Binnenland. \olgens een telegram uit Kaapstad is de aanklacht tegen den veedief Du- rand veranderd in „huisvredebreuk", dus geen hoogverraad ineer. Durand zal te Pretoria terechtstaan. Wel een zaak die met een sisser af loopt. Jameson heeft in het Kaapsche Lagerhuis meegedeeld dat alle politieke gevangenen in de Kaapkolonie thans waren vrijgelaten op een moordenaar na. De Engelsche bezettingstroepen in Zuid- Afrika zijn van 1 April af totop 21.5000 man verminderd. Bij gelegenheid van een feestte Fiume zou een oud-model montgolfière worden opgelaten. De ballon, met heete lucht gevuld was nauwelijks enkele meters opgestegen, of zij vatte vlam aan den wijngeest die er onder brandde en viel brandend op de menigte beneden. Een aantal personen kregen brandwonden, een 12 jarig meisje moest naar het hos pitaal worden gebracht. Te Porto is tijdens een stierengevecht, een woedend gemaakte stier over de balustrade gesprongen. Het beest heeft een twintigtal toeschouwers min of meer ernstig gewond. IletF ranschc Kamerlid Merlouheeft een ontwerp-inkomstenbelasting gereed, dat in vele opzichten van dat van Rolivior afwijkt. Hij wil, evenals deze, de perso- neele belasting op mobilair, deuren en vensters, afschaffen. Daarmede wordt 265 mihoen frs. prijsgegeven. Merlou wil nu het maximum-tarief van JRouviervan i j op 2l/a pC't. brengen, maar daaren tegen meer kleine vermogens vrijlaten. Dit stelsel zou 200 mm. frs. opbrengen. Daarnaast wil hij enkele andere belas tingen (o. m. op het gebouwd) opvoeren en eindelijk dat is het nieuwste een „taxe civique" heffen van 1 frs. van alle burgers des lands, welke ook hun inkomen of verdiensten zijn. Het wonderkind Yon Vecsy heeft op Buckingham Palace gespeeld voor de Koningin en daarna gespeeld met de rorstelijke kleinkinderen. Hij bleek dol te zijn op kanonnen, waarvan men hem in het paleis oenige tooneu kon. Met bloemen en zoetigheid beladen is de j mge vioolvirtuoos vertrokken. Uit Sofia wordt aan de Frank. Ztg. geseind: De Macedoniërs gaan voort, zich te verzetten tegen de naar zij beweren gewelddadige achteruitzet ting van de vluchtelingen. Het Mace donische emigranten-comité noodigde de partijleiders tot een conferentie in het Academie-gebouw. Deze conferentie was slecht bezocht. Besloten werd een meeting te houden om te protesteeren tegen het optreden der Regeering. Stanley. James Rowland, die later als Stanley beroemd zou worden, werd opgevoed in het armhuis van St. Asaph, waar hij een opvoeding kreeg, die betrekkelijker- wijs goed geweest moet zijn, want ze stelde hem in staat op tienjarigen Uef- tijd op eigen houtje zich te ontwikkelen. Wie de ouders van den jongen geweest zijn is onbekend gebleven. De Ameri- kaansche koopman Stanley waB echter een vader voor hem, maar bij zijn dood liet hij hem niets na, en de pleegzoon stond dus opnieuw voor de moeilijkheden des arme kinderlooze moeder, rondom ons heen mauwen. „Ik hoop toch, dat ge het kleine poesje niet al te lang in de vioolkist gelaten hebt. Waar is hot? Ik zal het zijn portie vla geven." De kinderen waren bleek geworden; de lepels vielen hun uit de handen. Met ongerust vragende blikken zagen zij elkander aan.... ik las uit hun onthutste gezichten zulk een angst, dat ik oogen- blikkelijk het vreeselijke van den toe stand begreep. De tweede portie vla werd in den teek gelaten, tot wanhoop van Catherine, die natuurlijk, als gewoonlijk, mij de schuld gaf. Alles ijlde naar de houtkist, om de opgraving te beginnenmaar ach, reeds langer dan een uur zeker had de ongelukkige generaal Poesje zijn katten- gecst gegeven. Ik