STEMPELS. Advertentiën. Zuster CLEMENTINE MARTRON. Langestraat 24. Horlogerie prima Mej. A. C. G. Hunnik, is te Utrecht geslaagd voor het examen Nuttige Hand werken. Kiesrecht en kies plicht zijn twee. Van de 195 kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabriekei hebben er slechts 26 hun stem uitge bracht. Hebben wij hier met af te keuren lauwheid te doen hij het overgroote ge deelte der kiesgerechtigden, óf: heeft een Kamer van Kooph. en Fabr. voor de gemeente Amersfoort zoo weinig beteekenis? Op het Volksconcert, morgen door „Jubal" te geven, zal hetzelfde pro gramma als Vrijdagavond worden uit gevoerd. Men denke er aan, dat een beperkt aantal kaarten wordt uitgegeven. Wie dus een plaatsje wil hebben zorge tijdig voor een programma. De zesde algemeene vergadering der Vcreeniging tot bevordering der Pluim veehouderij in Nederland" zal gehouden worden op 9 April a.s., 's n.m. 121/.a uur, in de sociteit „Amicitia". Met genoegen zagen we in Het Han delsblad een advertentie waarin de ge meente prijsopgaaf vraagt van Engelsche steenkolen. Wij hopen dat op dezen weg zal worden voortgegaan zoodat de onderhandsche aanbesteding geheel ver drongen zal worden door de publieke aanbesteding, ook van andere bcnoodigd- heden voor de gemeente. Do uitvoering van het Sijmphonie- orkest Jubal" Vrijdagavond in Amici tia gegeven, is wederom een beslist succes geweest. Telkens wanneer dit orkest in 't openbaar optreedt, toont het sterker, maar ook degelijker geworden Ie zijn. Zonder twijfel komt de eer hier van voor een groot deel toe aan de flinke, energieke leiding van den heer G. Bikkers, maar ook het ernstig willen van de leden zal er veel toe hebben bijgedragen. Het met zorg gekozen pro gramma werd ook ditmaal zeer goed uitge voerd. Bijzonder goed uitgestudeerd waren Adigio aus der Oxford Symplionie van J. Hayan en Absckieds-Standchen van W. Herfurth. Maar ook de andere num mers van het programma bewezen dat „Jubal" hard en vlijtig studeert. De hoboist mag een goede aanwinst worden genoemd, hij bleek ten volle voor zijn taak berekend te zijn. De solo-nummers, gegeven door me juffrouw Joséphine Stoetzer (piano) en den heer H. A. Vierdag (viool) oogst ten een in alle opzichten verdiend applaus. Vergadering „Amersfoortselic Industrie en Huishoudschool." In de Dinsdagmiddag om 3 uur, op verzoek van 26 leden gehouden verga dering van bovengemelde vcreeniging werd na lezing der notulen door den secretaris, den heer F. Wesseling, door de commissie benoemd om do rekening en verantwoording over 1903 na te zien, bij monde van den lieer J. G. Busch Keyzer een zeer gedetailleerd verslag daarover uitgebracht. Er bleek, dat f 7640 was ontvangen tegenover een uitgaaf van f 7636.746, zoodat de kas sluit met een voordeelig saldo van f 3.25'. De bedoelde commissie stelt voor den penningmeester, den heer N. E. Rost, dank te zeggen voor zijn nauwkeurig beheer der financiën, hem te dechar- geeren en de rekening goed te keuren. De heer van Schaïk is van oordeel, dat het Bestuur wel wat voorbarig is geweest met het doen van uitgaven. Hij wijst, om dit aan te toonen, op de uitgaaf van f150, die gedaan is, om détailteekeningen te maken, gewooidijk uitgevoerd na de aanbesteding. Waar het Bestuur tot nog toe alle zekerheid miste, of het wel tot aanbesteding zou komen, meende