heids-commissie niet gelukt, deze be zwaren met grond te weerleggen. Het is door de Gezondheids-com missie zeer juist opgemerkt, dat de slager bij het knopen van slachtvee niet kan zien, dat het beest inwendig ziek is, maar dat kan een veearts evenmin. Blijkt nu bij het slachten, dat het dier ziek is en dat kan ieder vakman met eenige ervaring wel zien dan wordt het dier door een slager van eenige renommee niet in den handel gebracht. Hij laat zulks reeds uit welbegrepen eigenbelang. In een kleine stad als Amersfoort weet ieder burger heusch wel waar hij moet gaan om gezond en goed vleesch te knopen. Degeen die slecht vleesch koopt, doet dat willens en wetens. Door geen keuring ter wereld zal dit te voorkomen zijn. Wij wenschcn verder te Constateeren dat de Gezondheids-commissie beaamt, hetgeen wij beweerd hebben, n.l. dat de invoer in pakketten per spoor en post door de keuring niet wordt ge troffen. De slager van builen zal dus in betere conditie komen dan wij, die de kosten en lasten der keuring ten volle zullen hebben te dragen. De Gezondheids-commissie heeft natuurlijk begrepen, dat de Raad er niet licht toe zal besluiten een kost bare inrichting, zoo als zij wenscht dat in het leven zal worden geroepen, uit de Gemeente-kas te bekostigen. Zij verdedigt daarom met hartstocht het standpunt: „het is billijk dat de slagers het betalen". Zij tracht met alle mogelijke schijn gronden dit standpunt aanneemlijk te maken. Hare bewering: de verandering is ,,in het belang van de slagers zelf", kunnen wij niet als ernstig beschouwen. Wij weten zelf te goed wat voor ons belang noodig is. Wij voor ons deel danken dus voor de zorg, die de Gezondheidscommissie voor onze belangen heeft. Dat de kosten van een inrichting te algemeenen nutte, zooals de nieuwe vleeschkeuring zal zijn. door de ge meenschap 1 gedragen wordt, kunnen wij niet onbillijk vinden. De burgers, die op grond van hun klein inkomen niet in staat zijn vleesch te koopen, behooren toch zeker niet tot de belastingbetalendcn. In 't alge meen is dus aan te nemen, dat hij die belasting betaalt ook tot de vlecsch- verbruikers behoort en dus zonder bezwaar de kosten mag betalen van een inrichting die te zijnen behoeve werd in 't leven geroepen. Waarom deze belasting juist naar evenredigheid van 't vleeschgebruik zou moeten worden geheven, is niet goed verklaarbaar. De Gezondheids commissie laat dit dan ook wijselijk in 't midden. Men zou met hetzelfde recht de stelling kunnen verkondigen: hij die geen kinderen heeft, behoeft niet bij te dragen tot de kosten van het onderwijs. Wij zijn zoo vrij, den Raad er op te wijzen, dat dit de eerste belasting i zou zijn die niet door allen, maar door een bepaalde klasse burgers zou worden opgebracht. Keuring van visch, Ge- meentereiniging en meerandere takken va ij dienst worden uil de Gemeentekas betaald. De Gezondheids-commissie zegt ver volgens: .het is duidelijk, dat, in normale omstandigheden, de kosten, uil de reorganisatie der vee- en vleesch keuring voortvloeiend, niet gemakke lijker, niet beter en niet billijker zijn te verhalen dan op de consumenten en wel in den vorm van een prijs- verhooging van 't vleesch. Juist deze prijsverhooging stelt de slagers en vleeschverkoopcrs schadeloos voor merkelijk nadeel, ontstaande uit ver mindering der redelijke winst." De Gezondheids-commissie verklaart niet op welke gronden zij tot deze conclusie is gekomenzij verlaat hier den bodem der objectiviteit en verheft tot feit hetgeen hare subjectieve mee ning is. 't Is jammer dat onze ervaring in deze een geheel andere is. Het publiek zal zeker een prijs verhooging van vleesch niet dulden. De Gezondheids-commissie schijnt trouwens zelf niet zoo vast overtuigd te zijn, dat hare meening in deze juist is. Zij tracht elk debat hierover te voorkomen door er op te laten volgen ,,of het zou moeten zijn dat de vleesch- prijzen in onze Gemeente reeds zóó hoog opgevoerd zijn. dat ze eigenlijk niet meer voor verhooging vatbaar zijn. De prijzen van sommige vieeschsoorten als biefstuk, rundvleesch, gehakt, vet. zijn zeds bij menig slager hier ter stede van Hl tot 20 ct. per K.G. hooger dan die voor eerste kwaliteit vleesch op andere plaatsen." De Gezondheids-commissie blijft in gebreke, hare bewering in deze met bewijzen te staven. De prijzen zijn te Amersfoort niet hooger dan in andere plaatsen onder dezelfde handelscondi- tien. Wij hebben daarvan de bewijzen in handen. Trouwens hel zou ook niet anders kunnen zijneen ieder die eenigszins op de hoogte is van de veeprijzen sedert het voorjaar 1903 weet