STEMPELS. Centrale Kiesvereniging. Denk aan 't zenden van uw naamkaartje! Drukkerij „De Samenwerking", Deekesteinschelaan 38. op partijgenooten. Waar moet dat heen Het anti-rev geweten spreekt in de laagte luid, al schijnt het in de hoogte wat doof. Twee tegenstanders van Staalman, de Nu zeggen de sociaal-demokraten,we het hebben gekregen weten we en die hebben het universeel genees-j hier in Amersfoort opperbest. Het middel voor alle sociale kwalen in resultaat is te denken aan een paard, hun zak: de basis bij jullie deugt niet, I en dat heeft men mij wel eens in het het privaat-bezit moet worden afge- debat toegevoegd, maar dan zei ik. hccren van Munster en den Broeder, schaft. Nu wil ik het daarover van gelukkig dat het een paard was, want bestuursleden van de Centrale Anti- avond niet hebben maar ik dien het een ezel had het niet gelapt. Rev. te Amsterdam, hebben gezegd, toch even aan te roeren. Borgcsius is blijven volgen, wat ik wij zullen prutcstceren tegen het mis- Ik voor mij vind, dat de soc.-demo-genoemd heb: de halve-eieren-politiek. Dit moet men zoo opvatten, dat men tittel noch jota prijs geeft van het beginsel, maar in de details handelt men aldus, dat de eerlijke voorstanders tot samenwerking kunnen komen. En wat heeft nu de Liberale partij kennen van het anti-rev. beginsel en i kratische leer den toets der crittek niet ze zijn naar Den Helder gegaan en kan doorstaan, anders zou ik sociaal hebben daar in een openbare verga- demokraat worden. En er zijn voor- dering gesproken. Nu is de heer Van naamlijk twee punten, die voor mij Munster een man van wien men zou een onoverkomelijk bezwaar zijn. Ik denken dat hij zijn invloed zou kunnen j lean me bijv. niet voorstellen, dat we doen gelden. In Amsterdam wordt hij den prikkel tot het verkrijgen van pri- steeds gedaan? In allerlei tijden heeft b.v. altijd gereserveerd om tegen vaat-bezit kunnen missen. Bebel heeft ze het werkwoord ruziemaken ver- Troelstra te dcbattceren. Maar dat op- eens gezegdwanneer de menschen komen voor de vrijheid is den heer i rijp Van Munster al heel slecht bekomen, kin; hij is juist dezer dagen uit het bestuur noodig. Ik zou dit zóó willen amen gezet. Hier mogen de anti-rev. wel voegd. Ik maak ruzie, ik maakte ruzie zijn voor de algemeene werksta-'en als dat niet ging was het: ik zou dan hebben wc die niet meer ruzie maken. Soms kan dat wel eens noodig wezen. Toen in 1894 Tak klaar dccrenwanneer de gemeenschapszin was met zijn kieswet, hebben sommige zóó is doorgedrongen, hebben we de i liberalen hun beginsel verloochenden' afschaffing van hel privaatbezit nietdaarvoor moest ruzie gemaakt worden, meer noodig. want daar raakte het een principe. Zij Het tweede bezwaar is. zich stellen maakten het een minister uit eigen onder het gezag der dogmatische leer partij onmogelijk, van het Marxisme. Toen in 1901 het kiesrechtvraagstuk Hoe kunnen we ooit een maatschappij aan de orde kwam, was dat een vraag krijgen, waarin aan ieder zal worden van taktiek en praktijk, en niemand eens denken aan de woorden van den heer Lobman, toen hij zeidc: een ding benijd ik den liberalen, n.l dat zij zelfs, wanneer een liberaal ministerie optrad niet afzagen van het recht van critiek maar er vaak even lustig van gebruik maakten als de tegenstanders. Wc kunnen dus van dit ministerie zeggen, dat het een ministerie is van aangewezen den arbeid waarvoor hij zal ontkennen dat er erkende vnor- valsche leuzen en van onvervulde beloften en dat het de stokwaarder is van het conservatisme. Maar de oogen eschikt is en de gemeenschap het meest van profiteert? In die maat schappij zullen dan toch inspecteurs zullen opengaan, men kan Staalman van den arbeid moeten zijn, die moeten en Van Munster er uit gooien, eens zeggen A is dóórvoor, B daarvoor enz. zirtlen de anti-revolutionairen zich toch Dit zal bovendien aanleiding geven wel eens afvragen: zijn wc wel op I tot de vreeselijkste tirannie, want die den goeden weg inspecteurs zullen de beste baantjes Als