T. G. FONTEIN Spiegel- Lijstenfabrikant, Uit de Omgeving. Stadsnieuws Advertentiën. Allerlei. Waarschuwing. .VOLKSHUISVESTING." Opnieuw vergulden van Spiegels, Gaskronen, Pendules. - - - Op nieuw verzilveren van gevlekte Spiegelglazen - - - Uitgebreide keuze Lijsten voor Plaatwerk en Fotografien. De heer van Lummel, die ook te dezer stede in een openbare vergadering de opmerking maakte over deoverheer- sching van liberale burgemeesters in Zuid-Holland, heeft datzelfde nog eens te Leiden verkondigd.De Nieuwe Cou rant geeft hem daarover een bittere pil te slikken. Het blad schrijft: Op 4 Mei heeft ds. Van Lummel in Zomerzorg te Leiden een rede voorden anti-revolutionairen partijdag gehou den, waarin hij (volgens het verslag van De Hollander) o.m. zeidc: „Door Minister Kuvper is gezegd, dat van de 1,200,000 inwoners van Zuid- Holland, in meerderheid anti-liboraal er slechts 40,000 onder anti-liberale bur- gemeesters leven." Indien de spreker het zóó gezegd heeft, dan heeft hij de broederen om den tuin geleid. Niet door hun mede te deelen, dat dr. Kuvper deze uitspraak gedaan heeftwij herinneren ons dat zeer goed; het was gelooven wij, in het eerste jaar van het zittende Kabinet. Maar omdat hij aldus bij hen den indruk moest wekken alsof het nog zoo was. Het was ook nog al kras deze uitspraak te herhalen in de gemeente Leiden, welke, sinds dr. Kuyper zijn becijfering openbaar maakte, een anti-revolutionai ren burgemeester kreeg. Daardoor alleen werd de rekening 40,000 en 55,117— 95,117, ineer dan het dubbele dus. Bovendien werden in enkele kleinere gemeenten anti-liberale burgemeesters benoemd, b,v. in Rijnsburg. Stellen wij voor het aantal inwoners dier gemeente X., dan krijgt men 95,117 en X. Eindelijk zijn er op het oogenblik minstens 222,477 inwoners van de pro vincie Zuid-Holland, die niet „ondereen liberalen burgemeester leven", n.l. die van Den Haag. De regeering heeft het geheel in haar hand ook deze respecta bele quantiteit onder een anti-liberalen burgemeester te brengen. Het sommetje wordt dan95,117 en 222,477 en X— 317,594 en X Gelukkig man, dr. Kuvper, die het in zijn macht heeft, door enkele penne- strekeu het geringe getal, dat hem en den zijnen reden tot klaehte gaf, te verachtvoudigen en bij honderdduizen den de inwoners eener provincie te voeren van „onder" een burgemeester van links „onder" een burgemeester van rechtsGi lukkig man ook, zoo trouwe trawanten te tellen onder zijn volgers, dat zelts zijn uitspraken van de meest tijdelijke beteekenis tot eeu wige waarheden worden bevorderd. De verleiding is bijna te sterk om het .ietwat kinderachtige en onjuiste rekensommetje van ds. Van Lummel te qualifieeeren met een woordspeling op diens naamDoch we zullen hét maar latenal erg genoeg zal 's mans teleur- stelling zijn, indien het eens waar blijkt te wezen wat dezer dagen verluidde, dat dr. Kuvper zelf de koningin advi seert de liberale dwingelandij over meer dan twee ton Hagenaars door de binne- kort te wachten burgemeestersbenoe ming te bestendigen. Een modelhuisheer was de millionnair Handyside, onlangs te New-Castle over leden. In de laatste jaren van zijn leven heeft hij menige straat van krotten laten afbreken, om er goede huizen te laten bouwen, die hij dan den vorigen bewo ners tegen nagenoeg den vroegeren prijs weer afstond. Al gaf hij op deze wijze blijk zeer verlichte denkbeelden te be zitten, toch was hij sterk gehecht aan oude gebruiken. Op den vervaldag van de huur ging hij zijn straten rond met een bel en een kruiwagende eerste om zijn huurders te waarschuwen, de kruiwagen om het geld te vervoeren. "SVas echter een van zijn huurders ge storven, dan behoefde de weduwe, zoo lang zij weduwe bleef, niet te betalen. Een dergelijk huisheer had men in Heer-Hugowaard moeten hebben, waar Vrijdag onder politie toezicht een wo ning is afgebrand, die reeds vierentwin tig jaar