Wees V Zelf! No. 6. Woensdag 20 Januari 1904. ie Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wat nu FEUILLETON. De Moeder van den Rietdekker. Vcrscliljnt Woensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Redacteur: P. van der Meer Jan. Itnrenii (voorloopig) Beekesteinsehe Laan 32. Abonnementsprijs Pr(|» der advertentlcn Per jaar Franco per post Per 3 maanden f 3.00 - 3.50 - 0.75 Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 Franco per post - 0.90 (By abonnement aanmerkelijke korting.) In de zitting van den gemeenteraad van 27 Juni 1.1. werd op voorstel van Burgemeester ou. Wethouders door den Raad besloten'om „njan do Yereeniging „Amersfoortkch Industrie- en Huishoud school" tot wederopzegging een jaar- lijksoh subsidié vair-i-2f>00 toe te ken nen, als bijdrage in de kosten van ex ploitatie dor school, o. a. onder voor waarde, dat haar door het Rijk een jaarlijksch subsidie van minstens f 5000, en door de Provincie Utrecht een van minstens f 1000 worde toegekend." Aan laatstgenoemd evoorwaarde werd voldaan, toen de Staten van Utrecht in dier voege een besluit namen. Op do Staatsbegrooting voor het jaar 1904 echter werd het Rijkssubsidie ten behoeve der school voor dit jaar voor gesteld op 13500, alzoo f 1500 lager dan het in het Raadsbesluit genoemde jaarlijksche bedrag. Bovendien wordt in de Staatsbegrooting bij de uitgave niet vermeld dat zij „jaarlijksch" zal zijn, want een Begrooting heeft alleen be trekking op de geraamde uitgaven van een bepaald dienstjaar-. Ten aanzien van een jaarlijksche terugkeerende sub sidie, zooals dit er o.a. een zou zijn, geldt bij het Rijk de regel, dat, wan neer zich geen bijzondere omstandighe den voordoen, die voor een volgend dienstjaar wijziging van het subsidie wen- schelijk of noodzakelijk maken, het een maal verleende bedrag, zonder nadere aanvrage van de zijde der belangheb benden, onveranderd geplaatst wordt op toekomstige Begrootingen. Bestaan er echter wel redenen om eene verhoo ging van het Rijkssubsidie te vragen, dan moet het daartoe strekkend, met redenen omkleed, verzoek vóór zeker tijdstip ingediend zijn. De Minister behoudt zich dus voor om ieder jaar te beoordeelen of de be hoeften eener door het Rijk gesubsidieerde Schets uit Seeland. 3 Mads lag half bewusteloos van pijn als een levenloos voorwerp op den wagen. Nu en dan sloeg hij even de grootc bruine oogen op en keek met een ver baasden blik om zich heen. Hij kon maar niet tot het rechte begrip komen hoe de gcheele geschiedenis eigenlijk in elkaar zat, en hoe het kwam dat hij zoo door zijn moeder op den kruiwagen naar huis gereden werd. evenals toen hij een kleine jongen was; ook had hij een gevoel alsof zij hem als van ouds geducht op het hoofd geslagen had, tenminste het was zoo zwaar, zoo zwaar. Toen lij hem in huis gedragen hadden keerde Stine terug. Sidse hielp hem verder naar bed, waarna zij om den dokter zond, die in den loop van den namiddag verscheen en het been in een verband legde. Den volgenden oohtend moest Sidse uit wasschen. Mads had des naohts een hevige wondkoorts gehad, tegen den ochtend was hij iets kalmer geworden en ingesluimerd. Sidse zette voor haar vertrek een kom school verhooging van het Rijkssubsidie wettigen. Nu is gemakkelijk in te zien, dat een school, welker bouw thans nog moet aan vangen, en die hoogstwaarschijnlijk niet vóór den aanstaanden zomer geopend zal kunnen worden, voor het dan over blijvende deel van hot jaar 1904 min der uitgaven zal vorderen ten be hoeve der exploitatie dan in vol gende jaren, waarin die kosten (aan sala rissen, vuur, licht, leermiddelen enz.) gedurende het gcheele jaar bestreden moeten worden; ditmaal te meer omdat de exploitatiekosten eener in werking tredende school in het eerste jaar alleen