistreet N°. 224waar hein kosteloos de verlangde inlichtingen zullen gegeven worden. Als wegwijzer vertrouwe hij nie mand, dan de Policiedienaarsdie eene groote ijzeren star op de borst dragen. T1EL26. Nov. Heden namiddag had alhier een ongeluk plaats dat de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. Tegen den wil des veermanswerd een met 10 personen overladen bootje aan de reeds volle gierpont, met een touw vastgehecht. Eenige der zich in de boot bevindenden hielden zich aan de pont vast, doch op eens sprongen 7 daarvan in dezelve, waardoor het ranke bootje zulk een schok ontving, dat het op zijde vielen de drie; overgeblevenen waaronder twee vrou wen in de Waal stortten en aan de golven werden prijsgegeven. Met den meest mogehjken ijver en inspan ning werd, van verschillende zijden, hulp geboden, die met den heerlijksten uitslag bekroond werddaar het aan IV. van Damli. J. van DamJ. de Beil (J. ran EgtnondII. Engel en ZoonP. Vos en II. Veldman gelukt is, de drenkelingen die reeds een tamelijk eind waren voortgedrevente redden. De ge redden werden in het gebouw Belle Vue ingebragt, alwaar hun eene liefderijke verpleging ten deel viel. Vrijdag, 23. Nov., had te Zierikzee, het volgende plaats, dat op nieuw helder doet uitkomen, hoe onbil lijk de ambtenaren dikwerf in de uitoefening hunner betrekking zijn, en welke baatzuchtige bedoelingen zij bij hunne zoogenaamde pligtsvervulling, veelal op'toog hebben. De Directie der Stoomboot Stad Zierikzee, eene nieuwe lading steenkolen ontvangen hebbende, wenschte, alvo rens dezelve in hare gewone bergplaats te lossen, een restant van ongeveer 100 mud kolen van vroeger inslag, daar nog aanwezig, naar eene andere bergplaats over te brengenten eiude dezelve voor consumlie te laten dienen. Daar echter deze kolen, als oorspronkelijk voor de dienst der Boot zelve bestemd zijnde, de gewone regten niet betaald haddenbegaf de gemagtigde der Directie, die geen het minste denkbeeld van sluiken koesterde, zich vooraf naar het kantoor van den Heer Rijks Ontvanger, ten einde ZEd. van het voornemen der Directie te verwittigen en verlof tot het transporteren te erlangen, welk verlof hem dan ook verleend werd, onder verpligting de opmeting in tegenwoordigheid van twee der Hijks-Ambtenaren te doen plaats hebben. Spoedig werd nu een begin met de uitvoerig gemaaktdoch zie, naauwelijks ^yn een 30lal mudden overgebragt of daar verschijnt de Sted. Com. 11. v. d. Have, en schorst de dragers in hunne werkzaamhedendeze wenden zich nu tot hunnen lastgever en aan dien wordt, op zijne vraag: waarom de dragers belet worden voort te gaan? door den Commies geantwoorddat van deze kolen geene aangifte bij het Stedelijk Octrooi was geschied. De Gemagtigde der Directie, die nu het verzuim inzag, een verzuimzooveel te meer vergefelijkomdat de geëmploijeerden der Boot in die betrekking nimmer iets met de Stedelijke Ambtenaren te maken hebben noodigde van der Have vriendelijk uit zich nog in den kelder te begevenvan de twee daar zijnde Rijks-Atnb- lenaren (immers zeer respectabele en geloofwaardige personen?!) het getal der reeds vervoerde mudden op te nemen en overigens bij de verdere opmeting tegen woordig te blijven, zijnde dan, zoo hij meende, alles weder op orde en het verzuim volkomen hersteld. Dit mogt echter volstrekt niet geschieden. Commiezen hebben in den regel een heel scherpzinnig verstand en beschou wen de zaken met gansch andere oogen dan een gewoon burger mensch, en AI. van der Have is al een bolleboos. Proces-verbaal zou er gemaakt worden. Schikken? o, dat was niet mogelijk, en de Directie had het liefelijke vooruitzigl, bij eene strenge toepassing van de letterlijke bepaling der Wet eene geldboete van eventjes ƒ500 te kunnen betalen. Doch wie betaalt nu voor zulk een nietigheid gaarne ƒ500, zoo lang er nog iels tegen te doen is? Na veel heen en weer loopen, het aanhooren van een vracht complimenten van de snoevende Commiesen en meer dergelijke aardigheden, die inwendig het bloed doen koken, mogt het de Directie gelukken tegen beta ling eener som, van ƒ6, te transigeren en alzoo de zaak uit de wereld te maken. [Zoo lang zulke omstandigheden nog in een land kunnen plaats hebben, waarbij de eerlijke burger een slaal der willekeurigste Belastingswetten en Ambtenaren is, achten wij het eene bittere spotternij van vrijheid te spreken. Mogen wij in dit opzigt waarlijk meer vrij worden! Het voornaamste wat ons nood doet!] (T. iV.) Het volgende verschrikkelijke voorval wordt berigt uit Namen, d.d. 12. November: Gisteren ten half 5 ure vertrok een spoortrein met 400 personen, die eene kaatspartij te Chalelet gingen bijwonen, van hier naar Charleroi. Op eenigen afstand van dat stationbij de brug over het kanaalliet de Conducteur de stoomfluit hooren; doch geenerlei sein werd gegeven en den baldie aantoonde dat de weg vrij was, zag men niet hijschennogmaals floot hij, maar even vruchteloos, weshalve hij den trein veel lang zamer deed loopen en ten slotte stilstaan; toen klom hij af en ging te voet naar het stationwaar hij den ongelukkigeu Spoorwegwachler op den grond vond lig gen, in zijn bloed badende, door een dolk getroffen en aan het hoofd verscheidene kneuzingen vertoonende, die, blijkbaar door een slomp werktuig waren toege- bragt; de rails waren daar voor het grootste gedeelte los gemaakt en afgeligl, en hielden nog slechts aan eenige schroeven vast. De Spoorweg wachter, schoon zwaar gekwetst, heeft eene verklaring dienaangaande kunnen afleggen; hij verhaalt, dat hij booswichten gezien had, die met hamers, welke met linnen omwonden waren (waarschijnlijk om minder gerucht te veroorzaken), aan de rails werkten; ijlings nam hij het signaal weg, dat aantoonde, dat de baan vrij was, en liep toen naar de kwaaddoeners om hen aan te houdenwaarop zij hem de genoemde wonden toebragten en vervolgens de vlugt namen. Zoo gemelde Conducteur niet zulk eene groote voor- zigtigheid in acht had genomenzou deze geheele trein in het water zijn gestort, en zou men een onheil, gelijk aan dat van Fampoux, te betreuren gehad hebben. In weerwil van de ijverige pogingen der justitie om de daders op te sporen van de poging tot misdaad op den spoorweg van Namenis het haar tot nu toe niet gelukt. De Wachter wiens moedig gedrag het ongeluk heeft voorkomenis thans buiten gevaar. BRUSSEL25. Nov. Men zag met groote belangstelling de voordragt te gemoet der begrooting van Oorlog, omdat men eindelijk tot eene definitieve en zuiniger vaststelling derzelve hoopte te geraken. Deze verwachting is niet dan ten deele vervuld: het totaal der nu voorgedragene uitga ven voor Oorlog, bedraagt 26,792,000 fr. dat is slechts 300,000 fr. minder dan het bedrag der voor de loopende

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2