was nu getuige van een uitbar sting van verdriet; zooals alleen de pen van Jeremia's haar zou kunnen weer geven; en van Catherine's rol daarbij spreek ik liever niet. Nog om twaalf uur 's nachts schreide Jeanne, door mede lijden en gewetenswroeging gefolterd; en wat Emile en Charly betrof, die saamge- strengeld, dicht tegen elkaar gevlijd, in hun bedje lagen ach, hun kleine borstjes konden nauwelijks het hevig snikken bergen, dat telkens van berouw weer opkwam. Ik heb mij toen werkelijk in ernst afge vraagd, of mijn oude generaal, de echte generaal, hij dien zoovele officieele rede voeringen en gekommandeerde geweer salvo's tot afscheid gegroet hadden, of hij zoo beweend was geworden als het kleine doode poesje. levens, die voor een jongen man ook in die dagen niet klein waren. .Stanley, die zijn vulgaire voornaam James bij die gelegenheid tevens veranderde in het welluidende Henry Morton nam dienst in het leger der Noordelijken. En na het einde der vijandelijkheden maakte hij zich zijn krijgservaring ten nutte door voor de Messouri Democrat op 20-jarigen leeftijd verslag te geven van den veldtocht der Engelschen in Abbes- synië. Later werd hij berichtgever van de Neiv-Yord Herald en lang voordat het gouvernement of de andere bladen er iets van wisten, kon hij aan zijn blad in '68 den val van Magdala seinen. Dat was natuurlijk iets naar Gordon Bennett's hart. Als trouwens die twee Stanley en Bennett elkander niet ontmoet hadden, zou er van al de Afrikareizen niet veel gekomen zijn; en de darkest Afrika misschien nog zoo duister zijn als de nacht. Het laconieke gesprek tusschen beiden te Parijs gevoerd en waarbij tot de opsporing van Living stone besloten werd, herinnert men zich uit Stanley's eigen reisbesclirijving. Of de zaak inderdaad zoo toeging durven we niet te bevestigen. Het plan werd geheim gehouden, en het duurde nog een jaar voor dat Stanley in Zanzibar aan wal ging. De opening van hetSuez- kanaal en enkele daarmee in verband staande karweitjes leken hem op dat oogenblik belangrijker dan Livingstone die dus maar moest wachten. Het geld van Bennett was nadat jaar ook opge raakt en met groote moeite kreeg hij de fondsen los om zijn expeditie aan te vangen. Langs nog onbekende wegen drong hij door tot het Taganykameer en in 1870 vond hij Livingstone, ver grijsd en arm. „Mijn naam is Stanley." „Goeje morgen enfin men kent de fraaie wijze waarop Stanley de his torische ontmoeting beschrijft. In 1872 was Stanley alweer terug aan de kust. Hij liet Livingstone achter, bracht diens dagboek echter mee en had 10000 pond opgemaakt. In 1874 had een tweede expeditie plaats; hij ontdekte toen het Albert Edwardmeer, voud een weg naar den Congo, en in 1877 kwam hij den mond van de rivier afzakken, liet volgend jaar trad hij in dienst van koning Leo pold en tot 1884 bleef hij daar als ge volmachtigde van een Belgisch geleerd genootschap. Een en ander leidde in '95 tot de stichting van den Congostaat. Toen volgde het bekende ontzet van Emin Pascha, die door de Madhisten in Centraal Afrika gevangen gehouden werd. In 1889 voerde hij Emin naar de kust. En daarmee was zijn werkzaam heid al6 ontdekkingsreiziger afgeloopen! Men herinnert zich dat ook Stanley, ondanks zijn groote verdiensten als man van energie, niet vrij is gebleven van zekere kritiek. Men beweerde dat hij Emin Pascha bijna met geweld ge dwongen heeft de aanspraken op de door hem doorzochte streek op te geven. Anderen weten te vertellen dat hij het leven van een neger niet veel hooger stelde dan dat van een mug, en zijn optreden het begin is geweest van