betrekking hebben op do aanvangsklasse van de Industrieschool, de Avondschool en de Opleidingsschool der inrichting, terwijl eerst na twee of drie jaren de organisatie haar vollen omvang bereikt kan hebben, waarbij alle klassen be volkt zijn, zooals dat ook bij de Am bachtsschool alhier het geval is geweest. Hieruit volgt, dat in het eerste jaar slechts een deel van het onderwijzend personeel benoemd wordt, en dat pas in het tweede of derde jaar het personeel voltallig behoeft te zijn. De exploitatiekosten der school hadden dus voor het jaar 1904 aanzienlijk lager geraamd bchooren te worden dan voor 1905 en volgende jaren. Deze gang van zaken heeft evenzoo bij de Ambacht school plaats gehad, waardoor in het oprichtingsjaar laatstgenoemde inrichting kon volstaan met f 4000 Rijkssubsidie en f 2000 subsidie der gemeente, welke bij dragen eerst in het derde jaar verhoogd werden tot do tegenwoordige van f 8000 en f4000. Uit de in het bovenstaande genoemde getallen blijkt reeds, dat de Minister speciaal voor Amersfoort den buiten gewoon gunstigen verhoudingsregel toe past, dat het Rijk twee maal zoo veel in de exploitatiekosten der vak scholen alhier bijdraagt, als door de Gemeente daaraan ten koste wordt ge- met melk en een kom met water op een houten stoel binnen zijn bereik bij het bed neer, en ging toen heen, na de deur van buiten afgesloten en den sleutel door het geopende raam op de vensterbank gelegd te hebben. In den loop van den voormiddag kwam Stine het hoofd door het venstersteken om te zien hoe hij het had. Zij had gezien dat Sidse uitgegaan was. „Hoe gaat het er meê, Mads?" vroeg zij vriendelijk. „O, het gaat al een beetje beter. Maar wilt u niet binnenkomen'? De sleutel ligt daar op de vensterbank." Zij kwam binnen en wierp eerst eens een blik om zich heen. Gisteren had zij zoo haastig weder moeten heengaan. Overmatig zindelijk vond zij het er niet. Blijkbaar maakte Sidse meer schoon bij anderen dan bij zich zelvo. De vloer was nogal groezelig en de vensterglazen konden wel helderder zijn. Twee 6toelen, een kleptafel en een roodgeverfde kist maakten het geheele ameublement uit. Mads lag in een hoek, in een meubelstuk dat overdag als zitbank, des nachts, opengeslagen, als bed dienst kon doen. Door de openstaande deur van de andere kamer zag men Sidse's ledekant met de dikke, groene gordijnen en het blauw geruite beddegoed. Stine had een kan met haversoep, toe bereid met frambozensap, voor den ge wonde medegebracht en hielp hem die legd, een verhouding die voor geen enkele gemeente zóó voordeelig is ge steld. Wat is echter het goval geweest? Het Bestuur heeft bij zijn verschil lende subsidieaanvragen voor het jaar 1904, niettegenstaande de exploitatie kosten der school op de vermelde gron den in dat jaar betrekkelijk laag zouden zijn! toch de raming dier kosten opgevoerd tot het bedrag, dat In de toekomst, voor de volledig in wer king zijndo school, jaarlijks voldoende zou zyn. Erkend zij, dat deze niet-vordedig- bare opvatting eoner bogrooting voor een bepaald dienstjaar, door het Bestuur gevolgd is onder pressie van het Stad huis, dat ten onrechte aandrong op zoo danige raming der uitgaven voor 1904, omdat de gomeentelijke autoriteiten vooraf zekerheid wenschten te hebben ten aanzien ook van het toekoiuatig Rijkssubsidie der school, ten einde te weten metwelkebijdragodo Gemeente op den duur zou kunnen volstaan, een zekerheid echter die op deze wijze niet verkregen kon wordon, zeer zeker niet vóór de opriohting der school, hoe begrijpelijk overigens de verlangde „vastigheid" ook moge zijn uit het oog punt van het beheer der gemeentelijke geldmiddelen. Naast de, in overleg met do ver schillende autoriteiten opgemaakte, al gemeen* raming der jaarlijksche exploitatiekosten van do