Buitenland. Binnenland. Allerlei. tusschen beide terreinen, zonder zijn natuurlijk redebeleid te volgen, een be leid, dat immers elke politieke partij voor haar conclusiën te volgen heelt. Ook hier ontkomt men dus niet aan de gewraakte rede der liberalen. We merken op, dat ook dit weder niet erkend werd tijdens de stembus actie van 1901 maar eerst na het optre den van het christelijk kabinet. Het kou niet anders, of de leden van oen Kabinet, op zoo'n wijze ontstaan, moesten wel toen zij aan liet roer van het schip van [Staat geplaatst werden, beginnen met elk voor zijn partij do Christelijke beginselen in politicis, waar over het juist ging, zoo goed als over boord te werpen, 't Was anderzijds voor speld. Maar dat zoo open en rond (en dat is prijzenswaard) in het eerst uitko mend Staatsstuk „de bereidwilligheid tot het uitoefenen van zulk een weder- zijdsche inschikkelijkheid" moest erkend worden, dat w as treffend. Er zou immers een politiek van beginselen moeten wor den gevoerd die zou ons volk afvoeren van het hellend vlak van de politiek der belangenwaarop het door de liberalen geleid, verdwalen zou en zie, met „we- dcrzijdsche inschikkelijkheid" werd de politiek der beginselen ter zijde gesteld en kwam te voorschijn een stukje „real- politik", zooals onze Duitsehe buren die noemden en waarvan zij niet veel genoegen hebben gehad. Welk een teleurstelling voor geest verwanten die in den verkiezingsstrijd zoo ijverig hadden gearbeid; voor dien eerwaarden strijder bijv., een candidaat- kamerlid, die met vurigen ijver op zich nam werkzaam .te zijn voor de weder invoering van de doodstraf ja, die als het moest zich zeiven zou willen aanbieden tot de voltrekking daarvan en lezen moest in het antwoord van den Minister van Justitie, dat er niets van kon komen; voor anderen die een nieuwen koers dachten in te gaan en moesten vernemen, dat er gebouwd zou worden niet op een nieuwen grondslag maar voortgebouwd op de bestaande grondslagen van on» volksleven, terwijl vergeten werd te bewijzen in hoeverre daarvan afgeweken werd door de libe ralen. In 'tbegin wezen we er reeds op: Dr. Kuyper kan niet voor de kiezers verschijnen met een behoorlijken staat van dienst. Wel heeft hij enkele wetten in bewerking, die uitmuntend al9 lokaas dienst kunnen doen, maar of de „kleine luyden" zich daarmede zullen laten van gen, mag betwijfeld worden. Het zal dan ook wel weer gaan „om de eere Gods". Uit zuiver negatieve overwe gingen zal men de groote verschilpun ten op sociaal en op godsdienstig gebied, weer evenals in 1901 voor de oogen der kiezers trachten te verbergen ach ter het gordijn van den godsdienst. De kiezers zullen wederom worden verzocht ter wille van de samenwerking, hun mogelijke eischen te vergeten en maar tevreden te zijn met den candidaat, die in sommige districten niet door de kie zers zelf gekozen, maar door Dr. Ivuypcr of diens secretaris geleverd wordt. En de niet tot de kerkelijke partijen behoorenden zullen wellicht nog zwar ter getcekend worden dan in 1901. We kunnen er van verzekerd zijn, dat alle middelen zullen gebruikt worden, om toch maar weer het kiezersvolk op te zweepen tegen de goddelooze liberalen. Maar al zal vaak onze strijd tegen de vrome voorwendsels, gebruikt worden om het aan de eenvoudigen voor te stellen alsof wij tegen den godsdienst Hij zag op de klok, het was half vijf. Charles wist in welk café Alphonse om dezen tijd te vinden was. Hij stak den wissel in den zak en knoopte zijn jas dicht. Maar onderweg wilde hij eerst een politiebureau binnengaan en den wissel een der beambten in handen stellen; dan zou