ik den toestand van Kuvper wel voor zich zelf houden. Wanneer wil voorstellen dan zou ik er dit beeld wc zelf eens moesten zeggen, waar van willen geven Dr. Kuvper wandelt j voor we wel het beste geschikt zijn, op een eenzamen weg met een zak op zijn rug, die met zeer veel beleid is toegeknoopt, welke heterogeene dee- standers van Algemeen Kiesrecht de Unie waren. Maar die lenze was I toen niet voor verwezenlijking vatbaar, zoodat daar geen ruzie van gemaakt be hoefde te worden. Er zijn van beide kanten fouten gemaakt en gelukkig wordt dat meer en meer ingezien. Er ontstaat een verhouding tusschen de beide fracties die hoop geeft voor de toekomst. Het is een billijke taktiek, dat men len dje zak dan ook bevat. Onderin liggen de katholieken. Ze hebben het daar wel benauwd, maar de katholie ken zijn gewoon te gaan waar de herder gaat en niet te vragen waarheen zeover gaan. Daarop liggen de Christelijk- laten zou geen onzer zeggen, ik ben van een ministerie van geestverwanten nature aangelegd om den vuilen emmer steunt, en dat men het aan het minis- te leegen! Ik gebruik juist dit voor- terie overlaat, welke vraag het op den beeld als zinnebeeld van de vuile voorgrond wil stellen. Als het minis- baantjes. Ik sprak, hierover ook eens terie Pierson-Borgésius eens niet was toen een soc.-demokraat met mij in j gekomen mot een voorstel tot afschaf- debat kwam, en die werd er kwaad fing der plaatsvervanging, dan had en zei: dan zullen we die jou men kunnen zeggen, ga heen! want leegen. Daar had je dus juist die vrucht is rijp aan den politieken Historischen met Lohman. die een wat ik beweerde, hij hield het baantje I boom. Maar het algemeen kiesrecht plaats gezocht hebben in dien zak, niet voor zichzelf maar was dadelijkhing er niét rijp aan, evenmin als nu, omdat ze niet langer de roode wereld klaar het aan een ander te geven. maar toch moet men doen wat in zijn wilden aanschouwen. En bovenop lig- Maar al kunnen we de sociaal-demo-j vermogen is om tot een oplossing te gen de Kuyperianen, wachtende op de kratische leer niet belijden, wc kunnen komen. Waar wc aan de overzijde zien, hervormingen, die niet komen. Eens er ons toch ook niet van afmaken, dat alles wordt opgeofferd om de zal ze dat wel gaan vervelen en dan Wc mogen niet tevreden zijn met het coalitie in stand te houden, daar is zal er wel een mes getrokken worden, beekje te zien, maar moeten ons ook geen volgzaamheid aan te bevelen, om den zak los te snijden, ten einde j afvragen, waar het vandaan komt. En Nimmer is er een liberaal ministerie weer in de vrije natuur te komen en dan is de groote oorzaak de ontevre- opgetreden, of het recht van critiek weer frissche lucht te kunnen ademen, denheid; neem die weg en ge graaft j bleef vrij, maar men moet niet begin- Om de drie opgenoemde punten kun-den bodem onder de sociaal-demokraten nen met critiek vóór het ministerie nen we de coalitie niet steunen, maar i vandaan. Zij zijn de menschen, die aan 't werk begonnen is, zooals Ker- ook niet. omdat ze zich heeft vastge- de alarmklok luiden en nu luiden ze dijk in '97 deed, om het ten slotte om- hecht aan de katholieke partij de meest wel eens wat heel hard, zoodat het vurige voorstandster van graanrechten, vervelend wordt, maaj veel menschen Daarom alleen reeds kan geen partij zijn ook zoo verschrikkelijk doof. We moeten ook trouwens nimmer vragen wie zegt het, maar wat zegt hij In ons parlement staan geen twee van links de coalitie steunen en is het de dure plicht om te trachten die coalitie omver te werpen. IIoc dat zal moeten geschieden, zullen wc trachten na de pauze aan te tooncn. Pauze. Voor we een blik slaan op de partijen links, wensch ik de vraag te stellen ver te kegelen. Dit is een groot nadeel, voortgekomen uit de deugdvrijheid van critiek. Bij alle partijen, die niet staan op den wortel des geloofs, zal een staats man tegenvallen. Dat komt omdat een partijen tegenover elkaar: de eonser- staatsman te maken heeft met duizend vatieven en de