de ruwheid, die nu nog bij het verkeer tuBschen blanken en zwarten in Afrika heerscht. Ten derde zou men hem een meester schap in de reklame kunnen toeschrijven die op het kaliber van zijn motieven een niet al te fraai licht werpt. Een feit is het dat hij in beichaving en wetenschappelijkheid achter stond bij Livingstone en Emin. Maar door daden en boeken werd hij de populaire Afrika- man en dat zal hij nog wel een halve eeuw blijven. Stanley huwde in 1890 in zijn vader land, werd er lid van het Lagerhuis en Sir. Men zou van hem kunnen zeggen dat hij behalve tusschen de Afrikanegers ook onder de ontdekkingsreizigers heeft geboft. Het laatste stukje wit van de kaart is hem ten deel gevallen! Voor zijn naneven blijft na hem niets dan de Noordpool. In de te Utrecht gehouden vergade ring van den Prov. Bond van liberale kiesvereenigingen in de prov. Utrecht zijn gekozen tot bestuursleden de hee- ren mr. L. van Lier, H. A. van Leu ningen, M. D. van Lessen, allen te Utrecht, dr. A. J. Thomas te Baarn, A. G. A. Schmedes te Breukelen, Jhr. K. J. A. H. Ram van Bottenstein te Zeist en J. J. van der Eist te Amersfoort. Er werd reeds vermeld, dat de in diening van het vaccinewetje inliet bui tenland de aandacht getrokken had en dat men er daar nadeel van duchtte. Dit blijkt wederom uit een referaat in de Hygiënische Rundschau van wat daar over destijds in dcDuitscheMedicinisclie Wocheuschrift had gestaan. „In het ge val, dat deze wet wordt aangenomen, zal het dus in Nederland ieder tegen stander der vaccinatie gemakkelijk mo gelijk zijn, de bescherming tegen de pokken geheel illusoir te maken, omdat de hoofden van scholen telkens opnieuw van den plicht, om het vaccinatiebewijs te eischen, kunnen worden ontheven. Door de aanneming zouden ook wij aan de grenzen bedreigd worden, daar het te vreezen is, dat de pokken zich in Nederland in den loop der jaren weer, zouden uitbreiden, zooals thans in En geland het geval is, sedert daar de ont duiking der vaccinatie wettelijk is toe gelaten." Men ziet dat men onze Duitsche naburen door de aanneming der wet geen genoegen zou doen. De Regeering heeft door tusschen- komst van de burgemeesters aan het personeel bij het openbaar onderwijs een biljet doen overhandigen, waarin zij met de stipste nauwkeurigheid hun staat van dienst moeten opgeven bij het openbaar lager onderwijs, en waarin voor de ver melding van eventueel bewezen militaire en burgerlijke diensten enz. of die bij het bijzonder onderwijs bewezen, een afzonderlijke rubriek is opengelaten. De burgemeester der gemeente of diens plaatsvervanger of gemachtigde waar belanghebbende thans werkzaam is, moet het stuk voor gezien teekenen ten bewijze, dat de opgave, voor zooveel zijn gemeente betreft juist is. In een drukbezochte vergadering van de jeugdige vereeniging De jonge Libe ralen, te 's Gravenhage werd het woord gevoerd door mr. II. Goeman Borgesius. Deze besprak den huidigen politiekcn toestand, na door een overzicht van den stand der partijen in en na 1848 en van de geschilpunten die deze partij ken merkten, duidelijk te hebben gemaakt hoe de tegenwoordige politieke constel latie zich heeft ontwikkeld. De verschil punten in de opvattingen der vrijzinnigen en die van de tegenwoordige regeerings- meerderheid, werden vervolgens door den spreker uiteengezet. Op verzoek van een der aanwezigen, zette de inleider nog nader uiteen, wat de liberalen van de sociaal democraten scheidde. Spreker stelde daarbij nog nader in het licht, dat de verschillende fracties der vrij zinnige partij verbonden waren door ge meenschappelijke