Buitenland. Binnenland. Uit de Omgeving. Stadsnieuws De congregatie-wet. Uit de Oosteurijksebe Kamer. Naar aanleiding van hetgeen door Leygu es is gesproken heeft de Fr an- sche regeering de toezegging gedaan, dat de wet op de onderwijsorden slechts van toepassing zal worden verklaard op de republiek, zoodat de koloniën er dus buiten zullen vallen. Tevens zul len in Frankrijk noviciaten mogen blij ven bestaan, die de koloniale broeder scholen van onderwijzend personeel voorzien. Door één uit de regeerings- partij, den radicaal Noulens werd voor gesteld de scholen niet alle tegelijk door een wet op te heffen, maar 0111 hiertoe achtereenvolgens bij presidentieel besluit over te gaan. l)e voorsteller vindt dat doeltreffender, omdat men dan ook rekening kan houden met het krediet voor inrichting van nieuwe scholen, waar over de regeering toch ook slechts ge leidelijk de beschikking zal krijgen. Hij vreest dat door de wet in haar tegen woordige gedaante de staat op grootc financicele lasten zal komen, en in de gemeenten éen algemeene ontevreden heid zal ontstaan. Minister-president Combes: Die vrees is ongegrond, wat hij met cijfers tracht aan te toonen. Ik herhaal, zegt hij: ge staat voor het alternatief met de regee ring tegen de orden of met de orden tegen de regeering. Noulens: We laten de verantwoording aan de regeering over. Chaumié, minister van oaderwijs, ver langt de verwerping van het voorstel Noulens. Sarricn verklaart, namens de commis sie van onderzoek, hetzelfde. Coinbes: De regeering aarzelt niet de verantwoording voor de wet op zich te nemen. Het voorstel-Noulens wordt verwor pen met 205-255 st. En met 301245 st. gaat de kamer tot de artikelsgewijs- behaudeliug ovor. Bij de opening van de zitting van liet Oosten rijks che Huis van Afgevaar- digden heeft de minister-president van Koerber verklaard, dat Oostenrijk-Hon- garije, het behoud van den wereldvrede beschouwende als de voornaamste taak van alle mogendheden, den Russisch-Ja- panschen oorlog diep betreurt. Zij zal een volkomen onzijdigheid bewaren. Aangaande de gebeurtenissen in den Balkan heeft de minister verklaard, in staat te zijn te verzekeren, dat de vol- maakste overeenstemming bij voortdu ring bestaat tustchen Oostenrijk-Honga- ï'ijo en Rusland over het na te jagen dool en de daartoe te bezigen middelen. Men mag hopen, dat de oproerige be weging ten gevolge der doorvoering van de hervormingen in Macedonië een einde nemen, en dat een duurzame rust in treden zal. Te betreuren is het, dat voortdurend sensationeele berichten de ronde doen, die totaal geen geloof verdienen. De betrokken regeeringen versmaden alle geheimzinnigheid. De spreker heeft voorts de noodza kelijkheid betoogd van het sluiten van handelsovereenkomsten en nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om in de eerste plaats de militiewet aan te nemen. De gewichtigste taak van het parie zoo ze een schouwburg ging stichten, zou meedoen aan het bederven der ze den, o neen, nog veel grooter zoude, laadde ze dan op zich nl. het steunen van socialistische propaganda. Hoor slechts welke wijsheid deze heer uitkraamde. Hij zeide: „Het zedenbederf in den schouwburg baant zelfs den weg naar 't socialisme, dat tegenwoordig men denke aan Hcijermans' stukken vasten voet in den schouwburg krijgt. Zal nu deze raad de kweekplaats van het socialisme recht streeks steunen? In het weekblad Vooruit wordt den socialisten zelfs verweten, dat zij niet genoeg