G.WESSELS Advertentiën. Zwarte Bergje. AMERSFOORT. Ernstig ongeval te Helmond. Dc ondergctcekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank aan allen voor de hulp en den bijstand, hem be toond bij den brand van zijn hótel. W. R. SCHWEMMER. „Zwarte Bergje" „ZWARTE BERGJE." AANGEBODEN, Confiseur, Cuisinier, Patissier, r In verband met de aanstaande ver kiezing? voor leden van de Provinciale Staten ^worden zij, die nog niet op de kiezerslijst geplaatst zijn, er aan herin nerd, dat de aangifte, om op de bedoelde lijst geplaatst te worden onder overleg ging van bewijsstukken moet geschieden tioor tö Februari a.s. ter gemeente se cretarie, voor zooveel hen betreft, die niet in de grond vermogens- en per- soneele belasting alhier zijn aangesla gen. Om op die lijsten te Amersfoort als bevoegd tot het kiezen van leden voor de Provinciale Staten geplaatst te wor den moet men zijn mannelijk ingeze tene van de provincie, tevens Neder lander, en den leeftijd van 25 jaar be reikt hebben of dien vóór of op den 15en Mei aanstaande bereiken. Bovendien moet men over het volle laatstverloopen jaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor minsters fl 1. (hoofdsom en rijksopcenten in de vermogens of bedrijfsbelasting, of naar een of meer grondslagen der personeele belasting of voldoen aan eene der vol gende voorwaarden lo. dat men als gezinshoofd of als alleen inwonend persoon op 31 Januari sedert 1 Augustus van het vorig jaar in deze provincie heeft bewoond; a. krachtens huur achtereenvolgens niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som van fl. 1.50 per week of b. krachtens eigendom, vruchtgebruik of hum-, eenzelfde vaartuig van minstens 24 M.3 2o. a. dat men op 31 Januari sedert 1 Januari van het vorig jaar bij den zelfden persoon, onderneming, openbare- of bijzondere instelling in dienstbetrek king, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaam is en als zoodanig over dat jaar een inkomen heeft genoten van minstens fl. 400; b. dat men op 1 Februari in het genot moet zijn van oen door een openbare instelling verleend pensioen van minstens fl. 400; inkomen en pensioen, waar noodig, worden samengeteld. Bij de berekening van „inkomen", wordt vrije woning of inwoning gerekend op fl. 275 en enkel vrije kost op fl. 200 3o. dat men op 1 Februari sedert een jaar don eigendom met recht van vrije beschikking moet hebben van minstens fl. 100 (nominaal), ingeschreven op een der grootboeken der nationale schuld, of van minstens fl. 50, ingelegd in de rijks postspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank, of in een spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging, van een naamlooze vennootschap, van een coöpe ratieve vereeniging of van een stichting. De bijzondere spaarbanken moeten een waarborgfonds van fl. 25.000 bij de Ned. Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat men heeft voldaan aan de eischen van bekwaamheid door of krach tens de wet, of aangewezen bij algemeene maatregel van bestuur gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Men heeft dus a. „bolastingkiezers"die ambtshalve op de kiezerslijst worden geplaatst. b. „huurkiezers"c loonkiezers d spaarbankkiezersen e „examenkie zers." De vier laatste categoriën moeten er zelf, door aangifte ter Secretarie te doen, voor zorgen, dat hun naam op de kie zerslijst komt. In het Amersfoortsch Dagblad van 18 Januari troffen wij het volgende be richt aan „Op dc kegelbaan van de Sociëteit Amicitia zal een concours worden ge houden, dat op 30 Januari a.s.. des avonds te half negen, wordt geopend. Het concours is uitsluitend toegankelijk voor inwoners te Amersfoort. De prijs der kaarten is gesteld op 20 cents. Er zullen in het geheel 4000 kaarten be schikbaar worden gesteld, zoodat ver moedelijk een bedrag van 5 a 600 gulden aan prijzen kan worden besteed." De vorm van het bericht