uitgangspunten waar door het voor deze mogelijk werd, zoo als bij de aanstaande Provinciale Staten verkiezingen te zamen op te treden tegen gemeenschappelijke vijanden. En waar juist ouder de jonge liberalen de stroo- ming opkomt om die vrijzinnige denk beelden iu het algemeen meer te gaan bestudeeren en verspreiden, daar uitte spreker gaarne zijn beste wenschen voor deze jonge garde. Do zaak van Gebr. van Hoytema, kassiers te Delft, onlangs naar de open bare terechtzitting verwezen ter zake van de bekende hun ten laste gelegde feiten, zal Donderdag 2 Juni a.s. voor de Haagsche rechtbank in behandeling komen. Men meldt aan het Ilbld. In de Moensdag gehouden vergade ring van de antirevolutionnaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Wa tergraafsmeer, werd een motie, bedoe lende hulde te brengen aan het dage- lijksch bestuur der gemeente, verworpen." Men moet weten dat het dagelijksch bestuur in handen van de kerkdijken is. In de 31e algemeene vergadering van den Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik, op Woensdag 13 Juli a. s. te Nijmegen te houden, zullen o. a. voor stellen behandeld worden betreffende het drankbestrijdingsvraagstuk in de lagere school, de keuze van strijdmid delen, verwaarloosde kinderen van drank zuchtige ouders, opbouw en verbetering van arbeiderswoningen, een herstellings oord voor drankzuchtige vrouwen, ver hooging van het rijkssubsidie aan drank- bestrijdingsvereenigingen, een subsidie aan Hooghullen, vrouwencomités tot be strijding van het drankmisbruik, propa- gandaclubs, aanschaffing van projectie- lantaarn met toebehooren, bevordering van jongclingclubs, openluchtspelen en volk svoetbalclubs, subsidieering van nood lijdende afdeelingen, die een koffiehuis exploiteeren. Het hoofdbestuur geeft in overweging, voorstellen, door een paar afdeelingen gedaan, om den eere-voorzitter mr. H. Goeman Borgesius buiten den rooster van aftreding te houden, in te trekken, overeenkomstig den wensch van den eere-voorzitter zelf. In deze vergadering zal aan dr. H. Buringh Boekhoudt te Davos-Platz de gouden Imedaille worden uitgereikt, die hem toegekend is voor zijn antwoord op de prijsvraag van den Yolksboud, ge titeld: „Het alcoholvraagstuk. Handlei ding ten dienste van het onderwijs aan kweek- en normaalscholen." Er zijn tegenwoordig lang niet zoo veel weezen meer in de weesinrichting te Neerbosch als voorheen. Er is een tijd geweest, dat er meer dan 1100 waren; thans is het gezamenlijk aantal jongens en meisjes ruim 400, dat kan overzien worden en niet weer tot een buitengewoon cijfer zal stijgen, daar men er niet meer dan in 't geheel 500 a 525 aanneemt. Dat maximum zal vooreerst wel niet worden bereikt, wijl algemeen in den lande bij de gestichts- verpleging afneming wordt waargeno men, welk gunstig verschijnsel wordt toegeschreven aan toeneming der ge zinsverpleging en aan het meer dan vroeger tot zich nemen van weezen door hun verwanten. De meeste kinderen, die in den laatsten tijd te Neerbosch werden opgenomen, zijn halve weezen, wier moeders overleden zijn. Een 16-jarig meisje, dat te Utrecht eenigen tijd logeerde, is spoorloos ver dwenen. Sedert Vrijdagmorgen heeft men niets meer van haar gehoord. De mogelijkheid, dat zij stilletjes naar haar familie teruggekeerd zou zijn, heeft zich niet verwezenlijkt. Intusschen is aan het licht gekomen dat de zestienjarige kennis had aan een jockey en men vermoedt thans, dat zij met hem heimelijk is vertrokken. De jongeling moet Donderdag te Bussum eenig geld hebben verdiend, waarna overeenkomstig een van te voren tus