vooruitstrevenden. Toch en één gevallen uit de praktijk. We zal dit op den duur wel zoo worden. Een eerste voorwaarde voor ons is om nu reeds die verbeteringen aan te brengen, die verkregen kunnen Wat wenschen we in de maatschappij wordenom die vruchtente plukken, het toeliet, zeer veel gedaan voorden En dan is het antwoord: rust, dat is1 die rijp hangen aan den politieken werkman. Mr. Mendels heeft uitvoerij het grootste goed van den burger. boom. Wanneer we dat doen, dan in De Kroniek uiteengezet wat Mille En daarbij onderscheiden we twee zal het vertrouwen van den kleinen soorten van rust. Laten we eens aan-man. dat we in veel opzichten ver nemen, dat hier straks brand uitbreekt. loren hebben, weer terug komen. Men Dan zal iemand zeggen, ik ga gauw moet dan niet steeds willen hebben het naar huis, anders pressen ze me mis- heele ei, maar tevreden zijn ook met min- schien nog om te pompen en te helpen der. Al krijgt men dan ook '/u ei, tenslotte blusschcn. Thuis gekomen, kruipt hij moet men toch erkennen, dat telkens onder de dekens, stopt zich er goed 'fis beter is dan maar steeds om het in, opdat hij het luiden van de brand-het heele ei te roepen, terwijl ze kunnen dat het beste zien aan Millerand. Toen de Eransche republiek gevaar liep trad Millerand in het coalitie-minis terie. Hij heeft voor zoover zijn macht rand voor de socialistische partij is geweest. Maar na zijn aftreden is hij uit de partij gezet, omdat hij niet langer waardig was lid daarvan te zijn. Er bestaat een groot onderscheid tusschen wenschen, en het vervullen van wen schen. Waar niet alles van bovenaf geregeld wordt zooals bij de katholieken door de bisschoppen, en bij de anti- klok niet zal hooren en s'morgcns zegt ondertusschen je met leege doppen om revolutionairen. die nu wel geen bis- hij met een schijnheilig gezicht: «ik de ooren gooien. geloof dat er brand is geweest.» Zoo is het gegaan bij de Ongeval- Een ander zal dadelijk toesnellen om lenwet. We weten dat de Tweede Kamer hulp te bieden en het zal hem gelukken die wet met een groote meerderheid nog veel te redden. Hij komt eerst aannam, maar dat de Eertse Kamer legen 4 uur op zijn bed bijv. en als - ze verwierp. Daarover moet men niet hij er des morgens om 8 uur weer uit te zeer verwonderd zijn. De menschen vraag of men er een troep van wil moet heeft hij niet zoo goed gerust als uit de Eerste Kamer hebben een heel maken die optrekt in militairen zin, de eerste, maar hij toch heeft de rechte anderen kijk op de dingen. Het maakt leen geordenden troep, dus of een bende rust genoten. Van tijd tot tijd breekt zoo'n groot verschil voor je heele leven als de schutterij. Wij moeten hebben nu in de maatschappij ook brand uit, of je geboren wordt met een hertogs- een leger, dat marcheert, en gewerkt schoppen hebben, maar toch een surrogaat daarvoor, dat al aardig mee kan doen, moet men voorzichtig zijn, dat de vrijheid niet in losbandigheid ontaard. Bij het liberale leger is het nu de niet begrepen heeft. Je voelt dan lust I te zeggen, ik schei er mee uit, maar een verstandig onderwijzer probeert het hem dan nóg eens uit te leggen, totdat het hem eindelijk gelukt. En zijn de liberalen nu wel genoeg tot het volk gegaan, dat ze daaruit mogen verwachten, dat de pas zal worden versneld? De tegenpartij lacht, dat de beste elementen uit de partij zijn gegaan, die we niet kunnen missen. De toekomst is gelukkig hoopvol. De coalitie is dóarom juist zoo gevaarlijk om de onverwinbare vesting van het geloof. Wc moeten dan ook goed na gaan, hoe we kunnen samengaan. In Friesland nadert men elkaar al meer en meer, zelfs soc.-dem. doen daar mee. Wc willen geen anti-clericale politiek, geen negatieve leuze, maar ieder mee werken tot verzwakking van de liberale partij maakt de coalitie sterk, en dwingt ons wel tot anti-clericale politiek. l)at wordt gelukkig ingezien. In Leiden liepen de soc.