Uit de Omgeving. Stadsnieuws Advertentiën. twee tJiingen Allerlei. „Want indien de Eerste Kamer de wet op het hooger onderwijs mocht ver werpen, dan schijnt de regeering be ducht dat niets meer baten kan en dat zij voor een |ander Kabinet plaats zal moeten maken. De ontbinding van ons Hoogerhuis zal wel niet als redmiddel worden aangegrepen, wijl men meer en meer tot t besef komt dat daarin geen heil is te vinden. Wie de angstkreten hoort, in de ministerieele pers aange heven over de komende Staten-verkie zingen, vooral met opzicht tot Zuidhol land, zal begrijpen dat de premier voor het krasse middel der ontbinding terug deinst.. Er is heel weinig hoop op suc ces langs dien weg en speciaal in onze provincie rekent men de kansen vrijwel verkoken op een overwinning. Veeleer verwacht men, dat de gewestelijke ver gadering van Zuid-Holland weder zal „om" gaan en daarmede tevens, in de naaste toekomst, de Eerste Kamer," Een bedenkelijk artikel. In het avondblad van de Telegraaf van Zaterdag vinden wij van den heer J. Knoppers Kzu. een artikel: de Mid denstand en de Algemeene Verkiezingen, waarin de schrijver in de eerste plaats de meening bestrijdt van hen, die be weren, dat er van de regeering, voor den Middenstand niets te wachten is, beweringen zoo slecht gemotiveerd, dat het den schrijver geen moeite kost ze te ontzenuwen. Daarna het volgende dat wij om zijn bedenkelijken inhoud overnemen. De algemeene verkiezingen naderen! Alom in den lande is reeds begonnen de strijd der politieke partijen om do ministeri eele macht, en alle politieke partijen zien uit naar steun in dien strijd! De middenstand is zulk een steun, en reeds een machtigeEen steun door allen ontzien en door allen begeerd De middenstand, hoewel wijselijk zelf zich volkomen vrij houdende van all e partijpo litiek, heeft het bij de algemeene verkiezingen in zijn hand de balans ten voor- of ten na- deelo van een candidaat te doen overslaan Maar aleer hij van die macht gebruik maakt, zal hij zich afvragen: Van welk ministerie heeft, de middenstand het meest te verwachten Hij zal zich afvragen of het wol voordeelig is het licht van lieden uit te blusschen om den wille van een licht dat nog niet schijnt Ik noodig u uit deze vragen ernstig te over wegen Van het huidige ministerie weten wij lo dat het den middenstand gunstig is gezind. 2» dat het krachtig is opgetreden tegen de macht die den middenstand, als haars inziens geheel overbodig, wenscht te doen verdwijnen. Uit het verslag van de rede, door minister Kuyper, 9 September 1903, op het Nationaal Congres te Rotterdam gehouden, releveer ik de volgende zinsneden lo. Door hare belangstelling in het Con gres deed de Regeering niet anders dan haai plicht. Een regeering zou aan bedenkelijke eenzijdigheid mank gaan indien zij alleen in den arbeidenden stand belang stelde en niets gevoelde voor de levensbelangen van den middenstand, die een niet minder groot deel van de natie inneemt. 2o De strijd voor de instandhouding en - verheffing van den middenstand is niet uit sluitend een strijd van eigenbelang maar van de belangen van geheel het volk. 3o De adel, de aanzienlijken, hebben in Nederland nooit steun en richting gegeven aan het nationale leven. In ons land was het burgerelement altijd krachtig, en zoolang - in Nederland een burgerstand bestaat, die krachtig is, zullen en moeten de pogingen van zekere zijde om het nationale leven in anderen vorm te gieten, mislukken. Tnsschen deze beide machten staat de middenstand als the backbone of the nation, de kern van de natie 4o De Regeering hoopt dat van dit Con gres een kraehtig