schen de twee afgesproken plan moet zijn gehandeld. Volgens bekomen inlichtingen stond dezelfde jockey inschreven voor de te Bergen te houden meeting, alwaar hij moet zijn aangehouden. Een paartje in de gemeente Sclioier- land zoo schrijft men aan de Std. dat eerstda igs door den echt zal wor den verbonden, bouwde in drie uur een woding vonzoden. Het vaderland weet mede te doelen, dat de regeering deze week nog een wetsontwerp betreffende de ouderdoms- verzekering aan den Raad van State zal verzenden. Door de politie is in het gemeente ziekenhuis te 'sGravenhage onderge bracht een onbekend meisje van om streeks 19 jaar, dat op straat een toeval had gekregen en sedert haar geheugen kwijt is. Tot dusver is niet vastgesteld kunnen worden, wie zij is en kwam geen aangifte in van de vermissing van een zoodanig meisje. Het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer is verschenen. Men leest er in dat „zeer vele leden onoverkomelijke bezwaren hadden" tegen de toekenning van het diplomeeringsrecht aan de bi- zondere Universiteiten. De voorstanders van het wetsontwerp worden slechts als „vele leden" aangeduid. Dat schijnt dus op verwerping van de wet door de Eerste Kamer te duiden. De argumen ten zijn overigens dezelfde als in de Tweede Kamer reeds gehoord zijn en mededeeling daarvan kan dus achterwege blijven. UIT DE PERS. De Stern des Volks" maakt de min der vriendelijke opmerking, dat wij „een vischje uitgooien om een kabeljauw te vangen" naar aanleiding van ons artikel: „Aan den Arbeidin een van de vorige nummers van de Ecmlander. Waaruit dat listige uitgooien van dat vischje met zulke baatzuchtige be doelingen zou moeten blijken? Wij hebben in ons artikel gezegd dat sociaal-demokrateu in dit district bereid zouden zijn op een gematigd liberaal te stemmen. Daarmee hebben we niet getracht, als een sluwe vogelaar de man nen van S. D. A. P. in het liberale net te lokken, maar eenvoudig een mede deeling gedaan, die gegrond is op de uitlatingen van eenige sociaal-democraten hier ter stede, o.a. bij de lezing van den Heer Roodhuizen Hoe meer stemmen in 1905 op den liberalen candidaat worden uitgebracht, hoe liever wij het zullen zien, doch dat zal voor ons geen reden! zijn, om de sociaal-democraten of wie ook anders te bejegenen, dan wanneer we de vaste overtuiging hadden, dat we ze bij de stembus van 1905 lijnrecht tegenover ons zouden zien. Als socialisten onze geestverwanten stemmen, dan zullen ze dit niet doen om ons welgevallig te zijn, doch alleen, omdat zij aan een liberaal kabinet den voorkeur geven boven een anti-revolutionair, hoe laag zealle „bour- geosie-partijen" overigens ook taxeeren. Doch welke de houding de S. D. A. P. in 1905 hier ook moge aannemen, wij zullen niets van onze onafhankelijkheid prijsgeven, om voor den liberalen kan didaat stemmen van niet-partijgenooten te verwerven. Antisemitisme. Een schandelijk staaltje van jodenhaat niet in Rusland, maar in ons land, meldt „Het Volkin het nummer van Woensdag, 11 Mei. Dit blad geeft een citaat uit de welbekende Limburger Koerierredacteur Pastoor Thissen, ook geen onbekende voor onze lezers, waarin deze o. a.een correspondent van de N. R. C. de lieflijkheden naar het hoofd werpt van „verwaten spekjood" „krom- neuzigen knoflookkouwer" enz. Het Volk zegt: Deze Thissen schrijft Smeer op goeden Vrijdag spe.k op uw boterham. Meng daar uw oud-tcstamen- tiseh knoflook onder, |en voeg daarbij een beetje Tahnudsch paaschbrood, met wat christen bloed bereid bij, en dan eet smakelijk, Jood. „Wat het laatste receptje betreft, het met Kristenbloed