-democraten, ofschoon het Partijbestuur onthouding had aan bevolen. zich het vuur uit de sloffen voor v. d. Vlugt. En nu zeggen ze wel die bourgeois zijn precies gelijk, 't is één pot nat, maar dan zullen we doen of wc elkaar niet begrijpen, maar we begrijpen best. Met de vrijzinnig-de mocraten is dat geheel anders. Wij zullen blij zijn als ze terugkomen, en geen advertentie zetten: kom terug, alles is vergeten, de plaatsen aan tafel zijn open. Het voornaamste punt is het clcricalc bastion. Laten we elkaar nu niet het leven zuur maken. We behoeven nu niet in het oude schuitje tegen Rome en tegen Dordt; de llesch bevat nog altijd hetzelfde, al heeft Dr. Kuvper er een etiket opgezet godsdienst-elixer. Het voorbeeld, dat de sociaal-democraten in Leiden hebben gegeven mogen we in deze omstandig heden niet afwijzen. Wanneer de strijd gaat tusschen twee conservalieven, dan nog moet de vraag zijnzijt gij voor of tegen de huidige coalitie. De samen werking is een eisch van gezonde politiek, en als we het bastion eenmaal veroverd hebben zullen we verder zien. Als we bedenken, dat door tweedracht in de liberale partij, we meewerken aan het voortbestaan der clericale meerderheid, dan begrijpt ieder waarop we aandringen. Ik hoop, dat mijn woord, met zoo'n groote welwillendheid aangehoord, niet te vergeefs zal zijn gesproken. Laat ieder tot het bij elkaar komen mee werken; houdt vast aan het beginsel, maar maak geen ruzies over details. In 1905 zullen de kiezers in de gele genheid zijn zich uit te spreken. Dan zullen ze moeten zeggen of ze willen hebben een verhooging der tarieven of niet. Bewaak de grenzen, de vijand is daar, en laten we eendrachtig optrekken om den vijand te verslaan. Debat. De heer Thiel. Ik heb met veel ge noegen den spreker gehoord en ik was hier vanavond niet gekomen met het voornemen in debat te komen, want het is geen vergadering om weer het werkwoord ruziemaken te vervoe gen. Waar de spreker het evenwel over de vrijzinnig-democraten heeft ge had. daar moet ik even van me af bijten. Waar bijna alle partijen het algemeen kiesrecht op het program hebben, de Liberale Unie, de S.D.A.P.. de Vrijzinnig-Democratische Partij, en ook de Anti-Revolutionaire Partij, al is het dan ook onder anderen naam, daar oordeelden de vrijzinnig-democraten in 1901, dat het Algemeen Kiesrecht als een rijpe vrucht aan den politieken boom hing. De spreker had trouwens niet moeten bestrijden de houding in De heer Siijnman. Debatteercn wil ik niet, het is geen vergadering om ruzie te maken. Wij sociaal-democraten zijn er wel niet te best afgekomen, maar wc kunnen het laten rusten. Een onjuiste mededecling is het evenwel over Millerand, die het idee zou doen ontstaan, als zou bij de sociaal-demo craten ketterjagerij bestaan. Millerand is uit de partij gezet omdat hij een intrigue op touw heeft gezet met de nationalisten tegen Combes. En dan wil ik nog even dit, als mijn geheel persoonlijke meening zeggen wij verwachten in ieder geval meer van een liberaal dan van een clericaal ministerieal was het ook maar alleen dat het eerste meer de vrijheid hoog houdt dan het tweede. Ik voor mij zie er dan ook volstrekt geen bezwaar in, mijn stem te geven aan een liberaal boven een clericaal. Repliek. De heer RoodkuyzcnIk heb niet gezegd dat wc in 1905 niet moeten optrekken voor Algemeen Kiesrecht, dat kan ik niet zeggen, want ik moet afwachten wat de algemeene verga dering van de Liberale Unie daarom trent beslist. Van mijnheer Thiel geldt ook al weer de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens. Hij wou niet debatteeren, dat was goed, maar dan had hij het ook niet moeten doen. Als de heer Thiel gesproken had, en de Uunie had een veeg gekregen, dan had ik niet gedebateerd. Ik heb boven dien ook de vrijzinnig-democraten niet aan de kaak gesteld; integendeel, ik heb gezegd, ik bemin jullie als broeders, zij het dan ook als weggeloopen broe ders. De heer Stijnman zegt, dat de sociaal democraten er niet te best zijn afge komen, maar ik heb de Partij toch den lof gegeven, die ze toekomtdat ze is de luidster der alarmklok. De kwestie Millerand hangt wel degelijk samen met zijn optreden in het ministerie, en niet wegens zijn houding, die ik voor mij ten volle goedkeur, tegenover het ministerie. Nadat de voorzitter den spreker en debaters een woord van dank had ge bracht werd de vergadering gesloten. 