Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. cAanbesteding. Instrumentmaker, Gevestigd: Allerlei. aanbesteden Brillen, Pince-nez, T. L. BLOK, Huis- en Decoratieschilder Zuster W. A. Th. BOESCHOTEN. het Tehuis stil door de stad liep, week gestemd, door het zien van geluk in kinderoogen. Toen ik in den gang kwam stond, een jongetje netjes en braaf zijn handjes te wasschen in een kom. Hij moest zijn armpjes met de opgestroopte mouwen wat optillen om erbij te kunnen. Hij liet ons rustig voorbijgaan, zette de zeep in het bakje, en waschte, netjes zijn handjes verder. Een meisje, dat naar de avondschool ging,ze stak maar even boven het middel van de freule uit pakte haar onv de beenen, en zei vroo- lijk goeiendag. Het was maar een oogen- blik, en toch had ik veel gezien. De twee ineenloopende kamers waren leeg; de kinderen speelden in het stads tuintje. Het was een gedaver van luid ruchtige kinderstemmen; in het klette rend kiezel sprongen en joelden zij, en met hun rappe handjes groeven zij in den grooten zandbank middenin, de kin deren met hun roode boezelaars en kortgeknipt haar, zoodat het moeielijk was, jongens en meisjes te onderschei den. Zij stoorden zich aan onze aanwe zigheid niet meer dan aan die van een paar van hun kameraden. Er was geen verlegen stilte, geen ophouden met spe len, geen sluiksch gegluur. Zij bleven springen en joelen en graven; hun sterke kinderstemmen schalden uit het tuintje omhoog; een enkel meisje dat langs de freule kwam, terwijl wij stonden te kij ken, drukte zich even tegen haar aan. In de kamers waren de tafels gedekt. Het was tijd voor boterham eten. Twee sneden wittebrood met roggebrood kreeg ieder, en een glas melk. Defreule klapte in haar handen, en in een ommezien zaten ze allen op liun stoeltjes, aan de lange smalle tafels in het midden van de v kamers. Het was even stil om te bidden, de roomsche kinderen maakten kruisjes, en sommige baden hardop, en toen begonnen zij. Een jongen aan den hoek van de tafel waar ik stond, mat zijn boterham met zijn oogen, en zei met volmaakte stelligheid tegen me dat hij wel vier van die sneden roggebrood op kon. Het eten ging juist als het spelen. Zij waren allen volkomen op hun gemak, en hun oogen straalden vroolijk-rustig. Ik keek scherp rond, en ik zag nergens een norsch of sikkeneurig, nergens een in zichzelt gekeerd of een jaloersch kind. Het was een zeldzaam tooneel van vrij heid, gelijkheid en broederschap, en elk indivudutje was volkomen overtuigd van zijn recht van bestaan. Het waren allen schoolgaande kinde ren, die na schooltijd geen thuiskomen hebben, wier moeder den heelen dag af wezig is. Het waren kinderen die als zij hier niet konden zijn,hoogstwaarschijn lijk op straat zouden zwerven, bij zon en bij regen, zomer en winter, overdag en bij duister. Er waren kinderen bij, die in de praktijk van het straatleven reeds hadden geleerd te nemen wathun niet gegeven wordt, en hier waren het schalksche, zich prettig voelende kinde ren. De freule liet mij hun speelgoed- en boekenkast zien, de merklappen, van jongens en van meisjes, (le breikousen ook van jongens en meisjes beiden, fröbelwerk, kartonwerk, boetseerwerk; zij vertelde, dat het Tehuis nu een gymnastieklokaal heeft gekregen in een openbare school, en iu de buurt een groot speelterrein, en zij deelde mij een en ander mede van haar opvatting, om trent de uitvoering van de vrijwillig ondernomen taak. Maar hierover zwijg ik, dat is voor de leeken in opvoed kunde gevaarlijk terrein. Ik had slechts het resultaat te konstateeren, en dat is, dat ik hier stond tusschen een twintig vroolijke, vrije gelukkige kinderen. En ik volbreng gaarne den plicht, nu ik de stichtster van dit Tehuis in het open baar heb aangevallen, ook in het open baar haar te verzoeken, om wat haar mocht hebben gekwetst in mijn schrij ven, te beschouwen als gericht tegen haar mantel, en niet haarzelf. In zoover ben ik dus een bekeerling. Of ik het ook ben in mijn opvatting over filanthropie? Neen, in dit opzicht blijf ik een verstokte