Buitenland. IJit de Omgeving. Stadsnieuws. Allerlei. e ren zullen hebben van jongelieden, wier warmte voor de goede zaak, wier op jeugdige krachten leunenden ijver, wier geestdrift aanstekelijk zal kunnen werken, ook de ouderen aanzettend tot de uiterste krachtsinspanning. Wij denken 't allerminst aan de winst die voor een bepaalde fractie kan gebo ren worden uit een dergelijke vereeni- ging van jongelieden, als zij over ette lijke jaren in het volledig bezithunner staatsburgerschapsrechten zullen zijn. Want dit stond, bij diegenen die tot de oprichting het initiatief namen, 't bleek voldoende uit de uitnoodi- ging tot deelneming in het geheel op den voorgrond. Er is zelfs niet aan gedacht, al maakten ook tactische, en praktische redenen, gelijk men van elders leerde, bij hot verkiezingswcrk een samen arbeiden der Jonge Libera len met een bestaande politieke organi satie gewenscht. Wij denken vooral en het liefst aan de bevordering en verspreiding der vrijzinnige beginselen, die palina sub pondere crescit! tijdelijk in het nauw kunnen raken, maar niet minder „eeuwige" beginselen zijn dan waarop de clericalen groot gaan en waartoe de Jonge Liberaleu krachtig kunnen mede werken. Zij zullen, tot mannen gerijpt, die beginselen medevooren in het leven ze verdedigen, er voor strijden. Dat zal onze „winste" zijn! Doch wil het daartoe komen, dan ishet gewenscht, dat de liberale vaders, op wier gezag wij geen inbreuk zouden wenschen te maken, het hunne doen om de jeugdige vereeuiging te steuuen, moreel in de eerste plaaus, materieel ook. En onder die liberale vaders zijn er die meer dat dat vermogen te doen. Wij doelen op onze vóórmannen, op de seniores in de liberale gelederen, die door nu en dan hun licht te laten schij nen in ée bijeenkomsten van de Jonge Liberalen, zoo hier als elders, kunnen bijdragen tot hot vormen van juiste begrippen, daar waar thans veelal nog slechts onduidelijke noties aanwezig zijn De Jonge Liberalen hebben politieke opvoeding noodig. Hun die te schenken met liefde en met toewijding, ligt ge heel en al op den weg onzer staatkun dige veteranen. Wij hopen meer: wij hopen dat zij dit gevoelen zullen als een plicht, zooals het de plicht is van den officier om den recruut bekwaam te maken voor den dienst des vader lands, hem in te prenten trouw aan het vaandel Do Oosten rijksehc regeering heeft paarden tot contrabande verklaard en zal trachten den uitvoer te beletten. Toen Engeland ze noodig had tegen over Transvaal had dezelfde regeering den tcgenovergestelden uitleg. Zoo ziet men hoe er met interpretaties gesold wordt en het eenvoudig de vraag is, of men het land dat ze noodig heeft, wil believen of niet. Er "is weer eens een conflict geboren tusschen de Grieken en de Turken. De Turksche autoriteit te Smyrna had de Grieksche magazijnen en winkels laten sluiten, om zoodoende de Grieksche kooplieden te dwingen, pa tentbelasting te betalen. Daar echter de Grieken, als behoorende tot „de meest begunstigde" natie over het verschuldigd zijn dier belasting met de Turken van meening verschilden, liet de consul-ge neraal van Griekenland te Smyrna, ver gezeld van zijn secretaris de zaken her openen. De Turken kwamen tusschen beide en zoo werd er al spoedig met revolvers geargumenteerd, waarbij de Ik verkoos niet opnieuw in verzoe king te worden gebracht. Nadat alles afgedaan was, kwam er een welbehaaglijk gevoel van rust over mij, als ik in lang niet genoten had, en kon ik mij eens rustig ter neder zetten, om de rekening van mijn ver liezen op te maken. In de eerste plaats