onbewoonbaar was maar toch bewoond werd, en nog wel altijd door hetzelfde gezin, dat eerst enkele dagen geleden verhuisd of beter „verhut" was. Van verhuizingen gesproken, dezer dagen had er te Napels bijna een verhuizing „in den blinde" plaats gehad. In een blindeninstituut aldaar brak nl. de vorige week een oproer uit, waarbij de woe dende blinden in hun „blinden toorn" er „in den blinde" op los sloegen, en natuurlijk heel wat scherven maakten. De raad van bestuiu- oordeelde nu, dat de achttien blinde belhamels zouden worden weggezonden; maar nauwelijks was deze straf bekend of er brak een nieuw oproer uit. De overheid kwam ei aan te pas en toen de opgewondenheid toenam, ge lastte de Prefect van Napels intrekking van het besluit tot verbanning der acht tien verpleegden. Daarop gaven de nu kalm geworden blinden hun vreugde te kennen door herhaalde malen het volks lied te spelen en „Leve de Koning" te roepen. Zoo was binnen weinige oogen- blikken alles weer „pais en vree" in het oord, waar nog pas „met blindheid geslagen" werd. „Met blindheid geslagen" waar het gold haar geldelijke belangen te behartigen, schenen ook eenige bezoeksters van de markt te Dordrecht.. Telkens kwamen nl. bij de politie klachten in van markt- bezoeksters, die haar portemonnaie kwijt geraakt waren. De maatregelen, genomen om den dader te snappen, bleven ech ter steeds vruchteloos, en geen wonder Een surveilleerend hoofdagent in bur- gerkleeding merkte bij zijn wandelingen op de markt nl. op, dat een aantal vrouwen haar portemonnaie op zoo on handige wijze in haar japon borgen, dat het voor een zakkenroller van beroep niet de minste moeite zou kosten zich daarvan meester te maken. Om hiervan een overtuigend bewijs te kunnen leve ren, rolde hij van drie vrouwen de beurs, die hij natuurlijk terug gaf met de ern stige waarschuwing in het vervolg wat voorzichtiger te zijn. 'tls te hopen, dat deze terechtwijzing helpt, en de boerin nen op deze wijze „zonder schade en 6chande(?) wijs" geworden zijn. Voor Vrouwen. Niettegenstaande alles wat men er van zegt en schrijft, is de mode dan toch zoodanig veranderd, dat de keuze van een nieuw toilet weer ongewone moei lijkheden oplevert. Wijl hebben hier niet op het oog de vrou wen, die door haar ruime middelen of maatschappelijke positie er zich weinig om bekommeren, inzake haar toilet zich eens te hebben vergist, omdat het voor haar niets uitmaakt een japon, die haal bij nader inzien om een of andere reden niet mocht bevallen, spoedig door een ander toilet te vervangen. Wij bedoelen meer de zuinige, practiscbe vrouw, die de kunst verstaat zich, trots haar be scheiden middelen élégant te kleeden, en wier toiletten tot den laatsten dag, dat eigenaardig cachet behouden en bo vendien de glans van nieuwheid, die alleen verkregen wordt doordat ze haar wandeltoiletten uitsluitend voor de straat bestemd en die bij haar thuiskomen direct voor een eenvoudige huisjapon verwisselt, waardoor de onsmakelijke vetvlekken en onsierlijke zitvouwen wor den voorkomen. Alleen zij, die hare toiletten zoo dra gen en bij wie het dan ook geen zeld zaamheid is, dat ze behoudens eenige noodige reparatiën, haar costumes ge durende twee jaar en langer gebruiken, zullen alvorens een besluit te nemen, zich van de moderichting nauwkeurig op de hoogte stellen en alleen datgene kie zen, waarmede zij bijna zeker zijn niet in het oog te loopeu en niet spoedig gedemoderniseerd te zijn. In de eerste plaats geve men zich rekenschap voor welk doel men het nieuwe toilet in hoofdzaak noodig heeft, voor bezoek van schouwburg en con certzaal, voor middagw andelingen of het afleggen van bezoeken, of wel voor het boodschappen doen in de stad of in de morgenuren, of het wandelen met kin deren. Als men dat heeft uitgemaakt, gaat men over tot het kiezen van de ge schikte stof en eerst daarna zijn het model en de gameering aan de beurt, Yoor