Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. Tweede Meid Gemeubileerde Kamers te huur A. J. BOODE Gzn., Huis-, Plafond- en Rijtuigschilder, Kamerbehanger Werkplaats P0T3TRAAT. Gemengde Berichten. Een nieuwe manier van bedelen. Mijnheer, mag ik u even wat vragen? Aldus in de Weespcrstraat te Amster dam een schamel gekleed man tot een voorbijganger. Neen, vriend, loop maar door; op straat geef ik niets. Och mijnheer, ik ben geen bede laar, ik vraag geen aalmoes. Zie maar, mijnheer en de man haalt uit een stuk courant een couvert met een adres aan de bekende fabriek van Krupp te Essen dien brief zou ik willen sturen. Een vriend heeft hem voor me geschre ven. Ik ben werkman, bankwerker ge weest op de fabriek van "Van der Maade, doch wegens slapte ontslagen. Ik zou nu in Essen voor vrouw en kinderen het brood kunnen verdienen, als ik dien brief maar kon verzenden. Och, mijnheer, help me aan den postzegel voor de verzending, en, als 't kan aan den post zegel voor antwoord. "Wie slim is, krijgt juist door die laat ste woorden eenige achterdocht: een Nederlandsche postzegel is nu eenmaal niet in Duitschland voor antwoord te gebruiken en dat zou de man ook wel weten. Menigeen loopt er echter in en geen postzegels van 12l/a cent in zijn zak hebbend, geeft hij een kwartje, zich verwijderend, overstelpt met dankbetui gingen van den wcrklooze. Als hij een half uur later, b.v. met een anderen hoed op of een andere jas aan op de Nieuwe Heerengracht of de Blauwbrug loopt, bestaat er groote kans, dat dezelfde werkzoekende hem met een „mijnheer, mag ik u even wat vragen?" aanklampt en hem denzelfden nog steeds postzegel-loozen brief voor oogen houdt en hem hetzelfde verhaal doet het is eenvoudig de nieuwste manier van bedelen in de hoofdstadvan al wat de werkzoekende vertelt, is geen letter waar, maar aan het einde van den dag heeft hij allicht eenige guldens aldus bijeengelogen. (N. v. N.) UIT DE PERS. In een artikel over: De Eerste Ka mer en het hooger onderwijs ontwerp, schrijft De Nieuwe Courant o. a. het volgende Een ontwerp, waarvan de totstand koming wegens den inhoud vurig begeerd wordt door den minister van binnenlandsche zaken en zijn allernaaste geestverwanten (de heer Talma zelf niet al te vurig!);.— een ontwerp, waarvan de hoofdstrek king streng veroordeeld wordt door alle groepen der linkerzijde, van de meest gematigde tot de uiterste toe, èn door de tot de rechterzijde behoo- rende geestverwanten van dr. De Vis ser, nog niet lang geleden uitmakende een afzonderlijk partij, èn door de geestverwanten van dr. Schokking, na zijn stem vóór het ont werp in beweging komende niet om zijn votum te steunen, maar om aan te kondigen dat zij op de thans gel dende voorwaarden tot coaliseeren niet meer bereid zijn, èn door een groep van predikanten onder rechtzinnige, van liberalisme gansch onverdachte leiding; terwijl van de overige tot de rechter zijde behoorende groepen de eene, de roomsch-katholicke, haar ergenis tot nu toe meesterlijk, [haar onverschilligheid betrekkelijk den inhoud van het ont werp niet, heeft weten te verbergen en vooral deswege voorstemt, wijl zij de plichten beseft, die coalitie oplegt, èn do andere groep, voorzoover de heer Lohman haar meening weergaf, door verschillende omstandigheden in een royale stemming tegenover dr. Kuy- per verkeert en dus t en oogje dicht wil knijpen, waar het de vervulling van diens hartewensch geldt. Look on this picture! En zeg dan nog, dat de Eerste Kamer door deze wet te verwerpen zich stellen zou op een partijstandpunt en kiezen vóór links en tegen rechts, waartusschen naar dr. Kuyper's suggestieve voorstelling zijn oiïtwerp een scheidslijn trekt in het land Aan het slot van het artikel zegt De Nieuwe Courant. Maar de vraag van actueele politiek! Zal'het Kabinet aftreden, als de Eerste Kamer de wet verwerpt? En zoo ja, mag deze dat gevolg van haar besluit in de tegenwoordige