Stadsnieuws Advertentiën. Buffel-Yen Schoenwerk Uurwerk :en, Fortmann Hehenkamp. Tapijten en Beddenarlifielen. C. H. DE JONG. Ruime keuze in alle soorten 3 Reparatie spoedig en net. nnn W. ENDEN DIJK gjgggggagii AfdeelingTULLES en VITRAGES, enz. der linkerzijde, als politiek wapen, kans zou hebben te worden aangenomen. Het wetsontwerp zal dus niet worden verworpen door de Tweede Kamer en met een zeer kleine meerderheid uit sluitend door de rechterzijde, worden aangenomen, of echter onder |die om standigheden de Eerste Kamer meê zal gaan, valt zeer ernstig te betwijfelen. De Eerste Kamer is nog steeds in meerderheid liberaal en wanneer na de komende Staten verkiezingen die liberale meerderheid terugkeert, dan is èn het lot van deze Hooger Onderwijswet en van het Ministerie beslist. „De Standaard" ziet de hooge ernst van den toestand in en roept nu reeds kiezers op, om eendrachtig op te trek ken bij de komende verkiezingen voor de Staten Provinciaal, ten gunste der Christelijke Kandidaten. Of dit lukken zal Wij betwijfelen het sterk. De adresseerende Hervormde Predi kanten, het zou ons allerminst verwon deren, zullen, wordt de wet tegen hun zin aangenomen, als laatste redmiddel de Eerste Kamer gebruiken en weigeren meê op te trekken ter stembus voor Koomsche en Anti revolutionnairen voor standers van deze wet. Al hun invloed zullen zij aanwenden om de tot standkoming te verijdelen, omdat het voor hen is een aanslag op de Yaderlandsche Kerk. Wordt dit wetsontwerp op dit stuk ongewijzigd door de Tweede Kamer aanvaard, dan zullen de Verkiezingen in Juli voor de Provinciale Staten zonder kwestie staan. IN IEET TEEKEN VAN IIET HOOGER ONDERWIJS. Wordt dit werkelijkheid, dan zijn de dagen van het Ministerie Kuyper geteld, want hoe de afloop dan ook zij, er zal een conflict geboren zijn, waarvan de gevolgen bij de stembus van 1905 aller minst twijfelachtig zullen blijken. En toch, de val van dit Kahinct te dezer oorzake, zou slechts zijn een nood zakelijk gevolg van de niet nakoming van aan de Christelijke kiezers afgelegde beloften. Een fout, waarop èn door Staalman in de kamer èn door ons van den aan vang af rusteloos is gewezen. Gemengde Berichten. Minister Harte van Intrek kingsburg. Het Handelsbladmelding ma kende van het bericht dat de uitgifte van schatkistbiljetten niet doorgaat schrijft daarover: „Niet onwaarschijnlijk is hot dat onze opmerking van gisteren invloed heeft gehad op deze daad van den minister. En dan zeker: beter halverwege ge keerd Maar wederom rijst de vraag, die wij de vorige week omtrent het tarief van invoerrechten stelden: Is het niet treu rig dat in ons land thans de financiën aldus worden bestuurd en dat de minis ter blijkbaar niet de vertrouwbare raads lieden weet te vinden?" In de Telegraaf vonden we de vol gende uiting van socialistische zijde, die wij belangrijk genoeg achten om ze onder de oogen onzer lezers te brengen. Wij herinneren daarbij aan de uit drukking door den heer Stijnman in het debat met den heer van Lummel: „Liever de meest conservatieve liberale regeering dan deze". „In het socialistische weekblad „De Klok" onder redactie van het Kamerlid v. d. Zwaag, is een hoofdartikel opge nomen over de aanstaande verkiezingen van leden der Provinciale Staten in Friesland. De Schrijver motiveert, dat het be slist noodig is, dat alle vrijzinnige kie zers liberalen, vrijzinnig-democraten en socialisten bij eerste stemming moeten samengaan, tegenover de verbon den christelijke partijen. Schrijver