GEOPEND GEOPEND ep den Arnjemschsn siraaltoeg Ne. ?0n Stoomververij en Chemische Wasscherij VAN ARKEL EN OTTO. Advertentiën. te Haarlem êonfedie en fileecleren Seldersche Varkensslagerij Worstsoorten en Vleeschwaren. BOUWMAATSCHAPPIJ N1EUW-AMERS FOORT. F. 8. VAN EIJBERGEN, Bierhuis met Biljart. MAURIT8 W. F. J. DlTjONtT Fijne Coupe. Billijke prijzen. J. A. van der VET JEBBINK. Brandstoffen. Concurreerende prijzen. DE Puntenburgerlaan, hoek Tuinstraat. Ondergeteekenden hebben de eer UEd. te berichten, dat zij heden hebben en bevelen zich beleefd aan voor het Verven en Chemisch Reinigen van alle soorten Dames-en Heeren kleed in g, Meubelstoffen, Dekens enz. Raad, die liet voorstel daartoe deden. Teveel wordt het drankmisbruik be schouwd als oorzaak. Naar het oordeel van adressanten heeft het drankmisbruik ecu grooter beteekenis als gevolg. En wel in 't algemeen als gevolg van den dcgenereerenden invloed van de over wegingen welke in den maatsohappelijken toestand van dezen tijd, den geest van de menschen, voortdurend beheerschen. In 't bizonder, een gevolg van den economischen toestand der arbeiders, hun tekortkomingen in velerlei opzichten, welke een demoraliseerenden invloed hebben op hun zedelijk karakter, en tevens maken dat aan de jeugd niet de stoffelijke en zedelijke opvoeding kan worden gegeven, noodig voor hun zelf standigheid in later leven. Daarom zijn adressanten er van over tuigd, dat w il men het drankmisbruik niet al z'n ellende trachten op te heffen, niet alleen tijdens de kermis, doch bij alle feesten „ook Christelijke en natio nale", het noodig is, dat de oorzaken eerst zijn weggenomen, welke schuilen in de tekortkomingen in allerlei opzich ten van de arbeidende klasse, welke tekortkomingen op hun beurt, weder tot oorzaak hebben het kapitalistisch karak ter van het huidige voortbrengingsstelsel. Door den eersten secretaris dei-Y. P. N., den heer J. Kooiman is een werkje geschreven „Moderne Hoenderteelt", dat verschenen is bij den uitgever Tjeenk Willink te Zwolle. De heer Kooiman, een uitnemend ken ner van pluimveezaken, heeft hierin op zeer bevattelijke wijze allerlei wetens waardige zaken over de pluimveeteelt bijeenverzameld; de prijs is laag en wij vertrouwen daarom, dat velen zich dit werkje zullen aanschaffen, om goede leiding te hebben bij het fokken van hoenders. In een der plaatselijke bladen lezen wij, dat de aannemers Yan 't Hof en Achterbergh ook zijn vrijgesproken voor de overtreding van de bouwverordening in zake het bouwen van de tent op de ijsbaan Achter Luiaard. Zij zijn echter veroordeeld tot cenc boete van f 10 Kiezerslijsten. Omdat «14 Februari van dit jaar op Zondag valt, heeft men tot Dinsdag 16 Februari gelegenheid, om op de Kiezerslijst geplaatst te worden ingevolge art. 159 van de Kieswet, luidende: „Wanneer de in deze wet bepaalde verrichtingen op cenen Zondag of alge meen erkenden Christelijken feestdag mochten vallen, of de daarin gestelde termijnen op eenen Zondag of algemeen erkenden Christelijken feestdag mochten afloopen, treedt de eerstvolgende dag, geen Zondag of algemeen erkende Chris telijke feestdag zijnde, daarvoor in de plaats." Yoor belanghebbenden deelen wij het volgende mede „De Minister van Staat, Minister van Oorlog, Brcngtter kennis van belanghebbenden: 1°. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e.k. examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda. 2°. Yoor dit examen worden open gesteld 104 plaatsen. