No. 40. Woensdag 18 Mei 1904. ie Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Buitenland. Revolutionair? FEUILLETON. UIT DE KINDERKAMER. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandensiraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post - 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) De anti-revolutionaire partij lieelt haar succes hij de stembus van 1901 vooreen niet onaanzienlijk gedeelte te danken aan de leuzen, die zij bij die gelegen heid heeft aangeheven. En onder die leuzen was er meer dan één door en door valsch. Zoo heeft zij het o. a. dienstig geacht voor haar succes, om voor de partij, die zichzelf als liberaal of vrijs innig komt aanmelden, een anderen naam uit te den ken. Revolutionairen" vond de anti-rev. partij een betere benaming, let wel: niet juister, maar beter; in zooverre,n.l.dat die naam meer geschikt is, om eenvou dige lieden afschrik van de liberalen te doen It rijgen. Spreek dat woord „Revoluti onairen" eens goed uit en laat vooral de rollende Rr's tot haar recht komen, die u doen denken aan wapengekletter, stroomen bloeds enz. en ge kunt u een kleine voorstelling maken van hetpolie- tieke succes, dat door zulk een onschul dige^?) naamsverwisseling aan de anti- rev. partij kwam toevallen. Zonder blikken- of blozen schrijft dan ook de heerJ/t. de Wjlde in zijn boek: „de Anti-rtv. Partij en haar Program van Beginselen" het volgende: „Revolutionair of wil men: liberaal of vrijzinnig wijst op verwerping van God en zijn woord, op geringschatting of torzijdestelling van wat in den loop der geschiedenis tot ontwikkeling kwam of tot stand werd gebracht". Heeft men hier vóór zicjl een eerlijke aanduiding van hetgeen de tegenpartij beoogt? Allerminst! Het zijn: zooveel woorden zooveel lertgens. Dit is nu echter nog de „nette" anti revolutionaire stijl. Wilt ge een proeve van de wijze, waarop hetzelfde liedje in de anti-revolutionaire pers in verkiezings dagen wordt nagekrast? Lees dan het volgende, voorkomende in het nummer van 13 Juni 1901 van „De Vrijheid, Nieuws- en adv.blad voor de Zuiu-Hol- landsche eilanden". Arme liberaal, we willen gelooven, dat ge uit de nevelen zijt komen opzwemmen, en ge beseft niet dat ge met uwe dwaze denk beelden nog steeds in eene dikke mist wandelt. Maar zeg nu niet, dat ge met uw evolu tieleer, tegen de revolutie overstaat. Gan- schelijk niet. Sommige historieschrijvers beschou wen dc geschiedenis als hun privaat eigendomwaarin ze naar willekeur mogen planten en snoeien. Voor de Waarheid is daarin geen plaats. door EDOUARD D'AUBRAN. „Kinderen," had ik hun gezegd, „be looft mij nu, heel zoet te zijn, en de oude Catherine het niet lastigte maken." „Waar gaat u heen, papa? U bent zoo mooi aangekleed." „Naar de begrafenis van den gene raal, je weet wel. Je zult nu twee lange uren alleen zijn. Gaat nu niet in den tuin, blijft lief in mijn kamer en speelt met de kegels, de soldaten, al wat ge wilt. Als ge geen kattekwaad uitvoert, en Catherine's rapport niet al te ongun stig voor jelui uitvalt, dan staat er van daag een dubbele portie vla op. Jeanne, jij bent de oudste, u vertrouw ik dc broertjes toe." En Jeanne een klein moedertje -van acht jaar, trotsch op haar post en op mijn verhouwen, gaf me den handslag Waut onverbiddelijk is de logica der feiten gij liberaal waart eerst conservatief: ge zijt nn misschien op 't kantje af radicaal: straks zeilt ge in 't socialistische zog mee, om te eindigen in een volkomen anarchisme. (Dat kan niet anders; uw leer der geleidelijke ontwikkeling drijft U vanzelf daartoe. Trou wens, de hardloopers zijn U reeds voor: adres aan Domela Nieuwenhuis. En dan niet vóór Revolutie Eilieve, der socialisten leer is immers ook grooteudeels die der evolutie. Gij zijt, o liberaal hierin 't met den socialist eens. Wees maar eerlijk, ge zijt een nog niet geheel ontpopte socialist, en dies ook desnoods vóór revolutie. Dat immers leer. aarde ook Man, de vader van 't socialisme. Kom, kom, verkoop