initiatief uitga, opdat niet alleen in de groote steden, maar in het ge- heele land de middenstand opwake. Met terdaad is de Regeering ten volle bereid om op die punten hulp te verleenen ten aanzien waarvan wet telijke rege.ling noodig is en zij is overtuigd dat de Staten-Generaal gaarn[e bereid zullen zijn haar daarbij te steun en. Welnu, in het geheele land wake de middenstand op om bij algemeene verkie zingen de meerderheid te verzekeren aan zulke candidaten, van wie met grond mag worden verwacht dat zij in de Tweede Kamer de belangen van den middenstand metterdaad zullen behartigen, hetzij ouder het ministerie Ivuyper, hetzij onder een ander! Maar het is niet voldoende dat hij hiertoe opwake het is volstrekt noodzakelijk dat er een comité worde gevormd, dat eiken candidaat er toe noopt, zich uit te spreken per briet of in openbare vergadering over zijn verhouding tot de belangen van den middenstand. En als dan wij 14.000 leden van den Bond van Vereenigingen van den Handeldrijven, den Middenstand, de candidaten aldus heb ben op den tand gevoeld, als wij ons daarna in de groote dagbladen Van alle richtingen, hebben gericht tot de duizenden en tiendui zenden, handeldrijvende en bedrij vende middenstanders, die zich nog niet bij onzen of bij een tnderen bond hebben aangesloten, dan kan het niet anders of naast de voordeelen door eigen initiatief verkregen zullen wij in de naaste toe komst ons meer dan tot hiertoe hebben te verblijden over voordeelen, welke wij zullen te danken hebben aan de Hooge Regeeriug! Om daartoe te geraken helpe mij ieder die dit gevoelen met mij deelt Hoe hebben wij 't nu? De midden stand als zoodanig moetMch vrij bonden van alle partijpohtiek, natuurlijk de geheele organisatie zou in duigen vallen, als een of andere meerderheid, de ver- eeniging in vereenigdemiddenstanders de richting van een bepaalde politieke partij wide drijven. Er zijn onder den handeldrijvenden middenstand mannen van allerlei politieke richting, óók libe ralen en ieder van hen, die niet zóó opgaat in zijn zaken om ook in de alge meene politiek belang te stellen, zal in de kiesvereeniging van zijn partij de gelegenheid hebben om propaganda te maken voor zijn denkbeelden, wat be treft* de verbetering der wetten, in bet belang van den Middenstand, naar zijne meening geeisebt. Maar zoo iemand zal daarom toch niet den kandidaat van de tegenpartij steunen willen, om de bestaande regee ring" te handhaven alleen omdat Dr. Kuyper, blijkens de aangehaalde rede voering (liet zijn nog maar woorden) den Middenstand zoo goed gezind is? Zouden dergelijke verklaringen ook niet door elk ander Ministerie afgelegd worden Er zijn toch ook nog andere mo tieven, die de keuze van een kandidaat bebeerscben, dan alleen bet eigenbelang van één bepaalde groep En al staat het er niet met ronde woorden we zien in bet artikel een bedenkelijk stre ven om den Middenstand bij de nade rende verkiezingen op te wekken bet huidige ministerie te steunen. Het blijkt dat onze Premier uitste kend de kunst verstaat het klavier van bet eigenbelang te bespelen. Een der nieuwste specialiteiten op het gebied der geneeskunde is zeker wel de Hr. Ney, die zich in „Kras" heeft gevestigd tot het genezen van allerlei zenuwachtige krampen, als daar zijn: schrijfkramp, pianokramp, viool kramp, telegrafeerkramp, schilderkramp enz. Jammer voor ons en voor hem, dat lüj nog geen middel heeft gevonden tegen de meer en meer epidemisch wor dende „betaalkramp", waaraan men aan vankelijk slechts in Delft en Haarlem lijdende was. Maar wat nietiskan komen; men beweert, dat hij op 't oogenblik