De Theo Fakkel Stadsnieuws. Advertentiën. Nederlandsch Fabrikaat! Fabrikant D. NEELMEIJER, Apeldoorn. J. SCHOTEÜMAN, imULIJSDE. G. OUDRAAD, Zuidzingel 64. Wïjnen en gedistilleerd. Utrechtschestraat 34. Amersfoort. MAGAZIJN J. A. Schoterman steldé j'fcij liet zich niet op het ziekbed vallen,' vóóï zij waarlijk niet meer kón. Zij leed aan tuberculose, die nu hier dan daar optrad en operatie na operatie vorderde. Ten laatste verkocht zij het pension en ging een tijd lang onder be handeling. Zij sterkte aan, durfde het wel weer wagen Niet als eigenares van een groot boar ding-house evenwelmet de bescheiden betrekking van juffrouw van gezelschap stelde de vijftigjarige zich nu tevreden. Maar do ziekte keerde terug. Een nieuwe operatie werd noodzakelijk En nu ligt zij in de betalende derde- klas-afdceling van het grootc gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal enzal daar niet kunnen blijven want al haar spaarpenningen zijn verteerd. Zij ziet thans geen uitkomst meer, tenzij er onverwachts hulp opdaagt. De muren van het ziekenhuis vertellen droe vige verhalen Sta teil-Generaal. TWEEDE KAMER. Hoogcr onderwijs. Thans is in druk verschenen het ver slag omtrent het gehouden afdeelings- onderzoek en het daaruit voortgevloeide mondeling overleg tusschen den minister van binnenlandschc zaken en dc com missie van voorbereiding betrekkelijk liet wetsontwerp tot aanvulling en wij ziging der wet tot regeling van het hooger onderwijs. Een eerste gewijzigd en nader ge wijzigd wetsontwerp zijn bij dit stuk gevoegd. Het verslag bevat in de eerste plaats algenieene beschouwingen omtrent het karakter der voordracht en omtreut aard en karakter van het hooger onder wijs op zichzelf. Aan dit laatste [knoopt zich vast de vraag, die behandeld werd of univer siteiten, hetzij dan openbare, hetzij bij zondere, het recht behooren te hebben tot het uitreiken van diploma's, bevoegd heid verlcenende tot het bekleeden van betrekkingen en het uitoefenen van be roepen. Het blijkt daarbij dat zeer vele leden aan de universitaire examens allen effec- tus civilis zouden willen ontnemen, ten einde dien effectus geheel over te brengen naar practïsche staatsexamens. Maar de minister, hoeveel sympathie ook voor het beginsel hebbende, acht het oogenblik niet geschikt en den tijd niet rijp om reeds bij dit wetsontwerp de invoering er van voor te stellen. De uitslag van het mondeling overleg hier omtrent was, dat dc minister het niet geraden achtte thans reeds en in ver band met dit wetsontwerp voorstellen te doen, teneinde den effectus civilis van dc universitaire getuigschriften en bullen los te makenterwijl de commissie van voorbereiding zich niet in staat verklaarde een middel aan 'te geven' voor deze los making, zonder dat men op de aange voerde bezwaren daartegen stuitte. De grondgedachte van het wetsont werp, waar het aankomt op de vrijheid van het hooger onderwijs (diplomeerings- recht aan bijzondere universiteiten), wordt door den minister tegen de ingebrachte bedenkingen gehandhaafd, Hij sluit zich aan bij het betoog van de verdedige! dat het hier geldt de bevrediging van de hoogst ernstige begeerte van een be langrijk deel des volks. Yooral zou het ongeraden zijn zulk oen begeerte vol doening te weigeren, waar zij zich niet alleen in Nederland maar ook elders openbaart. Met name van roomsch-katholieke zij de neemt de aotie voor het bezit van een eigen universiteit in meerdere lan den steeds in beteekenis en omvang toe, zegt do minister. Waar het nu bij do toekenning van het diplomneringsrecht aankomt op de noodige waarborgen