Heijermans' stukken bijwonen. Hij neemt 't den sociabsteu niet kwalijk, dat zij ook reeds het tooneel aan de „kapitalistische maatschappij" hebben ontfutseld. Dat strekt, van hun standpunt, hun tot eer. Maar niet de Haagsche gemeente heeft die propaganda te steu nen, welke breekt met het positief ge loof. Na de „brave-Hendrikken-thcorie" kreeg men het realisme van Zola, en zullen wij thans de socialistische propa ganda van gemeentewege gaan steunen?" Dat er in den Haagschen Raad toch nog onverlaten zijn, die het na zoo'n veelzeggend betoog, op durfden nemen voor het voorstel, pleit zeker niet voor den Raad der Hofstad. De heer van Liefland voegde den heer de Wilde toe Men moet hier niet „onze lieve Heertje" spelen, ook met eenzijdig oordeelcn tegenover veler weerzin staat de wensch van duizenden tot instandkoming van een schouwburg, die voor een residen tie, met haar stroom van vreemdelingen onontbeerlijk is. De heer Warneke zeide, dat de strek king van stukken als die van Hcijer mans niet is om de ondeugd te ver heerlijken, veeleer om op te wekken meedoogen en medegevoel voor hen die lijden en voor de misdceldcn. Met 31 tegen 10 stemmen, werd ten slotte besloten den schouwburg te stich ten. uit 't buitenland komen is vergemakke lijkt. Opmerkelijk mag het heeten, dat de Minister de wijzigingen zelfs had laten drukken en ze den heer Bos ter hand stelde om aan zijn medeleden rond te deelen. oc> inent noemt von Koerber de vaststelling van liet rekrutencontingent, waarbij ech ter rekening gehouden moet worden met de weuschen van het volk. Hij er kent dat de Oostenrijksche volkstammen nationaal gezind zijn, wat hun tot eer strekt. Alle nationaliteiten moeten ech ter ook het materieel belang voor oogen houden: en de nood voert tot radica lisme. Men zij daarbij voorzichtig. En sp. verzoekt ieder weder naar matiging te streven. Op de arbeidstafel ligt de welvaart der volken, de inwendge ver sterking en de vrede. We noodigeu heden nog eens ieder aan dezen diseh. Herhaaldelijk werd de rede onder broken. Het slot wordt ontvangen met lang aanhoudende applaus. De afgev. Kramarsch stelt de opening van de be raadslaging voor over het gesprokene in de eerstvolgende zitting. Hij houdt een lange toespraak, onderbroken door dc Al-Dnitschcrs, die verlangen dat hem het woord ontnomen wordt. Het voor- stel-Krainarsch wordt onder voortdurend leven aangenomen. Van alle kanten steekt dc oppositie tegen de nieuwe tarieven op. In „De Tel.", vraagt C., wie toch de adviseurs van don Minister zijn geweest, speciaal voor groep IH. ijzer, staal enz. „Waarom b.v., zoo vraagt hij, worden geverniste voorwerpen belast met 12 pCt. en nietgeverniste met 5 pC't.? Hot vernissen dient toch meestal slechts om ze voor roesten te vrijwaren tijdens de reis. Waarom worden de rechten voor som- mige artikelen, zooals bv. schroeven, moeren, vlechtwerk, schroefbouten enz., verlaagd van 5 tot 3 pCt., en voor we derom andere, zooals vernikkelde, ver koperde voorwerpen enz., verhoogd van 5 tot 12 pCt.? Is het tot versterking van 's Rijks middelen of om de indus trie te bevorderen? Met vermindering van invoer wordt de schatkist niet ver rijkt en wat nu het bevorderen der in dustrie betreft, „daarvan zullen in hoofd zaak slechts enkele bestaande fabrikan ten profitceren". Deze lieeren behoeven heusch niet nog meer beschermd te wor den! Ongestraft kunnen ze modellen veranderen, namaken, en hun fabrieken breiden zich meer en meer uit. Het blijkt