FILIAAL Parasols Gezusters van Gelder. Uit de Omgeving. Stadsnieuws Advertentiën. Notaris BOLK Een HUIS De Notaris Johs Knoppers De Boerenhofstede zes perceelen BOUWLAND Wei- en Hooiland Eiken-, Iepen -en Esschenboomen „Heurêka" D. J. SMITS, SERREMEUBELEN Machine- Rijwiel- en Automobielenfabriek SIMPLEX W, TABERNAL Jr, Nog een ruime keuze in alle kleuren tot in de Fijnste kwaliteiten. Blouses Blouses Een groote sorteering, Blouses, in de laatst uitgekomen Modellen Blouses Blouses „Mijnheer", riep hij, „de hulpprediker verzoekt u dadelijk in de kerk te komen. Hij heeft bij het trouwen van twee paren de verkeerde bruidegoms met de verkeerde bruiden verbonden, en hij weet niet wat te doen". „Hebben zij reeds in 't register gc- teekend?" vroeg de onversaagde predi kant. „Nog niet", was het antwoord van den ontstelden koster. „Dan kan de zaak nog in orde worden gebracht, en de menschen kunnen opnieuw worden getrouwd. Zeg den hulpprediker, dat ik binnen een paar minuten kom". Een oogenblik later trad de predikant in de kerk, waar hij de paren nog wachtende vond. Maar vóór hij een woord kon zeggen, trad een der bruide goms, een politiebeambte naar hem toe en zoide: „We hebben de zaak met elkander besproken en zijn tot het besluit geko men het maar zoo te laten als het is." Daarbij bleef het en de paren gingen naar huis, zeer tevreden met den ruil. Mie wil nu nog beweren, dat het huwelijk geen loterij is, althans er een zijn kan? Barneveld. Bij den landbouwer Plaggenhoef, wonende op „Heerveld", onder deze gemeente, zijn in één nacht door een sehaapshond niet minder dan 14 beste kippen doodgebeten. Door de politie alhier is tegen een paar personen, wonende te Leusden procesverbaal opgemaakt, wegens dief stal van talhout, toebehoorende aan den landbouwer D. Oostermaii, te Stroe, onder deze gemeente. De dieven hadden de brutaliteit het hout met paard en wagen te vervoeren. Nijkerk. In het Nijkerkerveen zou E. S., een goede bekende der politic, worden ingerekend; de man had nog een maand gevangenisstraf op zijn boekje. S. verzocht de beide rijksveldwachters Gunst en ter Avest beleefd hem een oogenblik tijd te gunnen zich in voeg zamer gewaad te steken. De politiebe ambten stonden dit welwillend toe en doodden zich den tijd door een praatje te houden met een vriendelijk buurman. I 't Bleek dat hun welwillendheid hier onverdiend was. Allesbehalve voegzaam gekleed in z'n onderpantalon vloog S. plotseling de deur uit, sprong over sloot en heining en koos het hazen pad. Ter Avest als de wind hem ach terna. De jacht duurde niet lang; S. struikelde waardoor hij den rijksveld wachter gelegenheid gaf hem in zijn kraag te pakken en met den rijksveld wachter Gunst, die inmiddels was toe gesneld, hein te arresteeren. Om verderen lust tot hardlooperij te bedwingen werd S. in den namiddag geboeid naar Zwolle getransporteerd. Baarn. Alhier heeft zich een comité gevormd om de werkelooze diamantbe werkers te ondersteunen. Dit comité bestaat uit gedelegeerden van verschil lende plaatsol. vakvereenigingen, o.a. de Werkliedenvereeniging, de afdeeling Patrimonium, de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, enz. Mej. A. Bongers alhier, leerlingo van den Rijks-Normaallesseit te Amers foort slaagde gisteren te Utrecht voor het examen L. O. Door B. en W. is tot tijdelijk klerk aan de gem.-gasfabriek benoemd de heer M. van Wessum, alhier. Melden wij onlangs de benoeming als zoodanig van den heer M. Stolberg, thans blijkt ons, dat deze persoon en nog meerdere sollicitanten ieder eene week op proef werkzaam zijn geweest. Burgemeester en Wethouders der ge meente Amersfoort, Gezien art. 51 der Kieswet in verband met art. 1 en 3 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144,) Brengen ter kennis van belangheb benden, dat Dinsdag, den 7 Juni a.s. eene verkiezing zal plaats hebben ter vervulling van de, door de periodieke aftreding van vier leden van de Pro vinciale Staten, in gemeld lichaam zit ting hebbende voor het Kiesdistrict Amersfoort, openvallende plaatsen. Ge durende 14 dagen voor- en op den dag der verkiezing zijn ter Secretarie alhier