wijst vooral op het kies district Franckcr, waarop de hoop der partijen gevestigd is, om de Staten in Friesland „om" te krijgen. Nu reeds wordt van katholieke zijde druk gewerkt, evenals door anti-revolu- tionnairen en christelijk-historischen. De redactie verklaart zich met het idee wel te kunnen vereenigen, men moet in do politiek wat „geven en ne men", maar zij wenscht, dat de Ipartijen bij de eerste stemming met eigen candi- daten komen. Bij eventueele herstemmingen trekken de vrijzinnige kiezers als één man op tegen de zoogenaamde christelijke par tijen, zonder te letten op het verschil, dat onderling bestaat. UIT DE PERS. In Het Handelsblad laat de schrijver van Van Dag tot Dag zich uit over de wijziging van het tarief van invoer rechten. Hij vindt het voorstel van ons christelijk ministerie revolutionair en is van oordeel, dat het met alle kracht bestreden moet worden wegens vele redenen. lo. Het maakt wraakneming van groote rijken door tariefoorlog niet alleen mo gelijk, doch waarschijnlijk. Protectionisme roept een strijd van belangen in het leven, die tot scherp conflict leidt. Een klein, koloniaal r(jk is alleen wijs en voorzichtig als het zijn grenzen zoo open mogelijk stelt zoo in Europa als in AziC. 2o. Niets is waarschijnlijker, ja zeker der, dan dat deze dus gemakkelijk in gepalmde ntillioenen tot verkwisting in plaats van tot zuinigheid zullen leiden, en dat dus het tarief langzamerhand uitgedijd, ontwikkeld, opgeblazen zal worden tot een veel gezwolleuer vorm, dan dien, waarmede het ous nu drukt en bedreigt. 3e. Het stelsel is rechtstreeks en indi rect demoraliseerend voor regeering en volk. Wie zijn parlement, zijn pers, ziju kiesvereenigiugen zuiver wil houden, wie trusts en samenzweringen van ka pitalisten wit ontmoedigen in plaats van aanmoedigen, were protectionisme als den Booze. Wie met hooge tariefwetten onont- beerlyke voorwerpen van dagelijksch gebruik kunstmatig duur maakt, is de vader van knoeierij, gekonkel en geïn- trigeer zonder einde. De schrijver, wijst er dan op, dat, een boete van 10 of 15 pet. wordt ge- ëischt van alle landgeuuoten die van een buitenlansch fabrikant willen koo- pen, zoodat de Nederlandsche fabrikant evenveel meer voor zijn eigen product kan vragen, waardoor hij bijzonder ge baat wordt. Ten gevolge hiervan zullen alle fabrikanten van niet of minder be schermde artikelen gaan streven en in trigeoren om hetzelfde te krijgen. Wat dat beteekent, kan o. a, de Ame- rikaansche republiek ons leeren. Daar is het tarief de groote demoraliseereude macht, welke het openbare leven en do staatkuudigeu van beroep aldaar ge haat eu gehoond .hebben gemaakt bij de nadenkenden, die onomkoopbaarheid en goede trouw eischeu van vertegen woordigers en ambtenaren. Na er op gewezen te hebben, dat protectie zoo verscluikkelijk onbillijk werkt, gaat de schrijver al9 volgt verder Enkele industrieelen winnen er door en dat in evenvredigheid zelfs meer dau de staat. Maar allen, die van vaste inkomsten leven, allen die arbeiden in niet beschermde vakken, neringen, han del en scheepvaart, lijden de lasten. Ik sprak reeds van landbouw en veeteelt. Ons ministerie heeft het niet aangedurfd het brood kunstmatig duur te maken door verhoogde invoerrechten. Maar zij die bij ons |de akkers beploe gen, die het vee fokken, die boter en kaas maken, hebben voortaan meer te betalen voor al de benoodigdheden, die door dit ministerie beschermd worden en loopeu bovendien groote kans de eerste slachtoffers te zijn, wanneer