Buitenland. Binnenland. er over eens zijn, dat die hande lingen ongepast waren, ontving hij daarop zeer terecht een korte terecht wijzing van de zijde der hoeren Mr. Ileyligers en van Esveld, die bovendien van oordeel waren, dat. hij dingen-in den Raad had gebracht, die er volstrekt niet thuis behoorden. Ook nu had de heer Ivlebcr o.i. „met spek geschoten"; want ware er een grein waarheid in zijn bewering, dan hadden de feiten geheel anders moeten ver loop en. Toen beproefde de heer Kleber zijn figuur te redden door de minder lief lijke dan verdachtmakende voorstelling aan het antwoord te geven, dat B. en W. althans de houding der ambtenaren niet hadden willen vergoelijken," maar de heer van Esveld sneed hem de pas af door te zeggen, dat er hierbij „niets viel te vergoelijken!" De lieer Jorissen trachtte nog te be- toogen, dat de politiek in de Ambachts school was gebracht, waarop de wet houder Celossc hem ter snede ant woordde, dat dit toch wrel wat erg Jn 's blaue liinein" wras, omdat de heer Celossc zelf alle bedoelde vergaderingen bijgewoond had en geen enkel woord over politiek daar had hóoreii uitspreken. Wij ineenen nog wel eens gelegen heid te zullen hebben, om op dit ge deelte van de peroratie, des heeren Jorissen terug te komen en willen daarom thans volstaan met de verzekering, dat liet door hem bedoelde raadslid, n.o.m., niets anders heeft ervaren dan de nood zakelijke gevolgen van de werken, die hij zelf heeft gewrocht. De poging des heeren Jorissen, om in deze zaak de gemeentelijke subsidie te betrekken, welke de Yerceniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" ontvangt en waarvoor, zoo als de lieer van Esveld terecht opmerkte, do gemeente waar verkrijgt," getuigde van weinig schroom in de keuze der middelen door zijne partij aangevoerd in haren strijd ter zake van de Ambachts school. Onze rubriek „Buitenland" willen we aanvangen met een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het jaar 1903. Du it sell land is in 1903 rijk ge weest aan merkwaardige voorvallen. Talrijk zijn de bezoeken die Wilhelm II bracht aan en ontving van vorstelijke vrienden. Opmerkenswaard daarvan voor al, is het bezoek aan Kopenhagen, waai de keizer werd voorgesteld aan den bekenden Sociaal-demokratischen bur gemeester Jensen, die daarbij wijzer standpunt innam dan zijn Duitsche par- tijgenooten. Hadden deze wat minder vrees, om met „het Ilof" in aanraking te komen, getoond, de lieelc kwestie van het ondervoorzitterschap van den Rijksdag door Bernstein en Yollmar op het tapijt gebracht, zou niet zoo'n ge weldige botsing in den boezem der partij hebben te wreeg gebracht. De partijdag te Dresden heeft voorzeker de Duitsche Soc. dem. niet van een gunstigen kant doen kennen en waarschijnlijk zouden geen 3 mill, kiezers op Soc. dom. ge stemd hebben en zouden ze geen 81 afgevaardigden in den Rijksdag hebben gekregen als een dergelijke liistorie zich had kunnen afspelen vóór de verkie zingen. Dit respectabel getal afgevaardigden maakte van Bülow denkelijk huiverig om het weer eens met uitzonderings wetten tegen de soc: dem. te beproe ven; de ervaring met de socialistenwet opgedaan, dat de redactie juist krach tige actie wekt, schijnt dus nog niet te zijn vergeten. Moesten de agrariërs bij de Rijksdag- verkiezingen, die over 't geheel geno men weinig verandering hebben gebracht in de verhouding tusschen rechterzijde centrum en linkerzijde, menige veer la ten, bij de Landagverkiezingon in Prui sen, waarbij het drieklassenstelsel ge volgd wordt, hebben zij