1901 toen stond de zaak er anders ik behoef slechts te herinneren aan de kroontje op je luier en een millioentje spoorwegstaking, en nu is het maar de op tafel, of wanneer je in vodden ligt, vraag, welke rust we willen genieten die reeds dienst doen voor het zevende en hoe we zullen blusschen. En dan meen ik, dat het het beste is aan bilijke eischen te gemoet te komen en te trachten wat verkeerd is weg te nemen. Elke sociale maatregel is een bluschmiddcl van de ontevredenheid. Het gaat er mee als met een stel konijnen, laat ze maar paren en het gaat al maar door. Een mooi voor kind. Wat had nu minister Lely moeten doen'? De wet intrekken en voor de kiezers komen en zeggen hier heb je nu ons, prima, prima demokraten Maar wat had de werkman daaraan gehad! Lely was verstandiger en zeiik kan hel heele ei niet krijgen, ik zal dus het 'I, maar nemen. Lely heeft daar mede aan ons een diepen les gegeven beeld hiervan vinden we in de onge- en wel deze: dat we in de eerste plaats vóllcnwet. Het geslacht dat opgroeit iets moeten trachten te bereiken. Ge- weet niet beter of het hoort zoo, en tuigen is goed maar bereiken, wanneer hoe meer dat gevoel rijpt, hoe meer het kan. is beter. Dat heeft Borgesius we op sociale hervormingen kunnen ook gedaan met de Leerplichtwet. Dat j vaak alsof je voor een leerling staat, aansturen. was het, wat wc konden krijgen en hoe die het van de tien keer al elf maal moet er worden op die menschen. die te langzaam gaan, opdat zij de pas versnellen, het liberale beginsel ge trouw. Wat hebben onze beminde broeders, de vrijzinnig-democraten nu gedaan? Zij zijn vooruitgesneld en met een klein aantal op den heuvel gaan staan en hebben gezegdkijk eens hoe hoog wij al staan. De groote kunst is echter, het leger zoo op te voeden, dat de pas versneld wordt en men met het heele leger op den heuvel komt. Of ik het onverklaarbaar vind, dat die hceren den troep verlaten hebben O, neen. Ik heb ook wel eens trek gehad om weg te hollen. Het gaat voor dan nu. Had hij zich bepaald tot bet aansporen van alle vrijzinnigen, om in 19U5 eendrachtig op te trekken, teneinde het Christelijk ministerie om ver te werpen, dan had ik gezwegen want samenwerking is nu door de tijdsomstandigheden dringend geboden. Wij laten hieronder volgen de voor naamste artikelen uit het reglement der Centrale Kicsverecniging te Amers foort Artikel 1. De vereeniging heeft ten doel in liberalen geest werkzaam te zijn bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer in het district Amersfoort. Art. 2. De leden worden onderschei den in a. Afdeelingsleden. b. Verspreide leden. De toelating als lid der afdeelingen wordt geregeld door de afdeelingsregle- menten. Art. 5. Wanneer eene verkiezing moet plaats hebben voor leden van de Staten-Gencraal of de Provinciale Staten, geeft het Bestuur daarvan zoo spoedig mogelijk bericht aan de afdee lingen en noodigt de Bestuursleden dier afdeelingen uit tot een samen komst, ten einde te spreken over per- sonen, die wellicht voor candidaten in aanmerking kunnen komen. Art. 8. De uitgaven der Centrale Kiesvereeniging wordt bestreden a. door een jaarlijksche contributie van de afdeelingen van 15 cents voor ieder lid. Het aantal leden 1 April dient daarvoor tot maatstaf b. door een jaarlijksche contributie van minstens f 0.50 van ieder verspreid lid; c. door vrijwillige bijdragen. De afdeelingen zenden jaarlijks de naamlijst hunner leden vóór 15 April aan het Bestuur. India-Rubber- en Metalen Stempels, Lak-Cachetten, Pagineer-Toestellen, benevens Stempelinkt en Stempel- doozen met natblijvend Stempelkussen zijn spoedig en tegen billijke prijzen te bekomen bij Modellen en prijzen aan de Drukkerij ter inzage.

De Eemlander | 1904 | | pagina 6