onze buren weerwraak gaan oefenen door dien zy juist hun artikelen zwaarder treffen dan zy tot nu toe deden. Dan draaien de mogendheden de protectionis tische schroef nog een draai vinniger in de laagte aan onze grens, en druk ken vee en laudbouwartikelen uog wat meer. Zeker, zij zeiven zijn nog veel pro- tectionistischer dan de heer Harte. Maar wie gelooft, dat dit argument óns be schermen zal, is even naïef als wie ge looft, dat protectionisme ous meer zelf vertrouwen, meer kracht, meer moed tot werken en sparen zal geven. Protectie is de groote doinoralisator, de ontzenuwende, de ontzedelykende kracht. O bittere ironie 1 Het is ons ministerie, dat zoo zelfbe wust vroom en godsdienstig is, dat zoo dankbaar erkent dat het beter en hei liger is, dan de liberale tollenaars en zondaars, dat nu de werkelijke tolle naars aan de grens versterkt en door deze daad nationale zedelijkheid onder mijnen gaat. Barncveld. In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede, dat dr. J. D. de Lindt van Wijngaarden van Utrecht het beroep naar hier had aangenomen. Zatermiddag kwam echter dr. de Lindt naar hier, met het dringend verzoek hem zijn woord terug te geven. In een in der haast bijeengeroepen kerkeraads- vergadering werd na heftige discussie besloten aan zijn verzoek te voldoen. Reeds was hier door de ingezetenen voor een bedrag van ongeveer f 700 ge- teekend, om hiermede jaarlijks het trak tement van den predikant to verhoogen. Baarn. De R. K. bijzondere school aan den Eemnesserweg, voor eenige jaren alhier gesticht, hoofd de lieer J. F. Luycx, zal binnenkort worden opge heven. De Baarii8che Handelsvereeniging heeft een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor den muziekwedstrijd, welke alhier op Hemelvaartsdag gehouden zal worden. Met April zal van den gids „Baarn Vooruit" een tweede druk verschijnen. Vcciiendaal. Door Burgemeester en Wethouders had Vrijdag j.l. de aan besteding van het bouwen eener mare- chaussée-kazerne plaats. Ingekomen waren 19 biljetten. Hoogste inschrijving 121.382 van A. Haar te Wageningen; laagste inschrijving f 16.100 van J. de Geit en van J. Boers, beiden alhier, waarvan laatstgenoemde door het lot als laagste inschrijver werd aangewezen. Daar deze echter boven de begrooting is, zal Vrijdag 25 Maart a.s. eenc her besteding plaats hebben, des middags ten 12 uur. Onder vele blijken van belangstel ling vierde de heer F. van Buiken, hoofd-boekhouder aan de Teencndaalsche stoomspinnerij en weverij, Dinsdag 15 Maart zijn 40-jarig jubileum als zoodanig. Booruhpijk. Door C. Brussee i aan II. M. de Koningin vernietiging verzocht, wegens strijd met de wet, van het besluit van Gedep. Staten dezer Provincie, waarbij is goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente, houdende zijn ongevraagd ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Soest. Dank zij de rijkssubsidie zal ver moedelijk reeds metMei a. s. met de res tauratie van den gemeentctoren te Soest begonnen worden. Dr. Cupers, wien om advies gevraagd was, zegt in zijn schrij ven o. a. „De gemeentetoren is een stuk van niet geringe bouwkundige waarde, dat in zijn oorspronkelijkcn staat voor de toekomst met zekerheid dient bewaard te worden. Het maken van vier hoek- kapiteelen zou het karakter van den bouwtrant schaden. Gewenscht is de hui dige houten wijzerborden te vervangen door ijzeren cirkels met ijzeren cijfers, en dezen te vergulden. De traceeringen welke gedeeltelijk reeds abusievelijk zijn dichtgemetseld, moet