N I E U W S T IJ D IN G E N. nr niet een kostelijke tijd verloopen die zoo nattig had kunnen worden aangewendWederom een bewijs dat vrome wenschen niet altijd gemakkelijk te ver- vullen zijn. Dezelfde Circulaire bevat eene zinsnede welke niet zeer vleijend voor het Bestuur dezer Stad is immers de sleüige verzekering van de Commissie dat als elk daartoe het zijne bijdraagthet Edel Achtbaar Be stuur dezer Stad geene bedelarij meer zal toelaten zoude vooral elders het denkbeeld kunnen doen ge boren worden dat het Bestuur zich den toestand der verarmden weinig aantrok. Hoezeer de bedoelde Commissie werkzaam is ge weest lot het bijeenbrengen van gelden ter daarstel- ling van een fondswaaruit de onkosten moesten bestreden worden blijft de uitslag dier pogingen aan het publiek onbekenden verneemt men van deze geheele zaak niets meer. De hoofdreden van dien tragen voortgang schijnt daarin gelegen te zijndat de leden het onderling niet eens kunnen worden omtrent de inrigting dier werkvereeniging en het soort van werk dat daarin zoude moeten verrigt worden. Schrijver dezes is door eene vriendelijke hand in de gelegenheid gesteld omtrent de overal gunstig be kende inrigting te Gouda volledige inlichtingen te geven terwijl door de Redactie dezer Bode hem welwillend eenige ruimte is afgestaan om die aan belangstellenden te kunnen mededeelen. Niet twijfe lende of èn de hier ter stede bestaande Commissie tot wering van bedelarij door Werkverschaffing èn het publiek, zullen die met welgevallen vernemen, ten einde bij nader aan te wenden pogingen tot verwe zenlijking van hun plan, het hun doelmatig toeschijnende uaaïvan over te nemen. Dezelve zullen tn de volgende Nos dezer Bode medegedeeld worden. AMERSFOORT, 6. Mei. L.l. Dingsdag avond verschafte de Zangvereeniging onder Directie van den waardigen van E ijken, Sen. vele Ingezetenen alhier eenen genotvollen avond. Zoo wel de solopartijen als het choor in die Jahreszeiten voldeden aan aller verwachting. Ook de andere stukken verdienen alle lof. Jammer dat zoo menig liefhebber van de edele Zangkunst verstoken bleef dit Feest bij te wonen, daar het Commissaiissen behaagde slechts 2 toegangkaartjes te verleenen aan elk der Leden. Bij Besluit van 29. April j.l., N°. 3, heeft Zijne Majesteit tot Schoolopziener in het 3de School district der Provincie Utrecht, ter vervanging van wijlen den Heer H. G. Schluitcr, benoemd den Heer II. A. Ha melberg. L.l. Vrijdag arriveerde alhier de batterij Rijdende Artillerie onder bevel van den Kapitein Jhr. von Pestel sedert een jaar in 'sHage in garnizoen gelegen heb bende. Zoo-als vroeger plaats had, dat bij terugkomst eener batterij, eene andere vertrekt, geschiedde thans niet wijl het Z. M. behaagde, om het andere jaar de Vesting Artillerie te 's Hage in garnizoen te hebben zoodat het garnizoen alhier aanmerkelijk is vermeerderd en 't welk nog zeer zal vermeerdei en door de aan staande komst van een 140 Rekruten, die zich 3 maan den in de wapenen moeten oefenen. De aardappelen waren alhier 1.1. Vrijdag op de markt lot bijna ongeloofelijke lage prijs verkrijgbaar. Men heeft er gehad tot 0,50 (vijftig centen) de Nederl. Mudde. SOESTD1JK, 3. Mei. Heden middag arriveerde alhier Z. K. H. de Kroonprins van Zwedendie na een kort bezoek bij H. M. de Koningin-weduwe afgelegd te heb ben, weder naar 'sHage is teruggekeerd. Reeds Inkt het verblijf van H. M. vele bezoekers uit, hoewel het ruwe weder nog velen het huis doet houden. 