dan, was ik mijn meisje kwijt. Nu, in vredes naam, dat was nog zoo heel erg niet, ik had eigen lijk al lang meer dan genoeg van haar gehad. Het verlies der erfenis was niet zoo gemakkelijk te verduwen. Dan had ik mijn betrekking bij de courant ver loren; het was dus zeker niet voor mij weggelegd dat ik journalist zou zijn Er bleef mij dus niet anders over dan mij voortaan geheel aan mijn schrijvers loopbaan te wijden. Mijn vrienden, och, de vrienden die men zich i net vrijkaart- jes koopt, zijn zeker weinig waard: en de winkcljuffertjesalles goed over wogen, had ik nog zoo'n vreeselijk ver lies niet geleden, en gewonnen had ik van den anderen kant toch ook: ik had mijn oude gemoedsrust teruggevonden, en was rijk geworden aan ervaringen. Morgen aan den dag trok ik naar buiten om in ongestoorde rust te werken. Ik heb een plan in het hoofd van een groot secretaris werd gewond en gevangenge nomen. De Grieksche regeering heeft van de Turksche Porte voldoening ge- ëischt. Deze zal niet geweigerd kunnen worden, want de Turken hebben drie voudig ongelijk: eerstens hadden zij geen recht, van Grieksche Koopwaren belasting te heffen, ten tweede misten zij het recht, winkels te sluiten en ten derde: is gewapend optreden tegen en gevangeneming van leden van het con sulaat totaal ongeoorloofd. China heeft door strandig een zijner kruisers, de grootste van alle nog wel geheel verloren zien gaan, zonder dat er echter menschenlevens bij betrokken waren. Veel van zulke aderlatingenkan de Chinecsche vloot echter niet lijden. Japan heeft te Bridgeport (Connec ticut) een onderzeeër aangekocht, die 70 tonnen meet en met een snelheid van 11 knoopen zich kan voortbewegen. Hij is van wielen voorzien, zoodat hij ook als automobiel over den bodem der zee zich kan voortbewegen. Na een bijzonder warme ontvangst te Rome, is president Loubet, vergezeld van den minister Delcassé Donderdag naar Napels vertrokken. Aan het wacht woord van het Yaticaan, dat het bezoek moest worden doodgezwegen, is door de Katholieke pers in Rome niet voldaan. Er is heelemaal niet gezwegen maar in tegendeel bijzonder hard gescholden. De dreigende groote bakkersstaking te Berlijn zal voorloopig nog geen wer kelijkheid wordende bakkersgezellen vinden het bij nader inzien wijzer, eerst nog eens het pad van onderhandelen te bewandelen. De Fransche minister Pelletan heeft te Bone (in Algcrië) verklaard, dat de Fransche regeering verdraagzaam wil zijn. Alleen wenschte de regeering, dat de kerk zich bij het behartigen van de godsdienstige denkbeelden zou bepalen. Het ministerie, verklaarde hij, zou het een misdaad achten, de vrijheid van geweten te schenden. Het bestreed dan ook alleen de Congregaties, omdat deze de wereld wenschten te regeeren. Van „gestudeerden" is en blijft hun studietijd of beter gezegd hun „studen tentijd" in den regel het aangenaamste tijdperk huns levens. Maar al lieten de omstandigheden het toe, toch zouden de meeste studenten niet zoo lang wil len „studeeren" als de zoo pas over leden vijftigjarige student Christiaan Busch te Giessen. Hij liet zich in 1871 te Giessen inschrijven als student in de medicijnen. Niet minder dan 33 jaar heeft de gelukkige dus „gestudeerd" en wel op een eigenaardige wijze. Over dag sliep hij, en 's nacht maakte hij zijn bierstudies," die bestonden in het zoe ken van een lokaal, waar hij ook na sluitingstijd zijn „dorstig hart" kon laven. En zijn groote ervaring maakte dat hij met zijn zoeken in den regel succes had. Dat laatste hopen we ook weldra te kunnen zeggen van iemand uit