het eerste doel heeft men tegen woordig de keus tusschen nieuwe zijden weefsels, die uitmunten door fijnheid en buigzaamheid, het grenadine, de kant en voile stoffen, die allen in aanmer king kunnen komen en waarvan de kos ten van aanschaffen vrij wel overeen komen. De Fransche zijden zijn, hoewel bil lijk in prijs, in verhouding tot de kwa liteit, weliswaar kostbaarder dan bijv. een voile stof, doch de laatste vereischt een taffetas onderjapon, die voor een zijden costuum wel mooi, maar niet strikt noodzakelijk is, bovendien behoeft een zijden japon, vooral wanneer er een patroon in geweven is zooals dat met de nouveauté's liet geval is, weinig of geen garneering, terwijl de voile toilet ten veel aan kant, gitten, passement of dergelijke kosten. De gekleedc toiletten worden met lange sleepen gedragen. De visite- of wandeltoiletten kunnen naar verkiezing tailor-made zijn, in welk geval het serge en cachemire aanbeve ling verdient, of meer gegarneerd, de taille als bolero of punt-taille Louis XV ingericht. De verscheidenheid der stoffen, die voor deze costumes gebruikt kunnen worden, is buitengewoon groot. Behalve hot zwarte en gekleurde effen voile en étamine, brengt men ook voile met af stekende moesjes en streepjes doorweven. Verder fijn cachemire, mousseline de laine, zoowel effen als bewerkt, granité, fijn laken en eindelijk een nieuw soort lustre in zwart, marine blauw en gris perle, dat uitmunt door fijne glanzige kwaliteit, die aan zijden weefsels doet denken. Al deze stoffen kunnen voorgekleede wandeltoiletten verwerkt worden, de rok ken moeten weinig sleepend zijn, en als garneering wordt zeer veel broderie, kant en passement toegepast, terwijl er bovendien veel met smal bandfluweel gewerkt wordt. De eenvoudige morgen-toiletten wor den zonder uitzondering met korten voet- vrijen rok ingericht en van cheviot, serge of cachemire vervaardigd. De rokken worden bij voorkeur geplooid en de tailles of bolero's met omliggende kraag en mouwopslagen van lichtkleurig laken gegarneerd; men past op gestikte basis toe en bandfluweel. De hoeden, die bij deze eenvoudige costumes gedragen worden, zijn veel van fantasie stroo en gegarneerd met touffen van zijde of gaas, tenzij men de voor keur aan bloemen, vruchten of bladeren geeft. De gekleede hoeden worden van tulle, kant, crêpe de chine of bandstroo ver vaardigd, de modellen zijn buitengewoon groot, terwijl de garneering hoofdzakelijk uit struisveeren bestaat, en de groote afhangende sluiers de voilettcs vervangen. Een bijzondere luxe bestaat er dit seizoen in de parrasols, de en-tous-cas wordt alleen bij de eenvoudige morgen- toiletten gedragen. De gekleede para sols zijn in kleur zooveel mogelijk met de toiletten in overeenstemming en wor den eveneens met kant, broderie en véél crêpe de chine gegarneerd, terwijl de fijnere genres aan de binnenzijde rijk met crcpe de chine gevoerd worden. Ze 1st. De heer J. II. Scheuke, opzichter aan de gastfabriek te Hoorn is benoemd tot adjunct-directeur der ge meente-gasfabriek alhier. Baarn. Niet zooals gewoonlijk 0111 dezen tijd zal H. M. de Koningin-Moeder haar paleis Soestdijk betrekken, maar dit jaar komt ze denkelijk eerst in de tweede helft van Juni hier aan. In de commissie tot het afnemen van het eindexamen van de afdeeling hoogere land- en boschbouwschool van de rijkslandbouwschool te Wagcningen, voor 1904 is 0. a. benoemd tot lid dr. K. W. van Gorkom, ond-hoofdinspecteur der cultures in Nederlandsch-Indië, te Baarn. Te Baarn werd op Hemelvaartsdag een concours gehouden door den Bond van Fanfare- en Harmoniegezelschappen in de provincie LTtrecht en omstreken. De uitslag was als volgt: Fanfare. Derde afd.Zuilen, 105 pun ten, le prijs; Huizen en Baambrugge, elk 3e prijs. Tweede afd.: Soest 132 punten, le prijs. Eerste afd.: De Bilt, 146 punten, le prijs. Hoogste afd.: Baarn, 158 punten, le