deze op een gegeven teeken van Charles, eensklaps het caté, waar Alphonse met zijne vrienden zat, bin nentreden, en luid en duidelijk zeggen, zoodat iedereen het hooien kon: „Mijn heer Alphonse, gij zijt aangeklaagd we gens het vervalschen van een wissel." Het was regenweer in Parijs. Den ganschen dag was het ruw, mistig weer geweest, maar tegen den namiddag w as het beginnen te rogenen. Het was geen plasregen, het water viel in druppels neder en de wolken, die zich over Pa rijs verspreid hadden, veranderden daar heel langzaam in water. Hoe men zich ook wilde beschutten, overal werd men nat. De vocht sloop in den nek, legde zich als een natte doek om de knieën en drong door de broekspijpen naar boven. Eenige dames stonden met opge schorte rokken in gangen en wachtten op het ophouden van den regen, ande ren wachtten reeds uren lang aan de haltes der omnibussen. De meeste mannen evenwel liepen streden en niet tegen het schijnheilig gebruik daarvan gemaakt, wij zullen ons daardoor niet laten afschrikken. Magna est Veritas et praevalebit. Groot is de waarheid en overwinnen ziil zij. Men verzekert dat de Paus op 2 Juni, zijn verjaardag, wanneer hij de gelukwenschcn van de kardinaals in ontvangst neemt, een rede zal houden over het geschil met Frankrijk. Intus- schen zou Pius X er echter niet aan deuken, ziju staatssecretaris mgr. Merry del Yal op te offeren. Wegens zekere artikelen in de groote Oostenrijksche en Hongaarsche bladen over de noodzakelijkheid om Bosnië en Herzegowina voorgoed in te lijven, heeft de Servische minister van buitenlandsche zaken, Nikolaus Pasjits, ophelderingen gevraagd aan Dumba, den Oostenrijksch-Ilongaarschen gezant, en hebben Belgrader kooplui afgezien van een bezoek dat zij van plan waren aan Boedapest te brengen. "N olgens het Berl. Tbtt. hebben op de Hasenheide, bij Berlijn, graaf Von Kalnein en een Russische baron op pistolen geduelleerd en een paal gaten in de lucht geschoten. De graaf is bevelhebber van de rij school te Hannover. De geneesheer dr. Brauustcin, die verdacht wordt in Italië zijn vrouw ver giftigd te hebben (wij maakten indertijd van het geval melding) is door de Ita- liaanschc justitie uitgeleverd en te Mun- chen in de gevangenis gebracht. - De nieuwste combinatie van let terkunst, nijverheid en reclame: Jör-i Ulil-biscuit 1 "Via W.eenen en Parijs komt een bericht dat Kroonstad in staat van beleg is verklaard. Werklieden van het arse naal zijn het paleis van grootvorst Alexis binnengedrongen. De schildwacht werd gedood en verscheidene soldaten werden gewond; de troepen zijn te hulp gesneld. Alle gevangenissen der voornaamste steden van Rusland zijn vol gedetineer den. De revolutionaire agitatie breidt zich uit en wordt zeer gevaarlijk. Een blik op de zonderlinge toe standen in liet Turksche leger, geeft een voorval van de vorige week. Een 700 soldaten, die door de Dardauellen werden vervoerd op weg naar huis, hebben geweigerd liet schip te verlaten voor zij betaald waren; er zat niets anders op dan het ontevreden gezel schap naar Konstantinopel te brengen, waar de zaak wel weer op de bekende Turksche manier zal zijn geschikt. De zeelui aan boord van het in de Dardanellen gestationeerde Turksche eskader hebben er wat anders op be dacht. Die hebben gemakshalve ter in- casseering van hun achterstallige soldij een postzending aangehouden en zich daaruit 1000 Turksche ponden toege ëigend. Te Londen wordt verzekerd dat een aanzienlijk deel van de Japausche lee ning in Frankrijk is belegd. Dat feit, dat men in Frankrijk geheim heeft wil len houden, verwekt daardoor nogal eenige