benevens de bijzonderheden erin vermeld stempelen het tot eene officiëele raededceling van het Bestuur der Sociëteit „Amicitia" aan het lezend pubhek. Aan welke bij zondere omstandigheden of aan welke relation het Amersf. Dagblad te danken heeft, dat het voor de sociëteit „Ami citia" het uitverkoren orgaan schijnt te zijn, m.a.w. dat de weg tusschen het Bestuur der sociëteit en „de inwoners van Amersfoort" niet door de advertentie rubriek der Amersfoortsche bladen leidt, doch door het redactiebureau v/h Amers foortsch dagblad schijnt te loopen, daar over kunnen we onze lezers niet inlichten. Gns«lrnk en gasverbruik. Niet iedereen weet, dat het verschil in gasdruk een .stftaken invloed heeft op het lichtgevenyb "Vermogen van gasgloei- lichtkousje8. ■- Zoo werd b.v. te Zutphen in den laatsten tijd'' sterk 'geklaagd door de gasverbruifters ovjpr .bë't onbegrijpelijk stijgen hjumef' gasrekejatifen. Er wer den door -hen niej^ffter pitjes gebrand dan vroeger otf-roch wees de gasmeter een veel h'öoger cijfer aan. Nu bleek bij gelegeheid van een proces, dat over deze aangelegenheid gevoerd werd, dat de gasdruk sterk was vermeerderd en dat hieraan alleen het meerdere gasverbruik was toe te schrijven. De verdediger verhaalde, hoe hij in zijn kamer in het logement veel beter licht kreeg (gasgloeilicht), door de kraan wat dicht te draaien, in plaats van die geheel open te zetten. De gaatjes in den brander, waardoor het gas naar het gloeikousje stroomt, waren n.l. te wijd; zij waren indertijd berekend op den zwakken gasdruk. Nu die gasdruk sterker was geworden, was de gastoe- voer bij geheel open kraan te groot; het mengsel van gas en lucht bezat niet meer de juiste verhouding en vandaar het minder lichtgevend vermogen bij grooter gasverbruik. Iets dergelijks is in dc laatste maan den door vele Amsterdammers onder vonden. Het schijnt, dat bij het in ge bruik nemen van een nieuwen grooten gashouder aldaar, tegelijk de druk ver hoogd is. Ook voor Amersfoort is bovenstaande opmerking van belang. Want het toeval wil, dat wij reeds enkele weken vóór het bovenstaande ons ter oore kwam, hetzelfde kunstje hadden toegepast. Bij gelegenheid, dat onze huisgenooten erover klaagden, dat tegenwoordig het gas zoo weinig licht gaf, draaiden we, bij wijze van proef, de kraan wat dicht en het gas brandde dadelijk veel hel derder en het gasverbruik was natuur lijk verminderd. Het klinkt wel wat tegenstrijdig, maar het is zoo. Wij willen hier aantoevoegen, dat wij voor enkele maanden een proef bij woon den met een klein toestelletje, een kort tusschenstukje, dat bij eiken gasbrander kan worden aangebracht. De lichtkracht bleek dezelfde te zijn gebleven, terwijl de gasmeter een vermindering van gas verbruik aan wees tot op 60 percent. Een niet onaanzienlijke besparing aldus. We weten niet of hier ter stede een agent voor het artikel is, maar wel weten we, dat ze in meer dan één groote gemeente, van gemeentewege voor haar eigen straatlantaarns zijn aan geschaft. De heer Louis Morsink, handelaar in comestibles, delicatessen, vleeschwaren enz. verstaat bij uitstek de kunst, om reclame te maken. Met zijn reclame weet hjj het zijn clientèle aangenaam te maken. Thans geeft hij aan zijn afnemers een keurig gebonden boekje met waschlijsten, een practisch geschenk vooral voor de huisvrouwen, en de heer Morsink weet natuurlijk wel, dat hij in al zijn onder nemingen zal slagen, als hij die maar op zijn hand heeft. Dat hem dit met bedoeld cadeau zal gelukken, wij zijn er zeker van. Naar wij vernemen zal in „Ons Huis" deze week, Zaterdag 23 Januari, des namiddags te twee uren eene Bestuurs- en te drie men eene algemeene Leden vergadering worden gehouden van de Vereeniging „Aiiicrsfoortsiclie In dustrie- en Huishoudschool." De vraag werd onlangs gedaan, waar om namiddag- en geen avond vergaderingen regel zijnen het antwoord ons van bevoegde