ook dat van overmatige winsten in het slagersbédrijf geen sprake kan zijn. Integendeel, voor een groot deel der slagers is de strijd om het bestaan zeer scherp van meer dan een redelijk burgerbestaan kan geen sprake zijn. Wij betreuren het dan ook ten zeerste dat de Gezondheids-commissie zich door haren w:ensch om de keuring door te drijven, laat verleiden tot het helpen verspreiden der legende .de slagers maken overmatige winsten en verrijken zich dus ten koSÈê. der burgerij." De Gezondheids-commissie gaat zelfs nog verder. Mochten de slagers de kosten der keuring uit de tegenwoordige winsten al niet kunnen betalen, geen nood; de slagers hebben vroeger w el zóóveel verdiend, dat zonder bezwaar de kosten uit de vergaarde schatten kunnen worden bestreden. Geen mede lijden met de slagers, zegt de Gezond heids-commissie. Wij moeten ten zeerste protesteeren fegen een dusdanige handelwijze. Wij nemén het standpunt in, dat een cor poratie zooals de Gezondheids-com missie streng objectief moet blijven en in een officieel stuk aan B. en W. alleen datgeen mag schrijven wat on- omstootelijk waar is. Wij verzoeken Uw College eerbiedig de Gezondheids-commissie in deze niet te gelooven. maar de voorlichting te ragen van die leden van den Raad, die op de hoogte van de veeprijzen zijn en de onkosten kennen, die op het slagersbédrijf rusten. De Gezondheids-commissie verdiept zich vervolgens in een wiskunstige berekening, die natuurlijk niet getoetst is aan de practijk. Wij zullen deze dan ook niet verder bespreken. Alleen wen- schen wij er op te wijzen, dat de Ge zondheids-commissie geheel in het duister laat op welke gronden zij tot het cijfer van hoogstens een halven cent per K.G. komt. Onze berekening is in deze heel anders, zooals uit het volgende zal blijken. Dit dient meteen als antwoord op het betoog der Gezondheids-commissie, art. 12 der verordening betreffende. Het is van algemeen bekendheid, dat vee, dat ter markt wordt gebracht, onder geleide staat van personen die het meestal zelf gefokt en gedurende geruimen tijd verzorgd hebben. Dier en mensch kennen elkaar; het vee wordt daardoor volgzaam. Ter markt komt het in gezelschap van ander vee hetwelk een geruststellenden invloed op het dier uitoefent. De markt ligt gewoonlijk aan 't einde der stad in een zoo goed als niet bewoond gedeelte. Geheel anders wordt het echter wan neer het vee bij den slager op stal staal. Reeds de tocht door de stad heeft het dier eenigszins onrustig ge maakt. De boer, die het vee te leveren heeft, houdt daar wel degelijk rekening mee en bezorgt zijn vee gewoonlijk 's morgens voor dag en dauw, dus in den tijd dat er weinig beweging in de stad is. Zoodra nu .het vee bij den slager op stal is, komt er een geest van onrust over 't zelfde dier. De vreemde omgeving en de nabijheid der slachtplaats schijnen het dier on rustig te maken en deze onrust blijft het gewoonlijk bij. Xu ligt het toch voor de hand, dat wanneer zulk vee overdag twee keer door de stad ver voerd moet w-orden, het onder geleide van minstens twee vertrouwde perso nen moet staan. Kalveren kunnen niet geleid worden, maar moeten door een speciaal ingerichte kalverwagen. waar voor natuurlijk weer bespanning noodig is, naar de keurplaats vervoerd worden. Het zal den heeren leden van den Raad dus wel duidelijk zijn. dat de berekening van een halven cent per K.G. willekeurig genomen is. Waarom de Gezondheids-commissie er per se op staat, dat de keuring op het terrein der oude gasfabriek ge schiedt, is niet erg duidelijk. Een ver gelijk met Utrecht en Den Haag gaat niet op. 't Geen in steden van die uitge strektheid moeilijk zou zijn. is voor een stadje als Amersfoort zeer wel mogelijk. Te Amersfoort wonen de slagers in betrekkelijk engen kring. De Keurmeester kan dus zeer goed ten huize dér slagers keuren. Als bewijs voeren w ij de keuring te Baarn aan. In deze plaats wonen de slagers meer verspreid, dan te Amersfoort. De keu ring geschiedt daar eveneens ten huize van den slager, en voldoet aan billijk te stellen eischcn, zonder dat zij den slagers buitengewone lasten en kosten veroorzaakt. De Gezondheids-commissie geeft als grond voor de noodzakelijkheid van levend keuren o. a. aan 1. om bij dieren, lijdende aaneene besmettelijke ziekte, onmiddellijk de noodige maatregelen te kunnen nemen voor afzondering dier dieren 2. om infectie van de met de slach ting belaste personen bij zulke ziekten te voorkomen, welke besmettelijk voor den mensch zijn, bijv. kwade droes, miltvuur, mond- en klauwzeer, enz. De Gezondheids-commissie schijnt niet te weten, dat dieren, lijdende aan een besmettelijke ziekte, zooals kwade droes, miltvuur, enz. in 't geheel niet van stal mógen vervoerd worden. De argumenten die de Gezondheids commissie aanvoert om de keuring van levend vee toch vooral aan hel Bureau van keuring te doen plaats hebben, zijn niet steekhoudend. 