druk bezig is om minister Harte van zijn Schatkistbiljettcukramp tc cureeren. Als hem dat gelukt, wie weet hoeveel hij dan nog te doen krijgt, want Z.Ex. zal hem dan zeker wel bij zijn arnbt- genooten en kennissen aanbevelen. En men hoeft geen platen van Braa- kensiek gezien te hebben, om niet te weten, dat er heel wat ministerieele kwaaltjes zijn. Dat er ook nog andere kwalen in onze hofdstad voorkomen, bleek Zon dagavond wel, toen aan de gevangenis te Scheveningen een geboeid man kwam vragen, of men liem zijn knellende hand schoentjes even uit wou trekken. Vol gens zijn zeggen was hij achter de gevangenis dronken in slaap gevallen en had hij hij jzijn ontwaken tot zijn schrik bemerkt, dat iemand zoo vrien delijk was geweest zijn handen tc boeien en nog wel met mooie nieuwe boeien van een bijzondere sluiting. Gelukkig bleek de man een hekend stadgenoot te zijn, en werd hij door den politie uit zijn lastige» toestand bevrijd. Dit zal waarschijnlijk wel zoo gemakkelijk ge gaan zijn als 't bevrijden van den h-am- locomotiof, die gisteren voor 'teersteen snoepreisje maakte met de beruchte Velser stooinpoort. De machine was nog maar gedeeltelijk op de poort, toen zij al niet meer heen noch weer kon. Eerst na lang sukkelen en met be hulp van domme krachten kon men de locomotief weer op 't droge krijgen. Of de ingenieurs even hard lachten als 't publiek vernielden de bladen ons niet. Des te meer vertellen ze van inbraken, die dagelijks talrijker en brutaler schij nen te worden. Zoo is gisternacht weer ingebroken bij een Haarlemschen hor logemaker, 111011 tal van gouden en zil veren voorwerpen zijn ontvreemd. Een heel wat aangenamer buiten kansje viel Paul Kruger ten deel, die van oen oud-leeraar en boerenvriend, dezer dagen te St. Bazeille overleden, de geheele nalatenschap heeft geërfd. Zoo zie je, dat 't geluk de wereld nog niet uit is, al wil de regeering de Staats loterij afschaffen. Barneveld, 19 Maart, in de Zater dag gehouden raadsvergadering werd behandeld een schrijven van Gedepu teerde Statcu, waarin de raad werd uit- genoodigd liet bedrag, uitgetrokken ten behoeve der gezondheidscommissie, wier hoofdzetel te Nijkerk gevestigd is, te verhoogen. De kosten dezer commissie zouden volgens haar eigen begrooting f303S.4'2 bedragen. Deze soin is echter blijkbaar ook in de oogen van Ged. Staten wel wat al te hoog geweest. Dit college althans was liet wensclielijk voorgekomen dit bedrag te verminderen niet f 1184.02 Va en dus terug te brengen tot. f 1S99.39Hiervan zou nn f 394.95 l/a ten laste van onze gemeente behooren te komen, terwijl de raad slechts f207.94 hiervan had uitgetrokken. Keeds was door de gemeentebesturen van Nijkerk, Ermelo, Harderwijk, Putten, Hoevelaken, Schcrpenzeel en Barneveld, waar deze gezondheidscommissie hare werkzaam heden moet verrichten, de wcnschelijk- heid uitgesproken om liet uitgetrokken bedrag niet te verhoogen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd dan ook, mede met liet oog op de reeds vele verplichte uitgaven, besloten niet aan de uitnoodiging van Ged. Staten te voldoen. Hilversum. De Antirev. kiesver eeniging Nederland en Oranje alhier heeft een concept gemeente-program ont worpen, waaraan het volgende is ont leend: In zake onderwijs dient er op gelet te worden, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs in de plaatselijke schoolcommissiën voldoende aanwezig zijn; geen subsidie worde door de ge meente verleend aau instellingen van twijfelachtig nut of waarvan men om beginsel geen gebruik kan maken; nachtarbeid worde zooveel mogelijk, Zondagsarbeid op de gasfabriek geheel afgeschaft; bij benoemingen en bevor deringen van ambtenaren diene de strikste onpartijdigheid in acht genomen te wor den; er worde streng de hand gehouden aan de houwverordeninhen en onvol doende woningen dienen te worden opgeruimd. Soeat. Het rund van P. v. d. Bree- mer dat 1.1. Zaterdag dood op stal werd gevonden, bleek hij nader onderzoek niet aan miltvuur doch, aan ecne hart verlamming bezweken tc zijn. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Reeds lang bestaan bij de inwoners van het Soesterveen gegronde klachten over het overtollig water. En al kwa men daarvan, hetzij schriftelijk of mon deling jaar op jaar klachten in hij de bevoegde autoriteit, oen besliste verbe tering kon niet worden aangebracht. Een waterschap op te richten was al leen afdoende. Dit schijnt thans tot klaarheid geko men te zijn. De eerste stappen, om tot een dergelijke corporatie te geraken, wor den gedaan. Dat deze met goeden uitslag bekroond moge worden, en in het be lang der ingezetenen zoowel als van den landbouw. Harderwijk. Een treurig ongeval had plaats op het binnenplein der kazer ne. De kapitein voor speciale diensten Henning wilde een paar fietsen beproe ven die juist van reparatie teruggebracht werden; hij reed een paar maal het plein rond, maar toen hij iets uit den zak van zijn cape wilde halen, kantelde de fiets om, en de kapitein viel op het plaveisel Een paar korporaals snelden toe en brachten den gewonde in de rapportzaal waarop geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het bleek dat het been ter hoogte van de dij gebroken was. De lijder werd later naar zijn woning ge dragen, waar de verdere behandeling plaats had; zijn toestand is op het oo genblik bevredigend. Op den 17 den Maart jl. werd in de Commissiekamer van het gemeen tehuis te Harderwijk, eene vergadering gehouden door de Onder-Afdeeling „Overveluwe" van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, die door 16 van de 25 leden bezocht was. De vergadering werd geleid door den voorloopigen voorzitter de lieer K. Beers, terwijl het secretariaat werd waargeno men door den lieer J. Drost. Na voorlezing van notulen en inge komen stukken werd overgegaan tot het vaststellen van een huishoudelijk regle ment. Besloten werd, een verzoek te rich ten tot de Provinciale Afdeeling Gelder land, om tijdige medcdeeling van tijd en plaats der Afdeelingsvergadering, en van hetgeen daar zal worden behandeld. Uit de gehouden stemming bleek dat de heer K. Beers met 15 van de 16 uitge brachte stemmen als Voorzitter gekozen was, terwijl (de Heer J. Drost, een ge lijk aantal 6temmeu als Secretaris op zich vereenigde en tevens met algemeen stemmen als Penningmeester werd aan gewezen. Tot lid van liet bestuur word na her stemming met 10 van de 16 stemmen gekozen de heer J. Koning terwijl het verkiezen van de beide overige bestuurs leden werd aangehouden tot |een vol gende vergadering. De gekozenen namen allen hunne be noemingen aan. Voor de volgende vergadering is aan gewezen de gemeente Putten. Baarn. De teekeniiigcu, vervaar digd in den afgeloopen cursus, door de leerlingen van de teekenschool van 't Nut, zullen op 18 en 19 April worden tentoongesteld in een der lokalen van het gemeentehuis alhier. Aangezien zich voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de christelijke school alhier, geen enkele sollicitant heeft aangemeld, zal een nieuwe oproeping moeten gedaan worden. Veeitcndaal. De plannen tot op richting van een algemeen ziekenhuis hier ter plaatse nemen steeds vaster vormen aan. Op den Vrijdagavond ge houden vergadering van de vereeniging „Hot