Uit de Omgeving. Buitenland. Binnenland. Stadsnieuws. blad" overgenomen (ofschoon de zin: „Het volgende is ontleend aan het Fi nancieel Dagblad n". 3439 van 1 Februari j.l." dat toch zou doen vermoeden); maar zij is er niet voor teruggedeinsd, om l>ij liet planteen eciicradver tentie van die EHeetcuIoterij, in haar redactioneel gedeelte den inhoud over te nemen van een reclame- biljet, hetwelk de firma van Duysen C o. bij het gratis trekkingsplan, dat ze in de advertentie aanbiedt, heeft ge voegd. Maar juist deze handelswijze is het, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. Het zou tot een bedenkelijke verlaging leiden van liet gehalte der Nederlandsche pers, wanneer zij hare redactioneele kolommen beschikbaar stel de ter aanbeveling van zaken die zij niet voor hare verantwoordelijkheid kan en mag nemen. Wij achtten ons dus verplicht, in het belang der inwoners van Amersfoort en omstreken (die waarlijk al genoeg schade geleden hebben ten gevolge van ondoor dachte financieele operaties!....) om het onderstaande over te nemen uit het blad „De Nieuwe Fiancier en Kapita list", onder Redactie van den heer S. F. van Oss te Groningen: „Wat nu bedoelde circulaire betreft, zoo zien wij daaruit dat door de H.H. van Duijsen en Co, '21000 loten a f 10.per lot zullen worden uitgegeven; Er zijn effectenprijzen ter waarde van f 174.000, en er is zoodoende een bruto-winat van 36 mille, waaruit dc onkosten moeten worden bestreden. Het ons gezonden prospectus geeft alleen een lijstje dei- effecten die den prijs van f 50.000 vormen; en deze zijn hoogst solicdc. Maar uit welke paperassen de restee- reude 124000 gulden bestaan, wordt in de circulaire niet vermeld. Laat ons het beste veronderstellen. De loterij wordt naar wij zien gunstig besproken in het „Financieel Dag blad", wolk orgaan zegt, dat de „zaak feitelijk het ei van Colum bus" is; maar het ei van Columbus moet thans volgens onze bescheiden meening in vergevorderden staat ver- keeren, en de phrase is dus minder gelukkig dan schilderachtig. Wij zien echter geen reden waarom zoodanige loterij niet geheel en al soliede zou zijn; maar wij zien ook geen reden waarom de Regeering niet eens een einde maakt aan al die particuliere loterijen. Nu wij toch reeds over eieren hebben gesproken zullen wij onze beeldspraak maar tot die nuttige levensmiddelen bepalen. Het Mini sterie zit reeds lang te broeden op afschaffing der Staatsloterij, maar indien het eens zijn aandacht wilde schenken aan afschaffing van de tal rijke kleine loterijtjes, zoude het o. i. een beter werk doen. Vooral hier in het Noorden fiorisseeren zij, en enkele van die kleine loterytjes zijn gewone zwendel. Om terug te keeren tot dc loterij der firma Van Duijsen, hebben wij geen reden om aan te nemen, dat daarbij niet alles is zooals liet behoort; integendeel de verdiensten zijn voldoende om vol komen eerlijke behandeling mogelijk te maken. Met dat al echter dient men deze soort loterijen niet aan te moedigen, en wij gelooven dat liet verstandig zou zijn den ondernemingsgeest waar van deze firma blijk geeft, op andere baan te leiden. Hoe zij het ingericht heeft met dc kleinere prijzen, bijv. wanneer lieden effecten van f 3 of f 4 trekken, is iets, waarover het prospectus een discreet stilzwijgen bewaart, doch waarover wij ons hoofd maar niet zullen breken. Zelfs Min- drineti8 zijn voor dat doel tegoed, en de firma zal hier haar toevlucht moeten