zondaar. De filan thropie blijf ik haten, en ik wil ook nog even zeggen waarom. De filanthro pie leeft van een misverstand. Deinen- schenmassa tot wie zij zich richt, is als een stroom, die uit den polder weer standsloos wordt gezogen naar den watermolen. Zijn ijzerharde schroef vangt ze op, wentelt en beukt ze, kneust en maalt, en braakt ze uit, verminkt, ge broken, verlamd. De filanthropie ziet het aan, en van deernis vervuld neemt zij enkelingen op, en tracht ze terecht te brengen, te sterken, opdat zij niet ondergaan op hun verdi ren tocht. De beweegreden is mooi, maar de filan thropie begaat één noodlottige vergis sing: zij blijft zitten aan den verkeer* den kant van den molen. De molen is het kapitalistische stelsel, en wij wilden de hulpvaardigheid en de ernst waar over de filanthropie beschikt, als bond- genooten hebben, om ons te helpen het stelsel te bestrijden, dat al de slachtof fers maakt, met wie zij zooveel deernis gevoelt. Wij willen haar overtuigen, dat zij zelf'van haar arbeid nooit de ware bevrediging kan ondervinden, omdat hoe ernstiger en vuriger zij haar taak opvat, en hoe dieper zij daarbij door dringt in het leed der arbeidende klasse, zij des te stelliger overtuigd moet wor den van het hopeloos ontoereikende en ook dikwijls van het vruchtelooze van haar werk. Zij moet hoe vaker zij aan dringt op offervaardigheid bij de be voorrechte klasse, des te meer de erva ring opdoen, dat de naastenliefde die zich toont in klinkende munt en per soonlijke toewijding, in de verte niet evenredig is aan de ellende die moet worden bestreden. En zij moet, rijpende in menschenkennis en teleurstelling, ten slotte [do stem vernemen die de laatste wijsheid is der bezittende klassefilan thropie is een schoone zaak, omdat zij de slachtoffers van onzen menschenmo- len zoet houdt, maar de molen moet blijven draaienhij draait voor ons! De tijd ligt niet zoover achter ons dat deze overtuiging der bezittende klasse bij het beoefenen der filanthropie luide werd verkondigd aan de bewel- dadigden. Socialistische jongens werden uit weeshuizen op straat gegooid:roor ontevredenen gaf men zijn goede geld niet. Vooral het idealisme in de vrou wenbeweging heeft die stem wat ge dempt, en meer dan vroeger heeft de persoonlijke toewijding in de filanthro pie beteeken is gekregen. Maar ondanks deze toewijding, die uiting zoekt zonder de hulp van een scherp inzicht in de wetten der maatschappij, bezigt de be zittende klasse de filanthropie nog steeds als oen dekmantel voor de wreedheid van het stelsel dat de voorwaarde is van haar bestaan, als een domper op het revolutionair gevoel der onterfden. Wie dit ervaart, en ook op het Kongres voor Kinderbescherming was het ruim schoots te ervaren, die kan voor de redding van enkellingen dankbaarheid en voor de toewijding der redders en redsters bewondering hebben, maar het verschijnsel in zijn geheel kan hij niet anders zien, dan in zijn onafscheidelijk verband met het vloekwaardige kapita listische stelsel, dat kinder- en menschen- moord pleegt in het groot, en ook de goede aandoeningen van een deel der mensehheid nog weet te doen strekken tot zijn eigen glorie. Tot hen die wij om hun toewijding bewonderen, wilden wij roepenuw werk is goed, maar het geringe dat gij verricht is niet in staat, den stroom van ellende, die langs u gaat, te stuiten. Uw arbeid kan slechts een aanklacht zijn tegen de roekeloos heid uwer klassegij kunt beter doen, dan de gevolgen van het kapitalistische stelsel bestrijden: helpt ons het stelsel zelf te vernietigen „En wees geen pauw in uw gewaad, Geen papegaai in uwen praat"; zong weleer de dichter, maar thans zou hij den laatsten regel wel weg kunnen laten, nu te Parijs ceu papegaai den schuldige aan eeu inbraak heeft uitge bracht. 