AFBRAAK, Stoomververij en- Chemische Wasscherij VAN ARKEL OTTO. Is datlijdennoodig? Advertentiën. Vrijdag, 19 Februari 1904. D. C. PRINS verkoopen ZEEPPOEDER met het Anker is volkomen onschadelijk, ver vangt groene en gele zeep met veel en het beste succes en is voordeeliger. Huisvrouwen doet Uw voordeel. Gebr. Dobbelman, Zeepfabrikanten, NIJMEGEN. DE is op den ANRHEMSCHEN STRAATWEG No. 70". slaagden te Utrecht voor het examen van nuttige handwerken. In de groote zaal van het Paleis van Volksvlijt wordt van 1221 Februari een tentoonstelling gehouden van motor rijwielen, automobielen enz., uitgaande van de Ned. Yereeniging voor Rijwiel en Automobielindustrie. Ouze stadgenoot, de heer D. TI. Eysink, heeft aldaar standplaats n°. 13 en maakt een uitstekend figuur op de expositie. Onder zeer veel blijken van belang- stelliug werd Maandagmiddag om twee uur op de Oude Algemeene Begraaf plaats het stoffelijk overschot van den Weledel-Gestrenge» Heer Mr. F. II. van Persijn ter aarde besteld. Tal van autoriteiten waren aanwezig. Door een bloedverwant van den over ledene werd een kort woord van dank gesproken voor de bewezen eer. Sport. Het friendly-game Quick HU.D.I. I is met 41 in het voordeel van Quick geëindigd. De competitie wedstrijd, door U.D.I. II te Utrecht tegen U.V.Y. H (Utr.) gespeeld, is met gelijkspel (22) ge ëindigd, U.D.I. H staat nog steeds N°. 1 in haar afdeeling, wij hopen dat dit zoo blijft. Door de Ned. automobielclub is be sloten een voorjaarsréunie te Hilversum te houden en in Juni een tocht naar Homburg te ondernemen met gemeen- schappelijkcn intocht aldaar. Stand van het Stedelijk Kegclconcours. Genomen 2653 kaarten. Hoogste aantal punten 42. Thans ook 41 punten geworpen. Vrijwillige Brandweer. Bovengenoemde Verceniging hield Maandagavond in „De Arend" hare jaarlijksche algemeene vergadering. Aan hot jaarverslag vau den Secretaris ontleenen wij, dat het ledental met 17 is verminderd tengevolge van vertrek eu roijement; de Yereeniging telt thans 24 leden, 4 commandeurs en 5 bestuurs leden. De kas van den Penningmeester sluit met een voordeelig saldo van pl. m. f140. De periodiek aftredende bestuursleden Schoterman, G. de Jager en S. H. Massa werden alle drie herkozen. Ten einde een goede gang van zaken te krijgen bij evcntuëele branden deelde het bestuur mede, dat bij elke uitruk kende spuit voor don vervolge een com mandeur en een ouderbrandmeester zou zijn, die hebben na te gaan, of ieder op zijn post is bij de spuit. "Wie niet op zijn plaats is, niet aan zijn plicht voldoet, wordt als lid geschrapt. Op het bureau van politic zal door de gemeente een nieuwe brandkraan wagen worden gestationneerdwaarschijn lijk zal deze wagen aan de A. Y. B. worden overgedragen, die daarvoor een commandeur zal aanwijzen. Vnurmaken voorheen en tliaus. - - - - - In den vornjf^tn een aangename cau serie behandelde Dl'. Bleekrode Vrijdag avond bovengenoemd .onderwerp voor leden en^geïnttrcifUioeerdemvaii de afdee ling ^Aiiiers'fodvt vJj^Nut. Geïntrodu ceerd -waren, eji-wTaarmcde sticht „het Nut" o. i. ..wérkelijk nut. o. a. de leer linge».. v;i?i de hoogste klassen vanII. B. School en Gymnasium en verschillende onderwijzers. De wijzen van vuur voort te brengen werden door den spreker in liistorische volgorde achtereenvolgens nagegaan en door tah'ijke proeven, die zonder uit zondering goed slaagden, opgehelderd. De spreker deed dat zoo populair mo gelijk, wat niet gemakkelijk is, daar het onderwerp wel eenige elementaire ken nis van natuur- eii