Nijkerk, die twee jaar geleden f 340 aan bank biljetten heeft verloren, en nu denongc- teekende brief heeft ontvangen, waarin hem de plek wordt aangewezen waar het papier z«u verloren zijn, en tevens de naam wordt genoemd van den man, die het geld indertijd zou gevonden hebben. Ook de stadsomroeper heeft een der- gelijken brief ontvangen. Of 't schrijven van den brief ernstig, dan wel als een „mop" bedoeld is, weten we natuurlijk niet; in elk geval zou het óf voor den eerlijken vinder" óf voor den brief- sensatiestuk in vijf bedrijven. De held daarvan zal zijn een veel belovend jong man van goede familie, die in de ver schrikkelijkste en meest ongehoorde toe standen wordt gebracht en in het laatste tooneel onder hoogst treurige omstan digheden den dood vindt. De oorzaak tot al zijn rampen zal niet gezocht moe ten worden in luiheid of dronkenschap, zooals in de hoogst zedelijke zedeschet- scn van Zola; evenmin in vrijdenkende en radtongige dames, zooals wij er in de moderne Fransche salonstukken lee- ren kenen; nog minder in morphine, in onze dagen de meest fashionable der liefhebberijen. Neen, zij zullen eenvoudig geen anderen grond hebben dan de vrije beschikking over een paar plaatsen in de komedie. En wanneer er dan iemand komt en zegt dat de schildering onwaar en over dreven is, heb ik hem slechts te ver wijzen naar den eersten den besten ge lukkigen houder van die kleine vier kante stukjes karton. Laat die met de hand op het hart of op zijn borstzak eens gulweg verklaren, of hij er ooit iets anders dan ergernis en verdriet van heeft gehad. En ge zult hooien dat ik gelijk heb! schrijver een dure mop kunnen worden. Ja wellicht nog duurder dan de Win- schoter mop die we zoo juist in de kranten lazen. Te Winschoten werden nl. onlangs op een. erfhuis o. a. ook een paar rollen Linoleums verkocht. Na lang bieden werd eindelijk een vrouwtje eigenares, en naar zij meende voor wei nig geld. Tot haar groot verdriet zou weldra het tegendeel blijken, want ze moest meer dan honderd gulden betalen. De geboden prijs betrof nl. den meter en niet de rol, zooals zij stellig gemeend had. Tranen baatten echter niet; de koop was naar de usance ge sloten en de vrouw moest haar geld offeren voor haar „koopje". Een ander „koopje" viel dezer dagen de gemeente Woudenberg te beurt. Vrij dagmorgen nl. kwamen te Scherpenzeel een man en een vrouw per hondenmo- biel, alias hondenkar aan, en sloegen hun verblijf op ter plaatse waar dat door ziüke zwervers te doen gebruikelijk is. Weldra bleek, dat de toestand van de vrouw een beter onderdak en weldra ook verloskundige hulp noodzakelijk maakte. De gekozen verblijfplaats be vond zich op Woudenbergs grondgebied en de burgemeester werd terstond in kennis gesteld van de ophanden zijnde vergrooting van het aantal inwoners zij ner gemeente. Hij gaf dan ook terstond last, dat het arrestantenlokaal, meer be kend onder den naam van „Geitenhok", als kraamkamer zou worden ingericht, en dat de vrouw er heen zou worden gebracht. Kort nadat dit was geschied, bezat Woudenberg twee vrouwelijke arrestanten, daar het niet lang duurde of er werd een meisje geboren. Wij hopen, dat 't arme kind zich voor 't eerst en voor 't laatst in arrest bevindt, en weldra in vrijheid zal kunnen wor den gesteld. Zoo zie je alweer, dat je niet voorzichtig genoeg kunt zijn in de keuze van je ouders, want er zou voor, goed een smet op je leven kunnen vallen die er niet meer af te krijgen is. Barneveld. Uit goede bron kunnen wij mededeelen, dat van liberale zijde in het district te Ede het plan bestaat