getracht het ge leden verlies zooveel mogelijk te be mantelen. Ook liierbij kwam weinig ver andering in de Partijverhoudingen. Scherper dan ooit werden in 't afgc- loopen jaar in den Rijksdag de talrijk voorkomende soldatenmishandelingen af gekeurd een gevolg van de vele ge ruchtmakende krijgsraadprocessen. Een stap vooruit mag het genoemd worden, dat dergelijke processen voortaan open baar zullen zijn. De verduitsching der Polen vordert nog maar zachtjes, ofschoon de regee ring ontzettend veel doet om de Pool- scko landen te doen bewonen door Duitsche kolonisten, en zelfs een Duit sche Academie te Posen heeft gesticht. Do treurige zaak van de Kroonprin ses van Saksen is geëindigd met het uitspreken der echtscheiding. Behalve vele processen wegens soldatenmishan- deling trokken de aandacht de gedingen van het „bloemen medium" Anna Ro- the van den Sadist Dippold en van gra vin Kwalicka. In Engeland was dit jaar een krach tig politiek leven. Yooral de strijd der Konconformisten tegen de onderwijswet werd heftig"gevoerd. De Ieren stonden hierbij aan de zijde der regeering, maar het bleek dat zij ook vergoeding voor hun steun kregen. De nieuwe lersche landwet, door de regeering ingediend, is in Ierland met. vreugde ontvangen, liet groote meerendeel der nationalisten zien hierin een stap in de richting tot vrij making van het lersche volk. De koninklijke commissie tot onder zoek van de voorgeschiedenis en de eerste geschiedenis van den Oorlog bracht., vooral voor het departement van oorlog, lcelijke dingen aan liet licht. Het bleek dat dit nog al eens was te kort gescho ten, vooral bij de voorbereiding van den oorlog, terwijl overtuigend bewezen wérd, dat, ofschoon liet leger niet gereed was voor den strijd, Engeland den oorlog doorgedreven heeft. Werd in 1902 op de begrooting een invoerrecht op graan en meel gebracht, deze post was van de begrootiug, dit jaar ingediend, geschrapt, hetwelk de vrijhandelaars als een overwinning van hun beginsel beschouwden. Toch w as de kwestie der iuvocrrcehtcn niet van de baan, hetgeen Chamberlain bewees toen hij 15 Mei niet. zijn nieuwprogram voor den dag kwam, waarin het vrijhandel stelsel werd verworpen als zijnde ver ouderd, en protectie als het nieuwste handclstclscl werd aanbevolen. De enorme propaganda, die Chamberlain voor zijn protectionistisch program voert, doet iedereen verbaasd staan. In September verliet Chamberlain het ministerie, gevolgd door Ritchie, lord Hamilton, lord Balfour of Burleigh en later nog door den hertog van De- vonsliire. Begrijpende het gevaar voor den vrijhandel heeft de liberale partij zich slagvaardig gemaakt en alle twee dracht ter zijde gesteld. Rosebery en Campbell Bannerman hebben elkaar de hand toegestoken en treden nu onver moeid tegen Chamberlain's plannen op, terwijl ook uit het kamp der unionisten zich hulptroepen aanbieden. In Frankrijk was het dit jaar na tuurlijk weer een geruchtmakend pro ces dat veel beroering heeft teweeg ge bracht. Maar trots de groote geheimen die Thérèse zou openbaren en ofschoon do beroemde Labori de verdediging der Humberts op zich had genomen, toch zijn zij achter slot en grendel gebracht. Een commissie uit de Fransche Kamer is nu bezig de dossiers Humbert na te snuffelen om op te sporen of er ook nog politieke personen in de zaak be trokken zijn. Het laat zich evenwel aanzien dat er voor de Rationalisten geen buitenkansje, zoo noodig voor hen nu er in de Dreijfus-zaak nog meer licht zal komen, uit te halen zal zijn tegen de Republikeinen. Steviger dan ooit