No. 20. Woensdag 9 Maart 1904. ie Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken bericht. Uitgave van de Vereeniging ,,DE EEMLANDER". Het nieuwe tarief van invoerrechten. FEUILLETON. HET NOODLOTTIGE TESTAMENT. DE EEMLANDER. Verschijnt Weensdags en Zaterdags. I Redacteur: P. van der Meer Jzn. llurean Hendrik van Viaudenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per postj- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) „Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op ons blad abon* neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis". Bij Koninklijke Boodschap van 27 Februari j.l. is het ontwerp eener nieuwe tariclwet aan de Tweede Kamer aange boden. Wanneer men het bij artikel 1 der wet behoorend tarief eens inziet en daarbij denkt aan do vele en velerlei goederen, welke uit het buitenland worden ingevoerd en die in dit tarief in 15 groe pen zijn gerangschikt en samengevat, behoeft men zich niet te verwonderen, dat dit reactionnair belasting-werkstuk een langen tijd van voorbereiding heeft gevorderd. Ook het afdeelingsonderzoek zal veel tijd in beslag nemen, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat dit wetsontwerp vóór 1905 in openbare behandeling zal kunnen komen. Er is dus ruimschoots gelegenheid voor alle vrijzinnigen, om zich te vereenigen en oin optekomen tegen dit reactionnair wetsontwerp, dat, zonder voldoende reke ning te houden met de draagkracht dei- ingezeten, beoogt een last van 9 millioen guldens te leggen op de schouders van alle burgers, armen en rijken. Al heeft de Regeering zich herhaal delijk trachten te verdedigen tegen het verwijt, dat zij den reactionuairen weg bewandeltal heeft zij thans, zeer handig, door het niet-belasten van graan en meel, in dezen strijd de leuze „duur brood" geëcarteerd, met de indiening van deze tariefwet is geen ontkennen mogelijk, dat zij de reactionnaire vlag in top voert. Wanneer wij de geschiedenis der tarief- wetgeving nagaan, zien wij reeds vanaf 1845 een streven tot vermindering en vereenvoudiging der invoerrechten. „Reeds vroeger waren er klachten over den toestand des handels in ons vader land" schrijft omstreeks 1844 Mr. D. A. Portielje in zijn werk, de handel in „Ieder wezen heeft voor zich een vriend," dacht hij„maar ik niet. Of het werkelijk de goede weg was, waarop mijn moeder mij het levensgeluk zoeken liet Maar stil daar over, wat zij deed, gebeurde in ieder geval uitliefde voor mij." Hij was ongewoon zacht gestemd, het beeld van het beleedigde meisje ver liet hem niet meer en toen hij latei- tegenover zijn moeder stond, vroeg hij plotseling„Moedertje, vertel uijj toch eens iets naders van de nicht, die hier in huis is grootgebracht. Toni Armfeld, niet waar? Waar is zij nu? Mevrouw Berning verechrok hevig. „Heeft zij u geschreven, Oskar Hij schudde van neen. „Geen letter, moeder. Heet zij niet loni Armfeld?" Hij beproefde zich goed te houden, terwijl hij den naam uitsprak. Zijn ge laat bleef rustig, maar het was hem, als had een ijzeren vuist zijn keel omklemd, als draaide onder het oude huis, de bo dem. Waar is zij nu, Moeder Mevrouw Berning haalde diep adem. „Waarom deze vraag?" Oskar had zjjn nicht bijna nooit gezien. „Ik hoorde nimmer meer wat van haar," zeide zjj, Nederland en Mr. F. N. Sickenga teekent in zijne Geschiedenis derNederlandsche belastingen daarbij aan: „Een palliatief in dien toestand was do nieuwe tariefwet van 1845. Toen in 1857 weder een ontwerp tot herziening werd ingediend, verklaarde de Tweede Kamer geen partieele, maar eenc algemeene herziening te wenschen. Vrij algemeen, kan men in het Bijblad lezen, wilde men met de Regeering voortgaan op den weg eener vrijzinnige verbetering der rechten op den in- en uitvoer, gedurende de laatste jaren m e t goed gevolg ingeslagen. Nadat twee ontwerpen waren gevallen, vond een derde in 1862 zijn weg naar het Staatsblad. Dit is onze tegenwoordige tariefwet, welke echter in 1877 weder belangrijk is gewijzigd. Ook toen verklaarde de Regeering, dat zij eene trapsgewijze herziening van het tarief in vrijzinnigen geest wenschte. Wel meende zij, dat in ieder invoer recht, als zoodanig, altijd eenige be scherming