de heer van Schaïk, dat zoo iets geld weggooien was. De voorzitter, de heer van der Horst Bruyn, antwoordt hierop, dat men van den beginne af aan het advies gevolgd heeft van den inspecteur van het M. O. in deze kwestie bevoegd, en dat diens adviezen goed zijn uitgekomen tot bijna het allerlaatst. Waar genoemde inspec teur met zekerheid had beweerd, dat de Min. van Binnenl. Zaken wel f 5000 zou toestaan, daar was slechts f 3500 toe gestaan. Om klaar te komen had men, na in gewonnen advies, ook de bedoelde de- tailteckeningcn laten maken, die nu mo mentcel vi-ij wel nog niet noodig zijn. De heer Tliiel wil even de uitspraak van den voorzitter, dat het bestuur is afgegaan op de met zekerheid in het uitzicht stellen der f 5000.door den inspecteur, vastleggen. Het bestuur is in die zekerheid der in 't uitzicht stel ling teleurgesteld en tocli wil het op dien weg voortgaan om de questie te beslechten. Het grondt zijn houding op niets an ders dan eene voor de 2e male iu 't zicht stellerij van den Inspecteur, Spr. wil dit memoreeren met het oog op de besprekingen van straks. De voorzitter zegt hierop de com missie dank voor haar rapport en brengt nu in discussie de zaak, waarover het zal gaan en waarom door 26 leden de belegging van deze vergadering is aan gevraagd. Bedoelde 26 leden wenschen de de batten te heropenen over de aan te ne men houding tegenover de toegestane Rijkssubsidie. Mej. E. Middelburg vraagt over deze questie het allereerst het woord. Zij vraagt aan het bestuur, welken w aarborg het heeft, dat de Min. ICuyper voor 1905 zal toestaan aan de te stich ten industrieschool, wat hij voor 1904 absoluut heeft geweigerd. Iïeeft het be stuur reeds aan het Nut gevraagd, of het instemt met het uitstel van den bouw, zooals dat in het in do vorige verga dering aangenomen bestuursvoorstel is neergelegd. Zij meent trouwens, dat van uitstel afstel komt, en stelt daarom voor: 1° het in de vorige vergadering aan genomen voorstel van het bestuur in te trekken, en 2° de door den'Min. toegestane f 3510 te aecepteeren en bij provincie en ge meente ten spoedigste aanvraag te doen om '/iu deel van het vroeger toegestane subsidie. De heer Busch Keyzer zegt, dat wo hier voor twee plannen staan, De voorstanders van beide plannen hebben een en hetzelfde doel en dat is, om zoo spoedig mogelijk hier een industrie- en huishoudschool te krijgen. Wij, leden, gaau daarmee allen mee. Nu heb ik, zoo vervolgt hij, iets ge mist in de toelichting, wat niet gemist kan worden. Overal wordt gesproken van ik vermoed, ik geloof enz. Wij hebben hier behoefte aan iets meer, aan zeker heid, of althans aan hooge waarschijn lijkheid. Het bestuur koestert het vermoeden, dat de Minister Kuyper de f5000 sub sidie, die hij voor 1904 heeft geweigerd voor 1905 wel zal toestaan, maar ik zou wel willen vragen, welke zekerheid heeft het voor dat vermoeden Ik moet den heer Thiel bijstaan, wan neer hij zegt, dat dit vermoeden al zeer zwak geargumenteerd is, als het berust op hot advies van den inspecteur. Ge noemde inspecteur toch heeft vroeger ook gezegd, dat de Minister wel f 5000 zou toestaan en toch is dit gebeurd. Kent het Bestuur misschien gewijzigde omstandigheden of toestanden, die de Minister zullen doen besluiten van mee ning te veranderen. Heeft het Bestuur misschien daarover