emotie, omdat men in Frankrijk totaal geen reclame voor de Japausche leening heeft gemaakt. Ook wordt liet feit, dat de Japausche leening beter slaagde dan de Russische druk bespreken. onder hunne parapluies verder; slechts weinige waren zoo verstandig geweest alle pogingen om droog te blijven op te geven; zij hadden hunne kragen op gezet, de parapluie onder den arm en de handen in de jaszakken. Ofschoon het nog vroeg in den herfst was, werd het togen half vijf tamelijk donker. Hier en daar werd een gaslicht in de nauwste straten aangestoken, en de eene of andere winkel trachtte niet een schitterende verlichting doorte drin gen. Katuurlijk waren er velen die elkan der van de trottoirs drongen en de pa- rapluie's vernielden. Vele koetsjes wa ren bezet, en, terwijl zij voorbij rolden, bemodderden zij zoo goed zij konden de voorbijgangers, terwijl het asphalt in de flauwe verlichting en een breiachtige overtrek van modder schitterde. De café's waren propvol. De gewone gasten liepen rond en bromden, en de kellners praatten met elkander. Midden iu de verwarring hoorde menden scher pen korten toon van een buffetjuffrouw, die eenen kellner, riep terwijl hare rustige oogen over het gehcelc café het toe zicht hielden. In het buffet van een groote restau ratie aan den boulevard Sebastopol zat eene dame, die zeer bekend was om haar verstand en hare schoonheid. Zij had glinsterend zwart haar, dat zij trots de mode op het voorhoofd in nn- Reuter's speeialen correspondent te Nioetschwang zegt: lk verneem op goed gezag dat het plan der Japanners is Port Arthur te nemen binnen 14 dagen met 100000 man troepen. Men erkent dat de belegering zware offers zal kos ten, doch men acht dit te verkiezen boven een werklooze belegering van drie maanden. De Amerikaansche Regeering heeft in Tokio en Petersburg vertrouwelijk haar goede diensten aangeboden om te geraken tot een vredelievende oplossing van het geschil. Beide oorlogvoerende regeeringen wezen het aanbod echter van de hand. Aldus wordt uit New- York geseind van het Berl. Tagebl. Een officier van den Russisehen ge- neralen staf, die uit Moekden te Nioe- tsjwang is aangekomen, verklaarde, dat generaal Koeropatkin gemeend had, bij den aanvang van den oorlog, dat de Japanners meer stoutmoedigheid dan strategische kennis aan den dag zouden leggen. Doch thans geeft hij toe, dat beide bij de Japanners aanwezig zijn. Te Parijs heeft Zaterdag een 15-jarig jongman een 16-jarig vriendinnetje met een revolverschot gewond, omdat zij, op haar moeders bevel, de „verkeering" had afgebroken. De „voorspoedige" jon gen pleegde daarna zelfmoord. Toen hij in het hospitaal werd gebracht was hij reeds stervende. Verhuring van radium. Een onder nemend apotheker te Londen verhuurt Luisjei met 50 milligram radium-bro mide tegen civiclen prijs aan artsen en ook aan patiënten, die het noodig hebben. Ook behandelt hij, op aanwijzing van den arts, de zieken met het wonder- zout. De werkzaamheid van ieder buisje wordt met een eenvoudigen electros- coop met graadboog gemeten. Toepassing der ineutingswet. Een ondervinding van 30 jaren heeft Fran krijk kunnen leeren, dat een slecht in- geënte bevolking aan groote gevaren blootstaat. Marseille heeft van 1872 1900 tienduizend sterfgevallen aan pok ken gehad; Rijssel heeft iu 1902—1903 700 inwoners er aan verloren. De wet van 15 Febr. 1902, voorschrijvende ver plichte inenting in het eerste levensjaar en verplichte herinenting in het lleen 21e jaar, is dus geen vrucht van over ijling. Den 27en Juli zijn de maat regelen tot uitvoering van deze wet vastgesteld en de provinciale raden ko