staat het ministe- rie-Combes. Het anti-clerieale program ma wordt streng gevolgd en onverbid delijk heeft de rcgecring, de wet op de congregatiën doorgevoerd. De mi- uisterieele meerderheid is evenwel nog verder gegaan en wilde afschaffing van het Congrcgratie onderwijs in alle gra den, waaraan de regeering voldaan heeft. Het wetsontwerp hieromtrent is reeds ingekomen. Het rijk krijgt nu natuur lijk meer kosten voor het openbaar on derwijs, naar schatting 25 millioen francs. In vele opzichten is evenwel 1903 voor de financiën een gunstig jaar geweest; en hierin schijnt voorloopig geen ver andering te komen, zoodat minister Rou- vier vertrouwt, in 1904 de uitgaven wel te zullen kunnen bestlijden. De verhouding tot het buitenland wordt hoe langer hoe meer vrieudschap- p elijker. Het Bondgenootschap met Rusland blijft onveranderd, Italië toonde zich een goed vriend en ook Engeland toon de in 1903 goede maatjes te zijn met Frankrijk. Niet alleen met de toestemming van 13 en \V van Amsterdam, doch ook met hunne medewerking is van wege de afdeeling „.Amsterdam" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers eene enquête ingesteld in zake den arbeid van schoolgaande kinderen, waarvan het verslag dezer dagen is verschenen. De heeren C. Thomassen en "\V. Post zijn met dien arbeid belast geweest en hoe deze heeren zelf over de resultaten van hun onderzoek denken, blijkt ten duidelijkste uit de volgende zinsnede, welke in bedoeld verslag voorkomt „Onze enquête is geslaagd en de uitkomsten geven een vrijwel nauwkeurig overzicht van den bestaandentoestand." Het onderzoek strekte zich uit tot de scholen eerste en tweede klasse te Amsterdam. In 't geheel werden do lijsten terug ontvangen van 120 scholen, n. 1. van 102 scholen der eerste, en van 18 scho len der tweede klasse. Het aantal terug ontvangen ingevulde lijsten bedraagt 673 Bovendien kwamen een aantal lijsten terug met de opmerking, dat er geen arbeid door de kinderen verricht werd. Bijna zonder uitzondering hadden deze laatste lijsten betrekking op de laagste klassen, (eerste en tweede) liet aantal kinderen uit alle klassen, waar arbeid verricht werd, kan gesteld worden op ongeveer 25000. Toch kan het rapport niet op alge- heele volledigheid aanspraak maken, daar eonigc weigeringen inkwamen. liet ouderzock strekte zich uit: a. Over den aard van den arbeid. Wat dit punt betreft, zijn genoemde heeren begonnen met deze hoofdvcrdce- ling: Ie arbeid industriëele bedrijven 2e arbeid voor industriëele bedrijven; 3e arbeid in handelsbedrijven 4e arbeid voor handelsbedrijven 5e arbeid buiten een bedrijf. b. Over den duur van den arbeid. c. Over liet loon. Op de traagIs de nadcelige invloed op het onderwijs te constateercn? ant woorden de heeren„Het is om <le vuisten te bullen en in verzet te komen tegen een maatschappij, die zooveel kinderen belet kind te zijn in den waren zin des woords. „We willen ons echter intooinen en onze taak van rapporteurs zoo objectief mogelijk ten einde trachten te brengen. We zullen beproeven ons tot 't ge ven der feiten te beperken en het aan den lezer overlaten zelf zijn conclusies te trekken. We betwijfelen liet echter of dit ge lukken zalwant wie dagelijks met kinderen omgaat en haa t heeft voor zijn volkje, die kan liet maar niet gelaten aanzien, welke misdaden er aan hen be gaan worden." De vraag werd in 751 gevallen niet beantwoord, in 1184 gevallen met neen en in 968 gevallen met ja. In 100 ge vallen durfde men noch neen noch ja antwoorden. Uit den omvangrijken arbeid der hee