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van oorlog, zijn o.m. be noemd voor de vordering van paarden ten dienste van het leger in tijd van oorlog tot plaatsvervangend vordcrings- eomniissaris in het 20e district kapitein O. L. G. F. Aberson; in het 21c district tot commissaris Jhr. J. R. Rutgers van Rozenburg en tot plaatsvervanger paar denarts le klasse A. Frederikse; in het 22e district tot plaatsvervanger luitenant D. J. Couvée. Sport. Morgen (Zondag) gaat 't tweede elftal van U. D. I. naar Utrecht, om een com- petitiematch te spelen tegen U. Y. Y. II, vandaar. Wij vvenschen de TJdianen, die een mooie kans op het kampioenschap hebben, goed succes toe. Verder zal op het terrein aan de Leus- derweg een oefenwedstrijd U. D. 1. I Quick H plaats hebben. Stand stedelijk kegelconcours. Genomen 2200 kaarten. Hoogste aantal punten 42, daarop volgende 40. In de „Gooi- en Eemlander" van Woensdag 10 Februari j.l. lezen wij het volgende bericht: Uit een door de vereeniging „Handel en Nijverheid ingesteld onder zoek is gebleken, dat nog niet twee vijfden der winkeliers voor het behoud der kermis zijn enz". Wij plaatsen dit bericht zonder eenig commentaar en vragen ons alleen af, hoe het toch mogelijk is, hoc iemand in staat is, in strijd met alle feiten, een dergelijk bericht uit zijn duim te zuigen. Dat is toch opzettelijk een verkeerde voorstelling geven van zaken. Blijkens opgaven ons verstrekt is ge durende de maand Januari aan het post kantoor alhier en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren in de Rijkspost spaarbank ingelegd H. 41.316.67' en terugbetaald 6. 31.569.78. Het laatste boekje door het kantoor uitgegeven is n°. 10421. Donderdagavond sprak voor een klein doch aandachtig publiek de heer Z. II. van Oss over de Centrale-Arbeiders- Verzekerings-bank, in een vergadering belegd doorden Aincrsf. Bestuurdershond. Aan de hand van verschillende cijfers en andere gegevens toonde de spreker aan de onbetrouwbaarheid van verschil lende ondernemingen op verzekorings- gebied en besprak het belang der ar beiders van soliede verzekering. Als zoo danig werd de Maatschappij, genoemd in het onderwerp, aangewezen terwijl uitvoerig werd aangegeven de steun welke de arbeidersverzekerings-bank in de toekomst voor de arbeidersbeweging kan geven. Van de gelegendheid tot het stellen van viagen werd door enkele aanwezi gen gebruik gemaakt. Het Amersfoortsch Drankbestrijders- Comité kwam Vrijdagavond bijeen; er werd besloten eventueele verdere actie betreffende het drankwetsontwerp nader te bepalen, wanneer het ontwerp al of niet in behandeling zal worden genomen. Doch behalve het samengaan voor het drankwetsontwerp werd besloten het comité permanent vast te stellen, waartoe reed: in een vorige comité-vergadering was besloten doflr het comité den naam te geven van Drankbestrijders-Comité in- plaats van Drankwet-comité. In 't ver volg zullen dus de Amersf. drankbestrij dersvereenigingen voor zoover zulks mogelijk is gezamenlijk den strijd tegen het alcoholisme voortzetten. Gisteren promoveerde aan de Ilooge- school te Utrecht tot doctor in de Ne- derlandsche Letteren de heer W. van Schothorst, geboren te Lunteren, leer aar in de Ned. Taal aan de II. B. S. en het Gymnasium alhier op proefschrift „Het Dialect der Noord-West-Veluwe". Gisteren-nacht, overleed in den ouder dom van 76 jaren oen onzer meest geachte ingezetenen, de Weledel. Ge strenge lieer Mr. Frederik Hendrik van Persijh. Geboren in 1S28 te Koudekerke, provincie Zeeland begon |kij zijn loop baan als kantonrechter ;te Kuilenburg, waarna hij zich in 1806 den 19eii Nov. alhier vestigde als procoreur en eeuigen tijd later werd hij benoemd tot rechter in de aiTondisscments-rechtbank. Na de opheffing in 1877 van gemeld college werd de heer van Persijn bur gemeester onzer gemeente. Als zoodanig werd hem bij K. Besl. van 1 Mei 1883 eervol ontslag verleend. De overledene was regent van het St. Pietcrs en Blok- lands-Gasthuis. Begrafenis is vastgesteld op Maandag middag om 2 uur. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene wordt aan het graf niet gesproken. In „de Arend" werd gisterenavond een Soiree Yariée gegeven, die tamelijk goed was bezocht. De 4 dames'arristen van het circus Oscar Carré hadden een welverdiend succes met „IJsjool", „Marchemilitaire", „Het landelijk leven" enz. Zij verdienden liet applaus ten volle en dikwijls werd er „gehaald". Het muziekcnsemble onder leiding van den heer G. Bikkers kweet zich op zeer uitnemende wijze van zijn taak. Mooi werd gespeeld, wij herrinneren slechts aan de Fanntasie über Tanhauser en brengen daarbij een eeresaluut aan de heeren Jochems en van Houten, voor hun mooie uitgevoerde solo's. Wij hopen zeer, dat de heer Werij termen kan vinden deze soirees voort te zettenzij verschaffen aan de Amers- foortsche burgerij voor weinig geld wer kelijk avonden vol kunstgenot. Verslag lezing Dr. Bleekrode, wegens plaats gebrek, in een volgend nummer. Be.d. INtiKKONDEN STIIKKHS. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Keil Bisschoppelijk oordeel over de Nutslezingen. M. d. R.i Zondag 7 Febr. hield de Afd. A foort van den R. K. Volksbond een feestelijke bijeenkomst. In de feestrede, gehouden door den geestelijken adviseur, zei de Eerwaarde onder meer, ook deze merk waardige woorden „In opdracht van den Bisschop van Utrecht, die hem had aangewezen als adviseur van de Afd. A/foort, moest hij le gcloofsgcnooten met nadruk waar schuwen vooral niet te bezoeken de goedkoope lezingen en muziekuitvoerin gen van het Nut, want die waren in strijd met hun godsdienst. Wan neer de menschen zich wilden vermaken, dan dienden ze hier ('t gebouw R. K. Vohcsbond) te komen, en nergens anders." Afgescheiden nu van de vraag, of deze Bisschoppelijke opdracht reden van be staan heeft, geven de Eerwaarde heeren tuch doorslaande bewijzen, dat zc niet zoo rotsvast vertrouwen in 't geloof en de volgzaamheid van hunne schapen. Mijn dank voor de plaatsing. P. S. VUittiAïtHItlVCHX. enz. Zondag 14 Februari 10'/2 uur 's mor gens „De Toekomst", Havik. Cursus vergadering Sigarenmakers. Spreker Eichelsheim. 's Avonds 7'/. uur „Ami- eitia" Tooneelvoorstelling ter gelegenheid van het jaarfeest der S. D. A. P. 's morgens lO'/.j uur „de Arend" repetitie van Jubal". Maandag 15 Februari. Bal masqué „de .Arend" bij introductie. Woensdag 17 Februari. Groot militair feest in de nieuwe Rijbaan, kazerne beredenwapens 8 uur 's avonds, Donderdag 18 Februari idem. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Februari. Lokaal „De Zaaier", Muurhuizen, hoek Kerkstraat, 's avonds 7'/a uur. Ds. O. Gcnouy, predikant der Waalsche Ge meente te Utrecht, Lutkersche Kerk, voormiddags 10 uur, Dr. II. A. van Bakel, van Haarlem. Remonstrantschc Kerk, voormiddags lO'/j uur, Ds. I. Hooykaas. Burgerlijke stand van Amersfoort. van 5 tot en met 10 Februari 1904. GEBORENImmetje, d, van J. van der Poel en E. van Karsbergen. Heudrika Margaretha, d. van P van den Hoven en N. Bitter. Antouius Matheus Ge- rardus, z. van G. H. Rouwhorst en G. C. A. Hendriks. Alijda Jacobs, d van H. van Eeden en D. van Harselaar. Wilhelmus Bartholomeus, z. van J. B. Rouwhorst en C Feiten. Elberta Wilhclmiua, d. van A, Koenen en M. G. van Plateriugen. Wil- helmina, d. van P. Wijuands en C. van Vliet. Hendrikus Cornells, z. van J. Hooft en J. M. Delfortcrie. Evert, z. van W. Man ten en G. de Bruin. Hermanus, z. van W. Entrop en G. van Nus. Johanna, d, van A. A. Moutaubau en J. de Wijer. Christina Maria Jaeoba, d van