hij een aantal brievenbestemd voor partikulieren te Nijmegen, van Boxmeer naar Nijmegen wilde vervoeren. Men verzekertdat van dit feit dadelijk proces verbaal opgemaakt en aan den Officier van Justitie te 's Herto genbosch opgezonden is, welke ambtenaar op het onbe voegd en heimelijk vervoeren van brieven thans strenger dan immer doet toezien. BRUSSEL. Gisteren namiddag legen twee uur is de Hertogin van Orleansmet hare beide Zonenna te Aken overnacht te hebben, over Luik te Mechelen aan gekomen. Een twintigtal personen omringde aan het station van den spoorweg in eene eerbiedige en deel nemende houding het Rijtuig, waarin de Vorstelijke Personen zaten. De Hertogin liet het glas van dat Rijtuig vallen, en vroeg of de Koning en Koningin der Belgen reeds daar waren of spoedig komen zouden. Dezen lie ten zich niet lang wachten, maar kwamen eenige mi nuten later met den spoortrein van Laeken aan. Weder zijds verliet men de Rijtuigen en eene hartelijke omarming der beide Vorstinnen volgde, terwijl de Koning de hand zijner Schoonzuster met geestdrift drukte. Gezamenlijk hebben zij de reis naar Ostende voortgezetalwaar de beide Vorstinnen zich naar Engeland zouden inschepen, om Claremont te bezoeken alwaar haar Schoonvader Louis Philippe haar met verlangen te gemoet ziet. Al de kinderen en kindskinderen zullen zich dan bij den onttroonden Koning bevinden. Ooggetuigen zeggen dat de Hertogin die een zwart kleed, en hoed van grijs krip met zwarten voile droeg, een gezond voorkomen en niets van hare vroegere min zaamheid en bevalligheid verloren had. De graaf van Parijs, nu ruim elf jaren oud, heeft een kalmer en stiller voorkomen dan zijn tienjarigen broeder. In het gevolg der vorstin bevindt zich ook de heer Boismilon de voormalige leermeester en bestendige vriend des hei togs van Orleans. In de omstreken van Luik staan de vruchtboomen zoo als abrikozen-, perziken-, kersen-, appel- en peren- boomen, dit jaar alle gelijktijdig in bloei, dat een zeer schoon gezigt oplevert. Nader is gebleken dat door het instorten van de brug te Angers 223 menschen gedood en 1 IS gewond zijn. BERLIJN. Dezer dagen werd te Leipzig door een' Engelschman de proef genomen met eene door hem uitgevonden vliegmachine en vloog hij tol bewondering van duizende bijeengezamelde toeschouwers van den St. Thomastoren naar den Slottoren. Men schrijft uit Slraalsuud dat de haringvangst sedert eenige weken zoo overvloedig wasdat de aan gevoerde massa's door de consumtie, rookerijen en kake- rijen niet konden worden opgenomen, waardoor menige arme visscher voor eene rijke vangst ter naauwernood een sober dagloon ontving. Men verkocht tachtig haringen voor 6 cent, en dan nog met moeite. Een reeder te Straalsund ontving dezer dagen uit San Francisco in Californië voor eene lading nagenoeg de volle waarde van het afgezonden schip. De kapitein van dien bodem had te Valparaiso 4000 eijeren voor 50 Spaansche daal ders gekocht, en ze te San Francisco weder verkocht voor '750 zegge zeven honderd vijftig stukken van ge lijke waarde! De Oostenrijksche Regering heeft thans de veror dening afgekondigd tot regeling der betrekkingen tus- schen de R. K. Kerk van Oostenrijk en den Staatvan welke de hoofdbepalingen reeds bekend warennamelijk: opheffing van het regt van placet-, onaf hankelijkheid van de Kerk in het beheer harer goederenhet regt der Kerk om te voorzien in de kerkelijke tucht en de be noeming harer dienaren; de benoeming van de bisschop pen door den Keizerbehoudens bevestiging door den Paushet regt van de Kerk om hare geestelijken in hunne dienst te schorsen en hun kerkelijke straffen op te leggen de verpligting der burgerlijke Overheidom daar, waar de meerderheid de R. K. Godsdienst belijdt, de kerkelijke feestdagen te doen vieren. Opmerkelijk is in deze bepalingen (zegt de Nederlander de naar veler oordeel al te groote en voor andere kerk genootschappen onbillijke vrijgevigheid, waarmede de ver langens der R. K. Kerk worden ingewilligd. In de toe lichting, welke de Regering bij die verordening gevoegd heeft, wordt het volgende beginsel op den voorgrond geplaatst: «De Katholijke Kerk berust op de vaste over tuiging, dat zij niet alleen haar geloofs- en zedeleer, maar ook de grondtrekken harer inrigting door Godde lijke openbaring ontvangen heeft; zij kan daarom niet gelijk andere genootschappen, hare eigene wetten wille keurig veranderen. Elk staatsbestuur, dat zijne betrekking tot de Katholijke Kerk wenscht te regelenmoet der halve die wetten