zijde hierop gegeven luidt, dat zulks zijn verklaring vindt in dc bedoeling om het opkomen aan de eerste belanghebbenden, in casu de huismoeders, gemakkelijk te maken. Was er voor ditmaal door bijzondere om standigheden eigenlijk geen keuze wat den dag betreft, in het vervolg zal, ter bevordering eencr goede op komst. steeds zooveel mogelijk een andere dag dan de Zaterdag worden genomen, Met het oog op dc van het Bestuur te verwachten mededcclingcn schijnt ons deze vergadering er eene van bijzondere belang te zijn, en mede on der verwijzing naar ons artikelWat nu wekken wij alle leden op om Zaterdag tegenwoordig te zijn. Voor de arondissements-rechtbank te Utrecht stond eergisteren te recht G. L. M. kassier alhier. Tegen hem werd 9 maan den gevangenisstraf geëischt. Zoowel door den officier van justitie als door den verdediger Mr. Claringbould werd streng gelaakt de houding van den anonymus, die louter uit wraakzuchten niet de moed hebbende, om met open vizier te strijden, de betreffende aan klacht tegen M. bij de rechtbank heeft ingediend. De verdediger acht het noodig, dat Amersfoort wordt gewaarschuwd tegen de venijnige beten van dergelijk adde- rengebroedsel en hoopt, dat tegen be doelden anonymus de vervolging zal worden ingesteld wegens het opstellen van een valsche aanklacht. De eerwaarde lieer Ilurwitz, rabbijn alhier, vierde Maandag zijn 60-jarig ambts jubileum onder zeer veel blijken van be langstelling. Een commissie uit de gemeenteleden, bestaande uit de lieeren E. Klasser, M. de Pool, I. Gossehalk, I. Cohen, E. van Vollenhoven, H. van Kaalte en M. Kool, had alle pogingen inliet werk gesteld om dien dag voor den werk- zamen, humanen Ilurwitz tot een feestdag te maken. Om kwart voor twee de9 namiddags werd de jubilaris met zijn familie door twee commissarissen van orde, zijnde dc heeren M. Kool en II. van Kaalte, per rijtuig van zijn huis gehaald en naar liet vergaderlokaal van het Kerkbestuur ge reden, waar aanwezig waren de leden van den Kerkeraad, en de besturen van verschillendegodsdienstigevereenigingen. Nadat de jubilaris met zijn familie had plaats genomen, werden hem 't allereerst bloemen aangeboden door de jongedames dc Pool en Cohen, onder het uitspreken van toepasselijke ge dichten. Hierop werd het woord ge nomen door den heer E. Klasser, voor zitter van gemelde commissie, die in een kernachtige toespraak wee6 op het gewichtige van dezen dag voor den ju bilaris en dezen huldigde als rabbijnen als menschhij overhandigde hem ten slotte een stoffelijk blijk van belang stelling. Verder voerden nog liet woord de heeren E. L. Visser, voorzitter van het Kerkbestuur, H. van Gelder idem van „Talmud Thora" en M. H. van Raalte idem van „Gemiluth Gasidim." Van al deze vereenigingen ontving de heer Ilurwitz geschenken. Hierop nam nogmaals de heer E. Klasser het woord, die den feestvierende namens gemeenteleden, oud-leden van dc gemeente en vereerders, na een har telijke toespraak een huldeblijk aanbood met een album vermeldende de namen van de schenkers. Bedoeld album was prachtig gecalli- grafeerd door den heer L. Klein, waar nemend koster van de Israëlitische kerk die in een gevoelvolle improvisatie den jubi laris huldigde. Nog werd een enkel woord, van groote verdienste getuigend, tot den heer Hurwitz gesproken door den heer E. Visser van Amsterdam, die den jubilaris van af zijne jeugd gekend had. Hierop werd do eerewijn aangeboden en werden nog verschillende toespraken gehouden. De heer Barchman Wuytiers, burge meester onzer gemeente, gaf van zijn groote belangstelling in dit jubileum blijk, door persoonlijk den ouden grijzen feest vierende te komen feliciteeren op de algemeene receptie, die door bijna alle leden der gemeente werd bezocht. Wel een bewijs, dat dc rabbijn Hurwitz in zijn kring zeer geacht ishij is een eenvoudig, humaan en geleerd man. UIT DE PERS. Naar aanleiding