gelegen is, maar toch was ook haar streven gericht op een zuiver fiscaal tarief. Bij de wet van 1877 werden o.a. vrijgesteld: fabriek-, landbouw- en stoomwerktuigen, gereedschappen,granen en peulvruchten, hout, huiden, vellen, leder, de meeste garens, teen- en manden werk. Tevens verviel het laatste uitvoerrecht, hetwelk nog, tot bescherming der papier industrie, van lompen werd geheven. Indien men, onafhankelijk van de be hoeften der schatkist, in dezelfde rich ting had kunnen voortgaan, zou ten slotte de heffing der invoerrechten zich hebben opgelost in eene aanvulling onzer accijnswetgeving d. w. z. men zou bij invoer uitsluitend hebben belast die artikelen, welke bij vervaardiging binnens lands aan accijns zijn onderworpen. En nu? In plaats van voortgang in dezelfde richting, eén reuzensprong achter waarts. De nieuwe tariefwet wil ons ten deele weer terugbrengen naar den toe stand van vóór 1845, met dien verstande, dat toen het hoogste recht naar de waarde 6 percent bedroeg, terwijl nu het voornemen bestaat van geheel afgewerkte stoffen, zooals b.v. kleederen, metaal waren, meubelen een invoerrecht van niet minder dan 12 percent der waarde te heffen. Bescherming van de inlandsche nijver heid is het wachtwoord geweest. De „dat kind was een volleerde huichelares, en mij steeds zeer antipathiekzij had van haar moeder het valsche wezen, die won ook zoo spelend ieders hart." Mevrouw Berning was vaalbleek ge worden, een kopje dat zij haar zoon geven wilde, viel op het tapijt. Maar hij was te zeer in spanning, om het te merken. „Kent gij haar, moeder?" vroeg hij. „Ik Ik Ja, ik was haar op voedster. Zij had de schoonste oogen en het meest trouwlooze hart, dat maar denkbaar is." „En zacht, als in gedachten, herhaalde hij: „De schoonste oogen!" De avond verging zeer stil. beiden waren zij neerslachtigOskar kuste zijn moeder bij het scheiden bijna als een afgemat, troost noodig hebbend kind. „Zooals het is, kan het niet blijven," zei hij halfluid, „Ik wil naar Afrika, naar de Noordpool, als ik maar van hier ben." „En mij alleen laten, Oskar? Dwaas heid, dwaasheid, mij» lieveling! Je geluk is dichter bij, is veel schoo ner dan je zelf weet. Huw de gravin Ilartenstein, zij bemint je, ik weet het." Oskar sidderde merkbaar. En dat nu Toen hij zijn moeder verlaten had, zag deze hem handenwringend na. Hij is ongelukkig, diep ongelukkig. Groote God en dat trots alles wat ik voor hem opofferde fabrikanten, die zich mogelijk de gebra den vogels al in den mond zien vliegen, mogen echter wel bedenken, dat de koopkracht der ingezetenen, die toch reeds door twee achtereenvolgende financieele debacles is verzwakt, nog belangrijk zal afnemen, indien er ten bate van de schatkist 9 millioen guldens moet worden opgebracht. Ditzelfde geldt ook voor de handelaars, die wellicht meenen door verhooging der prijzen de lasten op hun klanten te kunnen afwentelen. Een ver minderd debiet zal het resultaat zijn. Bovendien zullen zij het ongerief hebben te ,dragen van meerdere douaneformali teiten, welke altijd min of meer belem merend voor den handel werken. Zeiden we zooeven, dat het parool bescherming van de inlandsche nijverheid is geweest, men meenc echter niet, dat het zedelijk element in het nieuwe ontwerp geheel zou zijn vergeten. „Zooveel mogelijk" lezen we in de Memorie van toelichting „werd rekening gehouden met de be trekkelijke draagkracht van degenen, voor wiens gebruik het artikel meer bijzonder bestemd is. In 't algemeen werd het recht laag gesteld voor artike len van algemeene behoefte, hooger voor die dienende tot nut of gemak, het hoogst voor die van weelde of genot." "Wat baat het echter den burger of den werkman, dat de leden van de upperten eene extra-belasting moeten opbrengen van oesters en champagne, indien hijzelf zijn huisraad en zijn klee deren belast ziet met 12 percent van de waarde? Zou de regeering werkelijk meenen, dat kleederen en meubelen geen artike len van algemeen behoefte zijn? Hoe fraai deze nieuwe tariefwet moge zijn ineengezet, en hoezeer men bij de samenstelling moge hebben getracht rekening te houden met de betrekkelijke draagkracht, op die draagkracht zal het toch aankomen, want