school, had eene afzonderlijke Begrooting dier kos ten voor 1904 den grondslag moeten vormen der subsidieaanvragen vuor dat jaar, hetgeen niet is ge schied Trouwens voor ongemotiveerde hoo- gere uitgaven in toekomstige jaren be hoeft geen vrees te bestaan, want de mogelijkheid, dat het leerplan dor school te veel uitgebreid zou worden, of de organisatie te weelderig ingericht, is volkomen buitengesloten door de voor- nu gebruiken; die soep deed hem goed, ze was zoo warm, voedzaam en ver kwikkend. Toen legde zij zijn hoofdkussen terecht en zocht in de keuken een doek, dien zij in koud water dompelde om er zijn klam en groezelig gelaat en handen mede af te wisschen, waarna zij hem het sluik neerhangend haar uit de oogen streek, zoodat zijn hoog voorhoofd zichtbaar werd. Mads lag onder dat alles rustig en zonder iets to zeggen, en het als een kind met zich begaan. Alleen zijn groote bruine oogen spraken; ze waren één en al twijfel en verbazing bij al die onge- wono liefdediensten. „Zoo, hebt ge hot nu wat beter?" „Ja, dank u, veel beter. U is zoo goed. Er is tot dusver nog nooit iemand goed voor mij geweest." „Nu moet ik gaan; maar ik kom nog wel eens naar u kijken. Blijft nu bedaard liggen; beterschap." „Dank u, dank u wel!" De groote, verwonderde bruine oogen volgden haar tot zij de deur achter zich gesloten had. Mads bleef rustig en tevreden met gevouwen handen liggen. Nog nooit te voren had hij zich zoo gelukkig gevoeld. Hij zou wel wenschen dat dit ongeluk hem al veel, veel vroeger overkomen was. De zon scheen met volle kracht, maar waarde, welke aan do gemeentelijke suhsidie verbonden is, dat het aantal leervakken door den Raad zal worden vastgesteld, en dat jaarlijks de Bcgroo- ting door Burgemeester en "Wethouders zal worden goedgekeurd. Er blijft dus alleen over de vraag of de gemeenteraad vertrouwen stelt in de toekomstige medewerking der Regeering, om de genoemdo gun stige verhouding tusschen RijkB- en Ge meente-subsidie te handhaven, wanneer de stijgende behoeften der school ver hooging harer middelen zou noodig maken. En, om nu maar in ééns den vin ger op de wondeplek te leggen! schijnt het ons toe, dat het niet onmo gelijk is, dat by menig Raadslid het bedoelde vertrouwen eenigszins geschokt kan zijn door hot feit, dat het Rijks- subside voor 1904 op f 3500 is ge bracht, zoodat niet de zekerheid bestaat, dat het in 1905, overeenkomstig de raming van het Bestuur, op f 5000 zal worden voorgesteld op do Staatsbegroo ting. Hiertegenover kan echter gesteld worden het feit, dat de Regeering nog nooit te kort geschoten is om door eene geëvenredigdo verhoogdo Rijksbedrage te gemoet te komen aan de stijgende behoeften eener Bchool, en dat, met name het vakonderwlji», ook voor de vrouwelijke jeugd, den Minister Dr. Kuyper „op 'Ret hart gebonden" is, zooals ieder kan weten. Voorts dat het inderdaad niet aangaat, ge lijk de Gemeente Amersfoort tot haar schade ondervonden heeft, ter zake van de „Rijks- H. B. School", om van den Mi nister in zeker opzicht de volledige „zeker- heidstellingen"voor deGemeente te eischen waardoor hot beheer der gelden van het Rijk zou verplaatst worden van het „To rentje" naar het gemeentehuis te Amers foort, en dat het niet meer dan natuur lijk is, dat de Minister zich niet door gemeenteraadsbesluiten de wet laat voor onder de hoogc populieren langs den kerkhofsmuur was het luchtig en frisch, en op de graven prijkten de herfst bloemen in haar volste kleurenpracht. Het was een dag midden in de week, en toch zat Mads, de rietdekker, inet zijn beste kleóren aan, in zijn hemds mouwen op een grooten steen onder de schaduw der populieren. Ilij was nu aan de beterhand en had zich op een stok geleund, daarheen begeven om een weinig aan de lucht te gewennen. Het ongeval had