van Dr. Kuypers reis naar België heeft „Het Vaderland" het in een zijner nummers van de vo rige week in een hoofdartikel over „Pre mierschap." Na er op gewezen te hebben, dat onze minister van binnenlandsche zaken niet alleen voor een verzetje naar België's fleurige hoofdstad is getogen en dat „men" zeer benieuwd is, waarom de heerKuy- per deze reis heeft ondernomen, vervolgt het blad „De pers heeft het (—doel van de reis Red.)niet verklapt; wel wist de hooge reiziger zich de hinderlijke insectensoort tot welke te hebben behoord hij soms verklaart zich niet zonder genoegen te herinneren niet geheel van het lijf te houden, maar vergeleken meh.de uitgebreide vertelsels en omvangrijke commentaren, die vroeger de ronde plachten te doen, zoodra onze premier de vaderlandsche grenzen over was, is wat nu in de bladen verluidt niet meer dan kinderspel. Onze fantasie leggen we dan ook den strafsten breidel aan; wc zullen niet gaan napluizen wat het waarschijnlijkst is: of Koning Leopold over een alge meene toenadering tot Nederland, over een tolunie, over de Luiksche tentoon stelling, of wellicht zelfs over Congo- leesche aaugelegenheden met zijn Ne- (lerlandschen tafelgast van gedachten heeft gewisseld. Enkel hierop vestigen we de aandacht, dat het dr. Kuyper was, met wien niet wordt weersproken, dat de Belgische vorst herhaaldelijk mondgesprek voerde. Zeker niet als Minister van Binnne- landsche Zaken viel den Nederlandschen partijleider deze eer te beurt. Het moet geweest zijn als Voorzitter van don liaad van Ministers, wel te verstaan niet louter als den man, die in de bij eenkomsten der Ministers den prosidi- alen hamer zwaaien mag, maar als den premier, als Nederland's Eersten Minis ter." Zooals men zich herinneren zal, dankt de tegenwoordige Minister van Binnen landsche zaken deze waardigheid aan het nieuwe Reglement van Orde voor den Raad van Ministers, dat luttele maan den na de formatie van het kabinet Kuvper werd bekend gemaakt. De linkerzijde liet zich destijds ten deele in een gerusten Blaap wiegen en heeft deze eenvoudige wijziging en bagatelle leeren behandelen, vooral wel, omdat de met het ministerie bevriende pers zoo hardnekkig het verschil tus schen het oude en het nieuwe reglement als van weinig bctcekenis voorstelde. Alleen het Lid der Eerste Kamer, de heer Franssen van de Putte, heeft toen ter tijde een forschen aanval gedaan daarop. „Het Vaderland" vraagt nu: „Zal men zoetjes aan niet tot het in- zicht komen, dat nu twee jaar geleden voor alarmgeroep wel degelijk reden was? Een premierschap naarbuitenlandsch model het heette toen te mal oni het in ernst te vreezen. En thans? Ziet nu niet ieder in dr. Kuyper veeleer den premier dan het hoofd van het toch niet onbeduidend Departement van Binnenlandsche Zaken? Nog eens, wat te Brussel verhandeld werd is ons niet bekend en wij raden er ook niet naar. Maar dat zullen toch in elk geval wel zaken zijn, die zeker don Minister Van Lynden, dio wellicht de Ministers Harte en Do Marez Ovens, misschien zelfs den Minister Idenburg raken. Doch niet door een hunner, door dr. Kuyper worden ze bedisseld. Tegen een premierschap hadden on hebben wij, grondwettige en andere, bezwaren. Wij zetten ze thans niet uit een. Nu er eenmaal een premier is, ligt het in den aard der zaak dat hem ook wat te doen wordt gegeven. Maar dan inoffele men ook niet lan ger de evidente waarheid weg, dat, in afwijking van staatsrecht en staatsleven der laatste ruimhalve eeuw, thans dr. Kuyper én feitelijk én reglementair in het Kabinet nummer één is en dat zijn ambt- genooten én reglementair én feitelijk mogen figureeren als Ministers tweede klas. „De stem des Volks," weekblad voor de arbeiders partij, heeft een eigen aardige wijze om die zaken voor te stellen. Een paar staaltjes uit zijn jong ste nummer mogen hier volgen. (Ze hebben betrekking op Amersfoort) Als men 