kosteloos verkrijgbaar de formulieren model I voorde opgaven van candidaten, voor welker inlevering ten stadhuize dezer gemeente als hoofdplaats van het Kies district Amersfoort op 7 Juni a.s. gelegen heid bestaat van 9 uur voormiddag tot 4 uur namiddag. Deze formulieren moeten inhouden den naam, de voorletters en de woon plaats van iederen candidaat en onder teekend zijn door minstens veertig kie zers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl achter den naam der gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt. Amersfoort, 21 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUYT1EKS. De Secretaris, B." W. Th. SANDBERG. Zondagavond S uur zal iu den tuin van de Concertzaal „De Arend" een concert worden gegeven. De Amersfoortsche Muziekvereeniging onder directie van den heer J. A. Jochems zal Maandag 30 Mei een concert geven op het terras van Amicitia. De vrijwillige schietoefeningen van het kader der D. D. Schutterij alhier zullen a. s. Maandag des namiddags 4'/2 uur weder een aanvang nemen op de Leusderheide onder leiding van den lc Luit-adjudant Busquct. Ook de Kampstraat begint reeds meer en meer op een winkelstraat te gelijken. Thans is deze straat weer verrijkt met een fraaien winkel van den heer Ok- huizen, die in het perceel no. 14 zijn brood- en koekbakkcrij geheel naar de eischen des tijds heeft laten inrichten. Uit zeer vertrouwbaren bron deelt men ons mede dat het landgoed „Hei ligenberg" aangekocht is door den heer Mr. S. A. Yening Meine6z, oud burge meester van Amsterdam. De luit. kol. van den gcneralcn staf J. Bruce, onder wiens leiding in de omgeving van Amersfoort een kader manoeuvre zal worden gehouden kwam Donderdag hier in garnizoen aan, be nevens dé kapitein W. S. N. van Boe- kom Maas, J. M. F. J. Latour en H. J. Indeweij, van de greu. en jagers, W. D. A. Aphorst en J. van Delft, van liet 4e en J. C. H. Yerschoor, van het 7e regiment infanterie. In verband met de om Amersfoort te houden kadermanoeuvre arriveerde alhier de kolonel A. D. Petter, Com mandant vau het Ge Reg. Inft te Breda. Te Utrecht slaagde voor het examen L. O. mej. M. C. M. Möller. De le luit-adj. II. A. van Zwijndregt zal eervol worden ontheven uit de be trekking van adj. bij de 2e afd. van het le reg. veld-art. te Amerfoort. In de 9de vergadering van aandeel houders der N. V. „Volkshuisvesting" waren aanwezig de H. H. Dr. H. W. Schreuder, J. v. Hoogstraten, J. Hooykaas, Mej. E. Middelburg en de H.H. H. W. Kam, N. E. Rost, J. G. Kam, J. v. d. Plank, C. J. Plomp en P. J. Frederiks te samen beschikkende over 56 aandee- len, uitbrengende 20 stemmen. De voorzitter deelt mede dat Volks huisvesting willende beheerschcn en brei delen de altijd blijvende bouwlust, druk plannen maakt om op het haar nog res- teerend terrein 34 woningen te zetten, toen de Coöperatieve bouwvereeniging Erica vroeg of zij haar bouwgrond wilde verkoopen. Aangezien Erica niet minder soliede bouwt, den stand in Tolstraat en Nicasiusstraat niet zou doen achteruit gaan, genoegen zou nemen met servi tuut op den grond waardoor waarborg gegeven wordt dat den grond nooit in ongewenschte handen overgaat meende het bestuur Erica te moeten helpen en bood de strook grond tusschen Tolstraat en de spoorlijn Amersfoort Kesteren breed ruim 110 M. en diep 27 M. tegen f6000 aan, een prijs beneden de waarde. Het bestuur vraagt thans machtiging aan de aandeelhouders om eventueel (d.w.z. als die bouwvereeniging geld krijgt) tot den verkoop over te gaan. De heer Plomp kan met dit voorstel niet medegaan; Volkshuisvesting gaat ter ruste als 't zijn grond verkoopt; deze stijgt voortdurend in waarde; en er zijn geen waarborgen dat als de be woners eenmaal ook eigenaars zijn, de huizen niet in ongewenschte handen zullen komen. De heeren Schreuder, Hooykaas en Rost komen in 't krijt tot verdediging v. h. voorstel, zij beweren dat h.i. het terrein nu of nooit moet bebouwd wor den maar dat het bestuur er tegen op ziet hypotlieeken van 50 a 60 mille te sluiten om verder te bouwen, dat onbe bouwd en dus improductief terrein te veel drukt, dat al stijgt de waarde van den grond, Volkshuisvesting