om in plaats van Baron van Wassenaer, te Bennekom, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, als candidaatvoor de Provinciale Staten te stellen den heer R. Linger, te Lunteren, die zich bereid verklaard heeft een candidatuur te aan vaarden. Vrijdagavond werd alhier de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Op deze vergadering werd door den secretaris herinnerd aan het schoonc feest, dat op 15 Sept. 1.1. ter eer van Jan van Schaffelaar was gevierd. De pen ningmeester deelde mede, dat de f2100 voor het feest ontvangen, ook waren uitgegeven. Door den president werden namens het bestuur, onder applaus der vergade ring tot eereleden der vereeniging be noemd: de heer B. van Hove, de ont werper en maker van het beeld; de grijze feestredenaar de heer Kollewijn en de E. zuster Josephine uit „Insula Dei" te Arnhem, de kunstige teekenaarster van de oorkonde. Deze oorkonde wordt bij het model van het beeld een ge 6chenk van den heer van Hove, ge plaatst in de raadzaal. Vervolgens werd vanaf de bestuurs tafel geprotesteerd tegen het geschrijf in dag- en weekbladen over gebeurte nissen, die, ofschoon buiten Barneveld geschied, door den correspondent een voudig weg uit Barneveld worden geda teerd, o. a. het schandaal te Walderveen. Hierdoor krijgt Barneveld onverdiend een slechten naam. De motie, door den president gesteld, werd door de vergadering, onder duide lijke teekenen, van instemming, ook als de hare aangenomen. Harderwijk. De Staatscourant van Zaterdag vermeldde, dat tot Commissaris van Politie alhier en tevens van de Rijkspolitie benoemd is, de heer J. J. A. de Koning, inspecteur le klasse te Rotterdam. Baarn. Donderdagavond is alhier door het voorloopig bestuur van de Cen trale Liberale Kiesvereeniging in het district Amersfoort een liberale Kiesver eeniging „Baarn" opgericht. Binnenkort zal een tweede vergadering worden ge houden waarin het reglement zal worden vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Op Hemelvaartsdag zal alhier het tweede concours van den Bond van harmonie- en fanfarekorpsen in de pro vincie Utrecht en omstreken gehouden worden. De jury bestaat uit de heeren B. J. A. Rehl,Den Bosch; J. N. W. C. H. Ruygrok, Utrecht; en M. Lürsen te Wormerveer. Er heeft zich te Baarn een eere-comité ter ontvangst gevormd, bestaande uit de heeren F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, burgemeester; dr. A. J. A. Thomas, A. Browne, W. C. C. Luske, G. H. v. Senden, D. W. H. Patijn en W. Heybroek Jr. Hilversum. Den heer C. W. Wüs- tenhoff, wethouder onzer gemeente, is een candidatuur voor de Prov. Staten aangeboden van Christ. Historische zijde doch genoemde heer heeft wegens druk ke bezigheden daarvoor bedankt. De anti-revolutionuaire Kiesveree niging Nederland en Oranje alhier heeft besloten de aftredende leden der Provin ciale Staten te bestrijden; één der beide candidaten door de R. K. partij te stel len, zal worden overgenomen; bovendien zal ook door haar als tweeden candidaat gesteld worden de candidaat van de Christ. Ilist. partij, mits door deze laat ste partij de R. K. candidaat wordt over genomen en gesteund. In de vergade ring der centrale A. R. kiesvereeniging is besloten tot samenwerking van alle christ. partijen en te steunen een R. K. en een Christ Ilist. candidaat. Er zal dus geen eigen candidaat gesteld wor den. Ruadso verziekt. Alzoo is de Raad 1.1. Donderdag dan toch overgegaan tot het afschaffen der kermis, niet alleen in beginsel, maar ook daadwerkelijk, al is het dan ook maar voor een zeer klein gedeelte zegge