het eenige wat onomstootelijk vaststaat is, dat de staat een meerdere opbrengst aan invoerrech ten verwacht van 9 millioen guldens, en dat de burgers dit zullen hebben te betalen in den vorm van hoogere prijzen, terwijl alléén de fabrikanten eenige kans hebben, dat, door de wering der buiteu- landsche concurrentie, ook voor hen nog iets overschiet. De verlevendiging van den smokkel handel, als gevolg van de hoogere in voerrechten, en de daarmede gepaard Vroeg in den morgen kwam den vol genden dag een brief van Ernst Dalberg, waarin hij in koel hoffelijke bewoording en voor het verdere beheer van Oskar's zaken bedankte. „Je moet je uitgaven verminderen," schreef hij: „en nog twin tigduizend gidden zien te krijgen, an ders loopt alles verkeerd uit. Maar die zal uw rijke oom, u nog wel verschaf fen u weet ongetwijfeld, dat hij plot seling weer opgedoken is. Zie toe, wat er gebeurt, gij zijt gewaarschuwd." Oskar's hart klopte sneller. Dat alles was Toui's schuld. Hij verfrommelde den brief, later viel het hem eerst in, dat hij zijne moeder verwittigen moest van de aankomst van den oom. De oude zou toch zeker op Heuveloord zijn intrek nemen. Mevrouw Berning zag hem aan, als had hij iets ontzeteuds gezegd. „Karei Berning?" stamelde zij. „Onmogelijk 1 Hij is reeds sedert lang overleden." Oskar verschrok „Dalberg schrijft het, moeder 1 Maar mijn hemel wat gebeurt er met ig gij valt in onmacht!" Hij omvatte bezorgd de vallende, als krankzinnig uitziende vrouw. „Moeder, ik bid u, wat scheelt tl Mevrouw Berning herstelde zich. „Als hij komt, Oskar, blijf dan bij me, mijn kind, verlaat mij niet. Maar neen neen, ga ver weg, je zult in 't geheel niet met hem spreken, hem in 't geheel niet zien, wellicht is het ver gaande demoralisatie der grensbewoners schijnt voor dit Christelijk Ministerie eene quantité négligable te zijn Meer kom miezen en meer karabijnen zal daartegen wel het correctiemiddel moeten zijn. Hiermede eindigen wij onze algemeene beschouwing over het reactionnair ka rakter van dit nieuwe wetsontwerp. Mocht het blijken, dat onze lezers belang stellen in eene vergelijking van het bestaande tarief met het nieuwe ontwerp, dan wiilen wij gaarne daarover later nog een artikel geven. Voor vrouwen. Wanneer ons blad het voorbeeld Van andere kranten wil volgen, en nu en dan eenige aanwijzigingen geven om trent i)iodos, en andere infietbijzonder voor Vrouwen van belang zijnde onder werpen, dan geschiedt dit niet omdat we'ons er zoo bijzonder goed van op do hoogte aebfen, maar omdat wij mee nen, dat het zijn nut kan hebben, vooral in ons stedeke, en voor haar wie het niet convenieert om veel aan het toilet ten koste te leggen, en die toch gaarne met hun tijd willen meegaan, nu en dan eenige voorlichting te verstrekken op dat gebied der vrouw. Waar we dus in dien zin ons gaarne willen beijveren onze lezeressen van dienst te zijn, hopen we dat zij harer zijds zullen willen medewerken en wel door nu en dan vragen in te zenden wanneer zij rechtstreeks over de een of andere kwestie inlichting verlangen. De redactie zal ook gaarne zorgen dat even tueel ingezonden brieven mij worden ter hand gesteld, opdat deze beantwoord kunnen worden in een volgend artikel te dezer plaatse. 't Is nu weer hoog tijd geworden om naar de voorjaarstoiletten om te zien; ieder die haar garde-robe heeft voor den dag gehaald, weet wat zij noodig zal hebben en waar zij mêe uit moet komen. De veranderingen zijn dit maal tamelijk groot, bij 't vorige jaar vergeleken. De nauwe rokken maken alle plaats voor meer bewerkelijke mo dellen; men ziet bijv. geheel plat ge- plisseerde rokken, die de heupen eng omsluiten doch onderaan wijd uitloopen, of èndere en dit wel 't meest, geheel gegarneerd met 4 a 5 strooken, groot of klein, die ook weer versierd zijn met bandfluweel in gelijke of verschillende haal niets dan bedrog. Een avonturier wil eens bedriegen, ik zal hem laten afwijzen als hij komt." Daarbij sidderde zij evenwel door al haar ledenOskar begreep niet, wat zijn oogen zagenzijn moeder, anders zoo krachtig, zoo boven alle kleine zwak heden verheven, steunde stevig op de tafel om niet te vallen. „Verbergt U mij iets?" vroeg