dus, dat zij ook thans wel vol doende beschermd zijn. En nieuwe in dustrie is op dit terrein, ,in aanmerking genomen het beperkte afzetgebied, wel niet te verwachten. De Minister bereikt dus op deze ma nier niets van hetgeen Z. Exe. zich voor stelt. Volgens zijn bescheiden meeniug ware het veel boter dc bestaande rechten van 5 pC't. te handhaven en deze toe te passen op enkele tot dusverre nog vrij j ingevoerde artikelen. Op deze manier zouden én schatkist èn industrie er wel bij varen en zouden niet onnoodig hon derden tusschenpcrsonen in hun belan gen ten zeerste worden benadeeld." De heer Lobman waagde een poging om aan de bezitters van het einddiplo ma II. B. S. mot vijf-jarigen cursus de zelfde rechten te geven als aan hen, die 't einddiploma gymnasium verkregen hebben, m. a. w. dat ook aan hen 't doc toraat in de geneeskunde en in dewis- en natuurkunde zal kunnen toegekend worden. De minister wilde van die in grijpende verandering, zoo plotseling ter sprake gebracht, niets weten en de heer Lohman verdween met zijn denkbeeld even spoedig als hij er mee voor 't voetlicht gekomen was. De subsidies aan de bijzondere gym nasia lokten vrij wat discussie uit. Dui delijk toonde de heer Borgesius aan, dat de waarborgen voor een goede in richting dier gymnasia zeer onvoldoende waren. 't Diplomccringsrecht der gymnasia kon, eenmaal verleend, niet ingetrokken worden in 't ingediende voorstel; de minister kwam nu aan de wenschen der oppositie tegemoet' door tc bepalen, dat het diplomeeringsrecht telkens voor den tijd van zes jaren zou kunnen wor den verleend. Bovendirn voegde dc minister een nieuw artikel in, waarbij bepaald wordt, dat het subsidie met 50% verminderd wordt voor elk jaar, dat er minder dan 3G leerlingen aan 't gymnasium zijn en dat het subsidie geheel vervalt indien er minder dan 24 leerlingen zijn. De lieer Bos poogde nog te verkrijgen, dat gesproken zou worden van leerlin gen boven de elf jaar, maar de geheele rechterzijde met uitzondering van de hceren Lohman en de Visser stemde tegen. Men wil daar dus zelfs subsidie geven voor hooger onderwijs aan kin deren van negen of tien jaar. 't Is fraai! De lieeren Borgesius en Bos hadden nog een amendement voorgesteld om trent het aantal lesuren aan de bijzon dere gymnasia. Zij wilden bepalen, dat in elk der leervakken evenveel lesuren moesten worden gegeven als aan dc openbare gymnasia, met bevoegdheid van vrijstelling door de Regeering. Daarvan wilde de Minister niets weten. Daarmee zou 't godsdienstonderwijs, of zooals de Minister't hardnekkig noemde 't „religions-unterricht" geknakt worden. De Minister kon dat amendement in geen geval aanvaarden, ondanks wijzi gingen daarin aangebracht. Dc geheele linkerzijde behalve de heer van der Vlugt stemde voor, allen rechts tegen. het partijverband gezet is en Staalman met haar. Extra Tijding meldt, dat de Kies- vereeniging besloot in hooger beroep te gaan bij het centraal-comité der partij. Een protest tegen minister Uuyper. Prof. mr. P. A. Tichelaar te Leiden schrijft aan het Yad. „Wil mij vergunnen door de plaatsing van deze weinige regelen een kort maar krachtig protest aan te teekenen tegen de wijze waarop de minister van binnen- landsche zaken in de Kamerzitting van Donderdag j.l. gemeend heeft zich te mogen uitlaten over mijn ambtgenoot, den hoogleeraar mr. J. Oppenheim. Het oordeel over den vorm, door den minis ter gekozen, laat ik over aan het oor deel van allen, die Z.E. hebben