gemengd paaschbrood (Matsche), dat zal wel een steentje des aanstoots blijven, ook bij vele Katho lieken." Deze man haalt dus het oude laster praatje op, tengevolge waarvan menige Jood in oudere tijden is vermoord, en tot in den laatsten tijd is mishandeld en vervolgd. Het is het praatje waar mee de politieke anti-semieten de dom me menigte tegen de Joden opzetten. Nu is het, zooals „Het Volk" terecht opmerkt tot zekere hoogte van weinig belang, wat een blad als dit Limburg- sche schrijft, een blad waarmee de Ka tholieken in de Noordelijke streken wei nig op hebben, naar wij vertrouwen; ook het Centrum bijv. verzet zich te gen het gruwelijk lasterpraatje van ritu- eelen moord, door den heer Thissen geëxploiteerd, zooals dit trouwens door dit blad meermalen is gedaan. Des te meer verwondert ons de houding van het Centrum, waar het schrijft: %*Anti-semitisrae. Wij ontvingen het volgende verslag uit Breda „De Z. E. Z. G. pater F. Hendrichs S. J., van Oudenbosch sprak eergister avond in een buitengewone vergadering voor de leden inet hunne dames van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" over 't onderwerp „Anti-Semietisme en Christelijke liefde." Spreker had het niet over het anti semietisme dat de Joden wil aanvallen of werkt uit rassenhaat, maar over een verdedigend anti-semietisme. Dat achtte spreker niet in strijd met de christelijke liefde, en daartoe voerde hij eenige dozijnen citaten aan uit Con cilies, brieven van Pausen en Kerkva ders enz. De gevierde spreker werd aandachtig door het uitgelezen gezelschap gevolgd in zijn leerrijke lezing". Het betoog van den eerw. spreker niet anders dan uit dit beknopt verslagje kennende, moeten wij ons natuurlijk van commentaar op het gesprokene ont houden. Echter zouden wij toch de vraag wil len stellen, of het wol urgent is te hee- ten, voor het anti-semietisme het moge dan een „verdedigend" anti-seinie- tisme zijn— propaganda to maken op onzen vaderlandschen bodem? De wijze, waarop eenige jaren gele den getracht werd deze beweging ten onzent ingang te doen vinden, dringt tot waarschuwing. Het heette toen ook, dat men alleen verdedigend wilde optredenmaar dat de christelijke liefde in geschriftjes als de Talmudjood en dergelijke buiten schot bleef, zouden wij niet gaarne on derschrijven. De anti-semietische beweging is uit den aard der zaak te eng en te beperkt, zij leidt te zeer de aandacht af van de groote hedendaagsche vraagstukken, dan dat wij ze zonder bepaalde nood zakelijkheid een noodzakelijkheid, welke wij voor ons land niet aanwezig achten zouden willen binnenloodsen, Te minder omdat men da irbij zoo gemakkelijk tot overdrijving vervalt en met onzinnige beschuldigingen, als van «len „ritueelen moord", de gemoederen in ongezonde beroering brengt. Hoewel dus ook het Centrum niet aan de zijde staat van den heer Thissen is de verklaring dat Thet propaganda maken voor het antisemitisme, niet urgent acht, alles behalve geruststel lend voor vrijzinnigen, die ook het anti- simetisme in minder „engen" zin ver derfelijk achten. Volkomen begrijpelijk vinden wij dan ook de waarschuwing waarmee „Het Volk" zijn artikel eindigt: Maar als het de heeren te pas komt als ook voor het Centrum de tijd der urgentie is aangebroken, dan zien wij de verwarrende voorstelling van den rassen- en godsdiensthaat naar den voorgrond schuiven, met het doel om katholieke arbeiders af te houden van den strijd voor het belang hunner klas se. Dat is het eenige doel. Daarom moeten wy op die dingen een oogje gevestigd houden.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2