er toch niet licht van profiteert als het vooropstelt dat de grond voor haar doel moet strek ken, dat meer ethische dan wel finantioele belangen in dozen gelden, dat Volks huisvesting na dezen eventueelen ver koop spoedig krachtig met haar tweede doel zou kunnen doorgaan n.l. op ruiming van krotten. De heerv. d. Plank vond ook dat we Erica moesten helpen al betreurde hij dat dit geschiedde door grondverkoop. De heer Frederiks vroeg naar de waar borgen dat de grond v. Volkshuisves ting niet in handen van kroeghouders of huisjesmelkers zou komeD, waarop geantwoord werd door een servituut van recht van naarsting van aankoop op taxatie bij vervreemding. In stem ming gebracht verklaarden zich 12 stem men vóór, 1 tegen 't voorstel. Thans vraagt de voorzitter machtiging tot 't sluiten vau een hypotheek groot f20000 of bij eventueelen terreinverkoop groot f 14000. Na eenige oppositie tegen de statuten die het bestuur recht gaven tot bouwen ook als er geen geld was en dus tot schulden maken zoodat men het bezwaren der eigendommen wel moest goedkeuren, waarop geantwoord werd dat het bestuur toch nu machtiging van de hypotheek vroeg vóór de aanbeste ding ja zelfs voor de plannen geheel gevormd waren werd de machtiging gegeven met 17 stemmen voor 2 blanco en 1 tegen. Burgerlijke stand van Amersfoort van 25 Blei tot en met 28 Mei I9Ü4. GEBOREN Gerardus Wilhelmus, z. van C. Walet en G. van Beek. Willem, z. van R. van Ee en H. lermaaten. Gerarda, d. van G. Hendriks en P. J. Koning. Frans, z. van II. Boer winkel en E. Scheuerman. Wilhel mina Maria, d. van H. van der Voort en J. C. de Groot. Autje, d. van H. van de Pol en A. Beemst. Jo hannes, z. van II. Bekker eu M. van Bekkum. Dirkkina Wilhelmina, d. van W. Veldman en G. van Steenbeok. GEHUWD: Willem A. M. Volkers en Anna P. Mastwijk. Splinter van de Klashorst en Aaltje Buijer. Hen- drikus T. J. Kraauen en Cornelia "NV. Fontijn. Evert de Beek en Jannetje van de Visch. OVERLEDEN: Antje Bakker, oud 1 maand, d. van J. Bakker en J. van Dorssen. E. van den Berh oud 17 jaren. Hillegonda Larekamp, oud 40 jaren, echtgen. van B van Bronk- horst. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. „Het raakt kant noch wal" is in liooge mate van toepassing op het stukje van den heer /an Lessen. Deze beweert nl. achtereenvolgens a. de heer Thiol begaat een onjuistheid. b. hij draaft daarop door op grond van vrees, die gelucht moot worden. c. hij is een renegaat. d. hij wilde eerst mede-oprichter van den U. P. L. K. worden. Daartegenover dienc: a. Alle bladen verkondigenden den volke, dat de heer v. d. Eist benoemd was en in de volle vergadering van de Kiesvereeniging „Amersfoort" stelde de heer v. d. Eist zelf zich ook geen oogen blik op een ander standpunt, dan dat hij benoemd was en het zou aannemen. Het zou leerzaam zijn, te weten te ko men, hoe het bericht dan in de bladen is gekomen en misschien werd het wel vermakelijk, indien mocht blijken, dat de heer van Lessen zelf de bron van het bericht was. b. Daar onder gewone omstandigheden „juffrouw vrees" mijne leidsvrouw reeds zelden pleegt te zijn, is daarvoor nog te minder aaiüeiding, aL ik de U. P. L. K. tegenover mij heb. Want de levensgeesten van dit lichaam zijn zoo gering, dat het onder de minste hard handige behandeling moet bezwijken. Ik handel tegenover hem dan ook meer met consideratie dan uit vrees. c. Ik heb nimmer tot de „liberalen, type van Lessen" behoord. Steeds be hoorde ik tot de groep der vooruit strevende liberalen. Van eene „bekee ring" en wat de heer van Lessen daaraan vastknoopt, kan dus geen sprake zijn. d. Ik ben op dringend verzoek van de tot de eerste vergadering te Utrecht opgeroepeuen(uitAmersfoort de bestuurs leden van „Amersfoort") mee naar Utrecht gegaan. Maar bij die en bij latere gelegenheden is mij uit alles gebleken, dat er in de U. P. L. K. geen „concentratie"-geest voorzit, maar dat het een eenzijdig concervatieve organisatie is. Dat van mij een streven zou zijn uitgegaan om tot de oprichters te be- hooren, is dus onwaar. Zelfs heb ik openlijk in de vergadering er tegen geprotesteerd, dat mijn naam als