groene Kruis", voor welker bij woning geestelijken, armverzorgers, be stuurders van instellingen, enz. per circulaire waren uitgenoodigd, werd in beginsel tot oprichting besloten. Daarna had de benoeming eencr commissie van voorbereiding plaats, bestaande uit de volgende heeren: dr. Kctz, dr. Tennissen, not. Dubois, B. J. Wijnveldt, K. H. van Woudenberg, F. van Burken, H. Hiensch en J. Anbcek. Deze commissie heeft in opdracht eene berekening van de kosten van oprichting tc maken en een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen. De bestuursleden dor Hulpbank de heeren J. H. Krudop, on Jolis. Knoppers, die periodiek aftraden, zijn als zoodanig herkozen. Op het dezen zomer te Rome te hou den congres van katholieke geneeskun digen zal de heer J. W. Jorissen een „apeiT-u historique et état actucl de la charité chrctienne en Ilollande" geven. Blijkens de in dit nummer voorko mende advertentie, wordt de badinrichting voor warme en koude kuipbaden van de heeren v. Achterbergh en Van 't Hof met 1 April geopend. Mej. J. L. Vliegenthart, is te Utrecht geslaagd voor het examen Nuttige Hand werken. Zaterdag j.l. hield liet „Frysk Selskip Amersfoort" in de Keizerskroon zijn tweede Vinterjoimenoelit, tevens de laatste in dit seizoen, die o. L volkomen geslaagd mag hceten. Dal de vertolking van rollen in meer ernstig genre, zooals in „Oan'e Sédijk", voorkwamen, aan enkele spelers minder goed gelukte, dan wensclielijk ware, valt niet te ontkennen, doch is verklaarbaar tevens, als men bedenkt, dat zij dezen winter voor het eerst voor het voetlicht verschenen. De komische scènes in „In moai Wolkom- thüs" daarentegen, alsmede'eenigeluimige voordrachten kwamen heel goed tot hun recht, waardoor de gewcnschte stemming verkregen werd voor een werkelijk geanimeerd bal, zoo geheel sans gêne naar Frioscheu trant, waarbij oen drietal muzikanten zich zeer verdienstelijk van hun taak gekweten hebben. Een ieder is ongetwijfeld voldaan huiswaarts ge keerd en de jonge vereeniging bewijst, op den goeden weg te zijn. Jl. Zaterdag werd aan de Ambachts school alhier door de technische com missie uit liet bestuur oen vergelijkend examen afgenomen van eenige daarvoor uitgenoodigdo sollicitanten naar de be trekking van onderwijzer in liet niachinc- bankwerken en vakteekenen. Op de voordracht werden geplaatst: 1. de lieer Abrali. de Jonge, van Utrecht; 2 de heer .J. H. Goud, van Rotterdam; 3 de heer G. Verbeek, van Amsterdam. In de daarna gehouden bestuursver gadering werd met ingang van 15 April a. s., en onder nadere goedkeuring van dan Minister van Biniieidandsche Za ken, voor de betrekking benoemd de heer Ahrah. de Jonge, te Utrecht. De eindexamens der leerlingen van de derde klasse in timmeren, smeden en schilderen, ten overstaan der techni sche commissie gehouden, zijn thans ge ëindigd. De uitreiking der getuigschrif ten aan de geslaagden zal plaats heb ben op Donderdag 31 Maart, des nam. te 2 men. Onbescheiden en onjuist is hetgeen in de (Oude) Amersfoortsche Courant voorkomt omtrent de vergade ring te Utrecht gehouden. 