ren deelcn wij enkele der incest spre kende feiten mee A. v. S., een meisje van 9 jaar, doet boodschappen voor een modiste en een schoenmaker. Ze is dikwijls verstrooid en klaagt vaak over pijn in dé zij of pijn hij de ademhaling. L. v. d. B., oen meisje van 12 jaar, bezorgt brood. Ze is geheel scheefge groeid. H. de J., een jongen van 11 jaar, vent niet. melk. Hij moet om half 5 's mor gens opstaan en is por week 50 uur in 't touw. Hij heeft een zeer goeden aanleg, doch is nu en dan „suffig". P. M., 13 j„ is melkbezorger. Werk tijd ruim 40 uur. Een sterke jongen, slaperigheid komt zoo nu en dan voor; een jongen met goede geestvermogens, die nu lang niet tot hun recht komen. J. F. P., jongen van 12 j., moet waschgoed halen en brengen. Komt 's Maandags niet schoolzeer achterlijk, had de hoogste klas al moeten door- loopen en zit pas in de vijfde. 0. S. E. v. L., meisje van 11 jaar., blijft soms dagen aaneen thuis om op de groentezaak te passen. Onverschillig en verwaarloosd kind. .1. C. de B., meisje van 11 jaar, vent eiken morgen niet melkkomt soms te laatblijft ook wel een morgen thuis, als ze doornat is geregend. G. S., meisje van 10 j. Doordat Grietje om 11 uur te bed gaat en om 5 a 6 uur weer op moot, zit ze 's middags onder de les meestal te slapen. J. W., 10 j., broodbezorgster. Ze is een zeer vlugge leerling. Het kind is wat in elkaar gedrukt door de zwaarte van den broodzak. P. C. J. K., 11 j„ broodbezorger a 50 ct. per week. Is in dienst bij de bekende firmaStaat om half 4 op. Moet er half 5 zijn, tot schooltijd. Ka schooltijd van half 5 tot 6. Des Zater dagsavonds tot half écuHij zegt, dat er bij11 jongens aldus werken. II. H., meisje van 12 j., verkoopt bloemen. Yooral de zedelijke vorming lijdt hieronder. Ze is een paar malen 's nachts om 12 uur nog op den Dam gezien. J. S., 10 j., is broodbezorger. Komt 's morgens op school om uit te rusten. Is onrustig en kon veel meer vorderingen maken dan nu. Moet om 5 uur op. A. K., 10 j., helpt moeder in een bierhuis. Hij is maanden achtereen af wezig geweest. De leerplicht heeft hem weer tot schoolbezoek gedwongen. E. S. P., 11 j., zakjesplakster. Tus schen schooltijd en 's avonds tot 11 uur. Yan 1 Januari tot 1 Mei 25 ongeoor loofde verzuimen, in Febr. 18. Een ver volging is tot lieden nooit ingesteld. A. v. d. L., meisje van 13 j., vent met melk. Verzuimt soms weken achter een (leerplicht???) Zeer afgetrokken. A. C. D., meisje van 12 j., moet „oppassen" als moeder uit werken gaat. Verzuimt 20 a 30 schooltijden per maand. Ik heb haar nu al in geen 3 weken gezien. .1. H„ 12 j., is krantenvouwer. Komt nooit. J. S., is tabakstripper. Verzuimt door- loopend. II. K., 12 j., is bij 't sigareinnakeii. Verzuimt doorloopend. W. D., meisje van 13 j„ blijft geheel van de school weg. Werkt in een brei- inrieliting. M. D., meisje van 13j.Tooneelspelen (bij verschillende gezelschappen.) Loon zeer uitecnloopend. Repetities tusschen 12 en 1 uur (natuurlijk niet dagelijks.) Nudeelige invloed zeer merkbaar. J. S. 11 j., jongen. Zingt in 't koot- van de opera, 30 a 45 c. per avond. Kwam in den winter voel te laat op school F. v. d. II., 9 j., scliouwburgLeidsclie plein. Op ongeregelde tijden. 