nemen tot een of meer pak ketten diversen". De Kaapsche verkiezingen. De oorlog. Nieuwe aam al op Port-Arthur. De uitslag van dc Kaapsche ver kiezing voor de Wetgevende Verga dering is, dat de progressieven het ge wonnen hebben. Wat de gevolgen daar van zullen zijn voor de Afrikaandcrs is gemakkelijk te voorzien. Aldoor toch hebben de jingo's het al gezegd, dat, zoodra zij meester zouden zijn van de Wetgevende Vergadering, zij allereerst hun hand zouden slaan aan het veran deren van de kiesdistricten. Met welke bedoeling? Om de Afnkaanders voor goed, althans voor lang van de kans op een meerderheid uit te sluiten. Op En- gelsche wijze wordt nu evenwel deze kromme daad recht gepraat, liet is volstrekt niet te doen om den Afrikaan- dors eenigc macht te ontnemen, o, neen, het is slechts een maatregel van recht cn billijkheid. Want, zoo redeneert de Kaapsche correspondent van de Standard, bij deze verkiezing zijn er 90,000 stem men op progrcssicven uitgebracht en slechts 30,000 op Bondsmannen, en nu is het toch een onbillijk overwicht van het platteland op de steden, dat de Bond des ondanks bijna evenveel afgevaardig den kiest. Dat een groot aantal Afrikaanders wegens rebellie hun stemrecht hebben verloren, terwijl ook heel wat Kapenaars uit vrees voor straf buiten de Kolonie blijven, wordt voor 'toogenblik vergeten, 't Spreekt van zelf, dat er onder de Afrikaanders al hard tegen deze plannen wordt gewerkt. De Stem, het Afrikaander blad van Burgersdorp, bestrijdt het plan o.a. om deze reden: Nu moet iedereen erkennen, dat de bevolking in de zeesteden geheel ver schilt van de bevolking in de buiten districten. De boer, Hollanclsch of En- gelsch of van welke nationaliteit ook, is een persoon die in het land woont en blijft, wiens kinderen waarschijnlijk ook hier zullen blijven en die dus meer be lang heeft in het land dan iemand die voor een oogenblik komt kijken en dan weer afzet als hij rijk genoeg is. Wij weten toch bij ondervinding, hoe in vroe gere tijden, toen het gemakkelijker was om rijk te worden, de een na den ander te Burgersdorp kwam, gold maakte en zoodra hij geld genoeg had afzette, en zijn geld op een andere plaats verteerde. Hoe weinig is hier voor Burgersdorp gedaan door die mannen, die hier rijk geworden zijn en weer heengegaan! Wat hier gedaan is, is geschied door menschen die hier bleven en wier kinderen hier opgroeiden. Is het dan niet dwaasheid om personen, die geen of weinig belang in het land hebben het land te laten regeeren en de laudszonen feitelijk van hun stem te berooven. Een landeigenaar heeft in alle landen meer te zeggen dan een man, die maar voor een korten tijd vertoeft of geen bezitting heeft, en dat is ook recht. Nu zijn er wel velen in de zeesteden, die ook bezitting hebben, maar het grootste getal is altijd klaar om heen te gaan, en de rijken zijn de eersten om pad te geven als dc nood aan den man komt. Uit Tokio komen berichten, waaruit blijkt, dat de Russische regecring, waarschijnlijk door de groote drukte, eenig nieuws had achtergehouden. Een tweede aanval is Zondagmorgen door Japansehe torpedo-jagers op de Rus sische schepen te Port-Arthur onder nomen. Door het ongunstige weer, er woei een hevige sneeuwstorm, konden niet alle torpedo-jagers aan den aam al deelnemen, slechts twee ervan bereikten hun bestemming. De Asagari een dezer schepen, werd door de Russen met een hevig vuur ontvangen, maar toch was dit