één uur, er van; en wel het laatste uur van den Zaterdag-avond. Is het de bedoeling, dat van tijd tot tijd, bijv. om de tien jaren, wanneer de «f- schaffingslust wederom vaardig mocht worden bij sommige raadsleden, op de zelfde wijze voortgegaan zal worden met de geleidelijke afschaffing der kermis, dan zullen er nog ruim ies-en-een-halve eeuw moeten verloopen voor het laat6te der overgebleven 66 kermis-uren „afge schaft" zal zijn. Vooreerst zullen dus kool en geit gelijkelijk gespaard blijven, en de onmid- delijke winste zal zijn, dat de dag des Heeren niet langer aansluit bij de ker mispret doch in den vervolge door een vol uur rust, althans in de theorie, er van gescheiden zal zijn. In ieder opzicht dus een ware con6- cientie-stopper, waarvan de eere der uit vinding den Heer Kleber toekomt. Dat de berg, in zakelijken zin een muis ge baard heeft, zal wel niemandverwonderd hebben, die onze Pappenheimers kent. Het overige van de vergadering werd gewijd aan zaken, die in genoemd op zicht evenmin op belangrijkheid aan spraak kunnen maken. Zelfs het debat over de finautiën van de Ambachtsschool, dat door meer dan een raadslid, blijkens de uiteenloo- pende verslagen der bladen, verre be neden het peil der waardigheid van den Raad zou zijn gevoerd, moetin dien zin volkomen van belang ontbloot genoemd worden, ook voor de Ver eeniging die de school beheert, omdat zij met dat geredekavel niets heeft uit te staan, jen wij onderstellen, dat haar Bestuur zich voldoende bewust zal zijn van de innerlijke waarde van zijn arbeid in het belang der gemeente, om over alle insinuaties en schimpscheuten te blijven heenstappen. Evenmin kan men het van eenig be lang achten, dat het welbekende, aller zonderlingste groepje mi li tante raadsel leden, ook ditmaal de gelegenheid niet heeft laten voorbijgaan om, zooals wij het reeds opmerkten, te trachten Bui- gemeester en Wethouders „een hak te zetten". „Ieder diertje, zijn pleziertje", tot tijd en wijle de stembus voor de kiezers de gelegenheid zal openstellen, hun oordeel uit te spreken. Het verluidde reeds, dat een der broederen naar zijn hoed begint om te zien, zeggende dat hij er over denkt om heen te gaan. Het is altijd prettig als de menschen in de wereld elkander zoo begrijpen al blijkt er toch een groote misgreep te zijn begaan, toen de vrijzinnige kiezers het vuur uit hun sloffen hebben geloo- pen om znlke broeders in den Raad te brengen. Overigens is de zaak-zelve, waarover de heeren zich zoo warm hebben ge maakt, en die, volgens de bladen, som migen hunner tot uitingen heeft ge voerd, die een weldenkend mensch niet dan hoofdschuddend zal kunnen verne men, in-zich-zelf van te weinig gezonden zin om er waarde aan te mogen hechten. Stel U voor: de gemeentelijke reke ning over 1903 is bij den Raad inge leverd; een der posten van uitgaaf het subsidie van de Vereeniging „De Am bachtsschool" heeft op eenigerlei grond de aandacht van enkele raadsleden op zich gevestigd. Een raadscommissie woD benoemd om advieB uit te brengen om de vraag of die post op behoorlijke wtgi verantwoord is, d. w. z. of B. en re gewaakt hebben, dat de gelden d; 1 uitgekeerd zijn voor en aleer de VJ] eeniging voldaan heeft aan de doorijle Raad vastgestelde voorwaarden, aan jy subsidie verbonden. Hierbij spreekt L van zelve, dat er achterna geen vogn waarden bij „verzonnen" mogen worde door lieden, die naar een stok zoelu om den hond te slaan, maar beho de raadscommissie eenvoudig te ond?1 zoeken of inderdaad aan alle geste; voorwaarden voldaan is. Het is bui; kijf, dat het