gecorrespondeerd en geconfereerd Ik ben het te dezen opzichte geheel eens met wat de hoeren Buys en Thiel wenschen; zij willen de f3500 accep teeren, daarmee beginnen, iets doen dus en dan kan men met meer recht ver wachten, dat de subsidie verhoogd wordt. Laten wij op kleiner schaal beginnen, zeggen zij, dan doen wij iets, wij heb ben iets. Aan de noodige geldmiddelen ontbreekt het daartoe niet. Tot genoemde twee heeren en tot mej. Middelbuig wil ik ook gaarne een vraag stellen en dat is: weet gij wel zeker, dat de Minister geen bezwaar zal maken, om de f 3500 uit te keeren, indien een ander ontwerp wordt gevolgd dan hot ingediende? Weet gij wel zeker dat provincie en gemeente zullen doen wat gij verwacht? Het spreekt van zelf, dat de Minister de f3500 gegeven hoeft, na alles goed beschouwd en goed overwogen te hebben. En, tenzij mij nu gezegd wordt, uit een zuivere bron, dat de Min. onder de veranderde omstandigheden, geen be zwaar zal maken tegen de uitkeering van de subsidie voor het schooltje in plaats van voor de school, dan kan ik mijn stem met gerustheid, in volle over tuiging uitbrengen en dat zou ik zoo gaarne willen. De heer Thiel is van oordeel, dat hetgeen de heer Busch Keizer vraagt, moeielijk met zekerheid te beantwoorden valt. Dat de minister de f3500 niet heeft gegeven voor het groote plan, mo gen wij als zeker aannemen, hij zegt immers mee te gaan met hen die de school op kleiner schaal willen doen be ginnen, Het Bestuur baseert alles nog steeds op hetgeen de inspecteur gezegd heeft, terwijl de ervaring reeds heeft geleerd, dat de Min. niet doet, wat de inspecteur als zeker voorstelde. Wat de gemeenteraad zal doen, kan ook niemand zeggen. Waar de leden van dengemeenteraad in de zitting, waarin bedoelde subsidie aanvraag is behandeld, allen het una niem eens waren, dat een industrie school hier ter stede een noodige en nuttige inrichting was, daar mag men toch verwachten, dat zij het mindere niet zullen weigeren, waar zij het meer dere reeds toestonden. Zekerheid kan dus ook hier niet gegeven worden, wel groote waarschijnlijkheid. Do Eembode zegt wel, het Rijk stond geen f 5000 toe, maar slechts f 3500 en daarmee vervalt dus het raadsbesluit, maar wij mogen toch verwachten, dat de leden van den Raad deze evenredig verminderde subsidie wel zullen toestaan. De heer Gerritsen leest hierop voor, aan welke voorwaarden moet voldaan worden, indien de Min. de f 5000 subsi die toestaat. Nu had ik, zoo zegt de heer Gerrit sen, met zekerheid venvacht, dat ook de Min. zou hebben medegedeeld onder welke voorwaarde de f 3500 subsidie is verleend of daar bedoeld wordt het groo te of een kleiner plan. Uit de gevoerde correspondentie meen ik echter te moeten opmaken, dat de Minister het groote plan bedoelt. In de Bestuursvergadering van zoo even zoo vervolgt de heer Gerritsen, heb ik voorgesteld om een 2-of drietal be stuursleden naar den Min. op audiëntie te laten gaan en dezen pertinent af te vragen of de toegestane f 3500 voor het groote of het kleine plan zijn. Hem ver der te vragen, of het juist gezien is van den betrokken inspecteur, om voor het volgende jaar f 5000 te vragen. Wij doen in elk geval van middag erg dom een stemming uit te lokken over deze kwestie. Wij weten immers thans ook niet wat de gemeente zal doen de subsidie