men weder zichtbaar doen worden. Hilversum. Op 23 April a.s. zal alhier een groote feestavond gegeven worden ten bate der Yereeniging van lijdende Nederlanders, verpleegd worden de te Gheel in België. O. m. zal opge voerd worden de operette „Frans Hals" van Fred. v. Eeden en zullen vertoond worden historische taleaux-vi vants, betrekking hebbende op de Lc genrde St. Dymphna en samengesteld zullende worden door mevr. Grothe- Twiss, die het vorige jaar met „Swawa's Terugkeer" zooveel succes had. Het Concertgebouw wordt gratis beschikbaar gesteld en dames zullen zich belasten met den verkoop van dranken en ver- verschingen. Het geheel gaat uit van de Ililversumsche Debating-club. De heer A. in 't Velt, chef de bu reau aan de Ned. Centraal spoorweg maatschappij, hoopt 1 April a.s. den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren aan genoemde maatschappij verbonden werd. Mejuffrouw M. Oudraad alhier slaagde te Utrecht voor de acte nuttige hand werken. De bij het 5e reg. inf. benoemde kapt. K. F. Dil blijft te Amersfoort in garni zoen. In ons nummer van Zaterdag staat, de herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel zal plaats heb ben van 12 tot 1 uur. De lezer zal ge merkt hebben, dat hier een zetfout is over het hoofd gezien en dat het moet zijn van 10 tot 1 uur. De openbare vergadering Zondagmor gen belegd in „de Toekomst" door den Amersfoortschen Bestuurders Bond, was maar matig bezocht. Het beoogde doel, het 6tichten eener schildersgezellenvereeniging, werd in zoo verre bereikt, dat een voorioopige orga nisatie kon worden opgericht. Woensdag 23 Maart zal de heer J. Oudegeest van Utrecht, alhier in een openbare vergadering, te houden in „De Toekomst" Ilavik 20, bespreken het rapport van de enquête commissie. Admissie-examen Rijks-Normaaljessen. Geslaagd voor de le klasse: Joh„. Bre- derode, Petr. Butselaar. Willi", van Eek, Agnes den Ilartog, Joh". Janscu, Anna Kerling Maria Nacken, Chr. v. d. Htadt, Petr. laanderen, en Jan Lodder. Voor de 2e klasse: Jean». Brink. Zondag is alhier, in den ouderdom van 76 jaren, overleden de emeritus-predi kant bij de Gereformeerde kerk B, M. J. Bouman. De Friesche verceniging te dezer stede, viert Zaterdag 19 Maart haar eenjarig bestaan in de Keizerskroon. De volksuitvocring, Zondagavond door „Jubal" in Amicitia gegeven heeft, zoo als te verwachten was wederom aan velen een aangenamen nuttigen avond verschaft. Het programma werd zoo mogelijk nog beter uitgevoerd dan Vrijdagavond, en het krachtig applaus na elk nummer bewees, hoezeer de muziek de talrijk opgekomen menigte voldeed. Na de solonummers van Mejnffr. Stoetzer en den heer Vierdag scheen er schier aan het applaus geen einde te komen. Vooral de heer Vierdag gaf mooi spel te hooien en ongetwijfeld heeft deze veelbelovende violist veel bijgedragen tot het succes van dien avond. Met ingang van 22 dezer is bij het wapen der infanterie benoemd tot luite nant-kolonel de majoor M. F. K. Bis- hoff van Heemskerk. De nieuw benoemde blijft te Amersfoort in garnizoen. Bij Koninklijk besluit is aan dcnjlen luitenant E. D. van der Slcesen van het 5e Reg. luf. op zijn verzoek eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. Onbekende brieven en briefkaarten le helft Maart. L. Goldsteen G. Kremer Amersfoort. Wed. de Jong Alkmaar. Mev. Hoogland Amsterdam. Homkes Meijer Baarn. Mijct Kamminga Haag. v. d S. Tilburg. ,T. Smit. Weesp, H. Broekhuis Zaandam, de Groot Hilversum. Sport. R. A. P.Quick I (71). Quick wint de tors