's Morgens na de misdaad riep het beest tegen iedereen; „Oliepoot! Oliepoot." Daar nu geen der huisge- nooten naar dien vocativus fluisterde", noch hem ooit tegen anderen had gebe zigd begon men argwaan te koesteren. Een te hulp geroepen rechercheur wist toevallig, dat een berucht inbreker door zijn makkers altijd zoo werd aangespro ken; en „Oliepoot" werd gearresteerd. Inderdaad bleek „Oliepoot" de hoofd schuldige aan den inbraak te zijn. Zijn collega's hadden tijdens hun werkzaam heden zijn naam nog al eens genoemd, en de papegaai bleek een goed leerling te zijn geweest. Of hij echter wel veel „geleerd" zou hebben, indien de inbrekers even woor denrijk waren geweest als zeker ambte naar van het O.M. onlangs bij een pro ces, dat wagen we sterk te betwijfelen. Het O.M. vraagt aan een getuige„Heeft u ik weet dat u niet heeft, doch ik moet u de vraag wel stellen den 24eu het was niet de 24e, doch de 25e, doch die verkeerde datum berust op een vergissing in de stukken, den be klaagde gezien ofschoon, eigenlijk gaat 't hier niet om den beklaagde, doch om den aanklager, want er is geen tegenklacht ingebracht, maar dat begrijpt u toch niet dus ik vraag u: Ja? of Neen?"De getuige (langgerekt)„Watte?" Yan watten gesproken, daarover weet de N. R. Ct. ons een aardig verhaal te geven. Te Berlijn hielden dezer dagen een paar daines, vurige voorstanders van „vrouwenbeweging" een worstel wedstrijd 't Zou een spannende strijd worden, want de beide dames verschil den nog al wat in postuur, 't geen des te beter in 't oog viel, doordat zij een tricotje aanhadden. De eene was lang en mager, terwijl de andere als 't ware samengesteld was uit halve bollen. Na een langen strijd behaalde de cirkel de overwinning op de rechte lijn, maar juist toen de strijd beslist was, en de ronde zich bukte over de rechte, bleek het tricot der eerste niet sterk genoeg te zijn, en scheurde juist daar, waar de rug eindigt. Groote hilariteit onder het publiek, vooral toen door de ontstane opening eenigc vellen watten naar buiten kwamen. De „gewatteerde" dame had een enorm succes zelfs meer dan zij ooit had kun nen verwachten. Of zij echter wel op een dergelijk succes gehoopt had, dat zal nog te bezien staan. Uitgelachen te worden is echter altijd nog beter dan achter slot en grendel te worden gezet als het dertienjarig dochtertje van J. B. te Zuiddorpe (Z. Vlaanderen.) In den laatsten tijd spookte het geweldig bij J. B. en allerlei vreemde dingen hadden er plaats. Er werden klecren stuk gesneden, voorwerpen be vuild, geld weggenomen en de vorige week ontstond tot tweemaal toe brand, welke echter telkens gelukkig gebluscht werd. Doch de geheimzinnige branden bleven niet beperkt tot het huis van J.B. Ook bij zijn buurman brak een felle brand uit, en wel in de schuur, met het treu rig gevolg, dat de stallen afbrandden, en zelfs drie koeien, zes varkens en twaalf kippeu omkwamen. De politie heeft thans den schuldige ontdekt in het dochtertje van J. B., dat volledig bekende en ook zeide, dat zij voor „spook" gespeeld had. Zij is nu gevankelijk naar Middelburg overgebracht, waar haar fantasie wel een weinig getemperd zal worden. .Stoutenburg. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat aan Mr. A. J. de Beaufort, Burgemeester dezer gemeente, op zijn verzoek, eervol ontslag is ver leend als Secretaris dier gemeente. Hilversum. In de vergadering der r.-k. kiesvereeniging alhier is besloten bij de verkiezing voor de Prov. Staten samen te gaan met de christ.-hist. en anti-revolut. Besloten is om Vrijdag 6 Mei te laten optreden voor de r.-kath., anti-revolut. en christ.-lnst. mr. H. Ver kouteren uit Amsterdam; 17 Mei zal er een r.-k. candidaat en een christ.-hist. candidaat gesteld worden. Medegedeeld werd, dat pogingen in het werk gesteld zijn tot het weder oprichten eener cen trale r.