omstandigheden aanvaarden? Men gevoelt dat dit een vraag van gansch anderen aard is dan die wij hier behandelen, al is zij practiseh ook met deze onafscheidelijk verbonden. Voor meer dan één lid zou zij den doorslag kunnen geven en deze zou dan vóórstemmen om redenen bui ten het wetsvoorstel zelf gele- gen. Het is een vraag van onmiddelijkeen ingrijpende beteekenis, waarover naar Vij hopen, reeds bij het sectie-onderzoek der Eerste Kamer licht zal worden ver spreid. Zij eischt zelfstandig en onbe vangen overleg, zoo weinig mogelijk beïnvloed van buiten. Ook daarover zullen wij te reehtertyd onze meening doen kennen. Hier werd slechts gevindiceerd het onbetwistbare constitutioneele recht van de Eerste Kamer om aan een ontwerp gelijk haar thans is aangeboden, haar goedkeuring te houden. ALLEB1 5ËÏT „De gestadige jager vangt het wild." Dit spreekwoord werd de vorige week weer voor de zooveelste maal bewaar heid, toen het aan de wakkere bevol king van Lottum, onder aanvoering van den burgemeester, en bijgestaan door eenige marechaussees, na |eenige uren gelukte, den nieuwen veldwachter te „vangen." Deze had nl., als handhaver der wet meenendc zelf boven de wet te staan, wat rijkelijk veel aan onzen Schiedamschen Bacchus geofferd, en stelde zich met zijn revolver en later met zijn sabel te weer tegen allen, die van oordeel waren, dat een politieman niet „vet" mag zijn (althans op straat niet) en hem daarom naar huis wilden brengen. Dank zij den onbedrevenheid van den titularis richtte hij met zijn wapenen geen schade ^afl, en liep dit voorval zonder ongelukken af. Onder hoerageroep werd ten slotte de „gevan gen leeuw" weggevoerd. Geen leeuw maar een leeuwin blijkt mej. Bosnia, geb. Hiemst^a te zijn. In de Drachtster Courant vindt men nl. de volgende advertentie van het nog slechts een paar maandón gehuwde echt paar Bosnia. „Ondergeteekende waarschuwt eon ieder aan zijn vrouw Antje Iliemstra niets te borgen of te leenen, daar zulks niet door hem zal worden terugbetaald, want zij is bij hem weggeloopen. Klaas Bosma." In het volgend nummer antwoordde zijn vrouw met deze advertentie: „Sla dit niet oyer! Op het lage schrij ven van Klaas Broekje kom ik even terug. Ik stoor er mij niet veel aan, want ik kom bij geen menseh te leenen of te borgen. Hij leende van mij geld om kleeren te koopen. Zoo'n man moet adverteeren; hij heeft mij weggestuurd. Antje M. Hiemstra." Dat niet alleen de Friesche vrouwen wel eens wat lastig kunnen zijn, zou men kunnen opmaken uit de de hernieuwde proclamatie van den Emir van Afghanistan, die nu weer^be- paald heeft, dat geen man in zijn land meer dan Vier vrouwen mag hebben, en dat alle vyouwen boven het geoor loofde viertal, gescheiden en aan anderen ten huwelijk gegeven zullen worden. Blijkbaar is de Emir bang voor de over- heer3chinS van het vrouwelijk geslacht. Naar verluid zullen weldra in Afgha nistan groote huwelijksbureaux wor- worden opgericht om de honderden opgericht om de honderden vrouwen, die „gedaan hebben gekregen" weer aan den man te brengen, Zoo ziet men alweer: „de een zijn dood, is de ander zijn brood." Dat ondervond dezer dagen ook een inwoner uit Wijk bij Duur stede, die wegens een klein verzuim veroordeeld werd tot vijf gulden boete, subs, twee dagen hechtenis, nij verkoos het eerste en gaf zijn broer f5, om daarmee de boete te voldoen. De broer echter vond het jammer die vijf pop zoo maar weg te gooien en nam er een plezierig dagje van. De veroordeelde wist even wel van dit alles niets en hep vrij en vrank rond tot op den dag van zijn inhechtenisneming, toen de veldwachter hem kwam halen. Ja, van je familie mot je het maar hebben. Rarneveld. Voor de vacature J. Mulder zijn Dinsdag de vol gende heeren officieel candidaat voor den gemeenteraad gesteld: J. Hooijer (anti-rev.), W. Koller (roomsch-kath.) en E, F. Mulder (liberaal.) Op verschillende plaatsen in deze gemeente is den