scheikunde bij den hoorder vordert. De spreker onderscheidde reeds da delijk de natuurkundige methoden om vuur te doen ontstaan van de schei kundige. Van de natuurkundige methoden, behandelde hij het vuurmaken a. door wrijving b.v. van twee stukken hout, wat lang niet zoo gemakkelijk is als het schijnt. b. Door brandspiegels en brandglazen. Het verhaal, dat Archimedes op die wijze de Komcinsche schepen in brand zou hebben gestoken, werd door hem üSjMïuölïjS „genoemd. liet Nuuk-vajfi door de tondeldoos, de vuurstcengeweren (waarvan zich N.B. de Oosteurijkers in 1865 tegen de Duitschers nog bedienden), de vuurpomp van Mallet die, (zooals door een Engelsch reiziger is meegedeeld, merkwaardiger wijze ook bij sommige stammen op Su matra in gebruik is) werden in verband daarmede besproken. Van oneindig meer belang, dan de natuurkundige methoden, die alle nogal primitief zijn, moetendescheikundigc methoden van vuurbcreiding worden geacht. De drie voorwaarden om langs scheikundigen weg vuur te krijgen, zijn 1. dat cr twee stoffen zijn, die zich willen verbinden; 2. dat cr zuurstof of een zuurstof afgevende stof aanwezig is. 3. dat er een bepaalde temperatuur (verbiridingstcmperatuur) bereikt wordt. Als zuurstofafgevende stof doet dienst chloorziue potasch, wat met eenige proe ven werd aangetoond. Daarna stond spreker uitvoerig stil bij (len phosphorus, als brandbare stof bij uitnemendheid, zooals wederom hoogst interessante proeven aantoonden, (bran den van phosporus in zuivere zuurstof en onder water) Ook de zelfontbranding van phosphorus werd aangetoond en ver volgens de ontdekking en de herkomst ervan behandeld. De Arabieren kenden liet reeds vóór 600 jaar maar in 1660 is het herontdekt door den Duitschen Alchimist Brand. Toch duurde het tot 1833 voor men op de gedachte kwam, om den phosphorus aan te wenden voor lucifers. De phosphorus wordt bereid uit beenderen b.v. uit mcnschcnbcenderen een man draagt ongeveer een half kilo phosphor met zich om, een vrouw min der. Hij wees op het verband tusscheu den phosphor in ons lichaam en ons denken, zoodat een bekend professor zelfs de gedenkwaardige uitspraak deed: zonder phosphor geen enkele gedachte. Hierna ging spreker de fabricage der lucifers na van 1833 at' tot heden, mo gelijk geworden door de daling van den prijs van phosphorus (in 1827 f 400 per K. G, thans f 1,50). Van den phosphorus komen twee soor ten voor: gele (vergiftig!) en roode (onschadelijk). De eerste werd vroeger voor de lucifers-fabricage gebruikt. Maar omdat de werklieden er hevige ziekte verschijnselen door opliepen, is thans algemeen de roode phosphor in gebruik. In Frankrijk heeft het Kijk het mono polie van fabricage, wat elk jaar zeven millioen in de schatkist brengt. Yroeger bestond de kop van een lu cifer uit gele phosporus, zwavelantimo- nium, zand, lijm en menie en kon elk r u w oppervlak voor het afstrijken wor den gebezigd. Tegenwoordig bevindt zich in den kop geen phosphor, maar wel op het strijdvlak van het doosje. Het glanspunt vóór de pauze was de proef met thermiet, waarover in een vo rig nummer reeds een en ander is ge zegd. Spreker nam een schitterende proef, waardoor de warmte- eu lichtverschijn selen in het helderste licht traden, een blikken plaat smolt als was, terwijl do geheele zaal hel verlicht was. Merkwaardig was de mededeeling, dat men in Duitsehland op sommige spoor lijnen de spoorstaven aan elkaar smelt, zoodat er als het ware één enkele staaf van meer dan een Kilometer lengte ontstaat. Hierdoor wordt het