der goè gemeente nu geen knollen voor citroenen. Voortgekomen uit die groote revolutie, die God van Zijn troon wilde smakken én den menseh er op plaatsen, bedenkt ge,nog steeds dé dingen, die der Revolutie zijm en zult gé ook niet schromen met 't socialisme en anarchisme in bond U nogmaals met geweld tegen de ordonnantiën Gods te,'verzetten. Christenen, waakf, tegen do verderfelijke evolutieleer en tegen hen, die zo belijden en toepassen. Met zulke middelen heeft de chris telijke" coalitje in 1901 haar meerder heid bijeengegaard. Natuurlijk vraagt men b. v. Dr. Kuy- per, waarom hij zich anti-revolutionair noemt, dan zal hij antwoorden, dat hij zich met dc beginselen van de Fransche Revolutie niet kan vereenigen die volkssouverciniteit, huldigde, waar tegenover hij „de souvereiniteit Gods" stelt. Nu daar zou ook nog heel veel over te zeggen zijn, maar het ligt bui ten de Hjn vau dit artikel. En zou men denzelfden Dr. Kuyper vragen, of men het recht heeft, liberaal of vrijzinnig te vertalen met revolutionair, .rfan zou hij zich Btellig zeer voorzichtig met een slag-om-den-arm-stijl aldus uit drukken: in zoover zij (te weten de liberalen of vrijzinnigen) zich niet tegen dat revolutie-beginsel verklaren, zou men hen als revolutionair kunnen aan merken. Maar dit is zeker: hij, de groote anti revolutionair, zou het slechts over het revolutic-b e g i n s e 1 hebben. Wij merken terloops op, dat de Ne- derlandsche liberalen (de liberale partij alhier is eerst in het midden der vorige eeuw, dus een halve eeuw n a de Frail er op. dat alles zou worden opgevolgd en dat zij voor de orde binnenshuis borg bleef. „Maar, papa," voegde zij er bij, ter wijl zij mij den koppel omgespte, als u het goedvindt, dat wij uit het raam mochten kijkende begrafenisstoet komt toch hier voorbijwe zouden zoo gaarne de tamboers zien, de muziek, de soldatenO, dat zou een heerlijk pleizier zijn voor ons." Nolens volens moest ik Catherine wel last geven hen alle drie voor het raam te zetten, als de stoet zou voorbijkomen. Emile en Charly klapten in de handen en sprongen van pleizier, alleen bij de gedachte aan zulk een fraai gezicht. „En ge weet, Catherine," zeide ik tot mijn oude kindermeid, die hen thans nog meer bedierf, dan zij het mij inder tijd gedaan had, „de eerste die zich verroert, wordt zonder genade doodge schoten." „Papa," smeekte Charly, daarna mag ik toch een beetje op uw viool spelen?" „En ik," riep Emilie, „ik zal het kleintje van poes halen, het zuigt niet meer, en dan de kluwensik zal niets in wanorde maken Amuseert u, kinderen, zoo goed als ge kunt; maar maakt de viool niet ka pot, doet het kleine poesje geen zeer, en vooral vreest zoet, weest zoetDat is al wat ik verlang." Eninallerijlbegaf ik mij naardekazerne. schc Revolutie ontstaan) al heel weinig te maken hebben met de denkbeelden, die Rou8sean een halve eeuw vroeger neerschreef over volkssouvereiniteit. Waaruit blijkt, dat dc liberalen dat revolutie-beginsel huldigen? Hebben b.v. de vrijzinnig-democraten niet uitdrukkelijk in de toelichting van hun Programs geschreven: „De Vrijz.-Dem. Bond staat op den bodem van onzen tegenwoordigen re- geeringsvorm, zooals die in de Grond wet is omschreven met rechten en ver plichtingen van Kroon en Volk. Zijn streven is niet gericht op verandering in de verhouding tusschen die beide". En al wat liberaal is, is het hiermede eens. Wij zullen dit thema hier echter niet verder behandelen. Over „beginselen" kan men vellen vol schrijven zonder veel verder te komen. Erger is het echter en ergelijk ook dat de anti-revolutionaire organen in 1901 zich niet hebben ontzien, de libe ralen voor te stellen, als revolutions! ren, die klaar stonden met geweld van wapenen op te treden tegen de ordonnantiën Gods. Dat sloeg bij velenin! „Wie niet anti-revolutionair is, zooals wij, die is revolutionair" aldus was en is de logica van den anti-revolutionair. „Wie niet gelooft, zooals wij, is ongeloovig, is ongodist is atheist, is