zoodanig in de courant en was gekomen. Nu de heer v. Lessen niet ontkent, dat de „liberalen" van de U. P. L. K. in de vrijzinnig-democraten hun „vijan den" zien, kan ik de bewijzen, die ik daarvoor nog in petto had, ongebruikt laten. De draagwijdte van het woord libe raal is voor den heer van Lessen niet dezelfde als voor de Amersfoortsche liberalen en daarom blijve ieder op zijn terrein. De U. P. L. K. zoeke een ander arbeidsveld dan „het district Amersfoort" In de hoop, dat thans het twistap- peltje voor goed naar Utrecht terugge rold mag zijn, en met dank voor de plaatsing: J. M. TlIIEL. Rectificatie. De aanhaling met kleine letter ge drukt iu ons hoofdartikel, gelieve de welwillende lezer aldus te lezen: Zeker, het Kiesrecht, het Tarief, de Drankwet enz. zijn ieder op haar beurt zeer bolangrijke dingen, doch ze raken toch slechts enkele deelen of groepen van ons volk. Blaar het geschetste kwaad tast heel ons voik aan (1e worsteling gaat om hot behoud van heel ons volk: om het antwoord op de vraag welke geest lteer- schen zal: de Geest van den Pinkster dag of de. geest des verderfs. Red. V Getrouwd H. R. KRAPELS en A. P. KLE1J. Amenfoort 26 Mei 1904 Harderwijk, De Heer en Mevr. KRAPELS Kleij betuigen hunnen dank voor de belang- tselling, bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed na langdurig lijden in den ouderdom van 47 jaren, Johanna Josiue t'ollai-d, echtgcnoote van G. J. BUIJS. Zwarte Bergje) 27 Mei '64. AMERSFOORT. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Eenige en algemcene kennisgeving. te Amersfoort zal voor den eigenaar den lieer P. M. BOONEKAMP, op Woensdag 15 Juni 1994,'s avonds 7 uur in het hötel „De Vergulde Zwaan" te Amersfoort aan de Arnhemschestraat te Amersfoort, waarin Broodbakkersaffaire, met afzonderlijk bovenhuis, strekkende van de Arnhemschestraat tot- en met uitgang aan- de Koestceg, sectie E No. 1707, groot 1 are 56 centiare. Het Bovenhuis is afzonderlijk verhuurd tegen f 2.50 per week. Ter bezichtiging wende men zich tot den eigenaar-bewoner. Aanvaarding bij betaling der koopsom den 15 Sept. 1904 of vroeger. Voorschreven pand is, evenals de Bakkerij-inventaris, inmiddels uit de hand te koop. Information geeft Notaris BOLK. te Amersfoort zal op Douderriag J imi ÏDOI des nam. 5 uur bij Mej de Wed. KAMERBEEK iu „de gouden ploeg" te SOEST publiek verkoopen In de gemeen ie Soest. Perceel 1 genaamd Klein „Middeheijk" plaatselijk gemerkt A 415 staande en gelegen uan den Brink weg met tuin en weg. kadastraal bekend, gemeente Soest, Sectie A nominers 651, 866 en 867 groot 12.26 aren. Grondbelasting f 9.88 per jaar. Perceel 27 gelegen op den Eng strekkende van den Hollenweg tot aan den Molenweg kadastraal bekend als gemeente Soest. Sectie II nommers 348 en 357 groot 1.80.20 hectaren. Grondbel. f2,51 per jaar. perceel 8 een perceel uitmuuteml in do Lange Eindsche Maten strekkende van den Maatweg tot aan de rivier „de Eein" kadaster gemeente Soest, Sectie A, nommers 18 en 19 groot 1.17.70 hectaren. Grondbel. f 5.82 per jaar. Deze perceelen worden afzonderlijk en in diverse combinatiën geveild. De perceelen 16 en 8 zijn in eigen gebruik bij A. STAAL en perceel 7 is verhuurd aan P. BROUWER voor 18 per jaar tot Kerstmis 1904. l'crcccl 913 VIER PERCEELEN en een VAALT MEST, staande op per ceel 1. l'crcccl 14. De gedeeltelijk afgebrande villa (ter plaatse van het voormalig tolhuis) met grond, staande en gelegen in de Birkt aan den straatweg naar Amersfoort, kadaster gemeente Soest, Sectie 0. nos. 166 en 167 gedeeltelijk. De peicëelen, met uitzondering van perceel 8, zijn te aanvaarden over drie maanden, na de betaling der kooppen ningen. Betaaldag der kooppenningen 9 Sep tember 1904. Breeder bij biljetten. IiUUgestraat 29. Djejiiu G Palcuipour Indische ordijiicn. H rand waar borgkasten cu Kroouiuangeliuachiucs enz. Reparatie-inrichting le klasse voor Rijwieleu cu Motoren, Kerkstraat 4. IEDER die uog uict vourzieu is van een mooie Parasol, spocde zich naar het l'arapluic- en Parasol Magazijn op den Hof 5, naast de Botermarkt. Laugestraat 48.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3