vaartuigje, dat slechts 3S5 ton meet, vermetel genoeg, om te midden van het vuur der Russen verscheidene torpedo's te lanceercn, en daarna nog de Rus sische verkenningsschepen met kanon vuur tot den aftocht te dwingen. Het tweede vaartuig, de Hajatori, bepaalde zich tot het afschieten van torpedo's op een der twee oorlogsschepen die aan den mond van de haven lagen. Daar de Russen van den hcelen aanval nog geen woord gerept hebben, is het nog niet na te gaan, welke uitwerking de gelan ceerde torpedo's hebben te weeg ge bracht. Trots het aanhoudende, hevige vuren der Russen, zijn de twee torpedo-vaar tuigen, volgens ambtelijke berichten uit Tokio er ongedeerd afgekomen. Zouden de Russen weer slecht ge schoten hebben Volgens een bericht uit Port-Arthur, zouden do Japanners in „het gevecht hij Port-Arthur," drie schepen verloren hebben. Het Russische bericht slaat ze ker op den aanval van den 14den en moet bepaald dienst doen als vertroos- tingsbericht, want dc Japanners missen geen enkel schip zoodat wc die drie oorlogsvaartuigen, welker namen ook niet genoemd worden gerust nog op de lijst van de Japansehe vloot kunnen laten staan. Laatste berichten. Uit St. Petersburg wordt dato 19 Februari aan de N. R. 0. geseind: Volgens officiëele nauwkeurige op gaven bedragen de verliezen in de equipage van den Russischen kruiser Wariag: een officier, 33 manschappen gedood; 17 zwaar gekwetst, 2 officieren licht gekwest. De verliezen aan boord van de Koriëts zijn tot nu toe onbe kend. Een telegram van den bevelhebber van den kruiser Wariag meldt, dat de Wariag cn de Koriëts een zeestrijd heb ben doorstaan met een uit zes kruisers en 8 torpedohooten, bestaand Japansch eskader. De Koriëts heeft geen verliezen geleden. De strafw et en de vakorgani satie der arbeiders. Af schaffing der kermis te Ylaardingen. Voor dc Toynbee-vereeniging te 's-Gra- venhage hooft Rrof. mr. D. Simons uit Utrecht gesproken over: De strafwet en de vakorganisatie der arbeiders. Daar Prof. Simons iemand is, naar uien men, op liet gebied van de Strafwet, gaarne luistert, mag zijn lezing zeer be langrijk worden genoemd; vandaar dat we in een kort résumé, de hoofdzaken zullen trachten weer te geven. Aan de woelige dagen van bet vorig jaar herinnerende, verklaarde prof. Si mons zich te willen bepalen, tot bet geven van een uiteenzetting der toen in de strafwet opgenomen bepalingen, over welker wonsehelijkhcid en noodzakelijk heid Jiij evenwel niet spreken zou. Spr. memoreerde eerst dat bij den wetgever van 1S7'2 de gedachte voorzat, dat ieder bet recht moest hebben te staken maar ook bet recht, bet werk voort te zetten, terwijl in de wet van 1 Sept. 1886 geen bijzondere bepalingen voorkwamen ten aanzien van werkgevers of werklieden. Slechts één bepaling kan men zeggen, had daarop betrekking, n.l. die, waarbij strafbaar werd gesteld het wederrechtelijk iemand dwingen iets te doen, niet tc doen ol te dulden. Daarna kwam spr. tot een uiteenzetting van dc z.g. stakingsstrafwet. Het aanvankelijk voornemen van de regeering 0111 bij art. 284 de middelen uit te breiden, waardoor men zich aan strafbaren dwang zou kunnen schuldig maken deed een lelie oppositie ontstaan wegens de rekbaarheid van een dusdanig artikel. De regeering kwam aan du be denkingen tegemoet en nu wordt ge sproken van „eeuige andere feitelijkheid of bedreiging mot eenigc feitelijkheid". Naar sprekers mocning heeft bet woord feitelijkheid hier deze