onmogelijk, dat gedeelten van de spoorbaan verzakken, zooals in drassig landje maar al te vaak gebeurt en een ritje van Gouda tot den Haag b. v. tot een harde beproeving maakt voor het zitvlak. Ook deelde spreker mede, dat de brandkasten-fabrikanten aanvankelijk met de handen in het haar zaten over de ontdekking van die nieuwe stof (zij be staat ongeveer drie jaar) welke zou ge makkelijk metalen deed smelten. Duitsche fabrikanten vonden zelfs reeds de re clame uit, oin hunne brandkasten als thennict-vrij aan te bevelen. Hot gevaar is echter denkbeeldig ge bleken. Na de pauze vertoonde Dr. Bleekrode eene collectie lichtbeelden, gedeeltelijk betrekking hebbende op het vorenstaande, gedeeltelijk op de petroleum-industrie, waarover hij ons terloops interessante bijzonderheden meedeelde. Ook dit ge deelte viel bijzonder in den smaak van hot publiek. Proeven, lichtbeelden en de aangename wijze van eausccren van den spreker (gekruid door menig guitig gezegde, waarvoor vooral het jongere publiek gevoelig was) hebben dezen avond gemaakt tot een aongenamen, maar bovenal tot een leerzamen. ixt;i;z<».\m:x stukken. (Buitenvernntwoordelijkheid der redactie) Hooggeachte Heer! Toen voor nu ruim drie jaar, ik, als afgevaardigde van den Helder, het voor recht had mijn pogen ten bate van de slachtoffers cener ontzettende Granaten- ontploffing, met zoo heerlijken uitslag bekroond te zien, waardoor ik in staat gesteld werd de Weduwen en Weezen en de verminkten nog voortdurend te stennen door een wekelijksche uitkcering, was mij een bclooning weggelegd. De Yisschérs benoemden mij n.l. tot Voorzitter hunner Yereeniging. Blijmoedig en met opgewektheid heb ik die taak aanvaard, omdat ik het mij een cere rokende aan het Hoofd te mogen staan van een tweehonderd tal Yisschérs, die, niet roekeloos daarheen leven, maar van hun sobere verdiensten iets afzonderen, om elkaar te steunen wanneer zij door ziekte worden verhin derd lnm bedrijf uit te oefenen. Dat toch is het naaste doel hunner Yereeniging. Weinig vermoedde ik, dat mijn nieuwe functie mij zoo zware verplichting zou opleggen en ik van nabij zou moeten kennis nemen van zoo bittere armoede en leed en lijden, in de gezinnen van zoo menigeen dezer kloeke mannen, die de bange gevaren der zee trotseeren om het brood te verdienen. Kent Ge het leven van onze Visschers, die van dezen Noordpunt uitgaan in hunne open botters vele uren ver de Noordzee in, totdat ze eindelijk de plek hebben bereikt, waar ze met kans op vangst hunne netten kunnen uitwerpen? Alles trotseeren ze, die fiere, kloeke mannen, want zij willen hun brood ver dienen. Maar liet zijn ten slotte ook mcnschcn, en wanneer dan, als zoo vaak te voren gebeurde, uu in het begin van October een zwaren storm hen overvalt en twee hunner makkers over boord worden geslagen, terwijl een jongen van 16 jaar de broeder van den schipper, uren ver uit zee, midden door de branding de botter binnen brengt met deze smarte lijke doodtijding, dan vegen ze een traan weg van lninne ruwe wangen, en dan gaan ze naar huis en ze vertellen 't aan hun vrouwen dat Jurrie Kramer en z'n kuccht over boord zijn geslagen en mis troostig voegen ze er bij zoo gaat 't moeder, vandaag zij en morgen ik En dan komen ze bij mij en ze zegggen „hoe moet dat nou meneer met de weduwe? Kom kijk eris of je wat voor il'r kan doen. Eéu woord van U helpt meer als duizend van ons". En dan geloovcu ze en daar vertrouwen ze op. Zou het waar zijn? Ge weet nu al, vriendelijke lezer, wat ik vragen wil. Zullen