-k. kiesvereeniging in dit district waarvan de oprichting dezer dagen kan wordeii tegemoet gezien. Bij het bespreken en vaststellen van de gedragslijn, te volgen door de R. Kath. Kiesvereeniging alhier bij de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten, werd erkend, dat de beide aftredende liberalen, de heeren Van Houten en Mesdag eerlijk hun mandaat hadden vervuld, en zich in zeker, populariteit mochten verheugen en dat op hun persoon hoegenaamd niets viel aan te merkeu. Uit verschillende beschouwingen kwam men tot de conclusie, dat in dezen ver kiezingsstrijd, die niet bindend zou zijn voor volgende verkiezingen, als protest tegen het drijven om het huidig mini sterie te doen vallen, de „beginselkwestie" den doorslag moet geven en het daarom raadzaam zou zijn, bij wijze van proef met de overige christ. partijen samen te gaan. De volgende motie werd bij acclamatie aangenomen: „De R. Kath. kiesvereeni ging besluit bij de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten met de Christ. partijen samen te gaan, welke een Christ. His torische en eeu Katholiek tot candidaten stellen. Alleen „uit beginsel" om het tegenwoordig ministerie te steunen, neemt zij dit besluit, hulde brengende aan de wijze, waarop de aftredenden hun man daat hebben vervuld". Hilversum. Naar wij vernemen, zullen voor de verkiezing der Prov. Sta ten door de S. D. A. P. als candidaten aan het Federatie-bestuur voorgedragen worden dr. Gorter, te Bussum en A.H. Kroes alhier. Harderwijk. Door de politic is alhier gearresteerd een Duitscher S. ge naamd, die dienst wilde nemen bij het Koloniaal Werfdepot en wiens uitleve ring was verzocht, wegens verdenking van valschhcid in geschrifte. S werd in de kazerne gepakt en naar het bureau van politie overgebracht. Met ingang van 1 Juni 1904 wordt de surnumerair der Posterijen en telegra fie J. S. van Gelder van het post- en telegraafkantoor te Harderwijk verplaatst naar het postkantoor te Utrecht. In het Hotel Kamm alhier, is aanbesteed het bouwen van een heeren huis aan de Friesche gracht door den architect D. Kok in opdracht van zijn principaal den heer A. M. Willemsen. Ingeschreven werd als volgt: H. Keijzer en J. Wildeman, Amers foort f8490.C. Kok C. G. zn. alhier f8227.B. Smink, alhier f8150. H. v. d. Toom, alhier f7850.W. Wildeman, Ermelo f6750.C. Kok Jzn. en B. Kok Jzn., alhier f7747 J. e. d. Berg, Ermelo f7690.G. v. d. Hooff, Amersfoort f7650.D. Juf fer Amersfoort f 7269. De gunning heeft nog niet plaats ge had. Harderwijk. De berichtgever van de N. C. alhier meldt: Bij onderzoek is mij gebleken, dat bij het Kol. "Werfdepot niets bekend is van een verhooging van het handgeld voor de koloniale troepen van f200 tot f300. Het desbetreffend bericht in de Telegraaf is beslist onwaar. De dames G. J. Reycrs, A J. van Hamer8veld, A. Engelhart, en J. B. Teinpleman, zijn te Utrecht geslaagd voor de acte Lager Onderwijs. Mej. M. P. B. Figgers, is te Utrecht geslaagd voor de acte Lager Onderwijs. De Luitenant-Kolonel II. G. Swaving, komt, in verband met zijne benoeming tot Commandant van hot le Reg. Veld- art. te Utrecht in garnizoen. De Friesche vereeniging te dezer stede houdt Donderdagavond in de Kei zerskroon haar jaarvergadering. Aan de orde zijn o. a. Bestuursverkiezing, reke ning en verantwoording van den penning meester en jaarverslag van den secretaris. De heer K. van der Burg, gemeente ontvanger alhier, is door de Centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging can didaat gesteld voor de Provinciale Staten tegenover het aftredend lid den heer J. Bolk. Met ingang van 1 Mei is de lieer L. A. baron van Ittersum benoemd tot com mies ter gemeente secretarie alhier,ter wijl in zijn plaats tot adjunct-commies is benoemd de heer E. van dor Zee thans ambtenaar ter gemeente secreta rie te stad-AJmeloo. Aan het op Hemelvaartsdag te hou den concours voor Harmonie- en fanfa re korpsen te Vianen neemt o. a. deel de „Amersfoortsche Muziekvereeniging" directeur de heer J. A. Jochpms. Ten voordeele van „Kindervoeding" geeft de vereeniging „Wilhelmina" van het eskadron ordonnansen een uitvoe ring op Zaterdag 14 dezer. Aan de stemming van 3 Mei voor 12 leden van het Kiescollege bij de Ned. Ilerv. Gemeente hebben 426 kiesgerech tigden deelgenomen. Vier stembriefjes waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 212 bedragen heeft. Her kozen zijn de 8 aftredende leden, de heeren J. II. Donath (380), A. van Eeden (390), I. W. Fröger 392,) J. li. Kleber (363), C. D. van