god loochenaar, is maar genoeg woor den geciteerd uit het verkiezingswoor denboek der anti-revolutionaire partij. En zoo wordt door die partij het vuur van fanatisme, van partijhaat aangeblazen en aangewakkerd, daarbij in den ban doende allen, die het calvinisme en zijn toepassing op de staatkunde niet ver staan, zooals de anti-revolutionairen het opvatten. Wel mochten wij in het be gin zeggen, dat mede door valsche leuzen eene „christelijke" meerderheid is ontstaan. En onder deze valsche leu zen is wel een der meestergelijkedeze: „liberaal en vrijzinnig is revo lutionair." Maar opgeroepen, om deze leuze waar te maken, moest zelfs iemand als Dr. Kuyper in de Tweede Kamer bakzeil halen. II De lijkstaatsie trok onder de ramen van mijn woning voorbij. Ik keek naar boven en zag mijn drie krullebollen aan het raam; achter hen de oude Cathe rine, die haar rozekrans door de vin gers liet glijden. Jeanne en Emile zochten mij met de oogen, maar zij konden mij niet ont dekken in het mengelmoes van helmen en uniformen, die allen helder in de zon blonken en straalden. Charly, het Benjaminnetje, de lieve ling, die mij het dierbaarste op de we reld gekost had, stond als een cupido beeldje op mijn pianotabouret, en in verrukking over het ongekende schouw spel, dat zich voor zijn oogen ontrolde, begeleidde hij het doffe geroffel der trommen met zijn tien mollige vinger tjes op de vensterruiten. „Ze zijn allerliefst," zeide ik in mij- zelven, „alles is goed." De rouwplechtigheid duurde lang; de bisschop kon het eind van zijn preek niet vinden; en eerst tegen zeven uur keerde ik naar huis terug. „De kleinen hebben al wat honger," met deze woorden ontving mij de oude Catherine, „maar ze zijn lief geweest als engeltjes. Daarom heb ik ook de vla klaargemaakt." „Dat behoef je niet te zeggen; ik rook het in de kerk al. Gij oudemede- In den Franschen ministerraad deelde de minister van Buitenl. Zaken Del- cassé mede dat Rusland de regeering heeft verwittigd dat het toestemming geeft voor de publicatie van de verkla ring van den Khedive van Egypte, die in verband staat met het Fransch-Engel- sche verdrag. Doordat Rusland de mo gendheid is, die het eerst deze toestem ming uitspreekt heeft men volgens Delcassé een doorslaand bewijs in handen voor de goede gezindheid van dat rijk. Den minister werd opgedragen de [Rus sische regeering den dank en vreugde van de Franse! ie over te brengen. Het verzoek om ontslag van Marchand is aangenomen. Volgens de Temps heeft de minister van oorlog den kolonel vooraf het opperbevel aangeboden over een regiment in het Oosten, waarvoor deze echter bedankte. De held vanFas- lioda is thans 41 jaar en de jongste offi cier van zijn rang. Een aardig erfenisje heeft de Britsche chirurg Thompson, onlangs overleden, nagelaten. Men zegt van ongeveer 3 inillioen gulden. In den toestand van den vroegeren minister-president van Frankrijk, Wal- deck-Rousseau, die reeds geruimen tijd lijdende is en de laatste dagen iets beterde, is een ongunstige wending ge komen. Er onstond een bloeding die echter spoedig tot staan werd gebracht, maar groote zwakte veroorzaakte. Direct gevaar schijnt er evenwel niet te bestaan. Te Frankfort is de verkiezing van een lid van den Rijksdag op herstem ming uitgeloopen tusschen Bassermann (nat. lib.) en Braun (soc.-dem.) die resp. 11.738 en 11383 stemmen kregen. De agrariër Jagwitz had er 2847. De keuze van Bassermann schijnt verzekerd. Uit Simla wordt gemeld, dat men er over denkt meer troepen te zenden naar Tibet, nu de Tibetancn offensief gaan optreden en do tocht naar Lhassa vaststaat. In een mijn te Lerrin, in Illinois (V. S.), zijn 50 vaten buskruit ontploft. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had, waren 325 dolvers aan het plichtige, o, als ze u eens niet meer hadden „O, ze zullen me wel kunnen missen. Maar als u aan tafel wilt gaan, de soep staat gereed." Hl Er werd op de soep aangevallen, en stil als muisjes aten ze haar op; de kleine muisjes waren uitgehongerd. Daarop kwam er visch, ook gedurende dat gerecht bleef alles stil; dat was de gewoonte bij on6, op de „vischdagen" een angstige stilte in acht te nemen, se dert Charly's ongeluk met die graat na inelijk. Maar na de visch, dat was wat anders. De vragen vlogen heen en weer over de tafel; en ik moest de kleine nieuws gierigen een volledige beschrijving van de lijkpleehtigheid geven, die ik zoo juist had bijgewoond. Ook niet do geringste bijzonderheid mocht ik overslaan. Zij wilden alles weten, alles, van het balsemen en kisten tot de neerlaten van de kist in de groeve. „Maar, lieve kinderen" zeide ik ten slotte, „dat is toch niet voor jelui; we willen nu over wat anders praten. Ge kunt mij gelooven; ge hebt uit het raam het mooiste ervan gezien." „Maar, lieve papa, dat vinden we juist zoo aardig." „Nu, dan hebt ge een raren smaak. Maar vertelt me toch liever, om ons werk. Zes dooden zijn naar boven ge bracht, 80 man zijn gewond. De overi gen zijn, naar men vreest, onder de puinhoopen begraven. Op het bureau van de Secoio te Lis sabon verscheen onlangs een soldaat met zijn geweer in handen, die den eenig aanwezigen redacteur van het blad een verhaal deed Van een dubbelen móórd, juist door hem begaan. Hij had twee officieren door middel van geweerschoten van het leven beroofd. Terwijl hij ver telde hield de moordenaar voortdurend zijn loopen op den krnnteinan gericht, onder bedreiging af te trokken, ingeval de redacteur mines maakte hem te vatten. De soldaat werd ten slotte door de gewaarschuwde politic gearresteerd. De Oaulois kondigt het einde aan van de Parijsche Journalistenschool, de stichting, die onder Henry Foucquoera invloed aanvankelijk 200 leerlingen telde. Het algemeen bezwaar tegen de school was, dat liet onderwijs er te theoretisch was. De Belgische sociaal-demokratische afgevaardigde Gustave Defnet is te Na men plotseling overleden. Hij was een man nog in de kracht van zijn leven, hoogstens een 45 jaar oud. Vroeger typograaf, werd hij latei- mederedacteur aan de Pouple. In 1894, toen het algemeen kiesrecht was inge voerd, koos Namen hem dadelijk tot afgevaardigde en herkoos hem sinds dien geregeld. Eesige jaren lang wa6 hij ook wet houder van St. Gilles, de belangrijke Brusselsche voorstad. Te Sevilla is zekere Alfred Dreyfus, een Zwitser, in hechtenis genomen, om dat men hem verdacht iets in zijn schild te voeren tegen koning Alfonso. Hij is echter voorloopig weer vrijgelaten. De Amerikaansche gezant te Rio heeft bericht gezonden dat de Brazilianen het Engelsche stoomschip Mauaos aange houden hebben dat 260 kisten met krijgs voorraad aan boord had, bestemd voor de Peruaansclie troepen in het gebied dat Peru en Brazilië elkaar betwisten. Vermoedelijk zal van Engelsche zijde geprotesteerd worden, daar er geen oorlogstoestand bestaat. wat op te vroolijken, wat hebt jelui dan toch in mijn afwezigheid uitgevoerd?" „O papa" antwoordde Jeanne de twee anderen hadden den mond vol vla, „wij hebbeno, het waszoograp- pig!wij hebben „begrafenis van den generaal" gespeeld." „Ik begrijp niet „Met poes haar kleintje...." „Wat bedoel je?" We hebben het kleine poesje in uw vioolkist gelegdop twee stoelen, met kaarsen in het rondCharly heeft zijn trommel genomen en heeft vooruitge- marcheerdwe zijn door de kamer getrokken, tot aan den houtkast in den hoek.... en daar heeft Emile de kist be graven." „En toen...." voegde Charly er bij, „zong Emile, omdat hij voor bisschop speelde, en Jeanne sclireidde.... omdat zij de vrouw van den generaal was...." „Over de kist", ging nu Jeanne weer voort, „hadden wij een handdoek uitge spreiddaarop lagen uwe epauletten...." „Mijn epau..." „Uw daagsche, papa.... en dan twee kransen mag ik alstublieft nog wat vla ,En ik ook," vroeg Charly. „En ik ook.... veel.... het heele bord vol," riep Emile. Ik bediende ze alle drie onder Cathe rine s stralende blikken. Maar plotseling werd ik ongerust. Ik hoorde poes, de

De Eemlander | 1904 | | pagina 1