mijn Visschers beschaamd uitkomen? O, er wordt in den winter zoovéél onder hen geleden. Daar zijn Weduwen en Weezen, daar zijn oudjes en gebrek- kigen, die nog willen werken en die nog wat zullen werken ook, als straks maar weer de winter voorbij is. En als ik dan kennis neem van hun nood en ellende en ik sta voor ze met ledige handen, dan vraag ik mij af: IS DAT LIJDEN NOODIG? Immers neen! Goddank daar zijn nog mensclien die, w aunecr zij maar do zeker heid hebben, dat hun gave goed besteed wordt, willen lenigen den nood van armen ouden en eenzamen. Hooggeachte Heer! Vergis ik mij wan neer ik juist tot U kom voor mijn oudjes en ongelukkigcn? Vergis ik me, wanneer ik tot U de vraag richt: is dat lijden noodig? dat ge zult antwoorden: neen, Staalman, ik zal je wat sturen? Met vol vertrouwen ben ik gaarne, hoogachtend, Uw dw. dienaar, STAALMAN. Lid v/d Tweede Kamer der St. Gen. Mijn adios is: te Helder of Den naag Binnenhof, naar uw verkiezing. Gemengde Berichten. Het Itrcclitschc station. Nutslezingen. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken ondergctcckenden U, naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw nummer van 13 Februari, getiteld: „Een Bisschoppelijk oordeel over de Nutslezingen" het volgende in de „Eemlander" op te nemen. Hoewel Mij niet kunnen beoordeelen in hoeverre Uw inzender juist ingelicht is, meenen we, nu dit „oordeel" hetzij dan juist of onjuist is weergegeven, een maal vermeld is, in allen gevalle er tegen te moeten opkomen. Het is bezijden de waarheid, dat er op de 2 volkslezingen door een der sprekers iets gezegd zou zijn, dat iemand in zijn godsdienstige meeningen zou kunnen krenken. Een dergelijk vermoeden is belecdigend voor beide sprekers, cüc zelfs meermalen voor uitsluitend B.-Katholieke vereenigingen zijn opgetreden. We achten ons tegenover de sprekers verplicht een dergelijk praatje onmiddel lijk den kop in te drukken. Hoogachtend, Namens het Bestuur, G. J. BUIJS. Voorzitter. C. J. F. PRINS, Secretaris. Met de tunnel, welke de drie perrons op het Centraalstation te Utrecht verbin den moet, is men thans zoo ver gevor derd, dat nadat onder alle sporen sterke op geheide palen rustende brug gen zijn aangebracht, zoodat de dienst ongestoord kon voortgezet worden de uitgraving is begonnen en voor een goed deel voltooid. Alvorens dieper te graven, zijn er boringen gedaan, waar door men tot de ontdekking is gekomen dat onder de zandlaag, waarin de ge heide palen staan, zich een veenlaag bevindt, die het gevaarlijk maakt met de uitgraving voort te gaan. Er worden uu ook op andere plaatsen in de onmid dellijke nabijheid boringen gedaan, ten einde te constatceren hoever die veen laag zich uitstrekt. Door dezen tegenslag zal het werk, dat met Juni moest opgeleverd worden, zeker wel belangrijk vertraagd worden, daar er nu onder (1e tunnel eerst wel een fundament geheid zal moeten worden. Men is bij het graven onder het der de perron ook nog gestuit op een groot riool, bestaande uit de bekende lialf- cilindervormige cementstukken, die nog niet langer dan een'dertig of vijf-en-der tig jaar in gebruik zijn en welk riool dus nog zoo oud niet kon zijn. Toch is de oorsprong er van niet te bepalen, daar het op geen enkele oudekaarttee kening is aangeduid. Er wordt wel ver moed dat het bij het dempon van de vroegere daar langs stroomende Kruis vaart, daarvoor in de plaats is gekomen ten behoeve van uitloozing, maar zeker heid heeft men daaromtrent niet. Ook dit riool, dat trouwens bij een voorloopig onderzoek