30 cents per avond. Is soms wat suf. G. v. G., 12 j., heeft in een schouw burg toezicht bij een branddeur 0111 't gratis binnenkomen te beletten. Loon f 2. Werktijd van half 8 tot 11 uur, ook 's Zondags. Zit reeds voor den 3cn keer in de 6e klas. Is 's morgens ga perig. In een naschrift zeggen de heeren Thomassen cn Post: Op één ding moeten we hier nog wijzen. Onder de opmerkingen troffen we ook eenige malen deze aan; „Deze leerling is wel vermoeid enz, doch ik schrijf dat toe aan de extra-lessen. Tus schen en na schooltijd ontvangt hij gods dienstonderricht." „Ook deze: „De kinderen uit dat weeshuis moeten op geregelde uren breien. Dat heeft zeker invloed op hun frischheid." „Beide opmerkingen pleiten wel zoo zeer tegen overlading, dat we ze laten afdrukken." „Nog zouden we hier de conclusiën kunnen geven, die uit de vorenstaande gegevens te trekken zijn." We achten dat echter onnoodig cn zijn overtuigd, dat ieder lezer tot dit resultaat zal komen -Hoe eer lioe liever moet aan allen kinderarbeid een eind worden gemaakt." Uit Zutfcn meldt men aan verschil lende bladenDe kassier Boerendans, alhier, heeft sedert eenige dagen onze gemeente verlaten zonder orde op zijn zaken te stellen. De rechtbank heeft hem gisteren failliet verklaard. Het passief moet zeer aanzienlijk zijn. Boerendans was zoogenaamd directeur der Geldersclie Hypotheekbank. De begrooting van het Nederl. Land- bouwcomité is aan de leden toegezonden, vastgesteld in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 8250, zijnde onge veer f 6000 lager dan in liet vorig jaar, omdat de bewerking van het landbouw- vcrlag thans is overgegaan naar de af deeling Landbouw bij liet departement, van waterstaat enz., en dientengevolge de rijksbijdrage en de uitgaven in even redigheid zijn verminderd. Landelijke naïveteit. Hot volgende vermakelijke tooneeltje speelde zich op een der jongste feest dagen af bij do perronkaart-antomaten aan het Centraalstation te Utrecht Boerenvrouw komt aan 't loket „Menier, daor heb ik een halve stuuver in die otcmaat gegooid, en nou komp er niks uut." Ambtenaar: „Jawel, vrouwtje, maar je moet er ook twee halve stuiverstuk ken ingooien." Boerenvrouw een oogenblik later „Menier, nou heb ik nog 's een halve stuuver er in gegooid, cn nou komp er nog niks Ambtenaar denkt, dat er iets defect is cn komt langs een heelen omweg bij de automaat. „Wel vrouwtje, laat eens kijken, hoe je dat nou gedaan hebt." „Menier, ik heb in deuze otemaat een halve stuuver gedaan en in die daor ook een Ambtenaar laat zich onwilkeurig brom mend een kernachtige uitdrukking ont vallen, die juist niet vleiend is voor do verstandelijke vermogens van de boerin en heeft vervolgens nog moeite om haar duidelijk te maken hoe er „dan wél wat uutkomp." Ten laatste zei de vrouw: „Nou be- griep ik het" en zc kreeg haar perron- kaartje. In de Kerstnacht overleed in de Oosten burgerdwarsstraat te Amsterdam een ar me weduwe, die aldaar alleen woonde en reeds eenigen tijd ziekelijk was ge weest. Toch was het moedertje niet ge heel eenzaam gestorven, i Zij had een hond, die haar niet ver laten had de buren vonden het trouwe dier op het lijk van zijn meesteres zit ten, waarvan het niet dan met moeite te verwijderen was. Zij hebben het bij de politie gebracht. lederen dag des Zondags rust de „dokter" zonder uitzondering wan neer de trein liet station binnenkomt en er geen tram rijdt, staat een rijtuig ge reed, om lien, die het „Bocrke" willen bezoeken, daarheen te vervoeren. Vroe ger, toen deze dienst niet bestond, zag men vele dergelijke passagiers zich haasten, om van don trein zoo snel mogelijk naar Suaineer te loopen, elkaar de loef af te steken en een volgnummer bij den dokter te veroveren, dat het vooruitzicht gat op een minder lang durig wachten in de ontvangkamer. Op sommige dagen toch is het aantal be zoekers zoo groot, dat de laatsten niet