hooien spreken, of van zijn woorden hebben kennis genomen door de lezing der Handelingen. Wat echter betreft den inhoud .van het door hein gesprokene verklaar ik zoo nadrukkelijk mogelijk, dat deze volkomen in strijd is met het algemeen gevoelen van ambtgenooten en leerlingen van prof. Oppenheim. Minder gelukkige uitdrukkingen, door mr. Van der Vlugt gebezigd in de Kamerzitting van 26 Februari j.l., mogen tot verkla ring kuunen dienen van hetgeen door den minister is gezegd, verontschuldigd worden zijn woorden daardoor niet". Door Dr. Kuyper is hierop aan Het Vaderland een contra-protest gezonden, waarin hij meedeelt, dat hij, zoo spoedig mogelijk, van repliek zal dienen. Tusschen een wildstroiper,dieper fiets een faizant vervoerde en een jacht opziener alhier, ontstond een wedstrijd, die niettegenstaande de vlugheid van den fietser in zijn nadeel eindigde. Na tuurlijk werd de verboden buit in beslag genomen, en tegen den overtreder pro- ces-verbaal opgemaakt. Dr. de Lind van Wijngaarden, predi kant bij Ned. Herv. Gem. te Utrecht, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Barneveld, 10 Maart. Aardappelen f 2.75 i\ 4.25, Boter f 1,28 a 1,40, Eieren f 3.20 a 3.80, rogge f 5.-- a 5,75, Boekweit f 6,-- a 6.30, Biggen f 7.-- a 11.--, Vette varkens f 0.34 50,37, Schrammen f0.30 a 0.36, Vettte Kalveren f 0,46 a 0.52. Puttci». In de vergadering van den raad dezer gemeente deelde de voorz. mede, dat Ged. Staten de begrooting voor 1904 niet hebben goedgekeurd, omdat het daarop uitgetrokken bedrag voor de gezondheidscommissie tc laag is. De hoofden der verschillende gemeenten, n.l. van Nijkerk, Putten Hoevelaken, Ermelo, Harderwijk, Barneveld en Sclicr- peuzeel hebben te Nijkerk vergaderd en besloten niet meer bij te diagen dan op de begrootingen der verschillende gemeenten is uitgetrokken, te zamen ongeveer f 1000, terwijl de gezondheids commissie ruim f 1899 vraagt. Door gezamenlijk optreden wil men groote kosten tegengaan. Indien Ged. Staten weigeren, zal men zich wenden tot H. M. de Koningin. UIT DE PERS. Tweede Kamer. Een onzedelijk, Gemeente raad. Het nieuwe tarief Bij de behandeling van een voorstel in den Haagschen Gemeenteraad om van Gemeentewege een schouwburg te stichten, achtte de anti-revolution- naire heer de Wilde zich verplicht eens te wijzen op den onzedelijken invloed, die van zoo'n schouwburg toch wel uit gaat. En niet alleen, dat de Gemeente, Den Haag 11 Maart. Nu eenmaal de Kamer de artikelen behandelt, gaat het vrij snel. In een overzicht als dit is uitvoerige vermelding der debatten niet te wachten. Wij stippen dus in de eerste plaats aan, dat de Kamer niet principieel wenschte uit te maken, dat er een liun- delshoogeschool en een landbouwhooge- school zouden gesticht worden, zooals de Regeering voorstelde. Er is nu uitgemaakt, dat er wel hoo ger onderwijs voor den handel en den landbouw zal gegeven worden, doch dat men zich voorbehoudt later uit te maken, of dit aan een afzonderlijke hoo- geschool zal gegeven worden, dan wel of het onderwijs aan een der bestaande universiteiten zal worden gegeven. In de tweede plaats vermelden we, dat de Minister een reeks amendementen van den heer Bos eenigszins gewijzigd overnam, waardoor de toegang aan de technische lioogeschool voor hen, die Een gewichtig amendement van den heer Roëll werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, 't Betrof 't ver bod aan gemeente- en provinciale be sturen om hunnerzijds gymnasia