J. D. van Gelder en C. J. Dooijewaardt. Johanna d. van J. Eek en H. de Ruiter. Jacoba d. vau H. Descans. Geertruida Boukje, d. van H. L. Hem in inga en G. van de Kamp. Hondrika, d. van T. van Vulpen en N. Mertz. Jansje. d. van R, Baars en B. J van Hattern. ONDERTROUWD! K. Pater en S. van Deventer H. G. He ij er man en J. do Waal. J. Renes en W. van Nijkerk. H. H. Bijtelaar on G. Koning. H. G. Rekveld en W. Opseherper. GEHUWD: L. J. Hemels en M. Kaspers, G. A. van Kouijen en W. van Doorn. P. M. Brouwer en A. van der Geld. J. Hcndriksen en M. A. R. van der Hilst. OVERLEDENElisabeth Hoefsloot, G1 j. wed. van W. Gouw. Hendrika Geertruida van Ooik, 5 j. Philippus Muller, 3 m. Hagtog Mozcs van Beek, 82 j. wedr. van R. Kiseh Clasiua Berendse, 60 j. wed. van E. Staal. 374e Staatsloterij. YIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. (2000 loten.) Trekking van 8 en 9 Febr. 1904. Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebcr te Amersfoort (Bree- destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op Nos. 13578 en 20109. Prijzen van f 70. 2338, 2372, 2382, 6979, 8348, 11759, 11880, 14161, 20083, en 200S8. Te zamen 12 prijzen. Trekking van 1012 Febr. 1904. (2100 loten). Prijs van f 400 op N°. 11777. Prijs van f 200 op N°. 6982. Prijzen van f 70. 1061, 6974, 8344, 11874, 14173, 14188, 18930 en 20094. Te zamen 10 prijzen. HAKKTBKBICHTF.N. Amersfoort, 9 Febr. Aan de veemarkt waren de prijzen voor: Vette koeien f 1150 A 2-10, Gusto koeien f 110 ii 170. Kalfkoeien f 140 a 230. KaltVaarzen 1 120 180, Guste vaarzen f90A 110. Pinken f 50 a 70. Stieren f 43 a 90. Amersfoort, 5 Februari. Zandaardappoleu per H.L. f 2.80 a 3.25 Appelen f 0.a 0. Pereu f 0.a 0. Hoeudereiereu per 100 stuks f 3.90 a 4.30 Boter por K.G. f 1.35 a 1.50 Kippeu f 0.80 a 1.20 Kuikens f 1.a 1.30 Piepkuikens f 0.a 0. Kenden f 0.90 a 1.25 Hazen f 0.a 0. Wilde konijnen f 0.a 0. Tamme konijnen per stuk f 0.80 a 1.50 Duiven per paar f 0.50 a 0.70 Magere varkens f 10.a 13. Zeugen f 50. a GO Biggen f 7.a 9. Aangevoerd waren H.L. Peren. H.L Appelen. 150 H.L. Zandaardappelen. 20000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1300 kilo Boter. stuks Vee. 10 Magere Varkens, 150 Biggen en G Zengen. Heden overleed in den ouder dom van 7 6 jaar tot onze diepe droefheid, onze geüefde broeder en behuwdbroeder de WelEdel- Gestrenge Heer Br. Frederik Hendrik vau Fcrsijn, Weduwnaar van Jonkvrouwe ANTONIA VAN BORSSELE, in leven Oud-Rechter in do voor malige Rechtbank te en Oud- Burgemeester van Amersfoort. Amersfoort, 11 Febr. 1904. Wed. Dr. C. J. VAN PERSIJN- Dieren. Schmalhouten. 's-Hage. Mr.E. J.VAN PERSIJN. Oosterbeek. G. E. VAN PERSIJN. Eenige en algemeene kennis geving. jVLUKHEKNK TF.ItGAlii:- ItlNO van Aandeelhouders op Zater dag 27 Februari 190-1, 's voor- middags ell" uur. in liet h&tel „DE VERGULDE ZWAAN" te Amersfoort. Aandeelhouders worden attent gemaakt op Art. 20 der Algemeene voorwaar den vervat in do Staatscourant van 14 Januari 1899, No. 12. P H. VAN HASELEN, Directeur. Amersfoort, 12 Februari 1904. LAVENDELSTRAAT 2. Varkeiisslagerij - - - - - Fijne Vleesck«varen. OPF.NKABE VFKKOOl'I.VG op Zaterdag 20 Februari 1904. in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" des namiddags 5 uur. MAGAZIJN YAN PRIMA NAAR MAAT. Oroot- en Kleinhandel in 1 Selierbierslraat .Magazijnen j Wolkcr«traat BeNtelkantoor Utrcchtsche weg 56 SPECIALITEIT IN FUSE Dagelijks worden bestellingen aan huis opgenomen. Onder minzame aanbeveling, N.B. Briefkaarten worden A. M. STAM. een Hopende door een SOEIDE bediening IJKd. vertrouwen waardig te worden. Bcleel'd aanbevelend,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3