prijs. Harmonie. Derde afd.: Crescendo, Utrecht, 121 p., Ie prijs; Kunst aan 't Volk, Utrecht, 112 p., 2e prijs; Scherpenzeel (G.) 87 p., 3e prijs. Tweede afd.: Doorn, 144 p., le prijs. De Prix d'excellence (een verg. z. mod. van den burgemeester van Baarn) werd aldus behaald door Baarn zelf. Hilversum. Tot definitieve candi- datcn voor de Prov. Staten in het kies district Hilversum en Weesp werden door de Centrale Vrijzinnige Kiesver- eeuiging gesteld de heeren D. J. van Houten te Wee6p en G. van Mesdag te Hilversum, beiden aftredende leden. Donderdag 19 Mei 's avonds half acht zal de afdeeling Hilversum van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst een uitvoering geven in het Manegebouw. Uitgevoerd zal worden Messias van Handel. Eemnes. De r.-k. kiesvereeniging Recht en Plicht alhier heeft tot candi- daten voor de Prov. Staten gesteldmr. F. D. graaf Schimmelpenninck te Baarn; K. van den Burg te AmersfoortC. van Beek te Amersfoort en P. Hartman te Soest. Bussum. Wc ontvingen bericht uit Bussum van het overlijden van den schilder Th. Cool, geen vreemde voor onze lezers, die belangstellen in kunst en zich waarschijnlijk nog wel herin neren het waardeerend feuilleton, dat we indertijd in ons blad plaatsten. De heer Cool werd in 1851 tcSneek geboren, en heeft zich vooral naam ge maakt in het buitenland. Velen, die nog groote verwachtingen hadden van dezen artist, zullen dit overlijden met leedwe zen vernemen. De begrafenis zal Donderdag a. s. plaats vinden. Yunspcet. In tegenwoordigheid van den burgemeester van Ermeloo waaronder Nunspcet ressorteert, de le den van de Commissie van Toezicht en vele genoodigden werd Zaterdagmiddag halfdrie het door dr. H. Schut gestichte sanatorium Erica geopend. Het zoontje van den heer G. A. M. alhier, bracht verleden week Maandag een nest met vijf jonge eekhoorntjes thuis. Daar deze diertjes echter nog blind, dus een dag of zes oud waren, bestond er geen kans ze in het leven te houden, waarop er vier werden weg gedaan. Daar de poes des huizes juist jongen had, deed men de vijfde bij de jonge poesjes. Moeder poes aanvaarde dit geschenk in dank, en zorgt even trouw voor het eokhoorntje (dat flink vooruit komt en al zien kan) als voor haar echte kinderen. Harderwijk. De vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Harderwijk zal dit jaar gehouden worden te Nunspcet en wel op 11 Juni e. k. in het hotel „Nunspeet." De heer Perk van Nunspeet zal spre ken over: „Het teekenonderwijs op de Lagere school," en de heer De Bruin van Hattem over: „Het voortgezet lees onderwijs." Voorts moet een bestuurslid worden gekozen in de plaats van den heer Ferwerda, die aftreedt. Het Volk meldt: De afdeeling Vee nendaal der Soc. Dem. Arb. Partij besloot de liberalen bij de Statenverkie zing te steunen bij wijze van protest tegen het christelijk schrikbewind. Op uitnoodiging van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken waarschuwt de Burgemeester van Amers foort, jonge vrouwen, die zich naar el ders, bepaaldelijk naar een der groote steden in ons land in dienstbetrekking wenschen te begeven, daarheen niet te vertrekken, alvorens nadere inlichtingen te hebben ingewonnen, waartoe zij zich ten Raadhuize kunnen vervoegen. De Ncderlandsehe Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, de Nederlandsche Vrouwenbond ter verhooging van het Zedelijk bewust zijn en de R. C. Vereeniging ter be scherming van meisjes, die in de meeste plaatsen afdeelingen of correspondent schappen hebben, zijn steeds bereid hulp en voorlichting te verschaffen. .Amersfoort, 14 Mei 1904. De Biugemeester van Amersfoort, VUYTIERS. Aan de op Dinsdag 17 Mei gehouden herstemming voor één lid van het kies college der Ned. Hervormde Gemeente is door 420 kiesgerechtigden deelgeno men. Drie stemmen waren van onwaarde zoodat het aantal geldige stemmen 417 bedragen heeft, waarvan de heer A. Veen op zich vereenigd had 243 stern men en de heer A. J. de Wilde 174. De heer A. Veen, hoofd der school aan de Puntenburgerlaan, is dus gekozen. De le luit. H. C. Rouffaer is over geplaatst van het 9e naar het 5e reg. infantrie en komt te Amersfoort in gar nizoen. Li plaats van den heer O. Akkerman, die als zoodanig bedankt heeft, is tot secretaris van het Symphonie-orkest Jubal" gekozen de heer II. S. Valken burg. Vrijdagavond is alhier 11a een rede van den heer G. Elferink uit Haarlem een inetaalbewerkersvereeniging opge richt. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de liberale kiesvereeniging Amersfoort is besloten, voor de aan staande verkiezing voor de Provinciale Staten in het district Amersfoort candi- daat te stellen den heer Bolk, aftredend lid. Een onbeteekenend binnenbrandje in de Vijver bracht gisterenavond tegen zeven uur, tal van nieuwsgierigen op de been. Velen werden evenwel teleur gesteld daar de zeer spoedig aangerukte brandweer den brand aanstonds wist te blusschen. Zondagmorgen zal alhier in de Toe komst een gecombineerde vergadering worden gehouden van de afdeeling Amersfoort der Soc. Dem. Arb. Partij en de Arbeiders-kiesvereeniging te Baarn ter bespreking van de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten in het district Amersfoort. Door de besturen van den Amersf. Best. Bond, Patrimonium en den R. lvath. Volksbond is besloten in verband met het steunen der uitgesloten diamant bewerkers, een aantal notabelen uit te noodigen een commissie van adhaeren- ten te vormen. Het plan bestaat oui alsdan lijsten ter inteekening te verspreiden, in de hoop dat ook uit Amersfoort iets zal gedaan worden tot leniging van de ellende. Vanwege den Alg. Ned. Wielrijdors- bond is thans een handwijzer geplaatst aan de Beukenlaan, hoek Arnhcmsclie poortbrug. Dé commies ter secretarie J. Boe- schoten is door den Raad der gemeente Stoutenburg benoemd tot Secretaris dier gemeente en door B. en W. van Leus den tot ambtenaar ter secretarie aldaar. Genoemde heer werd tevens door den Raad dier gemeenten benoemd tot Amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Lijst van onbekende stukken 1 c helft maand Mei. BRIEVEN. Jannetje Klok Amersfoort Wed. v. Weerden Amsterdam J. van Horsen Mej. K. Mulder T. Zwaga Mej C. van Doorn Leeuwarden Klomp Lunteren Pension Zonnevan Az. Noordwijk a/Zee D. v. Engelen Roosendaal BRIEFKAARTEN Mej. A. Nielsen H. v d Horst W aterschot Jongej. M. Ruitr B. J. Kruiswijk Amersfoort Uit liet Buitenland terugontvangen. Niermeijer en Carstens Vinigeten U.S.A. Multiplex Fahrrad Industrie Berlin Mr. et Mme Robichon Ivrij Port prés Paris Sport. Het Kampioenschap van Nederland is behaald door de Voetbalvcreeniging II. B. S. te 's-Gravenhage. Wcgens het laten meespelen van spelers uit een hooger elftal verloor Hercules III uit Utreoht met 50 tegen U. D. I. H, zoodat dit laatste gepromoveerd is tot de le KI. U. P. V. B. Agenda. Donderdag 19 Mei, verkooping van hui zen enz. des avonds 7 uur in „De Vergul de Zwaan". Donderdag 19 Mei, 's voormiddags te 11 uur. Aanbesteding: Uitbreiding van de Meis jesschool èn van de Openbare School aan de Hellingstraat. Donderdag 19 Mei s' avonds 8 uur in „De Vergulde Zwaan." Algetneene verga dering van aandeelhouders van de Naam- looze Vennootschap „Amersfoortsehe Tram weg-Maatschappij." Hitrersum. Donderdag 19 Mei. 's avonds 7 1(2 uur in het Mauege gebouw. Uitvoering van de M. t bevordering der Toonkunst afd. Hilversum Messias van Handel. Nuamloozc Vennootschap Vergadering van Aandeelhouders op Woensdag 25 Itlei l!l«4, des namiddags ten S'/a ure in „Ons Huis". Punten van behandeling: Machtiging van het Bestuur tot cven- tueelen tefreinverkoop en tot het aan gaan van hypothecaire leening, groot 14 of eventueel 20 duizend gulden. Dc Secretaris, I. HOOYKAAS. I I.angeMtraat 32,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3