der raadscommissie gel ken is, dat zulks in deze het geval en dat met name de rekening en antwoording der Vereeniging, de vi geschreven goedkeuring ook van B. W. had verkregen. Hiermede had L zaak behooren afgeloopen te zijn, do^ de raadscommissie meende tenonreclP verder te kunnen gaan, en op grcac van art. 219 der Gemeentewet deovf legging te kunnen eischcn van „alle,k daarbij behoorende bescheiden", voor<®n schreven ten aanzien van de rekeni1'11 en verantwoording van den Ontvang)0' betreffende de uitgaven onder rec3e' streeksch beheer van B. en W. staand" alzoo niet van toepassing zijnde op 1®" gemeentelijk subsidie aan deAmbach'! school, welks verantwoording alk Z onderworpen is aan de goedkeuring riet B. en W. en niet aan die van den Raok Zoo heeft de provincie aan de uitkiOr ring van haar subsidie de voorwaanet verbonden, dat de rekening en verai.E woording der Ambachtsschool de gofoh keuring moet hebben verkregen van djn minister van Binnelandsehe Zaken, aa geen enkel lid der Staten zal er aëv; denken, aan den minister te verzoekiik overlegging te doen der door Zijne Ijóc eelentie onderzochte bescheiden. Evie min als deze raadscommissie het reifct had in haar rapport mede te deelvoi dat „de ontvangen bescheiden haarnev in staat stelden een juist en afdoei oordeel te vormen." Be Het verwijt van plichtsverzuim dc« een der raadsleden hieromtrent tot ee en W. gericht raakt kant nog wal. j Ook had toch wel van één lid raadscommissie uit den aard van werkkring buiten den Raad met red verwacht mogen worden, dat hij zie beter bewust was geweest van grenzen zijner bevoegdheid. Zeker©o het, dat indien een dergelijk rappaei gericht was tot den minister, in het val de gemeente het voorbeeld der pi n vincie had gevolgd, Zijne Excelen 1 niet nagelaten zou hebben, om zooi bij een vorige gelegenheid geschied eens te gaan onderzoeken hoeveel „w zen" in de raadscommissie zitting h< ben. Wellicht zou de uitkomst van zo danige telling ditmaal nog kleiner zi dan door zijne Excellentie bij bedoel vorige gelegenheid inde Kamer is mei" gedeeld. Zondag 1 Mei wordt in de Reine strantsche kerk een godsdienstoefeniif gehouden voor jongelieden. ifu De gewone dienst vangt daarom 11 uur aan. De Kiesvereeniging „Geloof en Lit de" heeft tot candidaten voor het Ki college bij de Hervormde gemeent benevens de aftredende leden, reeds het nummer van Woensdag verniel gesteld de Heeren A. E. Blok, A. Vee Johs. van Veen, en C. van Zwol. De dames E. A. Maassen, en C. van der Post, zijn te Utrecht geslaaJ voor de acte Lager Onderwijs. De commissaris van politie alhier, heer J. Groebe, is benoemd tot commij saris van politie te Leiden. Wij herinneren nogmaals aan d voordrachtavond van Jules vanAmeroi gen op 3 Mei in Amicitia. Er zal ongetwijfeld veel schoons 'k genieten zijn. Ieder voorzie zich tijdz'<" van plaatskaarten. en We vestigen nogmaals de aandacW' op den werkelijk keurigen winkel vage den heer Fontein. Niemand verzuring0 de prachtige collectie gravures, die gge noemde heer in zijn magazijn heeft i bewonderen. Ook behoeft men thans vi"z01 het vergulden van spiegels en lijstedp niet meer naar andere plaatsen te gaajJM ook daarvoor is de heer Fontein gehe bij ingericht. 5 Ter viering van den 1 Meidag hee'Df de Arnersf. Bestuurdersbond een opirib' bare feestavond georganiseerd in „I'"u Toekomst". Als spreker zal optrede®®' de heer B. Reyndorp van Utrecht, tci wijl verder de avond zal worden opgwt luisterd door voordrachten, muziek eg° zang. Ook wordt er een tombola gehoudei8°

De Eemlander | 1904 | | pagina 2