1. de meeste slagers hebben vol doende ruimte en licht in hunne stallen om de keuring met succes te doen plaats hebben. De Raad zou in het desbetreffende artikel nog kunnen voorschrijven, dat de" slager verplicht is, het vee op ver zoek van den Keurmeester van stal te halen. In de praktijk zal blijken, dat de Keurmeester tijd genoeg heeft om op stal en in den winkel te keuren. 2. Geen slager zal het voorschrift van keuring vóór de slachting ontdui ken omdat het vleesch van een onge keurd dier niet gestempeld zou worden en daardoor niet ten verkoop uitgestald zou kunnen worden. Voorkoming van ontduiking der ver plichte aangifte voor accijns ligt niet op den weg der Gemeente en betaamt niet als argument gebezigd te worden in een ontwerp-reglement eener Ge meentelijke inrichting. 3. De verdachtmaking die de Ge zondheids-commissie in deze gebruikt, als zouden de slagers den accijns ontduiken, wijzen we met kracht terug. De goede zurg die de Gezondheids- Commissie in deze voor ons heeft, kunnen wij niet accepteeren. Wij laten ons door het zoet gefluit van den vogelaar niet verleiden om een organisatie te aanvaarden, die, we zijn er van overtuigd, ons groote schade en last veroorzaakt zonder dat één belang ter wereld er werkelijk door gebaat wordt, Wij moeten ten slotte als onze mee ning te kennen geven, dat door het heele betoog der Gezondheids-commis sie als een roode draad loopt de wensch van enkelen om een plaatsje als Amersfoort de allures te laten aanne men van een groote stad, het op te schroeven met kostbare, ingewikkelde inrichtingen en de kosten daarvan te verhalen op de neringdoenden, terwijl met eenvoudige keuring, zooals te Baarn en andere plaatsen, volstaan kon w-orden. De Slagers-vereeniging vertrouwt dan ook, dat de Raad. kennende de nooden en behoeften onzer Gemeente en van hare burgers, de Gezondheids commissie in deze niet zal volgen, maar wel degelijk rekening zal houden met de bezwaren der Slagers-vereeni- ging. Het verheugt ons, dat de Gezond heids-commissie wel wil erkennen, dat de verordening is ontworpen door leeken die geen Hauw begrip hebben van het slagersbcdrijj. Het is natuurlijk niet de bedoeling der Slagers-vereeni ging. dal de verordening door slagers zou moeten worden ontworpen. De Slagers-vereeniging zou zich niet ver meten daigeiïc te willen doen wat op den weg van B. en W. ligt; alleen had ze met recht mogen verwachten, dat vóór en aleer een ingrijpende verorde ning werd ontworpen de meest be langhebbenden in deze waren gehoord en zóóveel mogelijk rekening met hunne bezwaren was gehouden. Voor en aleer een wet wordt ont worpen. wordt door den betreïfenden Minister rondvraag bij belanghebbenden gehouden, opdat de druk der wet zoo gering mogelijk zij. Dit is in de laatste jaren hier te lande en ook elders regel geworden. Wij kunnen begrijpen, dat de Ge zondheids-commissie voor deze ruime opvatting niets voeltdaarom ook /egt zij schamper, dat ons verlangen naicf is. Hetgeen de Gezondheids-commissie in het midden brengt over het ver handelde in de Kamer van Koophandel, zullen wij ter beantwoording overlaten aan dat College. Wij wcnschen enkel te constatee ren, dat de argumenten der Gezond heids-commissie door ons punt voor punt kunnen worden weerlegd. Met een benijdenswaardig optimisme stapt de Gezondheids-commissie over alle bezwaren der Slagers-vereeniging heen de keuring en de keurmeester zijn hoofdzaak: het slagersbédrijf is nevenzaak. De Slagers-vereeniging handhaaft hare bezwaren, vervat in de U bekende bijlage. Zij is volgaarne bereid, wan neer de Raad het wenscht, verdere inlichtingen te geven. Adressantc wendt zich ten slotte nogmaals tot den Raad met het eer biedig maar dringend verzoek, indien hij een reorganisatie der keuring van vee en vleesch noodzakelijk acht: 1°. de kosten uit de algemeene kas te laten betalen en dus de keuring kosteloos te doen geschieden 2". de artikelen van het Reglement zoodanig te wijzigen, dat met de be zwaren der Slagers-vereeniging zooveel mogelijk rekening wordt gehouden 3". gelegenheid te openen voor herkeuring voor het geval de slager zich door de keuring bezwaard acht. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur Slagers-vereeniging, te Amersfoort.

De Eemlander | 1904 | | pagina 8