is niet de hoofdzaak, maar wel de fl 40.000 hypotheek voor den bouw en wanneer wij nu geen gebouw krijgen, dan krijgen wij er wellicht nooit een. De heer Rost sluit zich geheel aan bij hetgeen de hoer Gerritsen zegt, maar vóórdat wij naar de Ilaag gaan, moeten wij eerst weten, wat de gemeente zal doen. De heer Gerritsen wil ook nog aan den Minister vragen, of wc volgende jaren op fl 5000 subsidie mogen rekenen De heer Thiel verbaast er zich over, dat de inspecteur hier in het Bestuur de spil is, waarom alles draait. Onomwonden heeft de Min. verklaard, dat hij instemt met hen, die de school op kleiner schaal willen beginnen. De groote fout van het Bestuur is, dat het aan den leiband loopt van den inspec teur De grondidee van ons voorstel is de evenvredigheid te bewaren, waar de Minister fl 3500 toestond van de f15000, die aangevraagd is, daar willen wij trach ten ook van de andere aangevraagde subsidie '/10 'e krijgan. Er ontspint zich nu een verdere dis cussie tusschen Mej. Middelburg de heeren Thiel, Gerritsen, Rost en van Sehaik, waarvan wij niet alles konden volgen. De heer Gerritsen blijft volhouden, dat het hoofdbezwaar voor de oprichting zal zijn het eventueel niet krijgen van de fl 40.000 hypotheek. De heer van der Horst Bruyn zegt, dat het Bestuur geen zekerheid heeft. Dat alles, wat het bestuur in dezen deed was op het advies van den inspecteur, dat ook alles geregeld goed ging be halve het slot. Oorspronkelijk heeft de Minister ge- kuabbcld aan alle subsidiën voor indus trie- en huishoudscholen na bespreking hebben alle scholen gekregen, wat zij vroegen, behalve Amersfoort. Het heeft er allen schijn van, dat in Amersfoort iemand is, die geen goed vriend is van onze school en die zoo danig heeft gewerkt, dat de Minister geen vrijheid vond, om fl 5000 toe te staan. De inspecteur advisscert thans, dat men opnieuw vragen zal aan den Min. om fl 5000 subsidie en tegelijk kennis geven aan gemeente en provincie, dat men nog in onderhandeling is met den Minister; de verschillende besluiten van provincie en gemeente blijven dan nog an kracht. De voorzitter leest ten slotte een brief voor van den Minister en hij maakt daaruit op, dat de Minister de fl 3500 toestond voor liet groote plan. De heer Thiel meent, dat de voor zitter iets uit den brief leest wat er niet in staat; wat u er uit leest, mijnheer de voorzitter, zoo zegt de heer Thiel, is een waar kunststukje. Iu dien brief staat niet, dat de Minis ter bij de toekenning van f13500 sub sidie hier bij het groote plan op het ooghad De heer van der Ilorst Bruyn blijft bij zijne opinie. De heer Prof. Keuninck zegt grooten- deels in te stemmen met hetgeen de heer Busch Keyzer gezegd heeft. Hij heeft ook geen zekerheid en gaat daarom mee met het voorstel van den heer Gerritsen, om naar den Haag bij den Minis ter te gaan om zekerheid te krijgen. De heer v. d. Horst Bruyn vraagt aan Mejuifr. Middelburg, of zij bij haar voorstellen blijft. De heel' Prof. Kenninck meent, dat het voorstel Gerritsen de prioriteit heeft op het voorstel van mej. Middelburg. De heer Thiel is van oordeel, dat deze twee voorstellen niet tegenover elkaar staan, maar naast elkaar; wanneer toch het voorstel van mej. Middelburg wordt aangenomen, dan moet daaruit logisch volgen, dat men moet doen, wat in het voorstel Gerritsen vervat is. De heer Van der Horst Bruijn stelt nu voor eerst door stemming, uit te maken, over welke van de ingediende voorstellen het eerst gestemd zal worden. Met 32 stemmen wordt aan het voorstel Gerritsen prioriteit verleend en dit daarop aangenomen met 33 tegen 11 stemmen. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. Wij maken onzen lezers, leden van Toonkunst, erop attent, dat zij tot de uitvoering te Utrecht (in onze Agenda vermeld) toegang hebben voor hun per soon, dames f 2plaatsbespreking Maandag 14 Maart 112 uur. Toegangs bewijzen zijn niet aan den ingang te bekomen, maar wel bij de hr Ralir, Wa genaar en Stoker. Sport. De groote reclame biljetten in de stad wijzen er op, dat het U. D. I. concoun iu aantocht is. Eenige weken geledon gaven wij reeds een overzicht van de indeeling. Wij kunnen er nog aan toe voegen, dat reeds 12 vereenigingen zich hebben aangemeld. Daar de insehrijvinL nog niet gesloten is, zullen wij latei- de deelnemende vereenigingen bekend maken. Behalve de rceeds uitgeloofde medailles is door het bestuur nog een kunstvoorwerp uitgeloofd voor de beste scheidsrechter en een medaille voor de vcreeniging die de meesten doelpunten behaald. Tot slot kunnen wij mededcelen dat op het terrein ververschingen ver krijgbaar zullen zijn en de middagmat chen opgelusterd zullen worden door mu ziekuitvoeringen. Zooals de aanplakbiljetten reeds ver melden zijn entrcekaarten geldig voor het geheele concours o. a. verkrijgbaar bij den heer Th. II. G. Brandsen, sigaren magazijn „de Moor" Langestraat 12. De match R. A. P. (A'dam)Quick I, die door het Bondsbcstuur plotseling werd afgelost, zal nu morgen te Am sterdam gespeeld worden. D. I. I. zal te Utrecht een competitie match pelen tegen Hercules H vandaar. Rectificatie. Onze jeugdige sport-correspondent, die naar onze meening overigens zijn taak uitstekend vervult, heeft in hot vorige nummer zich tot zijn spijt wat ver laten voeren, in ziju ijver om zijne stadgenooten te verdedigen, door aan duidingen te bezigen, niet tot het spel behoorende en die wellicht sommigen onaangenaam aangedaan kunnen hebben. Door toevallige omstandigheden was zijn verslag ter perse gegaan, zonder dat de Redactie dit onder de oogen gekregen had. Wij achten ons verplicht, ook na mens hem, ons leedwezen over het gebeurde te betuigen. Eveneens wenschen wij dit te doen ten aanzien van de philippica tegen de Buffet-commissie der sociteit Amicitia, welker plaatsing in dien vorm evenzoo op rekening van bedoelde omstandig heden gesteld moet worden. Red. Vergaderiugcu, enz. Zaterdag 12 Maart, 's avonds 8 uur „Keizers kroon" Hof. Uitvoering van „Onder Ons". Zondag 13 Maart, 's voormiddags 11 uur openbare vergadering voor schildersgezellen in „De Toekomst." Sprs. W. Hekkenbergvan Amersfoort A. W. Jenseh van Amsterdam. Onderwerp De noodzakelijkheid van Vak organisatie. Zondag 13 Maart, 's avonds 8 uur Volks uitvoering van „Jubal" in Amicitia. Dinsdag 15 Maar! 71 uur. Buurkerk Utrecht Die Passion van Bach door de Afd. Utrecht der Mij ter B. v. Toonkunst. Woensdag 16 Maart, 's avonds 8 uur „De Arend" openbare vergadering. Rein-Leven Beweging. Vragen!» us. Iemand die veel op reis gaat, klaagt erg over de zeer onaangename lucht die vooral des ochtends in de vestibule van ons station heerscht. Hij vraagt ons