hij halfluid na een lang stilzwijgen. „Ik?" Zij sprong op. „Ik? Wie dat zegt, kent mij niet. Maar waarschijnlijk hebt gij uwen oom reeds gezien, met hem over vroegere verstandhoudingen gesproken. Ja, ja, beken het maar, daarom vroeg je gisteren ook naar de aangelegenheden van het meisje. Hij schudde het hoofd onaangenaam getroffen in het diepste zijns harten. „Gij dwaalt!" was alles wat hij er uitbracht. Mevrouw Berning omarmde hem plot seling, luid weenend. „O mijn jongen, mijn lieveling," snikte zij, „ga weg, ga weg, hij zal jou niet zien. Ik spreek met hem, ik alleen, laat alles aan mij over, maar ga jij nu weg, opdat hij je niet zal aantreffen." Oskar streek automatisch haar over het voorhoofd. „Neen, moeder, integendeel, ik zal hem ontvangen," zei hij rustig. „Er is niets, dat ik te vreezen heb, op welke wijze zou de oude man ons ook maar breedten. Do tailles worden meestal ge heel van smalle plooitjes voorzien, af wisselend met of gedekt door even smal fluweel, dat onderaan eindigt in hangers van passement of git. De mou wen vormen wel een der meest belang rijke artikels van 't toilet; dat zij onder den elboog langzamerhand wijder wor den, bemerkten we dezen winter alnu zal echter voor de nieuwe wandeltoilet ten veel gebruik gemaakt worden van het model eener mouw, die reeds op den schouder een bouillofiné vormt tot ongeveer 10 c.m. op den bovenarm; daaruit komt dan een wijde pouffe tot even onder den elboog, waar verder een lange polissé op Yolgt. Of wel de mouw komt met een dubbele naad regelrecht uit den halsboord en valt vervolgens ruim tot aan den pols. Een goede coupe is natuurlijk een hoofdvereischte, wil men iets werkelijk elegants zien. Al maakt de reformkleeding in Parijs wei nig of geen opgang, in ons land wordt die niet over 't hoofd gezien. In een volgend artikel komen we daarop teiug. In Parijs worden veel aansluitende tailles gedragen; overhangende blouses komen niet meer voor; voor den zomer worden in overeenstemming met half lange mouwen corsages „en coeur" of met fichus „Marie Antoinette" gedra gen, beiden zeer kleedzaam. Veel kant, gaas en tulle word voor de Garneering der mouwen gebruikt. Die combinaties kan ieder naar eigen smaak aanbrengen. INGEZONKEN ST1KKKT. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur! Het zij mij vergund, u te verzoeken het volgende in uw blad te willen op nemen. Menigeen uwer lezers zal het vermoe delijk bekend zijn, dat sedert 1899 te Amsterdam een opleidingsinrichting Yoor socialen arbeid bestaat. Velen zullen ook met leedwezen vernomen hebben, dat de school wegens niet genoegzame deelname voor één jaar gesloten moest worden. Dit gebrek aan belangstelling heeft ons allen zeker pijnlijk aangedaan, want zou het niet te betreuren wezen dat zulk een nuttige Instelling te niet moest gaan? Hoe Yaak hooren wij niet van jonge vrouwen de verzuchting: „Och, had ik maar een geschikten werkkring waarin eenige schade berokkenen? Waarom zou hij hier niet een tijd doorbrengen en vriendelijk ontvangen worden?" De oude vrouw scheen te willen spre ken maar de woorden bloven in haar keel steken. Eerst na geruimen tijd had zy zich weer in zooverre hersteld, dat zij, uiterlijk rustig althans, kon over- verleggen. „Ik ken den broeder van mijn man niet" zeide zij, „hij was toen ik in de familie kwam, reeds lang vertrokken, gevlucht eigenlijk, nadat hij oifi poli tieke^ redenen in 1848 buiten Europa gedreven was. Sedert hielden allen hem voor dood. wat wil hij thans in ons huis Het fatale gevoel in Oskar's hart duurde voort. „Schreef dan de oom nooit vroeg hij. Mevrouw Berning schudde het hoofd, maar geen geluid kwain over haar lippen. Het werd doodstil in de kamer, slechts de vliegen zoemden en de pendule tikte eentonig. Oskar begreep, dat een ge woon bezoek, zijn moeder onmogelijk zoo van streek kon brengen, hij besloot ieder geval, datgene wat men voor hem verborgen hield te ontsluieren en hij vergat door de nieuwe donkere wol ken bijna den schrik, door Dalbergs's mededeehng bij hem gewekt. Slechts even dacht hij aan het ontbrekende geld van den oom zon hij het waar lijk niet krijgen, (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 1