beteekenis, dat elke handeling mits die handeling niet bestaat in 't uitspreken van woor den strafbaar is, wanneer zij gericht is tegen een bepaald persoon of mits zij in staat zij een dwingenden invloed op een redelijk denkend individu uit te oefenen. Bij de strafbaarstelling van bet hin derlijk volgen is bet z. g. „posten" niet strafbaar terwijl evenzeer straffeloos is, hij, die een ander door overtuiging, over reding of pressie tot zijn eigen partij overhaalt. „Wat is de beteekenis van deze be palingen, in verband met de vrijheid van de arbeidersbeweging en dc vak- vereeniging Zij verliezen inderdaad bet recht om sommige handelingen te verrichten, waartoe zij zich vroeger gerechtigd achten. Wanneer men de stelling aan vaardt, dat er moet gevoerd worden een oorlog met alle middelen, om de overwinning te behalen, dan werden er inderdaad rechten cn bevoegdbeden ont nomen. Meent men echter dat de arbeiders- bewoging kan groeien en bloeien, wan neer zij zich houdt binnen de regelen van liet recht, dan gelooft spr., dat de binnen de tegenwoordige maatschappe lijke inrichtingen en vormen nieuwe be palingen de vak- en arb. beweging geen banden hebben aangelegd. In de vergadering van 20 Juli van bet vorig jaar werd door den Raad van Ylaardingen uit zijn midden een com missie benoemd 0111 advies uit te bren gen over de vragen, gesteld in een motie in zake dc afschaffing der kermis. Na een breedvoerige gcdachtenwisseliug geeft de meerderheid der commissie advies tot afschaffing en zegt dat de uitspattingen niet vermeend zijn, doch van zoodanigon omvang, dat daarin voldoende reden bestaat om het bestendigen der kermis teveroordeelen; dat, wanneer men overtuigd is, dat een zaak in zijn aard, wezen en gevolgen slecht is, men die 0111 financieel belang niet mag steunendat in tegenstelling met andere feesten bij de kermis de dissonanten verre overtreffen, hetgeen wellicht nog als consonant zou kunnen worden aangemerkt, waardoor elk, die aanspraak wil maken ontwikkeling, be schaving cn zedelijkheid voor te staan, zich van medeviering der kermis terug trekt en baar gaarne wil afgeschaft zien, en eindelijk, dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt 0111 een volksfeest 7.00 demoraliseerend als dat der kermis, openlijk te sanctionneeren en to bestendigen. De minderheid der commissie, be staande uit 2 leden, kan zich met dit advies niet vereenigen. Zij adviseeren integendeel, 0111 de kermis te bestendigen, maar 0111 zoodanige bepalingen te nemen, dat de uitspattingen en wanordelijkheden tijdens de kermis tot een minimum kun nen worden gereduceerd. Laat men, zoo luidt bet, voor de voorbereiding tot dit feest zoo kort mogelijk tijd geven; laat 11a afloop de nasleep zoo spoedig moge lijk verdwijnen en laat het gemeente bestuur de middelen aanwijzen, waarmede de organisatie van dit feest zoodanig is geregeld, dat de ergernis voor sommigen tot een minimum wordt teruggebracht- Op deze wijze zal worden rekening ge houden met de wenschen van de ver schillende partijen. IC» ruovclfl. Naar men ous mede deelt, gaat de heer Hagenbeek, insti- tuteur alhier, zich na de zomervacantie te Leeuwarden vestigen, alwaar hij het bekende instituut „Poutsma" heeft over genomen. Door denkerkeraad der Ned. Hcrv. Gemeente is tot tweeden predikant be roepen Dr. de L'mdt van Wijngaarden te Utrecht. Door de Post- cn Telegraafbc- ambtcn in deze streken is een afdee- ling opgericht van den Bond „De Post". Deze afdeeling omvat de gemeenten Barneveld, Nijkerk, Putten, Ermeloo, Harderwijk, Elburg, Nunspeet en Voort huizen en draagt den naam van „Over- Yeluwe". Barneveld, 18 Februari. Aardappelen f 2.75 A 4.25, Boier f 1,30 A 1.42, Eieren t' 3.50 a 3.85, rogge 1 5.