Kuyk (370), E. Linden- hovius (361), C. J. van der Nagel (343) en N. van Veen (349 stemmen). Gekozen de heeren C. Boswinkel (228), A. van Drie (221 en J. Kraan (216 stemmen). Herstemming op Dinsdag 17 Mei tusschen do heeren A. Veen, op wien 194 en A. Jde Wilde, op wien 209 stemmen waren uitgebracht. In April van dit jaar vervoerde de Amersfoortsche tram 6226 betalende pas sagiers tegen 6308 in dezelfde maand van 't vorig jaar. De opbrengst der passage was in April 1904 f 530.95 tegen f512.45 in 1903; de neveninkomsten bedroegen on derscheidenlijk f21.15 en f1710; de to taalopbrengst was f552.10 en f529.55 en die per dagkilometerf 10.22in 1904 en f9.81 in 1903, tegen f8.06 in 1902. In April 1903 werden 3 maandkaar- ten uitgegeven, in April van dit jaar niet een. Maandagavond is alhier het steunco mité voor de uitgesloten diamantbewer kers te Amsterdam definitief geconstitu eerd. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. P. F. Reeders (Patrimonium) voor zitter; P. Stynman (Amersf. Best. Bond) secretaris en T. Verhaar (R. Kath. Volks bond) penningmeester. Voorloopig is er besloten aan Burg. enWetli. vergunning te vragen met lijsten langs de huizen te gaan terwijl het manifest van den Amst. Best. Bond en het Christ. Arb. secretariaat in de stad zal worden ver spreid. Een eigenaardige propaganda maakt hier al sedert eenigen tijd de afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alc. Dranken. Zaterdags om de veertien dagen gaat door de Langestraat een wagen waarop een trans parant met onthoudersspreuken. Natuur lijk trekt dit voertuig veel bekijks maar dat velen het niet alleen bij kijken laten bewijst de verkoop van de Blauwe I'aan, waarvan geregeld een honderdtal exem plaren worden verkocht. Postkantoor te Amersfoort. Lijst van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven ou briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand April 1904. Namen der geadres- Plaatsen van be seerden. stemming. BRIEVEN. 1 v. Dam Amsterdam. 2 Amst. Levensver». Mij 3 Hulslioff Hengelo. 4 Smit Oldcnzaal. 5 B. v. Putten Putten. 6 A. v. Barlinger Rotterdam. 7 Cramers Schiedam. 8 W. v. Olte Westbroek. BRIEFKAARTEN. 1 H. L. E.G.J.Werner Amersfoort. 2 Vrijdag 's-Gravonhage. Uit het Buitenland terugontvangen. BRIEVEN. E. K. v. Vloten Lausanne C. Grosse Potsdam. A. van As. Pretoria. 375e Staatsloterij. Vierde Klasse. Trekking van 27 en 28 April 1904. (600 loten) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat, 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 3230 3231 3708 4616 10055 15289 15312 15843 17472 18663 Te zamen 10 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 9 —11, 13; 17—20; 24—27; 30, 31 Mei, 13 Juni 1904, bevat behalve de premie van f 30.000 voor don laatstuitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f ÏOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedcstraat 22,) nog verkrijgbaar d f 3.50 per I/2C. Ondertrouwd H. R. KRAPELS, Stationschef II. IJ. S. M. R, O. N. en A. P. KLEIJ. Amersfoort 3 Mei 1904. Harderwijk Eenige kennisgeving voor Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT zullen op Donderdag 19 Mei 1904, 's voor- middags te elf uur, ten Raadhuizein twee perceelen publiek I. Het bouwen van een Gym- nastiek-lokaal en nieuwe Conciërgewoning van de Meisjesschool te Amers foort; II. Het maken van een School gebouw tot uitbreiding van de Openbare School aan de Hellingstraat te Amersfoort. Het bestek en teekening van ieder perceel zijn ter Gemeente-Secretarie op franco aanvraag verkrijgbaar voor I a f 0.55 en voor II i\ f0.70. Franco toe zending 5 cent meer. Inlichtingen op liet bureau van den Gemeente-architect, alle werkdagen van 10 tot 12 uur. Aanwijzing volgens datum en uur, in de bestekken vermeld. Optische, Verband- en Zieken- verplegings-artikelen. EIGEN REPARATIE-INRICHTING. W. F. A. GROENHUIZEN. Langestraat 42. Utrechtschewcg 44. gediplomeerd Zieken- en Kraamvrouwen vcrple egstcr. Adres Gemeentehuis te Leusden.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3