laatststen tijd geklaagd over diefstal van kippen, zonder dat men de schuldigen kon vinden. Thans is het echter onze politie gelukt, een paar landloopers aan te hooden, tegen wie zware vermoedens gerezen zijn en die heden gevankelijk naar Utrecht zijn overgebracht. Het woonhuis van A. Halm, nabij het station van den Holl. Spoorweg al hier, is door een onbekende oorzaak totaal afgebrand. Van den inboedel is bijfca niets gered, terwijl ook een geit, een aantal kippen, en een zes-tal ko nijnen in de vlammen zijn omgekomen. Ook heeft de bewoner zelf, bij het red den van vee ernstige brandwonden aan rug en handen bekomen. Het huis was verzekerd, doch de in boedel niet. UTijkerh. Alhier is opgericht een vrij -antirevolutionnaire kicsvereeniging. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: A. Moiling, J. van Meerveld, J. van Duinen, G. Blokhuis en E v. d. Poll. Harderwijk. De tentoonstelling van het werk der leerlingen van de avond-teekenschool is Maandag geopend. Het geleverde werk is met smaak ge rangschikt en geeft een voldoend over zicht van de vorderingen der leerlingen in het vak van scluldercn, letters en bestekken maken; do bezoekerszullenniet teleurgesteld zijn in hunne verwachting als zij begrijpen dat het hier alles werk is van jeugdige knapen die pas hun ambachts-loopbaau aanvangen, en hier de allernoodzakelijkste beginselenleeren van het vak hunner keuze. Harderwijk. Het correspondent schap van de Ned: Bank alhier is van de Se tot 2e klasse verheven, terwijl het overgegaan is van den heerR.Veen Yalck op den lieer H. Cozijnsen Gzn. Tot dusverre Was de werkkring van het correspondentschap zeer beperkt. Behalve het geven vaninlichtingomtrent liet gebruik dat men van de diensten der Bank kan maken en omtrent de daaraan verbonden voorwaarden, bepaal de zich die werkkring tot het incassee- ren van het door de Bank in disconto genomen handelspapier, dat alhier be taalbaar was en welk papier, indien er geen correspondentschap gevestigd was, niet bij de Bank had kunnen worden gedisconteerd. Thans echter kan men zonder destad te verlaten en zonder eenige verhoogiug van onkosten door tusschenkomst van den correspondent bij 't Agentschap Utrecht wissels en promessen discontee- ren en beleeningen sluiten op effecten, goederen, waren en koopmanschappen. Het verzenden van geld wordt door 't verkrijgbaar stellen van bankassigna- tiën gemakkelijk en veilig gemaakt. Tegen betaling van 30 cents kunnen geldsommen, mits niet 'lager dan f 50 worden overgemaakt naar Amsterdam, Rotterdam en alle plaatsen waar de Bank door Agentschappen of correspondent schappen le en 2e klasse vertegenwoor digd is. Niet alleen voor den handel maar ook voor particulieren zal de nieu we regeling veel gemak opleveren. Hïlver.smu. Uit de bouwrapporten blijkt, dat de Gemeente Hilversum zich gestadig uitbreidt en dat vooral in 1903 de uitbreiding zeer groot is geweest. De rapporten over het afgeloopen jaar wijzen op een totaal van ruim 740 nieuwe aanbouwen en verbouwingen, waaronder een 50 tal nieuwe villa's. De aanbouw van burger- en arbeiderswoningen was zeer groot, respectievelijk 216 en 188. Niettegenstaande dat, blijft de behoefte aan doelmatige arbeiderswoningen zeer groot en zeer waarschijnlijk zullen er dit jaar dan ook groote blokken wor den aangebouwd. Men deelt ons mede, dat van de Coöperatieve vereeniging „voor allen der H. IJ. S. M." thans de volgende instel lingen in werking zijn: le de spaar- en voorschotkas2e de bibliotheek en 3e de onderwijsinstelling. De verbruiksinstelling wordt met 1 Juni а.s. in werking gesteld. Yoorloopig wordt slechts een magazijn opgelicht en wel te Amsterdam; van daar worden de goederen naar alle stations verzonden. Het aantal deelnemers neemt steeds toe en bedraagt op het oogenblik al ruim 2000. Met ingang van 1 Mei krijgt de Zuid exprestrein van Hoek van Holland naar Bazel via Kleef ook aansluiting van Amsterdam