's morgens vroeg op straat loopt van burgemeesters woning tot aan het stadhuis, zou men meenen, dat er aan de straatreiniging te dezer stede niets ontbreekt, zoo netjes en schoon zijn de straten eiken dag. Komt men evenwel in de arbeidersbuurten Mogen we het blad vragen, of het de bewijzen kan bijbrengen, dat wer kelijk het traject Burgemeesterswoning- stadhuis door onzo stadsreiniging in de eerste plaats en met bijzondere zorg wordt behandeld Zooals het bericht daar staat is het niets meer of minder dan schandelijke verdachtmaking van onze gemeenterei niging. Deze is niet onverbeterlijk, ook wij hebben onze aanmerkingen' maar wat de Stem des Volks geeft, zijn geen zakelijke aanmerkingen, maar insinuaties. Nog een staaltje De vrijzinnig-democraat Thiel nam het voor de liberalen op, en vond dat zij toch in elk geval beter waren dan de clericalcn. Zeer naar genoegen van 't publiek werd deze debater duorLoopuit beantwoord. De lezer zal zich dc zaak herinneren. Maar wie leest nu uit dit bericht, dat Loopuit zelf ten 6lotte verklaarde, dat hij een liberaal ministerie, welk ook verre verkiest boven het tegenwoordig ministerie Zóó meenen de soc.-dem. hun lezers te moeten voorlichten, de soc.-dem, die zoo veel hebben aan te merken op de wijze waarop andere partijen hunne aanhangers soms voorlichten. Laatste Berichten. Men meldt ons uit Helmond In de fabriek van de heeren Van Vlissingen te Helmond, de katoendrukkerij, ver verij en bleekerij, zijn gisteren om één uur twee opkookpotten ontploft, waarbij een werkman Thijssen werd gedood en twee anderen onder het puin werden bedolven en ongetwijfeld ook dood zul len zijn. De stoker Van Delden werd levensgevaarlijk en een andere stoker hoogst ernstig verwond. De matcricele schade is groot en nog niet te ramen, doch zij bedraagt zeker wel een halve ton. De fabriek is genoodzaakt stil to liggen althans voor eenige dagen. Als het ongeluk ware voorgevallen in den tijd dat de ongeveer 500 werklieden in de fabriek aanwezig waren, zou dc ramp niet zijn te overzien. 374e Staatsloterij. VIJFDE KLASSE Eerste week. Trekking van 18 en 19 Jan. 1904. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lcinweber te Amersfoort (Bree- destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op No. 2836, 2850 en 13585. Prijzen van f70. 1730 1740 8327 en 18924. Tc zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1059 1073 1701 1715 2374 2384 8321 8338 8350 11771 11841 11868 13584 13594 14145 14167 14168 14179 20106 en 20110. Vrageubu». VraagKan de Redactie van „de Eemlander" mij ook inlichten, of de „even redige vertegenwoordiging" reeds in eenig land practisch is ingevoerd? D. S. Antw"Wij kunnon den geachten vra ger antwoorden, dat de evenredige ver tegenwoordiging in nog niet veel staten ingevoerd is. Toch komt zij reeds in enkele voor, n.l: in Zwitserland (in hot kanton Tessino en eenige andere kan tons,) in Spanje en Portugal (voor ge- meenteraads verkiezingen,) in Noorwe gen, in Brazilië en in België. In het laatste land is het stelsel vast- gckopppeld aan het z.g.n. meervoudig stemrecht. De eene kiezer brengt daar één, een volgende twee en een derdo drie stemmen uit. Red. „Eemlander". Hoogachtend, Met Mei a.s. ter overname aan geboden, do huur van het aan de IiCUNdenerivcg, circa 15 mi nuten gaans van de stad, en bevattende beneden vier en boven /es ruime Ka mers, "Waranda, annex Koetshuis met Stal, en verschillende Bergplaatsen, be nevens grooten lommerrijken Tuin. Te bevragen aan het Op gemakkelijk tc vervullen voor waarden ter bewoning aan een vertrouwd klein gezin de bewoning der bovenverdieping van het huis, waarin het bureau van „DE EEMLANDER" zal gevestigd worden. Gegadigden schriftelijk zich aan te melden Administratie „EEMLANDER" Beekesteinsche laan 32 Amersioort. Laagestraat 117. Telephoon Xo. 98.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3