men eerstdaags bijeen 0111 den inen- tingsdienst te regelen en het aantal der noodige openbare inenters en inentsters (vroedvrouwen), beuevens hun trakte menten vast te stellen. Binnen enkele maanden zal de wet in werking treden. De eerste vergadering der Vereeni ging tegen de zuigelingensterfte is den 3en Mei gehouden. Prof. Heubner en prof. Ostertak bespraken het doel der vereeniging. Dr. Engel deelde mede, wat ten opzichte van de mclkvoorziening tot dusver was bereikt. Aan 10.000 zui gelingen, verstoken van moedermelk of kiemvrije praeparaten, moet te Berlijn goede koemelk worden verschaft. Daar toe heeft de vereeniging zich in betrek king gesteld met een aantal veehouders die voorloopig door arisen zullen worden gecontroleerd, waarbij 46 veeartsen hun medewerking hebben beloofd. De ver eeniging krijgt van het statistisch bureau opgave van alle geboorten, zoodat zij terstond van raad kan dienen. Aan de spoorwegadministratie is, met veel kans op gunstige beschikking, verzocht de tuurlijkc lokken gescheiden had. Hare oogen waren bijna zwart, hare lippen waren vol en de bovenlip droeg een klein bewijs van knevel. Hare gestalte was nog zeer schoon, ofschoon zij mis schien in alle stilte reeds haar dertigste jaar gevierd had; zij had een zachte kleine hand, die met sierlijke cijfers het kasboek bij schreef en nu en dan een briefje. Madame Virgine verstond de kunst met de jongelui, die om het buffet flad derden, te spreken, haar vernuft tc too- nen, als zij met de kellners afrekende, en iederen hoek van de groote ruimte in 't oog tc houden. Bepaald schoon was zij slechts 's avonds van vijf tot zeven uur; dat was de tijd waarop Alphonse geregeld het cafc be zocht. Dan weken hare oogen niet van hem af, haar gelaat kreeg een frisschc kleur, de mond lachte en in al hare bewegingen werd iets zenuwachtigs merk baar. Het was het eenige oogenblik op den dag, waarop het gehemde, dat zij een verkeerd antw oord gaf, of een cijfer fout maakte, en de kellners lachten in hun vuistje en stieten elkander aan. Want men geloofde over het algemeen, dat zij vroegerin betrekking tot Alphonse had gestaan, en eenigen beweerden zelfs dat zij nog zijne maitresse was. Zij zelve wist het best, hoe de zaken stonden, maar het was onmogelijk op mijnheer Alphonse boos te zijn. Zij wist wagens voor melkvervoer nog dit jaar te doen inrichten als koelwagens. Het zoogen door de moeders, dat sterk ach teruitgaat, wordt zooveel mogelijk aan gemoedigd, zoo noodig door geldelijken steun. De zuigelingensterfte is te Ber lijn 28.6 pCt., meer dan tweemaal zoo hoog als te Amsterdam. De Belgische kamerverkiezingen Zon dag gehouden, zijn voor de liberalen een beslist succes geweest. Zij winnen niet minder dan 9 zetels, 5 van ds Ka tholieken en 4 van de Sociaal-demokra- ten... Niet onaardig is hetgeen Het Volk daarover schrijft. In het nummer van Woensdag lezen we o. a.: „De liberale overwinning achten wij een geluk voor België. Dat land wordt niet vatbaar voor een verdere trap van beschaving dan na een tijdlang geregeerd te zijn door een partij, die zich wat laat gelegen liggen aan degelijk onderwijs en aan burgerlijke vrijheid. Vlaanderen moet nog geheel omgeploegd worden in dit opzicht. Leerplicht moet er komen en persoonlijke dienstplicht". Men schrijft aan de A7. Cf.: 't Geval is historisch en 't geschiedde dezer dagen in zeker dorpje in Gelder land. De dokter van de plaats heeft een motorrijwiel; en ter wille van vrouwlief heeft hij zich één van die bekende twee wielige wagentjes aangeschaft, die achter aan liet wiel bevestigd worden. Zoo ma ken ze samen menig