voor 's avonds 7 uur geholpen zijn. Den laatsten tijd wordt liet den ouden man te druk en hij denkt er ernstig over zijn praktijk neer te leggen en rust te gaan nemen. Natuurlijk doen tal van wonderlijke verhalen over „het Boerke" de ronde. Maar zeer velen houden vol hun genezing te danken te hebben aan hem. Blijkens een lioofdartikeltjo in „De Standaard," waarin uitgerekend wordt, dat door den grooten voorraad gereed liggende wetsontwerpen waarvan het sectie-onderzoek zal moeten aanvangen, de tijd te kort is om de Drankwet af te handelen schijnt de Regecring voornemens om den termijn van 1 Mei 1904, van de voorloopige drankwetsre geling van April 1901, te verschuiven. „De Maasbode" schrijft 1 lierbij „Ons komt het niet onwaarschijnlijk voor, dat Regecring en rechterzijde in eenig uitstel van behandeling een wel kom middel zouden vinden, om tot na der onderling overleg te geraken om trent een gewijzigde lezing van het Drank- wètsontwerp." Het Boerke" tan Saumeer. Men schrijft aan het Vad. Aan de tramlein DrachtenVeen- wouden ligt, halverwege ongeveer, liet onaanzienlijke plaatsje Suameer. (Sumir zeggen de Friezen.) Toch heeft het een bekendheid gekregen, niet alleen in 't Noorden des lands, maar tot zelfs in Holland en Zeeland, die menige groote plaats het zou benijden. Dat heb ben de wonderen van „het Boerke" ge daan. Stel u niet voor een klein, nietig persoontje, maar een grooten flinken krassen zeventiger, op cn top het tvpo van een Frieschcn boor. Ons boerko speelt voor dokter. Hoe hij daartoe ge komen is? Hij zelf vertelt, dat hij in de boerderij zijner ouders al vroeg ge raadpleegd werd bij gewone ziekten en dat zijn waarnemingsvermogen, zijn gezond verstand cn eenige algemeene kennis hem daarbij zooveel succes schon ken, dat weldra ook buren, kennissen, enz. baat zochten bij hem, den veedok ter, wiens naam spoedig ook in ruimer kring gevestigd was. In deze oefenschool jarenlang gevormd, waagde hij het ook al eens voor lichte ongesteldheden van huisgenooten raad te schaffen, ook dit gaf hem naam eerst in de plaats, spoedig daarbuiten ook en eindelijk de geheele provincie door. De boerderij werd bijzaakdo dagelijkscho bezoeken van patiënten nampn toe, do consulten namen spoedig al zijn tijd in beslag. Do boerenwoning zelf was niet meer een gescliikte plaats voor de bezoekerser werd een afzon derlijke wachtkamer gebouwd, doelma tig ingericht voor de vele patiënten, die dikwijls van verre gekomen, soms uren moesten wachten, voor hun bourt gekomen was. De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, gevestigd te Rotterdam ontving op 31 December 1903 een gilt van 100 gulden van H. M. de Konin gin Moeder. In hel ziekenhuis. De N. C. Bchrijft: De muren van ons stedelijk zieken huis (den Haag) kunnen droeve geschie denissen verhalen. Zij was de dochter van eon Amster- damseh geneesheer, vrij^O vermogend, maar ook onbekrompen vrijgevig. Nie mand ging van hem ongeholpen en on getroost. Hij liet haar echter genoeg na, om te kunnen bestaan. Maar zij, lucht hartig en vrijgevig als haar vader, stond haar erfdeel af aan een broeder, die er zaken mee zou drijven. De zaken gingen fouthet geld was weg en hij zag zich gedwongen een pension te beginnen, waarvoor zij kapitaal opnam. Het was een gezellig, smaakvol ingericht home, en men gevoelde er zich in een be schaafde omgeving. Het pension werd een der eerste in de provinciestad het bloeidehet op genomen geld werd langzamerhand af gelost. Doch ziekte kwam. Zij streed-; zij wor-

De Eemlander | 1904 | | pagina 2