en verkiest met wind mee te spelen. Ze zijn echter voort durend ingesloten wat niet wegneemt dat It. A. P. eerst na 20 minuten haar eerste goal haalt. De achterhoede van Quick liet goed spel zien en zoo gaat de rust in met 31 in R. A. P.'s voordeel. Na half time neemt Quick een meer verdedigende houding aan en als eindelijk de scheidsrechter tijd fluit heb ben de Amsterdammers met 7-1 ge wonnen. U. D. I. I werd door Hercules II te Utrecht met 32 geslagen. U. D. I. II jbracht het er beter af. Zij sloeg op haar terrein het Instituut van der 81uys elftal met 21. - - - Goed op de hoogte. - - - De „Stem des Volks" schrijft in zijn nummer van j. 1. Zaterdag: „In de on beduidende gemeenteraadszitting van Dinsdag 1 Maart j. 1. sprak de wethou der*) Esveld] met een heel ernstig ge zicht, toen er werd gevraagd, of het eventueel verwarmde wachtlocaal van het kerkhof toegankelijk zou worden gesteld voor iedereen, dat „zij, wethou ders altijd voor alle gemeentenaren zorgden". „Zou dat lieer*) dit nu werkelijk meenen? Och kom, wij weten het im mers beter." Het Wethouder"-schap van den heer van Esveld verraadt de onkunde v/d Amersfoortschen correspondent van de Stem des volks, waarmede de oubeschoft- *)Spatieoring van ons. heid, gelegen in de uitdrukking „da heer" gelijken tred houdt. Men moe weten, jdat. de heer van Esveld het bij die gelegenheid (zooals wij niet anders van hem gewoon zijn trouwens) juist voor de minderbedeelden) opnam. Maar dit ging waarschijnlijk boven het bevat tingsvermogen van den correspondent. Wanneer er geen andere personen om hun anti-democratische gevoelens te hekelen waren dan de heer van Esveld waarlijk dan waren we al een stuk ver der. De „Stem des Volks" moest zich er meer bewust van zijn, dat liet niet vol doende is als e n dolleman maar links en rechts slagen uit te deelen, maar dat men ook moet zorgen, dat zij niet op de gekste wijze personen treffen, die dat absoluut niet verdienen. Want dan is het eenige resultaat, dat „de Stem" bereikt, dat,zij zich belachelijk maakt. S75e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 1415 Maart 1904 (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. 0. R. O. Leimveber te Amersfoort (Breedestraat, 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 3201 3212 3716 3724 3736 3737 1004 40)9 4612 4649 4657 7498 10045 10046 10041 10070 15848 15857 15859 15864 17470 18643 18644 18671 18683 18699. Te zamen 26 prijzen. De voorioopige uitdeelingslijbt in het faillissement van G. I,. Hiillcr, commissionair in effecten, handelende onder de firma Muller ,V C'o., wonende te Amersfoort, is ter Griffie van de Arrondissemeuts-Rechtbank te Utrecht en in afschrift tor Griffie van het Kanton gerecht tc Amersfoort, nedergelcgd ter inzage van de schuldeischers. De Curators in het faillissement, M. I.. CEEOSSE. P. G. H. DOP. Zij, die gedurende liet 11.1). I. ooneours, (zie aanplakbiljet- ten) 't BUFFET op "t terrein willen paeliten, kimmen voor waarden aanvragen voor Zon dag 20 Maart, Van Asoh van Wijckstraat 1. Speciaal ingericht voor schoenen 3 naar Maat voor gevoelige voeten. Amersfoort, Hof SS. WBÊÊBÊ Varkensmarkt 2 Au Ruimosorteering van e in alle modellen ea Enge prijzen - Soliede bed Aan uersfoort. ille soorten prijzen. ieniiig. bevelend. rl MAGAZIJNEN VAN Beliangerij Stoffeerderij. Interc. Telefoon 88. Voorhanden ecu praehtvolle nor tee ring In AFGEPAST- EN STUKGOED, Geheel nieuwe en aparte Dessins. ZIE DE ETALAGE.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3