's GRAVEN11AGE. Men verneemt dat de kraag en op slagen der univorm voor de vier regementen kavallerie bepaald zijn als volgt: 1ste regement, roode bies; 2de regent.kraag en opslagen geheel wit3de regem. kraag en opslagen geheel rood; 4de regem., kraag en opslagen geheel licht blaauw. Eenige dagen geleden kwam alhier in eene kroeg, in den omtrek van den Nieuwe-uilleg, een Jood binnen, om er zijne koopwaar uit te venten. In de kroeg zat een soort van Mijnheer, en levens waren er nog eenige sjouwerlieden, bij gelegenheid van het daar aankomen van kermiskramen. Naauwelijks had de Israëliet zich vertoond of de Mijnheer, die van dat soort was, die zich airs boven anderen geven, riep tot de aanwezige sjouwerlieden: «Kerels, wilt ge een borrel verdienen, smijt me dan dien smous eens op de straat.» En de sjouwerlieden verdienden den borrel met dat treurig gevolg dat de arme Jood weldra met eon zwaar gebro ken been op straat lag. Hij wordt thans verpleegd in het Gasthuis alhier. De beenbreuk was gecompliceerd en vertoonde aanvankelijk sporenrvan koud vuur, die door aanwending van al wat de kunst en de inensch- lievendheid vermogen, thans tot wijken is gebragt anders had het been moeten worden afgezet. Intusschen zijn de bedrijvers dezer baldadigheid in hechtenis ge nomen en daar de wond in geen een en twintig da genzal genezen zijn, zal de zaak crimineel worden. [Zond. Blad). In de Zitting van de Tweede Kamer der Stalen- Generaal van den 26. April heeft de Voorzitter berigt, dat door de Afdeelingen benoemd zijn tot hare rappor teurs voor het Wets-Ontwerp betrekkelijk de Grondwet tige goedkeuring van de ontworpen huwelijks-verbindtenis van Prinses H/ilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa der Nederlanden, de HeereuLuijben, van Heijden Reijnesteinvan WalchrenDirks en Boreel van Hoogelanden. Die Commissie heeft haar algemeen verslag op dat Wets-Ontwerp uitgebragten heeft de Vergadering be sloten onmiddellijk over dat voorstel te beraadslagen. Door de Regering is voorgeslagen daarin eene kleine wijziging te brengen, en het woord ff andalen, voorko mende in den considerans en in het eenig artikel der voordragt, te vervangen door Wenden. De Vergadering heeft daarop met algeineene (52) stemmen het Wets- Ontwerp aangenomen. De groote of zoutharingvisscherij voor den jare 1850, zal volgens Koninklijk Besluit aanvangen op den 10. Junij. In het Staatsblad N°. 15, uitgegeven den 26. April, is afgekondigd de nieuwe Wet op de brievenposten]de dagteekening voerende van den 12. April. In art. 35 van die Wet wordt bepaald dat zij in werking zal treden op een nader door den Koning aan te wijzen tijdstip. Onze Correspondent te Delft meldt ons het vol gende: ln de al'geloopen week had er alhier een aller- koddigst duël plaats tusschen den kantoorbediende II. en een gepensioneerd luitenandje B.die beiden door den drank verhit in eene herberg twist kregen en elkander uitdaagden op de pistool. Tot secondanten werden be noemd een sergeant eneen bleeker en tot strijdperk werd de tuin achter de herberg aangewezen. De secon danten laadden de pistolen maar vergaten de kogels, en het lot wees den ex-luitenant aan om eerst te schieten. Hij deed hetII. gaf een gil en stortte op den grond waarna de sergeant over hem heen bukte en uitriep: (terwijl hij den, zoo men meende, gewonde met een handvol fijn gewreven krijt het waas des doods op 't aangezigt teeki nde) God de kerel is zoo dood als een pier.» en waarop de luitenant het hazenpad koos. Eerst toen men hem had achterhaald en verzekerd, dat de kantourheld ongedeerd weder op de beenen stond en dat alles slechts aangelegd was om hen beiden voor hunne duëlsnorkerij eens beet te hebben, durfde hy geruster naar zijne woning terugkeeren. De rollen waren goed gespeeld. [Zond. Blad). Te Delftshaven kwam een Heer de straat langs, een hond bij zich hebbende, die de kat van zekere Jufvrouw doodgebeten heeft. De Jufvrouw heeft voor het kantongeregt schadeloosstelling geëischt, die haar ontzegd isop grond dat het onbewezen iswie de aanvaller was, de poes of de hond. Wij vernemen met belangstelling, dat aan den Hoogl. G. J. Hlulder te Utrechtde Leerstoel aan de Univer- sieteil te Stockholm zoude zijn aangeboden welke vroeger door den wereldberoemde!! Berselius bekleed werd. Wij zien er een blijk in, dat ware verdiensten onzer laudgenooten ook buitenlands worden erkend en ge waardeerd. GRAVE. De Koninklijke maréchausseebrigade Box meer heeft heden in het dorp Cuyk een' kramer A. Binders uit Boxmeer, geviciteerd, en bevonden, dat

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 2