heerlijk ritje, man lief als vastberaden machinist, vrouwlief als eenige passagier in den sierlijken tender. Ook dezer dagen werd de tuf tuf weer voorgebracht, de tender aange haakt en voort ging het langs bosschen en velden. De tocht was niet ver, maar dit was voor manlief geen reden om de vaart te temperen. Binnen weinige mi nuten was de plaats van bestemming bereikt; manlief afstappend, wil ook zijn eega helpen uitstijgen Maar o schrik vrouwlief, die zoo parmantig in den tender had plaats ge nomen hij was er zeker van vrouwlief en tender beide waren ver dwenen. Het was om een oogenblik verbluft te blijven staan. Maar onze wakkere chauffeur koos kort beraad. Ijlings ging de tuf-tuf het traject terug en jawel, daar lagen vrouwlief en ten der goed en wel ongedeerd in het gras. De tender was losgeraakt onderweg en manlief met zijn machine waren maar voortgevlogen, niets bemerkende van dit moderne ongeval. Een ooivaarspaar te Oosterwolde (Fr) was dezer dagen in blijde verwachting, dat „de ooievaar" zou komen. Er kwam bezoek. Vreemde of familieooievaars namen eens een kijkje bij het nest. Ons ooievaarspaar was echter niet met dat bezoek gediend, en er ontstond een ver woed gevecht. Het eind van den strijd was: „Vlucht der vreemden, vernieling van de verwachting „de ooievaar komt" en verwonding (gebroken been) van een dor daar gestationeerde eibers. De go- kwetste is daarna aan 't dwalen geraakt doch Dinsdag gevangen en dicht bij zijn vroeger tehuis teruggebracht. De heer Buwalda, die het nest laat onderhouden, heeft den gekwetsten ooie vaar geholpen en hem een verband aangebracht. Zoo ziet men hem nu stap pen niet één gezond been en één in verband. De patient maakt geen drukte om weg te komen, maar ontvangt gaarne zeer goed dat hij zich om haar niet meer bekommerde dan om twintig an deren, dat zij voor hem verloren was of beter gezegd, dat zij hem nooit bezeten had. En toch bedelden hare oogen om een vriendelijken blik, en als hij het café verliet zonder haar vertrouwelijk te groeten, was het alsof zij verbleekte, en zeiden de kelners tot elkander: „zie madame eens hedenavond is zij weer bedroefd. Bij het raam was het nog licht ge noeg om de couranten te lezen. Eenige vermaakten zich met het gadeslaan der voorbijgangers. Als men door de groote spiegelruiten die gestalten gadesloeg, welke elkander in de donkere natte regenlucht voorbij gleden, geleken zij veel op de visschen in een aquarium. Dieper in het café en boVen het billard was het gas aan gestoken. Alphonse speelde met een paar vrienden. Hij was aan het buffet geweest en had madame Yirginie ge groet, en zij, die reeds lang bemerkt had, dat Alphonse met den dag bleeker werd en blauwe kringen onder de oogen kreeg, had hem schertsend een verwijt gemaakt over zijn loszinnig leven. Alghonse antwoordde flauwtjes en vroeg om zijn absynth. Hoezeer haatte zij die dames van het ballet en van de opera, die mijnheer Aldhonse overhaalden iederen nacht aan de speeltafel of aan eiudelooze soupers de mollen en kikvorschen die hem wor den aangeboden. Men vermoedde, dat ziju wederhelft hem ook wel eens van voedsel voorzag, en dit vermoeden is bewaarheid. Gisteren heeft men gezien, dat de gezonde bij den patiënt neer schoot, iets uit den bek liet vallen, wat de patient opnam en verorberde. Af en toe komen er nu ook vreemde ooievaars om en bij het nest, om een kijkje te nemen. Het jaarverslag van den Vrijzinnig- democratischen Bond over 1903, uitge bracht op de te Amsterdam ge houden algemeene vergadering, vermeldt o.a. dat in genoemd jaar 8 nieuwe ver- eenigingen zich bij den Bond aansloten welke thans telt 38 afdeelingen met te samen 2246 leden. Het aantal perso- ncele leden steeg van 265 tot 382. Van de propaganda-gcschriftjes werden 36000 verspreid. Werkzaam waren de volgende commission van rapport: 1°. Voor het landbouwvraagstuk, de lieeren Mr. E. Fokker, voorzitter, H. D. Ebbens, P. Hofstra, Z. Middelkoop, C. Nobel, A. Rauwerda, U. G. Schilthuis Jzn., J. Welleman en J. Boer Hzn.