voor wetenschap pelijk onderricht en voor de vrijheid van beweging van leeraren en leerlin gen, zegt de minister, dat degenen die die deze -waarborgen in dit wetsont werp niet voldoende meenden te vinden, het ten onrechte voorstellen alsof aan den eisch ten opzichto van die waar borgen de eischen werden onderge schoven, Waaraan het pas opkomend uni versitair onderwijs zou behooren te vol doen. In dit wetsontwerp toch is uitsluitend sprake van pas opkomende bijzondere universiteiten. Het mag niet anders reke nen dan met bijzondere universiteiten, die nog eerst tot ontwikkeling komen moeten, iets waartoe zij dan eerst zullen kunnen geraken, indien zij het diplo- meeringsgêrecht, zij het ook voorshands onder bezwarende voorwaarden, bezitten. De minister acht ongegrond de beden king tegen het beperken van den eisch ten aanzien van het aantal faculteiten tot drie. Die beperking kan aan het weten schappelijk "karakfef der instelling geen schade toebrengen. Geheel afgezien van de vrije univer siteit te Amsterdam verdient zeer zeker de vraag ernstige overweging, w at men omtrent dc aanstelling der hoogleeraren aan een bijzondere universiteit in dit verband bepalen zal. Daar het gewenseht scheen' althans eenige aanwijzing te geven, is nu voor gesteld het benoemingsrecht aan dc doctoraten te binden en kan dit bij dc aanstelling autodidact in zijn vak of hij die van een vreemdeling geen toepas sing vinden, dan scheen het bezwaar niet overwegend, om in (leze enkele gevallen in Koninklijke bekrachtiging een uitweg te zoeken. Tegen misbruiken in de praktijk waakt het onvoorwaar delijk recht tot intrekking van hot diplo meeringsrecht, en deze omstandigheid gevoegd bij de aantrekkingskracht, die alleen van een stel kundige hoogleer- aren op het publiek uitgaat, is volkomen genoegzaam om ontaarding van het hooger onderwijs uit te sluiten of te stuiten. De minister heeft toegegeven, dat een voorschrift noodig is om verplichtend te stellen dc regeling van de geldelijke po sitie van een uit hoofde van overtuigings wisseling ontslagen hoogleeraar. Slot volgt. Westbroek. Tot Burgemeester der gemeenten Westbroek en Achttienhoven is benoemd de hoer D. Yink, in plaats van den heer J. H. de Waal Malefijt, wefke gekozen is tot lid van Gedepu teerde Staten der Provincie Utrecht. Rlienen. De directeur-generaal dér posterijen en telegraphic heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 4 Januari 1904 het telephoonnet, de publiekspreek- cel in het rijkstelephoonbureel en de aan dit bureel rechtstreeks aangesloten pereeelen alhier worden opgenomen in het telephoonverkeer met de Belgische plaatsen, welke tot de gemeenschap met Gorincliem zijn toegelaten. De prijs voor een enkelvoudig gesprek is fl 1.45 met inachtneming van de gel dende regelen en voorwaarden, welke voor het internationaal telephoonverkeer tusschen Nederland en België zijn vast gesteld. Veenendaal. Met ingang van 16 Januari 1904 wordt alhier ton post- en telegraafkantore werkzaam gesteld de klerk der posterijen en telegraphic le klasse IJ. Faber, komende van Amster dam. Doorn. De opzichter van den heer S. alhier had het ongeluk tegen een kachel te stooteu en daarna te struike len, met het ongelukkig gevolg, dat de geladen buks, die hij in dc hand had, afging, zoodat hij het schot in het ge laat kreeg. Dadelijk werd dc hulp van een dokter ingeroepen, die liet echter noodig achtte, dat de patiënst naar Utrecht werd vervoerd. Harderwijk, net in het aandeel der Provincie Gelderland in de lichting der Nationale Militie van het jaar 1904 te dragen gedeelte, zoowel