van den aannemer slechts, stilstaand vuil water scheen te bevatten, zal althans dat gedeelte wat onder de tunnel komt te liggen ook moeten weg gebroken worden. Vragcnbus. Is de houding, die men in zake pro tectie aanneemt, een maatstaf, waarnaar men ingedeeld mag worden bij de cleri- cale partijen of bij de niet-clericalc par tijen? H. Wij zullen aan de beantwoording van deze vraag in een onzer eerstvolgende nummers een hoofdartikel wijden. Daarom volstaan wij hier met het korte antwoord j a en het eveneens korte bewijs daar voor 1". omdat in de politieke programs van alle clericale partijen een clausule voorkomt vóór protectie en in alle poli tieke programs van de vrijzinnige par tijen een clausule er tegen. 2°. omdat (zie vorig hoofdartikel) de liberale partij tijdens haar langdurig bewind steeds getrouw is gebleven aan het vrijhandelstelsel, terwijl de clericale regeering slechts op de gelegenheid wacht, om ons land met protectionisme d.i. met duur brood te begiftigen. De vraag werd ons gedaan, zooals de inzender meedeelde, omdat er ergens in Groningen een liberaal1) Mansholt woont, die vóór protectie heet te zijn. Wij wagen op te merken, dat er met een lantaarntje wellicht ook nog wel hier of daar een katholiek zou zijn op te diepen, die tegen het herstel van het gezantschap bij den Paus is, of een anti-revolutionnair, die vóór de openbare school geporteerd is. Maar naar zulk een unicum kan men zich niet regelen. Ons is niet bekend tot welke „partij" Mansholt zich rekent, zoodat wij achter dat woord liberaal een vraagteeken moeten plaatsen. VËRGADKRIYGKtf, enz. Woensdag 17 Febr. Groot militair feest in de Nieuwe Rijbaan, kazerne Bereden wapens, 8 uur 's avonds. Donderdag 18 Febr. Idem. 8'/a uur, „De Toekomst", Havik. Ledenvergadering van de afd. „Amers foort" van den A. N. T. B. Zondag 21 Febr. „imicitia" 8 uur, Muziek-, Zang- en Yoordrnchtenavoml door de Amersfoortsche Toynbeevcreeni- ging „Ons Huis". Donderdag 25 Febr. 's avonds 8 uur, „Amicitia". Yocaal en instrumentaal con cert ten bate van de Yereeniging „Kin dervoeding". Altzangeres Mejuffrouw S. Hpsema Yinckers. UTRECHT. Donderdag 18 Febr. Aanvang 7'/a uur, „Koning Oedipus", door de Kon. Yereeniging „Het Nedor- landsch Tooneel". Heden overleed in den c dom van 76 jaar tot onze dicpi droefheid, onze geliefde broeder en behuwdbroeder de WclEdel- Gestreuge Heer Mr. Frcdei-ilt Hendrik j van Persijn, Weduwnaar van Jonkvrouwe ANTONIA VAN BORSSELE, in leven Oud-Rechter in de voor malige Rechtbank te en Oud- Burgemeester van Amersfoort. Amersfoort, 11 Febr. 1904. Wed. Dr. C. J.YAN PERS1JN- Dicren. Schmalhausen. 's-Hagc. Mr. E. J. YAN PERSIJN. Oosterbeek. G.E. VAN PERSIJN. Eenige en algemeene kennis geving. DE DEURWAARDER te Amersfoort, zal op Vrijdag 1!> Februari 11104 des voormiddagsten lialf' twaalf ure precies, buiten de voormalige groote Koppelpoort tegenover het huis voorheen bewoond geweest door den heer A. SCHIMMEL aldaar, om eontant geld, in het openbaar EEN GROOTE PARTIJ voornamelijk afkomstig van bovengemeld woonhuis en bestaande in: ZWARE BALKEN, EIKEN en ANDERE PLAN KEN, RAMEN, DEUREN, KOZIJNEN, LATTEN, een groote partij BRAND HOUT en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Alles daags en 's morgens vóór den verkoop genummerd te zien. VERKRI4GR A AR bij allo grootcre Kruideniers en Drogisten. voor het Verven en Chemisch reinigen van alle soorten Dames- en Heerenkleetling. Meubelstoffen, Dekens enz. Aanbevelend,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3