1 n die verga dering is aan den correspondent van de N. R. Crt. b. v. beslist toegang ge weigerd, omdat de samenkomst streng vertrouwelijk was. Ook de oproepin gen tot die vergaderingen waren van het opschrift „vertrouwelijk" voorzien. De mcdodeclingcn van liet Amersf. Dagblad en de Amersf. Courant moeten dus aan onbescheidenheid worden toegeschreven. Bovendien zijn de mededeelingen onjuist en onvolledig. Bij eersten oogopslag blijkt reeds, dat de genoemde li.h. vol strekt geen bestuursleden zijn van libe rale kiesverccnigingcii. Bovendien zij zonden als zoodanig geen stappen kun nen doen, zonder voorafgaande machti ging van hunne vereeniging. Na intusschen onbescheiden oogen in de Kraamkamer hebben gegluurd en der wereld hebben verkondigd, dat er een kerngezonde jongen was geboren, moeten wij zoo onbescheiden zijn, van een doodgeboren vrucht te spreken, al thans op den grondslag van liet ontwerp- reglcment. De zaak moet nog haar beslag krij gen en de nieuw op te richten hond moet haar leden nog krijgen en liet is zeker, dat slechts weinigen op dien grondslag zullen toetreden. Hoewel wij liet volledig ontwei ])-reglement voor ons hebben en dus de voetangels en klem men erin zouden kunnen aanwijzen, zullen wij ons niet verder begeven op het pad der onbescheidenheid dan de Amersf. courant helaas reeds deed. Haar bericht volge hier: In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van Bestuursleden van vrij zinnige kiesvereemgingen is besloten tot oprichting van een „Utrechtsclien Pro vincialen Liberalen Kiezersbond". De oproeping tot liet houden van die bijeenkomst is uitgegaan van de lieeren: II. J. van Andel (Driebergen), mr. \V. II. do Beaufort (Leusden), mr. \V. H; M. Boers (Utrecht), J. J. van der Eist (Amersfoort), J. Everwijn (Utrecht), C. J. Kneppelliout van den Sterrenburg (Driebergen), M. D. van Lessen (Utrecht), mr. L. van Lier, (Utrecht), J. Prillevitz (Amersfoort), jhr. IC. J. H. A. Ram van Bottenstein (Zeist), J. M. Thiol (Amers foort), en mr C. de Wilde (Utrecht). Het doel van dezen hond, die zijn ze tel heeft te Utrecht, wordt in liet in die vergadering vastgestelde Reglement om schreven als: bevordering van de onder linge voeling en samenwerking tussclien de voorstanders der liberale beginselen in ons gewest. De Bond zal trachten dit doel te be reiken door: 1. liet verleenen van raad en steun bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten; 2. liet bevorderen der verspreiding van de liberale politieke beginselen on der de kiezers door liet aanmoedigen en onderhouden van do plaatselijke or ganisatie van geestverwanten, liet doen houden van politieke voordrachten, liet rondzenden van vlugschriften en strooi biljetten, en verdere gepaste middelen. In ccn nader bijeen te roepen verga dering zal liet Bestuur worden saainge- steld dat uit negen leden zal bestaan en waarin alle zes provinciale kiesdi stricten vertegenwoordigd zullen zijn. Sport. De hier gespeelde competitie-match U. D. I. I B. F. G\ I isMoorU.D. I. glansryk gewonnen mot 52. Voor half-time was de stand 31 in 't voor deel der Udianen. De match Quicksergeanten V. V. „Wilhelmina", ging niet door. Verga «leringen, en». Woensdag 23 Maart 's avonds 8 uur in de Toekomst. Openbare vergadering Spr:J. Oudegeest van Utrecht. Onderwerp: Het rapport der enquête-commissie. Donderdag 24 Maart. Remonstrantsche: Kerk 's avonds 8 uur Uitvoering van Ge wijde muziek te geven door mej W. van Einminkchovon .^zaiig) on de heeren .J H. Secrève (orgel) en H. A. Wegerif (collo) al len uit den Haag. BAARN. Woensdag 23 Maart 8 uur in ho tel „de la Promenade". Bond van Ned: Oud. Openbare vergadering. Spr: Th. M. Ketelaar Onderwerp: De vrijheid van den onderwijzer UTRECHT. Zaterdag 19 Maart Feestelijke bijeenkomst van den Bondvan Ned. Onder wijzers in Buitenlust Opgevoerd wordt: De eandidatuur van Bommel. Donderdag 24 Maart Utreclitsch-stu- denten tooneel. Joost van den Vondel Treur spel Lucifer. Oerouden op <lcn Utr.weg waarvan een met de teekens van den dierenriem. Tegen betaling der advertentiekosten terug tc bekomen, bureau van dit blad.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3