- rapporteur 2° Landsverdediging :J. C. Swaving, voorzitter, G. C. A. Fabius J. P. van Rossum, Mr. II. J. Tasman en Mr. F. A. van Engen, rapporteur. 3° Vraagstuk der gemeentefinancien: Mr. A. Kerdijk voorzitter, Mr. A. van Gijn, C. T. Knot tenbelt, Mr. H. P. Marchant, Mr. E. E. van Raalte, prof. Mr. M. W. F. Treub en de heeren Mr. E. M. Meyers en Mr. F. G. Schalkwijk als secretarissen. 4° Wettelijke ziekteverzekering-, prof. Mr. W. L. P. A. Molcngraaff, voorzit ter, II. Lubbers, Dr. W. A. Poort, J. W. C. Tellegcn en Dr. D. van Embden rapporteur. Het bestuur ven den Vrijz.-dem. Bond bestaat uit Mr. A. Kerdijk, voor zitter, Mr. E. Fokker, onder-voorz., Mr. S. J. L. van Aaltcn, Mr. Z. van 'den Bergh. P. W. J. van Hassel, P. Hofstra J. Hoven, Mej. J. M. E. Kerlen, Th. M. Ketelaar, U. G. Schilthuis Jz., Her man Snijders, C. A. Zelverder; secreta ris Dr. D. van Embden tc 's Gravenhage. De nieuwsgierigheid der vrouw is te bekend en te dikwijls door dichters of schrijvers aan de kaak gesteld, dan dat wij te dezen opzichte nog iets aan het schuldenregister der „schoone sekse" zouden behoeven toe te voegen. Toch is het volgende staaltje, dat het Evan gelisch Zondagsblad vermeldt de moeite waard 0111 het onder de oogen onzer lezers te brengen, omdat er uit blijkt, dat zelfs in de kerk, en nog wel in een Engelsche de dames niet alleen komen om te hooien, maar ook, en sommige misschien wel vooral, om te zien. Zeker predikant dan, in Cornwallis, ergerde zich dood over de gewoonte, die zijne gemeente had, van om te zien naar degenen, die laat in de kerk kwa men. Na zijne ergenis een tijdlang ver kropt te hebben, zeide hij zekeren dag, toen hij den kansel beklommen had: „Broeders en zusters, met leedwezen besprcur ik, dat uwe aandacht van uwe godsdienstplichten wordt afgeleid door uw zeer natuurlijk verlangen om te zien wie na u komt. Om li die moeite te besparen stel ik u dus voor, dat ik voortaan den naam van ieder, die bin nenkomt, zal noemen en ik hoop, dat de godsdienstoefeningen dan zonder stoornis voortgang zal hebben. Toen door te brengen! Wat zag hij er eenige weken slecht uit, hij was mager ge worden en de groote zachte oogen had den iets onrustigs gekregen. Wat zou zij wel hebben willen geven, indien zij hem verwijderen kon uit dat leven, dat hom te gronde richten zou. Zij zag in den spiegel over zich en vond, dat zij nog mooi genoeg was Van tijd tot tijd ging de deur open, en kwam er een nieuwe bezoeker binnen, die met de voeten stampte eu het regenscherm dicht deed. Allen bogen voor Madame Virginie, en allen zeiden: „Wat een afschuwelijk weder." Toen Charles binnentrad, groette liij even en nam bij den schoorsteen plaats. Alphonse's oogen waren onrustig ge worden; zoo vaak er iemand binnen kwam, keek hij naar de deur, en toen Charles verscheen, voer hem een ril ling door de leden en deed hij een mis stoot. „Mijnheer Alphonse heeft heden geen vaste hand," zeide een toeschouwer. Kort daarop trad een vreemd heer binnen. Charles zag van zijn courant op en knikte even met het hoofd. De vreemde trok de wenkbrauwen op en zag Al - plionse aan. De queue viel dezen uit de hand. {Slot volgt.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 2