-- A 5,GO, Boekweit f G,-- A 6,30, Biggen 1' 5.-- A Ó.--, Vette varkens f 0.34 A0,36, Schrammen f0.30 A 0.34, Vettte Kalveren f 0,46 A 0.50. Nijkerk, 18 Febr. Op de lieden gehouden paardenmarkt waren 191 stuks aangevoerd. De handel was redelijk. Prijzen werden besteed van f 60 tot f 475. Velen onzer stadgenooten zal het zeer leed doen te vernemen, dat onze burgemeester de heer Van der Steen van Ommeren wegens gezondheidsrede nen zich genoodzaakt gezien heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag als zoodanig te vragen. In den tijd, dat hij hier burgemeester was, is onze plaats zeer vooruitgegaan cn tal van verbeteringen zijn aan hem tc danken. Met «lebat. VceiiciMlaal. In de vergadering der anti-rev. kiesvereeniging „Ned. en Oranje", waarvoor a.s. Maandagavond de lieer Mr. S) brandy van Almelo met liet onderwerp „Het Ministerie Kuijper en de Arbeidswetgeving" in 't openbaar zal optreden, wordt naar men vermeldt gelegenheid tot debat gegeven. De jaarlijksche algemeene verga dering van de Centrale Anti-Revolutio naire kiesvereeniging „Ned. en Oranje'' zal gehouden worden op Dinsdag 8 Maart in 't gebouw van de c-hr. school, hoofd de heer Wijnveldt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl brandde de aan den Cuneraweg gelegen hoeve, bewoond door Verkerk en in eigendom aan Jhr. mr. Van Asch van Wijck, nagenoeg geheel af. Een viertal schrammen en een hond kwamen mede om. Assurantie dekt de schade. Kliciteuu Bij Kon. Besluit is aan den lieer N. van Everdingen. op zijn verzoek met. ingang van 1 Maart 1904 eervol ontslag verleend, uit zijne betrek king van ontvanger der registratie en domeinen alhier. Raaru. Mej A. A. M. Betli slaag de te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. IIilversuin. Maandagmiddag om streeks vijf uur is op een in aanbouw zijnde villa in het Kannesheuvclpark, tegenover den Trompenbergerweg, een ernstig ongeluk- gebeurd. De werkman W. B., uit Bussum, viel van den steiger en sleepte in zijn val een partij steencn mede, die hem aan hoofd en lichaam ernstig verwondden. Dokter Adrian was onmiddellijk ter plaatse en verleende de eerste genees kundige hulp, waarna de gekwetste per raderbaar naar de li. K. Ziekenverple ging werd vervoerd. Naar wij vernemen is de toestand van B. thans zeer bevredigend. Den 1 Mei |a.s. zal liet 25 jaar geleden zijn dat in het arrondissement Hilversum de rijksnormaallessen werden geopend, aanvankelijk gevestigd te Naai den. Als directeur werd aangesteld de heer A. L. Boeser, die tot aan zijn dood, Januari 1885, deze functie vervulde. Nadat de heer Tl. J. Hofland te Weesp die betrekking gedurende 8 maanden, tot 8 Oct., had waargenomen, trad de tegenwoordige functionnaris, de heer J. E. ter Gouw, als directeur op. In 1894 werd de instelling van Naarden naar Hilversum overgeplaatst. Naar wij vernemen bestaat het plan, het 25-jarig bestaan der R. Normaalles sen feestelijk te herdenken, en zal, bij genoegzame deelname, eene reünie wor den gehouden van leeraren, oud-leera- ren en oud-kweckclingeii, gevolgd door een diner en een feestavond voor de tegenwoordige kwcekelingcn. Muiderberg. De krankzinnige J. 11. die