hem geen kwaad gedaan. Integendeel zijn gelaat was een weinig bleek, maar tegelijk veel fijner geworden, zijn groote, bruine oogen straalden van tevredenheid, en hot was alsof ze voor het eerst met verwondering waarnamen, hoe schoon de wereld toch eigenlijk was. De volle, zwarte baard, die tijdons zijn bedlegerigheid was blijven staan, stond hem uitstekend, en deed zijn fris8che lippen met de parelwitte tanden doe te beter uitkomen. Zelfs droeg hij het hoofd nu vrijer en hooger opgericht dan te voren, zeker omdat het zoo lang geleden was, sedert hij het gebogen had, oin zich onder worpen te laten slaan. Juist kwam de jonge predikantsvrouw, die op het kerkhof was geweest om de bloemen op het graf harer moeder te verzorgen, met haar dochtertje aan de hand hem voorbij. „He, Madszeide zij vriendelijk, ter- schrijven in een zaak, die bij uitstek een gemeentelijk belang betreft, en waarbij het Rijk dus zijn steun vorleent, vooral in het belang der Ge meente, en voor zoover, naar Z. Exc's oordeel, do gemeentelijke financiën dien steun wettigen. In het kort is dus de zaak, dat het Rijkssubsidie der Industrieschool voor hot jaar 1904 op de Staatsbegrooting is voorgesteld op een bedrag overeen komstig do behoeften der school In dat jaar, op f 3500 in plaats van f 5000, dus globaal op 7/io gedeelte van dat voor toekomstige normale dienst jaren geraamd, eene vermindering onge veer gelijk aan die welko door het Raads besluit feitelijk, eveneens voor 1904, in hot gemeentesubsidie was aangebracht, door do toevoeging der woorden„met ingang van 1 Mei 1904". Het verschil is, dat de Gemeento zich voor toekomstige jaren, .„tot we deropzegging''' (dus ook zonder zekerheidsstelling!) verbonden heeft om jaarlijks f 2500 Subsidie aan de school uit te keeren, terwijl de Minister een voudig zwijgt over toekomstige jaren, en terecht cischt, dat men vertrouwen zal stellen in het beleid der Regeering, althans niet aan het Rijk „do wet moet stellen" door een gemeenteraadsbesluit. Met dat al blijft het de vraag: Wat uu? Do Eembodc heeft, op do haar eigen manier natuurlijk, in het nummer van den 19en December 1.1., reeds ant woord daarop gegeven, en wol in de volgende bewoordingen: „"Wijl nu in de Raadszitting van 27 Juni 1.1. een subsidie enz. voor genoemde school werd toegekend onder de voorwaarde, dat van Rijks wege minstens f 5000 zou worden verleend, komt dit Raadsbesluit door de genomen beslissing in de Tweede Kamer te vervallen, zeker tot groot genoegen van de overgroote meer derheid der belastingplichtige burgers in onzo gemeente." wjjl ze even staan bleef. „Hoe gaat het er mcó „O dank u, mevrouw! Ik zal nu wel spoedig zoo flink zijn, dat ik weer aan het werk kan gaan." „Kom dat is goed De kleine meid kwam naar hem toe om hem een fraaie roos in de hand te stoppen,, waarna zij zicli haastig achter de rokken harer moeder verschool, en verlegen aan de linten van haar hoed stond te plukken. Daarop wandelde de dame met een vriendelijk knikje voort en Mads bleef zitten met zijn bloem in de hand. 't Was voor het eerst dat hij een zoo fraaie bloem in de hand hield en van nabij be wonderen kon. Hoe schoon was zij, en hoe heerlijk haar geur't Was toch opmerkelijk, hoeveel schoons er in de wereld te vinden was, en hoeveel vrien delijke deelnemende menschen men leer de kennen, als men maar eerst zoo ge lukkig geweest was, een ongeluk te krij gen. Zijn moeder zelfs was sedert het ongeval veel zachter gestemd geweest dan vroeger. In de laatste zes weken had zij geen vinger naar hem uitgesto ken. In dergelijke overpeizingen verdiept, zat hij met de oogen op de roos ge vestigd, toen hij een lichte voetstap in zijn nabijheid hoorde en opziende, zag hij Stine naast zich staan. Wordt vcroolgd).

De Eemlander | 1904 | | pagina 1