te sub- sideeren. Of de rechterzijde in haar geheel 't daarmee dan zoo eens was? Och neen, de heer Heemskerk liet het duidelijk uitkomenhij vreesde voor een soort van partijstemming. De heer Lohman had namelijk zijn instemming met 't amendement betuigd en men weet, wat dat beteekent. Dit zou Donderdag nog weer blijken, toen de uitzonderende bepalingen betref fende de bijzondere leerstoelen in de theologie aan de orde kwamen en de heer Lobman zich bij de tegenstanders van dit artikel aansloot. De Minister had reeds in ,t uitzicht gesteld, dat afstemming van dit artikel intrekking van 't ontwerp tot gevolg zou kunnen hebben. Toch kwam de lieer Lohman met zijn verklaringen dit bracht vrij wat beweging in de Kamer. Er werd gezocht naar een nieuwe le zing, en werd een nieuwe lezing aan de hand gedaan, maar de meerderheid der Commissie van Voorbereiding verklaarde de portée der wijziging niet zoo in eens te kunnen overzien en dc verdere be handeling van dit artikel werd dus tot den volgenden dag uitgesteld. Wij ko men hierop de volgende week terug. Ten slotte werd nog door de Regee ring een amendement van de lieeren Dc Visser, Talma en Schokking over genomen, waarbij den hoogleeraren der Remontstrantsche Kerk van rechtswege zitting wordt gegeven in den Senaat en de theologische faculteit. Gemengde Reriehten. Staalman uitgeworpen. De Opr. Huarl. Ct. meldt, dat Staalman's antirevolutionnaire kiesvercenigingte Den Helder door het Provinciaal Noord-IIol- landsch comité an antirev. kiesvereeni- gingenis uitgeworpen. Het comité besloot haar niet meer als aangesloten verecni- giug te erkennen, zoodat zij dus buiten De onheusche wijze, waarop minis ter Kuyper bij het Hooger-onderwijs debat in de Tweede Kamer, den Leid- sehcu afgevaardigde mr. vau der Vlugt toevoegde: „Wou u nog iets zeggen!" wordt ia De Standaard aldus goedgepraat. In Kamerverslagen in de Liberale pers wordt aan dr. Kuyper ten laste gelegd, dat hij in zijn rede van j.l. Donderdag mr. van der Vlugt op uittartende, ruwe wijze zou hebben toegevoegd: „Wou u nog iots zeggeu!" Iets wat men deed voorkomen, als bedoelden deze woorden „Zeg nu nog eens iets, als ge durft!" Hiervan nu is geen woord waar. Dr. Kuyper, die zeer slecht van ge hoor is, kon van de ministerstafel niet verstaan, wat mr. van der Vlugt zeide. Hij liep daarom onder zijn rede van de ministerstafel naar den kant waar mr. van der Vlugt was opgestaan, om te interrurapeeren. Toen nu mr. van der Vlugt, na zijn interruptie, nog even staan bleef, moost de minister wel denken, dat hij nog iets zeggen wilde, en vroeg daarom, alvo rens naar de ministerstafel terug to kee- ren: Wilde U nog iets zeggen? Hierbij kon alzoo van onbeleefdheid geen sprake zijn. Het was niets anders dan het vragen van een informatie, of mr. van der Vlugt had uitgesproken, dan wel of hij nog iets op het hart had. Dit zeggen had dan ook met de scher pe repliek van den minister niets uit staande. Dat die repliok scherp moest zijn, had mr. vau der Vlugt geheel zich zei ven te wijten. In zijn eerste rede had hij hetdocn voor komen alsof hij conciliant de regeering togemoot trad; doch in zijn repliek was hij, juist omgekeerd, vijandiger en bit- torder dan eenig ander Kamerlid tegen het ontwerp opgetreden. Eu dit scherp positie- ne men was daarom te hinderlijker, omdat het ge schiedde met een stiletto, die aan het handvat met fluweel omwoeld was. Dit nu is in onze Tweede Kamer altoos naar verdienste gekastijd. Mou