in een gesticht te Delft verpleegd wordt, kwam dezer dagen 's morgens met de eerste tram uit Amsterdam thuis, tot grooten schrik van zijn moeder. Hij bleek uit liet krankzinnigengesticht ont snapt tc zijn, had den geheelen nacht doorgeloopen en den weg van Delft naar Amsterdam te voet afgelegd. Het spreekt van zelf, dat zijn vrijheid van korten duur was. Opmerkelijk was, dat men te Amsterdam niets aan hem bespeurd had, toen hij op een politiebureau een glas water vroeg. UIT DE PERS. Tarieven van Invoerreeliten. In de „Nieuwe .Arnhemschc Courant" is een uit het Duitsch vertaald rond schrijven van de „Ilandelskammer" te Berlijn opgenomen. Uit bedoeld schrij ven blijkt, dat de Nederl. Ilegeering zich tot de Duitsche Rijksregeering heeft ge wend, om door hare bemiddeling inge licht te worden betreffende de wenschen, dc verlangens van dc Duitsche nijveren cn handelaren, die naar Nederland uit voeren, in zake een Nederlandsch tarief van invoerrechten. De Duitsche regeering heeft daartoe de tusschenkomst ingeroepen van de Ceutralstcllc, een officieus lichaam, samen gesteld uit de vertegenwoordigers van handel en nijverheid, welks taak het is de regeering tc adviseeren omtrent den inhoud van te sluiten handelsovereen komsten en daarvoor het benoodigde materiaal te verzamelen. De „Centralstelle" heeft zich nu weer gewend tot de „Handelskammer" of wat in ons land zijn de Kamers van Koop handel. De N. Arnh. courant zegt, dat het een ecnigszins zonderlingen indruk maakt te vernemen, dat de Nederlandsche regee ring langs den aangeduiden weg de wen schen der Duitsche belanghebbenden wensclit te hooren, te zonderlinger wijl tot heden niet is gebleken, dat ooit de Duitsche regecring zich sterk bekommerd heeft om de wenschen der Nederlandsche exporteurs naar Duitschland noch dat de NedcrUmdsche regeering de Nederland sche belanghebbenden heeft geraadpleegd. De N. Arnh. zegt ten slotte dat de Nederl. Regeering aan de Duitsche blijk baar kennis heeft gegeven van haar voor nemen: lste tot liet sluiten van een Tarifrertrageen Tariefovereenkomst met Duitschland; 2de tot het sluiten van eene Tolunie met België, waarbij dan tevens gelet zal worden op de „wenschen" der Duitsche belanghebbenden. Voor de Nederlandsche belanghebben den is het ongetwijfeld aangenaam langs dezen weg ingelicht te worden omtrent de plannen der Regecring. Doch ware het, ook ter vereenvoudi ging, niet nog beter geweest, aan de Duitsche regeering de samenstelling der verdragen met Duitschland en België op te dragen. De behartiging der Duitsche belangen ware dan nog beter gewaar borgd. Vrijdagmorgen stonden op de Boter markt twee Agenten van politie der 3e kl. met eene weegschaal, waarop ieder kooper van boter deze kon laten na wegen, wanneer men omtrent liet gewicht twijfelde. Zoo nu cn dan wordt onze stad eens bezocht door leden van een gilde, waar voor men zeer voorzichtig moet zijn; men moet beginnen met de praatjes van die vreemde snaken niet te gelooven en per saldo er voor zorgen de portemoiinaie gesloten te houden. Dezer dagen schijnt er weer iemand rond te dwalen, die zich Kuijpers noemt. Wat hij alzoo vertelt, doet er niet toe. In 't algemeen doet men het best die hoeren to laten vertrekken zooals zij komen. Een ieder zij in elk geval op zijn hoede. Naar wij vernemen, zal het symphouic- orkest „Jubal" op 4 cn 6 Maart a.s. eene uitvoering geven in „Amicitia".

De Eemlander | 1904 | | pagina 2