erkennen. Volgens berigten uit Rome is de eerste zorg van Paus Pi us IX. na zijne intrede in Romegeweesthet teekenen van een bevelschrift, waardoor het oprigten van een standbeeld ter gedachtenis van den Heer Rossi op het plein van het kapitoolwordt vastgesteld. SPANJE. Te Madrid heeft een hofkabaal het bestaan van het Ministerie Narvaez in gevaar gebragt. De echt genoot der Koningin, don Francisco d'Assisinaijverig op het schier onbeperkt gezag, dat Generaal Narvaez met de Koningin-moeder ten hove voertzocht bij de Koningin eenige besluiten door te drijvenwaartegen Narvaez zich verklaard had en die de aftreding van het Ministerie zoude hebben ten gevolge gehad. De Koningiu heeft het echter, na raadpleging harer moeder bepaald geweigerd en aan het kabinet de hernieuwde verzekering van haar volle vertrouwen gegeven en de Koning ziende, dat hij onderdeed, heeft zich, althans uiterlijkmet Narvaez verzoenddoch de partij der geestelijkheid (en zeker bij name 's Konings biechtvader, pater Fulgencio) en der absolute regering, die hem als werktuig gebruikt, zal wel bij de eerste gelegenheid hare pogingen en kuiperijen vernieuwen tot omverwer ping van een Ministerie dat wel is waar tot handhaving van orde en rust soms willekeurige maatregelen heeft genomenmaar over het geheel en zooveel de eigen aardige staat van zaken in Spanje toelaatde constitu tionele regering in stand houdt. De bijzonderheden van dezen hoftwisl worden verschil lend verhaald en in de Madridsche nieuwsbladen ook niet onpartijdig voorgesteld. De Loudensche Timesdoor gaans juist onderrigt van hetgeen te Madrid voorvalt- behelst het volgende berigt uil Madrid van den 28. dezer', «Don Francisco d'Assisi, de gemaal der Koningin,: sedert lang ontevreden over den weinigen invloeddien hij ten hove en in de staatszaken heeftwilde van de aanstaande bevalling der Koningin gebruik maken om meer gezag te verwerven hij drong er op aan dat er een regent zou worden benoemd voor het mogelijke geval dat de verlossing van fl. M. niet gunstig afliep en meende dat hij zelf de naaste was om die betrekking te vervullen. Narvaez verklaarde zich tegen de benoeming van een' Regent. Toen dreigde de Koningverzekert men Madrid te verlaten ten einde bij Hr. Ms. bevalling niet tegenwoordig te zijn. Na alle middelen van overreding uitgeput te hebben om hem van dit besluit af te bren gen werd een Ministerraad gehouden waarin besloten werd zich met geweld tegen 's Konings vertrek te ver zetten. Dien ten gevolge werd aan de Koningin kennis ge geven dat haar gemaal in arrest moest worden gesteld. Schildwachten werden geplaatst aan de deur van zijn vertrek en de Koning bleef 4 uren arrestantna ver loop waarvan hij toegaf, en 's avonds zag men hem, als blijk van verzoening, met de Koningin en hare moeder in een open rijtuig door de openbare wandel plaats, het Pradrorijden, terwijl het rijtuig van Narvaez op korten afstand volgde. (Gron. Cour!). Het Spaansche Regeringsblad behelst het wetsont werp tot regeling der Spaansche Staatsschuldhetwelk door het Departement van Finantiën aan de Commissie voor de Staatsschuld tot onderzoek is voorgelegd, liet ontwerp houdt in dat al de vorderingen ten laste van den Staat, in eene of andere klasse der Staatsschuld behoorende, uitgezonderd de reeds bestaande binnen en buitenlandsche .3 pCts. fondsenzullen worden gecon verteerd in 3 pCts. fondsen uitgegeven aan toonder of in inschrijvingendie overgedragen kunnen worden naar keuze der belanghebbenden. Ook wordt van dezen maatregel de schuld uitgezonderdvoorvloeijende uit verdragen met vreemde Mogendheden. De conversie zou plaats hebben op den voet van 33J pCt., dat is met vermindering van het te converteren kapitaal tot een derde; wordende de 5 pCt. berekend op den voet van 100 pCt.de 4 pCt. van 80de verschenen coupons der werkelijke schuld, der biunenlandsche 5 en 4 pCt.. naar den gemiddelden koers der biunenlandsche 5 pCts. gedurende 1849 en de lijfrenten op den grondslag der 5 pCts. De in 1831 te Parijs uitgegeven uitgestelde schuld zal insgelijks op dezelfde grondslagen als de passieve schuld kunnen worden geconverteerd. De rente van het nieuwe fonds zou den 33. Junij en den 31. Dec. van elk jaar in Spanje worden betaald. De buitenlandsche fondsenhouders zullen zeker met kracht opkomen tegen een voorsteldat hunne bij de conversie van 1834 reeds zoo zeer verminderde schuld vorderingen weder met twee derde zou verminderen.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1850 | | pagina 3