wat hiervan de oorzaak kan zijn, en of er geen verandering in te brengen zou zijn. Wij hebben ook eens „geroken" en bleek het ons, dat die heerlijke odeur afkomstig is van de manden met visch die 's nachts beneden in het gebouw staan. Wanneer de verzending vanbokkings in den loop van deze maand nog druk ker wordt, zal de atmosfeer nog meer van die vischlucht doortrokken worden en bij nog meer reizigers een gevoel van misselijkheid teweegbrengen. Door het maken van een eenvoudige schuif deur, bij de plaats waar de bagage aan genomen wordt, zou de toestand veel verbeteren, omdat dan de opstijgonde lucht niet tot de bureau's en in de ves tibule kan doordringen. Red. Burgerlijke Stuud van Amersfoort van 3 tot en met 9 Maart. GEBOREN Jannetje, d. van D. van Dorssen en E. van Straten. Grietje Elisabeth, d. van F. Settcur en J. II, Olijslag. Jacobus Johannes, z. van II. S. Apeldoorn en D. M. Maal. - Jo hannes Petrus Marinus, z. van P. Stijn- man en M. E. Knoops. Eduard, z. van K. de Goede en A. Ilemink. Elbcrdina, d. van II. Renes en N. van der Wiel. Cornelia, d. van H. J. van Barnevcld en C. van der Heijden. Adriauus, z. van H. Pot en G. Tesson. Franciskus Hendrik Joseph, z. van W. II. van Amerongen en G. van der Weij. Albertus Everardus Hartinus, z. van E. Meerveld en C. Bouwman. - Maria, d. van J. Janssen en W. van Nimwegen. Johanna Everdina, d. van J. Brouwer en E. J. Oorlemans. ONDERTROUWD P. Erederiks en J. van üiermen. GEHUWD: J. van de Wakker en G. Pegtol. OVELEDEN: Ilendrikus Speekhoven, 83 j. wedr. van A. Voituron.—Adriana van den Bedem, 13 j, Hendrik Ock- huizen, 63 j. echtg. van J. J, Hellen- doorn. Hendrikus Vos, 86 j. wedr. van II. Beudeker. Catharina Maria de Bie, 42 j. cchtgen. van C. de Bcij- ter. Evert van den Hoek, 44 j. echtg. van C. Hermans. Antonius Hendrik de Kreek, 67 j. -v- Ilcndrika Ververs, 75 j. wed. van C. Esveldt. MARKTBERICHT. Amersfoort, 11 Maart Aan do veemarkt waren de prijzen voor, Vette koeien f 140 A 220, Guste koeien f80 f 120. Kalf koeien f 130 <1 230. Kalfvaarzeu f 110 A 180, Guste vaarzen f 80 A 120. Pinken f 50 A 70, Stieren f 60 £t 90. Amersfoort, 19 Februari. Zandaardappelen per H.L. f 3.00 A 3.25 Appelen f 0.A 0. Peren f 0.A 0. Hoendereieren por 100 stuks 1 3.60 A 3.90 Boter per K.G. f 1.40 A 1.50 Kippen f 1.00 A 1.30 Kuikens f 1.A 1.30 Piepkuikens f 0.A 0. Eenden f 0.90 A 1.20 Hazen f 0.A0. Wilde konijnen f 0.40 A 0. 50 Tamme konijnen per stuk f 1.00 A 1.40 Duiven per paar f 0.60 A 0.70 Magere varkens f 00.— A 00— Zeugen f 00. A 00— Biggen f 6.— A 8.00 Aangevoerd waren H.L. Peren. H.L Appelen. 120 H.L. Zandaardappelen. 50000 stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1200 kilo Boter. stuks Vee. 30 Magere Varkens. 120 Biggen en 0 Zeugen. BEVALLEN van een levenloos meisje. E. VAN DER MEER— Schouten. Verpleegster, heeft zicli sedert 1 HAART alhier gevestigd aan de Dagelijks te ontbieden. Americain Waltham-Mass-Horloges, en meer fijnere merken. W. F. A. GROENHUIZEN. Horloge- en instrumentmaker, Langestraat 42. India-Rubber-en He talen Stempels, Tak-Caelietteu, Pagineer- Toestellen, Perforeerstciupels worden billijk en spoedig geleverd door Drukkerij „DE SAHEX WliRKINti" Reekcsteinselielaau. Modellen en prijzen zijn aan de drukkerij ter inzage.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3