voor volle dige als voor korte oefening, is o. a. bepaald voor onze gemeente op 22, d. w. z. 15 voor de volledige en 7 voor de korte oefening. Barneveld. Door den jachtopziener H. van den Berg is proces-verbaal op gemaakt tegen een drietal personen uit Nijkerkerveen, die zich met een gela den geweer in het jachtveld van onzen burgemeester bevonden. Reeds waren zij in het bezit van twee stuks wild, welke in beslag zijn geno men. Hoogland. Op eersten Kerstdag werden de bewoners van den Ham op geschrikt door het luiden van den brand klok. Bij den bakker v. d. II. was op don zolder boven de bakkerij brand ont staan. Men was het vuur gelukkig spoe dig meester, zoodat de brandspuit geen dienst behoefde to doen. Putten. Aan den postbode II. Trip, alhier, is met ingang van 1 Februari 1904 als zoodanig eervol ontslag ver leend. Bunschoten. Met 1 Januari dezes jaars is een nieuw tarief van tolgelden op den straatweg naar hier in werking getreden. Yoor een motorrijwiel en voor een door mechanische kracht voort- bewoüen rij- of voertuig zal in het ver volg ook tol moeten worden betaalt. Uit de verschillende plaatsen, waarin de Eemlander" verspreid wordt, zullen van tijd tot tijd correspondenties opge nomen worden. In het volgende nummer hopen we den eersten brief uit Hilver sum te plaatsen. Uit één wortel des geloofs. Ter wijl de anti-revolutionairen te dezer stede een actie op touw gezet hebben tot afschaffing dor kermis, zien we de katholieken druk bezig handteekeningen te verzamelen op het adres dat bij den Gemeenteraad zal aandringen op het behoud daarvan. Omtrent de door den lieer Ncelmeijer, fabrikant te Apeldoorn, op Woensdag j.l. alhier gehouden proeven met de Theo-fakkel lezen wij in het Amcrs- foortsch Dagblad het volgende In tegenwoordigheid van autori teiten, industriëelen en belangstellenden, hadden heden ochtend op het terrein van de fabriek van den heer Bcrns Co. de proeven met de Theo-fakkel plaats. De fabrikant, de heer Ncelmeijer, uit Apeldoorn, had zelf de leiding van de zaak op zich genomen en werd hierbij geassisteerd door den vertegenwoordiger te Amersfoort, den heer J. A. Schoter man. De proeven, met grootc aandacht door do aanwezigen gevolgd, hadden een vol komen succes en bewezen o. i. dat de Theo-fakkel in fabrieken, hotels, maga zijnen, werkplaatsen ei ook in particu liere huizen van zeer veel nut is, aan gezien men er eiken beginbrand dade lijk mede kan blusschcn. Een stuk tapijt werd in brand gesto ken, doch door het poeder uit de fak kei dadelijk gebluschtpoetskatoen, ge drenkt in benzine, dat zooals men weet zeer brandbaar is en waartegen zelfs water en zand niet helpt, moet het te gen het poeder afleggen. Eveneens de vlam van een in brand gestoken versch geteerd houten loodsje, enz. De fakkel is ongeveer 0.75 M. lang on loopt naar boven (deksclzijde) eenigszins breed uit. Ze is gevuld met een grijs poeder, dat onaantastbaar is voor koude, vocht of warmte. De fakkel wordt bijv. op schou derhoogte met het deksel aan den haak opgehangen. Ontstaat er nu brand, dan rukt men de fakkel naar beneden, het deksel blijft hangen en men strooit het poedèr eenigszins krachtig op de ont stane vlam, die oogenblikkelijk wordt uitgedoofd. Wij voegen er nog aan toe, dat zich in dc fakkel een metalen staaf bevindt, welke dient, om do verdeeling van liet poeder te bevorderen. Naar de heer Ncelmeijer ons mede deelde, worden van uit Duitschland ook al weer Theo-fakkels ingevoerd, niette genstaande het poeder, trouwens dc fak kel in haar geheel, een beslist Ncder- landsch fabrikaat is. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beschikking der rechtbank te Utrecht bevestigd, waarbij die rechtbank had ge weigerd de homologatie van het door de gefailleerde firma Muller Co., com missionair in effecten alhier, aangeboden aecoord, lielwelk door de bij dc wet ver- eischte meerderheid der schuldeischers was aangenomen. Yan wege het departement „Amers foort" van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zal, vrij waarschijn lijk 29 Januari a. s., in de zaal van „Amicitia" voor de tweede maal een voordrachtavond voor het volk worden gegeven. De heer A. Werumeus Buning van hier zal als spreker optreden, ter wijl het symphonie-orkest „Jubal" zijn medewerking zal verleenen. Met ingang van 16 Januari a.s. is voor den tijd van één jaar tot tijdelijk klerk der posterijen en telegrafie te Am sterdam (telegraafkantoor) benoemd de lieer S. de Zoete van hier. UIT DE PERS. De aankondigingen onzer ver schijning. Het „Amersf. Dagblad" bevatte in zijn nummer van 30 November liet vol gende bericht Met 1 Jan. IIlDA-Verschijnt alhier een nieuw blacjg'getiteld „De Eemlander," liberaal orgaan voor Amersfoort en Omstreken. Als Redacteig treedt op de heer P. van der Heef Jz. De „Njeowef'Amersf. Crt." (Slothou wer) mahkt- hiervan in zijn nummer van 2 Dec. Met 1 Jan, a. s. zal allfier onder den naam „De Eemlander" wederom een nieuwe courant verschijnen. Dit in een bepaalde behoefte voorziende blad zal naar wij vernemen een beslist auti-cleri- cale richting hebben. Als verant woorde! ijk redacteur wordt genoemd de heer P. v. d. Meer Jz. De „Amersf. Crt" (van Cleeff) geeft de volgende voorstelling (nummer van 3 Dec.) Het alliier op te richten nieuwe blad „De Eemlander" zal met 1 Jan ver schijnen. Het zal een beslist anti-clericale strekking hebben. Als verantwoordelijk redacteur is de lieer 1'. van der Meer Jz. aangesteld. „11e Eemhode weet niet beter te doen, dan in zijn nummer van 5 Dec. onder den aanhef: „De N. Amersf. Gt schrijft" het bericht van de N. Amersf. Ct over te nemen. Vette letter van ons) Tot onze spijt moeten wij consta- teeren, dat alleen liet Amersf. Dagblad het bij eene zakelijke mededecling heeft gelaten. De „N. Amersf. Ct" en de „Amersf. Ct" hebben gemeend den subtitel „libe raal orgaan" te moeten weglaten en daarvoor in de plaats te moeten stellen een beslist anti-clericale richting (of strekking.) Het is niet twijfelachtig wat de „strekking" van deze vermin king is N. 1 ons reeds bij voorbaat met een flinken anti-zwarte kool aan- teekeneh. Of dit een uitvloeisel is van de neu traliteit dier organen of wel, dat we hier „goede persmanieren" hebben te apprecieeren, laten we ter beslissing aan den lezer over. Maar dat de „Eembode," onze princi- piëelc tegenstander, meer haar gading vindt in het gewijzigde bericht van de „X. Amersf. Crt" dan in de oorspron kelijke zakelijke mededecling van het „Amersf. Dagblad," is teekenend. De „Eembode" heeft er tfclfs niets aan toe te voegen. Wij komen op de uitdrukking „anti- clericaal" nader terug, maar vóór die uitdrukking „hare werking" doet, willen we toch, tot goed verstand van zaken, zeggen, dat het woord anti-clcricaal niet in zich sluittegen den godsdienst, tegen belijders van den godsdienst of tegen de dienaren van den godsdienst. Wij zullen het goede waardeeren, van welke zijde het ons ook geboden wordt. Wij zullen nimmer vragenvan waar komt ge maarwat zijt ge Wij hopen ons ook vrij te houden van de drie perseigenaardigheden, door „dc Amsterdammer, weekblad voor Ne derland" (de Groene) zoo scherp en waar gehekeld in zijn nummer van 13 Dec., welk