kan het in die Kamer zeer goed dragen, dat iemand scherp van leer trekt. Maar wat er nooit straffeloos geduld wordt is vinnigheid met lieflijke lippen. Zuur en zoet zijn er welkom, maar zuur-zoet niet. Dat inen niet over de scherpe repliek, maar wel over den ruwen toon van mi nister Kuyper is gevallen, tracht Dc Standaard weg te cijferen. Overigens zijn die laatste tirades niet onaardig, vooral zooals ze nu voorkomen in het orgaan van Dr. Kuyper zelf. Men kan het aan die zijde o zoo goed verdragen, dat men scherp van leer trektten minste als het maar niet tegen Dr. Kuy per is. In het vierde jaarverslag van het herstellingsoord voor longlijders alhier, schrijft het Bestuur: Zijn wij dus in staat in dit vierde jaar verslag evenals bij vorige op goede resul taten te wijzen, die de behandeling van lijders aan tubercolosse in ons land op de Meluwe biedt, ook de blijvende resul taten zijn aanmoedigend en niet geringer dan die elders werden aangegeven: van dc 22 in het eerste verslagjaar 1900 (die welke in 1901 zijn vertrokken zullen in liet 5e jaarverslag besproken worden, dus telkens na 3 jaar) in het le stadium verpleegde patiënten zijn er 18 met positief resultaat vertrokken; van deze zijn (nu na 3 jaar) nog 17 in zeer goeden toestand, 1 in bevredigende toe stand. Die van het 2e stadium, waarvan er in 1900 10 met positief resultaat ver trokken zijn, wijzen thans cijfers aan van: 4 in zeer goeden, 4 in goeden toe stand, 2 overleden. Dit „Dauerresultaat" na 3 jaar moge allen mede opwekken tot de vroegtijdige behandeling der lijders in een Sanatorium. Itariievcld. Dc verkiezing van een lid van den Raad dezer gemeente (vaca ture J. Mulder) is bepaald op Dinsdag 5 April a.s., de stemming en herstemming, zoo noodig, resp. op 19 April en 3 Mei d. a. v. Baarn. Met ingang van 16 Maart wordt de klerk der posterijen en tele- graphie le kl. P. van der Meulen Jr. van hier naar Schcveningen verplaatst. Door de afdecling van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alc. Dranken is besloten een openbare vergadering te houden over „Vakorganisatie en Ge heelonthouding" waarvoor de heer F. U. Schmidt uit Amsterdam, als spreker zal worden uitgenoodigd. S— De afd. Baarn e. o. |van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een adres verzonden voor verplichte schoolvergade ringen. De afdeeling houdt 23 Maart een openbare vergadering over: „De vrijheid van den onderwijzer", met den lieer Th. M. Ketelaar als spreker. Da ver gadering wordt gehouden in hótel dc la Promenade. De voorloopige Coöperatieve ver- eeniging alhier heeft besloten in den eersten tijd nog niet tot stichting van een bakkerij over te gaan aangezien de belangstelling om als lid toe te treden, te gering is gebleken. Vecncndaal. Van wege de land- bouwafdeeling zal dit jaar de stieren- keuring alhier plaats hebben op Donderdag 7 April a.s. des morgens te half tien. Dc heer Seteur, klerk der II. IJ. S. M. alhier, wordt met ingang van 1 April in gelijke betrekking overgeplaatst naar Purmerend. De herstemming tusschen de heeren E. Klasser en H. Meursing, ter verkie- I zing. van een lid voor de Kamer van Koophandel en fabrieken te Amersfoort is bepaald op Dinsdag, den 12u April 1904, van des morgens 12 tot des na middags 1 uur. De le Luit. van het 5e Reg. Infan tile, K. F. Dil is bevorderd tot kapitein. Mej. J. A. G.Ki ook slaagde te Utrecht voor het examen Nuttige Handwerken.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2