NIEUWSTIJDINGEN. bewoners er eene broodwinning van maken met op hunne velden hazen en patrijzen aan te fokkenzonder dat de de bijzondere jagtliefhebbers of eigenaars er door lijden. Er kan eene billijke vergoeding gevonden worden, zonder dat de edelste, de mannelijkste uit spanning behoeft, vernietigd of afgeschaft te worden. Doch de Staat zorge dat de landbewoner tegen schade beschermd en de eigenaar of liefhebber van de Jagt in zijn regt gehandhaafd wordt: eene wijze Wetge ving kan beider belang zeer goed vereenigen. Het is en zal altijd eene belangrijke regtsquaestie blijven of wild gedierte, dat niet bepaald gezegd kan worden zich uitsluitend op den jagtgrond van Jonker A. of Mijnheer B. zich op te houden niet door iedereen op wiens belendende gronden het schade aanrigt mag gedood worden. Blijftgelijk het helaas van ons tegenwoordig kiesstelsel niet anders dan te ver wachten is, de adelijke en behoudende partij haren invloed behouden dan zal ook ons middeleeuwsch jagt- stelsel wel blijven bestaanmaar krijgendat God geve, eens de gematigde vrienden des Volks de over hand dan zullen vele willekeurige en drukkende Wetten op de Jagt worden afgeschaft en de arme heibewoners ten minste voor eenen enkelen haas of konijn niet meer vervolgdbeboet en gestraft worden. AMERSFOORT. Uit de aan het hoofd dezer staande Publicatie vernemen de Ingezetenen dezer Stad, dat de Begrooting ter inzage ligt. Aan den Uitgever der Bode i3 goedgunstig toegestaan er copij van to mogen nemen zoodat hij in een volgend nommer dezelve in zijne kolommen ten gerieve van een ieder zal opnemen. Donderdag 17 dezer, zal er alhier in het locaal voor het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeeneene Zang gehouden worden voor lleeren en Dames. De spreekbeurten zullen vervuld worden door Mr. N. E. Zegers Feeckens' en IV. J. van Bommel van Floten. De laatste met eene bijdrage. Bij besluit van Z. M. is benoemd tot Ontvanger der Directe Belastingen te Scherpenzeel D., Toewater, thans Ontvanger te Hoevelakenterwijl het kantoor aldaar wordt opgehevenen, wat de ontvangsten betreft, ingedeeld bij dat van Nijkerk. Z. M. heeft ter vervulling der vacaturen in de onderscheidene Kerkelijke Collegicn der Hervormden met 1. Januarij 1850 ontstaan, benoemd: tot President van het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht, voor het jaar 1850, Ds. L. Merens.Tot Leden en Secundi van het respective Provinciale Kerkbestuur en mitsdien tevens tot Piaeses en Assesoren van het Klassikaal Bestuur van Utrecht: voor de Klassis van Utrecht, tot Lid L. Merens tot Secundus J. F. Wetterals Prov. Ouderling, tot Lid Mr. J. G. J. Baron van Ittersum, tot Secundus J. J. Bnrgerhoudt. Te Utrecht zijn in het jaar 1849 geboren 833 zoons en 803 dochterste zamen 1636 kinderen over leden 1365 personen van het mannelijk en 1453 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 2818, waaronder begrepen 97 doodgeboren en 20 personen in het groote Rijks-hospitaalgehuwd 442 paren. Gedurende het jaar 1849 zijn op de Hollandschen IJzeren Spoorweg vervoerd 906,632 personenen is daarop ontvangen eene som van 943,45661 Op den avond van 31. Dec. heeft er ouder de gemeente Heemstede een verschrikkelijk voorval plaats gegrepen; twee vaders van talrijke huisgezinnen twist met elkander gekregen hebbende, (naar men zegt over de geringe som van twee guldens,) zijn met elkander handgemeen geraakt, met het noodlottig gevolg, dat een van henhet slagtoffer is geworden van zijne tegen partij; want, na op den grond geworpen te zijn en eenige trappen op de borst te hebben ontvangen, is hij onmiddellijk overleden. De ongelukkige misdadiger is den volgenden morgen gevankelijk te Haarlem hinnengebragt. GRONINGEN, 7. Jan. Het wintervermaak der kin deren om elkander in schuifsleden te schuiven, had gisteren namiddag alhier treurige gevolgen kunnen hebben. Drie kinderen van 6 a 7 jaren waren met eene Êchuif'slcde op de Poelepoortenboog, om die van de helling der boog te laten loopen. Een der kleinen zat er in, en twee waren er achter, toen een van deze laatsten de slede een stoot gaf en haar los liet, waar door het andere kind, een meisje van 6 jaren, haar niet kunnende houden, met de slede en die er in zat van den hoogen wal in het loopende diep viel. Aan twee