artikel we onzen lezers (in verband met het bovenstaande,) niet mogen onthouden. Het blad schrijft „De gebreken van de Nederl. pers liggen aan een anderen kant dan waar de heer Troelstra, opgeschrikt door de jammerlijke gevolgen onzer speculatie- woede, die meent te moeten zoeken. In plaats van den verderfelijken invloed van het Groot Kapitaal heeft men de partijheerschappij, die zich soms te veel doet gelden. De gehoorzame partijschrij ver drijft allicht ten koste van de waar heid cenigen zwendel, noteerende wat hoog staat, laag en wat laag staat, hoog voor zijne lezers. ^Vervolgens de zucht 0111, zooal niet op het groot kapitaal, meer op het kapitaal van het abonnementen- boek te letten, dan te denken aan de edele roeping 0111 zijn lezers te leiden en te ontwikkelenen ten derde de buitegewone zorg. in ons klein landje zoo grootom van de vrienden zooveel door de vingers te zien, en alzoo tel kenmale te zwijgen, waar spreken plicht is, en bij leven en sterven him onbe duidende verdiensten breed uit te meten, als Waren zij allen mede-vennooten, en schroef men zonder ophouden een han delsprospectus. Deze drie perseigenaardigheden zijn op den duur voor de natie heel wat rampzaliger dan een vlaag van specu latiezucht, die voor een oogenblik ver woestingen aanricht." 1) Ligt hot aan ons, dat bij deze zinsnede onze gedachten onwillekeurig afdwaalden naar de artikelen in de „Eembode" over de Ambachtsschool-vergaderingen Ingezonden Stnkken. Hot opnemen van Ingezonden stukken brengt niet mede, dat de Rcdaetie onvoor- waardelijk instemt met den inhoud. Copie wordt nimmer teruggegeven. I iet-en bescherm i ng. Ten einde het veelvuldig mishan delen van dieren, hetgeen helaas nog dagelijks voorkomt, zooveol mogelijk tegen te gaan, verzoekt ondergetee- kendc, wonende aan de Utrechtsche straat 110. 35, allen, die van zoodani ge mishandeling getuige zijn of zulks vernemen, hem mondeling of schrif telijk daarvan kennis te geven, ten einde daartegen maatregelen te kun nen nemen. De 2e Secretaris van de afd. „Gooi en Eemland" der Ned. Ver. tot be scherming van dieren. J. A. SANDBERG. Vragcnbus. Het is ons voornemen een rubriek „Vragenbus" in ons blad te openen, bestemd oni onze antwoorden te ver melden op de vragen, information en verzoeken, welke door onze abonné's tot ons gericht worden over onder werpen van openbaar karakter op al lerlei gebied. De Redactie. MARKTBERICHT. Amersfoort, 31 December. Zandaardappelen per H.L. f 2.50 ft 3. Appelen f 4.— ft 8.— Peren f 0.— ft 0.— Hoendereieren per 100 stuks f 5.ft 0.50 Boter per K.G. f 1.30 ft 1.45, Kippen f 0.80 ft 1.30 Kuikens f 1.— ft 1.30. Piepkuikens f 0.50 ft 0.90. Eenden f 0.90 ft 1.20. Hazen f 1.80 ft 2.25 Wilde konynen f 0.ft 0. Tamme konijnen per stuk f 0.90 ft 1.50 Duiven f 0.50 ft 0.70. Magere varkens f 0.ft 0. Zeugen f ft Biggen f 5.— ft 7. Aangevoerd waren H.L. Peren. H.L. Appelen. 30 H.L. Zandaardappelen. 10000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 800 kilo Boter. stuks Vee.Magere Varkens, 30 Biggen en Zeugen. bluscht eiken beginbrand; de inhoud bestaat uit droog poeder, waardoor niets beschadigd wordt. Geen mechaniek! Dc inhoud bederft niet! de FAKKEL is steeds voor gebruik gereedI Gratis toezending van nieuwe vulling na brand. Particuliere prijs is f 5.—, terwjjl bij afname van af 5 stuks flinke korting gegeven wordt. Vraagt Prospectus, Attesten en Persverslagen omtrent gehou den Openbare Proefnemingen. ALLEEN YERKRIJGBAAAR BIJ >5 TABéK, SIGAREN, KOFFIE cn THEE. UTECHTSCHESTRAAT 34, AMERFOORT. HANDEL IN

De Eemlander | 1904 | | pagina 3