via Amersfoort. Deze nieuwe trein zal 's morgens, 7 uur (Gr. T.) van Amersfoort vertrekken en is 's avonds 8.34 te Bazel. Deze trein is om .8 uur in Nijmegen en om 12 uur in Keulen. Uit Bazel vertrekt te 9.48 een trein die б.10 in Keulen is, 8 uur in Nijmegen 9"2 uur in Amersfoort en te 10.25 in Amsterdam. Van af 1 Mei kan men dus op een dag van Amersfoort naar Keulen en terug, met een oponthoud van 6 uur te Keulen. Voor Amersfoort is deze nieuwe verbinding ook nog van groot voordeel, omdat men 's morgens nu al om 8 uur in Nijmegen kan zijn. Het examen voor den stationsdienst bij de H. IJ. S. M. wordt in de maand Mei gehouden. Van den cursus van den heer Krapels nemen 25 leerlingen deel aan dit examen. Ook op andere plaatsen heeft men thans cursussen opgericht, als instellingen van de Coöperatieve Vereeniging en deze hebben ten doel de leerlingen voor de verschillende examens op te leiden. Het aantal is thans zoo groot, dat men ook te Amsterdam, Rotterdamjen'Alkmaar cur sussen moet oprichten. Het onderwijs wordt gegeven in Fransch en Duitsch, hoofdzakelijk correspondentie; despoor- weg-aardrijkskunde, de wetten en beslui ten, tarieven, comptabiliteit, telegraphie en in alle reglementen en instructies betreffende den binnen- en buitendienst. Wij herinneren er aan dat Dinsdag 12 April de herstemming zal plaats vinden voor de Kamer van Koophandel tussclicn de heeren Klasser eu Meursing. Maandagavond zal in „De Keizers kroon" de voor trekkende leden van „Onderlinge Hulp" verplichte vergade ring worden ~gehouden. Aan de orde komt o. a. de verkiezing van bestuurs leden wegens periodieke aftreding. De heer B. Pluimker, overleden te Groningen heeft aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin alhier gelegateerd f 3000. Bij de op Donderdag ten raadhuize gehouden aanbesteding 10 van het uitdiepen der binnengrachten werd ingeschreven door: G. de Bruijn te Woudenberg voor f1800; M. Ramse- laar voor f1750; Th. W. Bonte voor f1710 en J. van Harpen voor f1683; 2° de levering van 250 stère gewas- schen riviergrint. G. Wassink voor f740. en Th.W. Bonte voorf 737.50; 3° Vernieuwing bestrating en voetpa den. Jvan Harpen voor f 8680C. Rui ten- berg voor f7667; J. van den Berg voor f7657; G. Wassink voor f7644; D. J. Boks voor f7400 en Th. W. Bonte voor f7308; 4° Levering van 80000 waal klinkers. G. Wassink voor f1626; Th. W. Bonte voor f1560 en W. van der Kooij voor f 1556. Deze werken en leveringen werden den minsten inschrij vers gegtmd. Door de gemengde zangverecniging „Kunst naar Vermogen" zal Maandag 11 April 's avonds 8 uur de veertiende uitvoering worden gegeven in de con certzaal van Amicitia, met welwillende medewerking van mej. J. Stoetzer (piano) en den heer Bredewold uit Nijkerk (bas.) De tentoonstelling van de Ambachts school heeft verbazend veel bezoek ge trokken; niet alleen een bewijs voorde belangstelling in deze inrichting, maar ook en zeker nog veel meer voor het vele moois, dat er te zien was. Het ge heel is dan ook een enorm succes voor allen, die aan het welslagen van deze tentoonstelling hebben medegewerkt. Woensdagavond gaven de leerlingen der Volkszangschool onder leiding hun ner onderwijzers, de Heeren II. C. den Hartog en A. A. Verburg, een uitvoe ring in de Arend, die buitengewoon druk bezocht was. De verschillende nummers van het programma bleken goed te zijn ingestu deerd en de uitvoering was eveneens hoogst verdienstelijk. Wat dit laatste betreft koint o. i.den heer Verburg vooral een woord van lof toe, wiens leerlingen zoo buitenge woon keurig de cresendo's en decresen- do's in acht namen. Twee leerlingen der Muziekschool gaven eenige nummertjes voor viool en piano, die ook bijzonder goed in den smaak vielen. We betreuren het, dat de van wegc de Gemeente gegeven gelegenheid tot het kosteloos nawegen van boter op de markt gisteren niet meer bestond. Een opkooper van eieren of boter had de tafel in bezit