personen, Geert de Boer, koopmanszoon, en Wil lem Helder, verwersknecht, wonende daar in de nabij heid, heeft men het te danken, dat de kleinen van een gewissen dood gered, en aan hunne ouders, schoon gekwetst aan hoofd en ledematen, levend zijn terug gegeven. De schrik der ouders was zeer groot, te meer daar even te voren de kinderen nog voor het huis lie pen spelen. Nog een dergelijk ongeval had gisteren namiddag bij de Rijtemakersrijge alhier plaats, waar een 6jarige knaap met zijn sleedje van den wal in het diep vielmaar gered werd door den turfschipper K. S. Schuring; terwijl heden middag nogmaals twee kinderen, broertje en zusje, op gelijke wijze bij de Kijk in 't Jatsboog in de haven zijn geraakt, doch ook tijdig er weder uitge haald, en wel door schipper P.H.Fomp.Wij hopen, dat deze herhaalde ongelukken zullen uitwerken, dat de ouders op hunne kinderen een meer streng toezigt houden, en vooral ze ernstig zullen waarschuwen tegen vermaken van zoo gevaarlijken aard. De diligence van Meppel op Leeuwarden is bij Akkrum omgevallen ten gevolge de gladheid van den wegvereenigd met een overmatigen bovenlast. Geluk kig heeft men daarbij geene ongelukken te betreuren. Nu het vervoer te water gesloten is, worden de dili gences met allerhande vrachtgoederenvooral gest geheel overladen; deze worden meestal bovenop gepakt, en het is ligt te begrijpen dat wanneer een dusdanig zwaar beladen wagen bij de tegenwoordige gladheid der wegen op den in het midden verheven straatweg naar de zijden uitgelijdt, en in ziju vaart den kant van den berm raakthij dan bijna onvermijdelijk moet kantelen. Het is onvergefelijk het leven der passagiers aldus in de waagschaal te stellen. De ondernemers van diligences, al worden zij ook niet door hendie daarop moeten toezien gedrongenoin de bepalingen van het Konink lijk besluit van 1829 op te volgendienden in hun eigen belang meer bezorgdheid voor de veiligheid der passagiers te hebben. De diligenceZaterdag avond Ie Assen aangekomen moet met 3 a 5 zware pakken gesten bovendien met eene aanzienlijke hoeveelheid pakgoed bovenop beladen geweest zijn. De Limburger Dagbladen houden zich ernstig bezig met de nicer en meer veld winnende geruchten wegens onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Belgische Regeringen over den afstand van Maastrichtvoor 27 millioen francsen van het geheele afgestane gedeelte van den regter-Maasoever voor 50 millioen francs aau België. Een dier Dagbladen zegtdatop welke wijze dan ookeen vreedzaam einde gemaakt moet worden aan de onaangenaamheden waaraan de Hollanders in dat Hertogdom, zoowel wegens hunne nationaliteit, als uit hoofde der geloofsbelijdenis van de meerderheid hunner landgenoolen, dagelijks zijn blootgesteld. In België heeft de commissie tot herziening van het lijfstraffelijk wetboek haar rapport aan den Minister van justitie ingediend. Dit uitgewerkte stuk beslaat niet minder dan 37 pagina's van den Moniteur gelijk te stellen met een boekdeel van 200 pagina's in 8vo. De commissie is niet voor eene volstrekte afschaffing van de doodstraf, maar wenscht het toepassen daarvan te zien beperken tot de volgende zeven gevallen 1) aanslag op het leven des Konings2) moordgepleegd op den vermoedelijken erfgenaam der kroon3) moord met geleider lage4) moord aan ouders en grootouders; 5) moord bij vergiftiging; 6) moord ter bevordering van eenige andere misdaadof ter verzekering van straffe loosheid daarvoor; 7) moedwillige brandstichting, ge volgd door den dood van een of meer menschenwier aanwezigheid ter aangestoken plaatse den brandstichter bekend was. Wijders verlangt de commissiedat de voltrekking van. een doodvonnis niet meer in het openbaar, maar in eene bij het arrest aan te wijzen gevangenis zal plaats hebben ten overstaan van twee leden aan het hof van appelof van de regtbank van eenen officier van het openhaar ministerie, van den griffier van het hof van assises, van den directeur en den doctor der gevangenis, van een of meer geestelijken, en van ten minsten twaalf getuigenhet uur der strafvoltrekking zou overigens door het klokkengelui verkondigd moeten worden. FRANKRIJK. Eene misdaad waarvan de mensch- heid gruwt is iu dc gemeente St.Martin gepleegd, eene

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 2