genomen en ont ving daar zijne klanten, terwijl de weeg schaal van hot tooneel was verdwenen. Aan de lezers onzer courant maken we bekend, dat tot en met 15 April een ieder bevoegd is bij het gemeen tebestuur op ongezegeld papier verbe tering der kiezerslijst aan te vragen, wanneer hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden even ter Gemeente- Secretarie inzage te nemen van de Kie zerslijst. Op Vrijdag 8 April heeft in 't ge bouw der Amersfoortsche Ambachts school de verloting plaats gehad van 361 deels zeer fraaie voorwerpen, alle ver vaardigd door de leerlingen der inrichting en tijdens de sinds 1 April gehouden tentoonstelling reeds algemeen met be langstelling bezichtigd door de talrijke bezoekers, wier aantal op enkele dagen over de 500 bedroeg. Als hoofdprijs mocht zeker beschouwd worden het groote fornuis ter waarde van f30 dat ten deel gevallen jis aan den heer P. van der Sluys, Hendrik van Vian- denstraat, op no. 101. Een kleiner for nuis, ten waarde van f 16is gevallen op no. 697, van den heer Latenstein van Voorst, Westsingel, een groote fijnge schilderde tafel viel ten deel aan Me vrouw AlbcrdaTecngs, Arnhemsche- weg, op no. 118; een dito, op no. 117 aan den heer 11. Buysman te Arnhem; een geldkistje, op no. 1380, aan den heer J. B. de Beaufort Jr. te Wouden berg; eene kleine tafel, op no. 47 aan mevrouw Celosse; een bloementafel, op no. 131, aan den heer II. Prins, Singel een fijn bewerkte naaidoos, op no. 179, aan mejuffrouw Van Achtcrbergh, Arn- hemschestraat 1een dito, op no. 286, aan mevrouw Van Lent te Nijkerkeen fijn geschilderde huistrap, op no. 436 aan den heer J. Hartog, Dalweg te Baarneen Amerikaansch greenen huis- trap, op no. 1313, aan den lieer G.W. van Senden te Baarn; een boekenhanger, op no. 1259, aan den heer J. van Wolfs winkel te Woudenberg; een muziekstand aard, op no. 350, aan den heer R. J id ling te Nijkerk; een kapstok, op 110. 133S, aan den heer Huisken te Hoeve laken; een groote mahoniehouten lijst, op no. 429, aan mevrouw Heybroek te Baarn. Tegen afgifte van het lot hunnen de bovenstaande, alsook de 346 andereprij zen worden afgehaald aan de school op Maandag 11 April, des morgens8-12 en des namiddags 2-6 uur. 't Is voor de eerste maal geweest, dat de Ambachtsschool met haar resul taten voor den dag kwaui; maar alge meen is erkend, dat zij eer heeft van haar werk. Menigeen, die tot dusver tamelijk onverschillig tegenover haar stond, heeft zij door dit optreden tot een overtuigd voorstander bekeerd. Ouderwetschc degelijke werklieden, zoo als er hier in de omstreken nog wel gevonden worden, moesten verklaren, dat de jongens op deze school in drie jaar tijds meer opdeden, dan de werk plaats hun in zes jaar had kunnen ge ven. Dit teekent. Burgerlijke stand van Amersfoo rt van 31 Maart tot on met 6 April 1901. GEBOREN: Theodorus Arnoldits, z. van J. Gijtenbeck en M. Pot. Maasje, d. van A. van der Geest en J. van den Bor. Teunisjc Januetje, d. vanA. G. Ilienckamp en J. van Schoonhorst. Albcrtus Martinus Lee, z. van B. de Wilde en J. G. Wansing. Johan Adrianus, z. van Z. de Graaf en C. Verhoef. Bertus, z. van A: van Beek eu M. van Wilgenburg. Johannes Wouterus, z. van J. Burgers en A. van Groenestein. Gcertruida, d. van T. Wijnands en G. Beek. ONDER 1 ROL WD: G. Smit en J. van Daal. H. Haselaar en S. van 't End. H. van Fulpen en P. Wiss. GEHUWD: C. Moerman en G. M. Spruit. OVERLEDEN: Elbert van Es, 64j. wedr. vdn A. de Visser. Franciscus Wilhelmus Antonius ter Maat, 10 m. Johanna Maria van Schaik, 16 j. ongeb. Een lcvenl. aangeg. kind m. gesl. van II. B. Hehenkamp en C. M. van Loo. Ilendrika Johanna Kroes, 19 j. ongeh. Door onvoorziene omstandigheden vraagt Mevrouw WESSELING, ijers- straat 5, met Mei of eerder een of een flink Dagmeisje. Aanmelding des avonds na 7 uur. Utrechtsche Straatweg 64. Kampstraat lioek Oliesteeg.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3